Roda schrijft historie na moeizame winst in extra duel Invaller Wim van de Biezen goudhaantje na winnende treffer in blessuretijd Roda-historie Linksbinnen Proficiat Roda 'Ook een beetje onze promotie' 'Gedreven, ambitieus en disciplinair' Leusder Krant Donderdag 11 juni 1992 SPORT Pagina 9 De feestende Roda-selectie laat z; door Daan Bleuel "LEUSDEN - Het eerste zater dagelftal van voetbalvereni- ging Roda'46 heeft het afgelo- j pen weekeinde historie ge schreven, door voor het eerst in de geschiedenis van de club te promoveren naar de derde Uasse KNVB. Dat is de op twee na hoogste klasse in het zater- dagamateurvoetbal. Roda dwong de promotie af in een I duel met het Amsterdamse I Middenmeer. Op het terrein I van het Ermelose FC Horst I wonnen de Leusdenaren (het tweede) beslissingsduel met 12-1. Invaller Wim van de Bie zen tekende vijf minuten in blessuretijd voor de bevrijden de winnende treffer. Het twee de duel tussen Roda en Mid- I denmeer was noodzakelijk ge- I worden, na een Leusdens pro- I lest tegen de geldigheid van het I eerste duel. In die wedstrijd, I die de Amsterdammers met 3-2 I wonnen, stelde Middenmeer leen geschorste speler op. De ■KNVB stelde Roda in het gelijk I Het eerste eftal van Roda-zaterdag is alsnog gepromoveerd naar de derde klasse KNVB. Na het kampioenschap vorig seizoen is dat voorwaar I geen misselijke prestatie. De Leusdenaren moesten daan oor wel op bestuur lijk niveau de strijd aan- binden met de KNVB. Uiteindelijk concludeer de de bond dat Midden- 1 meer een speler had opge steld die niet speelge rechtigd was en dat de be- slissingswedstrijd der halve moest worden ovcr- I gespeeld. Aan Nico Romeijn. trai- I ner van Roda 46. de moeilijk taak zijn elftal nogmaals op te peppen voor een finale. Het lukte hoven-wonder-wel. In blessuretijd werd de zege veiliggesteld en was de promotie een feit. Mid denmeer vatte de 'frau- de'-zaak nogal luchtig op. In Amsterdam schijnen ze daar wat makkelijker over te denken. 'We heb- ben gegokt en verloren', vatte een speler van Mid- denmeer het samen. Ondertussen heeft het I vverk van Nico Romeijn zijn vruchten afgewor pen. Het moeilijkste was bet de hoofdklasse uit te komen. Na een aantal ja ren tegen promotie te hebben aangchikt. werd vorig seizoen het kam pioenschap behaald. En volgend seizoen ac teert Roda'46 dus in de derde klasse KNVB. Wie I vreet wat dat ons weer zal I brengen. Ik heb er met I Romeijn. Van Ginkel, I ^erss,cs' Vries, Otto. I vaartjes veel vertrouwen Frits Schoenmaker en bepaalde dat het duel moest worden overgespeeld. Door de winst in het promo tieduel met Middenmeer, dat winnaar van de nacompetitie in de parallelklasse werd, is Roda in twee seizoenen door gestoten van de hoofdklasse afdeling naar de derde klasse KNVB. De Leusdenaren de buteerden dit jaar verrassend sterk in de vierde klasse KNVB en zagen een goed seizoen be loond worden met een periode- kampioenschap. In de nacom petitie met Renswoude en Eemdijk grepen de rood zwarten de extra kans op pro motie met beide handen aan. Op de velden van het Soestse SEC leken de aspiraties van Roda op de drempel van de derde klasse echter toch nog te sneuvelen. De KNVB had nog één extra promotieplaats in de, derde klasse beschikbaar en bepaalde dat twee winnaars in de nacompetitie van de vierde klasse daarom moesten gaan spelen. Na een interessant duel, waarin Roda een optisch overwicht had, maar Midden meer zich slagvaardiger toon de, trok de Amsterdamse ploeg met 3-2 aan het langste eind. Meteen na afloop van het duel liet het bestuur van de zaiter- dagafdeling van Roda echter al weten te twijfelen aan de legi timiteit van de uitslag. Een spion wees Roda erop dat bi] de tegenstander een speler in het veld stond, die een week eerder tegen een schorsing was opge lopen. Bij controle van de wed- stnjdformulieren kwam de naam van de betreffende man, Richard Standaar, échter in de boeken niet voor. Daarom ont stond bij Roda vermoedens van fraude. Roda legde de zaak voor bij de KNVB, waarna de bewuste speler (die aan de hand van fo tomateriaal was geïdentifi ceerd) een oproep kreeg zich te legitimeren. Bij die procedure werd duidelijk dat Midden meer inderdaad had gesjoe meld met de. opstelling De KNVB beschikte daarop dat de wedstrijd diende te worden overgespeeld, waarbij Roda mocht bepaiéh waar dat zou gebeuren Omdat het afgelopen week einde een groot jeugdtoemooi op het terrein van Roda werd gehouden, kwam de eigen ac commodatie daarvoor niet in aanmerking Daarna viel het oog van Roda op het terrein van FC Horst, dat om meerdere redenen een interessante loka- tie was. Ten eerste beschikt de Ermelose club over een zeer goed onderhouden grasmat, die goed en technisch voetbal mogelijk maakt Daarnaast herinnerde Roda zich nog de laatste wedstrijd van het vorig seizoen, toen het op hetzelfde terrein naast de A28 het kam pioenschap in de hoofdklasse van de afdeling werd binnen gehaald. Een derde reden is dat Roda en Horst twee verenigin gen zijn, die onderling uitste kende contacten onderhouden. Afwezig De extra wedstrijd, die op het laatste moment werd vast gesteld, stelde beide ploegen voor personele problemen. Zo ontbraken André Siegerink (vakantie en schorsing) en Pe dro Pastor (vakantie) in de ba siself. Laatste man Harrie Kerssies onderbrak voor het duel zijn vakantie. Daardoor maakten junior Jeroen van Gaal en Pieter Verhoeven hun entree in de beginopstelling. Ronald de Haas. André Besse- ling en Wim van de Biezen na men zaterdag naast' trainer/ coach Nico Romeyn plaats op de reservebank, Middenmeer was ogen schijnlijk zwaarder gehandi capt Uiteraard ontbrak de in middels veel besproken laatste man Richard Standaar op het appèl. Tevens ontbrak echter het complete en gevaarlijke spitsenduo wegens een schor sing en familie-omstandighe den. Ook op het middenveld en in de defensie veranderde de personele bezetting in het team, ten opzichte van het eer ste duel in Soest. Van een merkbare verzwak king in de. Amsterdamse gele deren was echter lange tijd nauwelijks sprake. Dat bleek al in de nerveuze en afwach tende beginfase, toen Roda- keeper Hans van Bekkum al snel al zijn talenten diende aan te spreken om een vroege Am sterdamse treffer te voorko men. Bijeen doorbraak op het randje van buitenspel, kwam hij attent uit zijn doel om het gevaar buiten de zestien meter in de kiem te smoren Middenmeer was in het eer ste kwartier duidelijk feller en kon naar hartelust combineren omdat Roda de Amsterdam mers behoorlijk veel ruimte gaven. De ploeg van trainer Nico Romeyn had een aantal, soms stevige, overtredingen nodig om de aanvallende be doelingen van de Middenmeer in de aanvangsfase van het-, duel te onderbreken. Met de' doeltreffende vrije trap in de beginfase van het eerste duel nog vers in het geheugen hield alles wat Roda was -naar schatting zo'n 700 man- de adem in toen Olaf Meerveld niet vet van het doel een over treding maakte. Via de muur verdween de eerste free-kick echter over de achterlijn en konden de statistici de eerste hoekschop van de wedstrijd noteren. Die bleef zonder ge volgen, evenals een tweede vrije trap, die door Bart Otto op twintig meter van keeper Van Bekkum werd veroor zaakt. Aanvallend bakte Roda er nog weinig van. De spitsen stonden nogal geïsoleerd, ter wijl de passes van achteruit niet zuiver genoeg waren om de voorhoede aan het werk te zetten. Roda grossierde in bal verlies. Middenvelder Frank Vissers verloor bijna elk per soonlijk duel, terwijl de spitsen Jeroen van Gaal en Harm Was- sink bij gebrek aan ondersteu ning,niet in staat waren om de defensie van Middenmeer te verontrusten. Eert aanval over de rechterkant via Pieter Ver hoeven was het eerste serieuze wapenfeit. De voorzet was echter te scherp en een gemak kelijke prooi voor de Midden- meer-doelman. Even later ver dween een afstandsschot van Frank Vissers over de lat. Toch waren dat de eerste sig nalen dat er een kentering in de wedstrijd zat. Roda gooide de schroom van enigszins van zich af en leek te begrijpen dat er gescoord diende te worden om te winnen. Na de aarzelende beginfase, ontwikkelden de rood/zwarten voor het eerst in de wedstrijd enige druk. Een eenmansactie van Harm Was sink, na een diepte-pass van Harrie Kerssies, resulteerde in de eerste corner van Roda. Voorstopper Bart Otto kopte de bal vallend over Langzaam kreeg Roda het initiatief, al bleef het spel een rommelige aanblik houden. Er was nog te wéinig overleg en agressie bij Roda om de Middenmeer-de- fensie in verlegenheid te bren gen. Een vrije trap van Marcel Koch kon de Amsterdamse goalie ook al niet verontrusten. De jeugdige Jeroen van Gaal bracht dé toeschouwers voor het eerst op de banken toen hij na een oogstrelende eriknappe rush voor het eerst in kansrijke positie voor het doel verscheen. Te gehaast wilde hij echter de klus klaren; zijn inzet ver dween naast het doel. Gesterkt door deze actie vergrootte Roda de druk op het vijandelij ke doel, hetgeen resulteerde in een aantal hoekschoppen op rij. Bij. één van deze hoek schoppen, zo'n 10 minuten voor rust, brak Roda de score open. Een corner genomen door Harm Was sink werd bij de tweede paal schitterend "dóór dé wederom naar voren doorgeschoven Bart Otto hoog in de touwen gekopt langs de kansloze doelman- 1-0. Bijna had de Leusdense ploeg de sco re nog voor het rustsignaal uit gebouwd, nadat Jeroen van Gaal van de sterk leidende ar biter door mocht gaan op het randje van buitenspel. Fraai kapte hij de doelman uit en leek alleen op een leeg doel af te kunnen gaan Met een uiter ste krachtsinspanning tikte de Middenmeer-doelman de bal met de vingertoppen van de schoen van de Roda-debutant en hield zijn ploeg daarmee in de wedstrijd. De tweede helft begon net als de eerste. Middenmeer was duidelijk beter bij de les, maar kon geen echte mogelijkheden scheppen. Zowel de beide vleu gelverdedigers, Olaf Meerveld en Klaas de Vries, als het cen trale duo in de achterhoede, Hane Kerssies en Bart Otto, hielden de ruimte voor doel man Hans van Bekkum goed afgesloten. Verder als een schot in het zijnet kwamen de hoofdstedelingen vooralsnog niet. Roda had aan de andere kant duidelijk betere scorings kansen. Bij een snelle counter kreeg Lidus Vaartjes de vrije ..doortocht In plaats van deze zelf te verzilveren schoof hij af op.Frank Vissers, die prompt in buitenspelpositie stond. Ook Middenmeer tippelde nogal eens in de buitenspelval, die door laatste man Harrie Kerssies met verve, maar soms ook niet 20nder risico, werd ge hanteerd. De tegentreffer viel op een moment dat slechts weinigen daar op rekenden. Een vrije trap voor een vrij onschuldige overtreding aan de rechterkant van het veld werd de Roda- achterhoede noodlottig. Fraai werd de bal in het centrum van de zestienmeter geprikt, waar na één van de Middenmeet :spitsen voor zijn verdediger opdook. Hoogopspringend knikte hij de bal vrij langs de verbouwereerde Roda-doel- man in de touwen: 1-1. Een kopie van de winnende treffer twee weken eerdér en wederom uit een 'dood' mornent. Gouden wissel Na de tegentreffer werd de licht geblesseerde.Lidus Vaar tjes onmiddellijk uit het veld gehaald en terstond vervangen door Ronald de Haas. Roda ..leek de bal wat gemakkelijker in de ploeg te kunnen houden, maar een dieptepass aan de rechterzijde van het veld noopte Klaas de Vries om zijn bijna doorgebroken opponent van de sokken te lopen. Een terechte boeking was het ge volg. Overigens één van de zeer weinigen in het uiterst faire duel Een kwartier voor tijd;'moest de leeggestreden Jeroen van Gaal plaatsmaken voor Wim van de Biezen, die zich: ter stond in de frontlinie gingtnel- den. Dat Romeyn met het in brengen van Van de Biezen een gouden greep deed, kon op dat moment nog niemand bevroe den.... Bij Middenmeer raakte de accu op het broeierige veld langzaam maar zeker leeg. De ploeg kwam nauwelijks meer over de middellijn. Roda rook kansen om de wedstrijd nog in de reguliere speeltijd te beslis sen en voerde de druk op. Een snoeihard genomen vrije trap van Harm Wassink van zo'n 25 meter kon ternauwernood worden gepareerd en spatte uiteen op de vuisten van de sterke Middenmeer-keeper. De rebound was aan Olaf Meer- Bart Otto wordt na het scoren van de openingstreffer gefeliciteerd. (Foto- Jan Pit) veld echter niet besteed Rake lings scheerde de inzet over de de lat. Het Middenmeerbolwerk bleef met hangen en wurgen overeind, vooral omdat de Leusdenaren met unieke kan sen geen raad wisten Nadat een schot van Harm Wassink op de doellijn was geblok keerd, was het een inzet van invaller Ronald de Haas die uit de kruising werd getikt. De mooiste kans vlak voor tijd kreeg Wim van de Biezen nadat Harm Wassink met een slim steekballetje Marcel Koch aan het werk had gezet. Zijn schot werd echter knap gestopt, waarna Van de Biezen de bal voor het intikken had Op nieuw kwam de Amsterdamse doelman als overwinnaar uit de strijd door met een prachti ge reflex de inzet tot hoek schop te verwerken Hoewel in de zinderende slotfase een Leusdense treffer spreekwoor delijk in de lucht hing, had ie dereen zich na het verstrijken van de officiële speeltijd al ver zoend met een verlenging. Zover kwam het echter niet Bijna pakte Middenmeer de winst nog, toen een corner na één van de spaarzame uitvallen van rechtshard werd ingekopt. Gelukkig voor alles wat Roda was langs de goede kant van de paal. Op het moment dat het laatste fluitsignaal nadrukke lijk werd verwacht, sloeg Roda toch nog toe. Zes minuten in blessuretijd werd de bal via de linkerkant in het strafschopge bied gespeeld richting gelegen- heidsspits Wim van de Biezen Deze bracht de Middenmeer- defensie zo in rep en roer dat de schuiver van de vrijgelaten Roda-aanvaller via een verde diger en de geslagen Midden- meer-sluitpost tot verbazing van vriend en vijand over de doellijn rolde. De Leusdense aanhang kon het eigenlijk nog niet bevatten dat Roda in de laatste minuut alsnog had toe geslagen, nadat een aantal uit gelezen mogelijkheden niet het gewenste resultaat hadden op geleverd. Nadat de feestende Roda-aanhang en een buurt- ganger weer achter de afraste ring hadden plaatsgenomen, kon het duel worden voortge zet. Nog zo'n twee minuten liet de man in het zwart doorspe len, waarna het bevrijdende laatste fluitsignaal klonk. Promotie Met de 2-1 winst kwam een verrassend einde aan een voor Roda hectisch verlopen seizoen als debutant m de vierde klasse van de KNVB. In twee jaar tijd is Roda'46 van de hoofdklasse afdeling naar de derde klasse KNVB doorgestoten Een prestatie van formaat, zeker ook gelet op de personele pro blemen waarmee hoofdtrainer Nico Romeyn halverwege het seizoen te maken kreeg en waardoor hij zijn complete voorhoede zag wegvallen (Coen van Dijk en Paul Ver hoeven). In de derde klasse krijgt Roda volgend seizoen te maken met veel regio-clubs, zoals Hoevelaken, Advendo, Scher- penzeel, Stroe, SDCP e"n de Utrechtse clubs Geinoord, Desto en Jonathan Daar ko men nog wat clubs uit de Am sterdamse hoek' bij Bij het verstrijken van de transferpe riode blijkt Roda versterking te hebben gekregen van Edwin van Ginkel (VVOG), Fake Schoonewille (terug van weg geweest) en Peter Mooibroek (Renswoude), naast een aantal jeugdspelers uit eigen gelede ren, zoals Jeroen van Gaal Daarmee lijkt Roda klaar voor de strijd op een hoger plan 1964: Oprichting zater dagvoetbal bij Roda, na de ingebruikname van het nieuwe complex op het Burgemeester Buining- park Start in de 3e klasse van de afdeling Utrecht. 1968/'69: Degradatie naar de nieuw ingestelde 4e klasse. 1971/'72: Promotie naar de 3e klasse, ondanks ver lies in de kampioenswed strijd tegen FC Horst. 1974/'75: Promotie naar de 2e klasse via winst in de beslissingswedstrijd tegen VOP uit Amersfoort op het terrein van Amersfoortse Boys. 1975/'76: Degradatie naar de 3e klasse afdeling 1976/'77: Promotie naar de 2e klasse, ondanks ver lies in de kampioenswed strijd tegen Stroe op het terrein van Terschuurse Boys Winst in dat duel zou rechtstreeks hebben geleid tot plaatsing in de le klas se. 1977/'78: Kampioen in de 2e klasse B via een 2-0 overwinning op Oranje Leeuwen uit Hilversum; promotie naar de le klasse 1982/'83: Roda laat een unieke kans liggen om door te stoten naar de hoofdklasse van de afde ling door verlies in de be slissingswedstrijd tegen het Utrechtse Hercules 1983/'84: Kampioen in de le klasse A na een 3-1 overwinning op Hulshorst; promotie naar de hoofd- klasse van de afdeling 1990/'91: Kampioen in de hoofdklasse afdeling na een 1 -0 overwinning op en bij FC Horst; promotie naar de 4e klasse KNVB. 1991/'92: Roda dwingt als winnaar van de nacom petitie een beslissmgswed- strijd af tegen het Amster damse Middenmeer en promoveert (in tweede in stantie) naar de 3e klasse KNVB via een 2-1 over winning op het terrein van FC Horst Voorzitter Rob Burger sprong na afloop de wed strijd naar zijn eigen zeg gen vijf meter de lucht in en spoedde zich daarna naar de spelers om die te feliciteren. „Wc hebben als bestuur deze keer wat meer deelgenomen aan de promotie. Het is dan ook een beetje onze promotie geworden. Normaal hou den we ons afzijdig en moeten de spelers het doen. Nu hebben we via onze inspanning een her kansing gekregen. Het is zoals Nico Romeijn het in de voorbespreking zei: 'Normaal moeten wij ieder week weer scherp en attent zijn, nu is het bestuur dat geweest'. Middenmeer deed vol gens Burger nogal laconiek over het geval van geschor ste speler. De sfeer was daarom op en rond het veld rustig. „Zij hebben tegen over mij toegegeven dat ze fout zijn geweest. Volgens het bestuur zijn dat soort zaken in Amsterdam iets normaler. Na afloop wer den we gefeliciteerd en kregen we van Midden meer een compliment. Zij vonden dat we over twee wedstrijden gezien toch de betere ploeg waren ge weest. Ik ben dan ook blij dat het promotieduel op een plezierige en normale manier is afgewerkt." Burger wil het team, maar vooral trainer Nico Romeijn. complimenteren met de promotie naar de derde klasse KNVB. „In twee jaar tijd van de hoofdklasse naar de derde klasse is een knappe pres tatie. Voor de komende twee seizoenen hebben wij ons verzekerd van de in breng van Romeijn en zijn assistent Dick Gooscns. Als we ons volgend seizoen kunnen handhaven is dat voldoende. Met terug komst van Edwin van Gin kel en de komst spits Peter Mooibroek, afkomstig van Renswoude, moet dat luk ken." en de groep. Het teamver band zowel binnen als buiten de lijnen heeft deze prestatie mogelijk ge maakt. Natuurlijk is het ook een prestatie van mij geweest. Maar ik het niet alleen; net zo min dat Jo- han Cruijff het in zijn een tje kan. Nu wil ik mij niet met hem vergelijken; ik moet een beetje bescheiden blijven. Bovendien is mijn Spaans niet zo goed." De discipline binnen het elftal is volgens Romeijn de grote kracht van Roda. „We hebben vorig seizoen een aantal spelers verlo ren, waarop het systeem dat wij speelden voor een groot deel op gebaseerd was. Tijdens dit seizoen vielen onze twee spitsen weg. En dan blijken er toch steeds jongens te zijn die de opengevallen plekken opvullen. We hebben een gedisciplineerd, ambitieus en hecht team. En als die gedrevenheid beloond wordt, motiveert dat enorm." Volgend seizoen? „Ik heb het al vaker gezegd. Ik leef graag van weck tot week. Je kunt wel zeggen dat je zoveel punten wilt halen en dat kan je dan bij verlies als argument ge bruiken. Maar verlies is niet goed te praten. Alleen als je tegenstander beter was, maar meestal ont staat verlies door fouten. Ik wil proberen elke week te winnen. Doe je dat dan draai je bovenin mee. We hebben geen team om te degraderen. De groep is gedreven en leergierig, dus daar heb ik alle vertrou wen in. Het proces gaat wel met grote stappen en mis schien lopen we nog wel eens tegen een muur. Daar leren we van." ...trainer Nico Romeijn... Trainer Nico Romeijn is altijd de rust zelve en ook na de behaalde promotic was hij dat. „De blijdschap was uiteraard wel aanwe zig. Het is fijn dat het als nog gelukt is. Hoewel we er twee keer over hebben ge daan, vind ik de promotie gerechtvaardigd. Als ie mand frauduleus handelt, moet dat worden gestraft. Waar blijf je als dit soort dingen toegestaan wor den." Romeijn vindt dat zijn team op basis van kwali teit het meeste recht op de overwinning had. „De eer ste wedstrijd speelden wc beter, maar was het score verloop desastreus. In de laatste wedstrijd hebben we zeker niet briljant ge speeld, maar waren de be tere kansen voor ons. Over twee wedstrijden gezien waren wij de betere." Hij noemt het succes van Roda-zaterdag een combi natie van factoren. „Ik heb samen met het bestuur een beleid opgesteld, dat bin nen de groep is aangesla gen. Het klikte tussen mij

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9