Grootse Biezenkampbraderie: spekkies, zemen, sateh, t-shirts, balletjes, springmatras Zoek de spreekwoorden en gezegdes op. Leusder Krant Spreekwoorden en gezegden keurig op een rij m %~,WÈ Foto's Jolige markt trekt duizenden kijkers en kopers Woensdag 24 juni 1992 Pagina 5 De prijswinnaars en de jury van het standwerkersconcours: staand vlnrJan Joost Vondel, Inge Stots, kampioen Hans Richter, Ruud Aldenzee en Toon van Est, zittend Koning, Verhoef en Frits Muns. Hamertje Tik bleek toch moeilijker dan velen dachten. Toch werd eraf en toe plat geslagen.(foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Op woensdag 17 juni was er op de Biezenkamp in Leusden weer de jaarlijkse braderie. Ook deze keer is de organisatie er weer in ge slaagd om een uitgebreid pro gramma aan het in groten ge tale toegestroomde publiek aan te bieden. Ongeveer 20.000 mensen bezochten dit jaar het feestelijke gebeuren op en rond het winkelcentrum De Biezenkamp. Er waren in to taal zo'n 120 kramen waar van alles en nog wat te koop werd aangeboden variërend van 6 paar sokken voor 10 gulden tot volledige stenen kunstwer ken van enkele honderden guldens. Ook de inwendige mens kon naar hartelust kiezen uit een keur van lekkernijen, die over de hele braderie verspreid wa ren. De grote oliebollen- kraam, die al jaren een vaste plek heeft op de baderie was ook dit jaar weer van de par tij, evenals de eigen keursla ger die met de beste sateh en broodjes shoarma er voor zorgde dat niemand iets te kort hoefde te komen. Verder waren ook aanwezig de pof fertjeskraam, diverse viskra men, De Spekkenkoning, Vietnamese loempia's, grill- kramen, warme wafelbakkers en nog veel meer. Ook voor de kleintjes had or ganisatie weer zeer veel at tracties verzorgd. Zo waren daar weer de draaimolen, de autoscooters, het springkus sen, de poppenkast met heuse goochelaars, het grote lijnen- trekspel, een schmink tent, paar jaar bekender zal zijn dan Willy Afredo. Een watersproeier die nu eens echt op alle kranen past kon gekocht worden bij Bob Kareisen, die hierbij de no dige technische uitleg gaf. Verder kon het publiek ken nis maken met de ondermeer van radio en t.v. bekende stoombout, de wonderbaar lijke dweilstok, de leerreini- ger, die voor bijna alles te ge bruiken is en de koperpoetser die zo goed was dat je deze 'poets' maar één keer hoeft te gebruiken en daarna nooit meer. Door de inzet van een deskun dige jury o.l.v. juryvoorzitter en organisator Ruud Alden zee, konden 's avonds om half negen de uiteindelijke win naars bekend worden ge maakt. De jury was unaniem in zijn keuze wat betreft de prijzen-verdeling van dit eer ste Leusdense standwerkers- concours. Nummer één was geworden, Hans Richtr alias 'De Spekken-koning'. Eervol tweede Toontje 'Hermans' van Est. En derde dhr. Ko ning met zijn leerreiniger die Leusden zeven dagen per week op zondagse schoenen laat lopen. Mede door deze 'advocaten van de markt' was een bezoekje op de Biezen kamp braderie meer dan de moeite waard en kijken de or ganisatoren terug op een zeer geslaagd evenement en zal in 1993 zeker voor de dertiende keer een braderie worden georganiseerd met wederom een standwerkersconcours met waarschijnlijk nog meer verkoopartiesten. een marmottenbaan, enz. enz. Ook kon een ieder meedoen aan een spreekwoordenwed strijd van de Leusder Krant en zijn geluk of behendigheid beproeven in de balletjeskast. Standwerkersconcours Absoluut hoogtepunt van de braderie was wel het stand werkersconcours. Aan dit concours deden acht stand werkers mee en alle acht wa ren ze finalisten bij het Ne derlandse kampioenschap 1991. De huidige kampioen van Nederland, Toon van Est, ook wel de 'Toon Hermans' van de markt genoemd, was aanwezig met zijn act blind- verkoop. Hij kreeg het keer op keer weer voor elkaar om zijn pu bliek kostelijk te vermaken met zijn snelle verkoopbab bel en verkocht een achttal mooi verpakte artikelen met een winkelwaarde van ruim 40 gulden voor de prijs van slechts 1 tientje. Ook Henk Burgmans met zijn 'wonder- tassen', reeds drie keer kampioen van Nederland, gaf acte de présence. Hans Richter (kampioen van Leusden 1992) verkocht zijn Belgische spekken op rijm en doet dit zo goed en gemakke lijk dat deze man over een Grijpen naar de rode balletjes was het in de windturbinekast van de Leusder Krant De winnaars kunnen hun foto bij de redactie af halen.(foto Hans Verhorst) De koning van de markt; de spekkieskeizer bracht glorieus zijn zoetwaar aan de man, vrouw en kind. Een genoegen om te luiste ren en een dubbel feest om op te eten.ffoto Hans Verhorst) IEUSDEN - De spreekwoordenwedstrijd van de Leusder Krant heeft een enorm aantal inzendingen opgeleverd Op zich niet verwonderlijk, want er zijn forse geldprijzen aan verbonden. Met name in de middag kwamen veel mensen bij de kraam van de krant om het formulier in te leveren In totaal zijn er honderdachtentachtig formulieren ingeleverd De prijsvraag bestond uit een tekening waarin vele spreekwoorden waren verborgen Op het formulier was plaats voor 31 oplossingen maar sommigen waren niet te stuiten en hebben er nog zo'n tiental meer gevonden Voor het winnen van de prijs is de jury uitgegaan van volledig ingevulde formulieren De oplossing was: (de nummers corresponderen met de nummers in de tekening) 1. beter een vogel in de hand, dan tien in de lucht 2. de appel vak niet ver van de boom 3. de knoop doorhakken 4. boter bij de vis 5 m troebel water vissen 6. een varkentje wassen 7. op alle slakken zout leggen 8. lachen als een boer met kiespijn 9. de kat uk de boom kijken 10. water bij de wijn doen U. koe bij de horens vatten 12. het hoofd boven water houden 13 kat in de zak kopen 14. over de brug komen 15. het paard achter de wagen spannen 16. iemand over het paard tillen 17. een gegeven paard niet in de bek kijken 18. de zon in het water zien schijnen 19. achter het net vissen 20. staat als een paal boven water 21. iemand op handen dragen 22. blaffende honden bijten niet 23. de bloemetjes buiten zetten 24. met de kippen op stok gaan 25. naar een speld in de hooiberg zoeken 26. een zwaluw maakt nog geen zomer 27. na regen komt zonneschijn 28. hoge bomen vangen veel wind 29. zoals de wind waait, waait zijn jasje 30. waar rook is, is vuur 31. iemand met een vinger nawijzen •ook goed gerekend werden de volgende spreekwoorden 33. vieze varkens worden niet vet 34. het varken is op een oor na gewassen GRATIS DEELNAME, EN WIN EEN LEUKE PRIJS! 35. iemand om een boodschap sturen 36. iemand de laan uitsturen 37 iemand met lege handen wegsturen 38. roken als een schoorsteen 39. de deur staal altijd open Uitermate creatief is de Leusdenaar wel De jury heeft zich af en toe bescheurd over de splinternieuwe spreekwoorden, die verzonnen weiden om het lijstje toch maar vol te krijgen. Een kleine bloemlezing: - waar het rookt is het warm - op je hurken zitten - naast de koetsier op de bok zitten - hij heeft zh wagen volgeladen - zoals het paard hier hmiukt, hinnikt het nergens - een koe heeft niet alleen maar uiers - je eigen vrouw op handen dragen - de bok loopt niet over de haverkist - waar de schoorsteen rookt, is het goed vrijen - met de Leusder Krant in de hand door het ganse land En dan nu de prijswinnaars. Uit de berg goede oplossingen werden de volgende tien personen getrokken: De eerste prijs van maar liefst HONDERD GULDEIN gaat naar -M. Oudenhuysen, Lindenlaan 18 te Leusden De tweede prijs van VIJFENZEIVENTIG GULDEIN gaat naar -Mevrouw Shiis, Pachter 10 te Leusden De derde prijs van VIJFTIG GULDEIN gaat naar -Mevrouw J. van de Schaaf-van de Wekken, Hooiland 28 te Leusden En de zeven prijzen van VIJFENTWINTIG GULDEN gaan naar -A. de Wit-Pronk, Maten 91, Annemiek Storm, Reggewijk 4, F am. Van Dorst, Asschatterweg 131, Karin Bart en, Asschatterweg 163, Andrea Kiers, Hooiland 25, mevrouw C. Goedknegt-van Winterswijk, Kleinhorst 7, mevrouw Roodhart, Hondsdraf 23, allen uit Leusden. De prijzen zijn vanaf maandag 29 juni af te halen bij het kantoor van de Leusder Krant Alle inzendexs hartelijk dank voor de inzet en het enthousiasme! LEUSDEN - Tijdens de bradene is er een mapje met een fiks aantal pasfoto's gevonden Bij dit kadertje is een van deze foto's geplaatst zodat de rechtmatige eigenaar weet waar het omgaat. Het complete mapje is af te halen op het redactiekantoor van de Leusder Krant aan de Asschatterweg te Leusden De winnaars van de windturbinekast kunnen hun foto eveneeens afhalen bij het redactiekantoor Leusder Krant Grote bellen blazen is niet alleen maar weggelegd voor de jeugd. Deze standwerker wist wel raad met het ruime sop (foto Hans Verhorst) Een drukte van belang op de jaarlijkse Biezenkampbraderie.(foto Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5