Nog even plankenkoorts voor de grote stap naar het vervolgonderwijs Leusder Krant Het weer in ei Zee-invloed m n w I r%hi I De Brink n _j„ De laatste schoolloodjes zijn het leukst 1 Ronde 't pa|et De Klimrakker De Heerd De Rossenberg Gereformeerde school De Loysderhoek De Groenhorst De Holm De Bongerd De Regenboog De Vallei Het Startblok Sint Josef De Wegwijzer De Hobbit De Kinderland Groot Kaasjeskruid vV- 1 aSf Woensdag 24 juni 1992 Pagina 7 Na voor de derde maal de Ron- dvtnpische spelen te hebben gehouden op de 'Ro(n)da- vel den', zoals eens in de vier jaar traditie is geworden, komt 't Ronde opnieuw met een door de 24 achtste jaars zelf ge maakte musical. De naam is pe Bibliotheek'. Over de in houd doet men in het afge plakte oefenlokaal bijzonder geheimzinnig, zoals gebruike lijk. De muziek is door een ou der gemaakt. Tekst,decors, be lichting en verzorging van het geluid komen uit handen van de leerlingen. De opvoering vindt plaats op donderdag 26 juni. 's Middags voor de mede leerlingen, 's avonds voor ou ders en belangstellenden. LEUSDEN - De grote vakantie staat voor de deur. Op de basisscholen heetst een sfeer van opluchting, afscheid en overgave. Wie nu nog wat gaat begrijpen is de eerste voor het nieuwe schooljaar. Voor deze klassen zit het er bijna op. Over bevorderen en zitten hlijven bestaat alleen nog twijfel bij sommige leerlingen. De beslissingen zijn genomen, de cijfers bekend. Alle aandacht gaat uit naar de laatste, feestelijke aktiviteiten ter afsluiting van het schooljaar. Veelal door middel van de opvoering van een musical, uitgevoerd door de verlaters van de basisschool, de achtste jaars. Hier en daar wordt de traditie doorbroken door met een zelfgemaakte musical, in plaats van een gekocht verhaal, te komen of met heel iets nieuws. Een overzicht van de laatste aktiviteiten op de basisschool voor de zomervakantie van 1992, biedt een beeld over wat zoal in Leusden door de kinderen als afscheid van de basisschooljaren is gebrouwen. Ook hier geldt dat het enthousiasme belangrijker is dan het resultaat, immers op latere leeftijd zal menig kind nog aan deze tijden terugdenken. 't Palet koos voor de musical Paniek in dc luie lift. Voor deze al wat oudere musical werden nieuwe liedjes geschreven met volgens de direkteur 'lekkere muziek'. De school beschikt dan ook over een 'huisorkest', bestaande uit drie gitaristen. „Waarbij twee leden van de Brand New Caddilac band. Nou, dan weet u wel hoe swin gend het wordt". De twintig achtste jaars hebben twee maanden gerepeteerd. De mu sical wordt op dinsdag 23 juni en donderdag 25 juni opge voerd voor leerlingen en ou ders. Vandaag 24 juni vindt het jaarlijkse barbecuefeest plaats waarop iedere achtste jaars persoonlijk wordt toegespro ken voordat het getuigschrift wordt uitgereikt. De tien achtste jaars van de De Brink school voeren de musical Wie niet sterk is, op. Hun voorstelling is te zien in de MAVO Leusderweg op woen- dag 1 juli. Ze hebben vier maanden geoefend. Volgens direkteur Maarten Boter is het een zeer eigentijds stuk. „Met veel bunkers enzo, dus reuze spannend". De Klimrakker koos voor een musical met een eigen benade ring van de milieuproblema tiek. De 17 achtste jaars gaan daarvoor ondergronds. De mu sical is geschreven voor en door een school in Bilthoven en be loofd leuk, spannend en leer- raara te worden. Veel van de leerlingen hebben dubbelrol len. „Het ene moment als wurm, het volgende als onder zoeker' voorspelt de direkteur. Drie maanden geleden sloot de school een milieuproject af. Bij die gelegenheid voerde de leerlingen al een gedeelte van de musical op. Na nog eens drie maanden repeteren is men klaar voor de officiële voor stelling op dinsdag 30 juni. Na de schoolreisjes volgt alleen nog de musical. De onderbouw ging naar de Flevohof. De Mid denbouw naar het Autotron en deBeekse Bergen en de boven bouw naar Rotterdam. De musical heet 'Vreemde ku ren'. Deze laatste musical uit de stal van Bennie Vreede speelt zich af in een kuuroord waarin de wensput erg belang rijk is. Omdat De Heerd afscheid neemt van 32 achtste jaars, moesten er wat rollen worden bijgeschreven. Dit gebeurde door twee moeders met onver moede talenten. De repetities begonnen na de Paasvakantie. Op woensdag 1 juli is de opvoe ring. Ook de leerlingen van de Ros- senbergschool bezochten Het land van Ooit. De gekozen mu sical is afgeleid van Grease en heet The Birds. Op woensdag 1 juli spelen de 17 leerlingen twee maal als afsluiting na twee maanden repeteren. De veertig achtste jaars van de Gereformeerde baisschool voeren op 30 juni en 1 juli de Spettermusical op. Ze hebben daarvoor een maand goefend en maakten zelf een playback nummer en een goocheltruc. Bovendien werd de hele entou rage door de leerlingen be dacht en gemaakt. Op dinsdag 30 juni is het sportdag voor de midden-en bovenbouw op de sportvelden bij verpleeghuis Lisiduna. De kleuters blijven op eigen terrein voor een spel- lencircuit. Op de Loysderhoek zijn de ak tiviteiten haast niet te tellen. Op woensdag 1 juli vindt de slotavond plaats. Dan zal een circusact en de musical van de zevende en achtste jaars te zien zijn. Bovendien hadden de leerlingen van deze school vol gens de direkteur 'geen zin, tijd en gelegenheid' voor het ma ken van vaderdagcadeautjes, zodat de slotavond wordt aan gegrepen om vaders op 'een raptekst' te trakteren. De tekst is gemaakt en wordt uitge voerd door de vijfde tot achtste groepers. Het team heeft ook iets om mee voor de dag te ko men en bovendien heeft men nog wat 'geintjes' in petto. Niet ongenoemd mag daarbij de huldiging van Corrie Vink blij ven. Zij is jubilaris. Op verzoek van het team heeft men in plaats van afscheidcadeautjes geld gevraagd voor Roemenië. Ook de Groenhorst koos voor 'Vreemde kuren'. De musical vol kwalen, geheimen en wen sen rond de put. Drie uitvoe ringen brengen de 28 leerlin gen op donderdag 25 juni en vrijdag 26 voor de leerlingen en dinsdag 30 juni 'officieel' voor ouders en gasten. Volgens de direkteur spelen ze voor een 'schitterend zelfgemaakt de cor' en zijn veel enthousiaste ouders betrokken bij de tot standkoming en aankleding. Op de laatste avond zullen ook ouders en teamleden optreden. Op diezelfde dag lopen alle leerlingen een vossenjacht, uit gezet door de achtste jaars. Het slotfeest van de Holm vindt plaats op donderdag 2 juli. Dan is er een sport- en speldag. Op woensdag 1 juli voeren de 24 achtste jaar de musical Alles Kits op, waar voor men sinds april aan het repeteren is. Op de Bongerd sluit men het schoolproject over Europa, donderdag 25 juni, af met een open avond. De ouders kunnen dan de gemaakte werkstukken bekijken. Men heeft gebroken met de jarenlange musical-tra ditie en dit jaar gekozen voor een verrassings-programma op zaterdag 27 juni. Wat voor deze gelegenheid, voor en door de twintig achtste jaars leerlingen is georganiseerd, moet een ver rassing blijven. Er is twee maanden op geoefend. Op de vrijdagmiddag daaraan voorafgaand krijgen de andere leerlingen een voorproefje. Kinderen van de Gereformeerde basisschool aan de Rozengaarde verlaten 'opgelucht' met het eindrapport de school. De studietijd voor dit seizoen zit er op.(foto Hans Verhorst) De leerlingen van de Regen boog school verzonnen zelf een toneelstuk. Na de opvoering op donderdag 2 juli is het tijd voor een gezellige afscheidsavond rond een kampvuur. De zeven leerlingen hebben drie maan den gerepeteerd. Over inhoud van het stuk mag niets bekend worden. De direkteur verraadt slechts dat het stuk op de kin deren geschreven is en over de betreffende achtste jaars gaat. Na het grootse 'Dierenweide- feest' spelen de 34 achtste jaars op woensdag 1 juli de musical 'Raadsels rond het ruime sop'. De voorpremières voor de leerlingen van de school vin den op de twee daaraan voor afgaande dagen plaats. De 'ge kochte musical' is aangevuld door eigen teksten. Aan het slot van de avond volgt een grote verrassing waarover geen me dedelingen worden gedaan. De vijftien achtste jaars van het Startblok spelen ook Vreemde Kuren. Daarbij moet de wensput waar veel om draait een staaltje van kunst zinnige vorming zijn. Men re peteerde vanaf begin april. De opvoering is op maandag 29 juni. De laatste vrijdagmiddag zal een gezellige spelletjes middag zijn voor alle leerlin gen. Daarbij zijn oud-leerlin gen welkom. Zowel team als leerlingen van de Sint Josefschool hebben een stuk ingestudeerd. Op woens dag 1 juli is de voorstelling. De 17 leerlingen repeteerde an derhalve maand op de musical Vreemde Kuren. Het team voert met veel plezier 'Stoei- poes gezocht' op. De direkteur gelooft dat het een vrolijk stuk wordt, want een mannelijke collega waagt zich aan een vrouwelijke rol. De leerlingen van de Wegwij zer hebben geen musical inge oefend. De zes achtste jaars zijn op zeilkamp geweest in Zeewolde. Dankzij een leer kracht en twee ouders met een boot brachten zij een fantasti sche week op het water door. Op de laatste ochtend van dit schooljaar, vrijdag 3juli spelen alle leerlingen kleine toneel stukjes voor hun medeleerlin gen. Daaraan doen ook de kin deren uit het Centrum voor Asielzoekers mee. Het thema van de opvoering is 'dieren'. De Hobbit hield op 13 juni al een fietsenrally, waaraan alle leerlingen, teamleden en ou ders mee konden doen. Na af loop rustte men uit op het schoolterras. Op 30 juni wordt de musical 'Vreemde kuren' opgevoerd. De 35 leerlingen hebben daar voor zes weken geoefend. De Kinderlandschool bezocht dit jaar het Land van Ooit, ter wijl de achtste jaars op kamp gingen. Op 29 juni voeren de 31 leerlingen die de school gaan verlaten een zelfgemaakte mu sical op. Deze bestaat uit korte toneelstukjes met liedjes, han delend over vakantie. De titel is dan ook 'Hè, hè vakantie'. Dc groep heeft daarvoor slechts twee weken geoefend want voor die tijd was ze druk bezig met het samenstellen van de laatste schoolkracht. Ons land kent een ge matigd zeeklimaat. Overal in Nederland ondervindt het weer de uitwerking van de zee in het westen en een groot Continent in het oosten en zuiden. Hoe men dat beleeft, verschilt per plaats en bepaalt de mate van zeeklimaat, dat ter plekke heerst. Aan de kust heeft men uiteraard de sterkste betrokkenheid bij de zee. Een belangrijk ken merk van water is zijn traagheid bij opwarming Het zeeoppervlak bereikt pas ongeveer 65 dagen na de langste dag zijn hoogste temperatuur, althans ge middeld. Dus rond de 25e augustus is de zee optimaal verwarmd. Het tijdstip hangt natuurlijk ook in grote mate af van de gedra gingen van de voorgaande winter en het er op volgen de voorjaar. Gemiddeld komt het water op een aan gename temperatuur als de zomer al bijna voorbij is en de zon ruim minder uren kan schijnen. Door een puike voorzomer heeft het zeewater nu al een tempe ratuur van ongeveer 15 èt 16 graden, tegen slechts 12 graden precies een jaar geleden en de gevolgen wa ren vorige week vrijdag waarneembaar. Toen schoof er een geniepig kou- deputje gedurende de na nacht over ons land naar het zuiden Landinwaarts was het flink afgekoeld en in de Achterhoek bijvoor beeld daalde het kwik tot 3 graden. Hierdoor kon de onstabiele atmosfeer wei nig stimulerend werken op de aanmaak van buien, er moet dan immers warme lucht naar hogere sferen afvloeien. Langs de kust verliep het heel anders. Daar ontstonden tegen de ochtend zware buien, die vergezeld gingen van hagel en onweer. Op Terschel ling werd toen 23 mm af getapt, in Callandsoog 27 mm. In ons gebied scheen toen een heerlijk zonnetje. Dit grote verschil tussen binnenland en kust doet zich normaal pas voor in de nazomer en herfst In het afgelopen weekeinde vol trok zich een thermisch stuntwerk van enig kali ber. Wees de thermometer vrijdag slechts 16 a 17 gra den aan, zaterdag stroom de het kwik in Leusden uit tot maar liefst 25.7 graden, een verschil dat er mag zijn en in ons klimaat zeer uit zonderlijk kan worden ge noemd De warmte werd ingeleid door een front, dat slechts weinig neerslag afleverde. Daarna stak er zaterdag een zeer stevige en ook zwoele noordooster op, die warme lucht uit Duitsland naar onze omge ving ging transporteren. Ook de zondag verliep grotendeels nog in zonnige sferen bij iets lagere tem peraturen. Op de Atlanti sche Oceaan ligt een krachtig hogedrukgebied vrijwel vastgespijkerd ter hoogte van Ierland, maar uitlopers worden regel matig uitgerold tot over het Noordzeegebied Bo ven Scandinavië zijn de pressies actief en zorgen vooral in het noorden voor wisselvallig weer. Die drukverdeling geeft bij ons zicht op het aanhouden van een noordelijke stro ming Een echt warme pe riode staat dus niet voor de deur, maar met temperatu ren tussen 20 en 22 graden mogen we in juni zeker niet ontevreden zijn. In Leus den werd over de tweede tien-daagse periode een gemiddelde temperatuur gemeten van 16.9 graden Er waren zelfs 4 zomerse dagen. Er viel slechts 12 mm, in Achterveld 13 mm. Groot kaasjeskruid is een forse plant die meer dan een meter hoog kan worden. De ruwbe- haarde stengels staan rechtop en door de grote, rozerode, donkerge- streepte bloemen, die een doorsnede hebben van drie tot vier centi meter, valt hij direct op. De bladeren aan de sten gel hebben de grootte en de vorm van klimopbla deren. We vinden de plant op door de mens verstoorde en stikstofrijke plaat sen, vooral in stedelijke gebieden. Zo kunnen we de plant aantreffen op steenhopen, bouwterrei nen, langs wegen, spoor banen, dijken en op vuil stortplaatsen. Groot kaasjeskruid heeft enige befaamde verwanten zoals stok roos, de Chinese roos en de katoenplant. De plant is tweejarig, maar kan onder gunstige omstan digheden een aantal ja ren opnieuw opkomen. De nectarrijke bloemen worden veel door bijen, hommels en vlinders be zocht en omdat de plant eind september nog volop bloeit, maken de hommelkoninginnen daarvan een dankbaar gebruik om hun laatste voedsel uit de bloemen te halen voordat ze in de grond verdwijnen om de winter te overleven. Groot kaasjeskruid deed vroeger dienst als voe- dings- en artsenijplant. Reeds in de achtste eeuw v. C. gebruikte men de jonge stengels als groente. Dat bleef zo tot in de Romeinse tijd De natuuronderzoeker Pli- nius beweerde dat het sap van de plant, ver mengd met water, hem dagenlang van de pijn afhielp. Ook schreef hij: Ieder die dagelijks kaasjeskruidthee drinkt, is die dag be schermd tegen alle ziek ten". De dichter Martia- lis verdreef er, na or gieën, zijn kater mee. Ci- sero, de Romeinse filo soof, was niet zo geluk kig met het kruid en klaagde er over dat het gerecht hem indigestie bezorgde. Gedurende de Middel eeuwen, toen het geloof in- en het gebruik van liefdesdranken wijd ver- reid was, kwam kaasjes kruid daarvoor niet in aanmerking. Het had zelfs de naam een tegen gestelde werking te heb ben en een rustig, beza digd gedrag te veroorza ken. In later tijd en ook nu nog, worden de bloe men en de bladeren ge bruikt Ze schijnen een effectief middel te zijn tegen wespesteken. Het slijmerige sap wordt in papjes en verzachtende zalf verwerkt. De naam van de plant heeft, in vrijwel alle ta len, betrekking op de ringvormige en uit vele deelvruchtjes bestaande vruchten, die er uit zien alsplaate kaasjes. G. van Leeuwen rfWfc ^-*r' .1 W 5 V.'i jfcrv, j4r.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7