Gelezen in.op gelijke voet iCWW-vrouwen bezoeken Leusden Leusder Krant. Het Europa van vrouwen in Leusden 'Ik begrijp niet waarom een vrouw bij brandweer moet werken' de chapenteelt trekt Afrikaanse belangstelling Haarlijn op zomervakantie Interkerkelijke Vrouwen Kontakt Groep auwaa aaja a Raadslid Schouten (GPV) over de vrouw in de maatschappij: ^Wen uit Lesotho, Mali, Ghana en Nigeria op bezoek bij Marie Voskuilen.(foto Hans Verhorst LEUSDEN - De vrouwenpagina Haarlijn gaai er voor korte tijd van tossen. In de maanden juli en augustus gaat de rubriek ook even op vakantie, zodat eind september de eerste verse Haarlijn van het seizoen 1992-1993 van de persen komt rollen. Voor het derde jaar en eindelijk in een defintief jasje! Tot dan! iensdag 24 juni 1992 Kopij inleveren bij Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, 3833 WD Leusden. (tel. 94 57 35). Juni ..juli...au gustus...zo- mermaan- den vakan tie... voor ook de In terkerkelijke Vrouwen Con tactgroep Leusden. Maar, vrouwen in Leus den...let op! Na deze zomerrust starten we weer met enthousiasme onze bijeenkomsten. Het belooft een interessant seizoen te wor den. We beginnen op 31 augustus. Na een speurtocht vanaf hotel Den Treek drinken we met el kaar op het terras een kopje koffie. Maar dan komen er wat se rieuze avonden: wat is ge- meentediakonaat; Engel-erva ringen... heeft u ze/heeft u er over gelzen of gehoord? wat houdt evangelisatie in en wat doe je ermee? Paasviering, 'Leven in relatie tot...' Deze praat/denkavonden wis selen we af met gezelligheid, jaarvergadering, creativiteit, uitstapje, nieuwjaarsbijeen komst. Voor elk wat wils? Dan dus ook voor u! Wilt u meer inlichtingen over de Vrouwencontactgroep? Bel dan gerust met Nel van den Berg, telefoon 945036 of Gerda Wiertz, telefoon 941774. .EUSDEN - ,,Het gezin is jgens ons de hoeksteen van samenleving. Wij vinden het p ook een kwalijke zaak te eten constateren hoe de jrbeid door middel van het kennen van subsidies voor 3Dcipatie-aktiviteiten, deze listeen uitholt". Aan het prd is raadslid Jan Schou- ,De bezwaren van zijn par- richten zich volgens hem pder op met name genoemde isidievoorstellingen, zoals loemd in de emancipatie- la, Veel meer verontrust hem algemene maatschappelijke Ds om de individuele ont- oiingsmogelijkheden te on- steunen. Met de uitgangs- nten van de emancipatie- la, aanzet voor het te voeren jpeentelijk beleid, is zijn Hij het principieel niet eens. Wij vinden, dat de mensen Jrdeze vormen van emanci- lie niet gediend zijn. Men at teveel uit van het gezin als 5 van de samenlevingsvor- n en niet als de meest pri- ire. Men legt de nadruk te 1 op de zelfstandigheids- ht in plaats van op de zorg- ht, die wij mensen voor el- ar hebben". Onze maatschappij wordt ids individualistischer. De ïomische zelfstandigheid t men in toenemende mate ingrijker dan het leven in zinvol sociaal verband. We len dat een trieste zaak. rmaals, we willen geen dis- sie voeren over het voor of m van verschillende pos maar wel op de manier rop deze worden bena- Het betekent niet, dat we maal tegen emancipatie i Wanneer het klopt bij- rbeeld dat vrouwen geen kiezen. Men moet meer zoeken naar het evenwicht tussen ver antwoordelijkheid en vrijheid. De overheid moet staan voor die balans". Het toekennen van subsidie aan een gespreksgroep voor homosexuelen valt daar vol gens Schouten niet onder. „Wij keuren homosexuali- teit af. We vmden het onna tuurlijk gedrag. En vinden niet dat de overheid dit moet sti muleren. Zeker niet met een symbolisch bedrag als waartoe men nu wil besluiten. Als de overheid daaraan gaat begin nen weet ik nog wel een paar goede bestemmingen. Het is ook inconsequent. Want waar om wel de homosexuelen, waar maar weinig Leusdenaren bij betrokken zijn, en niet de aktie voor Westerbork".(De ge meente Leusden heeft geen ge hoor gegeven aan het verzoek om een bijdrage voor het in standhouden van dit door gangskamp als monument, mvda) Kortom: ,,In algemene zin zijn we niet tegen de posten zoals genoemd in de emancipatienota. We zijn tegen het algemene beeld. Emancipatie gaat uit van de autonome mens, de zelfstandi ge. Terwijl wij ervan overtuigd zijn, als schepselen God's te moeten handelen. Genormeerd door Zijn wetten, is dienst baarheid voor onze naasten een groot gegegeven. De nota legt duidelijk de verkeerde ac centen. In plaats van onze zorgverantwoording voor onze naasten gaat de nota uit van stimulering van eigen zelfstan digheid en economische waar den". Marianne van den Anker - de Valck Lessen over voorkomen sek sueel geweld geven het beste resultaat als gekozen wordt voor de zg. interactieve me thode: groepsgesprekken Omgaan met... waarbij de leerlingen lesmateriaal krij gen zonder gesprekken sorte ren weinig resultaat en onbe- grip. Meer vrouwelijke artsen maar niet in besturen Een artikel over het feit, dat wel steeds meer meisjes kie zen voor de studie medicij nen, maar er relatief weinig vrouwelijke specialisten wor den gevonden. Werkgroep Vrouwen en Wis kunde viert haar tweede lu strum Wiskunde speelt in veel be roepen een rol. Ook in beroe pen waar de meeste mensen het niet verwachten zoals b.v. in de verloskunde en in de tuinarchitectuur. Subsidieregeling positieve actie heeft effect De stimuleringsregeling voor positieve actie voor vrouwen lijkt ook op langere termijn invloed te hebben. Voor een maximaal resultaat menen de positieve actiemedewerkers dat een periode van 4 A 5 jaar nodig is i.p.v. van de huidige 4 jaar. Traditionele rolpatronen struikelblok bij E-beleid Mi nisterie van Landbouw Alle ministeries moeten een emancipatiebeleid voeren maar bij dit ministerie ver loopt dit uiterst moeizaam. Politievrouwen vormen net werk om politiecultuur te veranderen Eind maart werd in Engeland de eerste Europese politie vrouwenconferentie gehou den met als thema Quality through equalityHoe krijg je meer vrouwen bij de poli tie, hoe behoud je ze en hoe verander je de politiecultuur? Vrouwenschoten vonden for mule die werkt Scholing van werkzoekenden is een belangrijk middel om vraag en aanbod op de ar beidsmarkt bij elkaar te brengen. De vraag is alleen, hoe pak je dat effectief aan? Volgens staatssecretaris Elske ter Veld hebben de vrouwenvakscholen een oplossing gevonden voor dit probleem, waardoor zij per jaar 900 "up to date" ge schoolde vrouwen af kunnen leveren die binnen de kortste keren een baan hebben. In Utrecht is dat de Alida de Jongschool (Amersfoort heeft geen vrouwenvakschool) In lichtingen hierover zijn te krijgen bij PRES, Maria- plaats 4d, 3511 LH Utrecht, 030-334280. aangifte durven te doen van bepaalde misdrijven, omdat de politie daar niet op een vrouw vriendelijke manier mee om weet te gaan, dan zal daar iets aan gedaan moeten worden. Maar dat vrouwen zo nodig bij de brandweer moeten kunnen gaan werken, lijkt ons geheel onnodig". „We zouden liever hebben dat de overheid optreedt tegen het toenemend sexistisch taal gebruik. Zoals onlangs in de commissie Algemene Be stuurszaken de advertentie van Love-jeans ter sprake kwam. Alle commissieleden vonden eigenlijk, dat zo'n re clame niet kan maar toch vond men dat de overheid daartegen niets kan ondernemen". Onnatuurlijk Een poging om wat ruimte te vinden in het standpunt van zijn partij wat betreft de ont plooiingsmogelijkheden van een vrouw, levert het volgende op „Essentieel is volgens ons niet de geslotenheid van een gezin. Hoewel enige rust, regelmaat en vooral zekerheid wel ge wenst is. We gaan er van uit, dat man en vrouw samen ver antwoordelijk zijn voor de kin deren en de opvoeding. Door de tegenwoordige gezinsgrootte is de visie op arbeid veranderd en de vrijheid om voor een baan te kiezen gegroeid. Wij zijn ech ter van mening dat kinderop vang geen taak van de overheid is. Ik verwacht, dat de arbeids kosten daardoor zo hoog zullen worden dat werkgevers, vrou wen met argusogen zullen gaan bekijken". „Opvoeden en zorg voor de kinderen is een taak van de ou ders. Naar onze mening wor den de vrouwen, die kiezen voor het gezin in een te negatief daglicht geplaatst. Het gezin blijft de primaire keuze". „Onze visie keurt geen be roepen af. Er zullen altijd vrouwen zijn die niet trouwen, daarvoor sluiten we geen be roep uit. Hoewel ik me voor een vrouw niet kan voorstellen wat zo aantrekkelijk kan zijn om bij de brandweer te gaan werken ".(Waarmee Schouten doelt op een voorstel in de nota om de komst van vrouwelijke brandweerlieden te willen sti muleren, mvda) Homosexuelen „Voor wie wil herintreden zijn er mogelijkheden genoeg. Ik zou niet weten wat en waar om de gemeente daaraan moet bijdragen. Wat dat bètreft ben ik bang voor positieve discri minatie. Waarom vrouwen wel ondersteunen bij bijscholing Europese vrouwen wonen in Parijs, Rome, Londen en Leus den. Ze hebben allen hun ei gen beeld van de Europese Ge meenschap, en hun eigen vra gen. Wat zijn uw eerste vragen als het gesprek gaat over Eu ropa '92? Zijn het vragen over de men sen, de bewoners, de burgers of de vrouwen in de andere EG-landen? Of zijn het vragen over het politiek stelsel, over hoe de bestuurlijke verhou dingen liggen tussen het Euro pees Parlement, de Europese Commissie en de Minister raad? Beide, zowel de mensen als het systeem komen aan de orde in een cursus die georga niseerd wordt door de Vrou wenraad in Leusden in op de dinsdagen 15, 22 en 29 septem ber van 13.00 tot 15.00 uur. Ook al zijn gezien vanuit de medemenselijke invalshoek de mensen in Europa belang rijker dan het systeem, toch zullen we op de eerste cursus dag het politiek stelsel de re vue laten passeren. In het be stuurlijk systeem kom je de mocratie tegen en dat is een van de belangrijkste criteria om toegelaten te worden tot de Europese Gemeenschap. Een land dat lid wenst te wor den en te blijven moet demo cratisch bestuurd worden. Dat kwam ter sprake toen Grie kenland toetrad in 1981 en is actueel in verband met de mo gelijke toetreding van Mid den- en Oosteuropese landen. Dat de democratie ("volksre gering") heel belangrijk is wordt ook duidelijk in de vele krantenartikelen die u hebt kunnen lezen naar aanleiding van het Deense en het Ierse re ferendum. In een democratie "regeert het volk zichzelf", met andere woorden, wij den ken als volk mee, wij praten mee en wij kiezen de mensen die voor ons de besluiten ne men. Zo ook in de EG. De demo cratie moet zichbaar blijven binnen de Europese Gemeen schap. Wij moeten voldoende informatie krijgen over de plannen voor Europa zodat wij het gevoel kunnen houden dat ons niets wordt onthouden wat betreft onze eigen poli tieke toekomst in Leusden, in Nederland en in Europa. De mocratie houdt ook in dt wij ons inspannen om over poli tiek te praten en een eigen me ning erover vormen. Om goed onze mening te kunnen vor men is het een voorwaarde dat wij weten hoe de democrati sche besluitvorming plaats vindt. We weten hoe dat in Leusden toegaat. We weten hoe het in Den Haag in zijn werk gaat. Maar hoe gaat het in Brussel en in Straatsburg, op het Europese niveau? In het Europese Parlement in Straatsburg doen 518 mensen, de door ons allen gekozen par lementariërs het dagelijks be stuurlijke werk. Dit is een deel van het onderwerp op de eerste cursusdag. Daarnaast kunnen we van el kaar beluisteren wat wij ple zierig en goed vinden aan "Eu ropa '92" en wat wij eventueel beangstigend, bedreigend of onplezierig vinden. Dan gaan we het gesprek aan vanuit onze eigen ervaring en komt er een antwoord op de vraag: Hoe dicht is Europa bij de vrouw in Leusden? Vanuit de inzichten die wij de eerste keer met elkaar hebben verworven, gaan wij ons de tweede keer bezig houden met specifieke vragen rond de leef omstandigheden van onze zus ters in de rest van Europa, hun opleidingskansen, hun gezins omstandigheden, het culturele klimaat waarin ze hun dage lijkse werkzaamheden ver richten. En daarbij zullen we tegen het licht houden in hoe verre zowel onze eigen om standigheden als die van de andere vrouwen in Europa beïnvloed worden door de be sluitvorming in Brussel en Straatsburg Heel concreet dus of de "Vijf richtlijnen voor de vrouw" be kend zijn bij u en of u er iets mee kunt De eerste twee zijn: 1. Gelijke beloning voor ge lijke arbeid (1975) 2. Gelijke behandeling in het arbeidsproces (1976) Daarvan zult u misschien zeg gen: "Zijn die niet totaal over bodig? Dat spreekt toch van zelf dat wij op die twee punten gelijk worden behandeld? Wij zijn toch met elkaar volwas sen gelijkwaardige mensen anno 1992, je gaat toch geen verschil in beloning of behan deling meemaken op grond van het vrouw zijn of man zijn?" Wij zullen tijdens de cursus een aantal voorbeelden behan delen waaruit blijkt dat de richtlijnen voor de vrouw (nog) niet overbodig zijn. Verder komen ook een aantal gesprekken aan de orde, die ondergetekende heeft gevoerd met leden van de commissie "Rechten van de Vrouw" van het Europees Parlement. Deze gesprekken vonden plaats in Straatsburg. De commissiele den vertelden over vrouwen vraagstukken in hun eigen land. Alle EG-landen behalve Italië kwamen aanbod. Tij dens de mei-zitting van het Europees Parlement van dit jaar sprak ik met de Franse Europarlementariër Simone Veil die, zoals velen van u zul len weten, de eerste en tot nu toe enige vrouw is die voorzit ter is geweest van het Euro pees Parlement. Daarvoor is ze ook nog drie keer minister geweest in de Franse regering. Raadslid Schouten haalt fel uit naar en de kernpunten uit de emanciaptienota (foto Archief BDU) van vrouwen en niet bij die van mannen?" Een goede meid is op haar toekomst voorbereid? „Een goede meid is in onze ogen altijd op haar Toekomst voorbereid! Maar wat moet je met dat dwingende advies van de overheid om exact te kiezen. Volgens ons is dit net zo in doctrineren als de sturing om vooral voor de brandweer te der leiding van een tolk be zochten bedrijven, waar de vrouw een evenredig deel van de werkzaamheden en verant woordelijkheden meedraagt door middel van een maat schap met haar man. Eén groep bezocht de rozen kwekerij aan de Ursulinen- weg van de fam. v.d. Wel. Een andere groep ging op bezoek bij de kaasboerderij "De Ko permolen" van Martin en Ma rieke van 't Klooster. Ook werd er een kippenfarm be zocht De laatste groep vrou wen ontvingen Marie en Wim Voskuilen op hun eigen boer derij aan de Hessenweg in Stoutenburg. Deze groep bestond uit vrou wen van Lesotho, Mali. Gana en Nigeria. Op de andere plaatsen waren Indonesië, de Filippijnen en Mexico verte genwoordigd. Tijdens de koffie werden al lerlei vragen gesteld zoals: "Hoe groot is de boerderij, hoeveel koeien, varkens, scha pen enz. zijn er? Wat is een maatschap en hoe werkt dat? Hoe start je zo'n boerderij? Wat gek dat je die van je moe der moet kopen, jij bent toch haar zoon? De schapenteelt, pas door Ma rie Voskuilen zelf opgezet, had de bijzondere interesse van de vrouwen. Dat is wat klein schaliger en met die informa tie kunnen ze wat doen in hun eigen land. Na een rondleiding op het be drijf, waar ze van de ene in de andere verbazing vielen, na men ze afscheid om nog even langs de volkstuinen op de Kanaalweg te gaan, alvorens ze naar kasteel "De Schaffe- laar" in Barneveld vertrok ken. Het was heel moeilijk te gelo ven, dat de bedrijven die de vrouwen uit de Derde Wereld hebben bezocht, zeker niet ge kwalificeerd kunnen worden (in nederlandse ogen) als rijk, maar als gewone boerderijen of kwekerijen waar hard ge Wat wij de laatste keer aan de orde zullen stellen wil ik graag in overleg met de cursis ten beslissen. Het zou kunnen gaan over de bescherming van de consument in Europa of over het vrije verkeer van per sonen en goederen in de EG na l-l-'93, of over de volgende vragen; - Heeft uw eigen woonplaats Leusden iets te maken met Eu ropa? - Kan Leusden er meer voor deel van hebben dan nu? - Welke bijdrage zou Leusden kunnen leveren aan Europa? - Welke initiatieven kunnen vrouwen uit Leusden ont plooien in het kader van Eu ropa '929 De mogelijkheden zijn talrijk. Tot slot nogmaals de vraag: "Hoe dicht is Europa bij de vrouw in Leusden?" U kunt het antwoord op deze vraag in september aan elkaar en aan mij geven tijdens de cursus en met elkaar kunnen wij het kleurrijke Europa een klein stapje dichterbij brengen. Birgit van Dongen -Svensgaard afkorting Leusden WW staat voor Associa- i Country Women of the irld. De ACWW houdt ar 4-jaarlijkse kongres ze keer in Nederland en zl in Den Haag van 22-29 ui. 750 vrouwen uit alle oden van de wereld ko en bijeen om met elkaar n gedachten te wisselen rer de problemen in de we id en met name over de oblemen op het platte nd. Ook in ons dorp is een ntal vrouwenorganisaties a hun landelijke structuur ij de ACWW aangesloten, it was dan ook de reden, it Marie Voskuilen vanuit landelijke Katholieke attelands Vrouwen Orga- Isatie Nederland werd ge raagd om voor 20 vrouwen cursies in Leusden te or- niseren. roepen van 5 vrouwen on werkt moet worden door man en vrouw en soms ook door de kinderen om het hoofd boven water te kunnen houden. Deze twintig vrouwen zijn speciaal afgezonden van hun regeringen die hun ticket naar Nederland voor ze heeft be taald. Het is de bedoeling dat ze de kennis die ze opdoen tij dens de workshops en excur sies doorgeven aan de vrou wen van hun eigen land. Alleen de vrouwen uit de Derde Wereldlanden zijn twee weken voor het congres geko men. Ontwikkelingsgeld van minister Pronk heeft dit mo gelijk gemaakt. We hopen dat de ideeën die ze hier opgedaan hebben, in hun eigen land en op hun aange paste manier resultaten zullen hebben. Het was een bijzonder ge slaagde ontmoeting met véél Afrikaanse warmte en harte lijkheid en Leusdense gezel ligheid. Evelien Blom

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9