„Ik ben een Achterveldse Barnevelder" .Leusder Krant. 'Een wegwijzer voor wie wat waar en hoe' 'Biljarten is vaardigheid, bridgen is denken' Cees de Vor neemt afscheid van Gebroeders De Vor Sjoerd de Jonge is nog altijd sportfanaat IDAG geeft informatie over alternatieve geneeskunde NATUURLIJKE GENEESWIJZEN Dertienjarige middelpunt bij zomerschaaktoernooi ACHTERVELD/BAR- NEVELD - Een groots af scheid van een groots be drijf. Vorige week zater dag was het zover. Cees M. de Vor keerde het bedrijf dat zijn familienaam draagt. Gebroeders De Vor in Achterveld, de mg toe. Het afscheid was, behalve groots, fijn, gezellig en leuk ook erg emotioneel. Niet alleen voor de heer De Vor, ook voor de perso neelsleden van het bedrijf waar hij 35 jaar mee ver bonden is geweest. Overigens gaat De Vor niet op zijn lauweren rus ten. „Ik heb het nog steeds druk, maar op kleinere schaal," zegt hij tevreden Momenteel is hij directeur van ROAD, een import-be drijf van grondverzetma- chines en vorkheftrucks in Barneveld Zoals de naam al aangeeft, is Gebroeders De Vor een familiebedrijf Het was in eerste instantie de veel oudere broer Wil lem die, eigenlijk bij toe val, het bedrijf opzette. Cees de Vor: „Aan het ein de van de oorlog ging mijn broer naar Engeland Hij was erg actief in het verzet en de ondergrondse en zou een opleiding tot spion gaan volgen. Omdat de oorlog snel voorbij was, heeft hij daar niet veel meer aan gehad. Wel leer de hij zeer goed Engels spreken. Tegenwoordig is dat heel normaal, maar ze ker in onze kringen was dat niet zo gebruikelijk." De familie De Vor woon de in Lexmond, alwaar de vader het boerenbedrijf uitoefende. „In de oorlog had de mechanisatie in Ne- Cees de Vor Het was goed voor de zaak dat ik zelf boerenzoon ben." (Foto: Hans Roggen) derland praktisch stilgele gen. En na de hongerwin ter had je hier natuurlijk wel machines nodig om voedsel te produceren. Mijn broer zag daar al die gebruikte tractoren in En geland en iemand advi seerde hem om die naar Nederland te halen. Ook andere landbouwmachi nes overigens." Zo gezegd, zo gedaan. Katholiek Willem vroeg zijn broer om mee te werken en ze begonnen in Amsterdam. De tractoren stonden daar in de haven op de kade en werden rechtstreeks ver kocht aan handelaren Een van hen was firma Kooij uit Achterveld. In 1957 kochten de broers dat be drijf op. „Willem bleef in Amsterdam en ik ging naar Achterveld. Dat was wel even een verandering ja. Vooral ook omdat ik niet katholiek ben. Eén van de personeelsleden zei me die eerste dag- „Wij vinden jullie wel aardige mensen, maar eigenlijk moet je ka tholiek zijn!" Maar Ach terveld is een prachtig dorp, dat ondanks dat het nu gemeente Leusden is een eigen identiteit heeft behouden. En al woon ik nu al 25 jaar in Barneveld, ik noem mezelf nog steeds een Achterveldse Barne velder." In Achterveld begonnen de gebroeders met de ver koop van nieuwe tracto ren, onder andere die van Fendt, een Duits merk. In 1966 werden ze importeur van Fendt en daarmee kre gen ze landelijk steeds meer bekendheid. Inmid dels is het Achterveldse bedrijf uitgegroeid tot een landelijk begrip in de agrarische wereld. „Het was goed dat wij zelf ook boerenzoons waren. Daar door spreek je de taal van de boer. Het gaat bij land bouwwerktuigen natuur lijk om meer dan om de machine alleen. Het gaat om vee en gewassen en dat je daarover kunt meepra ten spreekt de koper aan." In 1971 overleed Willem en moest Cees alleen door gaan. In de volgende jaren groeide het bedrijf steeds. Vrij onverwachts kwam het verzoek van de Cebeco Handelsraad om het be drijf over te nemen. „Ik noem het maar een huwe lijksaanzoek. Maar ik wou mijn zelfstandigheid niet zo snel opgeven. Toch heb ik het op een gegeven mo ment gedaan om het voort bestaan van de zaak zeker te stellen. De markt begon verzadigd te raken. De overname doör Cebeco betekende een verstevi ging van de omzet. Er kwa men immers afzetkanalen bij, namelijk de eigen klanten van de Cetëeco Mede daardoor konden we de grootste importeur van landbouwmachines wor den en dat zijn we nu nog. '1 Oude stek Cees spreekt nog over „we", ook al werkt hij niet meer in Achterveld. Hij is in zekere zin ook nog ver bonden met zijn oude stek. Nu heeft hij de leiding van één van de vijf filialen, ROAD in Barneveld ROAD importeert grond- verzetmachines en vork heftrucks uit Japan, Korea en Taiwan. Vanzelfspre kend is De Vor diverse malen in deze landen ge weest. „Vooral Korea heeft mè verbaasd. Technisch gezien produceert men daar op een niveau zoals hier in Nederland. Je krijgt daar goede kwaliteit voor weinig geld Maar men werkt er ook 60 uur per week en ADV-dagen ken nen ze niet. Ook Taiwan geeft een goede kwaliteit voor een lage prijs. Alleen is het daar echt een puin hoop wat milieu betreft. Er wonen dan ook 20 miljoen mensen op een oppervlakte die slechts een derde van Nederland beslaat. En voor het milieu had men tot voor kort geen enkele aandacht." Vijf jaar geleden begon De Vor met iets geheel nieuws. Met het hele gezin werd hotel-restaurant De Witte Holevoet in Scher- penzeel gekocht. In eerste instantie was het een be leggingsproject, maar de gezinsleden dachten: „Waarom zouden we het niet eens proberen?" Er werd een goede manager aangetrokken en net zoals Gebroeders De Vor inder tijd floreerde de nieuwe bedrijfstak. Zozeer dat be sloten werd tot verbou wing en uitbreiding van het hotel-restaurant. Het afscheidsfeest vhn De Vor was verdeeld over twee dagen In totaal kwa men wel duizend mensen Cees een hand schudden. „Tsja, en dan schud je mensen de hand met wie je wel dertig jaar heb samen gewerkt Dat is niet niks. Dan wordt het toch wel even emotioneel." LEUSDEN - In de tweede ronde van de Leusdense zomerschaak- competitie stonden een aantal interessante par tijen op het programma. Zo volgt menigeen tegen woordig met spanning de verrichtingen van Joost Schaeffner, de dertienja rige van wie al enige tijd bekend is dat hij (veel!) meer dan gemiddelde aanleg voor het spel heeft. Donderdag toonde hij dat weer eens aan door Nasser Aghlani van uit de opening met groot machtsvertoon op te rol len. Twee zwarte paar den legden het witte spel volkomen lam. Alles stond al klaar voor een vernietigende slotaanval toen wit het einde be spoedigde door een help mat. Twee andere jongeren die het afgelopen seizoen van zich deden spreken, Vincent van de Bilt en Bert Kampes, bestreden elkaar Deze partij had niet helemaal het ge hoopte niveau, want de witspeler blunderde in de opening een stuk weg en kwam er verder niet meer aan te pas. Voor het eerst troffen ook twee spelers uit het eerste team elkaar. Hes- matollah Shahrizadeh en Bert Uneken maakten er een hoogstaand en gelijk- opgaand positioneel ge vecht van. Totdat wit een poging deed alsnog voor deel te forceren en daar bij een tussenschaakje over het hoofd zag. Zwart incasseerde materiaal- winst en smoorde vervol gens elk tegenspel in de kiem. De verkorte speelduur van de partijen leverde ook enkele spannende tijdnoodduels op. Dick van Ooik had materiaal winst geboekt teges Theo Elschot, maar dit had venijnige tegqffi sen. Alle om standi? i gen op een gegeven mo ment zelfs een mat-in drie voor zwart. Met meer tijd op de klok zou den beide routiniers dit zeker niet overzien heb ben, maar in de tijdnood fase gebeuren er wel va ker vreemde dingen. De witte koning ontsnapte, waarna wit er nog juist op tijd in slaagde zijn ma terieel overwicht tot ge! ding te brengen. In de partij Van Dalen Veenendaal had zwart uiteindelijk ook noj maar enkele minuten aan te tonen dat zijn dame sterker was dan de witte toren plus enkele verspreide witte pion nen. En bij Boogaard Rietveld miste wit minstens haalbare mise doordat hij niet vol doende tijd had om uitte dokteren hoe hij zijn paard het meest effectief kon gebruiken tegen de drie zwarte pluspionnen Uitslagen: Shahrizadeh - Uneken O-I v.d. Bilt - Kamoes O-I Aghlani Agterberg - Vos Meylof - Weijgertze Oosting - J. Nijhof v. Dalen - Veenendaal 0-j v. Ooik - Elschot Boogaard - Rietveld De stand op kop: 1. Kampes Uneken 3. J Nijhof Schaeffner 5. v Kampen Kampes Schaeffner 0-1 (M dl dl 14 01 2 uit 2 1.5 uit 2 1 uit 1 Ophalen glas en oud papier Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiniging gebeurt op maandag 6/7 in de wijken: Groenhouten, Hamershof, Akkerhoeve, Noordwijck, Langenbeek, Bosveld, Munnikhove, Zwa nenburg, Claverenblad, Wil denburg en Leusden-Zuid. Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort containers op de gemeentev aan de Hamersveldseweg Voor meer informatie be met de afdeling gemeente^ ken, telefoon: 961773 Schilleninzameling Kringloopstichting, tela1 946753 Woensdag 1 juli 1992 AMERSFOORT - Wat is Tai- Ch'i Chu'an therapie? Waar vind ik een Radiesthesist? Wel ke aternatieve geneeswijzen zijn er voor kanker? Welke op leidingen zijn er? Welke verze keraar vergoedt, welke alter natieven zijn er? Deze en nog vele andere vragen beant woordt het IDAG bijna dage lijks. Het Informatie-en Docu mentatiecentrum Alternatieve Geneeswijzen, gevestigd aan de Bergstraat 29 in Amers foort, is de landelijke spin in het web van de alternatieve ge neeswijzen. De stichting verzamelt en geeft onafhankelijke informa tie aan wetenschappers, geïn teresseerden en consumenten. De organisatie is ontstaan in opdracht van het Ministerie van WVC. De opzet is om een voorzet te geven voor een inte grale gezondheidszorg. Directeur Bruno Groen spreekt liever over 'natuurlijke geneeswijzen' dan over 'alter natieve'. In alternatief zit toch iets dwars, tegen de gevestigde orde in. Het IDAG wil infor matie geven over de mogelijk heden naést de reguliere ge neeskunde. Sinds minister Thorbecke in 1865 bij wet bepaalde dat de geneeskunde voortaan alleen mocht worden uitgeoefend door mensen die waren afge studeerd aan een universiteit, werden alle andere benaderin gen in het 'verdomhoekje' ge gooid als 'alternatief'. Kregen de aan medische fa culteiten opgeleide mensen het alleenrecht en de vergoedingen door verzekeringen, zij bleven niet de enigen waar mensen hun heil bij zochten. Discussies over wat wel en niet onder de genoemde wet moest vallen, bleven oplaaien. Sinds 1960 bijvoorbeeld kwamen verlos kundigen en fysiotherapeuten erbij. Ze werden van alterna tief, regulier. Veranderingen in opvattingen van wat een ge neeswijze is en wat niet, zorgen voortdurend voor verschuivin gen. In de laatste twintig jaar is de belangstelling voor natuur lijke grondstoffen en benade ringen die uit gaan van eenheid tussen lichaam en geest ge groeid. De kritiek op de che misch samengestelde medicij nen en de gerichtheid op symptomen, in plaats van op mens-gerichte, behandelingen, werd luider. Huismiddelen raakten uit de vergetelheid ontrukt. Therapiën, technie ken en zienwijzen vinden steeds meer gretig aftrek. Zonder erkenning is er geen zicht op mogelijkheden, noch op enige kwalitatieve controle. De vakverenigingen hebben wat het laatste betreft veel be reikt Door de concurrentie tussen de verzekeringsmaat schappijen werden de natuur lijke geneeswijzen ook ver goed. Thorbecke In mei 1977 werd de Com missie Alternatieve Genees wijzen, onder voorzitterschap van Professor Muntendam, in gesteld. Deze stelde voor een onafhankelijke organisatie in te stellen die als taak had de verschillende behandelwijzen te inventariseren. Het IDAG heeft drie taken. In de bibliotheek verzamelt men boeken, tijdschriften en artikelen. Wie wil komen le zen, kan een afspraak maken. In de computer zitten ruim 35.000 gegevens met verwij zingen. Telefonische informa tie wordt gegeven vanuit de re ceptie „De spil van ons be drijf," zegt directeur Bruno Groen. Maatschappij Men kab bij de IDAG tegen een kleine vergoeding folders en brochures bestellen. We geven geen behandelingen en geen namen van behandelaars. Alleen algemene ïnforrcj We willen inspelen op de\i |,a en werken steeds meer met reguliere instellingen gulier of alternatief is vj een termenkwestie." De wetenschappelijkersj werkers stellen brochures voorbeeld over geneeswij voor kanker), opleidingsgij en publicatie-overzichtej^ men. Het IDAG verzamelt} der vooringenomenheid wetenschappelijke en popi re kennis. Screenen doet j niet. Het gezond verstand paald een zekere afgrenzi: „Wanneer we verhalen 9 ren van een wel erg bijzonj methode wijzen we de mei bijvoorbeeld op het gemidd de consulttanef en op de kenning door een vakven ging" Uitgangspunt is: „Alten tieve geneeswijzen moete: Je tijd aantonen waarom ze gens een reguliere mi werken. Ik vraag me af wi om dit rationele bewijs langrijk is. Als men vindl, het werkt is dit een maatsch: pelijke realiteit.' Taken Twintig jaar geleden was advies van een huisdokter» Alternatieve geneeswijze ken alleen gerechtvaart wanneer de patiënt dokters was afgeschreven genwoordig is de patiënt a bewuster. Hij wil zelf kieze- weten waarvoor hij kiest alleen 'aan het einde van rit', ook aan het begin Men kiest in toenemen mate eerst voor een zo onscb dig mogelijke methode, natuurmiddel of andere l< of eetgewoonten. Daarvog het wel nodig om te we waaruit men kan kiezen e: daarvan de gevolgen Daarvoor is het IDAG. hebben een soort-eU! functie", zegt directeur Gro Marianne van den Anker Vi LEUSDEN - Sjoerd de Jonge behaalde in mei zijn bevoegd heid als bridgedocent. Dezelf de Sjoerd de Jonge die ooit, volgens eigen zeggen, een 're delijk goede' korfbalspeler was, een veelzijdig biljarter, een 'behoorlijke' tennisspeler, een bescheiden jeu de boule- speler en een aarzelende bow ler. Geen wonder dat hij nog niet precies weet hoe hij van zijn nieuwe bevoegdheid ge bruik gaat maken. „Ik zou zo les kunnen gaan geven in een duur kasteel tijdens speciale weekends, op een cruiseschip of in luxe hotels, maar daar heb ik geen tijd voor. Misschien kan ik iets in Leusden vinden". Sjoerd de Jonge kan aan een volgende carrière beginnen De inmiddels pensioengerechtig de heeft echter nauwelijks tijd Hij verveelt zich geen moment en lijkt zich steeds opnieuw te moeten haasten tussen sport accommodaties en bestuur stafels. Hij speelde ooit in de korfbal- competitie in het noorden en oosten van ons land. „Ik ben gestopt, toen ik niet in het eer ste team van Rotterdam te recht kon" Sjoerd was biljart- kampioen van Rotterdam, waar hij speelde met Hans Vultink en was tot twee jaar terug veteranenkampioen ten nis in Amersfoort. Nog steeds is hij bondsgedeligeerde voor deze sport. Als bestuurslid van de Leus dense biljartclub maakte hij de verhuizing naar de kelder van het gemeentehuis mee. „Ik heb nu eenmaal altijd graag net iets meer aan sport willen doen dan recreatief", verklaart hij. Hoe wel hij ruim een jaar heeft ge zwoegd om zijn bevoegdheid tot bridgedocent te halen, noemt hij zichzelf in de eerste plaats biljarter. Het kaart spelletje is ook leuk, dat wel. Zijn hele familie is gek op kaartspelletjes Maar bridge kende men niet. Toen hij als jonge jongen werkte bij de Al- bert Heyn zag hij eens in zijn lunchpauze twee lyceumscho lieren bridgen Jarenlang bleef hem dit bij, zonder er zelf aan toe te komen Te druk met korfballen en bil jarten. Maar wie op een tafel wacht, wil wel eens een kaartje leggen. Daardoor werd Sjoerd de Jonge zo'n 25 tot 30 jaar geleden gevraagd als bridge- partner. Hij draaide een jaar mee in de competitie, verhuis de en stopte met bridgen. „Biljarten heeft alles met vaar digheid te maken Bridge is een denksport. Voor biljarten en al die andere sporten heb ik bal gevoel. Voor bridge heb je die bepaalde feeling nodig waar door je kunt afspelen Hoe goed je theorie ook is, sommigen dingen zijn niet aan te leren" Desalniettemin komt bij brid ge veel theorie kijken. Toen hij in Leusden weer begon wilde hij zich niet beperken tot 'na tuurlijk' spel, zonder 'conven ties', afspraken of systemen. Hij leerde ACOL, 'het' systeem. „Het duurt minstens één jaar voor je daar de hoed en de rand van door hebt", knort hij tevre den over deze uitdaging. Diploma Om zich docent te mogen noe men werkte hij vele boeken door, leerde hij alle systemen. In alle stilte. Tot zijn verras sing bleek zijn Leusdense part ner Pollack eveneens op het theorie-examen aanwezig. Terwijl clubgenoot mevrouw Kruseman met hem, haar be voegdheid haalde. Zij kwamen door het schriftelijk examen vol multiple-choice vragen heen. Als scholieren zwetend achter een tafeltje in een kale ruimte in het badmintoncen- trum van Nieuwegein Daarna volgde vijf avonden pedagogische scholing met een mondeling examen als afslui ting. „Je kunt nog zoveel van systemen weten, lesgeven is weer iets anders. Ik heb me voorgenomen daar de tijd voor te nemen. Hooguit tien minu ten theorie te behandelen en daarna veel te laten spelen" Hij kreeg zijn diploma. Na enige aarzeling, geeft de voormalig inkoper van een wa renhuis toe- „Ja, diep in mijn hart heb ik altijd leraar of on derwijzer willen worden. Ik ga graag met mensen om. Ik hou er van om iets rustig duidelijk te maken, iets over te dragen. Vroeger had ik de kans niet, nu wil ik hier iets mee doen". Hoewel in zijn 'vakbladen' de aanbiedingen om op cruise schepen of in luxe accommo daties te komen lesgeven, tal rijk zijn, zoekt hij het voorlo pig dicht bij huis. Allround „In Leusden zijn drie vereni gingen. Zeker twee daarvan zijn ontstaan dankzij het en thousiasme van Betty Seven- boom, die jarenlang via Latent Sjoerd de Jong is de laatste tijd helemaal verslingerd aan het bridgen,,lk zou graag de jeugd de beginselen bijbrengen".(foto Hans Verhorst) Talent de mensen de eerste bndge-beginselen heeft bijge bracht. Deze bridgeliefhebbers hebben over het algemeen slechts de eerste twee boekjes doorgewerkt. Wanneer ze ook het derde boekje en de samen vatting kenden en in praktijk konden brengen zouden ze re delijk all-round zijn en lid kunnen worden van alle Ne derlandse clubs. Ik zou me daar graag beschikbaar voor willen stellen, maar weet nog niet hoe ik dit kan aanpak ken" Ook de jeugd heeft de aandacht van Sjoerd „Daarnaast zou ik graag iets doen met de jeugd. Een paar jaar geleden ben ik gevraagd om kinderen te leren bridgen Toen voelde ik me daar niet zeker genoeg voor. Nu zou ik het wel leuk vinden. Ach, op mijn leeftijd moet je je toch een beetje stabiliseren". Het lijkt wel of hij het meen- t.. als hij er de tijd voor zou kunnen vrijmaken. In de gang kast liggen 4 x 80 320 map jes. In ieder mapje een voorge sorteerd spel. Zijn lesmateriaal ligt klaar. De leerlingen kun nen komen.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 10