De Hamershof: het kloppend hart van Leusden Tropisch slot .Leusder Krant. Iet weer in ei Het leek wel de processie van Echternach' louwers zijn klaar voor H 2 PLAATSELIJ K r- Geelgerande watertor Pagina 5 Profiel van een deel van het winkelcentrum. Vrolijkheid eu feestelijkheid staan voorop in het ontwerp (foto Hans Verhorst). LEUSDEN - Als wethouder Joost de Jongh iets te vertellen heeft, is hij altijd goed voor een paar opmerkelijke uitspraken. Zo omschreef hij onlangs de toekomstige woningwijk 't Vliet als een wijk, die een 'monument van leefbaarheid' zou moeten worden. Een uitspraak, die door de plaatselijke pers in dank baarheid werd ontvangen, want hij 'kopte' zo lekker boven de verslagen. Ook bij de presentatie van tekeningen en maquettes van de uitbreiding van winkelcentrum De Hamershof weet de wet houder de oren van zijn toehoorders gespitst te houden. Hij heeft het in de tropische vergaderzaal, waar anders de verga deringen van de gemeenteraadscommissies worden gehouden, over een uitbreiding, die het winkelcentrum tot een 'echt kloppend hart van Leusden' moet maken. „Ik weet hoe belangrijk het is dat een hart ook echt klopt", zegt De Jongh, die een paar jaar geleden aan zijn hart geope reerd moest worden. De uitbreiding van het winkelcentrum, inmiddels bij veel mensen bekend als H2, ligt de wethouder duidelijk aan het hart. Echt van een leien dakje is het echter de afgelopen jaren niet gegaan met H 2. Vorig jaar nog, toen alles al zo definitief leek en de overeenkomsten met projectontwikkelaar MBO al ondertekend waren, werd er noodgedwongen een pas op de plaatsgemaakt. Up dat moment waren namelijk de discussies over de toe komst van Leusden in volle gang. De provincie Utrecht had voor de nodige onrust in Leusden gezorgd, omdat er tot na de eeuwwisseling duizenden woningen op Leusdens grondgebied gebouwd zouden moeten worden. Een forse uitbreiding van Leusden zou natuurlijk onvermijdelijk gevolgen hebben voor de omvang van het winkelbestand. Pas toen de aantallen teruggebracht waren tot de overzich telijkheid van het 'bouwen voor eigen behoefte' kon de vol gende stap genomen worden in de ontwikkeling van het nieu we deel van het winkelcentrum. „Het leek wel de processie van Echternach", zegt De Jongh, zittend tussen de maquette en de tekeningen. Bij de beroemde Luxemburgse processie wordt na elke twee stappen vooruil een stap achteruit genomen. Wat H 2 betreft, lijkt het er na deze week op. dat die slopende gang definitief achter de rug is. De Jongh berijdt dan ook zonder terughoudendheid zijn stokpaardje van de leefbaarheid. Het woord monument komt dit keer niet uit zijn mond. maar de registers gaan wel weer open. ,Wij zijn ervan uitgegaan, dat de uitbreiding moet passen in het Leusdense beeld en als centrum goed herkenbaar moet zijn. De architecten kregen van ons de opdracht om er iets mooi's van te maken". „Het gaat om kwaliteit, geschreven in hoofdletters", zegt De Jong, die zich door het warme weer niet laat weerhouden te laten merken dat zijn eigen hart van de nieuwbouwplannen zeer vitaal is gaan kloppen. De Jongh toont zich tevreden over de ontwerpen van de architecten Peter van Woerkom en Hans Been van het Wou- denbergse bureau Inbo. Hij noemt het resultaat van hun werk praktisch, kwalitiatief goed en plezierig in het gebruik. Wel zijn er ter elfder ure nog enige wijzigingen in aange bracht. Met name het aantal woningen is groter dan aanvan kelijk de bedoeling was. Netto levert dat in de categorie goedkope huurwoningen 5 extra huizen op. Als het winkelcentrum in de loop van 1995 klaar is, kan Leusden beschikken over 6400 m2 extra winkelruimte, 75 goedkope huurwoningen, 189 huizen in de overige categorièn en 415 extra parkeerplaatsen. Welke winkels er in het nieuwe deel bijkomen wil De Jongh niet kwijt. „Daarover moet nog gepraat worden in de bran checommissie, die bepaalt welke winkel waar komt". „Want het gaat ook om het oude deel van het winkelcen trum, dat opgeknapt gaat worden. Daarbij zullen winkels van het oude deel overgeplaatst kunnen worden naar het nieuwe deel". Als het aan De Jongh ligt, zijn twee dingen daarbij in ieder geval wel zeker. „We moeten voorkomen dat er meer van hetzelfde komt. Dus niet zes bakkers en vijf slagers". En een viswinkel staat ook hoog genoteerd op zijn lijstje, want de wethouder is wat dat betreft een echte liefhebber. j Plattegrond vanm H2. In het midden de parkeerdekken, geflankeerd door woningen en winkels. Aan de zuidzijde (rechts) de teraswoningen. Daarnaast de Urban Villa, (foto Hans Verhorst). <El'SDEN - Vrolijkheid en eestelijkheid was het uit- angspunten van architecten 'eter van Woerkom en Hans leen bij het ontwerp van het iieuwe deel van De Hamers- lof. Of zij daarin ook geslaagd ijn, moet blijken als de nieuw bouw in de loop van 1995 klaar is. De maquette, tekeningen en de door een computer samen gestelde dia's zijn echter veel belovend. De kleuren zijn fris. de vormen verrassend en de contouren op het diascherm ogen eigentijds. „Meestal wordt er aan de buitengevels van winkelcentra weinig aandacht besteedt. Wij hebben dat willen voorko men", legt Van Woerkom ook namens collega Been uit. Zij hadden niet alleen de op dracht vorm te geven aan het nieuwe deel, maar zij moesten ook met plannen komen voor de voltooing van het 'oude' winkelcentrum aan de kant van de Hamersveldseweg bij de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerk De Koningshof. Dat deel zal moeten aan sluiten bij het bestaande win kelcentrum. maar het vormt ook de overgang naar het nieu we deel. De uitbreiding is globaal te verdelen in de winkels bij de bestaande bebouwing, de par keerdekken voor 415 plaatsen, geflankeerd door winkels en woningen, de terassenwonin- gen aan de zuidzijde van het complex en de Urban Villa. Dit appartementencomplex zal vooral bewoners moeten aan trekken, die geïnteresserd zijn in luxe woningen. De terraswoningen aan de zuidzijde wordt in architecto nisch opzicht ook iets bijzon ders. De gevel loopt van bene den naar boven schuin. Op die manier ontstaat er een wijken de lijn en is de privacy van de bewoners gewaarborgd, omdat het onmogelijk is bij elkaar op het balkon te kijken. Vandalen krijgen in het nieuwe centrum weinig kans. Nauwe doorgangen zijn in het ontwerp uit den boze en er is naar gestreefd de voorzienin gen voor laden en lossen zo in te richten, dat er geen oncon troleerbare hoeken en ruimtes ontstaan. Ook in het oude deel zal het overigens voor vanda len zo lastig mogelijk gemaakt worden. Voorzitter Pim Berghuizen van de winkeliersvereniging De Hamershof is tevreden over de plannen. Ook hij laat zich net als wethouder De Jongh niet uit over de verdeling van de winkelruimte. In de zomermaanden zullen de tekeningen en de maquette in de hal van het gemeentehuis worden tentoongesteld. uni heeft er een tropisch slot 'l weten te persen. De eerste Qmermaand kreeg daarmee geweldig afscheid en dat is ik verdiend Het enige min- Jntje is de droogte van de •atste 20 dagen De tempera- mr steeg gisteren overal tot oven de 30 graden en de zon het tot in de middag uit- ekend, daarna kwamen er apelwolken aan het zwerk, nnelo noteerde 31.8 graden, frschuur 30.5. Een onweers- °ring boven Westelijk ^nkrijk kwam schoorvoe- ■nd naar het noorden en trok a de Vallei naar het noorden egen de avond had Achter- !'d al 14 mm te pakken, in erschuur werd 9 5 mm afge- Pt Op de radar was ook een uengebied te zien boven de «uwe, die richting Kampen r°k Verder naar het oosten kef het nagenoeg droog. In de 'gelopen nacht was het zwoel 1 bleef de temperatuur bij 17 18graden steken. Zoals giste- reeds opgemerkt heeft juni !n mooi rapportcijfer in de racht weten te slepen, want ft is heel wat als je de beste junimaand bent geworden sinds 1976. Het zou mij niets verbazen als het gemiddelde in de Bilt ruim boven de 17 gra den zal zijn uitgekomen, ter wijl we nc.rmaal recht hebben op 15.2 graden. Nu moet juli maar eens bewijzen de zomer- kar te kunnen blijven trekken en niet te vervallen in wissel valligheid. Er is immers de af gelopen twee maanden een be hoorlijk warmtecijfer opge bouwd en het zal er om span nen of de huidige voorzomer bij de beste twee van deze eeuw gaat komen. Koploper is het jaar 1917, dat een gemiddelde etmaaltemperatuur scoorde van 16.5 graden. 1947 kreeg 16.3 en de kans bestaat dat we die waarde evenaren of zelfs overtreffen. Dus heeft juli min of meer de plicht de zomer op ordentelijke manier voor te zetten. Vandaag kregen we te maken met een kleine depres sie, die via Londen naar het noorden van Duitsland trok. In de komende nacht zakt een zwak koufront naar het zuiden af, mogelijk vergezeld van een weinig motregen Donderdag en vrijdag zijn er perioden met zon te verwachten bij een tem peratuur tussen 21 en 23 gra den. Een dergelijke tempera tuur zal voor velen aantrekke lijker zijn dan de tropische waarden van de laatste dagen. Voor het weekeinde zet Offen bach weer een nieuwe hoge- drukgordel van de Azoren tot over Scandinavië op de weer kaart, maar de Europese mo dellen hebben andere plannen. We wachten even af. Uitge sproken koud was het gisteren in het hoge noorden van Schotland. Daar viel onafge broken regen bij een tempera tuur tussen 8 en 10 graden. In de onderwaterwereld huizen veel rovers, maar de moorddadigste van allen is beslist de Geelgerande watertor, die alleen door zijn eigen larve in vraat zucht wordt overtroffen. Met zijn grote kaken valt deze kever andere water bewoners aan, soms wel drie keer zo groot als hij zelf. Zelf is hij ongeveer 30 mm lang. De meeste jagers, zowel aan land als in het water, jagen alleen maar als ze honger hebben; de Geelge rande watertor eet zolang er iets te eten valt. Hij jaagt hoofdzakelijk 's avonds en 's nachts. Als de prooi niet te zwaar is neemt hij die mee naar boven en eet die aan de oppervlakte op. Soms eet hij zoveel dat hij te zwaar is geworden om voor de noodzakelijke luchtverversing naar de oppervlakte te komen. Dan zie je hem grijsbruine wolkjes uitbraken, als een ballonvaarder die ballast overboord gooit. Dat mid del gebruikt hij ook voor de verdediging, in de geest van een inktvis. Het naar de oppervlakte komen voor luchtverver sing is nodig omdat de ke ver niet over kieuwen be schikt. Hij bewaart een hoeveelheid lucht onder de dekschilden. Als hij een luchtje wil scheppen steekt hij het achterlijf een stukje boven water uit en laat een VAT€ RTO peuzelen. Ze groeien ver rassend snel tot meedo genloze killers. Hangend aan het wateroppervlak doden ze zelfs volwassen salamanders. Zijn ze volgroeid dan zijn ze ongeveer zes centi meter lang, tweemaal zo groot als hun ouders, met sikkelvormige zuigkaken. Ze graven zelf een holletje in de oever en verpoppen zich. Na ongeveer drie we ken komt uit het monster een prachtige kever, want ze zijn „moorddadig" mooi. G. van Leeuwen. glimmende glas voor water wordt aangezien. Wanneer het vrouwtje haar eitjes legt doet ze dat op de stengel van een wa terplant. soms wel twee honderd stuks. Uit de eitjes komen de larven die zich aanvankelijk voeden met watervlooien, maar er ook niet voor terugschrik ken een familielid op te stroom lucht onder de dek schilden lopen. Ook kan hij met die luchtbel zijn ge wicht regelen. Wil hij diep duiken laat hij eenvoudig wat lucht schieten. Om zich voort te bewe gen maakt hij, van zijn drie paar poten, hoofdzakelijk gebruik van het achterste paar. Die zijn van stijve haren voorzien om meer stuwkracht te geven. Door ze gelijktijdig te bewegen schiet hij schoksgewijs door het water. Zijn vorm is aangepast, zijn kop en romp zijn tot één geheel versmolten, waardoor hij de vorm van een speedboot heeft. Als het hem op een gege ven moment niet meer lijkt in zijn woonplaats, omdat er bijvoorbeeld niet vol doende prooi aanwezig is, kruipt hij op de kant, slaat de vleugels uit en snort door de lucht, op zoek naar een andere stek. Zodra hij water onder zich ziet laat hij zich er gewoon inval len. Aangezien hun ge zichtsvermogen erg be perkt is komen er nogal eens vergissingen voor en landen ze regelmatig op broeikassen, waarvan het c£clg£»^moc

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5