Softbalinterland ter promotie van The Red Caps I )e 'commissionar' Groter, lichter en zachter let Nederlands softbalteam (links), voorzitter van de Amerikaanse en van de i Softbalbond, hier samen met Andre Prins, hoofd van de rlandse scheidsrechters. Waarschijnlijk kennen weinig mensen het verschil tussen de honkbal en soft bal Bij beide sporten is het de bedoeling met een knuppel de bal zo ver mo gelijk weg te slaan. Zodra men de bal heeft weten te raken, moet getracht wor den via drie honken de thuisha\ en te bereiken met of zonder hulp \an andere slagmensen. Bereikt men zonder hulp \an een colle ga-slagman de thuisplaat dan heeft men een 'home run geslagen. Of wel: men heeft de bal het veld uitge slagen. De verdedigende partij kan aan slag komen door drie mensen uit te \angen of uit te gooien. Het grootste verschil tussen beide sporten is ei genlijk de manier van aan gooien door de pitcher (de werper). Bij softbal ge beurt dat onderhands. Daarnaast is het veld bii honkbal groter dan bij softbal. Bij softbal liggen de honken dan ook dichter bij elkaar. ..Daarom mag bij softbal het honk niet eerder worden losgelaten als de werper de bal heeft losgelaten en mogen er geen honken, tussen het werpen door. worden ge stolen. aldus Frans de Lang. \oorzitter van The Red Caps. Daarnaast is de bal groter, lichter en (zo als de naam al zegt) zachter dan bij honkbal. Dat een bal ook bij soft bal hard aan kan komen ondervond onze fotograaf, die tijdens het nemen van enkel foto's werd geraakt door de pitcher \an The Red Caps. Wegens gericht gooien kreeg hij een vrije loop naar het eerste honk Volgens De Lang gooien Amerikaanse topspelers door middel van een fast pitch' bijna net zo hard als Nederlands honkbalpit- chcrs. PORT Pagina 9 eusder Krant Fsdag 1 juli 1992 LEUSDEN - The Red Caps vieren dit jaar hun tienjarig jubileum. Het feest wordt onder meer opgeluisterd met een softbalwcdstrijd tussen het Nederlands vrouwenteam en een team bestaande uit een selectie van Amerika's beste softbalspeelstcrs: de 'ASD-A11 Stars'. De wedstrijd zal op zaterdag 8 augustus om 18.00 uur op het Valleisportpark worden gespeeld. Voorafgaand aan deze wedstrijd zal er een scheidsrechters-'elinic' worden gehouden, waarbij een dertigtal binnen- en buitenlandse topscheidsreehters zullen wor den bijgeschoold. Een week later zullen zij als scheidsrechter fungeren tijdens het EK in Bussum. De voorzitter van de Ameri kaanse Softbalbond, Earl Butler, zal persoonlijk de scheidsrech ters onder handen nemen. Al deze activiteiten zijn bedoeld om de softbalsport, maar ook de honkbalsport in Leusden te promoten. Volgens voorzitter Frans de Lang is de promotic vooral bedoeld een flink aantal meisjes over de streep te trekken om softbal te gaan spelen. „We zijn een zeer jonge vereniging met toekomst. Bijna 70 procent van onze leden is jonger dan vijftien jaar. Ze zeggen wel eens 'wie de jeugd heeft de toekomst. Het lost vanzelf op als je de tijd hebt, maar voor de senioren is dat op dit moment een hele belasting." Rekken en strekken voor een softbalwedstrijd voor vrouwen foto Hans Roggen Voorzitter Frans de Lang (op de thuisplaat) temidden van zijn mede-bestuurders (staand van link naar rechts Caroline de Lely. Nel Pot. Renate van Wèssem en Ton Pot naast De Lang Eli Blom/ van de Red Caps ..Wij hopen ooit nog eens beter te worden als Quick m Amersfoort (foto Hans Roggen) JZ*'-- is •ir.y Het Nederlands soft- Ïltcam (vrouwen) neemt [jaar deel aan de Euro- es Kampioenschap, dat n acht tot twaalf augus- swordt gehouden op het rrein van HCAW te Bus- I im. Nederland zit in een mie met het GOS, De- tnmarken en Frankrijk, aarna wordt er in een ilve finale-poule met a tec andere teams ge- leeld. De winnaars daar in spelen de 'best of iree' om de Europese ti- I. De wedstrijd in Leus- n tegen de ASD-A11 lars is de laatste voorbe- Iiding voor het EK. Dins- ig 11 augustus staat om - ).00 uur de openingsw ed- Irijd tegen het GOS op het rogramma. Onder leiding van ondscoach George Pres- urg traint de selectie we kelijks. Tussendoor zullen een aantal oefenwedstrij den worden gespeeld. Zon dag 5 juli wordt in Haar lem een double-header ge speeld tegen een Amri- kaans college-team om 15.00 uur. Een dag later wordt op het veld van Zuidvogels in Huizen om 19.00 uur een double-hea der tegen de Spirit of Chi cago gespeeld. Naast Pres burg treden de voormalige spelers Marian van Deur- sen en Linda Landwehr op als coach. Daarnaast maakt Petra Goedkoop als pitching coach deel uit van de coaching-staf. De se lectie bestaat uit spelers van Mr.Cocker/HCAW. Willard Sparks. Staller Terrasvogels, Gambro Twins, Centragas Bloe- mendaal, J. de Wit/DSC'74 en Ola/UW. de jeugd heeft de toekomst., maar voor de senioren is het momenteel een hele belasting. Vandaar dat er bij zoveel jeugdleden ook een extra be roep wordt gedaan op de ou ders Die zullen de kar moeten trekken De jeudige aanwas heeft als oorzaak de verhuizing naar Leusden. De Leusdense honk- en sof- balvereniging heeft momenteel 120 leden waarvan er dertig softbal spelen Ongeveer 70 procent van de leden is jonger dan vijftien jaar. Het is af en toe net een speeltuin Met zo veel jeugdleden rust er wel een grote last op de seniorenleden Vandaar dat van de ouders ook het een en ander wordt ge vraagd Die zullen de kar mede moeten trekken Peanutball Jongens en meisjes spelen door elkaar honkbal Voor de allerjongsten (tussen de zes en negen jaar) wordt een variant op het soft- en honkbal ge speeld. Bij het zogenaamde 'peanutball wordt zonder werper gespeeld en wordt de bal van een paaltje afgeslagen ..Er zijn in Leusden een aantal meisjes dat softbal wil gaan spelen, maar nog niet ge noeg Het schijnt een landelijk probleem te zijn. omdat de meisjes op zondag spelen En als die zaterdagavond gaan stappen, dan hebben ze vaak geen zin meer op zondag te gaan sporten. Bij The Red Caps een meisjes-adspirantenteam in op richting. Wij hopen dat de activiteiten in augustus zoveel uitstraling hebben naar de meisjes dat die zeggen wat leuk. laten we gaan softbal len De Lang is zich bewust dat de grote afdeling jeugd concur rent Quick in Amersfoort in de kaart speelt De bespelers van sportpark Dorrestein hebben bijvoorbeeld zelf geen softbal- jeugd Dat is zo Quick heeft een mooie kweekvijver op nog geen kilometer afstand Overi gens vind ik het frappant dat zelfs op ons niveau al aan speelstersi wordt getrokken. Maar wat Quick betreft, het is natuurlijk leuk voor Quick maar wij hopen ooit toch eens beter te worden dan de Amersfoorters De prestaties van de jeugd zijn goed De pupillen staan eerste in de competitie en de adspiranten staan op een twee de plaats De goede prestaties van de jeugd en de nieuwe ac comodate heeft ook het eerste mannenteam geïnspireerd tot meer daden In hun competitie draaien zij dit seizoen aan de top mee Dat komt omdat zij eindelijk eens op een mooi veld spelen met dug-outs. Na zoveel jaren spelen mogen ook zij dat eens meemaken 'Back-stop' Op het veld zijn The Red Caps bijzonder trots Vroeger speelden we op een grasveld en hadden we alleen een back stop' (het grote achter de thuis plaat). Door zelfwerkzaam heid van de leden hebben wij veldverharding aangelegd Verder hebben wij zelf uitlöop- hekken en dug-outs gemaakt èn geplaatst Dit alles is mede gefinancierd door de welwil lende medewerking van de Leusdense middenstand Die daar reclameborden rond het veld voor hebben teruggekre gen Het unieke ontwerp is ge maakt door Ton Pot Samen met zijn vrouw en zijn kinde ren hebben zij hun hart ver pand aan The Red Caps. .Als je iets wilt w eten over de vereni ging moet je bij de familie Pot zijn De verhardingen op het veld zijn zo geconstrueerd dat honk- en softbal, maar ook peanutballl' mogelijk is. Wij hebben vele complimenten ge had voor onze mooie complex Volgens Andre Prins, hoofd van de Nederlandse scheids rechters. zou menige hoofd klasser zeer tevreden zijn met een veld als die van ons Frits Schoenmaker De pitcher nadat de fotograaf is geraakt, (foto Hans Roggen) Bij softbal wordt onderhands gegooid. Het grootste verschil met honkbal, (foto Hans Roggen) The Red Caps is van oor sprong een Amersfoortse vere niging. die twee jaar geleden naar Leusden is verhuisd Voorzitter van The Red Caps Frans de Lang Het beleid van de toenmalige Aslos en ge meente Amersfoort was in dat opzicht vrij duidelijk Zij von den één honkbalvereniging wel genoeg en wensten dus niet mee te werken aan een beter huisvesting voor The Red Caps. Er zaten toen al een flink aan tal Leusdenaren in de vereni ging. Die hebben toen in Leus den maar een visje uitgegooid De hockeyverenigmg Leusden was bereid ons onderdak te verlenen. Momenteel bestaat The Red Caps voor 90 procent uit Leusdenaren The Red Caps werd tien jaar geleden opgericht door een aantal ontevreden leden van honkbalvereniging Quick De Lang ..Een aantal mensen vond dat het bij Quick toen niet ging zoals zij vonden het zou moeten gaan De verstand houding tussen beide clubs is inmiddels weer genormali seerd De eerste daad van het nieuwe bestuur, onder mijn leiding, was ingaan op de uit nodiging de opening van de nieuwe kantine bij te wonen. Dat werd door de Amersfoor ters zeer gewaardeerd De Lang .In dat verband wil nog wel één naam noemen Ons enige ere-lid Ton Kruijt. Mijn voorganger heeft de kar acht jaar lang onder moeilijke onstandigheden getrokken Hij heeft het lang niet gemakkelijk gehad Vooral omdat de ge meente Amersfoort bijzonder weinig medewerking wilde verlenen De Leusdense voorzitter wist een jaar geleden nog hele maal niets van honkbal Ik dacht dat dat hek het doel was. Mijn zoon speelt honkbal bij The Red Caps en via hem ben ik bij de club verzeild geraakt Inmiddels weet de zakenman al aardig de weg in de honkbal wereld Ook de Koninklijke Nederlands Baseball en Soft ball Bond is geen onbekende meer voor hem Al moet hij wel eens slikken over de manier waarop daar gewerkt wordt ..Ze stoppen er allemaal een hoop energie in. maar het kan verschrikkelijk lang duren voordat je resultaat ziet.' Extra beroep De Lang is directeur en eige naar van Swedesign. die zich sinds kort heeft gevestigd op de Davelaak Swedesign doet in projectvloerbedekkingen als importeur en groothandel ..Dat zijn vloeren voor ver- keersintensieve ruimtes; an ders dan bij huishoudens. Voor het postkantoor in Leusden hebben wij de vloerbedekking geleverd. Ook de warenhuizen van V en D worden door ons bediend De vloerbedekkingen komen uit Zweden." Terug naar The Red Caps Doordat bijna 70 procent van de leden jonger is dan vijftien jaar. wordt er een zware druk gelegd op de seniorenleden. Dat is ook wel een zorg. Het zal vanzelf oplossen, als je de tijd hebt Je kan wel zeggen wie ren. Al deze scheidsrech ters ieidén wedstrijden op het hoogste niveau. De theorielessen zullen worden gegeven in het clubhuis op het Vallei sportpark. De lessen zullen tijdens de vrouwen-inter land Nederland tegen de ASD-AI1 Stars in praktijk worden gebracht (ASD staat voor American Soft ball Development). Dit de monstratieteam. waarin een selectie van de Ameri kaanse topspeelsters speelt, staat eveneens on der de persoonlijke leiding van de 'commissionar'. Volgens Red Caps-voor- zitter Frans de Lang wordt deze wedstrijd een spekta kel. ..Het Nederlandse team is Europese top en die Amerikanen zijn de we reldtop. Dus dat moet een mooie wedstrijd worden." De wedstrijd wordt ge speeld op zaterdag 8 au gustus, aanvang 18.00 uur op het Valleisportpark. Tijdens de wedstrijd zullen de scheidsrechters op de thuisplaat, op het eerste honk en op het derde honk elkaar regelmatig afwis selen. - IEarl Butler is 'commis- onar' (voorzitter) van de - merikaanse softbalbond. leze bond heeft maar efst 25 miljoen leden vergelijking met Neder- ind: 30.000 mensen spe rt soft- en honkbal; The ed Caps heeft 120 leden), lal is een imposant getal, laar de Amerikaanse onkbalbond heeft nog neer leden. Softbal is zo opulair, omdat je het tot lp hoge leeftijd kan spelen, ilow-pitch' noemen ze lat dan. Softbal is ook po- lulair in bijvoorbeeld Chi- ia en Japan. Butler is veneens 'commissionar' tan de Wereld Softbal Fe- eratie (ISF). Butler komt persoonlijk aar Leusden om een in- emationaal 'umpire-cli- if' (bijscholing van cheidsrechters) te leiden, o'n 25 tot dertig interna- ionale scheidsrechters uilen de eerste week van 'ugustus worden bijge- choold om een week later 'P de Europese Kampioen- chappen (van 12 tot en iet 16 augustus op het ICAW-terrein in Bussum) iptimaal te kunnen acte- l

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9