Leusder Krant. Ie kilo's plastic uit het milieu Gemeenteraad vindt sociale vernieuwing luxe probleem de schijnwerper sssissertjes L E U S D E N ecord inzameling van 35.000 kilo t Vooronder Koedriest bezocht door vandalen Collecte 'Met een CD-speler in de tractor door Europa' Cees van Leeuwen nieuwe reclame-adviseur voor BDU TV Pagina 3 gigantische berg landbouwplastic ligt te wachten op de nieuwe containers.(foto BDU) Wethouder Verduin stort de eerste bundel plastic in de container.(foto Hans Verhorst) EUSDEN/ACHTERVELD - een twee dagen durend oefproject van plastic-inza- ïling is er door de boeren van :hterveld en Leusden een »ine 35.000 kilogram in de arvoor bestemde containers jeengebracht. Deze contai- waren geplaatst bij de illeiwinkel te Achterveld en j landbouwer Jan Barten in tusden-zuid. vee organisatoren van deze kie, te weten Wim van de engel, Achterveldse agrariër 1 Pelegrinus van de Hengel, edewerker van de Valleiwin- jl uit Achterveld, vonden de jtie een groot succes en hopen [t deze volgend jaar een ver- Ig zal hebben. let deze recyclinginzame- igsactie is een goede start ge laakt tot het produceren van en bruikbaar eindprodukt. Met een inzameling zonder af zet van het eindprodukt, kun je geen noodzakelijke kringloop tot stand brengen". Dit doel hebben de initiatiefnemers, de Valleiwinkels, de gemeente Leusden, recycling bedrijf Zuidema en de gezamenlijke landbouworganisaties voor ogen In de afgelopen jaren werd het landbouwplastic gratis door de gemeente opgehaald Maar ook hier gaat de slogan gelden 'De vervuiler betaalt'. Deze reden was voor de gezamenlijke landbouworganisaties het sein om eigen initiatief te ontplooi en. Voorzitter Anton Berg van de landbouworganisaties betoog de bij de opening van het proefproject, dat eigen initia tief van de landbouwers zeer op prijs wordt gesteld en ook noodzakelijk is. ,,De boeren willen zelf ook mee werken aan een schoner millieu. Ook de boeren zijn zich bewust van deze noodzaak". Volgens agrariër Van de Hen gel gaf de Leusdense wethou der van milieuzaken, Com Verduin, aan de landbouwor ganisaties te kennen dat het ophalen van het afvalland- bouwplastic een te dure zaak werd. Van de Hengel bena drukte nog eens de goede naam, die de gemeente Leus den inzake het gescheiden vuil ophalen heeft. Verduin: Als gemeente zijn wij blij met een initiatief als dit en zullen dit van harte ondersteunen". Nadat mevrouw Verduin de eerste pakken plastic in de daarvoor bestemde container had gegooid, kocht zij van de organisatie een plastic tuin stoel van gerecycled afval plastic Hierna was het twee dagen een komen en gaan van landbou wers, die hun pakken afval- plastic keurig gebundeld kwa men afleveren bij de container. Enkele uren na de start van het project zaten de eerste contai ners al propvol met allerlei soorten afvalplastic. Doordat de aanvoer van nieuwe contai ners tot de volgende dag op zich liet wachten werd het aan gevoerde plastic op een grote hoop achter de Welkoopwinkel opgestapeld. Dit liep op tot een gigantische berg afvalplastic. Van Eist, de plaatselijke loon werker. bood uitkomst door de grote plasticberg met een sho vel in de daarvoor opnieuw aangevoerde containers te storten. Volgens de initiatiefnemers is het van het allergrootste be lang dat het aangevoerde afval plastic schoon wordt opgele verd Volgens Zuidema zijn de kosten van het schoonmaken van het plastic eigenlijk de kosten voor het recyclen. Hierin kunnen de boeren veel zelf doen. Wat schoon en vuil opleveren van het plastic is werd de boeren al snel duide lijk bij het deponeren van het plastic in de containers Men moest namelijk zelf het plastic in de gereedstaande containers gooien hetgeen bij vuil plastic inhield, dat de rommel op het hoofd van de storter liep Vol gens Van de Hengel zullen deze mensen een volgend keer wel oppassen om vuil plastic in te leveren. „Hoe schoner het in geleverde en het te verwerken afvalplastic des te beter is het gerecycled produkt, des te goedkoper kan er gewerkt worden", aldus de heer Zuide ma. Naast de containers voor het afvalprodukt stonden ook de gerecycelde artikelen uitge stald. Zo waren er afraste- ringspalen, palen die geheel geen onderhoud nodig hebben an waaraan schrikdraad zon der isolatoren bevestigd kan worden. Er waren ook tuin hekken te bezichtigen, alsmede rioolbuizen en zelfs een tuin stoel. Een van de aanwezigen gaf te kennen dat het een leuke mogelijkheid was het buiten gebied te voorzien van riole ring van de eigen plastic afval- produkten. Vervolg Volgend jaar gaat de Leusden se situatie ook voor andere, zo niet alle gemeenten gelden. De initiatiefnemers willen dan ook na de vakantie gesprekken opstarten met de diverse ge meenten en landbouworgani saties in de regio. Men zal dan onderzoeken wat de mogelijk heden zijn en ook zal men trachten de andere gemeenten in deze regio er warm voor te laten lopen Binnen de regioge meenten zal de gemeente Leus den dit projekt steunen. Ook de Valleiwinkel is bereid zijn faciliteiten bij al zijn win kels in de regio te betrekken om dit initiatief te ondersteu nen. De gezamenlijke land bouworganisaties hopen in de komende jaren op een succes vol vervolg van dit initiatief. Ook andere bedrijfstakken kunnen wat hun betreft aan sluiting zoeken bij deze actie. Voor inlichtingen kunnen zij zich wenden tot Wim van de Hengel, tel: 03425 - 2036. JUSDEN - De gemeenter ad wist donderdagavond niet ned wat er met het geld moet tbeuren, dat beschikbaar is oor sociale vernieuwing. De lad vond dat in Leusden so- TEUSDEN - Het Vrouwenont- D oetingscentrum 't Vooron der, Burgemeester Postlaan. is Idens de zomervakantie nor- hal geopend op de dinsdag- uitend. Alle vrouwen kunnen - Ier dan tussen 10-12 uur te- Ichf voor een praatje en een pp koffie ciale vernieuwing een uxe pro bleem is. WD-fractievoorzit- ter Parson zou zelfs het liefst het geld weer teruggeven aan Den Haag, die het dan zou kun nen geven aan steden, waar het probleem wel aan de orde is. Er was nog 147 duizend gulden te verdelen over 5 projecten. Eigenlijk kwam volgens de raadsleden alleen het Groeps wonen voor Ouderen in aan merking voor subsidiëring. Het project had om geld gevraagd voor een groepsruimte en de aanleg van een tuin. Leusden '90 diende daarom een amendement in, waarbij een andere verdeling van het geld werd voorgesteld. Daarbij viel de aanvraag van Sint Jo seph uit Achterveld af voor de subsidiering achteraf van een deel van de zorgwoningen van Esveld. Dit voorstel sneuvelde echter na stemming. Uiteindelijk verdween ook dit deel na stemming uit het voorstel, dat burgemeester en wethouders hadden voorge steld. Behalve het Groepswo nen voor Ouderen is er geld beschikbaar gesteld voor een lift voor de ouderenwoningen van Geertrudishof, een ecolo gisch project van de Kringloopwinkel en een ge spreksgroep voor ouderen. LEUSDEN - Voor de twee de keer binnen enkele maanden is de omheining van het Russische monu ment Koedriest bij de Ap pelweg door onbekenden vernield. Ook nu werden de kettingen doorgezaagd. Een deel ervan werd mee genomen, terwijl kapotte stukken bij het monument bleven ligen. Op het ge meentehuis wordt ge schokt en geërgerd gerea geerd op de vernielingen. De gemeente Leusden is verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van het monument. Oorlogsmonumenten in Leusden zijn in het verle den vaker het doelwit van vandalen geweest. De vori ge keer dat de kettingen bij het Russisische monument vernield werden, was dat vlak voor de herdeking op 4 mei van dit jaar. Het her stel van de omheining kostte toen ongeveer 700 gulden. Hoeveel de schade nu is, kan men op het ge meentehuis niet zeggen, maar men schat dat het evenveel zal zijn als de laatste keer. „Het is heel moeilijk de plek waar het monument staat, goed in de gaten te houden." zegt gemeente lijk woordvoerder Hans Hermans. „Het terrein ligt afgelegen en mensen die er iets uitspoken, kunnen on gezien wegkomen. Vóór de aanleg van de A 28 was het in dat deel van het bos heel stil. Dan kon je nog wel eens wat horen, maar het achtergrondgeluid van de snelweg overheerst nu". De politie zegt in de om geving elke dag te surveil leren. „Men kan ons echter al van verre zien aanko men en dan is het gemak kelijk om in het bos te ver dwijnen". Het Russische monument Koedriest werd in zijn oorspronkelijke vorm op 4 mei 1962 ge plaatst. Het is een eenvou dige zuil ter herdenking van de executie van 77 Russische krijgsgevange nen, die op 9 april 1942 door de Duitsers op die plek werden neergescho ten. De Russen waren krijgsgevangenen, die in het nabijgelegen kamp Amersfoort waren onder gebracht. LEUSDEN - De collecte ten behoeve van het Epilepsie- fonds heeft in Leusden f 6490,30 opgebracht. Twee werknemers De Vor ha len tractor op uit Duitsland A CHTER VELD - De ver koop van de 20.000ste Fendt tractor was tegelijk met het 35-jarigejubi- lieum van De Vor uit A chterveld en het af scheid van directeur Cees de Vor. Dat moest op een bijzondere manier gevierd worden. Werknemers Ge rard Dekkeren Ruurd Ochse beraamden het plan. In juni haalde ze de 20.000ste tractor per soonlijk op uit Markt Oberdorf. Gerekend vanaf de Fendt-fabriek, dertig kilometer van de Oosten rijkse grens, trokken ze zes grenzen over voor ze 'hun 'tractor in A chter veld konden afleveren. Problemen waren er ge noeg onderweg. Zo bleken de douanepapieren voor de grensbeambten te inge wikkeld. Menigmaal moest Ruurd Ochse uit leggen hoe het inelkaar zat en aan welke eisen ze voldeden. Ze kwamen er uit. De papieren van de tractoren aanhanger vroegen zoveel aandacht dat niemand vroeg naar de reisdocumenten van Gerard Dekker, want die waren beslist niet in orde. Gerard Dekkeren Ruurd Ochse werken bei den op de afdeling ver koop binnendienst van het Achterveldse bedrijf Vanachter hun bureau onderhouden ze de con tacten met de vertegen woordigers en defabriek in Duitsland. Zij kennen de technische details, de levertijden en de commer ciële mogelijkheden van detractors, maar rijden zelf nauwelijks op de ma chines die ze verkopen. Beiden zijn opgegroeid in A chterveld en kunnen al vanaf hun zesde en ze vende jaar goed met de gevaartes overweg. Juist omdat ze niet meer dage lijks op een tractor rij den, kwamen ze op het idee om van de aflevering van de 20.000ste, bij het jubileum van het bedrijf en het afscheid van de di recteur iets bijzonders te maken. Normaal worden de tractors per vrachtauto gebracht. De voorberei dingen van de tocht na men bijna een half jaar in beslag. Op gedetailleerde kaarten werd een mooie route uitgezocht. We hadden wel het idee dat we onderweg een beetje mochten genieten. In de praktijk is het geen vakantie gebleken. We hadden echt geen tijd om op een terrasje te gaan zitten en veel van de uit gezochte routes waren om verschillende redenen uit eindelijk niet mogelijk. Maar het was een fantas tische tocht", zeggen ze allebei nu achteraf. De meeste voorberei dingen hadden te maken met het in orde maken van de stapels douanepa pieren. Simpelweg van Duitsland naar Nederland rijden was te weinig spec taculair. In het kader van de Europeese eenwording en het verdwijnen van de grenzen, werd gekozen voor het passeren van de grenzen van Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Lu xemburg en België. Zes maal in- en uitklaren Stapels papieren voor zo wel de tractor, de aan hanger als de camper. Op 31 mei vertrokken de beide heren, in gezel schap van een journalist van het Agrarisch Dag blad, naar Schiphol. Daar leek direct alles goed mis te lopen Gerard Dekker bleek bij de papieren rompslomp zijn eigen paspoort niet gecontro leerd te hebben. Het was Verlopen. Na veel heen en weer gepraat, kreeg hij een visum vooreen week Duitsland Het vliegtuig kon vijf minuten later dan de bedoeling was, vertrekken „In alle opluchting be sefte ik pas veel later dat ik met het visum waar schijnlijk niet alle andere grenzen over mocht. Ge lukkig hebben ze nooit naar onze persoonlijke papieren gevraagd. "Op dinsdag waren ze rijklaar In de 110 PK sterke Framer 3-11-LSA was dankzij sponsors een prachtige geluidsinstalla tie gebouwd. „Een nieuwe die we mochten uitprobe- Met radio-cassette en een CD speler met wisse laar voor 10 CD 's. Dit is handig voor de boeren, 's Morgens bepalen ze met schone handen de volgor de en de hele dag hoeven ze er met meer aan te ko men A chter de tractor hing een zes meter lange aanhangwagen, voorzien van een groot bord waar op de speciale tocht ver meld stond. Twee weken later haal de Gerard Dekkersamen met zijn collega, detrac tor ter gelegenheid van het jubileum op. Een grootste intocht was voorbereid. Alle Achter veldse vereningen waren erbij. Zeker zeshonderd gasten van het jubileum afscheidsfeest haalden de tractor in. De nieuwe direkteurD. Bruil mocht hem in de showroom rijden. Zijn voorganger Cees de Vor deed hetzelfde met een van de allereerste ver kochte exemplaren, die nu al 35 jaar dienst doet in de buurt. Na ruim 1300kilometer afgelegd in 46 uur, is het 20.000ste exemplaar goed ingereden Hij is ons gek genoeg dierbaar gewor den, deze tractor. Hijis nu verkocht maar komt gelukkig in de buurt te rijden "De namen van de drivers moeten nog van het achterspatbord. Het kind gaat de deur uit, la chen ze een beetje om hun eigen sentiment. Marianne van den Anker - de Valck Sisssscrs is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iels aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. Probeer je klantvriendelijk te zijn en het enige dat je bereikt is een hoop gelazer. Misschien is de ge meente in sommige gevallen wel te goedwillend. Want er zijn nu eenmaal mensen, die als ze één vinger krij gen, de verleiding niet kunnen weerstaan om dan maar die hele hand te pakken...0 0...Dat is eigenlijk de conclusie, die wij jammer ge noeg moeten trekken over de zaak die wij de 'affaire Nabhert' willen noemen. Het begon allemaal vorig jaar...0 Enkele bewoners van de flats aan de Nabbcrt in het Ruige Veld beklaagden zich onder meer in deze krant over de overlast, die de jeugd ter plekke veroorzaakte. Vooral het voetballen was een bron van ergenis...0 0...De gemeente kwam in actie en bedacht dat een ondiepe vijver aan alle ellende een einde kon maken. Maar die ellende begon toen pas eigenlijk echt...0 Andere bewoners wilden namelijk niets van deze oplossing weten, omdat zij bang waren dat kleine kinderen in de vijver zouden kunnen verdrinken...0 *...Ruim honderd handtekeningen werden verzameld en het resultaat n as dat er een andere oplossing ge vonden moest worden. „We zetten er wat struiken neer. maken het terrein glooiend en zetten het af met paaltjes", verzon men creatief op het gemeentehuis...0 0...Maar in de 'affaire Nabbcrtkan de gemeente ken nelijk bij niemand iets goed doen. want toen de paal tjes geplaats werden, kregen wij op de redactie al weer het eerste telefoontje...0 0...„Concentratiekampen hebben we al genoeg gehad in de Tweede Wereldoorlog", was de strekking van het commentaar. Misschien wel, maar waar wij inmiddels ook genoeg van hebben is deze slepende 'affaire'...0 0...Ecn goed gesprek en een beetje tolerantie kan in deze 'zaak', waarin iedereen zo nodig zijn zegje moet doen, meer oplossen dan al dat geharrewar...0 0...Om de mensen op het gemeentehuis, die zo erg hun best hebben gedaan het iedereen in het Ruige Veld naar de zin te maken, een hart onder de riem te steken, daarom hier ook een positief geluid...0 Verschillende mensen lieten ons weten, dat zij zo genieten van de vele bloemen langs de Groene Zoom. Al enkele weken staan in de berm korenbloemen, waaronder klaprozen, uitbundig te bloeien. Die zijn daar door de gemeente gezaaid. Een lust voor het oog en een plezier om naar te kijken...0 0...Toch nog een klein dingetje. De bloemen zijn echt alleen om naar te kijken. Dus plukken, zoals sommige voorbijgangers nog wel eens schijnen te doen. heeft geen enkele zin...0 0...In de eerste plaats, omdat er daarna niets meer is om naar te kijken en in de tweede plaats, omdat korenbloemen toch niet lang goed blijven in een vaas...0 Crista Kloosterman uit Hoogvliet is zeer vasthou dend als het om 'haar' Robby Valentine gaat. Enkele maanden geleden vroeg zij of wij in deze krant al eens aandacht hadden besteed aan haar rockidool....0 *...Dcze woont in Leusden. „Nog niet", moesten wij tot onze schande bekennen in deze rubriek. Dat wr- zuitn maken wij echter goed...0 0...Christa houdt echter stevig haar vinger aan de pols. want zij ivas via, via... er achter gekomen, dat haar naam in Sissers genoemd was. Of wij haar daarvan een exemplaar kunnen toesturen...0 0...En natuurlijk wil zij ook graag een exemplaar van de Leusder Krant als wij een artikel aan Robby beste den. Aan zoveel vasthoudendheid en trouw *moeten wij natuurlijk wel toegeven. En Robby is natuurlijk ok wel dat supertalent waar wij in Lcusdcn trots op mogen zijn." zoals Christa ons schrijft...0 0Oh, oh, oh, een vergissinkje zit in een klein letter tje. Schrijven wij kaas, terwijl het kaars moet zijn. Eigenlijk lieten wij nog meer weg. want het ging om een kaarsenkandelaar...0 0...Dat liet iemand van het Vrouwen Advies Comité ons weten naar aanleiding van het stukje over het afscheid van Jet Meilink. Zodat iedcren nu weet wat het echte afscheidscadeau voor Jet was...0 Met ingang van 1 juli is de heer Cees van Leeuwen be noemd tot reclame-adviseur voor BDU TV, de kabelkranten van de BDU Krantenkombi- natie De heer Van Leeuwen, die als reclame-adviseur een ruime ervaring heeft opgedaan bij de afdeling Verkoop Perio dieken van de BDU zal met name worden ingezet voor de kabelkranten Bameveld (de Barneveldse Kabelkrant), Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg en Maarn (Kabel krant RSWM), Doorn (Doornse Kabelkrant) en Leusden (Leusder Kabelkrant). Reclame-adviseur Cees van Leeuwen van BDU TV OE VALLEI

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3