'Discjockeys kunnen van de meest walgelijke nummers een hit maken' <ff Leusder Krant Robby Valentine scoort momenteel hoog in Indonesië Bandjes cR Popprogramma ,<Jfcomposities <3 Democratie <J. Compactdisc Amerika Woensdag 8 juli 1992 Pagina 5 LEUSDEN - Onlangs was zijn naam nog te vinden in de hitlijsten en stond één van zijn hits 'Over and over again' in de Top 40 tussen die van Michael Jackson en Prince vermeld. Het is nu eventjes rustig rond de in Leusden wonende popmuzikant Robby Valentine, maar met een reis naar de Verenigde Staten en een nieuwe cd in het vooruitzicht ziet zijn toekomst er beslist rooskleurig uit en hij heeft nog ambities genoeg. Hij was zes jaar toen hij serieus piano begon te spelen en les kreeg. Dat begon met noten leren lezen en met het spelen van klassieke stukken. Als andere hobby had hij destijds nog voetbal en voor zover hij het zich kan herinneren was zijn eerste optreden voor pu bliek op de lagere school tijdens een musi cal-uitvoering. Een aantal jaren later kwam hij in allerlei bands terecht. De eerste was de 'T-Vistix'. „Dat was een beetje ska en reggae-achtige muziek. Maar ik vond het gewoon prachtig om in een bandje te zitten. Een jaar later zat ik in mijn eerste rock-band: 'Spoiled Brats'. Daar heb ik zo'n anderhalf jaar ingezeten en dat was symfonische rockmuziek met heavy gitaren". Robby kreeg de kriebels. „Toen werd ik het op een gegeven moment zat om alsmaar in het circuitje binnen Amersfoort te blijven zitten Je komt steeds dezelfde mensen, steeds de relfde bandjes tegen. Ik wilde een beetje naar buiten zien te komen. Toen heb ik een adver tentie in de Music Maker gezet, waarin ik een professionele band zocht. Daar heb ik toen een heleboel reacties op gehad, want toetse nisten waren in die tijd schaars. Toen kwam ik bij 'Line' in Rotterdam terecht. Daar heb ik ook zo'n anderhalf jaar ingezeten". Toen hij daar genoeg van kreeg richtte hij met de drummer van die band de groep 'First Avenue' op, een band met een van de voor malige zangers van 'Vandenberg' „Drie jaar geleden had ik daar ook geen zin meer in en ik wilde altijd al gaan zingen enzo. Dan schrijf je nummers voor die band en de zangers deden het nooit zoals ik het zelf goed vond Ik realiseerde me toen, dat ik enkel als keyboard-speler alleen nooit echt gelukkig zou worden. Toen heb ik de stap genomen om het solo te gaan proberen. En dat is vrij vlot gegaan. Ik sloot me op in m'n schuurtje, maakte ik continu demo's en een half jaar later kreeg ik een deal" Via een kennis uit de groep 'Zinatra', waar hij nog even ingezeten heeft, werd hij in con tact gebracht met de platenmaatschappij. In het begin had hij natuurlijk zijn voorbeelden. „Freddie Mercury, daar begon het allemaal zo'n beetje mee. In diezelfde tijd toen ik net pianoles kreeg zag ik Bohemian Rhapsody' op t.v. en dat vond ik zo geweldig. Toen had ik zoiets van: 'dat wil ik later ook gaan doen'. Dat klassiek getinte, een soort opera met die vocalen en dan in combinatie met heavy gita ren en heavy beat en natuurlijk zijn stem met die piano erbij. Die combinatie vond ik heel mooi, prachtig! Als voorbeelden kwamen daar later nog de 'Baby's' bij met zanger John Waite en 'E- L.O.' met Jeff Lynne. „Die klassieke dingen met die violen enzo voort spraken me wel aan. Nu luister ik nog steeds naar Queen, maar ook naar Billy Joel. En ben ik fan van Amerikaanse melodieuze hardrock zoals Giant, Styx en Bad English Op de vraag wat hij vindt van de popmuziek van tegenwoordig is Robby Valentine duide lijk: „Ik ben niet zo'n fan van dat house-ge- heuren, maar het schijnt dat er toch een markt voor is. Soms kom je wel eens wat leuks tegen en komt er iets goeds uit. Maar ik ben jaren bezig geweest met het idee van: 'als ik toch eens in de top 40 zou kunnen komen' en ik heb nu twee top 40-hits gehad. Maar als je dan kijkt wat er nog meer in staat..'Rub beren Kaplaarzen' Ja, ik vind het zo lullig om mensen af te kraken, maar in feite is het dan geen eer meer om er in te staan. Je bent jaren serieus bezig en dan denk ik van: 'wat is dat nu eigenlijk voor maatstaf Valentine relativeert de successen tot nu toe Alles goed en aardig, maar succes hebben heeft ook zo een keerzijde. „Ik heb met mijn eerste single ontzettend veel airplay gehad en het werd een top 10-hit. Mijn laatste single werd alleen door de Tros veel gedraaid, voor de rest ging niemand mee. Ik ben er echt van overtuigd, dat als een plaat gewoon veel ge- pushed wordt door de discjockeys in Hilver sum ze van de meest walgelijke nummers nog een hit kunnen maken. En wat je de hele dag op de radio hoort ga je vanzelf leuk vinden Het lijkt wel of de mensen gewoon gehersen spoeld worden. Ik moest ook lachen toen ik voor het eerst van die 'Kaplaarzen' hoorde, maardathetook nog een hit ging worden Valentine mist zijn soort programma's op de buis. „Er zijn zo weinig muziekprogramma's op de televisie. Je hebt nu alleen nog Count down. Je had eerst ook nog Popformule, maar dat is nu ook gestopt. Countdown was voor ons eigenlijk het enige programma waar wij in konden Wij hadden met de platenmaat schappij afgesproken, dat we ons met zo goed vonden passen in programma's als 'De vijf uur show' en 'Service salon' Of neem nu bijvoorbeeld Nederland Muziekland Dan krijg je bijvoorbeeld eerst 'De Deurzakkers' en daarna komen wij op, zoiets kan niet Maar die eigenwijzigheid heeft ons wel een beetje de das omgedaan Veel mensen kenden mijn naam daardoor niet Wij hebben het zuiver van de radio moeten hebben En als je dan, zoals de laatste single een nummer van meer dan zes minuten uitbrengt, dan hebben ze ook zoiets van 'ja hallo, dan kunnen we twee platen draaien.' Het nummer mocht drie keer helemaal gedraaid worden, daarna moest er een 'edit' gemaakt worden, een inge korte versie En het is niet leuk als je dan moet gaan knippen, dan klopt het gewoon niet meer". Over andere bekende. Nederlandse groepen heeft Robby ook zo zijn mening: „Ik ben met zo'n fan van hun muziek, maar Lois Lane vind ik echt één van de beste, zo niet de beste Nederlandse band Ik heb laatst een try-out gezien en normaal ben ik zoiets al na een paar minuten zat, maar het klonk echt waanzinnig en het zag er goed uit. Zij hebben ook veel gemeen met ons. Zo hebben wij dezelfe crew Maar wij zijn nu gestopt met touren en doen nog één optreden. Daarna gaat de crew weer naar Lois Lane toe. Van de Nederlandstalige popmuziek vind ik 'De Dijk' wel leuk Ik houd niet zo van The Scene' en 'Trockener Kecks', dat is denk ik ook een smaakkwestie Waar het verschil nu precies in ligt 9 Het zal wel aan de soort stem liggen" Van rap-muziek houdt hij in het algemeen helemaal niet. „Maar soms zit er wel eens iets tussen dat ik wel leuk vind. Zoals dat num mer 'Walk this way' met 'Aerosmith' En over het vele gebruik van samplers heeft hij een uitgesproken mening: „Dat jatten van iedereen moet maar eens afgelopen zijn Zo als bijvoorbeeld Vanilla Ice, die Queen ge bruikt De huidige generatie kent 'Under Pressure' niet en denkt, dat die andere versie het origineel is Ook die oude beats van James Brown-platen jatten ze, verschrikkelijk ge woon. Dat moet maar verboden worden". Hij is vanaf zijn veertiende jaar fanatiek be zig met het componeren van eigen nummers „Ik schreef wel altijd liedjes, maar vanaf mijn veertiende 'echte songs'. Teksten schrij ven ging nog altijd het moeilijkst, maar het gaat steeds beter". De manier van componeren verschilt bij hem van tijd tot tijd. „Soms heb ik gewoon even zitten spelen en dan krijg je ideetjes en dan hoor je daar bepaalde zangmelodietjes bij. Maar soms heb ik, meestal vanuit een situatie die ik meegemaakt heb, dat ik achter de pia no ga zitten en dan dingen ga spelen en de teksten en muziek tegelijkertijd verzin. Soms zit je ook dagen te zwoegen op een bepaald stukje. Als het dan te lang duurt heb ik zoiets van: 'vergeet het maar' Het moet ineens ko men. De tekst komt meestal heel fonetisch Dan hoor je bepaalde klanken en het zijn dan nog geen teksten maar flarden. Dat is de basis voor de uiteindelijke tekst. Dan moet die tekst komen en dat is zo frustrerend, want dan heb je bepaalde klanken waar je hele maal aan gehecht bent en die passen dan met Je moet je in bochten wringen om goed klop pende teksten te maken. Ik had wel eens dat ik niet wist waarover het nummer ging. dus dat je eerst het nummer schrijft en dan pas de tekst En dan gaan toch die emoties niet goed samen. Bijvoorbeeld dat je een hele sombere tekst bij een heel vrolijk nummer maakt. Dat probeer je dan te voorkomen" De ideeën die hij krijgt werkt hij dus uit achter de piano. „Zonder instrument werkt het nog beter. Als je op een instrument speelt, of dat nu piano of gitaar is, dan gaat je fanta sie voor alle andere dingen weg Maar als het helemaal stil is, het liefst 's nachts, dan hoor je hele koorpartijen in je hoofd voorbijko men. Dan moet het natuurlijk, als je het gaat opnemen, nog maar blijken of het allemaal wel klopt" 'Na al mijn band-avonturen was ik het een beetje zat om in een democratische band te zitten. Ik had zulke rechtomlijnde ideeën over muziekmaken. Toen heb ik eerst alles zelf voor elkaar gekregen, de deal gemaakt en de lp zelf opgenomen met gastmuzikanten Naar aanleiding van dat resultaat ben ik gaan zoeken naar de perfecte live-band. Ik was zeer veeleisend. Ze moesten een goede persoonlijkheid hebben, het moesten de juiste muzikanten voor mijn muziek zijn en iedereen moest kunnen zingen. Ik wilde, dat de samenzang op de plaat ook live benaderd zou worden. Zo kwam ik al snel op bassist Arthur Polini Als gitarist zocht ik iemand die in dienst van de nummers wilde spelen en die zijn bijna met te vinden. Meestal zijn het van die ego-trippers. maar ik zocht dus ie mand die gewoon de juiste noten met gevoel kon spelen. Via mijn manager kwam ik toen op Rob Winter. En tijdens de opnamen van 'Over en over again' kwam ik in contact met drummer Hans Eijkenaar, die oorspronkelijk uit de jazz-rock komt. Daarna kwam ik John Ewbank tegen, die behalve toetsenist ook producer is van onder andere de zanger Gor don. Live speel ik ook redelijk veel keyboard, maar ik moest er gewoon een tweede speler bij hebben Ten eerste voor een extra stem en verder kun je als frontman niet steeds achter je keyboards blijven zitten, dat ziet er niet uit. Meestal speel ik de intro's van nummers, of klassiek getinte tussenstukken en dan neemt John het weer van mij over. Dat werkt perfect" Robby past zijn nummers niet aan de band aan. Dat deed hij vroeger wel en moest hij rekening houden met de smaak van de muzi kanten en hoe de zanger was Nu doet hij precies wat hij zelf wil De tweede cd wil hij helemaal met de band opnemen Drums vindt hij live bijvoorbeeld veel beter klinken, maar zag zich genoodzaakt om een drumcomputer te gebruiken omdat hij niet met alleen maar sessiemuzikanten wilde werken. Hij was dan ook niet helemaal tevreden met de drumge luiden die er op de cd zijn gebruikt „Ten eerste had ik te maken met een produ cer, die niet helemaal op mijn lijn lag Dat is wel een nadeel geweest. Maar de volgende cd ga ik zelf produceren Het lekkerste is ge woon om precies de doen wat je in je hoofd hebt en als je een goede engineer hebt die de knoppen begrijpt, die weet wat jij wilt en je in je ideeën begeleidt" „Je hebt natuurlijk altijd dromen over een platencontract. Ik ging uit 'First Avenue' en ben een half jaar bezig geweest met nummers maken en demo's insturen. De meeste platen maatschappijen zeiden van: 'Ja, het is wel goed maar het is een rock-act, en rock dat kost veel geld met dure opnames en video's'. Maar bij Polvdor durfden zij het wel aan en toen heb ik nog een half jaar gewacht omdat ik eerst nog wat meer nummers wilde schrij ven om zo een bredere selectie te kunnen bieden en ik wilde werken met Erwin Mus per, die op dat moment nog bezig was met andere dingen. Deze producer kende ik nog van 'Zinatra'. Ik had nog niet zoveel ervaring met producers en vond hem wel o. k. Maar dat is hem later toch wat tegengevallen. Hij had de nummers veel overweldigender, haast bombastisch willen laten klinken „Ik wilde, dat het heel ruig en dik geproduceerd werd Het klinkt nu gewoon te licht en het slaat eigenlijk nergens meer op. Sommige nummers zijn wel gelukt, zoals 'Over and over again', maar dat is door een Amerikaan gedaan en 'I believe in you' hebben we op nieuw gemixed Dat komt allemaal meer in de richting zoals ik het bedoeld had in een nummer vanuit iets kleins groot uitpakken met allerlei accenten. Bij hem (de Nederland se producer) is alles gewoon vlak Het is nu wat subtieler allemaal en dat vind ik niet zo bij de muziek passen De volgende keer wordt dat in ieder geval heel anders". 'Over and over again' heb ik met de Ameri kaan Huberto Gatica opgenomen Hij is een van mijn favoriete engineers. Hij maakt al tijd die brede sound die ik altijd in mijn hoofd heb. Het is gewoon waanzinnig om met zo'n man te werken. Hij heeft de single in Amerika gemixed en die zou daar dan meteen vorig jaar oktober uitkomen, maar dat is steeds uitgesteld. Ik ga daar binnenkort heen voor promotie en afhankelijk van het succes mogelijk ook touren". In Indonesië staat de band nu op nummer een. Via een fan kreeg hij een fax opgestuurd met een aantal artikelen uit de landelijke kranten aldaar. „Indonesë is eigenlijk het grootste succes tot nu toe. Misschien gaan we daar ook heen voor een tour. daar zijn we nu mee bezig". Arthur Rombouts.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5