mm Noordelijke voorkeur ed Caps verspeelt koppositie Verrassende koplopers in schaakcompetitie Zwemsuccessen Jeugdkampioenen meppen er op los Nederlanders strijden tegen 'buitenlands' golfteam Beste shuttle-meppers zijn bekend Juniorenatletiek \W "Mi A w Teunisbloem v\ m Leusder Krant tiensdag 8 juli 1992 AMERSFOORT - In het sportfondsenbad in Amersfoort is in het afge lopen weekeinde de eer ste helft van de Neder landse zwemkampioen- schappen afgewerkt. In een zeer druk bezochte zwemarena werden ook door Leusdense sporters enkele opmerkelijke prestaties neergezet. Zo beklom Liesbeth Haasnoot ('78) het ere- schavot met een tweede plaats op de 200 meter rugslag in 2.32,48. Deze tijd was goed voor een plaats in de B-finale waar zij een nieuw per soonlijk record zwom van 2.29,82. Ook op de 200 meter schoolslag zwom zij zich via 2.56,58 in de top van het klassement met een vijfde plaats. Ook Jan Willem van Dijk ('75) presteerde goed. Op de 200 meter wisselslag rijkte hij naar zilver in een tijd van 2.14,08. Ook op de 100 m vlinderslag wist hij met 1.01,39 zijn tijd te verbeteren. Sandrijn van Roemburg ('79) zwom zich op de 100 m vrije slag met 1.06,29 naar een negende plaats. Op de 200 m rugslag werd zij achtste via 2.41,09. Jelle van Baggem ten slotte vestigde een nieuw p.r. op de 100 m rugslag (1.08,26). Op zijn sterkste afstand de 100 meter schoolslag werd hij zevende met een tijd van 1.18,33. Het komend weekeinde vindt het tweede ge deelte van het kampioen schap plaats, waarbij op nieuw medaillekansen aanwezig zijn. LEUSDEN/ACHTERVELD - In de afgelopen week werden onder stralende weersomstan digheden de jeugdclubkam pioenschappen bij de Achter- veldse tennisvereniging De Ec- melaar afgewerkt. In verschil lende leeftijdsgroepen werd strijd geleverd om het club kampioenschap. Het een sfeer vol en succesvol tournooi. Tal van spannende en fraaie par tijen werd door de jeugdige Ee- melaar-leden op de gravclmat gelegd. Op de zaterdag was er s'avonds een feest met een bar- beque en de kleine Olympi sche Spelen'. Vooral op de zondag, de finale dag was het op het terras voor de kantine erg druk en konden de toeschouwers, het meest trotse ouders, genieten van mooi tennis. In de finales wer den onderling spannende wed strijden uitgevochten. Al met al een geslaagd evenement, waarbij de wisselbekers gin- Een spelmoment uit het jeugdtoernooi in Achterveld. e 1 i USDEN - Voor honkbalver- g The Red Caps was het afgelopen twee weken een kke tijd. In de eerste week rd er tegen Hilversum onno- 11-11 gelijkgespeeld, ter- de eerste zondag een over- oing op HCAW opleverde, elopen donderdag stond de urn tegen HCAW het gramma. De Bussummers en de Leusdenaren, die na en een halve inning nog 0-4 voorstonden, geen en- kans: 9-5. De wedstrijd afgelopen zondag tegen dvogels werd afgelast. The Caps deelt nu de eerste ats met HCAW en Quick, ar heeft een wedstrijd meer p«w. ;elopen week moesten er irThe Red Caps weer twee istrijden gespeeld worden: tegen het Bussumse AW en één tegen Zuidvo- uit Huizen. De door-de- ikse wedstrijd tegen AW was de belangrijkste bij winst zouden de isdenaren naar de kopposi- in de tweede klasse schui- Het viel helaas anders Na een zeer sterk begin - inning was de stand 4-0 fisten de Bussemers de ver- iging van de Leusdenaren breken door de geworpen len van Eli Blom het veld te jagen. Er viel menig oie honkslag voor NCAW loteren. arbij kwam nog dat de Leusdense defensie juist op dit cruciale moment niet hele maal vlekkeloos speelde. Te vens ontbrak het de Leus dense ploeg aan geluk. Een hard geslagen bal ging net via de handschoen over Bruin Ba- rends heen. Was de bal er in blijven zitten, dan had dit een dubbel spel opgeleverd. The red caps wisten de ballen van de HCAW-pitcher ook niet meer te raken waardoor de eindstand op 9-5 kwam in het voordeel van HCAW. Afgelast Afgelopen zondag moesten The Red Caps naar Huizen toe. Maar voor dat de aftocht kon beginnen, werd er gebeld dat, op deze toch redelijk zonnige dag, het veld in Huizen was af gekeurd voor het spelen van een wedstrijd. In de hierna volgende stand blijkt hoe belangrijk de laat ste wedstrijd tegen HCAW was en dat toen de koppositie in de tweede klasse verspeeld is. De stand (per zondag 28 juni) 1. Quick 4 9-13 HCAW 3 9-13 The Red Caps 10-13 4. Quick 3 8-11 5. UW 8-8 6. Zuidvogels 6-5 7. Falcons 7-4 8. Matchmakers 8-2 9. Hilversum 9-1 Uit de stand blijkt verder dat The Red Caps zeer onnodige punten heeft laten liggen. De onderste twee ploegen hebben de punten aan The Red Caps te danken, evenals twee van de vier punten die de Falcons hebben. Dit betekent dus dat The Red Caps vijf van de ze ven verliespunten te danken heeft aan de onderste drie ploegen. Hieruit blijkt mis schien dat The Red Caps moeite hebben met zich op te laden voor een wedstrijd te gen een ploeg uit de onderste regionen. Voorlopig kunnen The Red Caps de komende vier weken de zaken op een rijtje gaan zetten. Na het zo merreces kunnen ze alsnog een poging doen de competitie als kampioen af te sluiten. en Janne Schurkman, 2e Inga van Uchelen en Oscar Menk- veld Mixed B: le Francien Krijger en Maarten Mulder, 2e Marie ke van Nimwegen en Maarten Schaeffner. Mixed Beginners le Helene Krijger en Dirk van de Hengel, 2e Bngit de Jang en Wouter van de Brink gen naar Oscar Menkveld en Erica van den Berg. De uitslagen: Jongens enkel A: le Oscar Menkveld, 2e Same Schurk man Jongens enkel B: le Robbert van Heemst, 2e Willem Koch, Jongens enkel C: le Maarten Mulkder, 2e Rick van de Brink, Meisjes enkel A. le Eriuca van de Berg, 2e Inga van Uchelen, Meisjes enkel All le Tanja Rooks. 2e Kristel Kerkhof, Meisjes enkel B: Margriet Muller, 2e Judith Grotenhuis, Beginners enkel D: le Wouter van de Brink; 2e Dirk van de Hengel, Jongens dubbel A le Janne Schuckmans en Vincent Baan, 2e Ivo Eek en Oscar Menkveld. Jongens dubbel B: le Wessel van Dijk en Ronald Bloemers,2e Geert Gordijn en Roland de Vries. Meisjes dubbel A: le Erica van de Berg en Floor van Dijk,2e Ankie van Dijk en Tanja Rooks. Mixed A. le Erica van de Berg LEUSDEN - Twee keer ging de beker aan 'Nederland' voorbij. Zowel in 1990 als in 1991 bleken de in ons land werkende buitenlandse pro fessionals te sterk. Maar Oranje rekent nu op winst. Op 11 en 12 juli zal - wederom op 'De Hoge Kleij' in Leusden - blijken, of de Interpro Trophy van eigenaar verwisselt. 'Cliché's als driemaal is scheepsrecht of alle goede din gen komen in drieën, komen nu boven drijven", zegt cap tain Henk Stevens van het Ne derlands tiental „Maar hoe het ook zij. ik ben er van over tuigd. dat 1992 eindelijk de overwinning voor het Neder lands team gaat brengen Een optimistische captain der halve, die mag rekenen op goed spel van zijn team. Met professionals als Smits van Waesberghe. Steenkamer, Bos en good-old Bertus van Mook moet men in staat zijn het de 'buitenlanders' minimaal ui terst moeilijk temaken. De tweevoudig titelhouder staat weer onder leiding van captain Philip Horn. ,,Ik denk", zegt hij, „dat ons een zware klus wacht. Dit jaar zal mijn team nog meer moeten doen om Nederland te ver slaan". De formule van de Interpro Trophy is niet gewijzigd. Op beide tournooidagen worden in de ochtenduren respectieve lijk toursomes en fourballs ge speeld. Na de lunch staan de singles op het programma. In totaal dertig partijen die even- zovele punten opleveren. Der halve is een totaal van 15.5 punten voldoende om zich weer winnaar te noemen Eindigt het toernooi in een 15- 15 draw. dan behouden de 'buitenlanders' - als titelver dediger - de trophy. LEUSDEN - Na de derde ronde van de Leusdense zo- merschaakcompetitie zijn er twee tamelijk verrassende koplopers. Dat de 13-jarige Joost Schaeffner snel sterker wordt, is bij de Leusdense schakers algemeen bekend. Maar dat hij nu in de zomer competitie de eerste plaats deelt, komt voor velen toch onverwacht. Donderdag bleek hij te sterk voor routinier Dick van Ooik. De andere koploper is Jan Nij- hof, die verrassend van Bert Kam pes won. Met deze koppo sitie toont hij aan dat het win nen van de beker voor het beste resultaat in de bonds- competitie geen toevalstreffer is geweest. De beide kop lopers zijn overigens nog lang niet 'los' van de achtervolgers. Carel Vos en Bert Uneken, die de derde plaats delen, staan er met 2 uit 2 relatief zeker niet minder goed voor. Ook in de derde ronde zorgde de korte speelduur weer voor een slachtoffer Joop Zaal had tegen Jos Agterberg lange tijd heel goede vooruitzichten ge had, maar in tijdnood ging er van alles mis. Een offer om nog tot eeuwig schaak te ko men mislukte Toen zwart de dame zou moeten geven om mat te voorkomen, konden de stukken in de doos. LEUSDEN - Onder uit stekende weersomstan digheden werden afgelo pen weekend in Breda de Nederlandse atletiek- kampioenschappen voor junioren gehouden. Twee in Leusden woon achtige Altis-leden lever den daar prima presta ties. Bij de meisjes B-junioren kwam de 16-jarige Esther van Sluijs aan de start voor de 100 m horden. In een sterk bezet deelne mersveld kwam ze via de series (vijfde tijd: 14.91 sec.) en de halve finale (derde tijd: 14.94 sec.) in de finale. Erg constant lo pend realiseerde ze nog maals een tijd van 14.94 sec en veroverde daar mee een prima derde plaats De 17-jarige B-junior Bram van Kooij kwam in de series van de 400 m. tot een goede tijd van 52.82 sec., hetgeen hem een plaats in de halve fi nales opleverde Daar scoorde hij een enigszins tegenvallende tijd van 53.38 sec. en dat was net niet genoeg voor een fina leplaats. ACHTERVELD - Afgelopen week werd er in de sportzaal aan de Walter van Amersfoort in Achterveld op het scherpst van het bracketsnede gestre den om het clubkampioen schap. Met deze wedstrijden wordt het jaar afgesloten. Er werd gestreden in twee ca- tagorieên te weten de spelers en speelsters die in de bonds- competietie uitkomen en bij de recreanten. Bij de bondsspelers/sters wa ren de partijen veelal fraai om te zien Na een spannende fi nale won bij de dames enkel Boonen voor Ruiter en Oost hoek. Bij het herenenkel werd Boersma eerste voor Boersma en de derde plaats was voor Antonis. De kampioenen bij het dames dubbel werden Boo nen en Meeuwisse Het heren- dubbel gaf als kampioenen Antonis en Van Dijk te zien, terwijl bij het gemengd dubbel de overwinnaars De Jong en Boersma waren. Waar het bij de wedstrijd sporters vaak technischer werd gespeeld was het bij de recreanten vaak veel gezelliger en spannender. In de warmte van de sporthal werd ook hier met tomeloze inzet gespeeld om de clubtitel te bemachti gen Bij de dames werd Anne- ma kampioen voor Van Ha- mersveld en Antonis Bij het herenenkel werd Bouw man clubkampioen voor De Vaal en Christina Bij het da- mesdubbel werden Ribberink en Hietkamp kampioen en bij het herendubbel R en W. Bouwman. Bij het gemengd dubbel werden tenslotte Boon- en en Van Dijkhuizen club kampioen. De organisatie prees zich gelukkig met de vele inschrijvingen en is zeker van plan dit evenement jaarlijks doorgang te laten vinden. (advertentie) Uitslagen: Kampes - J. Nijhof 0-1 Schaeffner - v. Ooik 1-0 Willigenburg - Vos 0-1 Rietveld - Aghlani remise v.d. Bilt - Boemaars 1-0 Agterberg - Zaal 1-0 Oosting - Bayat 1-0 v. Dalen - Modirisr. 0-1 Weygertze - Elschot 1-0 Modirijr. - Halkes 1-0 G. Nijhof - Zijlstra 0-1 De beste kenmerken van de ATB en racefiets zin in de Gazelle Hybride modjellen gecombineerd. Met als resultaait zeer veelzijdige soepele Tlétspn. Met eeosnel en stoierl uiterlijtC" Geschikt voor lange ifstanden op moeilijk egaanbare wegen. Of een opvallend ritje ill de stad. bals met de Gazelle Golfo vanaf f 1.095,-. DICK MEERVELD Winkelcentrum „Hamershof" Telefoon 033-940005 Gazelle fietsen n|den op Vredestein banden Al twee maanden heeft de wind een voorkeur voor de noord tot oosthoek en dat zou in de winter heb ben geleid tot een flink energierekening. Neem nu een dag als maan dag, een soms bulderende noordooster voerde droge re lucht naar onze omge ving, nu met een tempera tuur van 22 a 23 graden Zou januari op de kalender hebben geprijkt, dan wa ren winterjas en beren muts onmisbare attributen geweest, de ouderen had den wellicht het advies ge kregen binnen te blijven vanwege de Windchill, de gevoelstemperatuur. Die zorgt ervoor dat de aange voerde (zeer) koude lucht nog eens extra gemeen zou hebben doorgewerkt De wind zou door merg en been zijn gegaan en even tuele sneeuw, zou tot me tershoge duinen zijn omge vormd. Maar gelukkig is het nu zomer en dan zijn de rollen thermisch geheel omgedraaid In het afgelo pen weekeinde werd een derde aanval op de droogte uitgevoerd en die had lan delijk gezien iets meer suc ces dan de twee voorgaan- pogingen. Ons gebied kwam er eerder al wat be ter af, want na de hitte van verleden week dinsdag, met in Leusden 32 graden, kreeg Achterveld binnen een half uur 14 mm in de regenmeter. Nu zijn de spoelbuien zeker niet ide aal te noemen, want na een langdurige periode van droogte kan er moeilijk water de grond in en dus stroomt er veel weg. Hoe groot de verschillen over een klein gebied kunnen zijn werd die avond zonne klaar, want terwijl het in Achterveld pijpestelen re gende, bleef het in Leusden nagenoeg droog De af stand bedraagt hemels breed nog geen 3 kilome ter. Vanaf vrijdagavond tot en met maandag werd in onze regio ongeveer 14 mm afgetapt, maar in Soesterberg was het veel natter Daar viel zaterdag alleen al 32 mm. Maandag heb ik een meer totaal beeld kunnen vormen waar de droogte in ons land, vooral in de regio Gelderland en Overijsel, nog altijd nijpend is. Zo hebben enkele stations in de Achterhoek niet meer dan 4 5 mm in de wacht weten te slepen en vooral Twente is er zeer bekaaid vanaf gekomen. Almelo kreeg slechts 1.5 mm in de regenmeter en dan kunnen wij zeker niet ontevreden zijn. De meeste neerslag viel in het westelijk deel van ons land en in Zeeland In Terneuzen werd zelfs ruim 70 mm in de regen meter geslingerd. De zo mer van 1992 draait eigen lijk nog altijd op volle toe ren, want de temperatuur komt dagelijks boven de 20 graden en dat beleef je ze ker niet ieder jaar. Morgen gaat de temperatuur wat verder omhoog als een ho- gedrukgebied boven de Oostzee aankomt. Het ho- gedrukgebied trekt naar Polen, waarna het geleide lijk zijn invloed op ons weerbeeld gaat verliezen Vanuit het hete Spanje komt later in de week een kleine thermische depres sie naar het noorden en die zou de onweerskansen moeten laten toenemen. Juni werd ook in Leusden een warme maand. De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg 17.8 graden, terwijl ruim 15 normaal is Er kwamen 9 dagen voor met een temperatuur van 25 graden of hoger en tweemaal lukte het de 30 gradengrens te halen. Er viel in Leusden 102 mm re gen, in Achterveld 116 De verdeling was grillig, want de meeste regen viel in de eerste tien dagen. Normaal is ruim 68 mm. De Teunisbloem, zoals wij die kennen, is van oorsprong geen inheemse plant. Ze werd in het be gin van de 17e eeuw uit Virginia, Noord-Ame- rika, als sierplant naar Europa gebracht. Ze ble ken gemakkelijk te ver wilderen en veroverden spoedig een plaats in de Europese flora. De plant heeft vooral en voorna melijk in wetenschappe lijke kringen bekendheid gekregen door de proe ven die Hugo de Vries, aan het eind van de 19c eeuw, daarmee nam om zijn mutatietheorie te ontwikkelen. (Mutatie is de plotselinge verande ring van de erfelijke ei genschappen.) De dikke, naar wijn ruikende wor tel van de plant zou als groente gebruikt zijn. De Teunisbloem is een tweejarige plant. In het eerste jaar vormt zich de penwortel en de bladro zet. Pas in het tweede jaar gaat de plant bloeien. De sterk geu rende, heldergele bloem gaat laat in de namiddag open en verwelkt tegen de morgen, bij bewolkt weer in de loop van de ochtend. Het ontplooien van de bloem voltrekt zich binnen zeer korte tijd. Op de heldergele kleur en de sterke geur komen de nachtvlinders af om zich aan de nektar tegoed te doen en tevens voor de bestuiving te zor gen De naam van de plant is ontstaan door de verbastering van St.-An- tonius tot Teunis. Aan hem was de plant gewijd. Een wel inheems lid van de Tcunisbloemfamilie is, onder andere, het Wil genroosje. Hoe deze plant aan haar naam is geko men is niet moeilijk te ra den. De bladeren verto nen veel overeenkomst met die van de wilg en de bloemen hebben, opper vlakkig gezien, wel wat weg van roosjes. Het is een echte pionier. Overal waar de bodem van de oorspronkelijke begroeiing is ontdaan, bijvoorbeeld bij kaalslag in de bossen, daar ver schijnt prompt als eerste het Wilgenroosje. Ook na bosbrand zijn ze vaak een geluk bij een ongeluk Het Wilgenroosje breidt zich op twee manieren tot grote bestanden uit. In de zomer en de herfst laten de langwerpige doos vruchten grote hoeveel heden pluizige zaden los. Deze worden gemakke lijk door de wind meege nomen en over enorme afstanden verspreid. Als de plant zich op een ge schikte, vooral zonnige plaats heeft gevestigd breidt de plant zich, door middel van een krui pende, houtige, dikke wortelstok zeer sterk uit. Uit de wortelstok vor men zich voortdurend vertikale stengels waar door soms zulke enorme bestanden ontstaan dat andere planten en jonge opslag van bomen geen kans krijgen. Vroeger werd het zaadpluis wel gebruikt als vervanging van kapok. Jonge bla deren werden als groente gegeten. Wilgenroosjes zijn een lust voor het oog en een V 'V x c.Ofii i C LO ri dankbare bron van nek- we ze nog op tal van tar voor het zoemende en plaatsen waarnemen, fladderende insekten- volk. Gelukkig kunnen G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9