ussummer kaapt gouden plak Leusder Krant. d en jong gaan weer hand in hand' Barendse rijdt Leusder Krant in het groen IINTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD 1 Koppelkoers voor de schoonmakers Binnenband ie Waterdragers over de huidige tour Cornelissen toch nog in de wedstrijd ode van Achterveld tot de laatste ronde spannend Snelle wedstrijden op glad parcours Wielertoekomst? Pagina 7 OUR DE JUNIOR ERVELD - Tijdens de ationale jeugdwieler- Tour de Junior gaat het veelal over de jeugdige s en rensters, en vaak daarbij vergeten wie en r achter zo'n geweldige satie staat. Om zo'n evenement te organise- bben we om te beginnen nodig. Ook zijn er zoals jn van Ruitenbeek het in wielertermen noemt, Jragers nodig. ,,Niet ie- kan iets organiseren", derman, ,,er moeten er jn die iets doen, iets uit- wat de organisatoren iken en uitwerken. Ik ben taterdrager en dan in de zin van het woord. Ik j bij de Achtcrveldse tamelijk de fourage van iners en rensters, maar in de organisatie, politie, en Multy-Force. Ieder- e dorst heeft wordt door orzien van drinken", oil in de Tourweek dus ijk. Onzichtbaar achter hermen, maar voor een ad tuerverloop erg be- jk. „Na de wedstrijd als mers de meet hebben ge- ird. sta ik klaar om hun te verfrissen. Soms is er nog wat extra's zoals 'om of repen en zo. net en sponsor geeft voor de Aan het woord is Her- tan Ruitenbeek, de oudste werker in de organisatie Tour de Junior, an is ruim 77 jaar en is er vanaf het begin bij. Hi] is jaar nauw bij de organi- an de Achterveldse wie lde betrokken. „Het be- zei Herman, „allemaal met Jan Schouten, die een wielerwedstrijd organiseerde voor de jeugd van Achterveld en naast omgeving. Op gewone fietsen werd dan Achterveld en wijde omgeving onveilig ge maakt. Vroeger was het wel een erg gezellige boel. Het is nu veel professioneler allemaal Vroeger waren er veel Achter- velders die meereden, dat is er nu wat af". Herman weet nog dat hij sa men met onder andere Jan Schouten, Wim Wittebrood en later Jo van Hamersveld met de jeugd naar de Amerongse berg ging voor de bergtijdrit. ,Dat waren nog eens tijdenmij merde hij Een rondje Achter veld richting Leusden en via de Postweg en de Helweg weer te rug naar Achterveld „Wat ik me van vroeger ook nog herin ner, is dat wij met slechts een man of zes zeven de hele ron de regelden Dat is in deze tij den ondenkbaar. Later kwam Wout Meinten, die het van Jan Schouten overnam. Ook in die tijd was het leuk en werd an- sluiting gezocht bij de KNWU. In die tijd stonden de ouders met hun tenten m het weiland bij Wout Peel aan de Asschat- terweg." Niet de beide heren het nu on gezellig vinden. „Ook nu vind ik het een erg gezellige boel, hoor. Anders had ik het zeker niet zo lang uitgehouden. Naast de consumpties verzor gen, verleen ik ook her en der hand en spandiensten. Alles om het de wielrennendejeugd naar de zin te maken Mijn vrouw is het wel eens zat, om altijd tijdens de tour weer al leen, te zitten Instemmend knikte mevrouw Van Hamersveld bij deze woorden van haar man. Zij vertelt een inmiddels tot anek dote verworden verhaal „In de drukte haalde hij bij penning meester Wilem de Jong eens de kratten limonade en stapte achterin zijn auto om weer weg te rijden, maar bedacht zich ineens dat toen hij kwam het stuur nog aanwezig was en dat hij dit nu miste. Nadat De Jong hem de juiste bestuurderszit had gewezen vervolgde Her man, snel als hij is, zijn weg. Jaren is dit nog een leuk ver haal geweest binnen de organi satie van de tour de junior". Ook aan het woord laten we Hendrik de Jong. Hendrik is er ook al veel jaren bij. Samen met zijn maat, de inmiddels overleden Wout Peel, was hij altijd bij het opbouwen van de tour te vinden Hendrik is nu 64 jaar en nog altijd op en top actief als het om verenigingsle ven gaat Al vele jaren staan Hendrik en zijn vrouw klaar als pleeggezin, dat in een enkel geval wel uitliep op een renner die niet meer uit huis weg te branden was. Hans van de Steeg kreeg tij dens de tour de junior eerst on derdak van de familie De Jong en toen hij de dochter zag wist hij het wel. Verkering en later zelfs trouwen Ook nu nog zijn er regelmatig tourjongeren bij Hendrik en zijn vrouw over de vloer In de organisatie staat Hendrik bekend als de man. die de we gen met hekwerken afzet en de verkeersborden in en rond het dorp plaatst. Samen met de plaatselijke politie is Hendrik op zaterdag en zondag vooraf gaande aan de tour al bezig deze klus te klaren Een druk en bezig baasje kun je hem noemen, want als iedereen nog moet beginnen gaat Hen drik er op uit om het parcours af te zetten en terwijl iedereen al weer bij Herman aan de li monade staat, gaat hij de bor den weer verwijderen en de wegen weer vrijmaken voor het gewone verkeer. Verder is Hendrik tijdens de grote ronde er bij als chauffeur van de verzorgingsauto. Hij vervoert dan de mensen die bij ongemakken, zoals lekke ban den en kapotte kettingen, in het geweer komen Wat Hen drik wel een goede gang van zaken vindt, is dat de jeugd ook in de organisatie hand in hand gaat met de ouderen. Tien jaar geleden vergrijsde de leiding wat en nu is de tendens dat de jeugd ook hier weer aan sluit bij de ouderen. „Een goe de zaak", vindt Hendrik de Jong. ïide heren op de achtergrond van de Tour de Junior nu eens op de voorgrond.Gezelligheid is er Weeds, vandaar dat wij het zolang volhouden".(foto Gerrit Jeuring) ACHTERVELD - Op woensdagavond zal Michel Cornelissen van de Belgi sche La Williamploeg het startschot lossen in de Achterveldse Tour de Ju nior De co-sponsor van deze wielerploeg, Power- Bar, is ook de sponsor van alle truien die er in de tour de junior kunnen worden verdiend. Michel Cornelissen liep deelneming aan de Tour de France mis, doordat deze ploeg niet voldoende pun ten had verzameld in het voorseizoen. Cornelissen, dit jaar goed voor maar liefst zes overwinningen, waaronder een etappe in de Ronde van de Middel landse zee, waar hij Van Poppel, bekend als sprint kanon, voorbleef en ook een etappe in de Ronde van Zweden. In 1979 was Mi chel, samen met Rob Har- meling, deelnemer aan de Achterveldse Tour de Ju nior. Rond de klok van 18 uur zal hij aan de Jan van Arkelweg de 12- en 13-ja- rigen wegschieten en later ook de overige groepen. ITERVELD- Voorafgaan- Jn de internationale jeug- 'de de Tour de Junior te 'erveld werd zondag de ie van Achterveld afge- tt. Een sportspektakelstuk ie eerste orde. Maar liefst deelnemers hadden zich in lasse B, amateurs/vetera ingeschreven. Honderd Nemers was ook het maxi- voor deze ronde. Als hebbers werden de plaat- te favorieten Paul Ossen- er, Hans Versteeg, Jan van rink uit Veenendaal en de e'°er Robert Hofman ge- ad. Allen maakten hun fa- etenrol echter niet waar. i van deze renners is in de uitslag op een behoorloke h terug te vinden, tog tempo werden de eer- JO van de te verrijden 60 jen afgelegd. Niemand viel en het begon erop te lijken het mooie weer weinig uit- erszou geven. Afwisselend [*en er groepjes op uit om Oberen een voorsprong te Hans Versteeg was dag bijzonder actief en «obert Hofman was veel in °P van het peloton te vin- Alle genoemde favorieten za ten een of meerdere keren bij een ontsnapping, echter alle keren werden zij door een hard rijdend peloton teruggehaald. Toen het in het derde deel van de koers wat begon te regenen, werden de eerste valpartijen gemeld. Het wegdek werd spie gelglad en het tempo moest drastisch naar beneden Degenen, die dat niet deden, waren gedoemd met het weg dek in aanraking te komen. Na een flinke bui werd al snel dui delijk dat de grote groep die eerst aan de meet leek te komen al snel werd uitgedund, waar onder tal van favorieten. Het gladde wegdek en valpartijen waren de oorzaak van dit af stappen. Er wordt volop gesleurd aan de kop van het peloton tijdens de Ronde van Achterveld, (foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Toen rond de klok van tien voor zeven het startschot klonk van Jan Voor burg, de inmiddels gehuldigde zilveren toursponsor, werd al scel duidelijk dat er vol zou worden gereden. Met zeer hoge snelheid werden de eerste ron des door de 12- en 13-jarigen afgelegd. Gelijk al in de eerste ronde werd er een valpartij ge meld, waarbij een der favorie ten aanwezig was, te weten Pim de Leeuw. Met venijnige tussensprints werd het peloton na enkele ronden geheel uiteen getrokken. De Tjechische Jan Chrobak gaf met snelle demar rages zijn visitekaartje af. De ongelukkige Pim de Leeuw van Fiets-Inn Dick Meerveld wist na een achtervolging in zijn eentje weer aansluiting te vin den bij het peloton. De regen, die af en toe de renners en ren sters flink teisterde, maakte ook nog eens het wegdek op sommige plaatsen spiegelglad. De winnaar van het pun tenklassement en de daaraan verbonden groen trui ging naar Raymond Barendse van het team van De Leusder Krant Terwijl de gele trui en de dag overwinning naar Lucas Kiene van het team Rabobank Ach terveld ging Bij de veertien jarigen was het ook direkt al een strijd op het scherpst van de snede. De eer ste ronde werd er wat afwach tend gereden, maar daarna werd door André Haandrik- man de knuppel in het hoen derhok gegooid door met een felle demarrage van het pelo ton weg te rijden. Veel voor sprong kreeg hij niet van het jagende peloton. Ook hier van wege het gladde wegdek en de soms ietwat te voorzichtig de bochten nemende coreurs en kele valpartijtjes, waarbij Ka rin Leme uit de ploeg van de Winkeliersvereniging-Achter veld zo ongelukkig ten val kwam dat zij haar vinger bleek te hebben gebroken In deze groep kon Ron Hoogen- dijk van Sporthuis Pim Berg huis het groen aantrekken en was het Daniël Derksen van Slagerij Van Wieringen, die ie dereen te snel af was in de sprint en het geel veroverde Ook in deze serie wist de Tje chische renner Jiri Baumruk de ovenge deelnemers te over tuigen van zijn wielrencapa- citeiten. Dat de Tjechen goed konden rijden hadden we in de twee voorgaande ritten al kunnen zien. In de serie van de nieu welingen/ junioren dames was het wederom een Tjech, die zich veelvuldig van voren liet zien. Ook in deze serie weer enkele valpartijen, gelukkig zonder nare gevolgen. In de wedstrijd werd er steeds weer geprobeerd weg te komen en evenzovele keren werden de vluchters teruggehaald. In de eindsprint bleek de Tjech Josef Doutnac te snel voor de Hooglander Julien Smink en Versteeg en Van de Brink wa ren de twee grote mannen in de kopgroep van een kleine dertig man, die toen overbleef Nadat een tweede schifting in de laat ste 10 ronden had plaats ge vonden bleken er nog 23 ren ners om de hoogste eer te gaan strijden. Een valpartij en de allerlaatse bocht mnaakte ook voor Van de Brink een einde aan zijn favorietenrol. In een hectische sprint werd Marcel Beuker uit Bussum grandioos eerste. In een fraaie eindsprint versloeg hij Louis de Lange uit Arnhem en clubgenoot Johan Hendriks uit Hilversum Einduitslag: le. Marcel Beuker, Bussum, 2e. Louis de Lange uit Arnhem, 3e. Johan Hendriks uit Hilver sum, 4e. John Tromp uit Kudel- staart, 5e. Kris de Roos uit Hierden, 6e. Theo Noy uit Mijdrecht, 7e. Frans van Does uit Wilnis, 8e. Gerard Sluijs uit Utrecht, 9e. Peter Bakema uit Blaricum en 10e.Maarten de Jong uit Wil nis. Een compact peloton raast door de straten van Achterveld, (foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Voorafgaan de aan de Ronde van Achter veld werd er op het parcours een koppelkoers ge houden. Een achttal koppels had zich voor deze wedstrijd ingeschreven. Koppels uit het Achterveldse, of daar althans direkt mee verbonden, wilden het publiek wel eens laten zien wat er zoal voor nodig is voor een race over vijf ronden tegen de klok, maar vooral tegen zichzelf. In drie rondes werd er in groepen van drie uitgemaakt wie het snelste zou zijn. In de eerste serie was het de ploeg van De Tour de Junior, be staande uit Karei Pater en tourleider Johan Ossendrijver, die een fraaie tijd over de vijf ronden, van 8.51 sec. neerzette. De rest kon proberen daar on der door te gaan. In de tweede serie al waren het de renners van schoonmaakbedrijf en mede toursponsor Teus Val kenburg, bestaande uit Teus Valkenburg zelf en zijn zwager de oud tourwinnaar Hein Bok- kers, die maar liefst 12 secon den sneller waren dan de snel ste van dat moment en een tijd neerzetten van 8.39 sec. In de derde serie, die werd ge reden bleek al snel dat de tij den gemaakt door de teams van Schoonmaakbedrijf Teus Val kenburg en Tour de Junior niet konden worden verbeterd. Het team van de Hessenkar 1, be staande uit Bert en Wim de Vette, won van het tweede team van De Hessenkar, in een tijd van 9 08 sec. Verdere uitslag: le. Schoonmaakbedrijf Val kenburg. 2e. Tour de Junior. 3e. De Hessenkar 1. 4e. De Hessenkar 2. 5e. De Berken. 6e. De Mannen II. 7e. De Arkel. 8e. De Mannen I de Amsterdammer Vincent Tuin en veroverde daarmee de gele trui voor zijn sponsor Café Buitenlust. Het groen ging naar Raymond Lubberman van Installatiebureau Kampol uit Stoutenburg. In het ploegenklassement staat de ploeg van Bakker van de Kletersteeg uit Stoutenburg op kop, samen met Slagerij Van Wieringen en direkt gevolgd door Van de Pol, loodgieter uit Soest. Het team van de Leusder krant neemt in dit klassement een fraaie zesde plaats in. De Tour de Junior is af gelopen maandag van start gegaan. Voor de 35ste keer alweer. Jonge wielrenners krijgen de kans zich in een heuse wielerronde waar te ma ken. Tijdritten, lange en korte etappes, gele, groe ne en bolletjestruien; al les zit erin. Voor de jon gens en meisjes moet het een hele erx'aringzijn. Het plezier is nog volop aan wezig. Want wat is er mooier om net als de grote jongens in de Tour de France de gele trui aan te mogen trekken. Of er straks voor deze jongelui nog een toekomst als professioneel fietser is weggelegd, is nog maar de vraag. Sponsors haken af, volledige ploegen moeten worden opgeheven: kort om de werkgelegenheid van veel profrenners staat op het spel. In de Tour de France vliegen zij er dan ook iedere dag weer vol in. Zij willen zich graag presenteren. Het zijn vooral de wat minder be kende renners die steeds van voren te vinden zijn. Een massaspurt heeft zich nog niet voorgedaan. Hoe moet bet nu verder met de wielersport, waarin zoveel geld om gaat en wordt verdiend? De jonge wielrenners zullen zich daar nu nog niet zo druk om maken. Het gaat hen vooral om het plezier in het rijden. Gewoon kijken wie het hardst kan fietsen. Aan vallend fietsen moet toch een geweldig gevoel ge ven. Want wie wil er een tweede Breuk ink worden, die met afwachten de Tour wil winnen. Het is wel zo dat geduld een schone zaak is. Zoetemelk vond dat ook, maar saai was bij wel. Frits Schoenmaker

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7