Wielerronde wordt steeds intemationaler De mannen met de rode overalls rBinnenband- INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD )agboek van de 35e editie van de Tour De Junior Maandag Extra prijzen Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Fietsfeest Pagina 5 ACHTERVELD - De Tour de Ju- Lor zit er weer op. Het internatio nale karakter wordt steeds na- rukkelijker gehaald. Deze keer jden een aantal Tsjechen, die di- lrect meestreden voor de ereplaat sen Bii de nieuwelingen greep Jo sef Doutnac de winst. Bij de jonge re leeftijden waren de Nederlan ders nog de sterkste. Lucas Kiene gaf bij de 12- en 13-jarigen de an deren geen enkele kans. Hij won vrijwel alle wedstrijden en maakte de strijd ietwat eentonig. Bij de 14-jarigen was Sjoerd van Vuren uiteindelijk de sterkste. De Ach- terveldsc medewerker Bert Diep enveen hield voor deze Tour een dagboek bij. Hieronder volgt zijn relaas. Op maandagmorgen is het h>nd de klok van 09.00 uur een ■ukte van belang, in het an- Jders zo rustige dorp Achter- (veld. In het tot rennerskwar- Itier omgebouwde gebouw De Moespot lopen de mannen met erode overalls af en aan. Een [half uur later lijkt het wel of er invasie in Achterveld is. ■Een legertje auto's veelal voor- Izien van rekken met fraaie [fietskarretjes achter of boven- Jop. vullen het dorpsbeeld Bij ■De Moespot wordt halt gehou- Jden Zenuwachtig wordt in het ■rondt gekeken en de eerste ■contacten tussen de jeugdige ■passagiers worden gelegd Be- Ikenden vanuit de naaste wie- llenvereld of van een jaar terug Iworden hartelijk begroet. Opvallend is dat de Deense Idames goed in trek zijn bij de |meeste jongelui De eerste voorbodes van de Iinternationale jeugdronde de ■Tour De Junior in Achterveld ■zijn er weer. In het renners- I Strijdlustigste renner: Daniel I Derksen. (KNWU-prijs) I Beste Nederlanders: Lucas j Kiene, prijs gemeente Leus- I den, Boris Berkhout, prijs Commis- I saris van de Koningin procin- I cie Utrecht, Julien Smink, prijs I Prins Bernhard. I Beste Duitser: Jorg Scharff. I (medaille Duitse ambassadeur) Beste Engelse: Mark Collies, (medaille Britse ambassadeur) Rode lantaarndragers: Dennis Wortel, Richard Calis, Rose- marie Schuring en Bas de Haan. Bolletjes truien: Tom Schip per. Lucas Kiene, Boris Berk- I hout, John Larsen en Karen Ja- I cobsen. Groene trui: Raymond Ba- rendsen, Ron Hoogendijk en James Taylor. Rose trui: Marcha Schuiling, Kim Rouwenhorst, Sonja Ne- derpel en Helen Sogard. Witte trui: Tom Schipper.(jon- geren klassement) Gele trui: Lucas Kiene, Boris Berkhout en Josef Doutnac. Winnaar algemeen ploe- genklassement: Fiets-Inn Dick Meerveld uit Leusden. kwartier worden de rugnum mers, de shirts en de adoptie- adressen afgehaald. Na enige tijd wordt het dan weer rusti ger. De man die aankomende dagen het geluid gaat verzor gen is druk doende het par cours van luidspeakers te voor zien. Ook zien we regelmatig auto's met aanhangwagens, beladen met borden, hekken en balen hooi door het dorp krui sen. De straten zijn opgesierd met vlaggen en banners die de wedstrijden van de komende week aankondigen. Hierna wordt het wederom rustig De adoptie-ouders wor den bezocht en aldaar kennis gemaakt. Na het eten, rond de klok van 14 00 uur worden de ploegen, gekleed in de outfit van de sponsor, die zij aanko mende week gaan vertegen woordigen, op de gevoelige plaat vast gelegd. Daarna wordt het eigenlijk niet echt rustig meer in en rond Achter veld We zien het dorpsbeeld veranderen. Wielrenners en wielrensters in bontgekleurde trainigspakken worden veel- vuldiger in het Achterveldse straatbeeld waargenomen. Op deze avond zal er een criterium worden gereden op de Jan van Arkelweg, de Pater Stormstraat en de Hessenweg. 18.00 uur. Het geluid schalt uit de luidspeakers en de stra ten die vanaf deze tijd parcours gaan heten zijn gevuld met ruim honderd inrijdende wiel renners. Half zeven in de avond klinkt het eerste startschot. Het begint iets te regenen en als de tweede bocht wat al te snel door de 12- en 13-jarigen wordt ingegaan is de eerste valpartij een feit De Tour de Junior is van start gegaan. Langs het parcours zien we de ouders, adoptie-ouders, broertjes en -zusjes, familiele den. EHBO, politie en heel veel rode overalls. In Achterveld is het opeens een gezellige drukte en de rond- rijdende coureurs racen alsof het een heuse Tour de France is. Ook de 14-jangen en de nieuwelingen maken er deze avond een prachtig festijn van De eerste gele truien worden door de rondemissen Brigitte en Marleen uitgereikt aan Lu cas Kiene, aan Daniel Derksen en aan de Tsjech Josef Doutnac rijdend voor Café-Bar Buiten- lust Raymnond Barendse van De Leusder Krant komt in het groen, evenals Ron Hoogendijk en Raymond Lubberman. Voor Karin Leine, die viel, kwam er achter dat zij haar vinger had gebroken en kon de rest van de tour vanaf de zijkant bekijken. Wielrenners kijken naar elkaar Wie neemt het initiatief in de 35e Tour de Junior (foto: Hans Roggen) Op de dinsdagmorgen staat tegen negen uur een grote groep renners bij het renners- kwartier gereed om onder ge leide van enkele motorrijders van Multy Force en de politie naar de bergtijdrit bij Aart Jansen te worden begeleid Al daar is het de bedoeling dat er in een zo hoog mogelijk tempo van onder naar de één kilome ter verderop gelegen eind streep wordt gereden. In elke catagorie is er deze morgen een heuse bolletjes trui te verdie- worden begeleid door de al eer der genoemde motoren van Multy-Force uit Achterveld. De gele, groene, en witte en een rose truien sieren de pelotons. Er wordt bijzonder snel ge reden. Bij iedere ronde wordt om de punten voor de groen trui gereden en aan de meet liggen de bonificatiesecondes te wachten. Dat de Denen, de Engelsen en de Duitsers wel goed konden rijden was al bij de meeste renners en toeschou wers bekend. Immers vorige jaren hadden zij heftig om de hoogste eer gestreden en niet zonder succes. Nu kunnen de toeschouwers en ook de renns- nen voor de renner met de snel ste tijd. De beste van deze mor gen zijn: Tommie Schipper, Lucas Kiene, Boris Berkhout, John Larsen en Karen Jacob- sen. 18.30 uur. Het strijdtoneel is weer verlegd naar de Kletter- steeg, Hessenweg en de Jan van Arkelweg De speaker vraagt tegen de klok van kwart voor zeven de renners weer aan de start te verschijnen en de car rousel gaat weer draaien Nu wordt een grote ronde gereden Het geheel wordt begeleid door auto's met materiaal, die kan worden ingezet bij pechgeval- len, en door een tiental moto ren. Een prachtig gezicht, vooral als er na enkele rondes achterblijvers komen en deze De ploegentijdrit is niet altijd even makkelijk, (foto Hans Verhorst) res/sters met eigen ogen aan schouwen dat de aanwezige Tjechische wielrenners er ook wat van kunnen. Van meet af aan strijden zij mee voor ieder punt en voor elke seconde Dat overstekende katten erg lastig zijn ondervond de Ach- tervelder Roy Diepeveen Hij kwam hardhandig in aanra king met het asfalt en werd per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis om foto's te laten maken van zijn heup. Een ge kneusde heup en een forse bloeduitstorting kondigde ook voor hem en vroegtijdig einde van de tour aan. Het werden deze avond uiterst sportieve wedstrijden en er werden fraaie onderlinge duels uitge vochten. De groen trui bij de nieuwelingen kwam in handen van de sterke Deen Martin Mikkelsen. De overige truien bleven waar ze waren. Op woensdagmorgen wordt de traditionel mini-tour verre den. De jeugd, niet ouder dan elf jaar, uit Achterveld en naaste omgeving kan dan in onderlinge wedstrijden uitma ken wie er van hun de sterkste wielrijder is. Op gewone fiet sen, klein en groot, crossfiet- sen, racefietsen en mountine- bikes wordt er op het parcours aan de Oldenbarneveldstraat, Deliane van Weedestraat en de Walter van Amersfoortstraat gestreden om de ereplaatsen Zoals gebruikelijk ook hier weer fraaie en vertederende beelden van renners en ren- sters die onderling elkaar de hoogste eer betwisten. 's-Avonds zou de grote ronde weer worden gereden en ge lijktijdig was er dan een brade rie. Het beloofde een drukke avond te worden en de cou reurs hadden er duidelijk zin m. In zeer hoog tempo werden de wedstrijden afgewerkt en ook nu weer een duikelpartij. En weer was er een Achtervel- der bij betrokken. Nabij het Kerstens sport park raakte Laura Versteeg met het stuur een mederenner en kwam hardhandig in aanra king met het asfalt. Met nog enkelen viel zij en raakte daar bij flmk gewond aan haar ge zicht, haar armen, haar benen en haar hele lijf. Met enkele hechtingen in het gezicht was ook voor Laura de strijd afge lopen en'moest Niek Tessels als enige Achtervelder de strijd zien vol te houden. Het was bijzonder druk rond en langs het parcours. De Tjechen waren deze avond, evenals de voorgaande avonden, zeer actief. Bij de nieuwelingen veranderde de groene trui opnieuw en kwam nu in handen van de snelle Britse rijder James Taylor. Hierna was het voor iedereen goed toeven op de gezellige en druk bezochte braderie. Op deze morgen is er altijd in de Peerdenstal een gezellig sa menkomen van adoptiemoe ders en deze keer ook vaders. Onder het genot van een bak kie koffie en een gebakkie van Schouten is het al snel een echt gezellig samenzijn en praat men met elkaar over het wel en wee van hun adoptiekind of - kinderen. Tijdens een verloting weet een enkeling het zo te ver sieren dat er meerdere prijzen naar dezelfde mensen gaan, maar die hebben dan ook meerdere renners in huis. In de middaguren wordt de ploegentijdrit gereden Vanaf het industrieterrein De Fliert worden de ploegen vanaf het starthek weggeschoten rich ting finish Als eerste ging de ploeg van slagerij Van Wierin- gen van start. Daarna werd er volgens het programmaboekje gestart en kon men na ruim een half uur bekend maken dat de ploegen van Bakkerij van de Kletersteeg uit Stoutenburg en Fiets-Inn Dick Meerveld uit Leusden op de eerste en tweede plaats waren geëindigd. Het verschil bedroeg slechts enkele honderdsten van secondes. Als derde eindigde de ploeg van cafe-bar Buitenlust uit Ach terveld. Tijdens het kleine criterium wordt al snel duidelijk dat de conditie van de meeste renners en rensters bijzonder goed te noemen was In een duizeling wekkend tempo worden in de verschillende leeftijdsgroepen de rondes afgelegd. Ook nu weer wisselen truien van eige naard. Bij de nieuwelingen na dert Julien Smink uit Hoog land de gele trui van de Josef Doutnac tot op slechts een se conde. Vincent Tuin uit Amster dam, die samen met Smink in een ontsnapping zat, komt daarbij weer een seconde ach ter Smink te staan. Volop spanning dus en het belooft voor de tijdrit van vrijdagmor gen bijzonder spannende te worden. Sjoerd van Vuuren. Daniel Derksen had de slag gemist en kwam op een klein minuutje binnen, hetgeen hem wel de gele trui kostte. In de morgenuren stond de persoonlijke tijdrit op het pro gramma. Er wordt gestart en gefinishd bij de jurywagen op de Jan van Arkelweg. De laat ste in het klassement van ie dere leeftijdsgroep ging als eerste van start. Het vernieuwe parcours leerde dat er meer pu bliek langs de baan stond en dat er meer kijkgenot was. Ook de renners vonden het een leu ke baan zo'n rondje Jannen- dorp. Alleen de witte trui ver wisselde van eigenaar, want Erwin Pater uit Scherpenzeel kreeg nu het wit om zijn schou ders. Verder bleef alles bij het oude. In de avondronde werd er weer aanvallend gereden en moesten de gele/witte en rose truien tot het uiterste gaan om deze te verdedigen. Bij de veertien jarigen kwam het geel deze avond in handen van De slotdag van de Tour de Junior. De week zit er al weer bijna op. De meeste renners en rensters zijn redelijk moe van zo'n hele week wedstrijden, terwijl er normaliter een tot twee keer per week wordt ge koerst en een tweetal keren getraind. Tegen de klok van 13.00 uur wordt het kleine cri- teriumparcours weer uitgezet en komen de coureurs weer op de baan. Nog een keer zal er een krachtmeting plaatsvin den en zoals gebruikelijk is de zaterdag een dolle dag en ver anderen er nogal eens truien van eigenaar. Bij de twaalf en dertien jari gen is er weer een valpartij midden m het peloton. De klei ne Tom Schipper ziet dat de witte trui met Erwin Pater achterop was geraakt en sleurt de kopgroep als elfjarige naar de meet. Hiermee wist Tom zich weer in het wit te rijden ten koste van Erwin, die over- gens zijn pleegbroer was deze afgelopen week. Het groen zit zeer stevig om de schouders bij Raymond Barendse. Bij de veertienjarige is er di- rekt strijd. Een vijftal renners komt op voorsprong, waaron der niet de gele trui van Sjoerd van Vuurèn. Wel erbij zijn de nummers vier en vijf van het klassement. In een hectische eindsprint wordt er beslist over de gele trui Boris Berk hout blijkt slechts één seconde te hebben overgehouden op de Tjech Jiri Baumbruck, die daarmee tweede werd De groen trui komt in handen van Ron Hoogerdijk. Bij de nieuwelingen gaan on- middelijk na de start twee ren ners weg De Deventenaar Flo- ris Klunder en de Engelsman James Taylor Beiden nemen De ploeg van Bakker van de Klettersteeg was eerste in de ploegentijdrit. De ploeg bestaat uit Johan Haandrikman, Jiri Baumrik, Julien Smink, Jerry Cevat, Victor Beek en Joost Meuleman (foto; Hans Roggen) ronde na ronde meer afstand van het peloton Na ruim veer tig ronden wordt het gehele peloton op een ronde gezet. Beide rijders hadden vanwege een valpartij en een materiaal- defect eerder deze week een achterstand opgelopen van ruim twee minuten. Een rondje van dit criterium wordt echter in krap anderhalve minuut af gelegd zodat de tijdwinst niet voldoende was om in het geel te komen Het gehele peloton werd in de allerlaatste ronde door de gele trui winnaar Josef Doutnac nog eens op een felle sprint getrakteerd zodat hij als derde over de streep ging en daarmee het geel veiligstelde De groe trui bleef hier in han den van James Taylor De tour zit erop. Alleen moeten de prijzen nog worden uitgereikt In de uitverkochte hal en de gezellige ambiance van Ons Gebouw aan de Hes senweg worden deze onder het toeziend oog van vele ouders en pleegouders uitgereikt. De Tour de Junior is af gelopen. Een week lang hebben de wielerfans kunnen genieten van mooie wielersport. On danks de concurrentie van de grote Tour de France op de televisie. We doen wel eens een beetje laatdunkend over het Achterxeldse wieier- festijn. Ook ik maak mij daar wel eens aan schul dig. Maar als je dan weer langs het parcours in Achterveld staat, dan kun je alleen maar constate ren dat de wielersport er leeft en beleefd wordt. Als je bijvoorbeeld een Julien Smink ziet rijden, dan is dat een lust voor het oog. Vorig jaar reed de Hooglander nog bij de 14-jarigen mee. Deze keer probeerde hij bet voor bet eerst bij de nieuwelingen. Woensdagavond plaatste hij ene demaragc na de andere. Op de finish werd bij ten slotte tweede en kwam uiteindelijk één se conde tekort voor de gele trui. Smink eindige de tour eveneens als tweede. Hij was natuurlijk niet de enige die vol 'in de beu gel' ging, want dagelijks ontbrandde de wedstijd volledig. Er werd door menigeen volop aange vallen. Een genot om naar te kijken. Uiteraard blijft er dan van enige laatdun kendheid weinig over. Ook al omdat het een perfect georganiseerde ronde. Al 35 jaar lang. Want is het niet zo, dat de Tour de Junior ooit als een 'wilde' ronde is be gonnen, maar dat die in middels volledig door de KNWU wordt gesteund en ondersteund. En niet ten onrechte. Frits Schoenmaker

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5