.Leusder Krant. tamuel loopt zich de laren op de voeten politieschool Automobiliste (41) aan dood ontsnapt Gasfles veroorzaakt explosieve situatie 14e 'Eemelaar Open' Veenendaal per keer vijftig kilometer wandelen L E U S D E N KIJKKRANT Verkeer anderhalf uur gestremd Kop-staart aanrijding Bromfiets gestolen Fietser gewond Teken nu in voor de twaalfde herziene druk. !7a" Auto in brand [oensdag 29 juli 1992 Pagina 3 IJSDEN - Een voormalig asielzoeker uit het asielzoekerscen- in Leusden, de Ghanees Samuel Ampaw, heeft vorige week Vierdaagse van Nijmegen volbracht. Met pijn en moeite welis- ar, want 'eigenlijk héb ik onvoldoende getraind vooraf. Sa- heeft de medaille en het getuigschrift voldaan op de kast n „Ik wist niet wat mij te wachten stond, maar na afloop kan walleen maar met veel plezier op terug kijken" In totaal heeft mei tweehonderd kilometer onder de voeten door laten gaan een enkele blaar na heeft hij deze uitputtingsslag uitstekend nstaan. (foto Hans Roggen) politieschool is, wordt er wel degelijk hard gewerkt om tot de school nu formeel aange schreven de maatregelen te treffen, op straffe van gehele of gedeeltelijke sluiting van de school De school krijgt van de ge meente een jaar de tijd om een groot aantal knelpunten aan te pakken Een aantal daarvan heeft betrekking op de bouw technische staat van het ge bouw, zoals het in functie her stellen van vluchtdeuren, het brandscheidend uitvoeren van vluchtwegen en het duidelijk aangeven van vluchtroutes. Daarnaast dient er onder meer een ontruimingsplan te komen Voor andere maatregelen krijgt de school langer de tijd. Uiteindelijk moet het gebouw voor 3 juli 1995 geheel aan de eisen van brandveiligheid vol doen. Volgens directeur Goeden- dorp van het landelijk selectie- en opleidingsinstituut politie (LSOP), dat sinds kort de eige naar en de beheerder van de een oplossing voor de proble men te komen. Goedendorp: „Uiteraard is er ons veel aan gelegen om de knelpunten zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Het onderzoek van de brandweer heeft ook zonne klaar aangetoond dat dat hard nodig is. Het gaat er alleen om. Hoe giet je dat in het vat9 Een aantal zaken heeft de eigen technische dienst van de school onmiddellijk aangepakt. Maar er zitten ook maatregelen bij die bedragen gaan kosten, die je met enkele nullen moet schrijven. Vandaar dat we het onderzoeksbureau Twijnstra Gudde hebben gevraagd een stappenplan te ontwerpen op basis van de bevindingen van de brandweer. Daarm zal wor den aangegeven op welke wijze en wanneer bepaalde knel punten worden opgelost." Het LSOP heeft de gemeen te, in een reactie op de aan schrijving, inmiddels per brief op de hoogte gebracht van haar zienswijze. Daarin wordt on der meer de verwachting uitge sproken dat het stappenplan voor 1 september gereed zal zijn. LEUSDEN - Een 41-jange be stuurder van een personenauto is donderdagochtend om streeks 8.30 uur op de Lock- horsterweg aan de dood ont snapt De vrouw stak de Pon- lijn over. maar had niet in de gaten dat de waarschuwings- lichten brandden De auto werd aan de achterzijde door de naderende goederentrein geraakt. Dat had tot gevolg dat de auto een tiental meters werd weggeslingerd De vrouw bleef wonder boven wonder onge deerd De auto is total-loss. De trein liep nagenoeg geen scha de op. (advertentie) Y> voon MIDDEN NEDERLAND uur per etmaal lokaal nieuws uw kabelnet. meveld -63' usden 4 e 4 dermalsen 4 ren 4 udenberg 4 lerpenzeel 4 ïswoude 4 arn 4 kerk 4 itralc redaktie BDU-TV 120-94290 kale redaktie de colofon van de krant vertcnties >r alle informatie: 120-94888 vertentie-rubrieken beitjes (vraag en aanbod, een voor particulieren), eerste egels 6.-, elke regel meer .- (tegen kontante betaling) licitatie-rubriek ider foto. hetzelfde tarief als Kabeltjes (tegen kontante talmg) licitatie-rubriek MET foto 5.- (korte tekst met iurenfoto tegen kontante laling) o 03420-94888 LEUSDEN - Dankzij koel bloedig optreden van brand weer en politie is Leusden in de I nacht van woensdag op don- derdag ontsnapt aan een kleine ramp. Oorzaak was een lek kende butagasfles, die een auto op de Randweg in no-time ver anderde in een potentiële bom. De gasfles werd vervoerd door een 20-jarige Leusdense, die met haar auto van de Hor- sterweg de Randweg op reed. De fles werd ten behoeve van een poffertjeskraam gebruikt. Toen ze de bocht nam viel de fles om, waarbij de kraan werd geopend. De auto werd in korte tijd met het uiterst brandbare gas gevuld. De vrouw raakte in paniek en sprong uit de nog rijdende auto. Het vervoermid del reed op eigen kracht nog honderd meter door, waarna het in een sloot tot stilstand kwam. De politie zette de omgeving van de gestrandde auto onmid dellijk af, waarna de brand weer constateerde dat zich in de auto een uiterst explosief mengsel bevond. Plaatsver vangend brandweercomman dant Van Dijk: „Metingen we zen uit dat zelfs het openen van het portier al een explosie had kunnen veroorzaken. De auto matisch aanspringende bin- nenverlichting zou een vonkje hebben kunnen laten over springen en dat zou voldoende zijn geweest om de glaswacht en andere instanties handenvol werk te bezorgen." Zelfs na anderhalf uur was de situatie nog zo gevaarlijk, dat de brandweer CO-blusgas in de auto spoot om het ont ploffingsgevaar te bezweren. Daarna kon de auto geopend worden om het gas te verwijde ren. De brandweer zag geen aan leiding om direct in te grijpen en wilde eerst afwachten of de situatie zichzelf zou neutrali seren. De Randweg is circa ander half uur afgezet geweest. De vrouw kwam met de schrik vrij. De auto liep schade op, maar het is niet exact be kend hoe groot die is. De politie wijst naar aanlei ding van het ongeval op de noodzaak om dergelijke gas flessen op een deugdelijke ma nier te beveiligen, als ze ver voerd worden. LEUSDEN - Materiële schade was dit weekeinde het gevolg van een kop-staart botsing op de Arnhemseweg. Een 68-jari- ge man uit Dongen stopte met zijn auto voor een verkeers licht, ter hoogte van de Maan- weg Daarbij werd hij te laat opgemerkt door een 39-jarige Bilthovenaar van Amerikaan se afkomst. Een aanrijding was het gevolg. De schade bleef be perkt LEUSDEN - Onbekenden heb ben vrijdag op de Dafplaats in winkelcentrum De Hamershof een bromfiets gestolen. Het vervoermiddel stond rond 16.00 uur ongeveer kwartier onbeheerd omdat de eigena resse een boodschap deed. LEUSDEN - Een 20-jarige Amersfoorter raakte zondag avond aan het hoofd gewond, toen de fiets waarop hij reed een klapband kreeg. Het onge val gebeurde in wmkelcentrum De Biezenkamp, op een fiets pad ter hoogte van restaurant De Pepermolen. De man kwam ten val en liep daarbij een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding op. Het slachtoffer is per ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd. ACHTERVELD - De Eemelaar-Open wordt dit jaar van zaterdag 1 tot en met zondag 9 augustus gehouden Maandagavond heeft de loting plaatsgevonden op het Kerstens-sportpark. Tijdens het toernooi van tennisvereniging De Eemelaar zullen zon 190 par tijen worden gespeeld. De veertien vrouwen en 26 mannen zullen alle spelsoorten, enkel, dubbel en gemengd dubbel, spelen. De winnaar van vorig jaar Wibo Plijnaar is wederom van de partij. Evenals de andere finalist Taco Koelewijn, die met zijn clubge noot Gert van Dasier naar Achterveld komt De wedstrijden zullen zaterdag en zondag om 09.00 uur van start gaan De partijen zullen doorqaan tot onqeveer 20.00 uur 's-avonds. (foto archief BDU) (advertentie) Binnenkort komt de twaalfde herziene druk van de Grote Van Dale uit. De complete inven taris van de Nederlandse taal. Prijs van drie delen, inclusief eassetie 285.- \ls u nü intekent bij de boekhandel, krijgt u 30.- korting en betaalt u dus de inteken prijs van 255.- U kunt onderstaande bon in een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Boekh. Veenendaal, Antwoordnr. 39, 3800 WB Amersfoort. Ik leken luerliij in op de twaalfde, herziene druk van de Crole Van Dale, vouf de intekenprijs van 255.- (Deze prijs geldi tot verschijnen, medio september O2 Naam. Adres. Postcode: Woonplaats Tel.nr Datum. I landtckcning Boekhandel BOEKEN BESTELLEN DOEN WE TOCH! De Rugzwemmer, ook wel Bootsmannetje ge noemd, is een insekt van ongeveer ander halve centimeter groot en hoort thuis bij de fa milie der wantsen. Hij bezit twee luchtreser- voirs tussen de buikha- ren. Dank zij die lucht- voorraad floepen ze als een ballonnetje omhoog en staan letterlijk met de vier voorste poten en het achterlijf tegen de waterspiegel. Wij zou den zeggen onderstebo ven, maar voor deze in- sekten is dat gewoon rechtopzo hoort het. Ze zijn dan ook aan de rug zijde veel lichter ge kleurd dan op de buik. De meeste waterdieren zijn op de rug donker der. Dan vallen ze, van de bovenkant af gezien, nauwelijks op tegen de achtergrond van de don kere diepte. Van de on derkant bekeken valt een lichte kleur minder op tegen de verlichte bo venste wateringen. Dat bij de Rugzwemmer juist de buik het don kerst is, bewijst dat hij op zijn kop hoort. Staande tegen het wa terplafond. op de grens van lucht en water, steekt het achterlijf net boven het water uit Zo worden de luchtreser- voirs bijgetankt en wacht hij rustig op voedsel, wat bestaat uit allerlei waterdieren, zelfs vissebroed die hij, als een echte wants, uit zuigt. Ze hebben name lijk een zuig snuit waar mee ze flink kunnen ste ken Zelfs mensen kun nen een behoorlijke steek oplopen. Het gif, dat in de wond wordt gespoten, kan bij gevoe lige personen pijn en temperatuurverhoging veroorzaken. Als de Rugzwemmer wil duiken dan moet hij de stijgkracht van de luchtballon met zijn sterke achterpoten overwinnen. Duiken is voor hem hetzelfde als vliegen voor een vogel. Zo gauw hij de roeipo- ten stilhoudt stijgt hij als een dobber naar de oppervlakte. Het Bootsmannetje kan, evenals alle want sen, goed vliegen, maar niet rechtstreeks uit het water opstijgen. Wil hij ander water op gaan zoeken dan kruipt hij aan land en laat zich eerst drogen. 's Winters hebben ze het niet gemakkelijk. Dan snijdt het ijs hen van de lucht af. Ze zoeken dan ergens een luchtbel on der het blad van een wa terplant en roerloos te gen de plant gedrukt trachten ze de winter te overleven. Als de win ter wat langer duurt gaan er dan ook heel wat dood, maar de over levenden brengen de po pulatie spoedig weer op peil. De vrouwtjes leg gen de eieren, door mid del van een legboor, in de stengels van water planten. De larven ver poppen zich niet maar vervellen vijf maal In de warme zomer maanden leven ze bijna uitsluitend van de lar ven van de steekmug, die ook aan de water spiegel hangen en een moeilijke duik overbo dig maken. G van Leeuwen Sisssscrs is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Dat was even spannend met de dame en de gasfles. Volledig in paniek heeft de vrouw in kwestie zich uit de auto laten rollen in de verwachting dat het tof een ontploffing zou komen... '...Gelukkig kwam het niet zover. Mede dankzij ver standig optreden van onze brandweerlieden. Even is de eerste gedachte immers om de deuren snel open te gooien, zodat het gas kan ontsnappen...' '...Stom, stom, stom! Door l\et openen van de deur springt er namelijk altijd een verklikkerlampje in de cabine aan. En iedereen weet wat voor catastrofale gevolgen een vonkje op gas kan hebben...' <r '...Dus dat doet de brandweer niet. Na enig overleg is besloten de auto te vullen met ander gas waardoor de zaak onbrandbaar wordt. En dat heeft goed uitge pakt. Gelukkig stond een van de raampjes op een kiertje open, waardoor de operatie kon plaatsvin den...' '...Achterveld is weer terug in de anonimiteit. Het is weer een dorpje zoals er zoveel zijn in het buitenge bied van Groot Leusden. De tourrenners zijn weer naar huis, de gastgezinnen weer onder elkaar...' '...Voor ons toch nog even dc gelegenheid de organi satie in bet zonnetje te zetten. Dames en heren, het was opnieuw perfect geregeld. Iedereen ziet al uit naar dc volgende tour...' '...Namens de krant willen wij Roy Diepeveen nog eens extra bedanken voor het bijhouden van een Tour-dagboek. Een ware schrijver zit er in deze -ove rigens fanatieke- wielrenner verborgen...' '...En dat terwijl Roy tot bloedens toe geblesseerd is geraakt door een valpartij. Het heeft hem er niet van weerhouden dapper 's avonds de pen in het inkt te dopen en ons van wetenswaardigheden rond de tour te - voorzien...' '...En wat doet dan de krant? Die schrijft het artikel weg onder de naam van z 'n vader. Sorry Roy. maar bij deze is het recht gezet. Ere wie ere toekomt...' '...De redactie zoekt er verder heus niets achter, maar om nu van louter toeval te spreken gaat ons ook wel wat ver. Tijdens de uitzending van 'Wegens Vakantie Geopend' dinsdagavond is er niets gebeurd. Houden zo!...* '...Herinnert u zich de foto van vorige week nog met al die campers bij de firma Van der Marei? Boeivolle automobielen met alles d'r op en d'r an. Geinige prijs jes ook voor een weekje huur. De koopprijzen liegen er ook niet om... '...Er is onlangs een camper verkocht voor ruim vie renhalve ton. Dat is toch geen kleinigheid en dat voor een wonder op wielen. Waf blijkt nu, met name za kenlieden kopen dit soort mega-karren. En dan vaak uit kostenoverweging '...Op deze manier bespaart men zich dure hotelkos ten. Onze vraag is echter of er bij de campers ook kamermeisjes geregeld worden. Dat is toch een van de voordelen bij hotelovernachtingen? En voor een paar honderdduizend gulden moet dat toch mogelijk zijn...' '...De redactie wil u nu alvast attent maken op een maandagvood in september. Tijdens een discussie informatieavond in De Til komt het verkeersplan uit gebreid aan de orde. Iedereen kan zijn zegje komen doen, zo vlak voorde raadsbehandeling. Noteer alvast dc datum: 14 september!...* '...Gelezen over dat ongeluk bij de spoorwegover gang? Nu is de redactie vaak met taalspelletjes bezig en zo was de discussie nu over 'als die mevrouw nu iets eerder of iets later geweest zou zijn... '...Hoe langer je daar over nadenkt, hoe ingewikkel der het wordt. Natuurlijk kom je er uit. maar met snel reageren ben je er niet. Geluk bij dit alles is, dat mevrouw er in ieder geval -of het eerder of later is- er ongeschonden vanaf is gekomen... '...Een andere suggestie over de Pon-lijn kwam tele fonisch binnen van een dame van dc Hakhorst. 'In plaats van de hele Betuwe omver te gooien, is het beter de PonJijn door te trekken'. Dat voert wat ver, nog afgezien van nog groter gevaar bij de overweg... '...Een blik op dc in deze tijd vrijwel verlaten carpool plaats doet ons het ergste vrezen. Nu al worden er vaak auto's opengebroken, maar het struikgewas tus sen de parkeerplaats en de openbare weg groeit fluks. Straks is er helemaal geen zicht meer op dc auto's en kunnen dc onverlaten rustig hun gang gaan...' '...Toch zal de groenvoorziening dit ook in de gaten hebben, dus wellicht zal er op tijd worden gesnoeid. Het is te hopen anders zal de aardigheid voor dc carpoolers er snel afzijn en is Leusden weer terug bij af...' '...En ondertussen zomert ook Leusden rustig ver der...' LEUSDEN - Door nog onbe kende oorzaak zag een reisge zelschap uit Hoogeveen zon dag omstreeks half drie op de A-28 een vakantie letterlijk in vlammen opgaan. Ter hoogte van de afslag Leusden/Wou denberg vatte de auto, die een caravan trok, door nog onbe kende oorzaak vlam. De inzit tenden slaagden erin de combi natie op de vluchtstrook neer te zetten, de caravan af te kop pelen en in veiligheid te bren gen. De auto brandde geheel uit. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De brandweer hoefde niet in actie te komen. I

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3