leusder Krant. Fort Hoofddijk; de grootste rotstuin van Nederland De botanische tuinen verwelkomen het grote publiek Rotstuin Veranderingen Specialisaties Milieuvriendelijk onderhoud (oensdag 29 juli 1992 Pagina 5 Tekst: Daan Bleuel Foto's: Hans Verhorst LEUSDEN/UTRECHT - In het Floriade-jaar 1992 mag de tuinbouw in Nederland zich in een grote belangstelling verheugen. En niet alleen van de Nederlanders zelf; veel Europeanen en zelfs belangstellenden van buiten Europa, doen dit jaar in groten getale Zoetermeer aan om te zien tot welke verbluffende staaltjes ons land in staat is, als het gaat om het telen en verzorgen van planten in de breedste zin van het woord. Nederland heeft als 'plantenland' een naam hoog te houden en stelt de bezoeker van de ambiteus opgezette expositie in Zoetermeer dan ook niet teleur. De verhoogde belangstelling voor alles wat groeit en bloeit leidde op de televisie al tot een speciale serie 'Ja natuurlijk' afleveringen, waarin de plantenautoriteit Wim Oudshoorn gouden tips gaf op het gebied van de verzorging van planten in tuin en huiskamer. Ook de inrichting van de tuin kreeg in die uitzendingen speciale aandacht. RTL-4 doet op dat gebied dit jaar ook al een stevige duit in de zak met het programma 'Flora-magazine'. Beide programma's, die niet los kunnen worden gezien van de Floriade, maken de belangstelling bij het grote publiek voor plant en tuin wakker. De Floriade zal ongetwijfeld honderdduizenden bezoekers trekken. In die golf van publiciteit wordt echter wel eens wat over het hoofd gezien. De Floriade trekt de aandacht, maar dat wil niet zeggen dat dat voor de liefhebber de enige plaats is waar men aan zijn trekken kan komen. Ook in de eigen omgeving is er vaak voldoende te genieten. De Utrechtse botanische tuin Fort Hoofddijk bijvoorbeeld, is een tuin waar de liefhebber minstens zo onder de indruk kan raken, als in 'Zoetermeer'. Het voordeel van zo'n minder bekende tuin is echter, afgezien van de veel lagere toegangsprijs, dat de bezoeker niet verloren raakt in de drommen mensen, die langs de spectaculair opgemaakte bloembedden schuifelen. Mischien een ideetje voor een zonnig dagje uit? Elke zichzelf respecterende universiteit in Nederland is, vaak al eeuwen lang, in het bezit van een bijzondere plantencollectie ten behoeve van biologisch onderzoek. De bota- lische tuinen ontlenen hun waarde aan weste verzamelaars die generaties lang on- mtgonnen gebieden over de hele wereld af- itroopten, op zoek naar nog onbekende ilantenrassen en soorten. In het belang van wetenschappelijk onderzoek werden vele soorten naar de thuishaven meegenomen roor nadere studie. Daarbij werd veelal ge- irobeerd de planten in de nieuwe omgeving ;e kweken. De verzamelwoede van de vroegere gene raties botanici had tot gevolg dat bij de di verse universiteiten heel bijzondere planten- t-erzamelingen ontstonden. En als een nieu we soort niet in het Nederlandse klimaat .vilde gedijen, probeerde men het in kassen, ivaar temperatuur en luchtvochtigheid zo tunnen worden geregeld dat de omstandig- leden in de natuurlijke groeiplaatsen kon- ien worden nagebootst. De meest zeldzame loorten en planten die erg hoge eisen stellen ian hun omgeving vonden door de speciale landacht die eraan geschonken kon worden ïn menig botanische tuin een nieuw thuis, ivaar ze groeiden en bloeiden als in de eigen latuurlijke omgeving. Toch is het nog niet zo lang zo dat botani sche tuinen in den lande hun poorten voor het jubliek openstelden. Daar waren de collec tes in eerste instantie niet voor bijeen ge- iracht Sterker nog, de belangstelling van buitenaf werd door de wetenschap zelf vaak ils hinderlijk ervaren. De tuinen hadden laardoor lange tijd een zeer gesloten karak ter en bleven voor het grote publiek onbe- rend. Daar is de laatste jaren verandering in jekomen. Noodgedwongen, voor een deel. In ie jaren van de grote bezuinigingen in het inderwijs werden vele botanische tuinen met sluiting bedreigd. Ze hadden hun educatieve unctie voor een deel verloren door de ont- vikkeling van goed studiemateriaal en de ramst van nieuwe leermiddelen als foto, film in computer en bovendien konden steeds neer studenten waar ook ter wereld zelf leldwerk gaan verrichten. Dat nam niet weg lat in veel universiteitstuinen in de loop der i)d zoveel waardevols bijeen was gebracht, lat met een kille bezuinigingsoperatie een tukje onbetaalbaar cultureel/wetenschap- lelijk erfgoed voor altijd zou worden vernie tigd Dat inzicht leidde in veel universiteiten tot len herbezinning op de botanische tuinen. In Amsterdam werd stevig actie gevoerd voor iet behoud van de beroemde hortus aan de 'lantage Middenlaan. In Groningen werd de irachtige hortus De Wolff (in Haren) gepri- atiseerd, waar een stichting nu pogingen in iet werk stelt de tuin commercieel te exploi- eren. In Utrecht is een efficiency-operatie loorgevoerd, waarbij de verschillende col- ecties die her en der in de provincie waren lehuisvest, werden geconcentreerd in Fort loofddijk aan de Budapestlaan in De Uithof a Utrecht. Daarnaast bezit 'Utrecht' in loom nog het Von Gimborn arboretum, laar een bijzondere collectie loof- en naald- lomen en coniferen is ondergebracht. De ef- iciency-vergroting betekende dat een deel an het personeel van de loonlijst verdween. Verder drong op verschillende plaatsen het izicht door dat 'openstelling voor publiek' iet langer meer een vies begrip was. Niet 'leen omdat daarmee een extra bron van ikomsten zou kunnen worden aangeboord, Jaar ook om de publieke opinie te kunnen «invloeden in de strijd om het behoud van e tuinen. Bovendien zou het teruggelopen ut van een botanische tuin voor de student unnen worden gecompenseerd door de toe komen belangstelling van het grote pu- uek voor zaken als 'het milieu.' Juist omdat Manische tuinen een schat aan natuurlijke lantensoorten van over de hele wereld her- :rgen, kunnen de universiteiten in de sterk 'poeide behoefte aan milieu-educatie een ilangrijke rol spelen. Botanische tuinen leien ook in toenemende mate een rol als enenbank', waar het erfelijk materiaal van lft uitsterven bedreigde soorten in de vorm van zaden worden bewaard en gekweekt, zodat de plantensoorten niet geheel van de aardbodem verdwijnen. In sommige gevallen spelen de botanische tuinen (evenals de die rentuinen) een rol bij de herintroductie van soorten in milieu's, waar de soort van nature allang niet meer voorkwam. De belangrijkste botanische tuin van de universiteit van Utrecht is hedentendage Fort Hoofddijk in het Utrechtse universi teitscentrum De Uithof. Het complex aan de Budapestlaan is idyllisch geconcentreerd rond één van de vele forten uit de vorige eeuw, die rond de stad Utrecht nog veelvul dig aanwezig zijn. Eén van die half ingegra ven en ter camouflage met begroeiing be dekte militaire complexen, kwam door schenking in het bezit van de Utrechtse uni versiteit. Gezien de hoofdstructuur van het terrein was het volstrekt logisch om op deze plek een rotstuin aan te leggen Daarmee werd op deze plek in het begin van de jaren zestig een begin gemaakt Het bestaande fort als uitgangspunt nemend, werden in de loop der jaren tonnen natuursteen voornamelijk uit de Ardennen aangevoerd om het van na ture vlakke land het aanzien en karakter van een berglandschap te geven Het resultaat is imponerend en Fort Hoofddijk bezit nu dan ook de grootste rotstuin van ons land en de grootste alpentum van Europa, gelegen op de bunkers van het voormalige fort. In de rot stuin staan meer dan 1.600 soorten rots- en bergplanten uit de hele wereld. Maar de functie van de rotstuin is de afge lopen jaren groter geworden. Zo is er op het terrein een uitgebreid kassencomplex geko men, waar de tropische en subtropische plantencollecties naartoe verhuisden In dat complex zijn ook de researchkassen voor wetenschappelijk onderzoek ingericht, sa men met een aantal proefvelden. Ook de zo genaamde systeemtuin, waarin diverse plantensoorten in families bij elkaar zijn ge zet, is op Fort Hoofddijk (begin jaren '70) opnieuw opgezet. De bijzondere vormgeving van dat deel van de tuin, ontving in 1989 de Archinormprijs voor tuinarchitectuur. Op het zogenaamde buitenfort groeien in de heemtuin wilde planten die in het Kromme Rijngebied steeds zeldzamer worden Er hebben de laatste jaren binnen de bota nische tuinen en zeker ook in Fort Hoofddijk veranderingen plaatsgevonden in de manier waarop tegen bezoekers wordt aangekeken Er zijn ook concessies gedaan aan 'het grote publiek' Toch is het wetenschappelijk as pect van de tuin nog steeds het belangrijkst John Nieuwenhuis. chef van het tropische kassencomplex, daarover: „Het belangrijk ste blijft het wetenschappelijk karakter van de tuin Om een voorbeeld te noemen, toen we moesten bepalen hoe groot de kassen moes ten worden, is er aan de onderhandelingsta fel gevochten om de hoogte van de kas. Om dat we er naar streven in de kas de hele levenscyclus van bepaalde tropische en sub tropische planten te laten zien, zal je daar in de hoogte rekening mee moeten houden. En omdat sommige boomsoorten wel dertig me ter of meer hoog worden, wilden sommigen dat de kassen ook die hoogte zouden krijgen. Dat heeft het niet gehaald en we proberen ons doel nu langs andere wegen te bereiken, maar het is wel tekenend voor de manier waarop we hier bezig zijn. Het wetenschap pelijk doel staat voorop en als het publiek het ook nog leuk vind, is dat meegenomen." mische bestrijding van ongedierte en andere ziekten zoveel mogelijk uit te bannen. Met name in de kassen wordt driftig geëxperi menteerd met biologische bestrijdingsme- thoden. Bijvoorbeeld door msekten uit te zetten, die een natuurlijke vijand zijn voor bladluizen en ander kruipend en vliegend gespuis dat het welzijn van de planten be dreigt. Nieuwenhuis: „De biologische be strijding verloopt zeer bevredigend, al is het resultaat nooit honderd procent Aan de an dere kant was het vroeger zo dat de planten dusdanig met gif werden bewerkt, dat de vruchten onmiddellijk moesten worden weg gegooid omdat ze zonder twijfel een bedrei ging voor de gezondheid vormden. Nu kun nen bij wijze van spreken de bananen uit de kas gewoon gegeten worden." „Het is ook weieens leuk om de reacties van bezoekers te horen. Die zien in de kas dat de Croton hier, net als thuis, last heeft van onge dierte. 'Meneer, er zit luis in die plant', ver tellen ze je dan haast triomfantelijk. Tijdens de open dagen hangen we er weieens een microscoopje bij, zodat iedereen kan zien wat een bladluis nu precies voor een diertje is en wat hij doet. Dat werkt uitstekend. Het is wel zo dat we op deze manier enige schade aan de planten niet kunnen voorkomen, in ieder geval minder dan met chemische be strijding. We proberen het alleen wel binnen de perken te houden." Omdat de botanische tuinen de laatste tijd minder 'inzichzelf gekeerd' zijn geworden, is er ook onderling meer afgestemd. Zo zijn diverse tuinen zich gaan toeleggen op spe cialisaties, waar vroeger elke tuin zijn best deed zo compleet mogelijk te zijn. Een der gelijke ontwikkeling is ook bi) dierentuinen zichtbaar. De tropische afdeling van de bota nische tuin in Utrecht is zich vooral gaan specialiseren in planten uit Zuid-Amerika. Een groot deel van de collectie in de kassen is uit die streken afkomstig. Daarnaast bezit de tuin een collectie vet- planten en cacteeën, die 's zomers voor een belangrijk deel naar buiten verhuizen. Daar krijgen ze gezelschap van de zogenaamde Kaapse gewassen. Dat zijn veelal in kuipen gekweekte planten en struiken uit Zuid- Afnka en het Middellandse Zeegebied, die onze zomers uitstekend kunnen verdragen. De winters zijn hier echter vaak te streng, waardoor ze in het koude seizoen de bescher ming van een kas nodig hebben Ook bezit Fort Hoofddijk een fraaie orchi- deeënverzameling, die echter normaal ge sproken voor het publiek niet te bezichtigen is. Alleen tijdens open dagen is het veelal mogelijk onder leiding dit deel van de kassen binnen te gaan. Datzelfde geldt voor de kas sen die gebruikt worden voor wetenschap pelijk onderzoek. Dat neemt niet weg dat er voor de geïnte resseerde leek voldoende te genieten over blijft. Op een relatief klein oppervlak (al met al toch nog 11 hectare!) waant de bezoeker zich het ene moment in de verzengende hitte van de woestijn en het andere in zwoele, vochtige hitte van het tropische regenwoud. Een paar honderd meter verderop neemt het landschap de vormen aan van de Alpen, maar eenmaal bovenop de 'berg' staat de bezoeker ineens oog-in-oog met een Drents vennetje. Kortom, de botanische tuin Fört Hoofddijk is een bezoekje waard. Voor 2,- is er zeer veel te zien. De tuin is zomer en winter ge opend van 8.30 uur tot 16.00 uur (doorde weeks). Openingstijden in het weekeinde zijn van 10 00 uur tot 16.00 uur (alleen vap april tot en met september). Fort Hoofddijk is be reikbaar via de snelwegen A27 en A28 (afrit: De Uithof). Vanaf daar dient de bezoeker de borden 'botanische tuinen' te volgen. Het adres is: Budapestlaan 17 (zijweg van de Leuvenlaan). Nieuwenhuis: „Dat neemt echter niet weg dat we bepaalde concessies hebben gedaan (en graag hoor) voor het grote publiek. Zo staan er hier planten die er alleen maar zijn voor de bezoekers. Ik denk daarbij aan plan ten als koffie, banaan, sinaasappels, citroe nen, cacao, coca en dergelijke. Of de vanille- orchidee, waar het vanillestokje vandaan komt. Dan kunnen de mensen eens zien waar die alledaagse produkten nu eigenlijk van daan komen. Die zijn speciaal voor dat doel geplant. Net als een aantal 'kamerplanten', die de bezoeker hier op 'ware grootte' kan bewonderen." „We vinden het hier belangrijk dat belang stellenden hier komen kijken. Om verschil lende redenen. Ten eerste is het belangrijk om de publieke opinie achter je te krijgen, zodat men weet wat er zal verdwijnen als de tuinen weer eens ter discussie staan Maar de inkomsten uit de entreegelden zijn ook niet onbelangrijk. Daarmee kunnen we bijvoor beeld de paden en andere faciliteiten in de tuin aanleggen en onderhouden. Daar zou anders geen geld voor zijn. Aan de andere kant willen we voorkomen een echte 'pu- bliekstuin' met kermisachtige toestanden te worden, zoals de Keukenhof of iets derge lijks. Aan dat soort dingen zullen we maar mondjesmaat meedoen. Op dit moment wor den in de tropische kas bijvoorbeeld bandjes gespeeld met geluiden uit het tropisch regen woud. Het effect is wel aardig, maar voor mij hoeven dat soort dingen eigenlijk niet." Nieuwenhuis vertelt dat in de hortus van de botanische tuin wordt geprobeerd de che t

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5