Nieuwe busbaan naar Amersfoort? Leusder Krant, de schijnwerper )e Bongerd in brand gestoken „Wil je echt kamperen? Dan moet je in Leusden zijn!" Doortrekken Randweg bespreekbaar eusden groeit Stereoapparatuur gestolen Oplichter Softbalinterland bij The Red Caps Volière leeggehaald Fietsers van de sokken gereden l/oensdag 5 augustus 1992 Pagina 3 *...Nu is een stadswacht natuurlijk ookeen mens. Een treffend voorbeeld van deze stelling volgt hieron der...* v *...De zomertijd is niet zelden een periode van hard werken voor lieden die op oneerlijke wijze aan de kost willen komen. Immers, veel huizen staan er voor lan gere tijd leeg en verlaten bij. Dat was ook een aspi rant-stadswacht in Leusden opgevallen. En wat doe je dan wanneer een onguur uitziende man zich verdacht ophoudt in één van onze straten? In de gaten hou den!...* *...De man. gekleed in smoezelig trainingspak en ge1 tooid met een base-ballpet, nam een hele rij huizen in ogenschouw en noteerde bijzonderheden in een noti tieblokje. Dat moet een inbreker zijn. die zijn werk terrein voor de komende nacht inspecteert dacht de heldin van ons verbaal...* Zoals een oplettend burger en een gediplomeerd stadswacht betaamt, werd de situatie vanachter de begonia's en de vitrage scherp geobserveerd. Het kenteken van de opgelapte auto genoteerdhet alarm nummer van de politie onder handbereik...* *...Maar helaas voor de hoofdpersoon van dit relaas; het einde van het verhaal was een anti-climax. Op het moment dat de stadswacht-in-spé haar collega's van het bevoegd gezag wilde inlichten, keerde de 'inbre ker' zich naar de auto en haalde daar een grote tas uit...* *...Die bleek echter niet gevuld met inbrekersgereed schap, maar met fors uitgevallen catalogi van één van onze grootste postorderbedrijven. Die werden één voor één, aan de hand van de aantekeningen in het notitiehlokje, keurig bezorgd...* *...Onze heldin steeg het schaamrood naar de kaken en ze nam zich voor haar beroepsmatige achterdocht jegens de mensheid nog eens aan een herijking te onderwerpen. Desalniettemin moet het voor u en mij een geruststellende gedachte zijn dat er over ons en onze spullen gewaakt wordt. Binnen en buiten werk tijd!... *...En nog steeds zomert Leusden voort en voort rusten daar houden we van. Om half elf 's morgens is het rustig. A ch ter het kamphuis zit de leiding aan de koffie In de verte klinken kinderstemmen. Jongeren beginnen na overleg en weloverwogen aan hun circuit van de Midgetgolf baan. Tussen de bomen staan tenten met een bruine schutkleur als om het bos met testo ren. Hier geen zilverkleu rige iglo 's die komen en verdwijnen als buiten aardse paddestoelen. Net- zomin als opvouwbare, opblaasbare of lichtge wicht campinguitrustin gen. De tafels zijn nog half boom, de banken zijn niet aan te schuiven. De tenten zijn opgeruimd, gladgestreken en gelucht. In de negen kampjes op het terrein is de ochtend bedrijvigheid voorbij. De meeste gasten zijn vol gens de directeur 'ergens bezig in het bosAlleen de kinderen uit de Ne derlandse asielzoekers centra, die hier vakantie houden, zijn voor hun tenten onder leiding van vrijwilligers bezig met spelletjes en knutselen De jongeren uit Oost- Duitsland zijn op defiets weg en een nieuwe groep schoolkinderen uit Urecht is zich nog aan het in stalleren. Directeur van den Berg:Veel is er n iet ver anderd in de afgelopen 65 jaar. Nog steeds is het onze opzet, kinderen uit de grote stad een fijne vakantie in de bossen te bieden. Nog steeds horen daar speurtochten bij, kampvuren, zingen, sport en spel. De grootste ver andering is de aandacht voor het individu. Vroe ger was alles massaler. Gymnastiekoefeningen voor 400 man en het tra- dioneelhijsen en strijken van de vlag. Nu is iedere 'unit'zelfstandig. Wij ken merken ons tegenwoordig dooreen grote mate van flexibiliteit. Wil de groep om zo laat eten, ze zeggen het maar. Omdat het CJVis aan gesloten bij de internatio nale organisatie, hoort bij haar naam YMCA. Onder deze Amerikaanse vlag wordt Leusden steeds be kender Doordat alleen groepen onderdak vinden komen naar Leusden meer Nederlandse dan buitenslandsegastenDi recteur Van den Berg maakt het onderscheid tn 'eigen'en 'andere'kam pen. De eersten zijn geor ganiseerd vanuit het christelijk jeugd- en buurthuiswerk, de tweede op aanvraag van scholen, familie(reuniên) en wel zijsorganisaties. Voorlei ding wordt gezorgd. Hon derden vrijwilligers uit heel het land zien het als onderdeel van hun vak an - tie om groepen te begelei den Ze krijgen hiervoor een 'stoomcursus 'in het voorjaar. De leeftijd van de deel nemers daalt. Achttienja rigen gaan tegenwoordig alleen op vakantie. Des ondanks groeit de belang stelling. Dit jaar 45 kam pen. Van den Berg: Ik denk juist doordat we onszelf zijn gebleven. A n- dere organisaties zoals de VCJCen het A JCmoesten in de zestiger jaren zono dig vernieuwen. Alle tra dities moesten overboord. Die clubs zijn verdwenen Wij spreken de kinderen nog steeds op dezelfde manier aan en het iverkt. De saamhorigheid in de groep bindt, het bos lokt en het avontuur ligt op de hoek.en dat allemaal in Leusden. koming van een regionaal ver- j keers- en vervoersplan voor Eemland op niet al te lange ter mijn zichtbaar zal moeten worden. Ten behoeve van de voor onze eigen gementc p te stellen deelnotitie 'openbaar vervoer' is het noodzakelijk dat er op dit punt duidelijkheid komt", aldus b&w in een reac tie op de brief van Amersfoort In diezelfde brief wordt ove rigens onderstreept dat Leus den de mogelijkheid van een vrije busbaan langs het zoge naamde Pon-lijntje ook nog steeds als een reële optie be schouwd. Op Amersfoorts grondge bied betekent de aanleg van een busbaan overigens dat de voormalige stadskwekerij. waar nu een gemeentelijke dienst is ondergebracht geheel of gedeeltelijk zal moeten ver dwijnen. In principe zou daar voor vervangende accommo datie kunnen worden gevon den in hetzelfde gebied Amersfoort heeft inmiddels overleg gehad met bewoners van het gebied, die hun eigen dom voor de herinrichting zou den moeten verkopen. Die heb ben laten weten in principe niet afwijzend te staan tegen- over een dergelijke procedure. Amersfoort heeft Leusden in dezelfde brief laten weten be reid te zijn me^ te werken aan de wijziging van het bestaande bestemmingsplan, waarmee de aanleg van een busbaan moge lijk gemaakt kan worden vinken. De vogels vertegen woordigen een waarde van 350,- De bewoners van het huis waren ten tijde van de diefstal op vakantie De dief stal, die in de nacht van 13 op 14 juli moet hebben plaatsge vonden. is ontdekt door ie mand die de vogels verzorgde Er zijn geen sporen gevonden, die op inbraak wijzen die auto te vermijden, sneed de caravancombinatie de fietsers de pas af. Die kwamen daar door ten val. De fietsers liepen onder meer schaafwonden op als gevolg daarvan. De veroor zaker van het ongeval reed door, maar kon worden achter haald omdat zijn kenteken werd genoteerd. Het bleek om een 56-jarige Leusdenaar te gaan Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De gevallen fietsers waren even eens uit Leusden afkomstig. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Dat wat een leuke geste bad moeten worden is uitgelopen op een totale droefenis. Met open ogen ergens intuinen is op dit moment een wrang gezegde op de redactie van uw krant Wij werden benaderd door 'de personeelsvereni ging' van verzorgingstehuis 't Hamersveld om mee te doen aan een speciale jubileumuitgave. En dat alles onder het mom van verrassing en het verwennen van bet hele buis...* *...Stom, stom, stom! Er werd duidelijk bijgezegd, dat het hele personeel, bezoekers en directie van deze uitgave zou gaan genieten. En of wij in dit boekwerkje een advertentie wilden plaatsen. *...Nu zit ons hart op de juiste plaats en zonder dralen is op het aanbod ingegaan. Je moet per slot van reke ning wat overhebben voor je overburen. En wie wil er nu geen blij gezicht zien?...* *...De advertentie wordt opgehaald, de rekening be taald en de redactie te\reden achterover leunend in de comfortabele bureaustoel. Totdat ...een telefoontje van directeur De Bruin van het verzorgingshuis ons wreed uit dromenland haalt *...Het hele verhaal riekt naar oplichting, want nie mand is ervan op de hoogte. Wel heeft men geprobeerd het huis achter de campagne te krijgen, maar daar is onmiddellijk negatief op gereageerd... *...De Kamer van Koophandel heeft nu de zaak in onderzoek en hoopt binnenkort meer te kunnen ver tellen over deze duistere handelswijze van de mensen uit Hengelo. Zo blijken de wijzen dus toch uit het oosten te komen... *...Trekkertrekwedstrijden in de fraaie natuur. Het lijkt met elkaar in tegenspraak, maar ondanks dat is deze traditie ook dit weekend weer voortgezet. Ron kende tractoren (eigenlijk complete vliegtuigmoto ren) en dikke walmende pluimen rook ontsierden de omgeving... *...Een vorm van vermaak, die steeds minder in trek dreigt te raken. Uit milieuoverwegingen dan. Het pu bliek geniet nog wel, want het blijft een fascinerend schouwspel. Hoe lang mag dit nog voortduren?...* *...En of het een beetje storm loopt met onze voorbe reiding van het verkeerssymposium. Het gaat beter dan -eerlijk gezegd- verwacht. De formulieren met toezeggingen stromen binnen. Het zal toch niet zo zijn, dat er nog naar andere ruimte uitgekeken moet worden...*' Stadswachten hebben het ook niet eenvoudig te genwoordig. Met de oogjes links en rechts turen deze ordebewakers van de stad ook buiten werktijd de straten af. In Amersfoort zijn onlangs tien stads wachten geïnstalleerd... *...Ook Leusden draait in dit project mee. Straks zal winkelcentrum De Hamershof onherkenbaar zijn door de fraaie uniformen van de stadswachten. Crimi naliteit moet dan toch gaan dalen... CJV - YMCA kamp in Den Treek bestaat 65 jaar iru LEUSDEN- 'Wilje echt nd kamperen? Dan moet je Ids; in Leusden zijn 'Met deze kreet roemt het CJV haar ld* Leusdense onderkomen in den Treek. Op een acht ld* hectare groot terrein op het landgoed zijn negen tentenkampen te vinden, waar in het totaal maxi maal 450kinderen, op kamp kunnen. Het houten hoofdgebouw'roept de sfeer op van jeugdherber gen, kampleiding die je aanspreekt met de voor naam, zingen in de avond vol saamhorigheid, na de dropping uiteraard Veel is veranderd in de afgelo pen 65 jaar maar de sfeer is gebleven en spreekt nog steeds aan. Uit het jubileumboekje ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan In het jaar 1910 heeft de heer Dankbaar met de heer De Boer een proef met een kamp voor jon gens genomen en alle le den der toenmalige Kna- pencommissie werd door de heer De Boer op het hart gedrukt, dooreen bezoek ten minste van hun belangstelling te doen blijken. 'DeKna- pencommissie moet en thousiast zijn geweest want de kampen werden een CJV-traditie. Het Christelijk Jongeren Ver bond, toen nog Neder lands Jonge lings Verbond, zochten vond terreinen waarop rondsemi-perma- nente onderkomens de tenten jaarlijks zijn opge zet. Sinds 1925ook in Leusden. „En daar gaan we nooit meer weg, als het aan ons ligt", zegt directeur Rein van den Berg anno 1992. Een jaar later verrees het kamph uis zoals het nu nog te vinden is, al moet je wel weten waar je het moet zoeken. Van den Berg, tijdens het eerste telefonische contact: „Ik stel het op prijs dat de mensen ons kamp niet weten te vinden. Onwe tendheid bevordert de EUSDEN - In de nacht van woensdag op donderdag is het dak van basisschool De Bongerd zwaar <schadigd na een brand. Het vuur werd rond half vier ontdekt. De brandweer is een halfuur bezig weest om het vuur onder controle te krijgen. Het gebouw liep brand-, rook-, roet- en waterschade i. Hoewel schattingen daarover nog sterk uiteenlopen, spreken eerste voorzichtige ramingen over n schadepost van f 75.000,- Er is vrijwel zeker sprake van brandstichting. De brand, die op het dak van de hal ontstond, was toen de brandweer arriveerde inmiddels jorgevreten naa aanpalende lokalen. De brandweer forceerde de voordeur van het gebouw om het turook van binnen te bestrijden. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen Na een halfuur m het sein 'brand meester' worden gegeven, (foto: Gerrit Jeuring) 1USDEN - De gemeente usden is in de maand mei groeid tot 27.719 inwoners 1 mei van dit jaar telde lusden nog 27.684 inwoners, it betekent een toename van Leusdenaren. De stijging van het ïnwo- rtal komt enerzijds door een nk aantal geboorten (31) Tidat er in diezelfde periode Leusdenaren overleden, be- het geboorte-overschot in de maand mei vestigden 1 mensen van elders zich in gemeente. Daartegenover inden 90 Leusdenaren. die ers domicilie kozen. Het itigingsoverschot kwam armee uit op 17 fd )p 1 januari van dit jaar tel- Leusden 27.719 inwoners LEUSDEN - Dieven hebben van de afwezigheid van bewo ners van een huis aan de Wil denburgstraat gebruik ge maakt om de geluidsappara tuur weg te nemen. Het is niet bekend hoe de dieven het huis zijn binnengekomen. Er zijn geen sporen gevonden die op inbraak wijzen De diefstal is ontdekt door mensen die op het huis pasten en moet tussen 25 en 29 juli hebben plaatsgevon den. LEUSDEN - Een bewoner van de Van Boetzelaerlaan in Leus den-Zuid heeft bij de politie melding gemaakt van het feit dat hij vermoedelijk het slachtoffer is geworden van een oplichter. De man werd enige tijd benaderd door een stoelenmatter uit Putten, die de Leusdenaar aanbood voor 160,- vier stoelen van een nieuwe zitting te voorzien. Toen de Leusdenaar zijn eigen dommen terugkreeg, zagen de stoelen er inderdaad als nieuw uit De zittingen bleken echter alleen maar nat gemaakt te zijn; toen ze opdroogden bleek er van nieuwe zittingen geen sprake. De identiteit van de dader is bekend. Er zijn echter nog geen aanhoudingen ver richt. De politie vraagt zich af of er meer plaatsgenoten het slachtoffer van de stoelen matter geworden zijn. LEUSDEN - De gemeente Amersfoort lijkt bereid mede werking te verlenen aan de wens van Leusden om een bus baan te creëren over de Rand weg en de aansluiting op de A- 28, om via de wijk Randen broek op de Heiligenberger- weg aan te sluiten. Daarmee zou het bestaande viaduct in de Heiligenbergerweg, dat in toe nemende mate een probleem vormt voor de bussen tussen Amersfoort en Leusden. kun nen worden omzeild. Het is de bedoeling dat de bussen uit Leusden ter hoogte van het Eli- sabeth-ziekenhuis weer op de Heiligenbergerweg uitkomen. De gemeente Amersfoort heeft, op verzoek van de ge meente Leusden. een onder zoek verricht naar de haal- LEUSDEN - De Leusdense Honk- en Softbalvereniging "The Red Caps" viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. Een ge geven dat de club niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Op zaterdag 8 augustus wordt vanaf 17.00 uur een interland gespeeld. „En wat is er dan mooier als we onze dorpsgenoten en an dere honk- en softbalvrienden kunnen verrassen met een top- damessoftbal-wedstrijd tus sen de Nederlandse selectie en de Amerikaanse ASD-A11 Stars7 Vanzelfsprekend fees telijk omlijst (op zijn Ameri kaans) met hamburgers van de barbecue, hot-dogs en de specifieke sfeer die bij onze sporten hoort, terwijl de aan wezigheid van de wereld-soft- balbond voorzitter Earl But ler en een 25-tal uit geheel Eu ropa afkomstige scheidsrech ters voor een wel zeer interna tionale sfeer zullen zorgdra gen", aldus voorzitter Frans de Lang Leusden is voor één avond het centrum van de (softbal-)wereld. baarheid van een dergelijk busbaantracé. De conclusie van Amersfoort is dat die plan nen gerealiseerd kunnen wor den. De finacièle consequen ties daarvan worden door Amersfoort geraamd op 1,5.000.000,- Die kosten zouden voor rekening komen van Leusden Amersfoort heeft de bevin dingen begin mei van dit jaar per brief aan Leusden laten weten In een reactie daarop zegt Leusden verheugd te zijn over de uitkomsten van het on derzoek. ..Het biedt ons voor lopig voldoende aanknopings punten voor een andere ge- dachtenvorming over de mo gelijkheden en de kans van sla gen van het project. Er is een fundament gelegd om het pro ject niet alleen vanuit het ge zichtspunt 'openbaar vervoer', maar ook vanuit ruimtelijke ordening en de financiële mo gelijkheden te beschouwen. Dit is van groot belang voor een andere oordeelsvorming die met het oog op de totstand- LEUSDEN - Uit een volière bij een woning aan de Landweg hebben onbekenden zeker 21 tropische vogels weggehaald. Het gaat onder meer om valk parkieten. sijsjes, kanaries en LEUSDEN - Onhandig ma noeuvreren met een caravan werd twee fietsers vrijdag avond op de Hamersveldseweg noodlottig. Het tweetal werd ingehaald door een automobi list. die een caravan vervoerde. Op dat moment naderde uit te genovergestelde richting nog een auto. Om een botsing met

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3