PK-climax in 'Power Valley1 Leusder Krant Woensdag 5 augustus 1992 Pagina sterkte vlak langs de baan tot het ongezonde. Voorspelbaar In de vrije klasse doet zich het verschijnsel voor dat het eindklassement de laatste ja ren voorspelbaar gaat worden. De drie machines 'It Kyp- mansje', Green Spirit en Po- peye komen elkaar bijna altijd tegen in de finale. Het team van 'It Kypmansje' en zijn Friese fanclub zijn al jarenlang van de partij in Achterveld. De trekker imponeert telkens weer met de overtuigende kracht waarmee hij met zijn twee Rolls Royce Griffon vliegtuigmotoren de sleepwa- gen naar de 100 meter-lijn trekt. Vrijwel identiek aan deze machine is de Green Spirit, maar deze legt het desondanks vaak af tegen het Friese ge weld. Achter deze twee gewel denaren volgt steeds Q8 Po- peye: een krachtpatser die is uitgerust met drie Allison mo toren met een gezamenlijk ver mogen van 6000 pk. In theorie mag Popeye zich om die reden de sterkste noemen. De nog niet optimale werking van an dere onderdelen dan de moto ren verhinderen een overwin nend optreden echter nog steeds, zo bleek zaterdag. Het gebruik van turbinemo toren in de trekker-trek ver hoogt het spectaculaire gehalte van de wedstrijden Zaterdag waren trekkers zowel in de klasse van de mmipullers als van de vrije klasse uitgerust met straalturbines. Reeds en kele jaren is het optreden be kend van de trekker 'Dombo' die in het verleden gedenk waardige prestaties leverde. Momenteel beschikt het ge vaarte over twee turbines, maar kan daarmee nog niet de verrichtingen evenaren uit zijn eenmotorige tijdperk. Een van de leden van de Nederlanse Trekker Trek Organisatie (NTTO) demonstreerde zater dag zijn Toyota Celica, die hij heeft uitgerust met een straal- turbinemotor. Het wagentje flitste over de baan, compleet met meterslange vlammen uit de straalpijp en explosies on der de carroserie. De winnaars tijdens de huldiging ACHTERVELD - Onder grote belangstelling hield trekker-trck-vereniging 'Powervalley' zaterdag op de baan achter 'De Klaveet' een wedstrijd in de klassen minipullers, super-stan daard en vrije klasse. Het verloop van de strijd in deze categorieën kwam nage noeg overeen met de resul taten van de wedstrijd van een jaar geleden. Indruk wekkend was het optreden van de vrije klasse trekkers 'It Kypmansje', Green Spi rit en Q8 Popeye. 'Tractor pulling' is een moto rische krachtsport waarbij trekkers een steeds zwaarder wordende oplegger over een zekere afstand moeten slepen in zo kort mogelijke tijd. Over al in Europa worden pulling- wedstrijden georganiseerd en de deelnemende combinaties komen dus regelmatig tegen el kaar uit. De trekker 'Brutus' is in de klasse superstandaard sterk opgevoerde, maar verder niet verbouwde trekkers) zo wel Nederlands als Europees kampioen en leverde zaterdag in Achterveld een prestatie, die bij die titel past. Trekkers van deze soort vallen tijdens hun ritten op door hun metershoge rookpluimen, die het gevolg zijn van de Dieselbrandstof. De brouwsels, die de vrije klasse tractoren van energie voorzien, zijn vaak anders sa mengesteld. De bouw van de machines is trouwens evenmin standaard. Dè krachtpatsers wegen kaal aan de haak ruim 4 ton of anders bijna 6 ton. Hun prestaties grenzen aan het on waarschijnlijke: met een ver mogen van soms vijf- zesdui zend paardekrachten dender den zij zaterdag, de sleepwa- gen achter zich sjorrend, over de kleibaan m Achterveld On geacht het aantal motoren - in sommige gevallen één, in ande re zes - naderde de geluids- Pulling-geweldin zijn puurste vorm. Een giertank diende toepasselijk als tribune. (Foto's: Hans Roggen) Toeschouwers keken hun ogen uit bij de tractorpulling

Leusder Krant | 1992 | | pagina 4