Huilen en schelden, maar ook genieten in Italië' Panorama Lisiduna pmm .Leusder Krant. .eusdense Beatrijs Rinkel wint Italiaanse prijs Gedicht „De Horst wordt voor Leusden heel belangrijk" /oensdag 5 augustus 1992 Pagina 5 EUSDEN - Ergens in mei. nze lerares Nederlands ver- •Ide, dat je mee kon doen aan n Italiaanse dichtwedstrijd, •organiseerd door onder an- >re de Lions Club in Paestum lalië). Ik had ergens nog een ihrift met sentimentele lief- •rdrict-gedichtjes en ik icht 'och, laat ik ook eens er- tns aan mee doen', dus ik le lde drie gedichtjes in op hooi. Een paar weken later ceg ik te horen dat ik door de jhool-selectie was gekomen!! was verrast èn vereerd, na- lurlijk. Twee van mijn werk- 5 werden in het Italiaans rtaald en opgestuurd. Verder id ik er niets meer van ver acht. Het was een wedstrijd heel Europa en wat was ik p 18 juni kreeg ik een tele- In het Italiaans. Of ik ijn tweede prijs maar even lde komen ophalen. Op 4 ju in Italië.. Zuid De tweede ijs was een diploma, een zil- ren medaille en een week rblijf op een> camping in lestum. veel telefoontjes overal bleek, dat alleen het eekverblijf daar met eten or één persoon geregeld en taald werd De reis moest ik lf betalen. Daar kwam nog j, dat ik absoluut niet alleen ilde gaan Ik kreeg een vrien- [i zo gek om mee te gaan. achteld is Italië-freak, ze nde het land vrij goed en kan Ik enigszins Italiaans spre ken. Ik kon van de Lions Club gedaan krijgen, dat ook voor Machteld onderdak en eten verzorgd waren en zo gingen we vol goede moed op reis. Vergissing Door de korte voorbereidings tijd waren we nogal gespannen toen we vertrokken uit Utrecht, maar we dachten, dat alles wel weer op z'n pootjes terecht zou komen als we een maal in Italië waren. Hoe kan een mens zich vergissen...! De heenreis begon goed, we zaten met heel aardige mensen in de coupé. We sliepen dus nauwelijks Dat hadden we beter wel kunnen doen, want het zou nog heel vermoeiend worden We moesten overstap pen in Milaan Rome, Napels, Salerno en na 26 uur en een groot aantal bange minuten tijdens het overstappen (enge mannetjes die het overduide lijk op onze bagage hadden voorzien) kwamen we aan in Paestum. We werden opge haald door iemand van de Lions Club. Dorpsfeest De prijsuitreiking bleek een soort dorpsfeest te zijn; het grote marktplein zat vol men sen, er was een podium voor de leden van de Lions Club, er werd gefilmd, kortom, het was doodeng. En ik voelde me zo moe en vies en hongerig. Toen gingen ze ook nog alle gedich ten voorlezen, zelfs die geen prijs hadden gewonnen. Nadat mijn gedicht was voorgedra gen en ik mijn prijs in ont vangst had genomen, zijn we weggebracht naar de camping. In onze zeer riante bungalow (6 slaapplaatsen, badkamer, keu ken!') zij we direct in slaap gevallen. De dagen daarna brachten we luierend en loom door We wa ren vreselijk moe van de reis en het was warm. Onze uitstapjes hadden we aan het eind ge pland. We wilden naar Pompei, Rome en natuurlijk Paestum zelf. Machteld en ik waren twee jaar terug met school in dit gebied op werkweek ge weest en hadden toen al heel veel gezien. In Paestum zijn ruïnes (zie foto) gevonden van een dorp uit de oudheid. Het is gesticht door de Grieken in de tijd van het groot-Griekse culturele rijk (7e eeuw v. Chr.). De be- LEUSDEN - Beatrijs Rin kel, leerling gymnasium, uit Leusden heeft een interna tionale prijs gewonnen met een gedicht. De prijs, een oorkonde en een waardebon is uitgereikt in het Italiaan se plaatsje Paestum. Samen met een vriendin is Beatrijs de prijs gaan ophalen. De kost en inwoning was door de plaatselijke Lionsclub verzorgd. De kosten van de reis was voor eigen rekening, van daar dat de studente bij de Leusder Krant aanklopte voor een bijdrage. Hieron der volgt haar verslag van de week Italië. Met veel te genslag, met veel ellende, maar ook met veel onver getelijke indrukken. Het verhaal van een Neder landse studente in een vreemd land. Weinig slaap, ziekte, vertragingen, com municatiestoornissen en wederzijds onbegrip. Maar bovenal een fantastische er varing. Beatrijs, na de ont beringen: ,,Ik heb veel lof toegezwaaid gekregen voor mijn gedicht. Op een Ita liaans marktplein je eigen gedicht horen voordragen, dat is toch bijzonder. En on danks de negatieve ervarin gen zeg ik toch, Italië tot zeer binnenkort!" langnjkste dingen hier zijn de tempels, die nog helemaal overeind staan en de prachtige fresco's, muurschilderingen die in het museum naast de op gravingen bewaard worden. Pompei Pompei was een Romeinse stad aan de voet van de vulkaan de Vesuvius, dat op 24 augustus van het jaar 79 v. Chr. verwoest werd tijdens een uitbarsting van de vulkaan. De mooiste dingen zijn hier te zien: straten met stapstenen, 'cafeetjes', twee theaters, tempels en na tuurlijk prachtige huizen Ook zijn er (door lava compleet ge conserveerde) lijken gevonden, van mensen en dieren, waar aan je kan zien hoe ze gevoch ten hebben voor hun leven in die laatste fatale minuten Heel bekend hier is de ingelegde mozaïekvloer in de hal van één van de huizen, waarop een blaffende hond te zien is met het onderschrift 'cave canem' (pas op voor de hond). Rome is natuurlijk een beken de wereldstad, waar tussen de gewone hedendaagse woon huizen de mooiste opgravingen en tempels uit de oudheid en in oudheid-stijl te zien zijn. De beste architecten uit alle tijd perken hebben hier hun kun sten getoond. Het Colosseum, het Pantheon, het Forum Ro- manum, de Sint Pieter, de Spaanse Trappen, de Trevi- fontein en ga zo maar door. Goed, daar moesten we dus al lemaal heen. Maar wat gebeur de er? Juist, ik werd ziek. Ach ja, wje hadden nog niet genoeg ellende gehad met de heenreis Doordat ik koorts had, konden we nergens heen, ook niet terug naar huis. We hebben er een dokter bijgehaald en die vond ook, dat ik maar moest blijven tot het over was. Toen de week voorbij was en mijn koorts nog niet, moesten we van de camping af. Er kwa men nieuwe mensen in onze riante bungalow We gingen in de camping tegenover de eerste zitten. Het was duur. maar wat moesten we anders? Gelukkig ging het al wat beter met me. Maar niet met Machteld Die had drie maanden eerder de ziekte van Pfeiffer gehad en dat kwam nu weer terug. Op gezette klieren, snel moe. Fijn. Weer konden we nauwelijks wat doen Toch zijn we maar een middag naar Pompei ge gaan, we wilden toch iets doen, we voelden ons zo nutteloos. Snel even door Pompei, wat foto's maken, de belangrijkste dingen zien en dan weer terug en totaal uitgeput op bed zak ken en maar weer slapen. Heel jammer, maar ja En toen .was het geld op. En mijn bankpasje werd niet geaccepteerd bij de bank. Gelukkig wilden ze van uit Nederland wel geld tele graferen, maar dat zou een dag duren We besloten om het naar Rome te laten sturen, naar het hoofdpostkantoor We wil den de terugreis sowieso in tweeën delen, dat zou minder vermoeiend zijn. 's Avonds om half twaalf kwa men we aan in Rome (er gaat maar één trein per dag uit Paestum die kant op, élke kant op. eigenlijk) en toen moesten we nog een hotel zoeken. Uit pure moeheid en verlangen naar een (schoon) bed zijn we met één van de vele 'klanten wervers van dure hotels' mee gegaan. Het was een mooi ho tel, maar wel duur Het feit, dat we geen geld had den, scheen hun niet veel te kunnen schelen De volgende ochtend zouden we het immers krijgen...? Het leek er inderdaad veel op, dat we die ochtend eindelijk weer eten konden kopen, want het telegram was aangekomen Dus ik haalde opgelucht mijn paspoort tevoorschijn en wachtte rustig af. Die aardige man achter het loket gaf mij mijn paspoort terug en zei dat het niet goed was en dat hij mij geen geld kon geven Paspoort Wat bleek nou? Het telegram stond op naam van B E.C Rin kel en in mijn paspoort stond mijn naam voluit. Dat was an ders en dus fout. Eerst dacht ik dat hij een geintje maakte. Niet dus. Toen werd ik kwaad en vroeg hoe het nu verder moest. Er moest een nieuw telegram uit Nederland komen Of ik vanavond maar weer terug wilde komen. Oké, we moesten dus een dag in Rome doorbrengen zonder geld en eten. We zijn naar de Spaan se Trappen en de Trevi-fontein geweest en hebben wat in win kels rondgekeken en als we dorst hadden, gingen we even naar het hotel om water uit de kraan te drinken (niet echt ge zond daar) Terug in het post kantoor zeiden ze. dat het tele gram waarschijnlijk eventueel misschien wel de volgende dag zou aankomen Maar wij wilden naar huis en bovendien eten Dus hebben we gehuild, gesmeekt en ge scholden en uiteindelijk wilde hij wel een uitzondering ma ken Ik heb nog nooit zoveel en zo lekker gegeten als die avond! De terugreis was heerlijk en triest tegelijk. Het vooruitzicht naar mijn eigen schone bedje in mijn eigen schone kamer en een schone en ruime badkamer en normaal voedsel wanneer je er maar trek in hebt, deed mij juichen. Toch viel het afscheid van 'la beH'Italia' mij zwaar. We heb ben veel meegemaakt in korte tijd, veel vrienden gemaakt en toch ook veel lol gehad Uitein delijk wegen de voordelen en de positieve elementen meer dan de ellende die we door staan hebben. Italië, tot zeer binnenkort! Beatrijs Rinkel Naam: Sjaak van Ophem Huidige baan: Scheidend hoofdambtenaar ruimtelijke ordening en algemene zaken Nieuwe baan: Gemeentesecretaris in Oudewater Favoriete plek: „Het nieuwe bedrijfsterrein De Horst" .Ik heb De Horst niet gekozen omdat ik het nou zon mooie plek vind. Ik kan zo tien andere plaatsen in de gemeente opnoemen die veel mooier zijn. Dat het toch mijn keus is geworden heeft te maken met het feit dat ik beroepsmatig langdurig en heel intensief betrokken geweest ben bij de ontwikkeling van dit terrein In de tijd dat de grond verworven moest worden, bijvoorbeeld Maar ook in de contacten met provincie en het rijk over de status en inrichting 'an het gebied." Het betekent ook veel voor me, omdat ik denk dat het voor Leusden een belangrijk gebied is Daar moet straks een stukje werkgelegenheid voor de gemeente worden gecreeerd. En dan bedoel ik ook voor een belangrijk deel werkgelegenheid die echt op Leusden gericht is. We zijn nu zover dat we in ieder geval weten dat er ruimte gaat komen voor zo'n 60 000 m2 kantoorop pervlak. Ook willen we er graag een hotel, als blijkt dat er een markt voor is En verder komt er hier wat andere bedrijvigheid, zoals magazijnen en dergelijke." ..Het lijkt erop alsof onze plannen met dit terrein op weerstanden stuiten bij rijkswaterstaat. Het is in de gemeente zelfs een politiek item. Ik heb echter goede redenen om aan te nemen dal iat niet zo'n vaart zal lopen en dat veel erop wijst dat de invulling zoals wij die voor ogen hebben staan, ook gerealiseerd zal worden. Dat hoop ik ook maar, omdat ik denk dat dat voor leusden een hele goede optie is" Het moet ook een beetje leuk aangekleed worden. Met andere woorden, er zullen wel eisen gesteld worden aan de architectuur Per slot van rekening wordt dat deel van Leusden straks Pet visitekaartje van de gemeente, omdat een groot deel van de bezoekers Leusden via de A-28 binnenkomt. Dan mag dat ook wel een beetje 'smoel' hebben." „Ik vertelde net dat ik wel mooiere plekjes wist dan De Horst. Nu we het zo over de entree an Leusden hebben, moet ik bijvoorbeeld denken aan de LockhorsterwegKijk, zo'n binnen komer in een gemeente is natuurlijk uniek. Maar die vervalt straks. Daarom moeten we ook aan De Horst, en zeker aan de meest prominente gebouwen daar, aandacht schenken „Dat is ook een beetje het handelsmerk van Leusden; de aandacht voor de leefomgeving. Omdat je er dagelijks bent, verlies je dat weieens uit het oog. Maar onlangs werd ik door mijn dochtertje weer eens met de neus op de feiten gedrukt. We brachten een bezoek aan Oudewater, ttaar ik straks in een nieuwe baan ga beginnen. En het eerste wat ze zei toen we daar kwamen vas: 'Er zijn hier helemaal geen bomen!' Dat bedoel ik. En ik denk dat Leusden moet proberen dat imago vast te houden. Dat is zó specifiek voor deze gemeente Ik hoop ook dat men daar bij de inrichting van nieuwe wijken, zoals 't Vliet, rekening mee zal houden In 't Ruige Veld is het plan al duidelijk minder 'groen'als in de rest van Leusden. Logisch, omdat het onbetaalbaar is en onverstandig om met de kleine ruimte die er nog is zo royaal om te springen Maar zelfs dan 'ijn er voldoende mogelijkheden om een wijk groen te maken Er zal dan echter wel een beroep °P de creativiteit van de plannenmakers moeten worden gedaan De lijn 'Ruige Veld' moet denk ik niet verder worden doorgetrokken Dan krijg je straks nieuwbouwwijken in Leusden, je overal in Nederland kan tegenkomen." 'V- v 1

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5