'Wij leveren moderne 'dienders" .Leusder Krant. Politieschool De Boskamp slaat nieuwe wegen in Laatste nieuws i Woensdag 5 augustus 1992 Pagina t LEUSDEN/AMERSFOORT - „Je stopt ze een jaar bij ons op het internaat. Je tovert en kneedt de leerlingen om tot politiemensen. And that is it. Nee. die tijd is al lang voorbij", lacht adjunkt dirckteur drs K. Verkerk, direkteur ad interim van Politieschool De Boskamp. Aan haar stel ik de vraag of De Boskamp niet op een doodlo pende weg in het bos staat en wèl met de snel veranderende tijd is meegegaan, in tegen stelling tot wat de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda op merkt over de Politie-akade- mie in Apeldoorn die hij zon der meer opgeheven zou willen zien. De Boskamp is zeker geen star re organisatie, beluister ik in de loop van ons gesprek Ten bewijze, onlangs heeft deze Politieschool nog voor de Randstad een super inspan ning geleverd door 120 mensen extra op te nemen boven de normale intake van 200 leer lingen per jaar, en toch maar met een internaatscapaciteit van 200 bedden. Wat beteken de dat de leerlingen her en der moesten worden onderge bracht, en er onderwijskundig aanvullende maatregelen dienden te worden getroffen De bezorgdheid dat politie scholen te ver komen af te lig gen van de dagelijkse praktijk is in De Boskamp in ieder geval al vroeg onderkend. Ik denk dat de opleiding die wij heb ben, dus voor lagere politieme dewerkers, wat dat betreft al vanaf 1983 de weg aan het zoe ken is naar de praktijk. Wij hebben in 1983 de primaire opleiding herzien. Op grond van velerlei rapporten en on derzoeken is toen geconsta teerd dat de maatschappelijke ontwikkelingen méér in het politie-onderwijs geïntegreerd dienden te zijn Grofweg is toen de opleiding bij ons al veranderd doordat er een vijf maanden durende sta ge bij gekomen is De aspiran ten volgen die binnen de poli tiekorpsen. Ze doen dan het werk van politiemensen In de periode dat ze hier nog op school zijn nemen we in de op leiding thema's op over versla ving, milieu, alkoholproble- matiek, (jeugd)cnminaliteit. Toegevoegd is zelfs een af rondende fase, vergelijkbaar met die van het middelbaar be roepsonderwijs, waarin in drie maanden de puntjes op de i worden gezet. Daar hebben we een hele tijd mee gewerkt. „Om met het laatste nieuws te beginnen", zegt Mevrouw Verkerk, „dat is dat wij vanaf gisteren. 1 juli, vallen onder het Lan delijk Selectie- en Oplei dingsinstituut voor de Po litic. met als hoofdkantoor Amersfoort. Dat betekent dat de Nederlandse Politie Akademie en de Recher cheschool net als de Poli tieschool De Boskamp tol hetzelfde orgaan behoren Het betekent dat het gehe le politie-onderwijs met het vóórtrajekt, werving en selectie van politiemen sen èn verdere organisa- tie-advisering met betrek king tot de politie, na jaren van voorbereiding verzelf standigd is. We vallen van af 1 juli niet meer onder verschillende departe menten en gemeenten. We zijn nu allemaal één pu bliekrechtelijk lichaam. Je zou kunnen zeggen: het Landelijk Selectie- en Opleidingsinstituut voor de Politie heeft één hoofd kantoor en veertien neven vestigingen. Dat betekent dat De Boskamp is: een neven vestiging. Tot voor kort waren wij een aparte ge meentepolitieschool. Die ontwikkeling is onder an dere in gang gezet omdal het departement wil de centraliseren. Binnen landse Zaken en Justitie hebben gezegd: de verant woordelijkheid voor on derwijs moet veel dichter bij de korpsen komen te liggen. De trend die giste ren in het nieuws was: lig gen die scholen niet te veel afgezonderd in de bossen, is al veel eerder onder kend. De heer Wiarda heeft dat op menig ander moment ook geroepen. Echter, het afgelopen najaar hebben we met ons allen ge zegd prima, maar de wereld om ons heen verandert nog steeds Het wordt dus tijd dat we nog meer een opleiding gaan maken die de korpsen ook willen. Dus we moeten de op leiding méér gaan zien als een permanent iets. Hetgeen bete kent dat wij de opleiding gaan modulariseren Dat wil zeggen dat de opleiding flexibeler wordt opgezet. Dus dat je mo dules aan elkaar kunt schake len Allochthonen Dat doen we ook al omdat er meer allochthonen bij ons op school komen, al gaat dat schoorvoetend Ook m de korpsen gaat het nog niet zo verschrikkelijk hard om de ge schikte allochthone mensen te vinden, ook al omdat we uiter aard de kwaliteit willen blij ven handhaven. Als je hier al lochthonen op school krijgt: die mensen komen uit een heel andere kuituur, stromen toch straks in een Nederlandse po- litiekultuur in. Daarin moeten ze zich thuis gaan voelen. Ons idee is dat zij dan ook de ruimte moeten krijgen om met extra programma's en bijzondere ondersteunmg datzelfde eind niveau te kunnen halen. De modularisering is een blokkendoos of treinspoor waaraan je allerlei stukjes on derwijs kunt schakelen. Ons idee is dat we daarop ook de lagere opleidingen, die van de politiesurveillanten, zouden kunnen aanpassen. Dan zóu ie mand bij een korps korte tijd opgeleid kunnen worden voor een wat lagere funktie, en als een korps en de medewerker zeggen dat de man of vrouw in kwestie dóór wil, kijken wij wat hij of zij gehad heeft en er nog bij kan krijgen voor het volgende diploma, zodat zo ie mand op die manier zijn of haar loopbaan bij de Politie kan opbouwen. Zo kan de hele politie-organisatie door in te voegen modules aan elkaar worden geschakeld Politiemensen die al een tijdje funktioneren hebben vervolg- en opfriskursussen nodig, en die zitten nu ook bij ons in het pakket. Luxe probleem? Wat gisterenavond in de televi sie-documentaire NOS-Laat naar voren kwam was wat wij soms ook tegen elkaar zeggen- misschien hebben we wel een luxe probleem met al die kur- sussen. Ik weet dat het gevaar lijk is om dat te zeggen, maar ik bedoel ermee dat er zo'n be hoefte is aan opleidingen en bijscholingen dat het de kunst is om een dusdanig pakket aan te bieden in een zodanige vorm dat ook korpsen zeggen: onze mensen kunnen wij voldoende bijgeschoold krijgen en hou den. Zeker omdat de Politie ook stelt dat de politieman méér op straat moet zijn, en eigenlijk alle voorkomende za ken moet kunnen afhandelen. Dat betekent dat zijn koffer met bagage ontzettend vol moet zijn, èn vol moet blijven. Terugkomend op de vraag in hoeverre je aansluiting bij de korpsen zoekt zeg ik dat wij steeds meer aan de regio's de vragen stellen: wat willen jul lie?, wat verwachten jullie van ons? Wij hebben dit en dit voor jullie dat er kostenloos als standaardprodukt is, maar als jullie iets anders of extra's willen: zeg het maar, misschien kunnen wij het leveren. We zijn zo open dat we ook kunnen zeggen: misschien is het beter als een ander dat levert. We hebben kontakten met de Streekschool en overige in stellingen die andere dingen in hun pakket als bijvoorbeeld ken we hier op school omd het toch wèl zo is, dat de mi nen en vrouwen samen in c politieploeg moeten kunn? werken. Het beste argument voor lerlei emancipatieprojekten dat je probeert om een afsp; geling van de samenleving zijn, dat je een ploeg bij de f litie samenstelt dat ze in a wijk waar ze gaan werken g kunnen opereren. Als je \t wen en mannen bij elkaar in: ploeg zet, kun je ervan uitg dat die elkaar aanvullen. Vi> wen kiezen meestal bij en situaties, burenruzies een b paalde ingang die tot de-esc latie leidt, terwijl een man d. toch vaak een beetje ferm op stapt. Ploegen die in zo'n scu samenstelling zitten gaan op een andere manier met kaar om We hebben hier jaren terug een wat meen vrouwen gericht beleid ïr. zet, en dat werkt!" De Boskamp is dus voln Mevrouw Verkerk met zijn méégegaan. De Boskamp i vert moderne dienders en s. veillanten af die van markten thuis zijn en met b de benen stevig in de huid: gecompliceerde samenlev. staan. Anco M automatiseringskursussen hebben." Het toenemend gevoel van zich minder veilig voelen in Nederland Als ik het publie kelijk toenemend gevoel aan snijd van zich minder veilig te voelen in allerlei situaties in Nederland reageert Mevrouw Verkerk- „De roep om veel meer opsporingsambtenaren op straat probeert de Politie te beantwoorden door naést po- litie-agenten ook politiesur veillanten op straat te hebben. Het idee is toch dat de veilig heid verhoogd wordt door meer blauw op straat, èn door meer aandacht te besteden aan het percentage afhandelingen van ook kleine zaken als dief stalletjes, toepassingen van ge-, weid en aan jeugdprojekten. Zorg bovendien dat de admi nistratieve afhandeling zo geautomatiseerd en efficiënt mogelijk gebeurt door mensen die misschien niet eens op straat hoeven te komen. Het antwoord dat wij er als Politie school op proberen te geven is: hoe bereid je de nieuwe sur veillanten op hun taak voor, idem dito. hoe doe je dat met agenten? We kunnen ze in ieder geval mee geven, en ze zoeken ook echt het kontakt met het publiek, dat we ze leren om gaan rtiet het publiek, dat we ze leren praten met allerlei soor ten mensen, dat ze leren oog en oor te hebben voor inderdaad allerlei onveiligheidsgevoe lens. We leren ze ook hoe ze in wijken samen met de bevol king iets aan de veiligheid kun nen doen. Star Het hoeft niet altijd zo te zijn dat er alleen maar méér politie moet komen Samenwerking met andere instanties, buurt- comité's of winkeliersvereni gingen en 'voorkoming-mis- drijven-projekten' kunnen al een heleboel onrust wegnemen Binnen de school hebben we het pakket 'criminaliteitsbe heersing'. Het is een combina tie van aandacht hebben voor de kleine criminaliteit en de manier van oplossen ervan We geven dit nadrukkelijk een plaats in onze opleiding Politieschool De Boskamp is geen starre organisatie, stelt Mevrouw Verkerk. Volgens haar staat de deur vanuit de school open, en gaan steeds meer mensen naar de korpsen toe. Het verhaal dat docenten voor twintig jaar 'vastgebak ken' zitten bestrijdt ze. De af gelopen tien jaar is het docen tenbestand voor ruim 50% ge wisseld Er is op dit moment een combinatie van politie mensen in tijdelijke dienst, dus gedetacheerd vanuit een korps, van politiemensen in vaste dienst, èn van andere vakmen sen als juristen, gesprekstrai- ners. Veel mensen gaan na één, twee jaar weer terug naar de korpsen „Wij kennen nogal wat ver schillende cycli. Per kwartaal komt er een nieuwe groep leer lingen binnen Elk kwartaal worden daarom opnieuw do centen ingepland. Eens in de drie weken maken docenten ook een soort rondreis op sta- gebezoek langs de korpsen waar wij voor opleiden Wij halen ook vrij wat mensen als gastdocenten binnen vanuit de praktijk. Bovendien kent de stagebegeleiding alleen men sen die in de praktijk funktio neren. Wij moeten tenslotte onze leerlingen vanuit de praktijk weten te boeien. De doelgroep die wij als leerlingen binnen krijgen zijn mensen met een LBO/MAVO opleiding Doe ners die niet lang stil kunnen zitten en die voor de politie hebben gekozen omdat ze met mensen bezig willen zijn, op straat willen vertoeven en ak- tie willen ondernemen. Ons on derwijsprogramma kent der halve een sterke afwisseling van theoretische lessen èn praktijkoefening. Die opbouw kan natuurlijk altijd nóg beter. Wij kunnen altijd de mensen nóg vaker in de praktijk bezig laten zijn!" Kostenplaatje Onvermijdelijk komt nu het kostenplaatje boven drijven. Steeds meer eisen aan de poli- tie-opleiding is dat financieel te behappen7 „Ons gebouwen complex staat er zeker zo'n vijfentwintig tot dertig jaar. Het is een complex met een vaste kostencomponent wat onderhoud betreft. Onze leer lingen zitten letterlijk in alle hoeken en gaten, om ze toch maar de gelegenheid te bieden de opleiding te volgen tegen een zo laag mogelijk tarief Maar de speelruimte waarmee je in kunt spelen op meer eisen, op technologische verwachtin gen met steeds hoger kosten, vraagt van ons een heel grote mate van kreativiteit en in ventiviteit. Bij alles wat we on dernemen moeten we uiteraard kijken of we het kunnen beta len. Onze schietbaan is vorig jaar afgekeurd. Dit element is een wettelijk verplicht onderdeel van de opleiding. Het plaatst ons voor een groot probleem. Je hebt het over een investering van naar schatting zo'n 5,2 miljoen' Als u dan weet dat het jaarlijks budget van deze school nog geen 7 miljoen be draagt! Het Ministerie heeft daar gelukkig een pot voor en gaat ons voor het grootste deel bijspringen. De brandveiligheid en de leefbaarheid van deze school zijn eveneens belangrijk, moeten goed zijn.' Daarvoor dienen we binnen drie jaar zo'n 2,8 miljoen op tafel te leggen. Dat zijn dingen die, we toch maar moeten zien op te lossen en die vergen heel veel van onze medewerkers. En we staan natuurlijk ook voor de werkgelegenheid van deze school Er zijn 80 mede werkers aan deze school ver bonden, aan wie ik wèl hun baan wil garanderen! De opga ve waarvoor ik ook in deze in- tenm-penode sta is om de school in een woelige tijd met allerlei eisen ook voor de toe komst als een goede plek te be houden. We zijn trots op wat we afgeleverd hebben de afge lopen jaren. Dat is, menen wij, een goed produkt, maar het betekent dat we niet op onze lauweren mogen rusten en goed kritisch moeten bekijken hoe we een regio als Utrecht vooral ook als klant kunnen behouden." Animo Er is een tijd geweest dat de animo om bij de Politie te gaan werken niet groot meer was. Hoe is dat momenteel? Me vrouw Verkerk heeft tot op he den nog niet gemerkt dat korp sen niet aan hun leerlingen kunnen komen. Wèl is het zo dat de ontwikkeling om poli- tie-surveillanten of agenten op bijvoorbeeld Hoog Catharijne aan te stellen of meer alloch thonen in dienst te nemen een combinatie is van de vraag hoe beter kan worden ingespeeld op toenemende criminaliteit èn van het arbeidsmarktperspek- tief, omdat de korpsen zien dat er vergrijzing optreedt en de bevolkingsgroep waaruit ge put wordt verbreed moet wor den Dat betekent dat de drem pel voor allochthonen laag moet zijn. „We moeten daar veel in in vesteren. Ook in vrouwen bij de Politie moeten we investe ren Er komen steeds meer vrouwen op de arbeidsmarkt en ze blijven er ook steeds lan ger. Oudere mensen, herintre ders de Politie probeert ze binnen te krijgen. Het is het streven om 25 vrouwelijke agenten in dienst te hebben, maar dat percentage halen we nog steeds niet. Gisteren echter had ik de 44 nieuwe juli-leer- lingen binnen, en ruim 60 daarvan bestaat uit vrouwen' In het korps Utrecht worden vrouwen bij gebleken kwalifi caties met voorrang dóór- bevorderd. Dat is voor de man nen wel eens zuur. Dat bespre-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6