„Eén en één is soms meer dan twee" Roda'46 en LHV slaan de handen in elkaar voor de bouw van een nieuw clubonderkomen: oc^s/^ece-/ Leusder Krant Woensdag 5 augustus 1992 Pagina 7 su./<otcy&ue/ ÏUSDEN - De Leusdense etbalvereniging Roda'46 en Leusder Handbal Vereni- ig (LHV) hebben de handen r- elkaar geslagen om geza- F' nlijk een gebouw neer te ten, waarin een aantal we- olijke problemen van de ver gingen daadwerkelijk kun- n worden opgelost. Een uwcommissie, samengesteld vertegenwoordigers van e ide clubs, heeft in samen- u rking met architect Dick stelten inmiddels een plan tafel gelegd, waarin de be- c: ren van de verenigingen h kunnen vinden. Als het n ten uitvoer wordt gelegd, jgen de twee verenigingen beschikking over vier (ex- kleedkamers, extra verga- P ruimte (Roda) en een kanti- c' (LHV). Met de plannen is 0 hveg een investering van r ton gemoeid. Momenteel r rdt met de gemeente overleg oerd over een bijdrage van zijde. 3. toda-voorzitter Pim Bos- n en LHV-voorzitter Daan uel zijn zeer te spreken over samenwerking tussen beide vi enigingen, die heeft geleid de totstandkoming van de (ji nnen Bosman: „Beide v-: bs zaten met een paar es- tièle problemen. En beide bs hebben op hun eigen ma- r geprobeerd die op te los- Door de plannen in elkaar schuiven, is de realisering to ineens veel reëler gewor- Ik denk dat deze samen- king uniek is in Leusden en één en één in dit geval geen Jis, maar drie." ort samengevat zaten beide is met de volgende knel- ten. Het nog immer sterk tiende Roda (inmiddels l de duizend leden) kwam name op de zaterdag sterk knoei met de kleedaccom- atie op het eigen park, dat 'iekuren bij lange na niet loende ruimte bood om de ns te bergen. Daar kwam bij dat Roda, mede door de hen de prestatieve ontwik- ng die de vereniging de [te jaren doormaakt, ster behoefte kreeg aan meer ®derruimte. De eigen be- tfskamer werd veel te klein h de behoefte aan ruimte teambesprekingen en ver- ringen van commissies te nen voorzien de handbalvereniging de problemen van andere Hoewel de club inmid- een kleine dertig jaar deel laakt van de Leusdense tgemeenschap (en daar in van de oudste vereni- en in Leusden is), heeft LHV nog steeds geen eigen on derkomen. De club moet zich redden met één veel te kleine kleedkamer, die gehuurd wordt van tafeltennisvereni ging TTCL, terwijl incidenteel een beroep kan worden gedaan op aanvullende accommodatie bij korfbalvereniging Antilo pen. LHV huurt tevens kanti neruimte bij Antilopen. Een aantal jaren geleden vond LHV bij het gemeentebe stuur een gewillig oor voor deze problemen. Er werd een geldbedrag gereserveerd, waarmee de bouw van twee kleedkamers kon worden ge realiseerd. Concrete plannen bleven tot nu toe. om uiteenlo pende redenen, echter uit Roda en LHV vonden elkaar in een werkgroep, die niet zo lang geleden mogelijkheden onderzocht om op het Burge meester Buiningpark, de thuis haven van beide clubs, een sporthal neer te zetten. In die werkgroep participeerden ook korfbalvereniging Antilopen en volleybalvereniging LEOS. Op het moment dat dat plan schipbreuk leed, gingen Roda en LHV verder om op een ande re wijze de realisering van hun wensen te onderzoeken. LHV-voorzitter Daan Bleuel: „Het sporthalplan zag er heel goed uit. Het zou zeker voor de betrokken zaalsport verenigingen een uitkomst zijn geweest Ik denk dan bijvoor beeld aan LEOS, dat bij de hal ook een eigen kantine zou kun nen neerzetten. Voor de hand balvereniging was het ook ide aal geweest. Het was de bedoe ling 'onze' kleedkamers in het project te integreren, in ruil voor eigen kantineruimte in de hal. De kleedkamers zouden dan intensiever gebruikt kun nen worden en onze wens om een eigen kantine te krijgen zou ook vervuld worden. Maar de tijd bleek er nog niet rijp voor. In ieder geval groeiden de problemen, die de werkgroep op zijn weg tegenkwam, ons boven het hoofd." Roda-voorzitter Pim Bos man: „Binnen de voetbalver eniging bestond op dat mo ment ook veel verzet tegen onze deelname aan het sport halplan, hoewel ik denk dat het op langere termijn noodzake lijk is dat wij als vereniging mogelijkheden voor het spelen van zaalvoetbal creëren. In Leusden is dat op dit moment binnen de bestaande accom modatie verre van haalbaar. Maar op het moment dat het sporthalplan van de baan was, hebben wij LHV uitgenodigd voor een gesprek, omdat tij dens de'besprekingen rond de sporthal duidelijk was gewor den dat de problemen waar beide clubs mee kampen voor een groot deel parallel lopen. Dan ligt een gezamenlijke aan pak ook voor de hand Plan Onmiddellijk na het afbla zen van de plannen voor een sporthal, toverde het hoofdbe stuur van Roda een oud plan uit een stoffige la. Dat plan voorzag in de bouw van vier nieuwe kleedkamers aan de bestaande kleedaccommodatie (in de richting van de kantine). Op de kleedkamers was een tweede bouwlaag geprojec teerd, waarin onder meer aan vullende vergaderruimte was gepland. Het plan was voorlo pig in de la gelegd, omdat de financiële haalbaarheid van het project te hoog gegrepen leek. De gemeente stelde zich op het standpunt dat Roda vol gens de gehanteerde subsidie- norm op het eigen terrein over voldoende kleedruimte be schikte en weigerde financieel bij te springen in de aanleg van de nieuwe kleedkamers. Bos man: „Ik vond dat standpunt niet reëel. Daarmee ging men voorbij aan de werkelijke pro blemen die er spelen. En het grootste probleem is dat er tij dens de piekuren op de zater dag, wanneer de jeugd en de zaterdagsenioren thuis spelen, een schrijnend tekort aan kleedkamers heerst, wat leidt tot onaanvaardbare toestan den die anno 1992 niet door de beugel kunnen Soms maken er vier teams gelijktijdig gebruik van één kleedkamer. Inclusief begeleiding zijn er op bepaalde momenten 32 mensen in één betrekkelijk kleine ruimte! En dat probleem is alleen maar groter geworden met de komst van een afdelmg damesvoet bal Daar zal je toch ook eigen kleedruimte voor moeten kun nen bieden. De komst van het voetballen met zeventallen heeft de intensiteit van het ge bruik van de velden alleen maar verder doen toenemen Met als gevolg een nog grotere druk op de kleedkamers. Als Roda-bestuurder ben ik blij dat Nederland bij het Europees kampioenschap werd uitge schakeld. Vier jaar geleden leidde het kampioenschap tot een enorme toeloop van nieuwe leden. Die kunnen we nu ge woon niet meer bergen! De zaterdagafdeling heeft er in het nieuwe seizoen toch alweer twee teams bij. Kortom, er moet iets gebeuren De accommodatie-perikelen van Roda bleken echter voor een deel parallel te lopen met die van LHV. De handbalver eniging wilde al jaren eigen kleedkamers, maar mikte te vens op de bouw van een eigen kantine Daan Bleuel: „Het uitwerken van die plannen was een probleem, waar we ons een aantal jaren het hoofd over hebben gebroken. Het bouwen van twee kleedkamers zonder meer was niet zo moeilijk ge weest, maar wij wilden meteen een eigen kantine. Gewoon omdat dat in onze visie onont beerlijk is voor de opbouw van een vereniging met een ziel. Alleen reikt onze financiële polsstok niet zover dat dat, on danks het maken van diverse rekensommen, haalbaar leek Bovendien zaten wij met de handicap dat er binnen de ver eniging geen mensen te vinden waren die het bestuur konden helpen met het maken van een goed plan. Wat dat betreft heb ben we het wiel zelf moeten uitvinden. Nog afgezien van problemen die we tegenkwa men over de lokatie van een bouwproject." Na een eerste gesprek tussen Roda en LHV leek samenvoe ging van de twee plannen het ei van Columbus. LHV had subsi die achter de hand, dat in de bouw van kleedkamers in het nieuwe gebouw geïnvesteerd zou kunnen worden, terwijl op de eerste verdieping voldoende ruimte was om ook een kantine voor de handbalvereniging te realiseren. De ligging van het nieuwe gebouw was voor beide verenigingen nagenoeg ideaal. De winst voor beide clubs zit verder vooral in het gebruik van de nieuwe kleedkamers Formeel zal in het nieuwe ge bouw de helft van het aantal kleedkamers voor LHV zijn en de andere helft voor Roda In de praktijk denken beide clubs goede afspraken te kunnen maken over het gezamenlijk gebruik ervan. Pim Bosman: „Ons knelpunt zit op de zater dag. En dan vooral in de eerste helft van de dag. Op dat mo ment maakt LHV geen gebruik van de kleedkamers, want de handbalclub is voor het groot ste deel een zondagvereniging. En de teams die wel op zater dag spelen, spelen meestal pas laat in de middag of in de avonduren, als onze piek ge weest is. Andersom hebben wij op zondag een overcapaciteit en kan LHV de vier kleedka mers makkelijk gebruiken." Samenwerking Bleuel: „En dat is voor ons ook zeer praktisch. Weliswaar hebben wij met één speelveld volgens de norm ook maar recht op twee kleedkamers, maar het handbal wordt wel door mannen en vrouwen beoefend Met vier kleedka mers is het mogelijk om zowel de mannen- als de vrouwen teams eigen kleedkamers te ge ven. Bovendien worden de kleedkamers op deze manier veel efficiënter gebruikt." Het bouwproject, dat binnen de verenigingen inmniddels is uitgekristaliseerd, is het ge volg van een bijzondere sa menwerking, die in Leusden slechts één keer eerder plaats vond, toen tennisvereniging LTV Leusden en de squashver- enigmg SRGL elkaar vonden in de bouw van een overdekte tennis- en squashhal. Roda- voorzitter Pim Bosman daar over: „Ik ben zeer verheugd over deze gang van zaken en ik vind ook dat dat in de toekomst veel meer zou moeten gebeu ren. Op dit moment gaat het erg goed met Roda, maar het toekomstplaatje zou weieens anders kunnen zijn. Wij heb ben geprofiteerd van de groei van Leusden, van het E.K. in 1988, maar het landelijke beeld van de teamsporten is niet zo gunstig. De belangstelling daarvoor loopt landelijk terug. Daar komt de toenemende ver grijzing nog eens bij en dat zullen we in Leusden op ter mijn ook gaan merken Daar om denk ik dat we nu al veel meer naar onderlinge samen werking tussen verenigingen toe zouden moeten. En een Sportstichting zou die samen werking veel meer moeten sti muleren dan tot nu toe het ge val is geweest Er komt nu. door privatisering bijvoor beeld, veel op de verenigingen af; ook financieel. Daar zal creatief mee om moeten wor den gegaan om de problemen voor te blijven. Een toenemen de vorm van samenwerking tussen clubs kan zo'n moge lijkheid bieden Met LHV krijgt die samenwerking op dit moment al gestalte. We gaan samen een gebouw neerzetten en exploiteren. Maar mis schien leidt dat op termijn wel tot een veel nauwere vorm van samenwerking. Puur zakelijk gezien kan dat leiden tot effi ciënter en goedkoper werken voor de betrokken partijen En daar gaat het om Waarom hebben we allemaal een eigen stencilmachine nodig om ons clubblad te drukken7 We kun nen toch ook samen iets opzet ten? Hetzelfde geldt voor een gebouw als dit. We hebben nu al afgesproken dat LHV ook gebruik kan maken van onze vergaderruimte, als daar door ons geen gebruik van wordt ge maakt Maar dan wordt zo'n ruimte wel veel beter benut." Beide clubs zijn momenteel in overleg met de gemeente over de rol die de plaatselijke overheid in de realisering van het project kan spelen. Bos man: „We hebben onlangs met wethouder Vroon over dit plan gesproken. En ik moet zeggen dat het een heel plezierig ge sprek is geweest, waaraan ik de indruk heb overgehouden dat de wethouder in ieder geval een open oor voor onze proble men heeft. Zonder hulp van de gemeente wordt het in ieder geval toch nog erg moeilijk Wij denken bij de uitvoering van de bouw aanzienlijke be sparingen te kunnen bereiken, door een substantieel deel van de werkzaamheden via zelf werkzaamheid van de leden te laten verrichten. Hoewel we als vereniging niet slecht draaien, zou een te grote in vestering een te grote wissel trekken op de toekomst. En omdat we prestatief flink in de lift zitten (de zaterdagafdeling promoveerde dit seizoen naar de derde klasse van de KNVB), zal het voetbal zelf de komende jaren veel investeringen vra gen Daar ligt natuurlijk toch een hele duidelijke prioriteit. We zijn per slot een voetbal vereniging en geen vastgoed onderneming. hoewel sommige mensen dat weieens denken." Voor LHV is het snel realise ren van het voorliggende plan een absolute voorwaarde. Bleuel: „In tegenstelling tot Roda voelt de handbalvereni ging op dit moment al de ef fecten van de landelijk terug lopende belangstelling voor de sport. Met name in de senio renafdeling En om dat het hoofd te bieden, moeten we snel de randvoorwaarden voor het opbouwen van een hechte club vervullen Anders hoeft dat niet meer. We hebben ge lukkig een groeiende en gezon de jeugdafdeling, waarin de komende jaren veel geïnves teerd moet gaan worden. De jeugd van nu moet straks de ziel van de club gaan vormen LHV is nooit een echte vereni ging geweest, mede door het ontbreken van een eigen on derkomen. Het is vaak een ver zameling mensen geweest, die toevallige dezelfde sport be dreven. De echte verenigings geest ontbreekt en daardoor ook de clubbinding. Daarom vinden wij als bestuur een ei gen kantine bij het veld min stens zo belangrijk als een paar goede kleedkamers. Dat moet het bindend element van de vereniging zijn. Maar wij kun nen op de uitvoering van een leuk plan, hoezeer dat ook de moeite waard lijkt, geen jaren meer wachten. Dan zullen we toch, kwalitatief veel mindere, alternatieven uit de kast moe ten gaan halen. En dat zou eeu wig zonde ^ijn." t i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7