.Leusder Krant. (ortsluiting zolder in brand de schijnwerper braak nzedelijk gedrag Nieuws uit de verenigingen Midzomerdisco Boswandeling L E U S D E N Leusden gaat 'weer naar school' Bingo in De Til Hout gestolen Dorstige dief NMB wordt 'ING-Bank' En het piratenschip kapseisde in het zicht van de haven loensdag 12 augustus 1992 Pagina 3 USDEN - Rook-, roet- en waterschade waren de belangrijkste problemen na een zolderbrandje i de Nabbert in 't Ruige Veld. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting in een machine. De bewoner van het huis was thuis op het moment dat de brand uitbrak. De vrouw >rd door buren geattendeerd op het feit dat er rook uit het dak kwam. De gealarmeerde brandweer d het vuur snel onder controle. vervolg van pagina 1 deel van de mestover- ïotten via het oppervlakte ter laten weglopen. )e grote hoeveelheid orga- USDEN - Bij een inbraak in makelaarskantoor aan de imersveldseweg hebben on- tenden in de nacht van za- w op zondag een geldbe- ag van rond de tweeduizend den gestolen. De dieven amen het kantoor binnen or een ruit in te slaan. )aarnaast zijn inbrekers het elopen weekeinde ook in ikelcentrum De Hamershof ief geweest. Op de Brouwe- kregen twee winkels onge- nst bezoek. Daar bleef de iade hoofdzakelijk beperkt verbroken sloten. Het ging irbij om een groentezaak en boekhandel. lUSDEN - De politie heeft nderdag rond 17.00 uur in embad Octopus een 39-jari- Amersfoortse man aange- uden, die ervan wordt ver- cht minstens drie meisjes in zwembad onzedelijk te oben betast. Het gaat om lisjes in de leeftijd van 10 tot jaar. De man heeft de be- luldiging ontkend, maar het derzoek loopt nog. In verband met de aanhou- ig doet de politie een oproep n een onbekend gebleven lier, die donderdag telefo- ich aangifte deed van een irtgelijke zaak. De politie i graag opnieuw contact met man in kwestie en verzoekt Je zich op het bureau te mel- nisch materiaal in het water verbruikt zuurstof en produ ceert warmte. Bij een plotse linge toevoer van grote hoe veelheden mest in het water kan er in relatief korte tijd een toestand optreden, waarin het water vrijwel geen zuurstof meer bevat. Dat heeft ernstige gevolgen voor het dierlijk le ven in het water. De eerste metingen, die van nacht werden verricht, wezen uit de de vermoedelijke bron van de vervuiling niet (uitslui tend) in Leusden moet worden gezocht, maar verder stroom opwaarts richting Wouden berg, Overberg of Veenendaal. Vanaf de sluis aan de Asschat- terweg in Leusden, waar de eerste meting werd gedaan, tot in Overberg, waar de laatste monsters werden genomen, dreef dode vis in het Valleika naal. De zuurstoftoestand in enkele zijarmen van het kanaal in Woudenberg en Overberg was dusdanig laag dat daar geen enkele vis meer kan leven. 'Gezond' water bevat 7 milli gram zuurstof per liter water. Als water minder dan 3,5 mg zuurstof bevat, wordt de si tuatie voor de vissen kritiek. Bij het eerste meetpunt in Leusden, na de sluis aan de As- schatterweg, werd ruim 5 mg gemeten. Vlak voor de sluis be vatte het water niet meer dan 3,2 mg. In Woudenberg liep het zuurstofgehalte terug tot 2,1 mg per liter. In twee beken, die uitmonden in het Valleikanaal (op Woudenbergs grondgebied en in Overberg) werd niet meer dan 1,1 mg zuurstof gemeten. De hoge temperatuur van het water (ruim 21 graden tegen normaal 15 16 graden) bij de sluis aan de Asschatterweg duidde eveneens op behoorlij ke vervuiling. Spuien Volgens een woordvoerder van de politie is maandag al alarm geslagen bij het water schap, dat het kwantiteitsbe- heer over het oppervlaktewa ter heeft Op dat moment werd gesignaleerd dat veel vissen in het Valleikanaal in ademnood verkeerden Het waterschap heeft daarop gereageerd door te spuien, in een poging zuur stofrijk water in te laten. Dins dagavond bleek het effect daarvan onvoldoende te zijn geweest. Toen kwamen bij de politie de eerste meldingen binnen van dode vis in het ka naal. De politie was met eerder op de hoogte van het probleem. De uitslagen van de bemon stering van het water worden volgende week verwacht. Het is echter twijfelachtig of de bron van de vervuiling aan de hand daarvan eenduidig kan worden vastgesteld ^aar- voor zijn we vermoedelijk te laat ingeschakeld", aldus een opsporingsambtenaar van de provincie, die vanacht metin gen verichtte. „We hebben be grepen dat het waterschap al heeft gespuid en dan wordt het erg moeilijk om de bron te tra ceren. Er treedt dan sowieso verdunning op. Maar het is in dit soort zaken altijd moeilijk om exact vast te stellen wat de oorzaak van de vervuiling is. Slechts een enkele keer laat het spoor zich zo duidelijk volgen, dat er een dader kan worden aangewezen." De eerste conclusies na het onderzoek van vanacht zijn dat het vrijwel zeker is dat er geen sprake is van chemische ver ontreiniging van het water. ,,In dat geval zou het zuurstofte kort niet zo groot zijn geweest. Voorlopig lijkt het erop dat er gens langs het Valleikanaal een riooloverstort in één van de ge meenten de schuldige is. Maar het kan net zo goed om mest- dumping gaan of een combi natie van die twee", aldus de opsporingsambtenaar. LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt vrijdag 14 augus tus een Midzomerdisco voor jeugd in de leeftijd tussen 10 en 15 jaar. Het feest begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur Deelnemers betalen 2,50 entree Zaterdag is er een midzo merdisco voor de ouderen. Ook hier bedraagt de entree 2,50. Zondagmiddag is De Til nog steeds in midzomersferen. De zaal is die middag van 14.00 uur tot 17.00 uur geopend voor liefhebbers (toegang: 2,50). LEUSDEN - Onder leiding van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) kunnen belangstellenden zon dag 16 augustus deelnemen aan een natuurwandeling in het gebied bij de Treekerpunt in het landgoed Den Treek Het thema van de wandeling is 'heide'. Deelnemers dienen zich op genoemde dag om 14 .00 uur te verzamelen bij de par keerplaats van het Treeker punt aan de Treekerweg LEUSDEN - De leerlingen van de baisscholcn gaan op 17 augustus weer naar school. Het voortgezet onderwijs begint op 24 augustus. Ook dit jaar doet de gemeente Leusden weer mee aan de actie „Wij gaan weer naar school". In bedrijven, winkels en scholen worden af fiches opgehangen om de weg gebruikers erop te attenderen dat schoolkinderen weer aan het verkeer deelnemen. Ook worden op verschillende pun ten grote spandoeken over de weg gehangen. De politie heeft een inventa risatie gemaakt van plekken op de schoolroutes waar in het verleden de meeste ongelukken gebeurden. Vanaf 24 augustus zal zij op deze plaatsen gedu rende twee weken controles uitvoeren Bij deze controles gaat de aandacht vooral uit naar de staat van fietsen en bromfietsers en gedragscon- LEUSDEN - In De Til wordt vrijdag 14 augustus een bin go-avond gehouden. Er wor den tien ronden gespeeld. Kaarten kosten twee kaartjes per stuk. De activiteit begint om 20.00 uur. Iedereen is wel kom troles. Zowel de vrachtwagen bestuurder. de automobilist als de bromfietser en fietser wor den gecontroleerd op snelheid, oversteekgedrag en het rijden door rood licht. Voor alle categorieën ver keersdeelnemers heeft de poli tie vouwbladen met informatie over onveilig gedrag en tips om het deelnemen aan het verkeer veiliger te maken LEUSDEN - Bij de politie is aangifte gedaan van het feit dat dit weekeinde op het Bur gemeester Buinmgpark een partij hout is gestolen. Het gaat daarbij om planken, tuinvlon- ders en vlechtschermen. Over de waarde van de gestolen goe deren is niets bekend LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van maandag en dinsdag bij een woning aan de Zonnedauwhof 31 flessen frisdrank weggenomen. De flessen stonden in een schuur, die ten tijde van de diefstal met was afgesloten. De bewoners van het huis bemerkten dins dagavond dat de voorraad fris drank was geplunderd. LEUSDEN - Op 9 september verandert de naam NMB Bank in Internationale Nederlanden Bank, kortweg ING Bank. Vanaf die datum zal op alle uitingen van de bank, bijvoorbeeld op rekeningaf schriften, in brochures en op lichtbakken, het nieuwe logo van de bank voorkomen. In dat logo staat een liggende oranje leeuw centraal. Ook de kantoren worden aan de binnen- en buitenkant in een nieuwe stijl uitgevoerd. 14 augustus wordt bij de NMB Bank aan de Kooikersgracht 6 de voorbereidende werkzaamheden begonnen. „Dit betekent enig ongemak voor onze klanten, want er worden bijvoorbeeld nieuwe brochurepa nelen en lichtbakken geplaatst. Wij hebben echter voorzieningen getroffen om het ongemak tot een minium te beperken. Mocht er toch hinder worden ondervonden, dan bieden wij bij voorbaat onze excuses aan", aldus de heer M. M. van Meurs, directeur van de bank in Leusden. Deze werkzaamheden zijn het directe gevolg van de fusie tussen NMB Postbank Groep en Natio- nale-Nederlanden in maart 1991. Daardoor ontstond één van Europa's grootste financiële instellin gen: de Internationale Nederlanden Groep (ING Groep). De ING Bank is een van de werkmaat schappijen van deze groep, die meer dan 50.000 werknemers telt van wie ruim éénderde in het buitenland werkzaam is. In Nederland heeft de bank meer dan 400 vestigingen. Bouwdorp bij ijsbaan in teken van zeerovers LEUSDEN-Het schip van kapitein Haak kap seisde, dinsdag om tien aurin heizicht van de haven. De bemanning liep een nat pak op Prachtig was het vaart uig (varend taig) volkomen onver wachts vanachter het ei land verschenen Het ka nongebulder kondigde oorverdovend de bouw van een nieuwe nederzet ting aan, toegejuichd door300 enthousiaste hinderen. Rond de ijs- haan, ver van mens en be schaving, deden zij in twee dagen tijd een Pira- tennest verrijzen. Zeerovers en vrijge vochten meiden, onder begeleiding van 26 ruwe holsters, blanke pitten die Z!°h zelf hiertoe veroor deeld hebben, hebben het gebied rond de ijsbaan in heslaggenomen. Ver van mensen beschaving, schiepen zij h un eigen wereld met enthousiasme en vlijt. Wat nog rest is de af werking, hier en daar een verdieping en het aan brengen van de details waardoor het iedereen duidelijk zal zijn, dat in dit dorp het sch uim der natie huist. Dat deel van de Leus dense bevolking dat niet geeft om status en tennis maar beslist niet onbemiddeld is. Want ergens ligt een schat ver borgen. Pleisters bedekken de opgelopen verwondingen in de strijd die uitgevoch ten werd met hamer en zaag. Een blauwe duim is als een ere-teken. Zoals bij piraten te ver wachten, aast men op buit. In dit nest vooral bestaande uit spijkers, pallets en platen. De be- sch ik bare vijf 'bam i 'pak ken vol spijkers waren voorhet eerste midda guur op. De jongste deel nemers hadden het niet altijd makkelijk. Als ze niet over het hoofd wer den gezien bij het ge drang om de buit, kregen ze soms kleine plankjes omdat de zware schotten niet te dragen waren. Vooreen eerlijke verde ling deed men moeite en iedereen kwam onderdak Voor velen een nieuive er-K varing zoals voor de 18 aanvankelijk schuchtere piraten afkomstig uit het asielzoekerscentrum die hun ogen uitkeken bij deze bende. Ze werden snel ingewijd en hebben nu ook een eigen onder komen op Nederlandse bodem. Voor het eerst en voor heel even Overal heerst bedrijvig heid. De meiden doen niet voordejongens on der. Hun aandacht voor details is misschien gro ter. Sommigen begonnen met de ramen om pas daarna de muren te tim meren. Zoals een groep jongens begonnen met de vlaggemast vooraan het dak gedacht werd. Van buiten mag het piraten- nest een bij elkaar ge raapt zootje lijken, iedere hut is handwerk en van binnen een paleisje. Voor wie goed kijkt is te zien met hoeveel liefde en creativiteit in de in- rich ting zit. Drie sp ijkers naast elkaar vormen de kapstok. Een speciaal plankje aan de muur is voor het kostbare blikje met spijkers, het tafeltje in het midden heeft een kleedje. De bewoners heb ben het echt helemaal zelf gemaakt. Ouders zijn met zachte hand verwijderd. Terecht maar weljammer want hun vingers jeukten soms. Zij moeten tevre den zijn met hun bakste nen huis, mooi en groot weliswaar, maarniet zelf gebouwd. Zou de vrou wenraad ook niet eens een bouwdorp kunnen or ganiseren? Onder leiding van de Vrouwen Advies Commissie voorde wo ningbouw! Het terrein is voorde kinderen. Tenminste bin nen de afbakening door de gemeente die uit angst voor beschadigingen aan de natuur, slechts een smalle strook besch ikbaar stelde. De aantrekkelijk heuvels zijn verboden ter rein. Wie uitgetimmerd is trekt naar de hoofdtent vooreen beetje ontspan ning en een drankje. Jon-' geren werker Frits Rin - gers, kijkt uit naar een permanent onderkomen voor zijn troep, volgend jaar op hetzelfde terrein, maar is tevreden met de noodoplossingen. Zijn trouwe ploeg weet zich aan te passen aan de om standigheden. Het wachten is op de waterfietsen en de kano's, de jacht op de schat en de woeste liederen. Nog even en de ooglappen kunnen voor, de sjaals om het hoofd, de houten poten aangeschroefd en de pa pagaaien mogen op de schouders. Vrijdagavond barbeque, zaterdag verko pen de piraten hun heb ben en houwe. Met depi- ratenvlag in menig top zal het einde van een mooie tijd daarna snel komen. Alleen deze week viert men de vrijheid bui ten orde en plicht. Vol gende week gaan al die zeerovers weer keurig naar school, om daar rus tig, zoveel mogelijk zwij gend en gehoorzaam zich over hun sommen te bui gen. Marianne de Valck Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Er gebeuren de laatste tijd niet alleen maar fraaie zaken. Wij krijgen op de redactie wel eens vragen en opmerkingen zo van 'dat en dat is er gebeurd, maar er stond niets van in de krant'...* *...Tja, dat kan natuurlijk altijd gebeuren. Niet alles is even nieuwswaardig en soms is het wel nieuwswaar dig maar besluit de redactie uit piëteitsoverweging er geen kond van te doen... *...Een tikje cryptisch, maar de oplettende lezer weet ongetwijfeld waar wij op doelen. Een zeer delicaat onderwerp als zelfdoding zal de kolommen over het algemeen niet halen...* *...En dat is nv juist wat erin de afgelopen weken twee maal is voorgekomen. Sensatiebelust is een redactie van de krant altijd, maar ook deze eigenschap kent grenzen. Duidelijk is dat bij dit soort 'nieuws' die grens wordt bereikt...* *...De honk- en softbalvereniging Red Caps uit Leus den heeft het afgelopen weekend stevig in de bus geblazen. Een magnifiek stel sporters was te bewon deren op het sportpark aan het Valleikanaal. Interna tionaal niveau met dames, die een redelijk balletje kunnen werpen...* Sport staat voorop, maar ook hier sluipt stilletjes- aan de commercie, (heeft u het koffiebrandersbord gezien van naaste 'concurrent' Quick?) en bobo-cul tuur binnen. De wedstrijd was boei vol, maar randgc- beuren zeker. Het was een dampen en smeulen gebja- zen aan de barbecueroosters. Gezellig en een zeer lovend initiatief...* *...Wat stijgen de sterren van onze medewerkers toch aan het firmament. Dit keer is het onze weerman Jan Versteegt, die zijn stem door de ether laat scha IJlen. Jan neemt de plaats in van de andere Jan, die onlangs kwam te overlijden. En nu maar hopen, dat 'onze Jan' het weer goed blijft voorspellen...* *...Een grote stroom berichtjes bereikt de redactie voor met name de kolommen van het nieuws- en opi nieweekblad De Stad Amersfoort (overigens gratis verkrijgbaar op het redactiekantoor). Nu zijn wij er niet om een inhoudelijk oordeel over dit soort berich ten te geven, maar soms....* *...Soms bekruipt ons toch een raar gevoel. Komt er een reeks berichten binnen van de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland over verschillende cursus sen. Van rouwverwerking, incest, migrantenvrouwen tot spanningsklachten Uitermate belangrijk, maar van sommige groeps titels lopen ons de rillingen over de rug. Het zal best laagdrempelig en uitnodigend zijn. maar de titel 'Praten met je partnerkan dat dan?' vinden wij een gruwel...* *...Een sterk positief punt is dat alle cursussen gratis te volgen zijn. En dat tref je tegenwoordig bijna nooit meer. Chapeau! Daarom deze uitzondering in deze rubriek: voor meer informatie telefoon 63 39 24...* *...Met de krant naar Den Haag, als een vorst op Prinsjesdag kijken naar de gouden koets en het be roemde koffertje. Een vip-plaats op een eretribune en dan ook nog eens in een verloren uurtje naar Madüro- dam. En dat alles voor een abonneeprijs van zes tien tjes. Komt u maar Verbazing bij wethouder Joost de Jongh over de reactie van mensen over zijn komst naar de meeting over het verkeersplan. Er gingen geruchten als zou de wethouder niet dur\Ten komen. Een bulderende lach kwam uit de mond van de wethouder, die zegt dat de mensen nu toch moeten weten, dat hij houdt van een robbertje vechten... *...Niet vergeten de datum van 14 september alvast te noteren, dan immers is er een openbare bijeenkomst in De Til over het verkeersplan. De lijst genodigden groeit gestaag, maar ook de lezer is straks van harte welkom. U hoort er binnenkort alles over...* *...De redactie kan er niet vaak genoeg op wijzen, maar aankondigingen en dergelijke moeten natuur lijk wel voorzien zijn van een juiste plaatsaanduiding. Nu willen wij niet direct zondebokken aanwijzen, maar 'wie de schoen past trekke hem aan'...* *...Het bericht luidde aldus: dan en dan is er een braderie-barbecue van onze organisatie, iedereen is welkom vanaf 4 uur. Tot dan'. Kijk, daar kunnen wij dus geen brood van bakken. Hoe graag we dat op de barbecue ook zouden willen...* *...Een beetje ondergesneeuwd door de gigantische Olympische Spelen dreigt Leusdenaar Giles te raken. Bij deze volop in de schijnwerper: Tom Giles, de in Nederland werkende Engelse golfprofessional won het toernooi voor de golflerareu en mag nu tegen Amerika spelen...* *...„Ecn droom is uitgekomen", aldus de Leusdenaar, die met de winst ook de forse prijs van bijna twintig duizend gulden incasseerde. Giles had voor 72 holes op de par-73-baan 290 slagen nodig en was daarmee twee onder par. De buurt vierde het feest mee en liet zich maandagavond de champagne goed smaken *...En nog steeds zomert Leusden, met af en toe een fiks regen- en onweersbuitje, voort en voort Omschakeling naar ING bank werpt schaduwen vooruit

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3