De Inslag: een toekomstig multi-functioneel sportcentrum? Tennis- en squashcentrum probeert alle facetten van de sport te bereiken Twee seizoenen Uitbreidingen Hettennisgebeuren LEUSDEN -'We zijn alle dagen van het jaar open; behalve op eerste kerstdag.' 'We zien de mensen heel duidelijk als onze klant en proberen dan ook een goede gastheer te zijn.' Twee uitspraken van 'bedrijfsleider' Rolf Hoving van een bedrijf dat zo wel commercieel als dienstverlenend genoemd mag worden. 'Sport-coördinator' dekt de lading dan ook beter als omschij ving van zijn functie. Het bedrijf welke deze keer onder de loep wordt genomen heeft alles te maken met sport. „We proberen alle facetten van de sport, en dan speciaal squash en tennis, te bereiken. Dat is ook de rode draad die door ons bedrijf loopt." Onze medewerker Frits Schoenmaker trof Hoving in de bar van De Inslag, het onderkomen van 'Tennis Squash Centrum Leusden'. Deze besloten vennootschap van eigenaar C. Ruis verzorgt alle 'ins en outs' van het squash- en tenniscentrum aan de Groene Zoom. In 1983 nam Ruis De Inslag over van de gemeente Leusden. Momenteel werken er acht mensen full-time (barmensen, receptie, onderhoud, Hoving) en zijn er vijf part-time medewerkers werkzaam (waaronder tennistrainer Marlies van Doorn). „Het is waarschijnlijk goed eerst uit te leggen hoe de combinatie bedrijf en sport in elkaar zit. De tennis- en squashclub kent geen bestuur. Dat is waarschijnlijk het grootste verschil met een vereniging. Mensen worden lid van het park, - het zogenaamde parklidmaatschap en het bedrijf zorgt voor de rest. Het lidmaatschap houdt in dat men nagenoeg onbeperkt kan spelen binnen de openingstijden van het centrum en met inachtneming van het baanreglement," aldus Rolf Hoving, sportcoördinator en squashle- raar bij De Inslag ,,Het grote voordeel van het lidmaatschap van de club is dat men veel en goedkoop kan spelen. Men kan zo vaak spelen als men wil. Men moet natuurlijk wel even reserveren. Bovendien komt men vaak steeds dezelfde mensen tegen en dat is iets wat men wil en wat gewaardeerd wordt. Wij zijn er als be drijf professioneel mee bezig De receptie regelt alles en men heeft er verder geen om kijken naar. Je ziet steeds vaker van deze clubs Via 'het bedrijf' kan men ook competi tie spelen. Wij zijn als club lid van de bond en een speler die bij ons lid wordt, is dat ook direct". Het centrum kent een duidelijk zomer- en winterseizoen Zowel tennis als squash heb ben elk zes binnenbanen. Gedurende de zo- elp mer zijn ook nog eens zes tennisbanen buiten beschikbaar. „Wij moeten het eigenlijk heb ben van de winter Dan verdienen wij onze boterham. Andere complexen zijn dan ge sloten en bij ons is het dan stampvol. Ook dan proberen wij gastheer te zijn (slogan van de horeca, red) en mensen, waar we kunnen, te helpen.' „Wij zien de mensen als onze klanten. Ik denk, dat we daar een ander groot verschil hebben ten opzichte van een vereniging. We zijn een commercieel bedrijf; daar kun je niet omheen. Ik denk ook, dat dat heel goed sa men kan gaan. Het voordeel voor de mensen is dat er altijd (bekend) personeel aanwezig is en dat men niet afhankelijk is van vrijwilli gers Wij verstaan ons vak en wij zijn de hele ig aanspreekbaar." Hoving is de hele dag op het park aanwe zig, dat van 09.30 tot 1 uur open is. In de rt «weekenden wordt het een uurtje later. ..Ik ma denk dat mensen het fijn vinden bekende mensen als aanspreekpunt te hebben. Het centrale punt van het bedrijf is de receptie. Nogmaals; wij proberen iedereen hier te la ten sporten. Dat is heel belangrijk. Iedereen kan hier terecht en dat hoort ook zo." De Inslag is een gezond bedrijf met een goede omzet. Als ik om cijfers vraag, wordt het stil aan de overkant. „Nee, nee, ik mag er best over praten, maar ik vind dat niet zo belangrijk." Hoving doet een poging uit te rekenen wat er aan huur op de banen binnen komt, maar geeft dat al snel op. We moeten hem dan maar op zijn woord geloven dat het goed gaat. Gezien de recente uitbreidingen moet dat ook wel zo zijn. Op 1 april werd de nieuwe serre, die aan de bar is aangebouwd, geopend. Deze uitbrei ding komt de lichtval binnen ten goede en verder geeft het een uitstekend overzicht op de buitenbanen. Vorig jaar werden die banen van verlichting voorzien en werden binnen twee extra squashbanen aangelegd. Voor de toekomst zijn nog geen uitbreidingen in de maak. Het bedijf heeft daar wel de mogelijk heid toe. Hoe ziet de toekomst er uit? „Er is in de toekomst enige concurrentie op komst. In Amersfoort komt er een tennishal bij De Brand. We zullen dat zeker gaan merken, dat is duidelijk. Andere tennishallen zitten in Doorn en Baarn. Er komen hier veel klanten uit Amersfoort, vooral door die nieuwe aan sluiting op de A-28. Men rijdt hier van het parkeerterrein en men is zo in de stad. Toch geloof ik niet dat het rustiger zal worden. Leusden heeft nog genoeg potentie. Er zijn nog steeds genoeg aanvragen voor de losse verhuur." Voor de verdere toekomst ziet Hoving mo gelijkheden voor een multi-functioneel sportcomplex. „Je ziet steeds meer van dit soort bedrijven. Er is veel interesse naar ver schillende sporten op één complex. Ik denk hierbij zelf aan uitbreiding van de markt op het gebied van bijvoorbeeld bridge, klaver jassen, biljarten en conditietraining Dit naast het volleybal, tafeltennis, badminton, dat nu al tot de mogelijkheden behoort." „En dan niet alleen voor particulieren. Ook bedrijven trekken steeds meer onze kant op en niet alleen voor een gezellige avond. Ik denk hierbij ook aan de mogelijkheid dat wij, als bedrijf, ondernemingen gaan aanschrij ven. Daarin zullen dan door ons mogelijkhe Tennis- en squashcentrum De Inslag Leusden: het bedrijf, dat in sport doet Ifoto Hans Verhorst) den op sportgebied en een gezellige avond worden aangedragen. Nu gebeurt dan nog incidenteel." Als ik op een woensdagmiddag het terrein opkom is het parkeerterrein praktisch leeg. Het is drukkend warm en de hele dag hangen er al dreigende onweerswolken boven Leus den. Op de buitenbanen zijn een drietal ba nen in gebruik. Binnen geeft Marlies van Doorn tennisles aan een groep kinderen. De squashruimtes zijn leeg. Een medewerkster van De Inslag legt uit dat het woensdagmid dag is en dat dan de kinderen thuis zijn van school. Dus weinig huismoeders op de baan. Ook blijkt het in het algemeen 's morgers en 's middags veel drukker te zijn. Wat is er zo al mogelijk bij het tennis- en squashcentrum'' Voor het spelen van squash kan men lid worden van de Squash Leusden. Een lid maatschap kost 340 gulden per jaar Mo menteel zijn er zo'n 150 leden Voor jongeren tot 18 jaar is dat 140 gulden, terwijl minile- den (tot 13 jaar) zeventig gulden betalen. Hoving: „Wij hebben helaas geen minileden Er bestaat ook bijna geen jeugdcompetitie; dat is een internationaal probleem. Het is een vrij individuele sport en dat is zeker voor kinderen niet zo gezellig Een andere mogelijkheid is het nemen van een lidmaatschap voor alleen overdag. Dat kost 170 gulden en daarvoor kan men van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17 00 uur vrij spelen (Mits de banen niet verhuurd zijn). Al deze bedragen zijn inclu sief twintig gulden lidmaatschap van de Ne derlandse Squash Rackets Bond Voor leden zijn er op maandag en vrijdag van 19.00 tot 23 00 uur clubavonden. Op zondag is er een clubmorgen (09.00 - 12.00 uur) en donder dagochtend is er een speciale ochtend voor dames. Natuurlijk is het ook mogelijk een baan los te huren voor een half uur. De prijs is afhan kelijk van het uur van de dag. Een andere aantrekklijke mogelijkheid is het kopen van een jaarcontract. Daarmee kan men voor een jaar een vaste dag en een vast half uur vast leggen. Dus als men bijvoorbeeld op elke dinsdagmorgen om 10.30 uur wil spelen dan kan men dat voor een jaar vastleggen. De kosten die daaraan verbonden zijn, bedragen 440 gulden. Tussen 20.00 en 22.00 uur liggen het bedrag een stuk hoger 880,- Maar je bent dan wel voor een jaar verzekerd van een vaste plek. Een aantrekkelijk vorm om kennis te ma ken met het squashen is het nemen van les sen Voor 92 gulden krijgt men drie lessen van een half uur. Bovendien mag men het racket en de bal houden. (Ook tennis kent een dergelijke regeling. Alleen krijgt men bij de drie lessen geen bal cadeau.) Hoving: ..Het is een investering Heeft men eenmaal een rac ket dan blijft men over het algemeen spelen. Veel mensen hebben drempelvrees; vooral als men alleen is." „In dat half uur, altijd op woensdagavond, is men heel intensief bezig. Tevens maakt men kennis met de spelregels. Squash is niet zonder gevaren, omdat je je met z'n tweeèn in een relatief kleine ruimte bevindt Het leren van squash is makkelijker dan het leren van tennis. Je hebt vier muren om je heen, dus al raak je de bal nog zo raar; hij komt altijd ergens." Het is natuurlijk ook mogelijk pri- véles te krijgen. Gedurende de winters wor den er regelmatig gezelligheidstoernooien gehouden. „Voor tien gulden kan men een hele avond spelen." Hoving komt nog maar eens terug op de rode draad. „We willen dat de mensen re creatief bezig zijn en hier voor de gezellig heid komen Wij proberen alle hoeken van de sport te bereiken. Dus is het spelen in com petitieverband mogelijk: er zijn drie squashteams (twee mannen en één vrou wenteam). We merken toch steeds vaker dat mensen recreatief willen spelen. Voor het spelen in competitieverband, in welke sport dan ook, bestaat toch steeds minder belang stelling. Men wil graag even sporten en daar na nog even aan de bar iets drinken Dan kan bij ons uitstekend. Wij zijn daar op volledig op ingericht." „Het hele tennisgebeuren ('ik lijk Michels wel') kan onderverdeeld in een zomer- en een winterseizoen. Voor de zomer kan men lid worden van de tennisclub De Inslag Leusden. Met maakt dan gebruik van de buitenbanen met gebruik van de binnenbanen, mits deze niet bezet zijn De club heeft vijfhonderd leden. Het lidmaatschap kost twwehonderd gulden; jeugdleden betalen honderd gulden Verder is huur van een losse baan mogelijk. Net als bij squash is het ook mogelijk een contract te kopen Dan speelt men wekelijks op vaste tijden De prijzen variëren van 210 tot 540 gulden voor 33 weken Erg populair is het daglidmaatschap. Voor 95 gulden per jaar kan men van maandag tot en met vrijdag tot 17.00 uur vrij spelen. Op dinsdag- en donderdagochtend zijn er speciale racke tochtenden voor dagleden Voor 'gewone' le den is die op donderdagavond. Op diezelfde avond is er ook sponsortennis, waarbij gemengde teams en herenteams een competitie houden Bedrijven spelen in to taal zestien weken lang tegen elkaar Bedrij ven organiseren ook steeds vaker sporteve nementen voor hun personeel „Wij hebben bedrijven, die contracten afsluiten voor vaste dagdelen Ook komt het regelmatig voor dat een dagdeel de complete zaak wordt' ge huurd. Deze activiteiten zijn veelal gecombi neerd met eten; een koudbuffet of een hapje Het Regenboogtoernooi is een bekend eve nement in Leusden In tien dagen worden zo'n 667 partijen gespeeld. Hoving: „Het unieke aan dit toernooi, dat dit jaar van 5 tot 16 juni is gehouden, is, dat er in poules wordt gespeeld, zodat iedereen meerdere keren kan spelen. Het is één van de grootste toernooien in de regio." Het winterseizoen is het drukste seizoen wat tennis betreft „We zijn voor het komen de winterseizoen al praktisch volgeboekt. Het is werkelijk stampvol. Alleen op de late uurtjes is hier en daar nog een gaatje Ook in de vakantiesperiodes is nog wel wat ruimte, omdat dan andere activiteiten stilliggen In die tijd organiseren we echter ook vaak al lerlei toernooien: een Mossel-, een kerst- of een carnavaltoernooi." Men werkt 's winters alleen met contracten voor de binnenbanen, buiten wordt niet ge speeld De prijzen liggen in die tijd een flink stuk hoger dan voor eenzelfde periode in de zomer. De tarieven variëren van 730 tot 1120 gulden voor elke week een vast uur en dat dan dertig weken lang. Maar blijkbaar vor men deze prijzen geen beletsel voor de ten- nisliefhebbers gezien de grote animo Gedurende de winter wordt er ook nog een groot aantal andere tennis-acitviteiten geor ganiseerd. „Mensen kunnen zich individueel inschrijven en hoeven daarvoor geen lid te zijn. Voor mensen die het leuk vinden eens in de twee weken op vaste tijden een balletje te slaan. Zij krijgen aan het begin van het sei zoen een lijst met de tijden en de data's, zodat zij voor de rest van het seizoen op de hoogte zijn Voor een aantal activiteiten, zoals de winter zondagcompetitie en het 'chance- your-partner-tennis', is nog beperkt ruimte De overigen zijn allemaal volgeboekt," aldus Hoving. „De winter is sowieso een drukke tijd Squash is in de winter ook altijd een geliefde bezigheid. Bovendien heb ik iedere week toch wel twee bedrijven of verenigingen die het hele complex afhuren Daar organiseren wij dan een toernooi voor. Voor badminton is er op één tennisveld plaats voor vier velden en daar kan je dan al gauw zestien man kwijt Zo'n toernooi wordt dan ook meestal gecom bineerd met een etentje Grotere eetpartijen worden uitbesteed aan een cateringbedrijf De Inslag heeft zelf een kleine keuken waar saté, soep, een uitsmijter en dergelijke genuttigd kunnen Maar het belangrijkste blijft toch - Hoving kan er geen genoeg van krijgen - de rode draad van het bedrijf. „Wij proberen de sport in al zijn facetten te benaderen en het zo ruim moge lijk te interpreteren Het blijkt dat mensen toch niet zo gemakkelijk binnen komen lo pen Dat hoor ik toch vaak van mensen, die hier voor het eerst komen. Maar het is geen afgebakend terrein Iedereen is welkom om zo maar even binnen te lopen. Ze kunnen kijken, iets drinken en informatie krijgen. Vooral op donderdagavond is het altijd ge zellig druk." Voor nog geen honderd gulden krijgt men drie squash-lessen plus een racket en een bal (foto. Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5