leusder Krant. Riooloverstort oorzaak vissterfte „Bij overleg vissterfte minder massaal" Afgebrande bibliotheek in oude staat hersteld de schijnwerper L E U S D E N Hengelsportvereniging Ons Genoegen: 'De hoogste is de lekkerste' Flipperen Woensdag 19 augustus 1992 Pagina 3 Dode vissen in het Valleikanaal bij de stuw bij Woudenberg. (Foto: BDU) BAR NE VELD/REGIO - De massale vissterfte in het Valleikanaal dinsdagavond is vermoedelijk toch ont staan door riooloverstort. Honderden vissen vonden de dood door zuurstofge brek. Als gevolg van de heftige re genval in de nacht van zondag op maandag ontstond er in di verse kernen langs het kanaal een overstort. Het rioolstelsel is niet berekend op de plotse linge grote toevloed van regen water. Het stelsel wordt daar op ontlast door rechtstreeks te lozen op het oppervlaktewater. Daarbij komt hierin sterk ver ontreinigd water terecht. Nor maal gesproken wordt dit schoongemaakt in zuiverings installaties. Door de droogte zijn er ook allerlei stoffen in de rioolbuizen aangeslibt. Door de enorme hoeveelheid water die zondagnacht in korte tijd viel, kwam dit slib in één keer in het water terecht. Om de verontreiniging af te breken in het oppervlaktewater is extra veel zuurstof nodig, waardoor er minder zuurstof voor de vis sen overblijft. Ook de lage waterstand en de hogere temperatuur van de af gelopen weken veroorzaakten mede de sterfte. De stuwen in de omgeving van het kanaal zijn direct laag gedraaid. In 1990 was er ook sprake van een massale vissterfte. De oorza ken waren toen identiek. Honderd procent zeker is de provincie overigens niet over de oorzaak van de sterfte, om dat het verontreinigde water inmiddels verdwenen is in het Eemmeer. Bovendien is er nieuw water via de Rijn het kanaal ingesluisd. Klok gelijk Volgens W. Deetman van het waterschap kun je de klok er haast gelijk opzetten dat na een warme zomerperiode on weer en heftige regenval volgt, iets waar het rioolsysteem dan niet op berekend is. Hij zei ook alweer vissers bij het kanaal gesignaleerd te hebben. Dinsdag was er ook sprake van dat de massale vissterfte ook een gevolg kon zijn van een plotselinge toevoer van orga nisch masteriaal zoals mest. „Dat geloof ik niet, want het zou wel heel toevallig zijn als dat op precies hetzelfde mo ment gebeurd was als de regen val," aldus Deetman. Een 'wa- terdeskundige' van de Provin cie Utrecht sluit dit ook uit, omdat er dan sprake moet zijn van een lozing van tonnen mest in het kanaal. De uitslagen van de water monsters die de provincie heeft genomen, worden volgende week verwacht. Maandag 10 augustus werd Bart van de Grift -lid van Ons Genoegen- door een visser ge waarschuwd dat er dode vis sen in het Valleikanaal dreven. Nadat Hans Voorhout ge waarschuwd was, werd er polshoogte genomen. Op het moment dat Voorhout samen met penningmeester Joop Morren op de plek des onheils aankwam, waren er al vissers bezig om karpers over te zet ten. Bij het Schapebruggetje werd eigenlijk pas echt duide lijk waar het om ging, want in het zuurstofloze water pro beerden de kleine vissen boven het water uit te spartelen. „De vissen probeerden als het ware uit het water te vliegen Zo benauwd hadden ze het-," al dus Morren, die de aanblik heel naargeestig vond Ook m de avonduren waren Voorhout en Morren langs het Valleika- naal te vinden en op een gege ven moment leek de stroom vissen haar hoogtepunt be reikt te hebben en dachten de kopstukken van de vereniging dat het ergste leed voorbij was. Groot was de schok toen dinsdagavond de mededeling vanuit het politiebureau Leus den kwam dat er een massale vissterfte in het Valleikanaal opgetreden was. „In eerste in stantie dacht ik dat er gif ge loosd was," bekent de m Vee- nendaal woonachtige Hans Voorhout. „Ik ben meteen naar Woudenberg gekomen en samen met Joop hebben we met grote schijnwerpers het Valleikanaal afgezocht - ,,De massale vis sterfte in het Valleikanaal had bij betere communicatie voor komen kunnen worden." Dat is de conclusie van hengel sportvereniging Ons Genoegen; één van de verenigingen die over het visrecht in het Valleikanaal beschikken. „Als de waterzuiveringsinstallaties de kleppen open zetten, dan moet er een telefoontje naar het waterschap en de belangheb bende hengelsportverenigingen uitgaan. Dan kunnen wij ervoor zorgen dat wc voldoende mankracht op de been bren gen om te proberen nog zoveel mogelijk vissen over te zetten. Als wij afgelopen week bijtijds een telefoontje ontvangen hadden, dan waren er geen tienduizenden vissen gestorven," aldus Hans Voorhout, voorzitter van Ons Genoegen. Deze vereniging is het zwaarst gedupeerd omdat het visrecht waarover de vereniging in het Valleikanaal beschikt, grenst aan de waterzuiveringsinstallaties van Scherpenzeel en Woudenberg. "Achteraf kunnen we niet zeggen dat er echt grote fouten gemaakt zijn door de instan ties. Het is nogmaals alleen jammer dat we niet vooraf geïnformeerd zijn over het openzetten van de kleppen, want dan hadden we onze maatregelen kunnen treffen waardoor de vissterfte niet zo massaal zou zijn." Overigens heeft de vissterfte maar weinig invloed op de uit stekende vismogelijkheden die het Valleikanaal biedt. Donderdagavond werd er al weer volop gevist en met suc ces. „Een visser vertelde weer zo'n 20 voorns gevangen te hebben," aldus Joop Morren. Het enige verschil met een week eerder is dat het formaat van de vissen zo'n 10 centime ter kleiner uitviel." Voor het viswater tussen de Pothburg en het Schapebrug getje ziet het er momenteel slechter uit. Om onbekende re denen is dit gedeelte van het Valleikanaal altijd al redelijk zuurstofarm geweest, weet se cretaris Willem van Raaij te melden. „Vooral de kleine vis sen hebben de lozmg van het overstort niet overleefd. Aan de andere kant is het vissen eigen dat ze zelf naar die plek ken trekken waar zich weinig vis bevindt omdat daar voor hen weer voldoende te eten is zodat ook op dit zuurstofarme plekje de visstand binnen niet al te lange tijd weer op het oude niveau zal zijn." Hiermee kan ook de ongerustheid bin nen de leden van de vereniging weggenomen worden, want er zijn al diverse leden geweest, die bij de leiding geïnformeerd hebben naar de consequenties van de vissterfte voor de vangstmogelijkheden. „Alle vis die in Nederland voorkomt was in het Valleikanaal te vin den. De afgelopen weken is er zelfs door twee vissers een scholdpad aan de haak gesla gen," aldus Van Raaij, die zich er samen met de overige be stuurders over verbaasd heeft dat de snoek-populatie vrijwel intact is gebleven. Twee weken De toekomst zal leren in hoeverre de vissterfte van af gelopen week invloed op het viswater heeft Volgens Hans Voorhout is over twee weken iedereen weer vergeten wat er gebeurd is. Overigens zal mas sale vissterfte niet te voorko men zijn, want bij zware re gen- en onweersbuien is de mogelijkheid van overstort altijd aanwezig. Zo bleek ook in 1990 toen de vissterfte ech ter minder massaal was. Via een betere communicatie hoopt Voorhout dat zijn vere niging in de toekomst ade quater kan reageren en hij hoopt ook dat als er nieuwe sluizen geplaatst worden er automatisch een vistrap ge plaatst wordt zoals in Veenen- daal het geval is, zodat de vis sen in geval van nood zelf naar het zuurstofrijke water uit kunnen wijken. „Een andere mogelijkheid is om bij Rhenen Rijnwater in het Valleikanaal te laten. Je krijgt dan automa tisch meer doorstroming en meer zuurstof in het water, maar aan de andere kant moet je je ook realiseren dat het Rijnwater niet altijd al te schoon van kwaliteit is." LEUSDEN - Als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt, zal de eind vorg jaar afgebrande boerderij Nieuw Langenbeek, waarin de bibliotheek is ondergebracht, worden herbouwd. Dat bete kent dat de buitenkant van de voormalige boerderij in oude glorie zal worden hersteld. Van binnen zal het gebouw zoveel mogelijk worden aangepast aan de eisen des tijds. Het col lege druist hiermee in tegen de wens van het bibliotheekbe- stuur, dat volledige nieuw bouw wenste. Ook het plan van de Culturele Raad, om op de plek van de afgebrande boer- derij een soort cultureel cen trum te laten verrijzen, lijkt hiermee schipbreuk te lijden. Het college vindt dat de oude boerderij gespaard moet blij ven voor de slopershamer, om dat het in de dorpskern van Leusden één van de weinige cultuurhistorische monumen ten is, die de herinnering aan het oude agrarische Hamers- veld levend houdt. Het stand punt van b&w betekent een voortzetting van het beleid, zo als dat in 1974 ten aanzien van oude boerderijen in de woon kern werd vastgesteld. Toen werd besloten dat een drietal boerderijen in de dorpskern zou worden gerenoveerd en in stand gehouden. Het ging daarbij om de Hakhorst, Groot Krakhorst en Nieuw Langen beek. Een ander punt van overwe ging is geweest dat de finan ciële consequenties van her bouw beduidend lager zijn dan bij nieuwbouw. Daar komt bij dat herbouw vrijwel volledig gefinancierd kan worden uit de verwachte uitkering van de verzekering, aangevuld met geld dat overbleef van het nieuwbouwgedeelte van de bi bliotheek. Naar verwachting gaat herbouw van de boerderij 767.000,- kosten De ge schatte opbrengst van de ver zekering bedraagt 763.615,-, terwijl er nog 70.000,- over was van het krediet dat voor de nieuwe aanbouw van de bi bliotheek was gereserveerd. Na aftrek van de kosten voor een noodvoorziening (een klei ne 50 000,-) blijft er na uit voering van het project nog ruim 15.000,-over De kosten van nieuwbouw worden ge raamd op 950.000,- Het bibliotheekbestuur had liever gezien dat er op de plaats van de oude boerderij nieuw bouw zou worden gepleegd. Het bestuur hanteerde daar voor onder meer het argument dat nieuwbouw minder gevoe lig is voor vandalisme Het oude gebouw werd door op- LEUSDEN - Bramen groot, blauw en vochtig Dit jaar lijken de struiken uit te puilen Zo groot als knikkers, tot stuiters toe. De jacht is geopend. Keu rige dames trekken laar zen, spijkerbroeken en werkhandschoenen aan om minstens één kilootje te plukken Kinderen dringen met lege emmertjes, plastic zakjes en volle monden door haast ondoordringbare struiken. De doornen lij ken de vruchten te willen verdedigen, maar de bra men laten hangen zou zon de zijn. Ze verdrogen zon der dat iemand die speciale zoete, zachte. sappige smaak geproefd heeft. Op de 'kale' dijk, achter de Schoolsteegse bosjes, wa ren ze het eerst njp en nu al bijna niet te vinden. Op de 'volle' dijk, bij de bunkers, vlak bij de Koningshof, in Den Treek aan het fietspad vlakbij het hotel, aan de Tabakssteeg en hier en daar in de wijken langs water, hangen ze nog. Gratis voor iedereen die niet van wijken weet. Om bij de hoogs ten te ko men. die altijd het grootst, blauwst en lekkerst lijken, zijn hulpmiddelen onont beerlijk. Het simpelst is om met het volle gewicht tegen de takken die al leegge plukt zijn. Ie hangen en zo dieper te komen. Een wan delstok of een rechte tak met daaraan een haak ge bonden en een tuinhark zijn bijna professioneel p Eenmaal bevangen door de pluk, blijft geen braam buiten bereik Ze hangen daar gratis voor iedereen, hetgeen Nederlanders aan moet spreken Voor de toetjes, de jam, de ketchup, de chutney, de bramen- taartjes en als alternatief snoepgoed. zettelijke brandstichting in het rieten dak verwoest. Andere redenen waren dat de bedrijfs ruimte bij nieuwbouw effi ciënter zou kunnen worden in gedeeld, dat de exploitatielas ten zouden kunnen worden ge drukt en dat een architectoni sche eenheid zou onstaan met de vorig jaar uitgevoerde bouw. Het is nooit serieus overwo gen om de boerderij geheel in oude luister te herstellen (zo wel binnen als buiten). Zowel de gemeente, als de bibliotheek waren van mening dat die si tuatie voor een goede bedrijfs voering niet langer gewenst was. Het besluit van b&w bete kent een vroegtijdig einde van de plannen van de Culturele Raad om op de plaats van de afgebrande boerderij tevens een nieuw cultureel centrum te laten verrijzen. Volgens het college zal het plan zoals de Culturele Raad dat voorstelde, een te zware wissel trekken op de jaarlijkse uitgaven van de gemeente. Overigens betekent het besluit tot herbouw van de boerderij volgens b&w niet, dat de gesprekken met de Cul turele Raad over een cultureel centrum zullen worden ge staakt. LEUSDEN - Gehannes met de afstandsbediening van de tele visie leidde op de Weerdenburg tot een uit de hand gelopen ru zie tussen vader en zoon. De 22-jarige zoon irriteerde zijn vader met zijn 'geflipper' tus sen verschillende televisiesta tions. De boosdoener moest van zijn vader het ouderlijk huis verlaten. Bemiddeling van de politie hielp niet. Het enige dat de wetsdienaren bereikten, was dat de schakelfanaat de kans kreeg wat kleding mee te nemen. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Nog een paar nachtjes slapen en dan gaat de spits- bus rijden. Een mooi streven van allen om de auto van de weg te krijgen. Bijna tweehonderd Leusdenaren hebben zich aangemeld en nu maar afwachten of de bus ook volstroomt...* Want dat is wel een vereiste, zeker zolang de bus op proef rijdt. Een jaar moeten er gemiddeld vijfentwin tig mensen per rit meerijden anders is het volgend najaar alweer gebeurd. Maar niet zo somber direct... *...Nu is vijfentwintig mensen immers niet zoveel, zeker niet als je kijkt op welke manier het vervoer plaatsvindt. In een grijze shuttle zweeft men over de weg. Met in de eerste weck een krantje en een crois sant je en in een verende stoel...* *...En een grote partij haltes moet het voor de Utrecht se Leusdenaar gemaakkelijk maken de overstap van kar naar bus te maken. Na krap een half uur op De Uithof uitstappen, wat een weelde eigenlijk...* *...Het meest aardige is eigenlijk volgens ons, dat ook de niet-zakcnreiziger er aan mee kan doen. Effe naar de markt op dinsdag vanuit Leusden-zuid. Dan pak je vanaf volgende week gewoon even de shuttle. En het mag er dan misschien duur uitzien, maar het kost geen cent meer dan normaal...* *...Een marktje pakken is dus voor de zuiderling een makkie. Een klein addertje onder het asfalt is natuur lijk wel de weg terug, maar daar kan van alles op gevonden worden. En Leusden is zo mooi, dat je er natuurlijk ook rustig een hele dag voor uit kunt trek ken...* *...Dan kun je namelijk 's avonds zo weer met de bloedmooie shuttle terug naar je woning. Oh. oh, oh, wat kan het leven soms toch mooi en eenvoudig zijn. Kunnen wij niet alvast een andere bestemming voor de carpoolplaats gaan bedenken?...* *...Een eigenaardige vondst in het bosgebeid De Treek. Voorbijgangers zien een gevulde plastic zak liggen besmeurd met bloed. Gruwelijke gedachten komen op en er wordt direct alarm geslagen bij de politie... *...Met een blik voor ogen van de crimi-scrics op de televisie wordt overgegaan tot nader onderzoek. De zak wordt geopend en de inhoud doet een ieder bijna over dc nek gaan. Het is dan ook geen plezierig gezicht zo'n kluwen platgetrapte wormen...* *...Hoe dan ook de inhoud betrof in ieder geval geen menselijke resten, want daar was de angst voor. Maar zijn dat nu eigenlijk sportieve vissers (want wie an ders gebruiken zo'n massa wormen?) die zich op deze manier van de wormen ontdoen? Het was toch veel simpeler geweest de resten in het water te kiepen...* *...Dc bibliotheekboerderij wordt dus weer her bouwd. Althans de oude muren blijven overeind, maar* binnen wordt er een modern gebouw van gemaakt. Het gebouw is beeldbepalend en van historische waarde zegt de wethouder. Daarbij niet uit het oog- verliezend, dat herbouw ook aanzienlijk goedkoper zou zijn *...De motivatie voor herbouw is dus puur gestoeld op de historische waarde. Wij vinden het dan zo gek, dat een becldb'epalcnde boerderij als De Geut kortgeleden maar aan z'n lot werd overgelaten. Blijkbaar moet er eerst de hens in in Leusden voor er weereen -verkeer de?- keus wordt gemaakt... Zoals verderop in deze krant te lezen valt is de Culturele Raad weer vol enthousiasme. Een pracht programma voor de komende maanden, rijk gescha keerd en ook aan de jeugd is gedacht. Is er in ieder geval nog één organisatie die feestelijkheden organi seert nu de jaarmarkt het ook al laat afweten...* 'Fietsers krijgen alle ruimte op kruising' stond boven een artikel over de reconstructie van het we gennet aan de Asschatterweg. Nu kun je dat op vele manieren opvatten, maarzeker is dat alleen de fietsers van het kruispunt gebruik kunnen maken. Zonder hinder van de auto. maar natuurlijk wel kruip-door- sluip-door tussen de werkzaamheden door...* *...Het jaarprogramma van theater De Flint is uit. Rijk geschakeerd, vele mogelijkheden en dat alles ondanks de forse verbouwingen. Een goede zaak, want cultuur is een van de levensbehoeften van de mens. Het blijkt opnieuw, dat dc rode haan dan victo rie mag kraaien, maar dat de aanhouder wint en het laatst lacht...* *...En daar is dan eindelijk de start van de bouw van Hamershof 2. Maandagmorgen de officiële handelin gen, ook wel de eerste paal-festiviteiten genoemd. Wethouder De Jongh weer volop in de picture. Een geheimpje verklappen over deze doldrieste wethou der...* *...Het tvas de bedoeling met een parachute te landen op het bouwterrein, maar daar is toch maar afgezien. Het zou spectaculair geweest zijn, maardc wethouder durfde toch niet zo diep te vallen en bleef liever met beide benen op de grond...* *...Dc zomer loopt op zijn laatste benen. De poststa- pels groeien en de telefoon staat steeds minder stil. De vakantiegangers zijn teruggekeerd en het weer is om geslagen. Maar wat is het toch een prachtige zomer geweest, wat heeft Nederland genoten. En nu maar hopen dat de vierkante oogjes weer de normale pro porties aannemen...* '...Leusden maakt zich handenwrijvend op voor het najaar, met spitsbus en H-2...* 1

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3