Jeugdige Leusdense landrotten Van knuffelcursus tot poppenkast kijken uit naar 'Land in zicht' Komst Els Tijsinger hoogtepunt 'Land in zicht' .Leusder Krant. Programma Culturele Raad pakt uit met kindermanifestatie Kleurwedstrijd Geen Culturade Verhalen en gedichten Woensdag 19 augustus 1992 Paginaf Culturele Kindermanifestatie op zaterdag 10 oktober 1992, in het kader van de Kinderboe kenweek 1992. Een pro gramma van de Stichting Cul turele Raad Leusden en de Openbare bibliotheken van Leusden-centrum en Zuid. 9.00 uur: Demonstratie door Scouting "Impulsa" op de Kooikersgracht 10.00 uur: Optocht, al of niet verkleed, vanaf de Biblio theek aan het 't Erf naar de Korf. 10.30 U.-12.30 uur: Boeken beurs in de Korf, voor en door kinderen. 10.45 U.-11.30 uur: Poppen kast, opgevoerd door de moe ders van de basisschool "De Brink". 11.30 uur: Uitslag van de ver- kleedwedstrijd. 12.00 U.-12.45 uur: Kinderaero bic, door "Sport 2000". 12.45 U.-13.15 uur: muziek. 13.15 u.: Uitslag en prijsuitrei king door een bekende Neder lander van de Verhalen- en ge dichtenwedstrijd. 13.30 U.-15.00 uur: Ellen Tijsin- ger vertelt, in samenspraak met de aanwezige kinderen, haarboeken. 15.00 U.-16.00 uur: Ellen Tijsin- ger signeert haar boeken, te vens verkoop door de boek handel. 16.00 uur: Einde. LEUSDEN - Zaterdag 10 ok tober belooft een bijzondere dag te worden voor de honder den kinderen uit Leusden die mee doen aan de culturele kin dermanifestatie die de Cultu rele Raad en de Bibliotheek samen organiseren in het ka der van de kinderboeken week. Er is die dag van alles te doen en ook van tevoren zullen de kinderen aan het werk kun nen gaan, want er wordt een verhalen- en gedichtenwed strijd georganiseerd waar mooie prijzen mee te winnen zijn. Voor de jongsten is er een kleurwedstrijd. De Culturele Raad en de Bibliotheek heb ben de hulp ingeroepen van de basisscholen in Leusden en er hadden zich vóór de zomerva kantie al bijna 10 scholen spontaan aangemeld om mee te doen. De dag begint om ongeveer ne gen uur 's morgens met een de monstratie van de Scouting groep 'Impulsa' op de Kooi kersgracht. De leden van de LEUSDEN - Voor de kinderen van vier tot acht jaar oganiseert de CRI en de Bibliotheek een leuke kleurwed strijd. De kleurplaat kan in de bibliotheek van Leusden-centrum of Leusden-zuid worden ge haald. Uiterijk 17 sep tember kunnen de inge kleurde platen worden ingeleverd. Alle inzen dingen worden gebruikt voor het versieren van de Korfzaal en de biblio theek tijdens de kinder manifestatie op zaterdag 10 oktober a.s. De mooist ingekleurde plaat krijgt een pijs! groep laten daar zien wat je al lemaal leert als je lid bent van scouting. Om 10 uur gaan alle deelne mers aan de manifestatie al dan niet verkleed in optocht van de bibliotheek op 't Erf naar de Korf De mooist ver klede deelnemers kunnen een prijs winnen' Om half tien be gint in de Korf de Boeken beurs. Hier kunnen de kinde ren hun boeken verkopen of ruilen. Van kwart voor elf tot half 12 kunnen de jongsten kijken naar de poppenkastvoorstel ling van 'De Brink'. Aansluitend wordt het span nend voor alle kinderen die aan de optocht hebben meege daan en zich hebben verkleed. Een deskundige jury heeft in tussen uitgezocht wie het meest origineel is geweest en de winnaars worden dan be kend gemaakt. Het thema van de verkleedpartij is, net als dat van de kinderboeken week: Land in zicht! Van 12 tot 12 45 uur geven kin deren van 'Sport 2000' een da verende demonstratie kinder aerobic en daarna is er tot kwart over 1 muziek. Een heel spannend moment is ongetwijfeld de bekendma king van de winnaars van de verhalen- en gedichtenwed strijd, waaraan alle kinderen mee hebben kunnen doen Een bekende Nederlander maakt ook deel uit van de jury, die verder bestaat uit Liesbeth Ram, Els Steggerda (beiden van de jeugdbibliotheek) en Bert Vos (secretaris van de Culturele Raad). De inzendter mijn is tot 17 september a.s. De kinderboekenschrijfster Ellen Tijsinger sluit de dag af met een bijeenkomst met de kinderen, waarin zij vertelt over haar boeken en vragen van de kinderen beantwoordt. Ook signeert zij haar boeken. LEUSDEN - Ongeveer acht jaar geleden kwam een moe der van een kleuter van de ba sisschool "De Brink" aan de Lijsterbeslaan in aanraking met poppen, gemaakt van lou ter natuurlijk materiaal. Zij volgde een cursus poppenma- ken en werd daarvoor zo en thousiast dat ze kort daarna met een groepje al even en thousiaste ouders op de Brink begon met het maken van knuffels voor de kleuter groep. Het waren zogenaamde' antroposofische poppen, ge vuld met schapewol. Van het één kwam het ander en al snel werd begonnen met het vervangen van de gewone plastic poppenkastpoppen door de nieuwe met de hand gemaakte. Met zo'n twintig poppen werd de eerste voorstelling gege ven. Het werd een groot suc ces. De eigen poppen bleken veel beter aan te slaan bij de kinderen. LEUSDEN - Eén van de hoogtepunten van de kinder manifestatie 'Land in zicht' op zaterdag 10 oktober is de bij eenkomst met de schrijfster van kinderboeken Ellen Tij singer. 's Middags van half twee tot drie uur vertelt zij in samenspraak met de aanwe zige kinderen over haar boe ken. Er kunnen door de kinde ren natuurlijk vragen worden gesteld. Daarna, van drie tot vier uur, is er een mogelijk heid om haar boeken te laten signeren. Er is een stand waar de boeken van Ellen Tijsinger te koop zijn. De kinderboekenschrijfster werd vooral bekend door haar boeken voor kinderen van 10 jaar en ouder zoals 'Wordt toch wakker' over een jongen die in coma raakt en 'Nikolaj', over een moeder die verslaafd is aan de drank, waardoor de kinderen in een tehuis terecht komen. Beide boeken werden genomineerd door de Neder landse Kinderjury, terwijl 'Nikolaj' bovendien werd ge kozen tot beste boek in de leef tijdscategorie 12 tot 14 jaar door de Kinderjury van het Belgische Limburg. Ellen Tijsinger werd op 7 sep tember 1947 geboren in Utrecht. In 1970 trouwde ze en kreeg een dochter en een zoon Haar hobby's zijn tekenen, schilderen, boetseren, ten- nisen, rommelen met plantjes en stekjes, wandelen in de na tuur en natuurlijk schrijven. Op school vond zij het nooit zo leuk, want je moest veel en mocht weinig. Dus ging ze ach terin de klas zitten en schreef onder de les verhaaltjes en ge dichtjes, die zij 's avonds voor las aan haar zusjes. Zij besloot lerares te worden in een leuk vak en dat werd handenarbeid. Een aantal ja ren gaf zij les op een Havo en Atheneum en later gaf zij bij het Middelbaar Beroeps On derwijs les in kinderpsycholo gie, kinderliteratuur en spel- leiding. Ze schreef ook enkele cursussen voor een schrifte lijke onderwijsinsteling over kinderpsychologie en kinder verzorging. De eerste boekjes die ze schreef waren bestemd voor de ouders en gingen over op voeding. Daarna volgden boekjes voor kinderen vanaf 8 jaar, zoals 'Ben je belup- klupt!' LEUSDEN - Dit jaar geen traditionele Cultu rade in september. Na zes keer deze culturele markt te hebben georga niseerd, werd uit sigana- len van verschillende deelnemende verenigin gen steeds duidelijker, dat een Culturade elk jaar voor hen net iets te veel van het goede is. Ook de Culturele Raad Leusden heeft behoefte aan een pas op dc plaats en daarom heeft het alge meen bestuur van de stichting besloten om de traditionele culturele markt in ieder geval dit jaar over te slaan. In plaats daarvan koos het bestuur van de Culturele Raad voor een hele dag voor en door de kinderen. Samen met de biblio theek brengt de Cultu rele Raad Leusden in het kader van de kinderboe kenweek op zaterdag 10 oktober een kindermani festatie met tal van leuke, bruisende en span nende activiteiten met als thema: LAND IN ZICHT! Maar ook bij verschillende ou ders die mee hadden gedaan aan de eerste voorstelling voor de onderbouw van de school en er volgden meerdere voorstellingen. Er werden zelf verhalen be dacht, meestal naar aanlei ding van gebeurtenissen op school, zoals projecten, festi viteiten en feesten. En al snel raakten de poppen bij de kin deren bekend, met name de twee poppen Jet en Joris. De meeste verhalen ontstonden rond dit tweetal. Na een aantal jaren kwamen meer enthousiaste ouders bij het oorspronkelijke groepje, zodat het mogelijk werd elke maand te spelen voor de kleu ters en de kinderen van groep 3/4. En er werden steeds nieuwe verhalen geschreven. Zoveel zelfs, dat het mogelijk werd om eens in de vier jaar de reeks voorstellingen te gaan herhalen. De ouders spelen twee aan twee en de wijze van uitvoe ring is niet hetzelfde. Soms wordt gespeeld met een vast, van tevoren op papier gezet verhaal, een ander team brengt al improviserend het poppenkastverhaal. En hetzj duidelijk zijn: zowel voor ali achter de poppenkast heem altijd veel plezier. Twee jaar gelden ontstond hö idee om meer dan alleen voo: stellingen voor de eigen schooi te geven. Dat werd een succa Er werd onder meer opgetrt den voor de Jeugdbibliotheé en De Til. Momenteel bestai de poppenkastgroep uit ong? veer 8 ouders. Het spelen m« poppen heeft zoiets magisci dat het moeilijk blijft om e mee op te houden. Zelfs al zij je kinderen intussen de pop penkast ontgroeid Verhalen en gedichten schrijven. Nu eens niet het verplichte opstel op school, maar gewoon lek ker schrijven wat je zelf wilt. Het onderwerp is "Land in zicht" en dat betekent, dat er in je ver haal of gedicht iets moet zitten wat daar mee te maken heeft. Natuurlijk kun je een spannend ver haal schrijven over Co lumbus die 500 jaar gele den Amerika ontdekte, maar er zijn ook tal van andere mogelijkheden. Want ook nu kun je aller lei spannende avonturen beleven op het water. Met je eigen bootje bij voorbeeld kun je makke lijk verdwalen als je geen goeie waterkaart bij de hand hebt... Wie gedichten maken veel leuker vindt, krijgt natuurlijk daarvoor alle ruimte. Er zijn drie leeftijdscate gorieën: voor kinderen van 6 tot en met 7 jaar kinderen van 8 tot en met 9 jaar en voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar Een jury van deskundige Leusdenaren zal een prijs toekennen aan de vol gens haar beste inzen ding uit elke categorie. De verhalen en gedichten kunnen tot uiterlijk 17 september 1992 ingele verd worden bij de bi bliotheek van Leusden- Centrum of Zuid. Wie tijdens de grote op tocht op zaterdag 10 okto ber een mooie prijs wil winnen, moet eigenlijk zo snel mogelijk begin nen om iets origineels te bedenken voor de grote verkleedwedstrijd. Ver kleed je bijvoorbeeld als zeeman, indiaan, piraat, Schateiland-bewoner of landrover. Het moet in ieder geval iets te maken hebben met het thema "Land in zicht" en je kunt vast wel iets veel originelers bedenken dan wij! Op zaterdag 10 oktober gaat de optocht van al die fraai uitgedoste deelne mers met veel herrie van de bibliotheek op 't Erf naar de Korf. De jury bestaat uit: Pim Berghuizen (van de ge lijknamige sportzaak); Ans de Koning ('t Klere- winkeltje); Harry van Schaik (Gall Gall) en Janet Braas (Wim Hooge- veen). i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6