De sokkel van het SOCCLE wordt vervangen .Leusder Krant. 'Nieuwe functie voor effectief beleid' Met zo lief in spijkerbroek als in het pak' Ben en Nel van Plateringen nemen afscheid van hun beheerdersfunctie ric Doppenberg (26) is nieuwe bedrijfsleider SOCCLE Max Bremer, vice-voorzitter SOCCLE: 30 Woensdag 19 augustus 1992 Pagina 7 ;USDEN - Vrijdag levert •an Plateringen zijn sleu- n bij het SOCCLE-be- en daarmee een stuk van leven. Zaterdag is de ootse afscheidsreceptie voor en zijn vrouw in het ge- vvaarin zij de afgelopen stien jaar de zaken bestier- Wie ooit een cursus via ,tcnt Talent volgde, in de oespot of de Til of in de Woc- Hoek bardienst draaide, bij de organisatie van jninginnedag, de Sin- klaasintocht of op enig an- manier met het echtpaar Plateringen te maken had. irdt zondermeer op het feest pracht. Zoals de Gradus van Hengel het sociaal-eultu- leven van het na-oorlogse imersveld-Leusden perso- [iceert, zo staat het echtpaar Plateringen voor hetzelfde jrk van de laatste twintig ja- handjes en je bekkie zijn beste diploma's' zei Ben Plateringen volgens deze ant in het interview ter gele- aheid van hun twaalfen- ■jange functioneren als heerdersechtpaar. De vaar teden van zijn handjes en bekkie zijn bekend. In de iuwen die hi] voor de SOC- de Stichting Sociaal turele Centra Leusden, 1976 beheerde samen met )uw Nel, lieten ze hun spo- na en bepaalden de sfeer, echtpaar stond klaar voor lere klus en was altijd bereid een praatje, ids het genoemde interview veel veranderd Het afbou- begon in een sneller tempo het echtpaar zich gewenst Hoe moeilijk beiden het hebben met dat onvoor- lbare feit, dat ze vanaf vol- ide week geen sleutels meer iben van Groot Krakhorst. Til, De Moespot en de Woe- Hoek, ze kijken toch een itje uit naar de rust en nieu- mogelijkheden. Maar eilijk blijft het tafscheid doet meer dan een ;tje pijn. Nel: ,,Het is altijd procent enthousiasme en 50 procent werk geweest. We stonden er mee op en gingen ermee naar bed We voelen ons betrokken" Ben veert onmid dellijk op om de tekst van bo ven zijn bed maar weer eens aan te halen. ,,Een dag niet ge lachen is een dag niet geleefd". Daardoor deed hij meer dan in zijn taakomschrijving stond. Voor de lol, voor de zin en om het leuke contact volgde hij menig cursus bij de grootste klant in Groot Krakhorst, La tent Talent. ,,Ik heb nog heel veel plezier gehad van de cur sus voetreflextie. Die deed ik er zo even bij". Zijn voortvarendheid bleef. Hij is niet te stuiten wanneer hij herinneringen mag opha len, altijd goed voor belang stelling en met groot enthou siasme door iedereen welkom geheten, strooiend met galante kushandjes en joviale gebaren. Daarachter zijn vrouw, we tend, begrijpend, snel tot in details organiserend en genie tend van de sfeer waarin een ieder het naar de zin moet heb ben Toch vielen de laatste loodjes zwaar, leken de avonden lan ger dan vroeger en groeide het besef dat de VUT mogelijkhe den moet bieden die ze niet willen laten liggen Veel is veranderd in deze laat ste twee jaren. De Geut brand de af, De Rockers verdwenen. Ben: „Vooral het verdwijnen van Renamed doet me verdriet. Dat waren nu echt leuke jon gens. Altijd bereid om zelf de. handen uit de mouwen te ste ken Ik hoop echtdat een jonge bedrijfsleider deze groep weet terug te halen" Een nieuw bestuur met nieuwe Echtpaar Van Plateringen kijkt terug op een boeiend soccle-verleden.(foto Hans Verhorst) inzichten trad onlangs aan. Even leek men zelfs met de ge dachten te spelen om Groot Krakhorst te verkopen Het domein van Soccle en 'basis' voor Ben en Nel van Platerin gen. Ondanks flinke subsidies vielen grote gaten in de finan ciën. Tot overmaat van ramp brandde een van wen half uit. Het kig- hersteld. de bijgebou- werd -geluk- De prachtig opgeknapte oude boerderij met bijgebouwen staat te vaak leeg. Nel: „Bestu ren en vrijwilligers verdwijnen na een paar jaar Wij waren er altijd Het is soms moeilijk dui delijk te maken wat je werk inhoudt. Of je nu één uur schoonmaakt of tien uur, zegt zo weinig. Aan hoeveel je moet denken en wat je tussen neus en lippen opknapt zonder dat verder iemand daarmee te ma ken heeft" Ben: ,,De mentaliteit is veran derd Vroeger zette je iets op voor je groep. Je stak er je pn- vé-tijd, geld en moeite in zon der daarvoor iets terug te ver wachten. Veel van juist die initiatieven, die mij na aan het hart lagen, zijn de laatste tijd verdwenen. De intocht van Sinterklaas en de Koninginne dagspelletjes bijvoorbeeld. Te genwoordig begint men met brieven schrijven en subsidie verzoeken. De communicatie is veel beter geworden, maar het ging wel ten koste van de handjes". Ben omschrijft zichzelf als 'streng maar rechtvaardig'. ,,Ik werkte soms met 200 vrijwilli- gers. Die konden niet allemaal de baas zijn. Soms moest ie mand zeggen wat moest en ook wat niet kon". Zijn aandacht voor mensen stond voorop Het papierwerk, de organisatie en de keuken waren voor Nel, ooit gestart als assistente van haar man maar al snel een onmisba re wederhelft. Hij was de schakel tussen ge bruikers en bestuur die pro beerde er tussen in te zitten, terwijl uit iedere zin blijkt dat hij vergaderingen minder graag bijwoonde dan een cur sus houtsnijden. Natuurlijk altijd in voor overleg en niet tegen de besluiten in, maar verder ging hij zo veel mogelijk zijn eigen gang, waarbij hij het bestuur voorzag van dringende adviezen ,,Een bestuurslid zei me ooit dat hij bij ieder besluit, de hete adem van mij in zijn nek voel de". Nel: „Maar we werkten altijd volgens de statuten". Hetgeen inhield een goed gast heer en gastvrouw zijn Zowel organisatorisch als wat betreft sfeer. De ruimte waarin men bijelkaar komt moet klaar zijn, schoon, warm en verzorgd en met liefst net die persoonlijke tint, die bij die groep hoort. Dus weten wanneer er iets bij zonders is, een bloemetje op tafel en belangstelling heb ben". Het rekening houden met klei ne wensen, de bereidheid om te luisteren, de positieve uitstra ling, het moet niet alle dagen van de afgelopen zestien jaar even makkelijk zijn geweest, maar was nooit zonder de op rechte wens het beste er van te maken. „We zijn ook erg emo tioneel", geven ze toe. Daardoor werden ze spinnetjes in het Leusdens web vol men sen, die op de een of andere manier iets met elkaar wilden doen waarbij het nuttige, zin nige en aangename te combi neren viel. „Persoonlijke ban den blijven. Ook buiten onze functie om. Daar zijn we van overtuigd. Ze mogen ons nog steeds bellen en wij zullen hier en daar wel op de koffie gaan". De toekomstplannen zijn voor zichtig Ballonvaren voor Ben, de kleinkinderen, het maken van een poppenhuis met de schaal 1 op 12, het borduren van kerstkaarten en ander 'pietepeuterig' nauwgezet werk voor Nel. „Misschien gaan we nog wel een cursus volgen bij Latent Talent, maar we willen de nieuwe bedrijfsleider niet voor de voeten lopen. Natuurlijk staan we klaar om die jongen altijd te helpen, met raad en daad". lUSDEN - Geen nieuw be- irsechtpaar maar één be- jfsleider, besloot het SOC- -bestuur, bij het zoeken opvolging van het echt- Van Plateringen. Daar- kreeg beleid een andere ruiling. Eric Doppenberg dop 1 augustus aan. Niet als ïeerder maar als bedrijfslei- Geen sociaal-culturele, ar een horeca achtergrond, staat voor dezelfde taak, ar dan in zijn eentje. Iric Doppenberg lijkt on danks zijn forse gestalte, min der aanwezig dan Ben van Plateringen Zijn woorden kiest hij weloverwogen en ver zorgd Onmiddellijk bereid om zo goed als maar mogelijk van dienst te zijn. Om zodra hij niet meer nodig is naar de achter grond te verdwijnen waar de organisatie wacht. Zich aan passend aan de sfeer van de bijeenkomst. De ene keer in het pak, de volgende keer in spij kerbroek. „Ik draag net zo lief een spijkerbroek, maar als ho- recaman ben ik het pak wel gewend." Zijn enthousiasme voor zijn nieuwe functie lijkt ingehou den door het onvoldoende we ten van de mogelijkheden. Zijn bereidheidheid ogen en oren open te houden om te kunnen bemerken wat beter of anders zou kunnen, lijkt niet alleen zijn opdracht, maar ook zijn kenmerk. Hij omschrijft zichzelf als 'een horecaman' Hij begon zijn Ene Doppenberg is de nieuwe Soccle bedrijfsleider loopbaan bij het CNV-vakan- tieoord in Garderen als bar keeper Werken in de recreatie en de keuken kwam daar snel bij. „Natuurlijk vind ik het leuk lekker eten klaar te ma ken, maar mijn belangstelling ging vooral uit naar de organi satorische kant. Het operatio nele wel en wee". Zijn interesse voor strakke lij nen, het efficiënt gebruik ma ken van mogelijkheden om zo ruimte te krijgen voor nieuwe initiatieven en de financiën doeltreffend te hanteren, zal steeds opnieuw in het gesprek naar voren komen. Na CNV en Schiphol-horeca was hij horecamanager bij Re creatiecentra Nederland. Veel gasten, veel personeel, drukke tijden. Iets meer dan een jaar geleden dacht hij genoeg ge leerd te hebben om elders in de wereld te kunnen gaan kijken Via Hong Kong vertrok hij naar Australië met het voorne men zeker een jaar rond te kij ken. Weer terug kwam de vraag naar een bedrijfsleider in Leusden op het juiste mo ment. „De sfeer trok mij hier aan. Ik houd ervan om in vrijheid te werken. Hier bepaal ik veel zelf Ik neem werk aan, geen uurtjes. Wanneer het mij uit komt om het hele weekend pa pierwerk te doen, en een door deweekse ochtend in het fit ness-centrum doorbreng, kan dat" Zijn nieuwe werkonder- komen maakt indruk. Wanneer even gefantaseerd wordt hoe de voorkamer met prachtige schouw er uit zou kunnen zien als woonruimte, ventileert hij zijn eigen onhaalbaar idee. „Óf een sauna. Een echte na- tuursauna zou hier prachtig in zijn. Niet in deze kamer, in het hele gebouw" Zich daarop direkt realiserend dat SOCCLE een organisatie is met de taak het onroerend goed voor de gemeente té beheren en ten dienste te stellen aan huur ders met sociaal culturele akti- viteiten. De mogelijkheden om eigen ideeën te verwezelijken lijken vooralsnog beperkt Meer mensen en vooral kinde ren binnen halen, binnen de nauwe grenzen getrokken door de statuten, is zijn uitdaging. Niet door het nemen van ini tiatieven, maar door af te wachten of zijn bedrijfsleiding Groot Krakhorst tot centrum kan houden en maken voor zo wel de oude klanten als nieuwe belangstellenden LEUSDEN - De keuze voor een bedrijfsleider in plaats van een beheerders-echtpaar, mag niet gezien worden als een verande ring in beleid. De betiteling van bedrijfsleider moet aange ven hoe dezelfde functie zich richt op effectieve exploitatie van de onder verantwoording van SOCCLE staande gebou wen. Daar komt in het kort de verklaring van de vice-voor- zitter van de SOCCLE, Max Bremer, op neer. Als manager personeel en or ganisatie bij de marine kent hij zowel de klippen als het vaar water van de aan de gemeente onderworpen stichting. Maar toch is een bedrijfsleider iets anders dan een beheerder. Viel de keuze niet op iemand met een sociaal culturele achter grond zoals Van Plateringen, maar op een manager uit de horeca Zorgvuldig maakt Max Bre mer duidelijk dat zolang de stichting zich dient te houden aan de huidige statuten van enige andere vorm van exploi tatie geen sprake kan zijn. Welke stille wensen en ideeën er ook mogen leven. Dat men wel eens over andere mogelijk heden denkt, wil hij slechts zeer verhuld toegeven Toen we voor de beslissing stonden hoe we verder moesten zonder Nel en Ben van Plate ringen, hebben we weloverwo gen gekozen voor een bedrijfs leider Deze functie geeft de zakelijke benadering weer waartoe wij volgens de statu ten verplicht zijn We stelden simpelweg vast, dat SOCCLE een bedrijf is met personeels zaken, financiën, administra tie en inkoop Gezien de taak van de stichting om het onroe rend van de gemeente te behe ren en op voorwaarden be schikbaar te stellen voor so ciaal culturele aktiviteiten welke niet door ons georgani seerd worden, is het zaak om passief en efficiënt te werken" Hetgeen niet betekent dat men wil afwachten hoe hoog het fi nanciële tekort zal zijn en waartoe de gemeente daarom zal besluiten. „De gemeente heeft een bedrijfsmatig econo misch onderzoek aangekon digd. Wij willen daarop niet wachten Dit is een goed mo ment om zelf met nieuwe en oude ogen te kijken waarmee we bezig zijn en waar we aan kunnen werken". De keuze voor een bedrijfslei der was daarbij een eerste stap Men koos voor één man als ma nager die voor het lager inge schaalde werk mensen kan in huren Een man bovendien de mogelijkheden die er zijn zo goed en zakelijk mogelijk kan exploiteren. Daaraan direkt toegevoegd dat zoals een goed horeca-gastheer betaamt, de service en klantvriendelijk heid voorop staan Van com merciële aanpak mag men niet spreken. „Klantgericht en klantvrien delijk behoeft niet commer cieel te zijn. Onze huidige sta tuten laten dit niet toe. De ho reca in Leusden kijkt met ar gusogen naar alles wat we on dernemen Bruiloften en par tijen zijn niet toegestaan We aarzelen momenteel of we ruimte mogen verhuren voor computerlessen en een bepaal de vorm van yoga. Dat zijn onze uiterste grenzen, com merciëler kan niet" Blijft over de leegstaande ruimte overdag en het finan cieel tekort. Initiatieven mag de SOCCLE niet nemen. Men dient af te wachten of zich iets bij de Leusdenaren roert en leidt tot een zelfstandige club met voornemens die binnen de strakke richtlijnen van de ge meente, binnen Groot Krak horst past. Want veel verder gaan de mogeLijkheden niet meer. Bij de bouw en organisatie van het jongerencentrum is de stichting niet betrokken, de Til voert een eigen beleid waar het Soccle-bestuur weinig mee te maken krijgt en ook de Moes pot en de Woelige Hoek draai en grotendeel zelfstandig. Al leen Groot-Krakhorst draait dankzij de inzet van de be drijfsleider en heeft geen 'buurt-functie'. „Soccle ziet zich als middel, niet als doel. Wij zijn dienend", benadrukt de vice-voorzitter. Desalniettemin b^edt de taak omschrijving van Ene Dop penberg enige ruimte voor nieuwe wegen. Zijn eerste op dracht is 'efficiënt werken' in de operationele sfeer Bedrijfs matige ideetjes zijn welkom. Daarachter roeren zich de vage mogelijkheden, die met zicht baar kunnen worden zolang de gemeente haar toekomstplan nen voor de SOCCLE niet be kend maakt Max Bremer „Ik wil wel dui delijk zeggen, dat we betrok ken willen zijn bij het sociaal cultureel beleid. En die betrok kenheid ook af willen dwingen. Wij steken zoveel energie in het beheer van Groot Krakhorst. het enige gebouw waarin we nog echt iets te vertellen heb ben, dat we daar recht op heb ben. Daarom heeft Ene een brede opdracht. De eerste maanden kijkt hij rond. Schrijft op wat hem invalt, ideeën, mogelijke wensen, ver nieuwing Over een aantal maanden gaan we bekijken waar deze toe kunnen leiden. Het is niet zo dat alles op de zelfde voet, alleen bedrijfsma tiger en efficiënter door moet gaan. Niets ligt vast binnen de grenzen van onze mogelijkhe den en daarbuiten bepaalt de gemeente. In Leusden wordt al lang gepraat en getrokken, veel gerommel zonder iets con creets. We weten niet of en wat er beslist gaat worden, of er misschien dit jaar iets zal ver anderen Het zou kunnen. Dui delijk moet zijn dat we graag meedenken." Marianne de Valck Max Bremer uit stevige kritiek op het reilen en zeilen in Leusden. Er zal nu verandering komen.(foto Hans Roggen)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7