'Het is een stille epidemie aan het worden' Panorama Lisiduna Leusder Krant „Ik had niet verwacht te kunnen winnen" Nieuws uit de verenigingen Cursus politieke scholing Open huis Avanti Gratis proefzwemmen Vrijwilligers gezocht Nieuws uit de verenigingen Speel mee Sportcursus Postzegels voor het Rode Kruis Open dag De Buytenplaets Vereniging Brein komt op voor mensen met hersenletsel Woensdag 26 augustus 1992 Pagina 5 „Ik had absoluut niet verwacht het toernooi in Velp te kunnen winnen. Zeker niet toen ik in de tweede ronde stuitte op Maharisj Papilaja. Die won onlangs nog het toernooi in Soestdijk en hij staat momenteel in de top-40 van Nederland. Om mijn plaats bij de eerste negentig vast te houden, moest ik echter minstens twee ronden winnen. Anders zou ik zakken op de ranglijst. Dat was wel even balen." „In de eerste ronde, tegen John Tjon, was het echter wel lekker gegaan. Zonder game-verlies had ik die partij gewonnen. Tegen Papilaja verloor ik de eerste set (3-6), maar in de tweede ben ik lekker gaan aanvallen En dat pakte goed uit Het werd 6-1. Vanaf dat moment geloofde ik er in en heb ik de laatste set met 6-3 gewonnen." „In de derde wedstrijd, tegen Visker, heb ik benauwde momenten meegemaakt. De eerste set verloor ik met 5-7, maar in de tweede maakte ik gelijk: 6-1De derde set draaide echter op een tie-break uit en die won ik pas bij 11-9, nadat ik twee matchpoints had overleefd In de halve finale stond ik tegen Vorsteveld, die tot dan toe gemakkelijk had gewonnen. Uiteindelijk won ik vrij eenvoudig in twee sets: 6-4, 6-3. In de finale had ik vrij weinig moeite met Mark Struijk Ik dacht: gewoon lekker aanvallend spelen. En dat pakte goed uit. Ik stond al met al nog geen uur op de baan: 6-16-3." „Door dit resultaat ben ik dicht in de buurt gekomen van de eerste tachtig van Nederland. Daarmee kan ik de A-status verwerven. Daarvoor heb ik nog één goed resultaat nodig Ik hoop en verwacht dat dat er dit seizoen nog wel van komt." „Ik heb dit jaar relatief weinig getraind, omdat ik veel voor school moest doen. En toch sta ik nu op de drempel van de eerste tachtig spelers van Nederland. Volgend seizoen wil ik aanzienlijk meer trainingsarbeid gaan verzetten om te kijken hoe ver ik kan komen Samen met m'n trainer, Theo Rottier van het Tennis Instituut Nederland, waar ik les krijg, gaan we een programma opstellen. In de winterperiode zal ik dan wel zo'n twintig uur per week op de baan staan. In de zomer speel je zoveel mogelijk toernooien voor het halen van punten. Ik wil bijvoorbeeld wel wat Satelite-toemooien gaan bezoeken. Maar dan praat je opver wedstrijden in Portugal of Hongarije. En dat loopt al gauw in de papieren. Ik hoop dus ook nog een paar sponsors te vinden. Anders moet ik maar een baantje zien te krijgen om de kosten te bestrijden. Via het Tennisinstituut hebben we, door het bedrijf Door'al wel wat sponsorfacihteiten, maar voor mij persoonlijk is dat niet toereikend." LEUSDEN - De Vrouwen raad Leusden organiseert bin nenkort voor alle vrouwen uit Leusden en omgeving een cur sus politieke scholing met als thema: Vrouwen in Europa '92. De cursus zal worden geleid door een deskundige op dit terrein mevrouw B. van Don- gen-Svensgaard. Doelstelling van deze cursus: inzicht in de status van de vrouw in het Eu ropa van de toekomst. De cursus bestaat uit 3 dagde len Cs middags van 13.00 tot 15.00 uur). Data: 15, 22 en 29 september 1992. Cursusgeld 15,- totaal, te behalen op de eerste bijeenkomst. Plaats: vrouwenontmoetings centrum 't Vooronder i/d kel der van het gemeentehuis (achterzijde) te Leusden. Op geven bij Hetty Krijnen, tele foon 943066. LEUSDEN - Om belangstel lenden in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de Achterveldse omni-vereniging Avanti, verzorgt de vereniging in de periode van maandag 31 augustus tot en met vrijdag 4 september een aantal gratis proeftrainingen. Binnen Avanti kunnen de volgende takken van sport worden beoefend: volleybal, badmin ton, judo, tafeltennis en gymnastiek. De trainingen worden gegeven in de sport zaal in Achterveld. Voor meer informatie kunen belangstel lenden terecht bij: H. Christina (badminton), telefoon: 03425- 1426, H. Tessels (gymnastiek), telefoon: 03425-2140, I. van Houten (judo), telefoon: 03425-1606, W. Baaiman (ta feltennis), telefoon: 03425- 1655, R. Blom (volleybal), te lefoon* 03425-1232. LEUSDEN - De zwemtrai- ningen van de LZ&PC De Haaien in het zwembad Octo pus beginnen zaterdag 29 au gustus. De trainingen op zater dagochtend en woensdagmid dag voor de jongste jeugd vor men een uitstekend vervolg op het behalen van het A-of B- zwemdiploma. Onder leiding van gediplomeerde train(st)ers wordt de zwem- vaardigheid verder uitge bouwd en worden nieuwe zwemslagen aangeleerd. Kin deren kunnen 4x gratis mee- trainen om een indruk te krij gen. Er zijn trainingsgroepen voor alle leeftijden. Volwasse nen kunnen op donderdag avond van 20.00-20.45 uur on der deskundige leiding wer- Iken aan hun conditie en zwem- jslagen aanleren of verbeteren, "ieuwe leden zijn uiteraard an harte welkom. Iedere za terdagochtend is van 08.45 tot 45 in de clubruimte Kame leon in het zwembad Octopus iemand aanwezig voor inlich tingen en nieuwe inschrijvin gen. Telefonische informatie: mevrouw A. Leusink, tel. 033- 940297. LEUSDEN - Het asielzoekers centrum aan de Doornseweg is op zoek naar vrijwilligers, die kunnen assisteren bij diverse werkzaamheden om het de mensen in het centrum zo goed mogelijk naar de zin te maken. Voor belangstellenden wordt maandag 7 september een in formatie-avond gehouden, aarop de werkzaamheden ■mn Vluchtelingenwerk Leus tan uit de doeken gedaan zul- cn worden. De bijeenkomst wordt gehouden in De Kom taaast de Jozefkerk), Hamers- •ddseweg 51. Op de informatie-avond kunnen geïnteresseerden zich inschrijven als vrijwilliger, '•oor meer inlichtingen kunnen Mensen contact opnemen met Itat kantoor van Vluchtelin- ionwerk op het asielzoekers centrum ('s middags tussen 13.30 uur en 16.00 uur), tele foon: 606176. Ook is het moge- Hik contact op te nemen met ^n van de coördinatoren Ali Kuiter (943837) of Els van Beurden (03425-2417). LEUSDEN - Vanaf woensdag 2 september starten kleuter leerkracht Peter Jansen en creatief therapeute Nickey met een cursus 'Speel mee'. De les sen, 10 bijeenkomsten op woensdagavond vanaf 20.00 uur, zijn bedoeld voor ouders met kinderen in de leeftijd van 3 tot 6 jaar De bedoeling is •inzicht te geven in de spelbe- hoeften van het jonge kind, praktisch bezig te zijn met de thema's uit de belevingswereld van het kind en het geven van spelsuggesties, die ouders thuis met hun kinderen kun nen doen. Voor meer informatie kun nen belangstellenden contact opnemen met: Peter Jansen, Agnietenhove 52, telefoon: 942204. LEUSDEN - Het Provinciaal Steunpunt Sport Utrecht (PSSU) organiseert in het ka der van het project Vrouw en Sport een aantal korte cursus sen Het PSSU wil met deze cursussen vrouwen stimule ren om meer in het bestuur van hun sportvereniging te participeren. Hoewel veel vrouwen actief aan sport deel nemen, zijn maar weinig vrou wen ook bij het bestuur van de vereniging betrokken De gemeente Leusden heeft positief gereageerd op dit ini tiatief. Ook in Leusden spor ten veel vrouwen, maar zeer weinig zijn, m.u.v. de secreta riaatsfuncties, te vinden in de diverse bestuursfuncties. Dit heeft geresulteerd in een gra tis toegankelijke voorlich- tingsbijeenkmst op 10 septem ber a.s. in de Korfzaal (Sport hal de Korf), de Smidse 1 te Leusden. Belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur hartelijk welkom. De betreffende cursussen zijn: Algemeen Bestuurskader (ABK) en Communicatie. De belangrijkste thema's die aan bod komen in de ABK-cursus zijn: de vrouw in de sport, be leid, vergadertechnieken, de veranderde sportmaatsehap- pij, de sportvereniging als or ganisatie en de plaatselijke sportsituatie. De cursusduur bestaat uit 6 bijeenkomsten van 2,5 uur per week De start van de cursus Algemeen Be stuurskader is op donderdag ochtend 24 september a.s De onderwerpen die in de cursus Communicatie aan bod komen zijn: introductie in de commu- nicatieleer, actief luisteren, omgaan met conflicten, verga deren en spreken in het open baar. Ook deze cursus bestaat uit 6 bijeenkomsten van 2,5 uur per week. De start van de cursus Communicatie is op donderdagochtend 12 novem ber a.s. De Leusdense sportverenigin gen worden binnenkort d.m.v. een brief op de hoogte gesteld van de voorlichtingsbijeen komst Mocht u nog vragen hebben, dan kunt u kontakt opnemen met Anne-Marie van Loon van de afdeling Sport van de ge meente Leusden, tel. 961692. LEUSDEN - In het kader van het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis, worden van 8 tot en met 30 september speciale Rode Kruis-postzegels ver kocht In genoemde periode bemannen vrijwilligers van de plaatselijke afdeling van de or ganisatie in het postkantoor in Leusden een speciale kraam Een deel van de opbrengst van de speciale verkoop komt ten goede aan de organisatie. LEUSDEN - Tijdens een open dag, die zondag 30 augustus wordt gehouden, presenteert stichting De Buytenplaets het cursus- en workshopprogram ma voor het naderende winter seizoen Van 10 30 uur tot 17 .00 uur is landgoed De Heili genberg aan de Heiligenber- gerweg geopend voor belang stellenden In totaal kunnen belang stellenden inschrijven voor 36 verschillende cursussen, die zowel overdag als 's avonds ge geven worden. Het gaat daar bij met name om cursussen waarin de creativiteit van de deelnemer centraal staat. Tij dens de open dag is een boekje verkrijgbaar waarin alle mo- gelijheden óp een rijtje zijn ge zet. Voor meer informaie kun nen belangstellenden bellen met: 942444 of 952890. Naam: Wibo Plijnaar Leeftijd: 18 jaar Hobby: Tennis Favoriete plek: „De tennisbaan" AMERSFOORT - Peter Hou- ben, in 1988 samen met zijn zusje Jacqueline, in Utrecht af gestudeerd. Doctoraal examen tandheelkunde. Vierentwintig jaar oud. Militaire dienstplicht vervuld. De eed als officier van gezondheid afgelegd. De we reld ligt open, ook al zal het nog wel enkele jaren duren dat hij moet waarnemen bij een ge vestigd collega die ziek wordt of met vakantie gaat, vóórdat hij in de één of andere plaats een eigen ziekenfondscontract kan afsluiten. Maar de hoop om zich als tandarts te kunnen vestigen wordt wreed de bo dem ingeboord, wanneer een colonne bromfietsers op de 24-jarige Amersfoorter inrijdt. Deze komt zó ongelukkig te recht dat hij in coma in een ziekenhuis belandt. Dat coma duurt een half jaar. Twee maanden volledig coma, de rest comafrigiel: wakend sla pend. Peter Houben gaat van zieken huis naar ziekenhuis, omdat er zich voortdurend complicaties voordoen, en verhuist van re- validatiehuis naar revalida tie-, zieken- en verpleeghuis Momenteel verblijft hij in ver pleeghuis De Lichtenberg. Zijn moeder vecht als een terriër voor hem. Het is hóór veelbelo vende zoon, en zij neemt van meet af aan de strijdbijl op om hem er door te loodsen. Het is een drama voor haar dat ze als weduwe in haar eentje moet verwerken. Voor haar geldt voor honderd procent het ge zegde: al doende leert men. Ze krijgt steeds meer zicht op de diverse situaties, en kan steeds beter ingrijpen als dat nodig is. Dagelijks Zij is het die dagelijks zijn han den en voeten masseert, in de hoop dat de funkties zullen te rugkeren. Zij is het die elke verandering bij hem consta teert, en die zijn hevige koort sen aan iets anders wijt dan aan het opgelopen hersenlet sel. De scanner wijst uit dat er zich via zijn mond een virus in de longen heeft genesteld Zij is het die hem lepeltje voor lepel tje water opnieuw leert slik ken, waarna ze overgaat op le peltjes yoghurt, later aange vuld met banaan. Zij is het die het spelletje 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet' met hem speelt, waar bij ze kleuten aanwijst en hij met het op- en neerbewegen van de wenkbrauwen aangeeft of de kleur al of niet rood is. Zij is het die hem met bed en al buiten in de zon zet, zodat hij wat aansterkt. Zij, ex-tand- arts-assistente, is het die zijn gebit onderhoudt, hoe moeilijk dat aanvankelijk ook is omdat zijn kaak zit dichtgeklemd. Ze gaat door een hel. Nachten kan ze niet slapen. Voelt ze zich radeloos en machteloos. Ze krijgt naar haar gevoel te wei nig informatie van de medische wereld, maar in ieder geval is ze vastbesloten haar Peter er door heen te slepen. Wat ze in de diverse zieken huizen meemaakt laat zich nauwelijks navertellen. Haar conclusie, en die hoor je tegen woordig van veel mensen, is, en ze zegt het met enige aarzeling: je moet er eigenlijk dag en nacht bij zijn. Er is zo'n gebrek aan personeel, en zo'n gebrek aan werkelijke interesse. Brein Mevrouw Houben werd bij wat ze dóórmaakte enorm gesteund door de familie Van Pinxteren wier zoon Ad als 21-jarige stu dent een ernstige vorm van hersenvliesontsteking opliep, en die nu verzorgd wordt in een zwakzinnigeninrichting. De Van Pinxterens wisten wat Mevrouw Houben dóórmaak te, en hielpen haar zo veel ze konden. Rondom mensen met niet aangeboren hersenletsel hebben zich de laatste jaren diverse patiëntenorganisaties gevormd. Eén daarvan is de Vereniging Brein, waarvan de heer Van Pinxteren voorzitter is. Mevrouw Houben: ,,Er is grote nood onder de hersenlet selpatiënten. De niet aangebo ren hersenletselmensen vor men een grote vergeten groep. Ze vallen tussen de wal en het schip. Ik ben alle gezinsver vangende tehuizen af geweest in half Nederland, en daar zijn wachttijden van 5 6 jaar. Waar komen deze mensen dan terecht? In psychiatrische in richtingen, in een isoleercel. Of in verpleeghuizen, en waar zitten ze dan tussen? Tussen dementerende ouderen". „Peter is gelukkig een jongen die zich heel goed kan aanpas sen, en hij is op zijn manier wel happy daar, maar hij zou daar gewoon niet tussen moeten zitten. In die verpleeghuizen zitten veelal heel oude mensen, en negentig procent van hen is dementerend. Er is een kleine groep 'gewone' revaliderende mensen, mensen met een ge broken been, die normaal met deze jongen kunnen praten Daar trekt hij zich nu aan op". „Aan het merendeel van deze hersenletselmensen die gepus- hed moeten zijn en gepushed moeten blijven - er moet ei genlijk continu met deze men sen worden gewerkt - wordt niets gedaan. Ze moeten geac tiveerd blijven. Ze moeten er bij blijven. Er moet bijvoor beeld dagelijks aan hen ge vraagd worden welke dag het is, en daar moeten ze ogenblik kelijk op kunnen antwoorden. Maar helaas, men heeft maar zó weinig tijd, dat is ontzet tend". In de verpleeghuizen, als je dat ziet, het zijn schatten die meisjes, hoor. En ze zijn na tuurlijk vreselijk begaan met Peter, omdat hij iemand is van hun eigen leeftijd. Daardoor voelen ze het des te meer, maar er is te weinig personeel, en er is te weinig geschoold perso neel. De hersenletselmensen vallen letterlijk in èen groot gat." Hersenletsel Er zijn steeds meer mensen die hersenletsel oplopen. Uit een onderzoek blijkt dat 14.500 mensen per jaar met hersenlet sel in een ziekenhuis worden opgenomen. Sommigen door een verkeersongeluk, een vi Mevrouw Houben: „Mijn zoon zou niet in een 'gewoon' verpleeghuis moeten zitten, (foto: Jan Pit). rusziekte of een tumor, ande ren door een hersenbloeding of als gevolg van mishandeling In nagenoeg alle gevallen zijn de gevolgen voor de getroffene en zijn omgeving verschrikke lijk. Bepaalde lichaamsfunc ties doen het niet meer. Het geheugen laat de patiënten in de steek. Emoties zijn niet meer onder controle te houden De patiënten veranderen van karakter, waarmee de omge ving het moeilijk krijgt. Mevrouw Houben: „Dit wordt een stille epidemie, en daar moet hoognodig wat aan gedaan worden. Er is overal geldgebrek, maar er móét wat gebeuren. Ons streven, het streven van de Vereniging Brein, is dat wij willen berei ken dat er tehuizen komen met goed geschoold personeel die de hersenletsel mensen op ade quate wijze kunnen opvangen. „Mijn zoon is tandarts: hij weet alles nog van zijn studie. Nu kun je wel zeggen dat hij nooit meer zijn praktijk kan uitoefenen, maar als hij met mijn dochter over het vak praat geeft hij antwoorden van: ik zou zus of zo doen. Die mensen zijn niet gek, en daar om mag je ze niet zomaar tus sen al die dementerende oude ren of tussen zwakzinnigen stoppen. We willen zo graag, en daar gaan we heel erg voor vechten, dat deze mensen een eigen plek krijgen, waar ze met deskundigheid omringd wor den". „We willen iets opzetten voor de lotgenoten, lotgeno- tengesprekken organiseren. We houden regelmatig con tactdagen waar mensen met el kaar kunnen praten over het geen ze mee hebben gemaakt. Er is een groot behoefteonder zoek gedaan door de Coma Vereniging Nederland en Brein samen Daaruit blijkt dat er een enorm gebrek aan kennis van en aandacht en zorg voor patiënten met een niet aange boren hersenletsel is. Het ont breekt niet alleen aan kennis en voorlichting, maar ook aan geschikte revalidatiecentra". „Er is onvoldoende aange past werk en er is een groot gebrek aan herscholing. Ook is er geen toegesneden woon ruimte voorhanden Hersenletselpatiënten krijgen geheugenstoornissen. Ze kun nen zich moeilijker concentre ren. Hun persoonlijkheid kan helemaal veranderen. Het le ven wordt trager. Tijdsdruk „wordt niet verdragen Voor-de. mensen om hen heen die hen goed gekend hebben is de ver andering heel moeilijk te ver dragen. We zijn als Brein al verschillende keren met de Coma Vereniging bijeen ge weest, en we willen tot een fu sie komen, zodat we gezamen lijk sterk zijn. We zijn immers met hetzelfde werk bezig Paperassen Wat ook een grote zorg is, zegt mevrouw Houben die daar nu al weer jarenlang mee worstelt zijn de paperassen die er 'om heen' komen. Vaak denkt ze: ik wou dat iemand dat van me over kon nemen. Ze wordt er simpel van, zegt ze. Aanvragen voor kleine dingen die het le ven van de getroffene wat aan genamer kunnen maken, de papierrompslomp, de proces sen die ze moet voeren* einde loos is ze ermee bezig, en het levert even zovele ergernissen op. Om zichzelf te beschermen is ze gaan golfen, en uit die sport put ze haar reserves om dóór te gaan. Tegenover het gemartel met de paperassen en de vele te leurstellingen die de verpleeg- wereld haar oplevert staat ge- 'lukkig dat er nog veel mensen zijn die zich belangeloos voor de patiënten inzetten, 's Zater dags zwemmen zij en Jacqueli ne met Peter in Soest, waar physiotherapeuten belange loos bezig zijn met allerlei soorten gehandicapte mensen. Voor die vrijwilligers neemt ze haar petje af. Wat die een inzet leveren! Van de betaalde mensen krijgt ze vaak de indruk dat die niet echt 'in hart en nieren' met een patiënt -bezig zijn-Ze wndt dat er nog maar weinig mensen zijn die gevoel en liefde voor hun vak hebben. Ook die ver zuchting hoor je tegenwoordig van veel andere mensen die kennismaken met het zieken huis. Zaterdag 29 augustus orga niseert de Vereniging Brein een regionale kontaktmiddag in revalidatiecentrum De Hoog straat, Rembrandtkade 10 in Utrecht. Voor inlichtingen in Amersfoort kan men bellen naar 61 21 63. Voorzitter Van Pmxteren zal de laatste ont wikkelingen binnen Brein toe lichten. Een team van Afdeling A2 zal uiteenzetten hoe men sen met niet aangeboren her senletsel en hun naaste omge ving in De Hoogstraat worden opgevangen en begeleid Me vrouw Mr Brmgmann zal de juridische problematiek rond niet aangeboren hersenletsel behandelen Anco Mali

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13