Historische panden in Amersfoort zijn bezichtiging meer dan waard Leusder Krant Amer en voorde Waterput Gerstenat Kostkopers 'v Woensdag 26 augustus 1992 Pagin; (Door Robert Kreuning) AMERSFOORT - Nu de vakantiemaanden weer zijn aangebroken en de mensen de gelegenheid krijgen veel tijd te besteden aan het bekijken van historische dingen, worden steden als Amsterdam, Brugge, Brussel, Parijs, Barcelona, Rome, Stockholm en noem het rijtje Europeseplaatsen maar op, overspoeld met toeristen, die tijdens hun vakantiedagje cultuur het plaatselijke schoon in het verre Europa aanbidden. Rollen vol foto's komen mee terug naar huis om aldaar te bekijken wat er inde vakantie van 1992 allemaal is gezien. Bij het kopen van nieuwe kleren, een avondje uit eten en het stappen in de stad isde Hoevelaker toch al snel op Amersfoort aangewezen. Velen kennen ook de Langestraat als hun broekzak, maar wie niet meer nodig heeft dan een overhemd en een spijkerbroek zal Amersfoort in vele gevallen weer snel de rug toekeren. Tenminste wanneer je dat toetst aan het aantal keren dat je hoort, datmen bijvoorbeeld nog nooit in het museum Flehite is geweest. En zo heeft Amersfoort tal van monumentale gebouwen, die in vele gevallen meer dan het bezichtigen waard zijn. Vooral in deze zomermaanden, waarin het VVV van Amersfoort weer tal van monumenten open heeft gesteld. Muurhuizen 99 en verder was in vroegere jaren de Amersfoortse gevangenis (foto: Hans Verhorst) Monnickendam, een waterpoort waar 't Sprengel de stad in stroomt. Daar in de buurt kwamen vroeger de beken van de Gelderse Vallei bijeen om van daaruit Amersfoort binnen te stromen. Gewezen wordt op het Augustijnenklooster, dat rond 1620 geheel was uitgesorven en daarna dienst deed als weeshuis, en op de lakenweverij van het nonnencomplex, waarvan de huisjes in de tuinen van Monnickendam staan. De Herenstraat voert van de buitenste, de oude, ommuring van Amersfoort naar de binnenste, de nieuwe, ommuring. Een sfeervol gezicht vormen alle bruggetjes, die over het water naast de Zuid singel liggen. De weg voert naar de Muurhuizen, die zijn ont staan in de periode, dat de binnenste gracht ge- demd werd Toen bleek er ineens grond over te zijn, waar de huidige muurhuizen op zijn gebouwd. Óf, zoals te lezen valt: Nadat in 1451 de nieuwe tweede ommuring was gesloten verloor de eerste muur een deel van haar betekenis. Op de plaats, en soms met gebruik van de oude muur, herrezen in de daaropvolgende ja ren forse woonhuizen. De aaneengesloten reeks muurhuizen brengt op deze manier het verloop van de 14e eeuwse ommuring in beeld. Gewezen wordt daar op een torentje, dat een vestingstoren blijkt te zijn. Maar liefst drie namen heeft die toren gehad. Van Klokketoren werd de naam via Dieventoren 't Latijntje. Muurhuizen 99 en verder was in vroegere jaren de Amersfoortse gevangenis, terwijl het secretaris- huisje aldaar het pronkstuk van Amersfoort wordt genoemd. Bij de Kamperbinnenpoort wordt er stilgestaan bij het feit, dat Amersfoort vroeger niet alleen een bierstad was, maar ook een tabaksstad. Tussen de omwalling met de Kamperbinnenpoort en de om walling met de stadsmuur stond het vroeger vol met droogschuren, die ook in onder anderen Ame- rongen en Leersum nog altijd zijn te vinden Dat klopt ook, want de tabaksvelden schenen zich van Amersfoort totaan Rhenen toe uit te strekken. De Appelmarkt, m de huidige situatie een drie hoekige markt, was vroeger een vrijplaats waar aan twee kerkhoven grensden Geluk had iemand, die op de Appelmarkt terecht kwam wanneer hij iets had uitgevreten, want op de Appelmarkt stond je onder bescherming van de kanunniken Zodoen de werd je door de schout niet bestraft. Aan het Havik wordt in eerste instantie gewezen op een wasplaats. Dat behoorde tot een klooster waar mensen in het laatste stadium van hun leven verpleegd werden. Die wasplaats was dan ook hard nodig, want vele mensen waren door ouder dom en hun kwalen onzindelijk geworden. Verderop aan het Havik staan we stil bij een stroompje. Dat blijkt de Eem te zijn, in vroegere jaren meer bekend als de Amer. De Amer was vroeger een flinke stroom, maar de Eem is, na het graven van het Valleikanaal voor de afwatering, een zielig stroompje geworden. Hier, op de hoogte van nummer 35, was vroeger ook het haventje. Goederen werden vanaf dat ha ventje via de Zuiderzee naar Pampus gevoerd, waar de zeeschepen lagen te wachten op hun vracht Om die haven heen werd een kleine neder zetting gebouwd, met daaromheen aarden wallen tegen de rovers. Volgens de overlevering moet dat het ontstaan van Amersfoort betekenen, waarvan de naam een samensmelting is van de Amer en een voorde, een doorwaadbare plaats in een rivier. Krommestraat nummer 70, waarnaar even snel wordt gewezen op weg naar de Koppelpoort, was vroeger de lokatie van het eerste Amersfoortse gemeentehuis. Het tweede bevond zich op de Hof en het derde aan de Westsingel. De Nederlandse beiaardschool, gelegen aan het Grote Spui, is één van de twee scholen in de we reld, die beiaards opleidt (de andere is gevestigd in het Belgische Mechelen). De twee huizen waarin de school sinds 1978 is gevestigd stammen uit de Middeleeuwen. Te bekijken valt hier de perma nente 'campanologische' tentoonstelling, over al les wat met beiaarden te maken heeft. Vanuit de hele wereld komen mensen naar Amersfoort, om hier een opleiding te volgen Vooral de Japanners zijn er gek van, wordt erbij verteld. Bij de K'oppelpoort aangekomen, die een deel vormt van de tweede stadsmuur, wordt voor het eerst tijdens de tocht een monument binnen ge gaan De Koppelpoort is de enige poort in Neder land, die zowel een waterpoort als een stadspoort heeft, waardoor de verklaring van de naam Kop pelpoort ook duidelijk wordt. Buiten is de weer gang te zien, waar vroeger de wachten heen en De verschillende opengestelde monumenten, zo als museum Flehite, het Sint Pieters en Bloklands Gasthuis, De Koppelpoort, De Nederlandse Beiaardschool en de Sint Jonskerk, kunnen alle maal individueel worden bezocht Een alternatief is echter, om die monumenten te bezoeken door middel van een stadswandeling, die door gidsen van 't Gilde Eemland worden geleid. Tijdens die rondwandeling worden namelijk niet alleen de monumenten aangedaan, maar krijgt men ook an dere karakteristieke delen van het oude Amers foort te zien. De rondleiding met een gids begint op het cen trum van de Hof. De parkeerplaatsen zijn daar na de opgravingen verdwenen en vervangen door een autovrij plein. Vrijwel exact in het midden zijn de contouren van een waterput ingelegd, die afgelo- „Alleen moeten ze wel opschieten met de restau ratie, want het kindeke Jezus valt bijna uit de armen van Maria", aldus de gids. In de Langestraat, enkele tientallen meters ver wijderd van de Varkensmarkt, wordt er gewezen op een stroompje, dat 't Sprengel heet. Aan de straatkant is een metaalachtige hijsconstructie zichtbaar, waarmee vroeger water omhoog werd gehesen om branden te blussen en de Varkens- markt schoon te schrobben. Ook werd dat water gebruikt door de vele bierbrouwerijen om tot een smakelijk gerstenat te komen Een blik in het stroompje doet echter hopen, dat het water in die tijd dan schoner was dan nu, maar de gids verze kert dat ook op dit moment het water zeker niet vies is Het aanwezig kroos maakt het niet erg aantrekkelijk, maar er zijn inderdaad vele vissen in 't Sprengel te zien, wanneer er goed gekeken wordt De Paternosterstraat en de Krankeledenstraat, vanaf het Onze Lieve Vrouwenkerkhof diagonaal ten opzichte van elkaar gesitueerd, geven aan, dat veel mensen vroeger naar Amersfoort trokken om zich daar te laten genezen van allerlei kwalen Het Onze Lieve Vrouwenkerkhof zelf is in keien voor zien van de contouren van de kapel, die vroeger bij de Onze Lieve Vrouwentoren, of meer bekend: de Lange Jan, hoorde. Opvallend is dat de contouren van de in 1789 opgeblazen kapel scheef ten op zichten van de toren staan. Dat is hetzelfde idee als bij de Dom in Utrecht, waar de kapel ook scheef ten opzichte van de toren staat De 'Lange Jan' zelf staat gedeeltelijk in de steigers. pen jaar tijdens deze opgravingen is blootgelegd De gemeente Amersfoort weet op dit momenten echter niet goed wat. met de nieuwe aanwinst moet worden gedaan, zodat er zolang maar een laag stenen overheen is gelegd- Een interessant detail op de Hof wordt verteld over de keuze van de naam De Rooster, die gegeven is aan een eetcafé naast de Sint Joriskerk Vroeger lag er voor de kerk een groot rooster om de dieren buiten te houden, en daaraan heeft De Rooster 1 haar naam ontleend. In de Krommestraat, wat in vroegere jaren de hoofdstraat van Amersfoort was, wordt gewezen naar nummer 36. Daar huist Dille en Kamille, op zich niets bijzonders dus Wanneer er echter ver teld wordt dat in dat pand tot 1663 één van de grotere bierbrouwerijen van Amersfoort gehuis vest was, gaan de oren zich echter spitsen Amers foort was vroeger namelijk een bierstad, met zo'n 350 verschillende bierbrouwerijen. Daarvan sloot de laatste, de Phoenixbrouwerij, haar poorten in 1972 en toen hebben de Nederlandse brouwerijen volgens de gids een grote fout gemaakt Het pand was zo uniek en bezat zoveel verschillende instru menten voor het brouwen van bier, dat ze er direct een museum van hadden moeten maken Die kans is echter gemist, waardoor de brouwerijgeschiede nis van Amersfoort nu moet worden opgefrist in bierbrouwerij De Drie Ringen, de enige brouwerij die Amersfoort sinds drie jaar weer heeft en die gevestigd is aan de Kleine Spui. De kei aan de Stadsring is op zich niet echt een bezienswaardigheid Het is kwa waarde te verge lijken met Manneken Pis in Brussel. Het stelt niets voor, maar het verhaal eromheen geeft het bekend heid Dit blok graniet, in een ijstijd door een gletscher uit Skandinaviè naar de Amersfoortse heide ge stuwd en in 1545 genoemd in een staatsstuk van Karei V werd in 1661 onder leiding van E. Meyster door 400 burgers van Amersfoort naar de Varkens- markt gesleept, daar in 1674 begraven en in 1903 opgedolven en na vele omzwervingen door onze stad in 1954 op dit voetstuk geplaatst De weg over het wandelpad langs de groengor- del, wat vroeger de stadsmuur was, leidt naar Amersfoort kent tal van monumentale gebouwen, zoals museum Flehite, die het bezichtigen meer dan waard zijn (foto: Hans Verhorst) moesten de gordijntjes hermetisch worden geslo ten. Per bed was voor twee personen één stoel, één dekenkistachtige kast en één urinoir beschikbaar Het gasthuis begon als armenhuis. Toen de samen werking tussen de kerk en de overheid echter min der werd stapte de kerk van haar principes om uit liefdadigheid hulp te bieden af en gaf mensen de gelegenheid zich in te kopen. Jonge mensen (kost- kopers) kochten zich daarom voor hun oude dag al in, terwijl mensen die zich inkochten bij hun bin nenkomst alle bezittingen moesten afstaan. To taan landerijen toe. Op die manier werd het ar menhuis schatrijk en zo heeft het huis voor be- hoeftigden tot 1906 bestaan. De tocht door Amersfoort eindigt waar hij be gonnen is, bij de Sint Jonskerk op de Hof De St Joriskerk werd al in de 13e eeuw gewijd en is daarna vele malen gewijzigd en vergroot. In 1340 brandde een belangrijk deel van de kerk af, waar na men bij de heropbouw om de toren heen bouw de, zodat deze nu in de kerk is komen te staan. In haar huidige vorm dateert de kerk uit 1534. In het koor zijn drie muurschilderingen te zien, die oor spronkelijk aan de buitenmuur van de kerk waren aangebracht Tevens bevindt zich er de chirur gijnskamer, waar nog enkele oude medische in strumenten bewaard zijn gebleven. Geopende monumenten De monumenten, die door het VVV zijn open gesteld, zijn nog tot en met zondag 30 augustus te bezichtigen. De kosten bedragen f 1,50 per monu ment, maar het is tevens mogelijk om een totaal- kaart aan te schaffen voor f5,95 bij het WV-kan- toor. Daarmee kan men terecht in alle opengestel de monumenten en valt er tevens een drankje te halen in bierbrouwerij De Drie Ringen. Het maken van een stadswandeling is het hele jaar mogelijk op dinsdag en donderdag vanaf elf uur en op zondag vanaf twaalf uur. De start is bij de Sint Joriskerk op de Hof en de rondleiding wordt ver zorgd door een gids van 't Gilde Eemland. Kosten daarvoor; f3,50. weer liepen. Het geheel is ooit gerestaureerd door Kuijper, die ook in Amsterdam het Centraal Sta tion en het Rijksmuseum heeft gebouwd. Dat bleek een rare knakker, want bij de Koppelpoort heeft hij aan de binnenkant kantelen laten bouwen, die er oorspronkleijk niet hoorden. Binnen in de Koppelpoort staan twee reusachtige tretmolens. Daarin leverden gevangenen arbeid die op dat moment nodig was om bijvoorbeeld de poort te sluiten. Want te allen tijde moest worden voorkomen, dat belastingontduikers 's avonds weer stiekem de stad in kwamen. Achteraf bleek de Koppelpoort overigens niet zo'n degelijke verdedigingspoort te zijn. In de tijd dat de Koppelpoort werd gebouwd werd namelijk ook het buskruit uitgevonden en tegen dat gebruik was deze poort niet echt opgewassen. Later werd de Koppelpoort gebruik door de zak- kendragersgilde, wat ook op te maken valt uit een tekst die er hangt: Het zakkendragersgild, genaamd Christoffels gasten Wij slepen hier om geld, scheeps aangekomen las ten Wie hulp nodig heeft, die zoekt geen paarden kracht De goederen worden best, door menschen thuis gebracht Op dit moment doet de Koppelpoort dienst als poppentheater. In het Sint Pieters en Bloklandsgasthuis, tegen over museum Flehite, wordt een blik gegund in de mannenzaal, bestemd voor zieke mannen uit het vroegere Amersfoort en omgeving.' In die zaal staan 22 bedstee-achtige bedden, waar de mens van de huidige afmeting niet met goed fatsoen gestrekt zou kunnen liggen. Alom verbazend was het dan ook om te horen, dat er per bed door twee mannen gebruik van werd gemaakt. Men lag na melijk niet, maar men zat in bed. Zodat het bloed niet naar het hoofd stroomde, want dat was niet goed. Net zoals de nachtlucht niet goed was voor de mannen die er verpleegd werden. Daarom

Leusder Krant | 1992 | | pagina 16