Leusder Krant ^fjjggSPORT Leusdense brit Tim Giles pakt Europese golftitel 1 Wibo Plijnaar wint A-toernooi in Velp Vuil Valleikanaal A.s. zondag R0DA 46 - LIMVI0 peilingen lj£S5§§3^' emiste ns A-status komt in zicht Woensdag 26 augustus 1992 <~J 1 /J 7/ Pagina 9 £USDEN - De in Leusden onende en werkende Engelse olfer Tim Giles heeft op de reens van de Broekpolder- olfclub in Vlaardingen het uropees kampioenschap voor olf-teaching professionals ge- onnen. Op de golflinks van )e Hoge Kleij wordt de nieuwe uropese kampioen links en echts gefeliciteerd als ik hem p de course ontmoet. „Con- ratulations, ik bel je nog, ant we moeten het vieren!", linkt het bij de bar. „Ik ben heel gelukkig", zegt ead-professional Giles in oortreffelijk Nederlands met onu en dan een typisch Engel- zinswending of een verwis- ild lidwoord. „Ik had er geen loment op gerekend dat ik dat •emooi zou winnen. Het was lleen maar een schone droom an me. Dat die droom werke- jkheid werd had ik niet kun- en denken." „Het aantrekkelijke is: Er omt nog iets bij. Met het toer- ooi van dit jaar winnen wij amelijk ook nog de laatste laats in het Europese team at tegen een Amerikaans am gaat uitkomen. Om in dat am een plaats te krijgen, anneer je eerst nog een kam- oenschap teachingprofessio- ils moet winnen: het leek mij erkelijk een verre droom." „Ik dacht: Het is in elk geval uk om te doen en te proberen, hoopte inderdaad dat het ibeurde maar ik geloofde dit il nooit gebeuren. Voor een aching professional is het het st mogelijke om te doen. Zo, et is redelijk hocg, en het I irak me dus wel asn!" 3 Op de Hoge Kleij, één van de I aaiste banen in h ^derland, >eft Tim Giles een drukke job. Dvendien is hij getrouwd en eft hij twee kleine kinderen aaraan hij ook zijn aandacht il wijden Erg veel tijd om te amen heeft hij zodoende niet -J had. „Maar ik heb mijn best ge- an met de tijd die ik heb". ;[0. »t hij bescheiden en eigenlijk k wat verlegen lachend uit. één lelukkig ging het dit jaar re- iar lijk goed Ik heb echt weinig en. d, en dus speel ik meestal in lin. idstrijden U1t Ik vraag hem om welke vaar- de gheden en strategieën het 3St- omamelijk gaat. Okee, je ga] eet de bal met behulp van een )in. Lfstok of club in zo weinig To- igelijk slagen vanaf de afslag ar. tee langs de spelbaan of fair- be- iy naar een met zeer kort as beplant veldje of green ian, waar de bal in een gat of le moet rollen. Maar wat be- iet je vooral trainen? St Giles: „Bepaalde technie- i is n, zoals het 'chippen' en het 340 itten' moet je steeds trainen, lar- ders verlies je absoluut je uw- ardigheid daarin. Bij het i. In lfspel moet je de beweging het en en de controle krijgen >or- er waar je de bal slaat. Het is iren tbeetje schaken. Je moet een rur- etje vóórdenken: hoe zal ik in- spelen. Ik zal proberen de 1 hier te plaatsen, of daar, idat ik het dan makkelijker heb op de green. Maar natuur lijk, dat gebeurt niet altijd." Oefenronde Giles: „Meestal heb je voor een toernooi wel een oefenron de, zodat je de ins en outs van de baan een beetje leert ken nen. Maar ook het baanboekje is vaak een handig hulpmiddel. Daarin staan de specifieke kenmerken van een baan, zoals de afstand naar de green, de aanwezigheid en plaats van de bunkers en dergelijk. Op basis van die gegevens kun je een plan maken." „De strategie is belangrijk, maar het weer is een onbere kenbare factor. Je moet dóór gaan bij slecht weer Tenzij het onweert. Bij onweer is het mo gelijk om te stoppen Als er water op de greens ligt, zoda nig dat de baan onbespeelbaar is, dan mag je ook stoppen. Maar voor de rest moet je door gaan. Bij sterke wind of harde regen is dat moeilijk. Je spel wordt erdoor beïnvloed." Tim Giles vertelt dat het vooral op de zaterdag dat hij het kampioenschap moest spelen heel warm was. Het tea- wordt. Is het bijvoorbeeld voor het bestuur nu een kwaliteits criterium om kinderen van verschillende etnische af komst, ongeacht de aantallen, op school gewoon toe te laten en zo'n vraag bijvoorbeeld aan ouders voor te leggen? Een overbodige vraag wanneer je deze tegen de achtergrond plaatst van het kwaliteitscrite rium, namelijk dat elke basis school verplicht is om leerlin gen te begeleiden bij het ver trouwd raken met de multi-et- nische samenleving Terecht heeft het anti-discriminatie meldpunt gereageerd op de on genuanceerd gestelde vraag over het gegeven of er 'wel of geen buitenlanders op school aanwezig zijn'. Had het daarom niet verstan diger geweest om een dergelijk onderzoek samen op te zetten met de andere schoolbesturen in Leusden en met het ge meentebestuur? In een pluri forme gemeente, zoals Leus den, moet zoiets toch haalbaar zijn? Juist nu de gemeente ook ten behoeve van het onderwijs druk doende is om het emanci patiebeleid te ontwikkelen, hadden kritische vragen in principe voor alle scholen kun nen gelden. Bijvoorbeeld vra gen over het bespreekbaar ma ken van (homo-)sexualiteit en relatievorming in de school, over het personeelsbeleid in deze, en dergelijke zouden dan voor alle scholen gesteld kun nen worden Hooguit dat het bestuur van de orthodox-ge reformeerde richting met het gezamenlijk onderzoek niet mee zou doen. Wanneer het emancipatorisch denken en chingprofessionalstoernooi noemt hij een wat vreemd toer nooi Bij zulke grote toernooi's speel je normaliter 72 holes en dat iedere keer achter elkaar Eén prof speelt met drie ama teurs. Maar in het teaching- professionalstoernooi speelt één proi met vier amateurs „En dat komt tussen de derde en vierde ronde. Na de derde ronde stond ik voor met vijf slagen. Maar ik moest wachten over een hele dag tot de laatste ronde Dat was vreselijk. Het zit in je hoofd, en de spanning komt. Maar wat ook moeilijk was was dat het op de zaterdag handelen door het grootste deel van de Leusdense bevol king gemeengoed aan het wor den is (alleen uit de GPV/ SGP-groepering komen diver se mensen er openlijk voor uit met emancipatie en roldoor breking op grond van geloofs overtuiging niet goed raad te weten) dan behoef je bovenge noemde vragen, die nou juist over de kwaliteit van onder wijs en opvoeding gaan, niet uit de weg te gaan Wellicht kan de gemeente Leusden het voortouw nemen om een der gelijk onderzoek naar aanlei ding van het emancipatiebe leid voor het onderwijs samen met andere schoolbesturen op te zetten. Inno van Breda, Wim van Hol- stein. Leusden. Voorzitter Van den Hengel en secretaris Van Zandbrink van de Landbouworganisatie Leusden ergeren zich aan het feit dat in een hoofdartikel over vissterfte in het Valleika naal de mogelijkheid wordt ge opperd dat illegale mestdum- pingen bij boeren de oorzaak zouden kunnen zijn. Het sys teem van de mestboekhouding zou de kans op illegale mest- dumpingen erg klein maken. Slecht werkende rioolwater zuivering in combinatie met uitzonderlijke weersomstan digheden ligt meer voor de op de course zó warm was! Het was ruim boven de dertig gra den! Op de laatste ronde tij dens de zondag was het ook heel warm, maar er was iets meer wind en dat helpt." Nederland Vier jaar geleden kwam Tim Giles met zijn gezin naar Ne derland. In Nederland erkent men de kwalificaties die de Britse Golf Association toekent aan zijn leden. Het gaat bij het golftea- chen om een scala van profes sionele kwalificaties waartoe hand, betogen de vertegen woordigers van de standsorga nisaties in een ingezonden brief. Als landbouworganisaties er geren wij ons danig aan de steeds weer terugkerende be schuldigingen van illegale mestdumpingen Duidelijk moet zijn dat wij een bedrijfs tak zijn die, harder dan wie ook zelf werken aan bedrijfs- oplossingen voor het milieu. Illegale gierlozingen waarvan in uw artikel op grote schaal melding wordt gemaakt komt pertinent niet voor De opmer king dat landbouwers een deel van de mestoverschotten via het oppervlaktewater laten weglopen vinden wij dan ook een beschuldiging die niet op waarheid berust. Met de mest boekhouding moet iedere vee houder aangeven waar hij de mest naar heeft afgevoerd. Terug herleidend zouden deze gierlozingen dan op zondag moeten zijn uitgevoerd. Op deze dag houden ook de boe ren zoveel mogelijk rust. Feit is, en dat is duidelijk gemaakt vorig jaar bij de discussie van het provinciaal waterhuishou dingsplan Utrecht, dat dage lijks de Grebbe sluis bij Rhe- nen een gigantische (60 m3/min) hoeveelheid Rijnwa ter inlaat om de vervuiling in de waterlopen te verdunnen tot aanvaardbare proporties. En waar komt deze vervuiling vandaan? Een stukje industrie voor een heel belangrijk deel door slechte zuivering van het rioolwater. Fosfaat wordt maar weinig uit het rioolwa ter gehaald. In 1995 moeten de niet alleen het spelen op niveau behoort maar ook het in staat zijn een stijlvol bureau te run nen, iets van club-reparaties af te weten, les te kunnen geven, de administratie te voeren, de conditie van de links in de ga ten te houden, hoewel het onderhoud van de baan m handen van een specialist ligt Is het golfen in Nederland te vergelijken met het beoefenen van de golfsport in Engeland? „Golf in Nederland is ongeveer wat het dertig jaar geleden in Engeland was. Dat betekent dat het meer een sport is voor beter gesitueerden. De moge zuiveringsinstallaties daarin duidelijk verbetering hebben aangebracht. Het effluent wordt gewoon op de water gangen geloosd. Vooral in de buurt van Ede - Veenendaal ontstaat normaal al een kri tieke situatie, waarvoor grote hoeveelheden Rijnwater, ver dunning moet brengen. Zoals u leest is de normale si tuatie al verre van rooskleu rig. Dit wordt in de kop van het krantenartikel al aangege ven, 'in vuil Valleikanaal'. Daarnaast krijgen de rioolzui veringen een aantal keren per jaar, bij overvloedige regen val, vergunning van de pro vincie hun overstorten los te zetten. Wat tot grote vervui ling van o.a. het Valleikanaal tot gevolg heeft. Ook slecht- werkende en kapotte riolering her en der zorgen voor over stort van vervuiling in opper vlakte water. Suggestie aan leg riolering: Gebruik 2 kleu ren rioolbuis, b.v. bruine pijp voor sterk vervuild afvalwa ter en een groene pijp voor re genwater. Waardoor fouten in aanleg rioleringen tot een mi nimum beperkt worden. Herleidend naar de afgelopen situatie: Een lange droge pe riode, daardoor een ophoping bij de rioolzuiveringen. Een fikse regenval met als gevolg, overstort ongezuiverd riool water op oppervlaktewate ren. Landbouworganisatie Leus den, VV. v.d. Hengel (voorzitter) W. van Zandbrink (secretaris). lijkheid voor iedereen om golf te spelen in Nederland is ge ring Er zijn weinig open ba nen. Als er meer open banen zouden zijn konden meer men sen leren golfen, omdat het dan niet zo duur zou zijn. Daar naast zijn er niet genoeg pn- vé-banen. Nederland heeft veel meer banen nodig „Ik vind het jammer dat golf in Nederland een beetje de re putatie heeft dat het voor de beter gesitueerden is. Ik vind dat jammer omdat golf een echte leuke sport is. Het golf- spel is een uitdaging Wat men sen aantrekt in golf is dat het ACHTERVELD - De 18-jarige Achtervelder Wibo Plijnaar, die bij het Amersfoortse Alta speelt, heeft dit weekeinde een tennistoernooi in Velp op zijn naam geschreven. Plijnaar boekte met dit resultaat zoveel punten, dat de Achtervelder dicht in de buurt van de top-80 van de Nederlandse ranglijst komt. Daarmee komt voor de Ach tervelder de A-status in zicht. Plijnaar hoopt in de rest van het seizoen nog voldoende punten bij elkaar te sprokke len, om daadwerkelijk bij de eerste 80 terecht te komen. De nationale A-lijst wordt mo menteel aangevoerd door Ri chard Krajicek. Plijnaar won in de finale be trekkelijk eenvoudig van Mark Struijk (6-1, 6-3). Met name de overwinning op Maharisj Pa- pilaja, winnaar van het on langs gehouden, sterk bezette toernooi in Soestdijk. in de tweede ronde van het toernooi was echter van goed gehalte. Plijnaar „Ik moest twee ron den overleven om voldoende punten te scoren om niet te zakken op de ranglijst. Toen ik tegen Papilaja moest, zonk me de moed echter m de schoenen. Ik schat dat Papilaja momen- iedere dag een beetje anders is Op één dag speel je goed, de volgende dag is het niks „Je kunt heel lang golf spe len Veel mensen die golfen zijn boven de vijftig jaar Mijn va der wordt volgende maand 86, en hij speelt nog steeds. Als het mogelijk is om te lopen kun je het heel lang volhouden. Voor al als de baan leeg is kun je het op je eigen tempo doen Op een open baan waar het echt druk is moet je je natuurlijk aan de starttijden houden." Etiquette Wie wil leren golfen moet daar wel enige tijd voor willen uittrekken. Er is veel dat ge leerd moet worden. De aspi rantgolfer moet met de club boven zijn hoofd leren zwaai en Hij moet de slagen leren en de techniek van het putten. Hij moet de baan leren kennen. Hij moet de regels en de etiquette kennen. Tot de etiquette be hoort bijvoorbeeld het stil staan en niet praten als iemand slaat. Op de meeste banen moet iemand dan permissie krijgen van een prof om negen holes te lopen en etiquette-examen te doen. Verder kan iemand zijn golfvaardigheidsbewijs halen als hij een redelijk goed spelm- veau heeft en een bepaald aantal slagen haalt over negen niveau's. Tim Giles maakte in de derde ronde van het kampioenschap een echt goede ronde. Hij maakte 66 slagen, dat wil zeg gen 7 onder de baan. Iedere hole heeft een baan, het zoge naamde professional average result. Tim behaalde daarmee de beste score in het toernooi bij drie slagen Na die ronde op zaterdag stond hij 5 slagen voor, hetgeen voor hem de mo gelijkheid inhield om het toer nooi te winnen. Op zondag was hij m het begin echter heel erg nerveus en zijn spel leed daar onder Twee golfers kwamen gevaarlijk dicht bij hem in de buurt. Al spelende herwon hij zijn zelfvertrouwen. De sfeer was erg goed op de baan, en er waren heel wat mensen die ke ken. Sportnet maakte van Tim Giles een programma dat op 24 augustus werd uitgezonden. Bij de kampioenschappen tea- chingprofessionals gaat lang zoveel geld niet om als bij de vrije professionals. Tim Giles' eerste prijs betekent een hoofdprijs van 18.000.-. Tim is uiterst tevreden met de be haalde eer en ook met het geld en is dankbaar dat De Hoge Kleij hem zeer gestimuleerd heeft om méé te doen. Zelf heeft hij het gevoel dat hij daardoor wel eens wat vaak van de baan weg is. Van 18 tot 20 september speelt hij als Eu ropees kampioen m Kildare, Ierland. Het Europese team heeft de laatste drie keren te gen Amerika verloren. „Wij zullen dit jaar onze best doen om te winnen! Anco Mali teel bij de eerste veertig staat en hij was de laatste weken goed op dreef. Maar na de eer ste set, die ik met 6-3 verloor, ging het echter steeds beter." Plijnaar won de tweede en der de set met 6-1 en 6-3. Plijnaar was in Velp verder te sterk voor John Tjon (6-0, 6-0), Visker (5-7, 6-1, 7-6) en Vorsteveld (6-4, 6-3) Plijnaar, een pupil van trai ner Theo Rottier van het Ten nis Instituut Nederland, laat deze week een toernooi in Vlis- singen schieten om op het ITA Kampioenschap van Amers foort voor de tweede keer zijn titel te verdedigen. (advertentie) De wedstrijdbal wordt aangeboden door Café Monet jipiiiwe foacties Leusden. van Holstein en Inno van «la reageren op de enquête, het protestants-christelijk lerwijs onlangs in Leusden ld. Eén van de vragen daar- tad betrekking op de me- g van ouders van basis- olieren over de aanwezig- d op scholen van buiten- dse kinderen. Het Ant-Dis- binatie Meldpunt reageer- eschokt op dat deel van het erzoek. De briefschrijvers, hen evenzeer bezwaar te- dat deel van het onderzoek, van hen werd uitgenodigd de enquête deel te nemen. bestuur van het protes t-christelijk onderwijs ■0) in Leusdenheeft on- ft het initiatief genomen via een enquête onder ou- Sfen onderzoek in te stellen r de algemene indruk van vachtingen, wensen en er- flgen van- Leusdenaren in tie tot het basisonderwijs, onderzoek vond ook plaats er een aantal ouders, die kindeen niet naar niet- tetants-christelijke scho- sturen. Ondergetekenden den over dit onderzoek met elkaar in gesprek, doordat één van ons (Inno van Breda) als ouder die voor zijn eigen kin deren niet voor het pc onder wijs kiest, benaderd was. De intentie van het schoolbestuur om door middel van een onder zoek bij ouders te achterhalen wat er aan onderwijsopvattin- gen leeft, om daarmee tot een betere afstemming van het on derwijsbeleid te komen is na tuurlijk prima. Onze beden kingen richten zich op de kwa liteit van het onderzoek en op de gemiste kans, zoiets samen met de overige schoolbesturen en met de gemeente Leusden te ondernemen. Het externe on derzoeksbureau heeft niet kunnen voorkomen dat de vra gen nogal amateuristisch ge steld zijn. Hoe typeer je als ou der nu een school als progres sief, conservatief, ontplooi- ingsgericht, milieubewust als je de criteria mist op grond waarvan je dergelijke termen in een bepaalde context kan plaatsen? Kennen ouders de scholen zo goed dat je scholen op deze manier eigenlijk zou kunnen vergelijken9 Wat zijn de gegevens je dan waard? Wat moet je nu met de stelling 'De kwaliteit van het onderwijs is goed' als niet duidelijk is wat onder kwaliteit verstaan

Leusder Krant | 1992 | | pagina 17