Leusder Krant SPITSBUS Li c Van 'hoera', via 'eindelijk' naar'kan het iets meer zijn?' 99S Leusden - De Uithof 99-S: rechtstreeks in de spits naar Utrecht Proef Automobiliteit Priemende vragen krijgen helder antwoord Blijdschap en vragen Toekomst Chauffeur BI Pagina 6 LEUSDEN - Vandaag, 24 augus tus, gaat de proef van start. Voor de duur van een jaar gaat de spitsbus een dubbele och tenddienst en avondddienst draaien. Met een mooie, luxe bus, met een zekere grandeur waar de Leusdenaar zo op is gesteld. Een unicum voor de gemeente Leusden is de uitbreiding van het lokale busnet, met eigenlijk een gewone bus, voor de nor male (strippen-)prijs, voor de gewone reiziger, maar met een allermachtig prachtige bus. Een zilvergrijze shuttle, een za- kenbus met comfortabele been ruimte en fauteuils en eenen veertig zitplaatsen. LEUSDEN - De eerste dag is een bijzondere dag. In de vToege ochtend staat aan de halte Ba- voort/Maanweg wethouder Joost de Jongh. Te wachten op de shuttle, te wachten op 'zijn' bus. Als u dit leest heeft de wet houder dus de 'echte' eerste rit al achter de rug. „Ik wil het gevoel meemaken dat de reizi ger van de eerste rit meemaakt. Immers, je kunt nog zoveel offi cieels bedenken en organise ren, maar er is en blijft maar één eerste rit en die was van morgen om 7.18 uur. Ik was present!" Joost de Jongh is overtuigd van het welslagen van het project. „Deze bus gaat lopen, dat staat voor mij vast. En het is een mooie aanvulling voor de ge meente Leusden. Voor de goe de orde, niet alleen mensen die in Utrecht werken hebben er profijt van, maar juist ook men sen uit Leusden-zuid hebben er op een jofele manier een nieu we verbinding bij. Ik stel mij zo voor, dat mensen uit Leusden- zuid, maar ook anderen die op de haltes onderweg instappen, op dinsdag lekker naar de markt op de Biezenkamp gaan en dat voor een enkel stripje en instappen voor de deur. Dat is ook een groot winstpunt." De wethouder denkt ver voor uit, het terugdringen van de au tomobiliteit is een loffelijk stre ven, maar er is meer. „De ont sluiting van Leusden ligt mij nog immer na aan het hart. Na de aansluiting op de A28 is de nieuwe buslijn ook een welko me aanvulling op de ontwikke ling van kantorengebeid De Horst. En dat stemt mij tevre den, want ik ben ervan over tuig dat het ook met De Horst de goede kant opgaat". Een rondrit met de bus heeft De Jongh ook duidelijk gemaakt, dat er nog meer kan en moet gebeuren. „We hebben een leu ke mijlpaal bereikt nu, maar ik ben alweer bezig met volgende zaken. Want, en dat wordt vaak vergeten, maar openbaar ver voer betekent lange wegen naar de besluitvorming. Je moet niet denken op korte ter mijn successen binnen te ha len, want er gaat eerst lange tijd massage aan vooraf'. LEUSDEN - Bijna honderdvijftig mensen schreven, begin dit jaar, belangstelling te hebben voor een spitsbus van Leusden naar Utrecht. In de ruimte voor opmerkingen stonden behalve vragen, kreten als 'nu of nooit', "het zal tijd worden' en 'alsjeblieft!'. Deze hartekreten zijn vervuld. Vanaf 24 augustus kunnen Leusdenaren met een snelle spits bus naar Utrecht. Bij het peilen van de reacties bleek het enthousiasme van mensen die in of om de Uithof werken, minstens zo groot als de teleurstelling bij degenen die iedere dag in andere delen van Utrecht moeten zien te komen. Mevrouw H. van den Berg rea geerde voor haar man: „Hij gaat echt rijden hè. Pnma! Schitterend. Werke lijk een hele goede oplossmg. Mijn man zal zeker zoveel mogelijk ge bruik maken van de bus. Af en toe zal hij met de auto moeten om afspraken elders na te komen, maar hij zal zeker de voorkeur geven aan de bus." S.Wiegersma: „Werkelijk een pn ma regeling. Voor mij precies de goe de tijden en de haltes op de juiste plek. Daarvoor laat ik de auto staan. Ik heb eerder geprobeerd met het open baar vervoer naar mijn werk te gaan maar ondanks alle goede voornemens was dit hopeloos. Vijf kwartier tot an derhalf uur was ik aan reistijd kwijt en dat twee maal per dag. Plus alle onge makken als wachten op de aanslui ting. Met de auto ben ik in 15 minuten op mijn v/erk. De auto zal iets sneller blijven, maar veel zal het niet schelen. Financieel zal het ook ongeveer gelijk blijven. Openbaar vervoer is ook vnj duur. Ik ga zeker uitproberen hoe het bevalt." daarvoor wordt hij ook te oud. On langs heeft hij een kamer in Utrecht gevonden. Ruim 400 gulden per maand. Het is m ieder geval fijn voor studenten, die nog thuis m Leusden wonen." Roef Blauw, werkzaam bij de Pro vincie Utrecht en raadslid m Leusden, vulde ook in belangstelling te hebben. .Jazeker ga ik met de bus mee. De nieuwe lijn vind ik een hele goede zaak. De auto blijft zeer zeker meer thuis. Niet altijd want ik moet regel matig naar andere gemeenten, maar als het kan neem ik de bus. Voor mij telt zeker de kostenbesparing. Ik werk bij de overheid en die is met gul met reiskostenvergoeding. Het vaste bedrag wat ik nu krijg komt dichter m de buurt van de abonnementskosten dan wat de auto kost. Misschien is zelfs meer te regelen. De Provincie Utrecht heeft voor haar werknemers een mobiliteitsplan. Daardoor kunnen de kosten gemaakt bij het openbaar vervoer helemaal vergoed worden. Meer grote bedrijven hebben zo'n plan. Voor werknemers zeker zaak hiernaar te informeren of het aan te kaarten. Behalve financieel voordeel tel ik ook het gemak. De files gaven vaak ellende. Wanneer de spitsbus van de vrije baan gebruik mag maken zou dit helemaal mooi zijn. De reistijd zal niet veel langer zijn dan nu, schat ik. Mijn vrouw heeft geen rijbewijs maar nu deze mogelijkheid zich voor doet, krijgt haar wens dit papiertje alsnog te halen wel weer prioriteit. Mijn dochter kijkt me ook al smekend aan. Kortom, de mogelijkheden wor den niet alleen voor mij plezieriger." A. van der Bilt, de man die 'nu of nooit' bij de opmerkingen schreef is een tevreden man. „Ik ga de auto thuislaten. Helemaal weg zal ik hem niet doen, want in voorkomende ge vallen blijft het fijn dat hij er is. Ik kies voor de bus m de eerste plaats uit milieuoverwegingen. Financiële voor delen zie ik met, hoewel-het misschien iets zal schelen. Ik denk wel dat het me zal bevallen me iedere dag te laten rijden. Het zal wel wennen zijn om rekening te moeten houden met de vaste tijden van vertrek uit Utrecht. Even iets afmaken kan met meer. Ik zal de bus moeten halen. Pech voor de baas, maar dat is de consequentie." Mevrouw Boersma: „Wat jammer nou dat dit niet eerder geregeld is. Mijn zoon heeft zich dit voorjaar opge geven. Hij reed iedere dag op en neer met het openbaar vervoer, maar het reizen werd hem te veel. Het was geen doen. En om voortdurend wegge bracht te worden door zijn vader Mevrouw Cohen: „Ach, ik zou hier zo graag gebruik van maken, maar helaas de bus komt met in de buurt van mijn werk. Ik zal door moeten zetten en wachten op uitbreiding. Ik heb nog even gehoopt dat ik via de spitsbus aansluiting zou vinden op het openbaar vervoer in Utrecht. De spits bus brengt me in evenveel tijd naar Utrecht als nu de bus naar station Amersfoort. Maar de tijden sluiten met aan op mijn werktijden. Anders had ik hier graag gebruik van gemaakt. Ik blijf iedere dag twee uur besteden aan het heen en weer reizen." LEUSDEN - Naast vreugde veel vra gen bij de buspassagier. De belang stelling voor de spitsbus blijkt groot. Maar of men ook werkelijk van de spitsbus gebruik gaat maken hangt mede af van de antwoorden op veel vragen. De heer H de Gooijer van Centraal Nederland heeft alle gege vens bij de hand en geeft duidelijk antwoord. Hond mee Ineke Nijhof wil weten of haar hond mee mag. - Honden worden vervoerd tegen het gebruikelijke tarief. Dat wil zeg gen: wanneer ze verpakt zitten in een mand of tas, gratis, anders voor half geld via een reductie-strippen kaart. Deze kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de voorverkoopa dressen, dus niet bij de chauffeur. Tarieven Veel mensen hebben vragen over de berekening van het abonnements geld. H.Dekker bijvoorbeeld had al eens zitten rekenen en vroeg zich af of er een ander tanefstelsel gebruikt werd en wat daarvoor de reden kon zijn. -Voor de spitslijn geldt het nationale stad/streek tarief. Dit betekent dat het aantal zones, overeenkomstig de zonekaart, bepalend is voor het tarief. Van Leusden naar De Uithof wordt er door vijf zones gereisd, te weten de zones Leusden, Amers foort, Soesterberg, Zeist en De Bilt. Reizigers met een strippenkaart dienen 6 strippen af te stempelen, te weten vijf zones plus een basisstrip. Voor alle duidelijkheid, het gaat hier dus niet om openbaar vervoer tegen een verhoogd rarief. Alle re guliere plaatsbewijzen zijn ook op de spitsbus geldig. Jaarkaart Veel studenten vragen of de Ov-jaar- kaart geldig is in de shuttle. -Ja, de OV-jaarkaart is geldig in de spitsbus. Dus ja J.Sjoerds, je kunt mee! Incidenteel H.Dekker, dezelfde van de taneven, heeft goed nagedacht over zijn be langstelling. Hij vraagt zich ook af of het met meenjden in de schoolvakan ties een abonnement onvoordelig maakt. Hetzelfde geldt voor veel men sen, die hebben opgegeven niet da gelijks gebruik te maken van de spits bus. vervolg op pagina 7 LEUSDEN/UTRECHT - Vanaf vandaag, maandag 24 augustus, rijden er in de ochtend - en avondspits sneldiensten tussen Leusden-Zuid en -Centrum en het werkgelegenheidsgebied in De Uithof en Rijnsweerd te Utrecht. Deze spitsbus -Lijn 99S- zal van maandag tot en met vrijdag in de ochtendspits tweemaal naar Utrecht rijden en in de avondspits rijden beide bussen naar Leusden terug. De buslijn is speciaal ontwikkeld voor het woon-werkverkeer. Luxe bussen brengen deze groep forenzen snel en comfortabel naar hun werk- of studieplek. Lijn 99S rijdt in ongeveer 20-30 minuten (afhankelijk van de instaphalte) vanuit Leusden naar De Uithof. De spitsbus start 's morgens op de Maanweg in Leusden-Zuid om 7.18 en 7.48 uur en rijdt via de Groene Zoom, Noorderinslag, Middenweg, Ruigevelddreef naar de carpoolplaats aan de Randweg. Van hier rijdt de bus via de A28 rechtstreeks naar De Uithof en Rijnsweerd. LEUSDEN - De toekomst van de spitsbus, of zou wilt de shuttle bus, is afhankelijk van het ge bruik dat ervan gemaakt wordt. Op gezette tijden zal door middeel van bezettings tellingen een beeld ontstaan van dit gebruik. De continue ring van de lijndienst hangt sterk af van het aantal reizi gers. In ieder een jaar rijdt de bus van Leusden naar Utrecht. De bus kan eenenveertig men sen een zitplaats aanbieden en zal gedurende deze proefperio de geheel betaald worden uit de rijksmiddelen voor open baar vervoer. De gemeente besteedt de reeds gereserveerde zevenentwin tigduizend gulden voor nadere aanpassing van het traject. Zo is er een aantal nieuwe haltes aangelegd van het geld. De proef is geslaagd als gemid deld vijfentwintig personen de reis maken. Wethouder De Jongh is al druk doende met het volgende grote project voor het openbaar ver voer. „Ik droom vaak over een fantastische spoorbusverbin- ding over het Ponlijntje. Een unieke mogelijkeheid om de automobiliteit nog verder terug te dringen. Zulk een soort ver binding overstijgt het gemeen telijk niveau, vandaar dat wij overal dit idee aan de man pro beren te brengen. Zo is het idee al verwerkt in de intergemeen telijke structuurvisie en heeft, indien de draad ermee akkoord gaat, de gemeente al een mil joen gereserveerd voor de aanleg van deze lijn. Ik vind, dat je niet alleen met de mond moet belijden, maar ook iets moet doen. Dus reserveren dat geld!" LEUSDEN/ZE 1ST De tweede rit op de eerste dag van de shuttlebus met de wethouder achter het stuur. Dapper draai end en stevig gas gevend komt de wethouder met de bus de Maanweg op. Het lijkt een er varen chauffeur, maar schijn bedriegt ook hier. Wethouder Joost de Jongh heeft enkele dagen geleden mogen oefenen met de bus op het ter rein van de busgarage. Zonde: problemen karde De Jongt over het plaveisel, zelfs in de bochten wist hij de stoepran den te mijden. „Kijk, hier gat eigenlijk eei jongensdroom in vervulling. - vind het prachtig sturen in zoi groot gevaarte. Het doet een beetje denken aan het rij den met een caravan, ook zee; zeer geliefde bezigheid me". Na twee rondjes 'scheuret keurt de rij-instructeur de vei richtingen van de wethoude goed. „Het gebeurt zelden, da iemand direct zo feilloos rijdt meldt de man vol gevoel voo understatement. Joost de Jongh keert zelfver» kerd terug naar Leusden zou eigenlijk wel een hele da op de bus willen rijden, maa dat kan helaas niet". Met ee verliefde blik op de sierlij glimmende vormen stapt hij de personenauto om voldaa achteroverleunend zich te I ten vervoeren. fot( lay

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8