l/let de Culturele Raad op de »edalen langs de mooiste plekjes .Leusder Krant Liniedijk en Hakhorst tot wildviaducten Tormentil ietstocht Rondje Leusden op 3 oktober Een greep uit de vele hoogtepunten van de fietstocht RONDJE LEUSDEN' Een fietstocht langs oude en schilderachtige plekjes op Leusdens grondgebied. Start: Hakhorsterf, tussen 10 en 12 uur. Duur: Ongeveer twee uur, aankomst tussen 12.00 en 14.30 uur. Inschrijving: 2,50 per persoon. Hiervoor ontvangt men een routebeschrijving, en een reductiebon van 2,- op een pannekoek in de Pannekoekboerderij van de Hakhorst. 2 september 1992 Pagina 11 2USDEN - De Culturele aad Leusden organiseert in menwerking met de Werk- ■oep Milieueducatie van het 1L (Comité Milieuzorg usden) en de Historische ing een korte fietstocht in usden en de directe omge- ig. Hiermee wil men op een creatieve manier de Leusde ren en andere belangstellen- n kennis laten nemen van de Ituur- en natuurhistorische mumenten die Leusden rijk De tocht is op zaterdag 3 tober. tocht is zo samengesteld dat reel mogelijk gebruik wordt naakt van fietsroutes. Soms irdt daar een stukje van af weken als er bepaalde be- ignjke monumenten vlakbij gen of om gevaarlijke over- ekpunten te mijden. De ite wordt hierdoor ook heel schikt om met kinderen te tsen. n groot aantal belangrijke latsen wordt m de route be schreven. De Culturele Raad heeft uit de grote berg histo risch materiaal een selectie ge maakt voor de fietsers om de afwisseling afwisseling fiet- sen-leespauze aantrekkelijk te hquden. Op een aantal plaat sen worden de fietsers uitgeno digd wat langer af te stappen, zoals bij het torentje van Oud Leusden. waar de mensen deze keer een kijkje in mogen nemen en bij het Vicariënerf. Naast de recreatieve en educa tieve fietstocht is er op het erf van de Hakhorst ook een infor matiemarkt. Standhouders zijn onder andere het Comité Milieuzorg Leusden, met name het schoolbegeleidingswerk van de Werkgroep Milieuedu catie, de Historische Kring Leusden en de ENFB Ook de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging is present De Culturele Raad Leusden zal op deze zaterdag tevens het Winterprogramma '92-'93 presenteren Er wordt uitgegaan van goede weersomstandigheden, maar echt heel ongunstig zijn, dan mocht onverhoopt zaterdag- zal de tocht worden afgelast, ochtendvroeg het vooruitzicht dat dit gebied al voor de Ro meinse tijd regelmatig be woond was. Een herinnerings- laat bij de ingang van het res taurant toont de toenmalige situatie. Onder de oprit naar de A28 loopt naast de Driftakkerweg een 'wildspoor'. Het wildvia duct is bedoeld om dieren een kans te geven om vanuit de Gelderse Vallei via Lockhorst, Den Treek te bereiken. Dieren, en ook planten gebruiken vaak lintvormige elementen zoals dijken en houtwallen om te trekken. Een belangrijk lint vormig element is/was de Li niedijk. De dijk tussen A28 en de Valleilaan was het enige echt oorspronkelijke stuk uit de tijd van Karei de Vijfde. De rest van de dijk is tijdens het graven van het kanaal (1937) opgehoogd. Helaas heeft de ge meente Lcusden besloten een deel van de liniedijk. direct westelijk van de Horsterweg af te graven ten behoeve van ruimte voor het industrieter rein De Horst De gemeente Leusden besloot dat dit stukje dijk als historische monument mocht blijven staan. De rest van de dijk tot aan de Horster weg (verlengde v.d. Zwarte- weg) moest wijken voor het in dustrieterrein De Horst. De kerk die bij de toren van Oud Leusden hoorde, werd in 1826 gesloopt. Het materiaal werd gebruikt voor de nieuwe kerk in Leusden-Zuid. In de omgeving bevond zich vroeger de nedcrzettingLisiduna, die in het jaar 777 door Karei de Grote aan de kerk van Utrecht werd geschonken. Dank zij re cente opgravingen is bekend LEUSDEN - De tocht leidt langs vele historisch mooie plekjes in Leusden en omge ving. Teveel om op te noemen, maar een enkel hoogtepunt is al te zien op de bijgaande fo to's. Startplaats van de fietstocht is boerderij-restaurant De Hak horst. De naam Hakhorst da teert al uit de Middeleeuwen. De gemeente bepaalde in de van de grote uitbrei- van Leusden dat deze boerderij behouden moest blij ven. De boerderij staat nu mid den in een nieuwbouwwijk. Ook de Liniedijk wordt niet overgeslagen. Het Valleika naal werd voor de Tweede We reldoorlog gegraven als afwa teringskanaal. Tevens diende het als verdedigingslinie, als onderdeel van de Grebbelinie. De eeuwen-oude dijk werd te gelijkertijd opgehoogd met het uitgegraven zand. Een fraai staaltje natuurbezit komt de fietser tegen bij land goed De Boom. Dit is genoemd naar een boom waaraan de me dedelingen van de gemeente Woudenberg werden opgehan gen. De Heiligenbergerbeek vormt hier de grens tussen Woudenberg en Leusden. De holle wilg. waarin een populier groeide, moest in 1963 worden omgehakt. Het bos is gedeelte lijk toegankelijk voor een mooie wandeling. Augustus zit er op en daarmee ook de meteoro logische zomer. Vanaf dmsdag spreken we in weerkundige termen al van herfst, terwijl de zo mer astronomisch nog een goede drie weken voort duurt. Hoewel veel cijfer materiaal nog bij mij in Tolkamer moet binnen rollen, staat een zaak als een paal boven water: de zomer was een regelrechte topper en ons landelijk in stituut in de Bilt zal waar schijnlijk zijn uitgekomen op een gemiddelde et- maaltemperatuur van 17 8 graden, terwijl 16.2 graden normaal is, tenminste als we kijken naar het langja- ng gemiddelde over 1961 tot en met 1990. Daarmee heeft de nu net voorbije zo mer een vierde plaats we ten af te dwingen in het klassement van warmste zomers in deze eeuw War mer waren 1947 met 18 7, 1976 met 18.3 en 1983 met 18.2. Als augustus niet in oen wat wisselvalliger sfeertje was gegeleden, zou een derde plaats wellicht binnen handbereik zijn ge komen De zon deed het niet slecht en scheen in de Bilt 605 uur, tegen 565 nor maal. Het aantal warme dagen (20 graden of hoger) vanaf 1 januari is in de Bilt blijven staan op 90, zodat we de ereplaats tot en met 31 augustus moeten delen met 1947. Om een dergelijk jaar bijna af te troeven, mag een hele eer worden genoemd, want de meeste zomerseizoenen kunnen amper in de schaduw van die 'klassieker' staan. Ons landelijk instituut scoorde tot nu toe dit jaar 32 zo merse dagen en dat is een gedeelde zesde plaats in deze eeuw, samen met 1921. De zomer zal op veel plaatsen een te natte in druk achterlaten, al is er op sommige momenten sprake geweest van ernsti ge droogte, vooral in delen van oost Nederland De meeste neerslag viel in het West Brabantse Wouw, waar over de drie zomer maanden maar liefst ruim 400 mm werd afgetapt. Daar werd in juni over een etmaal al 125 mm in de meters geslingerd. In onze regio was het in augustus kleddernat. Leusden no teerde 161 mm, Achterveld 149, tegen 70 normaal. De oogstmaand was warm. want de gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg in Leusden 18.1, tegen 16.8 normaal. Er werden 5 zo merse dagen geregistreerd en op twee dagen steeg het kwik tot 30 graden of ho ger Ook september zal de eerste dagen beslist geen droogweer-garantie kun nen geven. De westelijke hoogtestroming is nu goed in de olie gezet en dat biedt depressies de gelegenheid in snel tempo over de Oce aan naar het vasteland van Europa af te reizen. Van daag en donderdag krijgen we bezoek van de ex-tropi sche cycloon 'Andrew'. Die heeft een bochtje gemaakt om het Azoren- en Bermu- dahogedrukgebied en komt nu naar de Noordzee We hoeven geen paniek te zaaien, want het betreft nu een gewone depressie, die wellicht wel voor de nodi ge regen kan zorgen Het temperatuurmveau schommelt de volgende dagen beneden de 20 gra den, zódat het tamelijk koel is te noemen, zeker als de wind af en toe opspeelt. Gisterochtend werd in Leusden en Achterveld 9 mm afgetapt, de eerste herfstneerslag is dus een feit. De warmte in Europa wordt steeds verder naar het oosten teruggeschoven Tormentil groeit overal waar de grond maar zan derig is. Het heeft verder geen voorkeur, een zon nige plaats is even goed als schaduw, een droge of vochtige standplaats, voedselarme grond of voedselrijke, het is alles om het even. Toch zien we ze het meest op de heide. Tormentil is een lid van de familie Potentilla, waaronder ook Zilver schoon, Wateraardbei. Vijfvingerkruid en ver schillende Ganzeriken ondergebracht zijn. Tor mentil onderscheidt zich echter van zijn familie doordat de bloemen van andere leden bestaan uit vijf kroonblaadjes en de bloemen van de Tormen til hebben er vier. Type rend is de dubbele krans van kelkblaadjes onder de kroonbladeren. Ook wortelt de plant niet op de knopen, zoals bijvoor beeld de Zilverschoon, maar heeft tere, opstij gende stengels. Bij mooi weer kunnen in- sekten de bloemen van de Tormentil bestuiven, wat hoofdzakelijk door vliegen gebeurt, maar bij slecht weer sluiten de bloemen zich en treedt zelfbestuiving op. De wetenschappelijke naam van de familie, Po tentilla, is een verklein woord van het Latijnse potens, wat machtig, krachtig betekent en duidt er op dat aan het geslacht grote genees kracht toegeschreven werd. De Nederlandse naam is ook uit het La tijn afkomstig en is afge leid van het woord tor- mentum en betekent kwelling, krampen of an dere pijnen, omdat de wortel van oudsher tegen deze kwalen werd ge bruikt en bij inwendig gebruik vooral hielp te gen diarree en maagpijn. De wortelstok is krachtig en onregelmatig van vorm, kleurt bij doorsnij ding eerst wit, maar spoedig volgt een inten sieve roodkleuring, ver oorzaakt door de looizu ren die zich in grote hoe veelheden in de wortel stok bevinden en waar uit de genezende werking bestaat Aan de buiten kant is de wortelstok bruin. Dat het kruid ook tegen de pest werd aangewend vertelt ons de volgende legende: Toen in de winter van 1348-49 de pest heerste in Wiesenthal, was de nood wel heel erg hoog gestegen en het leek er op dat geen mens deze plaag zou overleven. Plotseling was er een vogel die zong, zo duidelijk dat iedereen het verstond: Eet Tormentil en Bever nel, Dan genees je zeker weV\ Of het werkelijk resul taat heeft gehad ver meldt de legende niet. G. van Leeuwen. tohucm TIL

Leusder Krant | 1992 | | pagina 11