„Roda moet één vereniging blijven" SVA-elftalleider Hans van der Goes ziet het met Achterveld wel zitten Trainers over de Voorzitter Pim Bosman ziet de toekomst zonnig in 'patatgeneratie' Het voetbaldoel PORT BIJLAGE Woensdag 2 september 1992 Piet Mackaay Over jeugdvoetbal lopen de meningen nogal uiteen, zeker voor wat betreft de opleiding. Mijn visie op het jeugdvoetbal zal ook niet door iedereen gedeeld worden, maar toch probeer I ik hem neer te zetten, i Jeugdvoetbal moet het middelpunt van de vereni ging zijn (immers, men zal alleen dan topprestaties van de senioren kunnen verwachten in de voetbal sport, wanneer zij op zeer jeugdige leeftijd doelge richt en methodisch zijn voorbereid). Om dat te realiseren moeten er voor waarden gesteld worden aan de jeugdtrainers in de prestatieve afdeling. En kele voorwaarden zijn: 1) uitvoeren van het tech nisch beleid van de vereni- !ging, 2) het technisch be geleiden van (in ieder ge val) onder zijn verant woordelijkheid vallende thuisspelende selectie teams, 3) in overleg met de leiders de samenstelling van de teams te bepalen, 4) het inpassen van talent volle jeugdspelers in het eerste en tweede team, vol gens een beleidsplan. Piet Mackaaij, hoofdtrai ner Roda-zondag Het doel: „Het aantrek kelijke van een voetbal veld is dat het twee doelen heeft. Zo kunnen Yve elkaar gezelschap houden tijdens de vele stille uren. Ik houd ervan als het net zo bol gaat staan, dat ik het net bijna los moet laten. Als ik een doelwachter (de kee per) aardig vind, wil ik hem wel eens helpen door de bal op te vangen op de lat of op de paal. Een kee per, die mij voor de wed strijd schopt, kan rekenen op revanche. Ik zal niet dralen de bal via de bin nenkant van de paal of de onderkant van de lat als nog tegen het net te laten belanden. Ik hoop het ko mende seizoen op veel net- bollingen en lekker veel wedstrijden met veel men sen om mij heen." Nico Romeyn Er is de laatste jaren veel gesproken en geschreven over de gemakzucht van de jeugd. Dat dit vooroordeel nie altijd opgaat, zien wij binnen de zaterdagselectie van Roda'4 6, waar een aantal ex-jeugspelers zich ontwikkelt tot talentvolle senioren. Het moment waarop ik met de jeugd(speler) in aanraking kom, is als hij de overstap maakt naar de se nioren. Dit gebeurt meest al op 18-jarige leeftijd. Een leeftijd waarop hij vaak ook aan een nieuwe oplei ding begint (bijvoorbeeld: studeren). Veel verande ringen in zijn (sport)leven vinden plaats. Begeleiding die verder gaat dan het voetbaltechnische, is dan okk noodzakelijk. Dit wordt vaak onderschat. Denk bijvoorbeeld aan de aanpassingsproblemen van Richard Witschge bij Barcelona. Naast deze zaken vindt er lichamelijk en voetbal- technisch ook een over gang plaats. Het senioren- voetbal is sneller en fysiek zwaarder. Hoe geleidelij ker deze overgang kan plaatsvinden, des te beter. Er moet een duidelijke rode draad zijn waarlangs de opleiding van de jeugd speler plaatsvindt. Een ge degen jeugdopleiding, die bij Roda wordt verzorgd door een groot aantal vrij willigers en deskundige trainers, vormt de basis. Via overleg tussen de jeugd- en seniorentrainers moet de overstap naar de senioren zo rimpelloos mo gelijk verlopen. Tot slot wil ik nog ver melden dat ik ook volwas sen voetballers ken die lui en verwend zijn. Misschien hebben zij de eeuwige jeugd! Nico Romeijn, hoofdtrai ner Roda-zaterdag LEUSDEN - Een gezonde ver eniging, met zowel een zater dag- als een zondagafdeling, die zo hoog mogelijk speelt op een kwalitatief hoogstaande accommodatie. Ziedaar de sa menvatting van het beleid in hoofdlijnen, zoals dat mo menteel door het hoofdbestuur van Roda'4 6 wordt nage streefd. Het bestuur van de vereniging, die eigenlijk is op gedeeld in drie zelfstandig opererende afdelingen (zater dag, zondag en jeugd), is nu een aantal jaren op dat spoor aan het werk. En het beleid begint vruchten af te werpen. Voorzitter Pim Bosman staat nu alweer een jaar of vijf aan het hoofd van het algemeen be stuur, dat de grote lijnen voor de nog immer groeiende en bloeiende voetbalvereniging probeert uit te zetten. Daarbij heeft de accommodatie de laat ste drie jaar een belangrijk ac cent gekregen. Bosman: „Toen ik als voorzitter begon, con stateerden we als bestuur dat de accommodatie van de vere niging dringend aandacht be hoefde. En niet alleen bouw technisch, ook het beheer er van moest dringend onder de loep genomen worden. Per slot van rekening moet een gezonde exploitatie van bijvoorbeeld de kantine de basis vormen voor het streven naar betere presta ties en alles wat daar bij komt kijken. Daarom hebben we al lereerst gezegd, we trekken globaal drie jaar uit om de ac commodatie op poten te krij gen en daarna wordt er geïn vesteerd in het voetbal. De randvoorwaarden voor ee ge zonde vereniging moeten eerst vervuld zijn. We hebben dat beleid een paar jaar geleden ingezet en het begint vruchten af te werpen." „Heel concreet was het drin gend nodig om bijvoorbeeld de kantine te verbouwen, het dak te repareren en de kleedkamers op te knappen Dat is inmid dels gebeurd en daar hebben we tijd en geld ingestoken. Daarnaast hebben we de orga nisatorische structuur van het beheer en de exploitatie van de accommodatie doorgelicht. En we zijn bijvoorbeeld tot de conclusie gekomen, dat we het beheer van de bar weer in eigen hand wilden gaan nemen, om de inkomsten te optimaliseren. Gewoon om meer over te hou den om straks in het voetbal te kunnen stoppen. Want daar doen we het per slot van reke ning allemaal voor." Bosman wijst erop dat de ko mende jaren vooral het voetbal cëntraal zal gaan staan en dat het in dat kader van het aller grootste belang is dat Roda de gelederen gesloten houdt Bos man: „Er bestaat binnen de club nog altijd een stukje riva liteit tussen de zaterdag- en de zondagafdeling. Daar kun je niet omheen. En op zich is dat ook helemaal niet erg, zolang dat geen ongezonde vormen gaat aannemen Op gezette tij den gaan er geluiden op om die twee op te splitsen in aparte verenigingen. Ik denk niet dat één van beide partijen daarmee gebaat zou zijn. De trend in de voetballerij is nu juist naar schaalvergroting. Fusies zijn aan de orde van de dag. Ook zakelijk gezien is het helemaal niet verstandig. Denk eens aan de extra overhead-kosten die het stichten van een tweede vereniging met zich mee zou brengen! Wij moeten gewoon proberen de beide afdelingen binnen boord te houden. Wat dan wel belangrijk is, is dat de twee afdelingen onderling prestatief niet te ver uit elkaar groeien. Dat is een gevaar wat op de loer ligt, nu het eerste Voorzitter Pim Bosman: Niemand is erbij gebaat als er twee voetbalverenigingen zouden ontstaan." (foto Hans Verhorst) zaterdagteam twee keer achter moeten we zien te voorkomen, elkaar is gepromoveerd (derde Maar ik denk ook niet dat het klasse KNVB, red.) en de zon- zover zal komen." dag nog steeds in de hoofdklas- Bosman wijst daarbij op de se van de afdeling speelt Je enorme jeugdafdeling van de loopt het gevaar dat op termijn .vereniging, die de semorenaf- één van de twee afdelingen delingen ruimschoots kan voe- zich uit de markt prijst en dat den en voorzien van voldoende talent om beide afdelingen prestatief naar een hoger plan te tillen Bosman: „Ons streven is toch om hoog in de KNVB te gaan voetballen En stiekem denk ik daarbij aan tweede of zelfs eerste klas. Gezien de si tuatie in de club op dit mo ment, met een enorm brede ba sis die uniek is in de regio, hoeft een dergelijk ambitieus plan absoluut geen luchtfietse rij te zijn „Als hoofdbestuur zullen wij ons blijven inzetten om die doelstelling voor beide afde lingen te kunnen realiseren. Er is bijvoorbeeld juist een voet balnota geschreven, waarin een plan is gemaakt om dat streven gestalte te geven Daarnaast is een sponsornota in voorbereiding om de finan ciële gevolgen van die keuzes te kunnen behappen." Roda is met ruim 900 leden in de Leusdense sportgemeen- schap een moloch geworden, die nauwelijks nog door goed willende vrijwilligers te 'ma nagen' lijkt. Bosman: „Daarom hebben we als hoofdbestuur ook bewust gekozen voor een zekere afstand tot de vereni ging. De club bestaat uit drie afdelingen (plus het dames voetbal, dat sterk in opkomst is!die een grote mate van zelfstandigheid hebben. Daar blijven wij expres buiten, om de duidelijkheid in bestuur te vergroten. Er wordt ons wel eens verweten dat we als hoofdbestuur te weinig be trokken zouden zijn bij de club. Ik bestrijd dit, terwijl het op sommige momenten een be wuste keuze is. Ik heb er bij voorbeeld geen enkele behoef te aan om op de voorgrond te treden als zaterdag 1 of zondag 1 kampioen wordt of promo veert. Dat is het werk van de betrokken afdelingsbesturen en alles wat daar omheen hangt en het is dus ook hun feestje. Je creëert naar mijn mening onduidelijkheid als je op dat soort momenten ineens de gevierde jongen gaat uit hangen Onze taak is ervoor te zorgen dat de doelstellingen van de afdelingen gerealiseerd kunnen worden Dat ze de trai ner kunnen aantrekken die ze willen hebben, dat de accom modatie in orde is, dat de con tributie betaalbaar blijft en dat er sponsors komen En daar staan we ook voor." Bosman is niet ontevreden over de gang van zaken binnen Roda op dit moment. De ac commodatie is redelijk op orde, afgezien van het schrij nende tekort aan kleedkamers op de zaterdag. Bosman: „Dat is één van de dingen die we op korte termijn willen zien te re gelen, net als de aanleg van een paar kunstgrasvelden En ver der zijn we ons nu al voorzich tig aan het voorbereiden op dingen die eventueel te gebeu ren staan. Het zal je maar ge beuren dat de zaterdag ineens doorgroeit naar de tweede klasse. Dan zal je de eisen aan de accommodatie opnieuw moeten bijstellen en opnieuw tegen het licht moeten houden. Extra tribunes, lichtinstalla ties rond het hoofdveld en der gelijke zijn in zo'n situatie ei genlijk een must De komende tijd zal er binnen het bestuur meer aandacht gevraagd wor den voor dat soort dingen. Zo dat we klaar zijn voor een mooie toekomst." Bosman „Zo lang je binnen deze vereniging kan rekenen op de medewerking van ieder een, zoals dat feitelijk op dit moment het geval is, ben ik er van overtuigd dat Roda zal blijven groeien, zowel qua om vang als qua niveau." Daan Bleucl Mij is gevraagd een stukje te schrijven over het jeugdvoetbal bij SV Ach terveld. Zoals u weet ben ik met ingang van het nieu we seizoen in dienst getre den bij Achterveld. Ik kan derhalve nog niet helemaal overzien hoe het er exact met de jeugdafdeling voor staat. Met ingang van het nieu we seizoen zal er geen A-l elftal bij SVA zijn. Men kwam hier helaas een paar spelers tekort voor om een compleet team te forme ren. De verwachting is dat dit probleem met het sei zoen '94-'95 zeker opgelost zal zijn, misschien zelfs eerder. De rest van de jeugd: B-, C-, D-junioren en E-, en F-pupillen zijn allemaal aanwezig. De F-pupillcn verheugen zich zelfs in een gestage groei en daar moet het in de toekomst toch vandaan komen. Ondanks dat Achterveld een klein dorp is, leeft het voetbal er toch sterk en iedereen is er dan ook goed bij betrok ken. Alle jeugdteams worden getraind door eerste elftal- of ex-eerste elftalspelers, hetgeen een goede zaak is, omdat deze mensen weten wat er in het voetbal te koop is. De trainingsfaci liteiten zijn ruimschoots voldoende om de jeugd teams goed te kunnen trai nen. De doorstroming van de jeugd naar de senioren zal de komende jaren dus gaan stagneren (dit jaar zijn er zeven junioren doorgeko men, waarvan er drie aan de selectie voor het eerste team zijn toegevoegd). Het huidige eerste team is echter jong genoeg om deze periode te overbruggen. De oudste speler is 28 jaar en de jongste is 18 jaar. De rest is gemiddeld 23 24 jaar oud. Naar mijn gevoel hoeft Achterveld voorlopig wat de jeugd betreft geen enkel probleem te hebben, om dat er voor ieder elftal ruim voldoende spelers aanwezig zijn. De toe komst van SV Achterveld is daarmee gewaarborgd. Erik de Wilde, hoofdtrai ner SVA ACHTERVELD - De sportver eniging Achterveld gaat het nieuwe seizoen naast een nieu we trainer ook beginnen met een nieuwe elftalleider. De se lectie heeft in de persoon van Hans van der Goes een uiterst capabele man voor deze baan gevonden. 'Mister SV Achter veld' wordt hij op het dorp ge noemd. Hans van der Goes is van ge boorte geen Achtervelder, maar maakt inmiddels sinds 1960 deel uit van de de Achter- veldse gemeenschap. Hans is reeds 25 jaar lid van de voet balclub en heeft al tal van be stuursfuncties bekleed. De laatste jaren heeft hij zich met hart en ziel ingezet voor de jeugdafdeling, waarvan hij voorzitter is. Van der Goes werkt, zoals zoveel Achtervel- ders, bij De Vor en heeft naast de voetbal nog meer hobby's Zo heeft hij samen met een groep jeugdige Achtervelders de carnavalsgroep De Doe Maar Watjes opgericht en is hij mede-organisator van het Midzomerfeest. Hans is een meer dan enthousiast verteller als het over deze jeugd gaat. Inmiddels zitten in de eerste selctie van Achterveld tal van jongens die hij door de jaren heen in zijn eigen jeugdafde ling heeft zien opgroeien. Vol gens Hans is het baantje van elftalleider voor hem iets nieuws en een uitdaging. Ach terveld heef naast zes senio renteams ook een zestal jeugdteams, terwijl er tevens een dames en een meisjes team mee spelen in de competitie. De vereniging is dit jaar in zee gegaan met een nieuwe trainer, de Hoevelakense Erik de Wilde. Erik speelde volgens Hans vroeger zelf in het eerste van Hoevelaken en heeft de laatste tijd de zondag afdeling kijkend geeft Hans aan dat het voor de vereniging best wel een beetje moeilijk is. Veel jonge kerels krijgen verkering en gaan trouwen, om dan niet meer in Achterveld te blijven, maar elders te gaan wonen en daar dan ook hun hobby uit gaan oefenen. Optimist als hij is denkt hij dat er vanuit de nieuwbouw in Achterveld bin nen niet al te lange tijd weer aanwas voor de vereniging aankomt. De vereniging heeft in de af gelopen zomer met veel zelfar- beid vele zaken in een nieuw jasje gestoken Zo werd de voorgevel van de kantine ver nieuwd en werden er thermo- pane-ruiten in de kantine aan gebracht Ook werd er een doorgang van de bestuurska mer naar de kantme gemaakt en werden de toiletten geheel vernieuwd Verder werd het dak van de kleedaccommoda tie en kantine vernieuwd en geisoleerd, terwijl de berging voor de ballen en de shirts ook opnieuw werd opgebouwd. Het hoofdveld is opnieuw inge zaaid zodat in Achterveld niets aan het toeval wordt overge laten. De vereniging heeft het af gelopen jaar voortreffelijk ge draaid, niet aleen sportief, maar zeker ook wat het de zelf- arbeid betrof in en rond het clubgebouw. De streekderby tegen de zondagafdeling van Scherpenzeel ziet Hans van der Goers als een hoogtepunt van deze competitie. Als het er in het komende seizoen allemaal maar sportief aan toe gaat is het voor Van der Goes al een hele winst. „Ik hoop dat de jeugd dit jaar doorbreekt en dan moet de promotie vanzelf een feit wordenaldus de op timistisch ingestelde Van der Goes. Erik de Wilde van NSC uit Nijkerk getraind De selectie heeft twee vaste krachten verloren in de perso nen van Gerard van de Bedum en Gerard van de Bremer. Ge rard van de Bedum, de vaste doelman van het eerste is ver huisd naar Soest en is daar nu ook gaan spelen Verder is door een slepende rugblessure ook Gerard van de Bremerer mee opgehouden De nieuwe gezichten in de selctie komen van Alex Boer- sen, Menno Bontje, Remi Snij ders, Marcel Lammers en Rem- co Leurs. Van der Goes: „Ik verwacht dat zeker twee of drie van deze jongens een vaste keus van het eerste elftal zullen worden." In het doel staat komend sei zoen de doelman van het twee de, Gerbrand Zandbrink. Ook hij krijgt alle steun van de elf talleider, daar hij vorige jaren de pech had een sterke doel man als van de Bedum voor hem te hebben en daardoor ei genlijk geen echte kans kreeg. Volgens Hans is het tijd dat er dit jaar wordt gepromoveerd Van der Goes: „Met deze se lectie is het mogelijk om met de besten mee te strijden voor het kampioenschap." De eerste selectie wordt dit jaar bijgestaan door een staf van maar liefst zes mensen Naast de trainer en Hans zelf maken ook de twee in wissel- dienst vlaggende grensrechters Willem de Jong en Erik van Hamersveld deel uit van de be geleidingsgroep en de beide verzorgers Hennie Baan en Good Old Piet Smink behoren daar ook bij. In de toekomst Achterveld kwam in de eerste competitiewedstrijd van een koude kermis thuis. VSK bleek met 2-6 te sterk voor de oranje-hemden, (fotoHans Verhorst Het bereiken van een doel is de essentie van de voetbalsport. Een doel punt maken (de naam zegt het al) is de manier om een wedstrijd te winnen. Want wie de meeste doelpunten maakt is de winnaar. Vol gens de voetbalbond moet een doel bestaan uit 'twee loodrechte staande palen, die 7,32 meter van elkaar verwijderd zijn (gemeten aan de binnenzijde) en ver bonden wordt door een ho rizontale dwarslat, waar van de onderkant 2,44 meter boven de grond reikt'. Vroeger werd een doel van vierkante houten palen gemaakt; tegen woordig zijn deze rond en van aluminium. Achter het doel moet een net van kunstof op een 'doelmati ge' wijze worden aange bracht.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 15