'Eigen honk van levensbelang' „Grenzen aan de groei" Gebrek aan faciliteiten zit De Haaien dwars: Vrijblijvend sporten met commissie SSD ainers over de itatgeneratie' Het waterpolodoel ensdag 2 september 1992 PORT BIJLAGE Pagina 17 To Schoenmakers In de hoedanigheid van lectietrainer van de da- es bij de handbalvereni- Dg heb ik me. doordat ik eds zes jaar junioren 5-20 jaar) train en bege- id. een duidelijke mening vormd over de jongere neratie. Binnen vrijwel elk team n er spelers, die alles hun medespelers over bben of een uiterste li- amelijke inspanning r hun team willen leve- en er zijn er die dat niet Hen of kunnen. Ik vind it dit niet leeftijdgebon- d is. Vroeger kon ik me be- orlijk opwinden over llatingen van de oudere neratie in de trant van •oeger in onze tijd' en oeger, toen wij nog met selectie mee mochten linen' enzovoort, dus ik er niet in vervallen zelf Ike opmerkingen te ma- Het heeft trouwens en zin, je bereikt er niets te. Integendeel. Je moet trainer zien in te spelen de belevingswereld van leeftijdsgroep waar je werkt en in ogen- ïouw nemen dat er hele dere gezagsverhoudin- a binnen de samenleving n gaan gelden. Vroeger aop je voor je trainer, je aar, je ouders. Het is rigens maar de vraag of zo goed was. )nze vereniging wil alle odacht aan de jeugd an schenen, mede door- flink wat seniorleden laatste jaren successie-* lijk bedankt hebben. Ik I me hierbij tot taak om motivatie en de menta- it van de oudste jeugd stimuleren, zodat ze zelf team op een hoger ni~ u willen presteren, arbij niet vergetend dat al zoveel 'moeten' in te tijd, thuis, op school, ze een baan krijgen, en- foorts. Sport moet in •ste instantie een ont- anning blijven, waarbij ts moet van de trainer, teraard laat ik de kans ize te wijzen op de nood- ak van een warming- /cooling down, het ple- r van een overwinning, stimulans van team- ist cn het voldane gevoel het leveren van een erste krachtsinspan- )g niet voorbij gaan. k heb er in ieder geval e vertrouwen in en denk het wel goed zit met ze sportende jeugd. Schoenmakers, hoofd trainer LHV LEUSDEN - „We kunnen geen vijf jaar meer wachten op een nieuwe kantine plus nieuwe kleedkamers. Gebeurt er in die jaren niets, dan ben ik bang dat de vereniging zal ophouden te bestaan." Dramatische woor den van de voorzitter van de Leusder Handbalvereniging. Volgens Daan Bleuel is het nu de hoogste tijd de vereniging een solide basis te geven, om het een redelijke kans te geven te overleven. „We zijn mo menteel een club zonder ziel; er is geen clubbinding. En dat komt volgens mij door dat je een eigen honk mist." LHV ziet de realisering van een kantine en twee eigen kleedkamers als prioriteit nummer één voor het komende seizoen. „Als er niet op korte termijn uitzicht komt op reali satie van het plan met Roda'46, dan zullen we een ander plan uit de kast moeten trekken. Dan maar een houten keet met twee kleedkamers. Maar ik hoop dat we zo snel mogelijk kunnen gaan heien Daai> naast moet volgens Bleuel de nadruk vooral worden gelegd op het behouden van de eigen jeugd. „Ook al omdat de jeugd afdeling nu ergens op begint te lijken. Bij de senioren is nog maar een handjevol mensen overgebleven, twee dames teams en slechts één heren- team, dat dan ook nog recrea tief wil spelen De Leusder Handbalvereni ging (LHV) is op voetbalclub Roda'46 na de oudste sportver eniging in Leusden En nog steeds is de club niet in het bezit van een eigen kantine en eigen kleedkamers. De LHV- voorzitter: „Het klinkt gechar geerd, maar we zijn inderdaad nog steeds dakloos. De reden is eigenlijk dat we ons pas in 1983 hebben afgesplist van de toen malige omni-verenigmg Im pala. Kort daarna ben ik voor zitter geworden. Het ontbre ken van een eigen accomodatie had bij mij toen de hoogste prioriteit." LHV-voorzitter met de veelbelovende damesjunior engroep: ,,De tijd dringt." (foto. Hans Verhorst) Eén van de eerste dingen die de nieuwbakken voorzitter Daan Bleuel deed, was het aan kaarten van de situatie op het Buiningsportpark bij de ge meente. „We gebruiken nog steeds een kleedkamer van TTCL, maar die is te klein en heeft maar twee douches. Dat is niet meer van deze tijd. We gebruiken de kantine van An tilopen en we huren ook wel eens een kleedruimte van hen. Maar dat een volstrekt onbe vredigende situatie." Subsidie De gemeente reageerde toentertijd bijzonder snel en binnen de kortste keren lag er een subsidie klaar voor de bouw van twee kleedkamers. „Dat is er echter nog steeds niet van gekomen. Want we wilde er meteen een kantine bij hebben. Maar we hadden steeds problemen, of het was net te duur, of niet haalbaar, of het vinden van een geschikte plek was een probleem." Die subsidie ligt er nog steeds en LHV wil die gaan gebruiken voor het bouwplan dat samen met Roda'46 is ontwikkeld Bleuel; „Ik ben dan ook bij zonder blij met dit plan. Het liefst zou ik morgen gaan heien, want wij kunnen geen vijf jaar meer wachten. Dan ben ik bang dat de club het loodje zal leggen. We zijn een club zonder ziel. Dat merk je ook binnen de teams zelf. Er is ook totaal geen clubbinding; men gaat niet naar feesten en men doet geen dingen samen. Omdat je een eigen honk mist. De kantine van Antilopen is al een hele verbetering, maar het wordt nooit je eigen honk. Je mist daar ook de directe relatie met het veld LHV wil samen met Roda'46 vier kleedkamers bouwen, die door beide verenigingen kun nen worden gebruikt. Boven dien komt er voor de handbal vereniging een kantine en voor de voetbalclub extra vergader- ruinte. Roda'46 is bereid de bouw voor te financieren als zij van de gemeente de garantie krijgt dat die in de toekomst de club een bijdrage zal geven. „Door dit plan zijn beide verenigingen voorlopig uit de brand. Als er op korte termijn geen uitzicht komt op realisatie van het plan, dan zullen we een ander plan uit de kast moeten trek ken. Dan maar een houten keet met twee kleedkamers. We kunnen niet langer wachten LHV wil in de toekomst nau wer gaan samenwerken met andere sportverenigingen op het Buiningsportpark. Hoger plan LHV heeft de laatste jaren geprobeerd het vrouwen- en mannenhandbal naar een ho ger plan te krijgen „Ik moet zeggen dat dat aardig gelukt is; vooral de dames. Maar er bleef altijd een gat met de jeugd. Mo menteel begint onze jeugdaf deling ergens op te lijken. We hebben nu vijf jeugdteams. Voorheen hebben we nooit geen jeugd gehad; dat is iets van de laatste jaren. Aan de andere kant zie je een terug loop van het aantal senioren Vorig seizoen hebben we dan ook het eerste team bij de man nen moeten terugtrekken „Door het aantrekken van de jeugd is het nu belangrijk dat we als handbalvereniging moeten zorgen de zaakjes goed voor elkaar hebben. Je ziet dat handbal als teamsport de grootste klappen krijgt. Vooral bij senioren loopt het aantal leden drastisch terug. Een club als Celeritas uit Bunnik is al tijd een sterke vereniging ge weest, maar nu hebben ze geen jeugd meer Leusden heeft dat gelukkig nog wel, omdat we een jonge gemeente zijn Maar de concurrentie is groot „We zullen de doelgroepen moeten opzoeken en motive ren. Een handballer komt niet vanzelf naar je toe De sport heeft een negatief beeld; het zou hard en wild zijn En het blijkt dat andere sporten een grotere aantrekkingskracht op jongeren uitoefenen We heb ben nu een redelijke jeugd en die moeten proberen te behou den. En voor het werven van nieuwe jeugdleden blijkt de mond-op-mond-reclame het beste te werken," aldus Bleuel Enthousiasme Gelukkig kan de Leusdense handbalvereniging terugval len op genoeg enthousiaste mensen. „Ja, wat het kader betreft hebben we geen klagen. Het bestuur is volledig bezet en ook de commissies doen het goed In totaal zijn daar zo'n twintig mensen actief. Op een totaal van honderd leden is dat zeker niet slecht. Vooral als in om mij heen kijk in de afdeling Daar is de situatie zorgelijk. Een gezonde club als Laren (met 250 leden) is door kader- problemen onlangs bijna uit elkaar gespat Voor de toekomst wil LHV zichzelf een solide basis geven om de club een redelijke kans te geven voor de toekomst De randvoorwaarden, - een kanti ne en kleedkamers -, zijn zeer belangrijk voor het voortbe staan van de vereniging Vol gens de handbalvoorzitter moet zijn club de concurrentie positie verstevigen „Want we zijn m de regio niet aantrekke lijk: we hebben geen kantine en qua niveau zijn we ook niet interessant. Dus als je mensen warm wilt maken voor de handbalsport moet je toch minstens een kantine hebben." Frits Schoenmaker LEUSDEN - De commissie sti mulering sportdeelname, on der auspiciën van de afdeling sportzaken van de gemeente, houdt zich bezig met het bevorderen van de recreatie sport in de gemeente Leusden. Met behulp van de Leusdense sportverenigingen en -instel lingen biedt zij een breed scala van wekelijkse sportactivitei ten voor alle Leusdenaren in woners tegen een laag tarief per keer De geboden activi teiten zijn van een hoogwaar dig niveau en worden met uit zondering van het midget-golf allemaal begeleid door gekwa lificeerd kader. Het is de be doeling belangstellenden op een ongedwongen manier ken nis te laten maken met een deel van het sportaanbod in de ge meente. Het streven is de ver dere opvang, bij gebleken inte resse, over te laten aan de deel nemende verenigmgen. Belangstellenden kunnen kiezen uit fors en gevarieerd aanbod, zoals: yoga, grond- gymnastiek, badminton, mid get-golf, indoor-bowls, jeu- de-boules, trimmen, (ïndoor- )tennis, squash en een algeme ne (jeugd)sportinstuif. De acti viteiten kosten ongeveer een rijksdaalder per keer. Voor meer informatie is een uitge breide folder verkrijgbaar op de afdeling voorlichting van de gemeente. Telefonische in lichtingen bij de afdeling sportzaken van de gemeente, telefoon 961691. LEUSDEN - Het gaat goed met de Leusder zwem- en water poloclub De Haaien. Misschien zelfs wel te goed. Die wat Het handbaldoel valt 'ast gelijksoortige colle- i's van andere afmetin- n meteen op door het feit it hij vrolijk gekleurd is. e staanders en de dwars- gger zijn op gepaste af- anden van elkaar voor- en van gekleurde ban- Q. die het geheel een &nt aanzien geven. Eén en nder gecombineerd met nylon groen net, vast bonden met een felo- taje getint nylon koord, !Ven het handbaldoel een «telijk aanzien. De ge- eurde strips worden er in regel op geplakt, het- *11 helaas wel eens uitno- gd tot 'pulken', zoals op ivenstaand exemplaar te eo is. Het vrolijke doel ïrandert dan in een ha- doos, saai exemplaar dat veel ouder uitziet dan één jaar (de feitelijke bio logische leeftijd van dit doel). Een dekkende verf laag is dan het enige ant woord. Een rechtgeaarde scheidsrechter zal dit doel niet goedkeuren voor ge bruik, omdat de handbal reglementen nu eenmaal voorschrijven dat de ge kleurde blokken aanwezig dienen te zijn. De meest gebruikte kleur is rood, maar ook zwarte, groene en blauwe doelen worden links en rechts gesignaleerd. De af metingen bedragen 2x3 meter (binnenmaten). Het voordeel van een handbal doel is dat hij multifunc tioneel is. Zaalvoetballers en -hockeyers hebben het praktische nut van dit soort doelen al lang gele den ontdekt en zijn ze gaan gebruiken. merkwaardige conclusie zou getrokken kunnen worden uit de woorden van vice-voorzit- ter Kees Hoendervangers. „Onze vereniging heeft op dit moment 300 leden. Dat zou ge makkelijk kunnen verdubbe len. Kijk maar naar andere verenigingen in Lcusden, zoals de tennis- en voetbalclubs. Die hebben een ledenbestand van rond de 1000. Daaruit blijkt dat Leusden sportminded is. Maar onze ledenaanwas moet noodgedwongen beperkt blij ven, vanwege de beperkte ca paciteit van zw'cmad De Octo pus." Het probleem, waarmee De Haaien te kampen hebben, wordt op de late donderdag middag treffend geïllustreerd in het bad aan de Bavoortse- weg. Tussen 16 00 en 18 00 uur is het een komen en gaan van kinderen en ouders die hen brengen en halen. Het is de tijd van de dag, dat er in het bad door het personeel van de Oc topus privézwemles wordt ge geven. Het bad is dan niet meer beschikbaar voor andere acti viteiten, waaronder de trainin gen van De Haaien. De club moet noodgedwongen die trai ningen plannen in de ongunsti ge periode tussen 18.00 en 20.00 uur, waarin de overige gebruikers van het bad thuis lekker aan het avondeten zit ten Reinald Bakker, Bert Floor, respectievelijk voorzitters van de polo- en zwemcommissies van de club en Kees Hoender vangers hebben er begrip voor dat de bedrijfsleiding van het bad de commerciële belangen m het oog moet houden „De exploitatie van een zwembad is bijzonder kostbaar Het kost handenvol geld om bijvoor beeld het 25 meterbad op tem peratuur te houden." „Aan de andere kant zijn wij als vereniging afnemer van een vast aantal uren. Daarbij komt dat uitbreiding van het bad qua vaste kosten niet zo kost baar hoeft te zijn. Daarentegen zal de opbrengst er door kun nen toenemen", onderbouwt Hoendervangers zijn betoog voor meer zwemmoglijkheden voor zijn club. De Haaien zouden met een tweede 25 meterbad een eind op weg geholpen zijn Hoen dervangers: „We kunnen nu maximaal gebruik maken van 6 banen Dat betekent dat er ook maar 6 zwemmers tegelijk in het bad kunnen.' Voor de poloërs ligt het wat anders. Die gaan gezamenlijk te water. Maar daar speelt weer het pro bleem, dat zij maar twee keer per week kunnen trainen. Tob ben geblazen dus voor de zwem- en waterpoloclub. Dat gebrek aan zwemcapa- citeit heeft verstrekkende ge volgen In de statuten van de vereniging staat als gevolg daarvan dat de club zich niet richt op het beoefenen van top sport. „Dat wil niet zeggen, dat wij geen topprestaties zouden willen leveren", zegt Hoender- vangers nadrukkelijk. „Wij hebben daar echter gewoon de mogelijkheden niet voor." Dat er in de club wel degelijk gestreefd wordt naar toppres taties, blijkt volgens Bert Floor onder meer uit de verrichtin gen van enkele leden van zijn zwemsectie bij belangrijke nationale wedstrijden „Anja van de Berg deed bij de Spee- dowedstrijden in Drachten mee in de top bij de wedstrij den voor de jeugd onder de 12 jaar", geeft hij als voorbeeld van recente datum. En Chester Marsman, inmid dels verhuisd naar Rotterdam, maar behorend tot de nationa le zwemtop bij de mannen, kreeg volgens Floor zijn oplei ding bij de Leusdense club. „Wij doen als vereniging mee in de C-competitie. (Het laag ste nationale niveau, red). Maar dat neemt niet weg dat wij er alles aan doen onze leden bij de individuele kampioen schappen zo hoog mogelijk te laten eindigen." Kampioen? Ook bij de waterpoloers is er de drang in de competitie op zo hoog mogelijk niveau mee te doen. Het eerste herenteam maakt volgens polovoorzitter Reinald Bakker goede kans kampioen te worden van het district. Als deze opzet slaagt, ligt de landelijke competietie weer in het verschiet. Die moest na het afbranden van het oude zwembad enkele jaren geleden noodgedwongen ver laten worden, omdat er een tijdlang geen trainingsfacili- teiten meer waren Daarvan heeft met name de Amersfoortse vereniging AZ& PC geprofiteerd Die ontving de Leusdense polders met open armen. „Er gaat van die vere niging, die op landelijk niveau speelt, nu eenmaal een zuigen de werking uit", zegt Bakker gelaten. „Als wij een talent volle speler hebben, die hoger op wil, kunnen wij hem alleen maar aanraden zijn heil elders te zoeken. Daar moeten wij ge woon eerlijk in zijn De brand van enkele jaren geleden betekende overigens met alleen rampspoed voor de Haaien. Weliswaar kreeg de vereniging te maken met een behoorlijke leegloop van leden, maar na de opening van de Octopus in 1988 zat de club weer behoorlijk in de lift. Bij de polosectie heeft dat tot gevolg gehad dat er flink geïn vesteerd kon worden in de jeugd. Het jeugdteam tot 21 jaar mag daarom dit jaar voor het eerst uitkomen in de lan delijke competitie „Dat wij een sterke jeugd hebben komt. omdat de belangstelling voor het polo op wat latere leeftijd komt. Wij konden daarom na de brand weer met een nieuwe lichting beginnen", verklaart Bakker het succes van het team. Zijn 'collega' van de zwem sectie werd met precies de om gekeerde situatie geconfron teerd. Floor. „Wij missen voor al jeugdleden uit de lichtingen 1976/1979 Daarna is er bij ons een behoorlijke aanwas ge weest." Hoendervanger benadrukt dat de jeugd voor zijn vereni ging zeer belangrijk is. Het gaat bij zijn club daarom niet alleen om het zemmen zelf, maar ook om alles eromheen. De pinksterkampen en de clubavonden' zorgen voor de sfeer bij de vereniging. Goede sfeer Hij illustreert de goede sfeer in de vereniging met het en thousiasme van zijn eigen zoon, die ook lid is van De Haaien „Hij gaat elke zater dag met veel plezier naar De Octopus „Die jongen wil graag presteren, maar vindt het voor al leuk om met een aantal an deren in het bad bezig te zijn." Kennelijk heeft dat enthou siasme aanstekelijk gewerkt op zijn vader, want die is door het lidmaatschap van zijn zoon betrokken geraakt bij de club. „En zo zijn er nog veel meer ouders, die een of andere func tie binnen de club hebben." Het doel van De Haaien is om al die leden een zo hoog moge lijke kwaliteit te bieden. Ten minste voorzover de mogelijk heden van het bad dat toelaten En die zijn nu eenmaal be perkt. Dat zorgt er ook voor dat de club weliswaar meedoet aan het sterrenplan van de zwem- bond, maar niet alles kan bie den wat volgens de bond zou moeten. De bedoeling van het ster renplan is om de jongste leden met direct m een specialteit te dwingen, maar ze eerst kennis te laten maken met alle takken van de zwemsport. Dus met alleen het wedstrijdzwemmen en het waterpolo, maar ook het kunstzwemmen en het schoon- springen Pas na enige tijd hoeft er gekozen te worden Die keuze is bij De Haaien niet al te ingewikkeld. Zwem men of polo, daar blijft het bij. Op de vraag of de club niet meer zou willen bieden, aarzelt Hoendervangers. „Wij hebben daar eigenlijk niet zo over na gedacht. Maar als wij dat zou den doen, zouden wij waar schijnlijk tot de conclusie ko men, dat het bij zwemmen en polo moet blijven." De reden is duidelijk. Meer is er gewoon niet mogelijk in De Octopus. Stefan Steenkamp Wie zonodig waterpolo- doelman wil zijn, moet een zekere mate van 'doodsve rachting' hebben. De spe lers van de tegenpartij deinsen er namelijk niet voor terug om de ballen snoeihard op het doel af te vuren. In het reglement staat dat de doelverdedi- ger, in tegenstelling tot de andere spelers, de bal met twee handen mag vangen, maar in de praktijk lijkt dit een onmogelijke opga ve. Dus blijft er niets an ders over om het doel, 3 meter breed en 90 centi meter hoog, gerekend van af het waterniveau, met lijf en leden even hard terug te kaatsen. En het is toch al niet ge makkelijk om het eigen team te behoeden voor te- gengoals. Want al mag de keeper met twee handen vangen, binnen het doelge bied van 4 meter is het voor hem niet toegestaan de bal onder water te houden of deze weg te gooien. Er zal dus meegespeeld moeten worden. Bij waterpolo is daarom de 'vliegende keep' een normaal verschijnsel. De doelman heeft het over zicht over het spel en weet welke speler er aange speeld moet of kan wor den. Dus mag hij niet bang zijn, moet hij een flinke stem hebben en razendsnel op het spel kunnen reage ren. De grote angst van een waterpolokeeper is dat hij bij het verwerken van de bal te ver 'achterover- leunt'. Als hij met de bal in zijn hand binnen de drie meter van de goal de doel lijn passeert, geldt dit na melijk onverbiddelijk als een doelpunt. Dat schijnt vooral pas beginnende doelverdedigers nogal eens te overkomen. En keepers hebben nu eenmaal vol gens hun medespelers en de toeschouwers een wed strijd voor hun team eerder verloren dan gewonnen. Daar is waterpolo geen uitzondering op.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 17