Bestuur van de schaakvereniging vertrekt na kritiek ,Ze gaan weer naar school!" arel Brouwer bedacht doeltreffende ambtenarenfraude Kinderen op de vlucht voor oorlog Spitsbus start hoopvol SERVA VOLVO Leusder Krant OPGAVEBON n IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT I )N AFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Ontevredenen starten i 'wilde' competitie EN... JOUKJE FIETSEN SPORT falf september krijgt echtpaar Brouwer hoge Israëlische onderscheiding AMERSFOORT DEALER r: tWÊSk TV WmtiMr IA* 3 roorlóo? nTaeiJ»' Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen. Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in I JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 half jaar 26,50 jaar 52,00 Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld Leusder Krant WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 De Leusder Krant is een onafhankelijk nieuwsblad, behorende tol de BDU- Krantenkomblnalie Midden Nederland Kantoor Asschatlerweg 19, Postbus 11 3830 AA Leusden, telefoon 033-941495 24e JAARGANG NO. 17 n UITGAVE BDU BV TELEFOON 03420-94911 NIEUWSTRAAT 15 POSTBUS 67 3770 AB BARNEVELD i, INHOUD Natuurlijk ook deze week weer een mirunatuurtje, het weer in Leusden, de puzzel, de servicerubriek met informatie over alierlei diensten m de ganse gemeente en nieuws uit de verenigingen Een steun en toeverlaat voor literair Leusden-zuid verlaat na jarenlange trou we dienst haar post. Joukje van Aken is binnenkort bibliothecaresse van de Boe kenmolen af. Geen stapels boeken meer versjouwen, geen individuele adviezen meer geven. Wel blijft het boek haar boeien, dus voor plezier zal er geen boe kenlijst aan haar aandacht ontsnappen. Een portret van deze boekenwurm, die velen zullen missen De Culturele Raad neemt de lezer begin oktober mee naar buiten. Op de fiets door Leusden en ondertussen een hoop histo risch besef opdoen. Overal neemt de sportieve cultuurliefhebber een kijkje en tot slot een goedkope pannekoek. Cultuur in de brede zin des woords. Ach ja, de donkere dagen naderen, de dagen worden korter. Niets wat dan meer in de belangstelling staat dan het sport gebeuren. In Leusden gaat dat seizoen traditie-getrouw vooraf met een special van deze krant over de stand van zaken. Dit jaar de bijzonderheden in het twee katern. De schoenen gepoetst, de zwemkleding gestreken en de ballen kun nen gaan rollen Tijdens de Tweede Wereld oorlog begreep Karei Brouwer snel, dat hij onderduikers al leen kon helpen, wanneer deze mensen bonnen en papieren konden krijgen. Als gemeente secretaris beschikte hij over persoonsbewijzen. Hij wist hoe hij deze kon bemachtigen op 'legale' wijze en vervolgens voorzien van valse maar con troleerbare gegevens uit kon geven. Op het distributiekan toor recht tegenover het ge meentehuis. zaten voldoende collega's die hem aan stam- en bonkaarten konden en wilden helpen. Jeugdvriend Dolph Hendriks uit Amersfoort was al voor de oorlog betrokken bij acties te gen het opkomend fascisme Hij zag in de gevonden oplos singen een systeem waarmee men landelijk het beleid van de Duitsers kon ondergraven. Hij haalde vele ambtenaren over om op dezelfde 'stille' manier persoonsgegevens te vervalsen en bevolkingsregisters onbe trouwbaar te maken. Het sys teem werkte zo goed dat de joodse onderduiker Harry Theeboom, alias Frans Jan Berkenbosch die in de Achter hoek werd gepakt, dankzij de door Brouwer en Hendriks ver kregen papieren als 'vol-arièr' werd vrijgelaten. Ondertussen ving het jonge echtpaar Brouwer thuis vele onderduikers op. Het gastvrije paar bleek vele neven en nich ten te hebben, waar de buren niet van opkeken. Hun toen malige woning aan de Burge meester de Beaufortweg droeg de treffende naam 'De Mijl paal'. Deze naam is (helaas) verdwenen. In februari 1945 deed de Zwarte Politie een in val. Op dat moment waren 13 onderduikers, waaronder vier joodse, aanwezig en terwijl op het nachtkastje naast Brouwer een stapel bonkaarten lag. Door het hoofd koel te houden, wist de hoogzwangere 21-jari ge Rita de politie om de tuin te leiden. Karei en de onderdui kers ontkwamen, de bonkaar ten bleven, mede dankzij dok ter Berging ongezien. In heel Nederland kregen mensen die zich om de een of andere reden bij de Duitse in stanties moesten melden, een andere naam. Doordat hun nieuwe papieren niet vervalst waren, maar officieel geregi streerd waren ze daarmee re delijk veilig. Ze hoefden zich niet te verschuilen op hun nieuwe adres, haalden 'legaal' bonkaarten, konden naar school gaan of werken Daar door brachten ze ook andere levens niet in gevaar. Uiter aard was dit alleen mogelijk wanneer het uiterlijk niet dui delijk joods was en ambtena ren meewerkten. Op de ge- meentesecretanèn wekten ambtenaren doden tot leven, verzonnen ze vijftienjarigen en 'verschreven' ze zoveel papie ren, dat extra voorraad te ver klaren was Door samenwer king tussen de gemeenten creëerde men controleerbare verledens Ambtenaren kon den en durfden dit te doen, om dat ze hadden geleerd wie, waar en wat (niet) gecontro leerd werd. De methode werd in Leusden bedacht en vervolmaakt en landelijk uitgedragen door de TD-groep. Deze groep streefde geweld-en geruisloos verzet door administratieve fraude na. De betrokkenen hebben de publiciteit gemeden na de Tweede Wereldoorlog Ze werkten slechts mee aan on derzoek. Leden van de groep kwamen een paar jaar terug m de openbaarheid door hun protesten op grond van erva ringen, tegen de voorgestelde identificatieplicht met per soonsbewijs. De toekenning van de Yad Vashem Onderscheiding is het gevolg van acties ondernomen door voormalige onderduikers. LEUSDEN - Vier kinderen uit het verscheurde Joegoslavië hebben een 'machtige tijd'achter de rug bij twee gastvrije Leusdense families. Volop spraakverwarring, volop onzekerheid en wanhoop, maar de boventoon voerde de gezelligheid, het vakantiegevoel. De vier kinderen uit Kroatië hebben in vogelvlucht Nederland leren kennen, van Schiphol tot musea. Het was een dermate succes, dat de gastouders verheugd uitroepen 'ook voor ons is het op deze manier een vakantie' Het klikte tussen de families en de kinderen, er is ook bewust weinig gepraat over de toestanden in het vaderland, want wie gunt deze kinderen niet even een paar weken alleen maar rust en vertierEn wat heeft nu op de kinderen zelf de meeste indruk gemaakt? Een paar spintemieuwe sportschoenen van het merk Reebok in een etalage van een winkel. Hoe soms oorlog en geweld heel ver weg kunnen zijn en hoe een kinderhoofd snel afgeleid kan worden leze het interview binnenin deze krant. Het kwartet is inmiddels alweer vertrokken, naar het vluchtadres in Hongarije!(foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Deze week waren het nog sleutelhangers, stickers en folders, die de (brom)fietsende scholieren op een aantal gevaarlijke plekken in Leusden kregen uitgereikt. Volgende week wordt het echter menens. Wie bijvoorbeeld door rood licht rijdt, krijgt vanaf dat tijdstip een bon van 40,--, als hij dat op de fiets doet en moet twintig gulden meer betalen als die fiets gemotoriseerd is. Maar voorlopig blijft het de komende dagen nog bij een vriendelijk praatje door de agenten van de Leusdense politie. In het kader van de actie 'Wij gaan weer naar school' krijgen de scholieren voorlichting over het juiste gedrag in het verkeer. Politiewoordvoerder De Boer over het tijdstip van de actie: ,,In het begin van het schooljaar zijn de meeste ongelukken van scholieren, waarbij gewonden vallen. Vorig jaar zijn wij op dezelfde wijze te werk gegaan als dit jaar. Toen bleek dat het aantal ongevallen in die eerste schoolweken flink is afgenomen". Toch kan hij niet zeggen of er direct verband is tussen de verkcersactie en het verminderen van het aantal slachtoffers onder scholieren. ,,Het gaa t om jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Die groep is vaak moei lijk te benaderen. De jongens willen zich groot houden en gedragen zich stoer". De actie richt zich vooral op middelbare scholieren, uit Leusden, Woudenberg en Achterveld, die op weg zijn naar school in Amersfoort. Afgelopen maandag stond er een politiebusje op de Burgemeester de Beaufortweg. Daar steken veel scholieren over naar de Lockhorsterweg en negeren daarbij vaak de verkeersregels. In de folders die de jeugdige schoolgangers kregen uitgereikt stond daarom een aantal tips. 'Geef altijd duidelijk richting aan als afslaat' en 'Fiets niet met meerdere mensen naast elkaar' was onder meer in de folders te lezen, (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - Enigszins onver wacht heeft het bestuur van de schaakvereniging eind vorige week tijdens de algemene le denvergadering haar functie neergelegd. Tijdens de verga dering legde de voorzitter zijn taalt neer, omdat hij zich teveel bekritiseerd voelde. Aanslui tend verzocht hij nestor Leen Boogaard een commissie van goede diensten in te stellen, die j de vertrouwensbasis tussen de leden en het bestuur moet pro- beren te herstellen. In een langdurig en emotio- neel antwoord verklaarde Boogaard bereid te zijn de pro- blemen te gaan oplossen. Om- i standers noemden zijn optre- i den 'stijlvol' en 'verzoenend'. Boogaard geniet binnen de club kennelijk zoveel respect, dat enkele zeer ngoreuze voor stellen zonder discussie wer den aanvaard Hij eiste onder meer het aftreden van het hele bestuur, dat daarna demissio nair de lopende zaken zal kun nen blijven afhandelen, totdat de commissie 'Boogaard' met een afgerond advies zal komen Boogaard leek de eerste suc cessen nog dezelfde avond te kunnen oogsten; enkele leden kwamen terug op hun besluit om het lidmaatschap op te zeg gen. Een inhoudelijke discussie over de problemen en de kri tiek, waarover de voorzitter sprak, is er tijdens de jaarver gadering niet geweest. De laat ste tijd werd er binnen de club echter veel kritiek gehoord op de gang van zaken binnen de vereniging. Het bestuur zou een te weinig vooruitstrevend beleid voeren, terwijl een dis cussie daarover met het be stuur niet goed mogelijk zou zijn. Het conflict liep inmid dels zo hoog op, dat flink le denverlies dreigde. De behandeling van het laat ste agendapunt gaf de ontevre denen weinig hoop. Het inmid dels demissionaire bestuur was nauwelijks m staat de organi satie van de komende compe titie rond te krijgen. Na veel geharrewar, stemmen en her stemmen, werd besloten een nieuw laddersysteem in te voe ren. De sterkere spelers van de club maakten vervolgens dui delijk niet meer mee te willen doen. Zij organiseerden na af loop van de vergadering hun eigen 'gesloten' spelsysteem, naast de officiële clubcompe titie. Met deze actie moet voor een scheuring binnen de vere niging alsnog worden ge vreesd. EUSDEN - Dankzij de me iode die Karei Brouwer be- acht, konden duizenden on- erduikers in de Tweede We- tldoorlog in het hele land, be- thikken over goede papieren voedselbonnen. Samen met dolph Hendriks werkte de xnmalige gemeente-ambte aar op het gemeentehuis van «asden een manier uit, waar- teeveel collega's op een rede- jk veilige manier de Duitse laatregelen konden ont- racbten. Voor dit werk èn oor de persoonlijk opvang van oderduikers wordt hij, samen iet zijn vrouw, op 16 septem- er onderscheiden. De cultu- eel-attaché van de Israëlische Imbassade komt naar het ge- leentehuis om de Yad Vas- em-onderscheiding toe te ennen. Voor Adolph Hendriks idt dezelfde onderscheiding lelijkertijd, postuum plaats. (advertentie) De ceremonie zal plaatsvinden op woensdag 16 september om 11.00 uur in het gemeentehuis van Leusden. Volgende week zal in de Leus der krant uitgebreid worden ingegaan op de inzet van het echtpaar Brouwer en de gevol gen daarvan voor Bezet Ne derland. LEUSDEN - De spitsbus, ge start op maandag 24 augustus, kent een hoopvolle start. Bus maatschappij Centraal Ne derland (CN), bij monde van mevrouw Feenstra, is meer dan tevreden over de eerste aan loop. „De respons van mini maal 12 passagiers en maxi maal 21 reizigers is een zeer goede start. In de middag is het aanbod kleiner, omdat er toch veel mensen of parttime werken of misschien eerder op houden. Uiteraard zal daar on derzoek naar gedaan worden". De shuttle-bus rijdt 's och tends twee keer richting Utrecht, met als startpunt de halte Maanweg. De laatste halte in Leusden is de Carpool plaats, waarna de bus de snel weg opdraait en linea recta naar Utrecht-Rijnsweerd rijdt, 's Avonds, rond de avondspits, gaat de shuttle twee keer re tour naar Leusden. Er is inmiddels een aantal maandabonnementen ver kocht, maar de grote massa rijdt nog op de gratis week kaart. De OV-jaarkaart is ook gewoon geldig op deze route De spitsbus rijdt in ieder geval een jaar op proef, daarna wordt aan de hand van tellin gen bekeken of het aantal van minimaal vijfentwintig reizi gers per keer is gehaald Het initiatief van de gemeente Leusden en CN wordt door het bedrijfsleven in Utrecht zeer gewaardeerd. Zo heeft verze keringsmaatschappij AMEV het personeel een tweede week gratis vervoer toegezegd om de voordelen van de spitsbus te benadrukken. Feenstra: „De bon uit de speciale editie van de Leusder Krant wordt goed gebruikt. Dagelijks komen er met de post bonnen binnen, af en toe aangevuld met vragen om meer informatie" Konijntje in de Wetering CRISIS IN SCHAAKVERENIGING: ...„Patstelling". i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 1