chaakkampioenen gehuldigd taalverwerking in Leusden moet anders .Leusder Krant. Leusden doet aan bescheiden opvang Joegoslaven Afval per Ponlijn? cordopbrengst rommelmarkt DWS Coördinator milieu-educatie li: U S D E N 'De Loupe' Asielzoekerscentrum mag uitbreiden Buitenspiegel vernield L E [Timende voorsprong maakt aanpassingen nodig nsdag 2 september 1992 Pagina 3 Hessenweg 72 Stouienburg Tol 033 940844 WoonsOugnvöOsg gestolen Vrijdag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE de wekelijkse ophaaldienst komt. Een andere mogelijk heid is de dienstverlening, die de gemeente op jaarbasis 80.000,-- kost, in rekening te brengen van de huishoudens die ervan profiteren. De aanbevelingen zouden bij uitvoering tot een kostenbe sparing kunnen leiden. Dat geldt niet voor de invoering van de chëmobox. Die kost de gemeente extra geld. Het sys teem houdt in, dat elk huishou den een box krijgt, waarin het klein chemisch afval bewaard kan worden, tot de chemocar dit komt ophalen. Wethouder LEUSDEN - .Laten we de Pon-lijn gaan gebruiken om het gemeentelijk afval af te voeren naar de afvalverbran ding in Rijnmond. Dat is een stuk milieuvriendelijker dan het vervoer daarvan over de weg naar Utrecht." Die sug gestie deed het D66 raadslid Ep Oostra vorige week woens dagavond in de raadscommis sie voor milieuzaken. Oostra ergert zich aan het feit dat het gemeentelijk afval nog steeds over de weg naar het regionale overslagstation in Utrecht (Lage Weide) wordt afgevoerd. ,,Er ligt hier een nauwelijks gebruikte spoorlijn naast de deur. Waarom zouden we die dan niet gebruiken, als we toch de meest milieuvrien delijke manier zoeken om van ons afval af te komen. We kun nen net zo goed hier een wagon volgooien, als in Lage Weide en het scheelt een hoop autover keer". aldus Oostra. Wethouder Corri Verduin Verduin verdedigt de extra kosten met het argument, dat het ten goede komt aan het mi lieu. Volgens Verduin is Leusden in een situatie gekomen, waarin zij het afvalverwer kingssysteem moet aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen. „Leusden heeft altijd voorop gelopen bij de afvalscheiding. Inmidddels zijn andere ge meentes gevolgd, die konden inhaken op de nieuwste ont wikkelingen. Leusden heeft te maken met het verschijnsel van de 'remmende voor sprong'" zegt ze. legde uit dat het nog niet zo eenvoudig is de optie van Oo stra te kiezen, als gevolg van afspraken die in regionaal ver band met de Afvalverwerking Utrecht (AVU) zijn gemaakt. Daarin zijn de deelnemende gemeenten (behalve Amers foort) verplicht om gebruik te maken van de overslagcapaci teit in Lage Weide Amersfoort neemt in het samenwerkings verband een uitzonderingspo sitie in, omdat het tot voor kort zelfstandig afvoerde naar de VAM in Wijster. In Amersfoort is een overslagstation aanwe zig Wel zei Verduin dat het in de toekomst mogelijk is dat Leusden dichter bij huis, bij voorbeeld in Amersfoort of Veenendaal, het afval kan overslaan, waardoor er minder van auto's gebruik gemaakt hoeft te worden. Het creeren van een eigen overslagstation in Leusden is, ook op langere termijn, volgens haar uitge sloten. Voor mode tot maat 63 Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Daar zijn we weer. Een mooi, dubbeldik nummer vol wetenswaardigheden en achtergrond. Aangevuld met een sportspecial en kakelvers nationaal nieuws. Er staat nog veel meer te gebeuren de komende maan den. U mag de Leusdcr Krant geen week missen om op de hoogte te blijven...* Naast splijtend nieuws en human interest verhalen zal deze krant het accent leggen op de cultuur in brede zin des woords. Waar gaan wij vanavond uit? Waar is het te doen en wie staat er op de planken... *...Niet alleen de schijnwerper op de grote namen, ook dichtbij huis zullen de stukken eraf vliegen. Met na tuurlijk ceii voordeel voor de lezer, let op de krant de komende maanden, het zal u niet berouwen...* *...Maar ook deze week bolt de krant van - met name sportief - nieuws. Geen katern dit jaar. maar een bundeling in de krant. Een krant in de krant als het ware. Dus toehappen en inlezen Wat toch een gedonder rond de kermis bi ons dorp. Het begint er steeds meer op te lijken, dat er gewoon geen feest meer gevierd mag worden. Niks autoscoot ers, niks rupsbaan. niks 80-in-de-bocbt, niks suiker spinnen. Het is toch om spinnijdig van te worden...* Uiteindelijk is er dan een beslissing uitgerold, maar van harte is het allemaal niet gegaan. Achter de schermen schijnt er ook het een en ander behoorlijk te hebben gerommeld. Ruzies, verwijten, onvriendelijk heid, allemaal zaken een kermis onwaardig. Twintig mille, de opbrengst en veel publiekslok staan op het spel...* *...Als er al met een portefeuille is gezwaaid, dan is het door wethouder Verduin. Corri zou zich met hand en tand hebben verzet tegen de optie van het weiland nabij de Schoolsteegbosjes. Zover wil de rest van de politiek het natuurlijk niet laten komen, ondanks aandrang van bepaalde kanten, want Corri strijdt voor idealen en principes...* *...En terecht, want als een keer het hek van de dam is, zeg dan maar dag met je handje tegen het natuur schoon bij het Valleikanaal. En dan maar twintig mille weg. daar komen we ook wel overheen. Maar dan niet meer de Hamershof verwijten maken over de kermisgelden!... *..Joop Kool van Leusden 90 wilde in een keer van het gezeur af. ,Als de kermis zonodig op de openbare weg gehouden moet wordenwaarom sluiten we dan niet gewoon een stuk van de A 28 af", was zijn hoogst originele oplossing. Dat kan nog eens een leuke kermis worden...* Leusden prijst zich sinds vorige week gelukkig met een eigen spitsbus. Een grote wens van wethouder De Jongh kwam daarmee uit. Maar het kleine Leusden heeft nog meer mogelijkheden op het gebied van ver voer en transport...* *...Aan de zuidkant van Leusden ligt namelijk het Ponlijntje, restant uit het verleden, toen het de spoor verbinding tussen Amersfoort en Arnhem was. Auto-importeur Pon maakt er dankbaar gebruik van en laat dagelijks wagonladingen vol auto's over de spoorlijn rijden...* *...Het lijntje kreeg daardoor zelfs de naam van het bedrijf. De Leusdense politici zien echter nog veel meer mogelijkheden. Bij tijd en wijle passeren er bij gemeenteraadsvergaderingen allerlei voorstellen de revue. Afgelopen donderdag was het weer eens zover...* *...D 86-raadslid Ep Oostra bedacht dat het venoers- probleem van het Leusdense afval via de Ponlijn snel en goedkoop opgelost zou kunnen worden. Nu betaalt Leusden nog flink wat geld voorliet transport van het huisvuil over de weg naar de stortplaats in Utrecht...* „Waarom niet over de Ponlijn en vandaar naar Utrecht", opperde Oostra. Als hij daarvoor ooit nog eens voldoende steun zou krijgen in de raad, moet hij wei rekenen op hommeles met wethouder De Jongh. Want die heeft zijn eigen grootse plannen met het spoorlijntje...* *...Dc Jongh droomt namelijk al enige tijd over een spoorbusverbinding tussen Leusden en Amersfoort. En daarvoor had hij het Ponlijntje in gedachten. Dat zal dringen geblazen worden...* Oostra viel trouwens toch al op bii de commissie vergadering van Ruimtelijke Ordening. Hij hield vori ge week een heel betoog overeen bepaald agendapunt. Hoe verder zijn bespiegelingen daarover vorderde, hoe verbaasder zijn medecommissieleden hem aanke ken...* Waar beeft hij het eigenlijk over." zag hen denken. Na enig heen en weer gepraat, bleek wat cr aan de hand was. Oostra was met een ander agenda punt bezig dan zijn collega's. Het valt niet altijd mee om als raadslid hij de tijd te zijn...* *...Wat een lovenswaardig initiatief van die verzeke ringsjongens en -meiden uit Utrecht om het personeel nog een weekje extra gratis te laten rijden in die bloedmooie shuttle. Dat is wat de redactie karakter noemt. Streven naar nog meer openbaar vervoer en dat streven ook in de praktijk brengen...* *...AMEV bedankt en het wachten is op de volgende in de rij. Het moet toch mogelijk zijn in Leusden een snelspitsbus vol te krijgen naar Utrecht. Al was het alleen maar voor de Leusdenaren uit zuid, die op een jofeie manier dinsdag naar de markt in de Biczen- kamp kunnen toeren...* ITERVELD - De jaarlijkse nelmarkt van de Achter- muziekvereniging DWS I het afgelopen weekeinde tuw een recordopbrengst leverd. nd de klok van half tien t iet afgelopen zaterdag op n van Arkehveg in Ach- al een enorme drukte honderden mensen waren de rommelmarkt van de erveldse muziekvereni- Door Wilskracht Sterk af men. Precies om tien uur en de hekken rondom het in van De Moespot ge- d worden en tot die tijd len de vele honderden Nagers in de regen te 'ten tot zij naar binnen 'ten. h dit jaar was er weer veel 0er van fraaie en nuttige etJes. Van echte rommel 'aaie meubelen en regel- antiek. Van boeken, was- 'ines, koelkasten, t.v's en 0 s tot kleding en van een tractor tot aan twee lief ogende geitjes, was er deze keer ingebracht In de straten rond de rom melmarkt was het overvol en de meesten hadden hun auto's, velen met aanhangwagen, tot vér buiten het marktterrein ge parkeerd. De muziekvereni ging pretendeert de grootste rommelmarkt van midden-Ne derland te organiseren. Orga nisatorisch lijkt het er in ieder geval al wel op. Het buitenter rein, zo'n 600 vierkante meter groot, stond overvol met han del terwijl er binnen in de di verse zalen ook erg veel stond uitgestald. In de loop der jaren heeft de organisatie geleerd de zaken goed gesorteerd aan te bieden, zodat het zoeken voor de klant wel erg gemakkelijk wordt gemaakt. De organisa tie, tijdens de laatste jaren wel gewend geraakt aan slecht weer, was er op voorhand al van overtuigd dat ook dit jaar weer een topper zou worden. Volgens medeorganisator John Steenbeek en alle vrijwilligers was de aangevoerde handel van grote kwaliteit, hetgeen de opbrengst alleen maar ten goe de zou komen De speaker van de dag, Erik de Vrught wist de mensen aan te sporen dingen te kopen die zij vermoedelijk vol gend jaar weer aan de Achter- veldse muziekvereniging terug zullen schenken. De gehele dag was het op en rond het markt terrein erg druk. Aan het eind kon de balans worden opge maakt en daaruit bleek dat er meer was opgehaald dan het jaar ervoor en dat was een re cordjaar. Rond de klok van half zes was het in Achterveld weer rustig. Aan de bar van De Moespot zaten de medewer kers van deze dag, onder het genot van een drankje, nog wat na te keuvelen over de succes- volle dag. De rommelmarkt was opgeruimd en het leven ging weer verder alsof er niets gebeurd was. De oudijzer con tainer was het enige dat nog aan een activiteit rond De Moespot herinnerde aan de jaarlijkse rommelmarkt Drukte op de rommelmarkt van DWS (foto: Hans Verhorst LEUSDEN - Maandag 7 sep tember zal de eerste bijeen komst van het seizoen 1992- 1993 van Postzegelvereniging 'de Loupe' in Leusden in ge bouw 'de Til' worden gehou den. De clubavond begint om 20.00 u. en de zaal is open om 19.30 u. De bijeenkomst zal tot 22.00 u. duren. Op deze club avond is er behalve een inte ressante diavertoning met als thema 'Verenigd Europa' een veiling Tevens zal er een ver loting plaatsvinden. Ook zal er gelegenheid zijn postzegels en benodigheden op filatelistisch gebied te ko pen bij onze nieuwe clubhan delaar tegen een interessante korting. Op zaterdag 12 september is er weer de eerste bijeenkomst voor de jeugd, plaats 'de Til', aanvang 13.30 u., zaal open 13.00 u. (advertentie) LEUSDEN - Het Asielzoekers centrum (AZC) aan de Doornsevveg mag zijn capaci teit tijdelijk uitbreden van 275 naar 300 bewoners. Dat maakte burgemeester Panis maandag bekend in de com missie Algemene Bestuursza ken. Met de maatregel komt de gemeente tegemoet aan het verzoek van minister Hedy d'Ancona (WVC) om te zorgen voor opvangmogelijkheden voor de vele vluchtelingen uit Joegoslavië. Veel mogelijkheden om die LEUSDEN - Het idee om op termijn een part-time milieu- coördinator aan te stellen, die het educatieve werk van diver se vrijwilligers en organisaties op dat gebied moet gaan structureren, kan rekenen op bijval van de raad. Dat bleek woensdag tijdens de raadscommissie voor mi lieuzaken. Het educatieve werk van di verse organisaties, waarin het Comité Milieuzorg Leusden (CML) een belangrijke rol speelt, is teveel versnipperd en te weinig bekend. De conclusie van een onderzoek was dat de aanstelling van een part-time medewerker daarin verbete ring zou kunnen brengen Op jaarbasis is hiermee een bedrag van ruim 50.000,- gemoeid. LEUSDEN - Onbekenden heb ben vorige week op Aragon van een geparkeerd staande auto de buitenspiegel vernield Het ging om een electrisch bedien de, verwarmde spiegel, het geen de eigenaar van de auto op een forse schadepost kwam te staan. Bij een ongelukkige parkeer- manoeuvre op de Mulderij in De Hamershof. waarbij zater dag twee automobilisten be trokken waren, is de buiten spiegel van een aldaar gepar keerde auto gesneuveld. Dank zij bemiddelend optreden van de politie kon de schade tussen de betrokkenen onderling wor den geregeld. groep vluchtelingen op te van gen heeft Leusden overigens niet De gemeente zegt voor keur te hebben voor centrale opvang Daarmee zou Leusden het beleid van de minister vol gen. „Gezien de persoonlijke situatie van de ontheemden, die zoals nu gebleken is, kam pen met grote psycho-sociale problemen, zijn wij van me ning dat centrale opvang de meest geëigende hulp is", schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de PvdA Deze partij had de ge meente gevraagd te zorgen voor meer opvangmogelijkhe den In Leusden zijn er echter geen accomodaties die aan de eisen van het ministerie voor goede centrale opvang vol doen. Daarom is er gekozen voor een andere weg Met de Woning Stichting Leusden (WSL) zal overlegd worden over het beschikbaar stellen van woningen. Die zouden dan gebruikt kunnen worden voor mensen uit het Asielzoekers Centrum, die inmiddels de zo genaamde A-status hebben ge kregen. Dat wil zeggen dat zij in Nederland mogen blijven. Daarbij wordt niet gekeken naar de nationaliteit van de betrokkenen. De vrijgekomen ruimte in het AZC zou dan ge bruikt kunnen worden voor de opvang van Joegoslaven. SDEN - Ondanks het feit dat de jaarvergadering van de schaakvereniging nogal emotioneel p en er zich een heuse bestuurscrisis aftekende, was er ook nog tijd voor leuke dingen. Zo de clubkampioenen op passende wijze in de bloemetjes gezet. En aan de gezichten te zien met de uitgereikte onderscheidingen best blij. (foto's: Gerrit Jeuring) DEN - De tuinvuilstort- ;en maken het onmoge- systeem van gediffe- erde afvalstoffenheffing isden in te voeren. Bij dat ,p hoeven huishoudens, reinig huisvuil aan de zetten, daarvoor ook er te betalen. Het systeem alleen als mensen bereid oed te letten op datgene ij in de vuilniszak doen. mag er niet elders illc- [in de gemeente gestort Door de aanwezigheid uinvuildepöts is het ech- vaarschijnlijk dat veel uil via dat circuit uit de iszak gehouden wordt, een van de conclusies uit edrijfseconomisch onder dat ingenieursbureau in opdracht van de ge- te gedaan heeft naar de verwerking in Leusden. apport van DHV heeft tot antal aanbevelingen ge- waaraan men op het ge- tehuis de komende tijd erken. ar zijn een aantal opmer- te zaken bij. Ondermeer, serieus overwogen moet de tuingroendepóts op ;n. Dat is niet alleen ige de afvalstoffenhef- blijkt namelijk dat leen particulieren van de stortplaatsen gebruik maken, maar ook bedrijven, met name hoveniers. Ze hebben ook een aantrekkingskracht op inwo ners van andere gemeentes Verder wordt er veel oneigen lijk vuil, zoals bouwafval en dergelijke gestort. Ook het gebruik van de com- pomix staat ter discussie. Deze machine wordt met personeel al enige tijd gehuurd van een bedrijf uit Soesterberg. Met het apparaat wordt het tuinvil op de stortplaatsen kleiner ge maakt. Omdat op de stort plaatsen veel oneigenlijk vuil gegooid wordt, dat niet door de compomix te verwerken is, kost de inzet van de machme meer geld dan aanvankelijk gedacht was. Ook blijkt de hoeveelheid tuinvuil op de stortplaatsen zeer groot te zijn. Er wordt nu gedacht om een zogenaamde hakselaar te gebruiken, die het tuinvuil op de gemeentewerf kleiner maakt. De gemeente zal echter tot eind volgend jaar met de compomix moeten werken, omdat zij tot dat tijd stip een contract met het Soesterbergse bedrijf heeft. Ook de inzameling door de milieuboer van groente, fruit en brood (GFB) staat ter dis cussie. De gemeentes worden verplicht volgend jaar de inza meling van groente, fruit en tuinafval (GFT) in één systeem onder te brengen. Het blijkt dat de opbrengst van de inza meling van GFT in Leusden la ger is dan in andere gemeentes. Het systeem van tuinvuil- stortplaatsen en het werk van de milieuboer ziet de gemeente als twee verschillende zaken De gemeente beoordeelt het werk van de milieuboer posi tief. Daarom zal er eerst met de Stichting Kringloop Leusden, werkgever van de milieuboer, overlegd worden, voordat er iets gewijzigd wordt. Verder wordt er over ge dacht meer glasbakken in Leusden te plaatsen. Dat zou het dan mogelijk maken het systeem van glas ophalen aan huis, af te schaffen. Met de werkgroep Agrarische Aange legenheden, overlegorgaan tussen de gemeente en de boe ren, zal overlegd worden over de afschaffing van de extra in zameling van het huisvuil bij de boeren. Eenmaal per maand wordt deze service uitgevoerd bij 80 adressen in het buitengebied. Het gaat om boeren, die hun vuil over grote afstand moet vervoeren naar de plaats waar

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3