'Geen boekenbijlage is veilig voor mij' Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Nieuws uit de verenigingen AMBC-puzzelrit ursussen voor volwassenen ostzegels voor het Rode Kruis KPO Joukje van Aken neemt afscheid van de Boekenmolen Nieuws uit de verenigingen Valleiconcerten Contactdagen voor senioren Batavustoertocht 'V V v v.: l.W. '-.7 A „Het symbool voor een nieuwe toekomst" Woensdag 2 september 1992 Pagina 5 ACHTERVELD - De Achter- veldse auto-, motor en brom fietsclub houdt zondag 6 sep tember een puzzelrit met een lengte van circa 35 kilometer. Inschrijven is mogelijk vanaf I3.30 uur op de dag van het evenement bij café-restaurant De Roskam, Hessenweg 212 (tegenover de kerk). De Ros kam is telefonisch bereikbaar onder nummer 03425-1223. LEUSDEN - Het Educatief Centrum Amersfoort gaat be gin september in Leusden van start met cursussen voor vol wassenen. De cursussen wor den gegeven in 't Vooronder, in de kelder van het gemeente huis. Het gaat onder meer om cursussen 'opnieuw leren (open school)', 'Engels voor be ginners', 'kennismaken met de computer' en 'Nederlands voor buitenlanders'. Op maandag 7 september wordt in 't Vooron der een open ochtend (van 9.30 uur tot 11.30 uur) gehouden, waar informatie wordt gege ven over het cursusaanbod. Voor meer informatie of in schrijving voor deelname kun nen geïnteresseerden terecht bij het Educatief centrum Amersfoort, telefoon: 650727 of tijdens de open ochtend. LEUSDEN - In het kader van het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis, worden van 8 tot en met 30 september speciale Rode Kruis-postzegels ver kocht. In genoemde periode bemannen vrijwilligers van de plaatselijke afdeling van de or ganisatie in het postkantoor in Leusden een speciale kraam. Een deel van de opbrengst van de speciale verkoop komt ten goede aan het Rode Kruis De officiële verkoop start dinsdag 8 september om 10.00 uur. Burgemeester Panis zal de eerste zegels kopen. Voöv post zegelverzamelaars zijn er spe- iale eerste dag-enveloppen te koop. LEUSDEN - De afdeling Leus den van de katholieke platte- 'andsvrouwenorganisatie |KPO) opent de tweede helft leda van het seizoen met een voor lichtingsavond over voeding, jezondheid en eigentijds huis houdenTevens is er een vra- genspel, waaraan leuke prijs- jes verbonden zijn. Leden van de KPO dienen vooral hun kanskaart niet te vergeten. De bijeenkomst wordt dinsdag 8 september gehouden in De Kom (Hamersveldseweg, naast de kerk) en begint om 20 00 uur. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden bel len met Anneke Vermeulen, telefoon- 950046. LEUSDEN - 'Lezen en laten lezen', hiermee zijn werk en liefhebberij van Jouke van Aken samen te vatten. Een lecsfanaat, die andere mensen graag de weg wijst in boeken. Haar warme belangstelling ge combineerd met de perfectio nistische instelling om alles te willen weten en pas tevreden te zijn wanneer het op een rijtje netjes opgeborgen staat, ma ken haar tot de ideale biblio thecaresse. Op 4 september is haar laatste werkdag in de bi bliotheek van Leusden-Zuid. Daar waar bijna iedere inwo ner door haar boekenliefde is aangestoken. Joukje van Aken is Friezin. Daaraan behoeft geen twijfel te bestaan. Zodra ze het over haar ouderlijk huis, haar jeugd, haar ouders en niet te vergeten de Friese natuur heeft, verandert haar gezicht. De lichtblauwe ogen drukken gemakkelijk emotie uit. Achter al haar weloverwogen woor den vol exacte feiten, die van een intelligente belezen vrouw getuigen, schuilen nauwelijks te verbergen emoties Jouke van Aken is een gelukkig mens. „Tevreden", benadrukt ze een aantal malen. Ze heeft in haar leven zoveel gekregen en mo gen doen wat ze het liefste deed Man, kinderen, boeken, werk. In die volgorde. Ze ge niet en wie de oorzaak weet kan het begrijpen. Haar vooruitzichten voor de toekomst waren als teenager zeer beperkt. Lezen deed ze al tijd al graag Haar vader, een zakenman uit Sexbierum, vond het uitstekend „Met wat je niet snapt, stop je vanzelf", was zijn motto. De enthou siaste verhalen van haar tante deden haar besluiten om net Joukje van Aken laat een bloeiende bi bliotheek ach ter in Leus den-zuid. „Mijn plezier in boeken is hetzelfde als het genieten van de natuur en muziek".(fo to Hans Rog gen) als zij bibliothecaresse te wor den. Het bezwaar dat daar geen droog brood mee te verdienen viel, maakte bij de gymna siumleerlinge geen indruk Ze mocht. „Achteraf realiseer ik mij dat ik bevoorrecht was. Andere kinderen in mijn dorp kregen niet de mogelijkheid door te leren". 21 Jaar oud gaf ze toestemming voor een riskante ingreep Eer dere patiënten hadden de ope ratie niet overleefd. Joukje van Aken wel. De intensheid waar mee ze leefde met het idee niet oud te worden, veranderde in genieten van iedere dag die ze meer kreeg en alles wat tegen alle verwachtingen toch mo gelijk werd. Trouwen, kinde ren krijgen, werken als biblio thecaresse. Haar man, Jim van Aken, kreeg in Leusden-Zuid een aanstelling als hoofd van de openbare lagere school Joukje werkte in Amersfoort en Spa kenburg. De drie kinderen werden tussen school en de bi bliotheek groot „Emancipa tiestrijd heb ik nooit gevoerd, het is altijd bijna vanzelfspre kend in goede harmonie ge gaan". Vanaf 1976 kon ze in de bi bliotheek van haar woonplaats terecht. Vanaf die dag werkte het echtpaar van Aken onaf hankelijk, maar naast elkaar aan 'het libraseren' van hun buurtgenoten. De hoofdonder- wijzes stelde het tot op heden geldende gebruik in om de leerlingen groepsgewijs een maal per drie weken zelf een boek te laten uitzoeken in de bibliotheek Joukje van Aken maakte de kinderen wegwijs „Ik werk graag met kinderen. Maar on derwijzeres heb ik nooit willen worden. In voor de klas staan had ik geen zin Daarvoor ben ik te zachtaardig, denk ik Bo vendien ontbreekt me het ge duld om eindeloos vaak iets uit te leggen. De kinderen kwa men graag Zo graag, dat me nig ouder is aangezet ook te*- komen". De bibliotheek in Leusden- Zuid werd en is een centrum. „Tussen de kasten spreken buurvrouwen af voor een kop koffie en vraagt de een of de ander een bepaald boek kent en wat hij of zij ervan vindt. Het is een echt ontmoetings punt", geniet Joukje van Aken Haar taak als enig betaalde kracht, voor twaalf uur in de week, bestaat uit aanschaf, catalogiseren, administratie en uitleen Een enorme klus. Joukje van Aken: „Het leuke van werken in een kleine bi bliotheek is, dat je alles moet doen. Niet alleen jeugd, ook volwassenen en alle genres. In Groningen had ik ooit als taak alleen de romans voor volwas senen Dat vond ik te saai". Maandelijks schaft de kleine bibliotheek zo'n 65 tot 70 boe ken aan. Deze selecteert ze uit het dikke pak voorstellen waarm een korte beschrijving met toelichting is opgenomen. Aan de hand daarvan kiest ze, wetend wat de bibliotheek in huis heeft, wat haar lezers wensen en beoordelend op ei gen inzicht. „Geen boekenbij lage is veilig voor me. Ik luister zoveel mogelijk naar radiopro gramma's over boeken". Ze waakt ervoor dat haar eigen voorkeuren een te groot stem pel op de collectie drukken maar helemaal onbesmet is de collectie niet. Jarenlang stond in Leusden-Zuid een aantal Friese boeken bijvoorbeeld. Gekregen en gekoesterd. „Wanneer ik twijfel overleg ik vaak met mijn vrijwilligers. Daarmee houd ik ze ook en thousiast. Ik wil ze graag be trekken bij het werk". Onderschat wordt volgens haar de lichamelijke inspan ning die nodig is voor haar werk. Zware boekenkarren, veel bukken en strekken en stapels boeken versjouwen. Maar niet alleen daarom trok ze graag jonge vrijwilligers aan om te helpen in de bibliotheek. Haar drie kinderen zijn daar niet aan ontkomen. Eén van de drie is nu zelf bibliothecaresse, haar zoon's vriendin werkt in een bibliotheek, net als haar moeder die Joukje helpt. Zoonlief werd trouwens dit voorjaar gehuldigd door zijn moeder, na 12-en-half jaar vrijwilligerswerk in de Boe kenmolen. Het vieren van ju bilea is een steeds terugkeren de aangelegenheid. De meeste vrijwilligers blijven lang Het geen tekenend moet zijn voor de sfeer rond Joukje van Aken. In de afgelopen zestien jaar zag Joukje van Aken schrijvers verschijnen en verdwijnen De belangstelling voor de stree kromans van Toon Kortooms is tegenwoordig minder dan ooit, psychologische romans en Science Fiction Fantasy, zijn in. Joukje weet niet alles. De ene vrijwilliger kent veel stree kromans, de ander weet van computers. „Vaak kun je aan de uitgever al zien wat voor soort boek het is En ik probeer zoveel mogelijk schrijvers te leren kennen Dan weet je dat Dirkje Kuyk geen streekroman schrijft terwijl een boek uitgegeven door Kok in Kampen daar wel bij zal ho ren. Soms lees ik op zijn bi- bliotheeks. Het begin, het mid den en het eind" Haar eigen voorkeur gaat uit naar psychologische en histo rische romans, een goed kin derboek is ook niet te versma den „Alleen echt feministische verhalen trekken me niet. Zo van op de barricade want te vreden zijn met je situatie is helemaal fout. Soms heb je het gevoel dat je niet tevreden mag zijn met de gewone dingen. Een mooi boek vind ik Nathan de Wijze, van G E. Lessing. Ik las het al voor mijn eindexamen Duits, maar nog altijd pak ik het graag. Het gaat over ver draagzaamheid tussen religies waarbij iedereen kans op leven heeft en fanatisme wordt ver oordeeld" Haar plezier in boeken is het zelfde als haar genieten van natuur, kunst, muziek, toneel. Ze luistert graag, neemt mooie gedachten, beelden en boeien de informatie als verrijkend in zich op Dit zal ze zeker blijven doen, ook na het afscheid van de bi bliotheek die ze deze sfeer heeft meegegeven Joukje van Aken laat een bloeiende bibliotheek achter. „Na de brand in het centrum zijn veel mensen naar de Boe kenmolen gekomen en geble ven Om de sfeer en om de per soonlijke benadering Dat vind ik zo'n compliment" Drie maal is in de afgelopen jaren gesproken over ophef fing. Drie maal is het afge wend. Mede dankzij de pro testen van de bewoners, die de bibliotheek als centrale ont moetingsplaats voor alle leef tijden en alle gezindten niet willen missen Over de samen werking met de gemeente is Joukje zeer te spreken. Haar kloppende begrotingen gaven nooit aanleiding tot discussie en twee pogingen tot brand stichting, vorig jaar, werden doeltreffend aangepakt „Het is allemaal zo fijn gegaan" Joukje van Aken neemt op 30 september definitief afscheid van haar levenswerk, als een tevreden mens. Marianne de Valck LEUSDEN - Onder het motto 'kamermuziek in de Gelderse Vallei' wordt het komende sei zoen in Leusden en Barneveld weer een serie Valleiconcerten verzorgd. De Valleiconcertcy- clus heeft zich de afgelopen ja ren bij de liefhebbers een uit stekende reputatie verworven, vanwege de hoogstaande kwa liteit Dit seizoen zullen achter eenvolgens optreden het Ravel Quartet, het duo Pieter Wispel- wey/Paul Komen, het trio Han de Vries/Henk Guittart/Aldert Vermeulen en het Strijktrio Holland op in de Dorpskerk in Leusden-Zuid In Barneveld staan opredens gepland van het Fides Kwintet en het Bom mel Kwartet Belangstellenden kunnen voor 67,50 (65 en CJP 57,50) een abonnement ne men voor de gehele cyclus (jeugd tot 18 jaar heeft gratis toegang). Kaarten in de losse verkoop gaan 16,50 kosten (65+ en CJP- 13,50). Het ver schuldigde bedrag kan worden overgemaakt op bankrekening 33 59.19 677, ten name van de penningmeester van de stich ting Valleiconcerten. Het eerste optreden vindt donderdag 15 oktober plaats in de Dorpskerk in Leusden- Zuid. LEUSDEN - Stichting De Zuidzij, een organisatie die zich inzet voor het welzijn van ouderen in Leusden-Zuid, start maandag 7 september weer met contactmiddagen voor senioren. Belangstellende 55-plussers kunnen vanaf die datum elke maandag- en don derdagmiddag vanaf 13.30 uur terecht in De Woelige Hoek. Prinses Irenelaan te Leusden- Zuid Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bel len met: 940532 LEUSDEN - Voor de vijftiende keer in successie vindt zater dag 5 september de Batavus toertocht plaats, de grootste recreatieve fietstocht van Mid den-Nederland Deelnemers kunnen die dag vanaf 7.30 uur inschrijven voor tochten van 40 kilmometer, 88 kilometer en 150 kilometer. Het vertrek van de langste tocht is gepland tus sen 7.30 uur en 8 30 uur. Van 8.30 uur tot 9.30 uur melden de deelnemers aan de middenaf stand zich aan de start, terwijl de fietser voor de 40 kilometer- rit tussen 9 30 uur en 11.00 uur wegrijden. Start en finish zijn bij De Hakhorst aan de Waar den. Deelnemers, die nog geen kaart hebben gekocht in de voorverkoop, kunnen zich ook op de dag zelf nog inschrijven bij De Hakhorst. Voor meer informatie kunnen belang stellenden bellen met: 942617 of 05130-38999 Naam: Marga Coens Beroep: Stadswacht in Amersfoort Favoriete plek: „De SBBO-school" i i i y•- - v 7 'T J - --V V „Ik heb deze plek gekozen omdat de SBBO-school voor mij een nieuwe toekomst symboli seert Ik ben een aantal jaren geleden gescheiden en heb m de achterliggende periode diverse pogingen ondernomen om weer aan het werk te komen, maar dat is nog niet meegevallen. Het is ook moeilijk om je taak als moeder van twee opgroeiende dochters te combineren met een baan. En als je een tijdje uit het arbeidsproces bent en de opleidingsachtergrond ook niet helemaal meer van deze tijd is, is het verdraaid lastig om weer aan hét werk te komen." „Ik ben verschrikkelijk blij dat ik deze kans gekregen heb Al moet ik wel zeggen dat ik, maar dat geldt ook voor mijn collega's, de zwaarte van de studie die hieraan vooraf ging een beetje heb onderschat. Volgens mensen die het weten kunnen zijn we ook te hoog opgeleid voor het werk wat we uiteindelijk moeten gaan doen. Met het diploma wat we onlangs gehaald hebben, zijn we politiesurveillant A, waarmee we in principe kunnen doorstromen naar vervolgoplei dingen binnen het politie-apparaat. In de praktijk gaan we als stadswachten werken „Het verschil met 'gewone' politie-agenten is dat wij uitsluitend een preventieve taak hebben. Wij moeten proberen de mensen op straat te wijzen op verkeerd gedrag en daarmee de leefbaarheid in de binnenstad vergroten. Wij hebben alleen niet de bevoegdheid om bestraf fend, represssief op te treden. Wij mogen bijvoorbeeld geen bekeuringen uitdelen Er zal binnenkort, nadat de mensen een beetje aan onze aanwezigheid in de binnenstad zijn gewend, een vervolgproject komen in samenwerking met de politie, waarbij wel degelijk bekeuringen zullen worden uitegdeeld. Maar ik vind dat je ook zonder die maatregelen al heel wat ergernissen kan wegnemen door gewoon met mensen te praten en overtreders te wijzen op dingen die ze fout doen en ze te vertellen waarom dat niet kan." „We zijn nu veertien dagen bezig in Amersfoort en met name bij de winkeliers zijn we met open armen ontvangen Maar ook van het winkelend publiek krijg je leuke reacties En we hebben toch ook best al het één en ander meegemaakt „In onze groep, die bestaat uit herintredende vrouwen en JWG-ers jeugdwerk garantie plan), zaten aanvankelijk twee Leusdenaren en één Achterveldse Eén van hen is echter naar Amersfoort verhuisd. In totaal zijn we met z'n tienen, zeven vrouwen en drie mannen. Leusden heeft ook belangstelling voor ons project getoond, maar op dit moment zit het er nóg niet in dat we ook in Leusden kunnen gaan draaien. Op termijn zou ik dat best willen. Maar dan wel als politiesurveillant A!"

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5