Leusder Krant Uitnodiging voor een natuurwandeling bij Zutphen WARNSVELD TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF De vakanties zijn weer voorbij. Toch is er met name in de weekeinden voldoende tijd om er eens opuit te trekken. Even wat anders doen dan het dagelijkse werk. En voor mooie plekjes is het absoluut met noodzakelijk ver over de grens te gaan. Neem nou de omgeving van Zutphen. We nodigen u uit voor een wandeling in een paar mooie natuurgebieden in die regio. Het betreft met name de buitenplaatsen 't Velde en De Voorst. Persoonlijk ken ik beide landgoederen al jaren en heb ze vele malen rondgelopen. Indrukwekkend zijn de eiken van 't Velde en als je langs De Voorst komt krijg je de indruk in Frankrijk te zijn. Het voorname huis is dan ook gebouwd naar Frans voorbeeld. Ik dacht: mijn wandelaars moeten dit ook eens gaan bekijken. Vandaar deze keer een stukje rijden, een fijne wandeling maken en na afloop even in de stad kijken of zo. Het is de bedoeling dat u de route op bijgaand kaartje zelf gaat lopen op een tijd dat het u het beste schikt, maar 's morgens vroeg is het 't mooist. Onderweg wordt u attent gemaakt op allerlei interessante dingen, die op het kaartje met een cijfer zijn aangegeven. Als de kinderen meegaan, laat die dan de route op het kaartje uitpuzzelen en de korte verhaaltjes oplezen. Ze zijn er dan beter bij betrokken. De hond mag mee, maar moet van boswachter Stokman aan de lijn. Scheur de pagina uit de krant en u kunt op pad gaan. Goeie reis naar Zutphen. Aan de oostkant van Warnsveld bij Zutphen liggen twee fraaie landgoederen: 't Velde en De Voorst. Ze worden gescheiden door het riviertje de Berkel. Wie wel eens van Zutphen naar Lochem of Vorden is gereden, heeft ongetwijfeld het schilderachtige, witte huis 't Velde in de verte zien liggen. 't Velde is al heel oud. In 1326 wordt het voor 't eerst als Gelders leen vermeld. Het is verschillende malen verbouwd. De achterkant van het huis, met twee trapgevels, dateert uit de 16e eeuw. Omstreeks 1700 is de huidige voorkant eraan gebouwd. De voor- en 10. Het fraaie huis De Voorst: een stukje Frankrijk in Nederland. Loop dit rondje ook maar eeni in het voorjaar als de bosane monen bloeien en het speen kruid. Het huis met de twa gezichten zult u vast niet sna vergeten. achterkant zijn totaal verschillend. Zodoende wordt 't Velde ook wel het huis met de twee gezichten genoemd. Verschillende voorname families hebben er gewoond. In 1959 is 't Velde aangekocht door de Stichting Het Geldersch Landschap. Deze liet met medewer king van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen in 1962 de verwaarloosde gebouwen restaureren, 't Velde is thans in gebruik als studiecentrum voor hogere poli- tie-functionarissen. In een weide achter 't Velde staan een paar eeuwenoude eiken. Via een brug over de stuw in de Berkel gaat onze wandeling verder over het landgoed De Voorst, dat sinds 1988 eigendom is van Het Geldersch Landschap. De Voorst is nog ouder dan 't Velde. De geschiedenis van De Voorst gaat terug tot het begin van de 13e eeuw, maar de bouw van het huidige huis en de tuinen dateren van omstreeks 1700. Het fraaie huis werd gebouwd naar een Frans voorbeeld door Arnold Joost van Keppel, die bevriend was met koning-stadhouder Willem ni. Bij het huis kwam een schitterend Frans park, dat vergelijkbaar was met de tuinen van paleis Het Loo, dat ook in die tijd werd aangelegd. Beide tuinen zijn ontworpen door de beroemde tuinarchitekt Daniël Marot. Omstreeks 1820 werden de tuinen omgevormd in de Engelse landschapsstijl met boomgroepen, bosvijvers en kronkelpaden. Ondanks allerlei wijzigingen is het rechthoekige grachten- stelsel en de grachtmuur voor het huis behouden gebleven. In het midden van de vorige eeuw werd De Voorst sterk verwaarloosd en een paar maal verkocht. In 1875 kwam het landgoed in handen van de familie Völcker van Soelen, die het weer in oude glorie liet herrijzen. In 1943 brandde het hoofdgebouw af door onvoorzichtigheid van een paar loodgieters. Twaalf jaar later werden de restanten van het huis aangekocht door de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen en kon het worden gerestaureerd. In 1960 stond het huis De Voorst er weer glanzend bij en kon het worden verhuurd. Zo blijft een prachtig Frans huis bewaard voor het nageslacht. beiboom. Ziezo, de wandeling Duitsland ontspringt en bij gaat beginnen over de lange Zutphen in de IJssel stroomt, eikenlaan, dwars door het Vroeger kronkelde dit riviertje landgoed. Bekijk eerst de lin- zich in duizend bochten door de, die zit stampvol vruchtjes, het landschap. Jaren geleden is het gekanaliseerd Let op de 2 Heuvel mooie wilde planten langs de waterkant. Aan het eind van de laan is een heuvel. Het is een kunst matige berg. Op veel landgoe deren vind je dat, ook straks op De Voorst. Zo'n heuvel, om ver te kunnen kijken, verfraaide het park. Soms is er een koe peltje op gebouwd, maar daar is hier nooit sprake van ge weest. smeedijzeren boompjes boven op het hek. Het hek heeft de familie Völcker van Soelen in 1899 laten maken Als het niet snel wordt opgeknapt staat het niet lang meer! Links ziet u een mammoetboom uit Californië. 12. Park van 't Velde Aan de overkant van de gracht is de tuin van 't Velde. Vroeger was ook hier sprake van een Franse tum, maar veel soberder dan bij De Voorst. De grachten worden gevuld met water uit de Berkel. Let op de mooie lindebomen langs het pad. De wandeling is ten einde Achter het huis staat een enor me bruine beuk. Nu de route vervolgen over het klinker- weggetje. Ga ongeveer 50 me ter voor de portierswoning linksaf. 11. Meertje Het pad loopt hier langs een meertje. De dennen, met de ho rizontale takken, spiegelen in het water. Abies grandis heten die dennen. In het meertje zit ten veel kikkers. Er vliegt meestal een reiger weg en de meerkoeten zullen er ook wel weer zijn. Het pad is verderop een beetje modderig. Let eens op de stammen van de Abies grandis, links van het pad. Op de stammen zitten harsbultjes. Druk met de nagel maar eens zo'n bultje stuk. De hars drup pelt eruit Je ruikt dan de frisse harslucht van de „grandis", zoals bosbouwers deze boom soort noemen Verderop een beetje links aanhouden en u komt vanzelf op de uitkijkheu- vel van De Voorst. Nu de stuw over en weer terug langs de Berkel. 10. Zo zag De Voorst eruit omstreeks 1780. 1. Het beginpunt van de wandeling De wandeling begint op het landgoed 't Velde te Warns veld. U gaat richting Apel doorn. Neem de afslag Zut phen. Bij Zutphen „centrum" aanhouden. Nadat u de oude IJsselbrug bent gepasseerd, rechtdoor, een parkeerplaatsje over (verboden voor vrachtwa gens) iets rechts aanhouden en dan steeds maar rechtdoor U komt dan vanzelf in Warns veld. Net voorbij de bebouwde kom ziet u een Shell-station. Daarna is het 't eerste weggetje links: dit is de oprijlaan van 't Velde Parkeer uw voertuig links bij de brug bij het huis. Bekijk de situatie op het kaartje Als het niet waait, spiegelt het fraaie witte huis in het wa ter De blauwe politievlag zal wel gehesen zijn. Het midden gedeelte van het hoofdgebouw is het oudst. Het dateert uit de 16e eeuw. Het is herkenbaar aan de merkwaardige renais- sance-versieringen van mergel en baksteen, die bij de restau ratie tevoorschijn kwamen en in het zicht zijn gelaten. Tegen het huis staat een grote moer- 4. Dikke eiken U kijkt hier mooi op de ach terzijde van 't Velde. Een heel verschil met de voorkant. Van daar de benaming: huis met twee gezichten. In de wei staan twee enorme eiken. Een tijdje geleden heb ik ze opgemeten. De dikste (de tweede) heeft een omtrek van meer dan zes me ter. De bomen zijn ongeveer 350 jaar oud Ze hebben vroe ger aan een weggetje gestaan dat liep van 't Velde naar De Voorst, met een brug over de Berkel. In 1700 werd 't Velde bewoond door de moeder van Arnold Joost van Keppel, die het fraaie huis De Voorst be woonde. Het was toen één groot landgoed Het pad loopt hier om een vijver. Ongetwijfeld ziet u ook het nest van de zwaan, die hier gebroed heeft Dit watertje is trouwens een dode rivierarm van de Berkel 4. Dode rivierarm met eeuwenoude eik. 5 De stuw met loopbrug in de Berkel. 3. Eik-beuk Links van het pad staan een eik en een beuk heel dicht bij elkaar. Eiken en beuken zijn vrienden van elkaar. Ze zitten elkaar met de wortels niet in de weg. De eik wortelt diep, de beuk aan de oppervlakte. De vriendschap gaat alleen van de eik uit, want die stond er het eerst. De jonge beuk zal in de toekomst de eik overschadu wen. De eik gaat dan dood, maar zover is het nog lang niet. Nu rechtsaf en het pad langs de Berkel vervolgen. De Berkel is een kleine rivier, die in 8. Tuinmanswoning De lange muur geeft aan waar vroeger de tuin van De Voorst is geweest. De tuin manswoning heet Eikenhof. Moeilijk te zien tussen de strui ken. Hier rechtsaf langs de gracht van De Voorst. Links een paar grote groeiplaatsen van lelietjes der dalen. Hier en daar staat een enkele breed- bladige wespenorchis in bloei. Aan de overkant van de gracht waren vroeger de Franse tui nen van De Voorst, zoals op de oude tekening te zien is 9. Ijskelder Omstreeks 1820 zijn de Franse tuinen omgevormd in de Engelse landschapsstijl Toen kwam ook de ijskelder, die vanaf de weg goed te zien is. Hij moet bijzonder zijn, van wege de achtkantige put. Vroe ger werden hier stukken ijs uit de gracht bewaard tot in de zomer Nu is de ijskelder inge richt als verblijfplaats voor vleermuizen. 5. Stuw U bent hier bij een stuw in de Berkel. Er zullen wel weer hen gelaars zitten, want dit is een geliefd plekje voor hengel sportliefhebbers. Aan de over kant is de uitkijkheuvel van De Voorst. Op de helling van de heuvel moet u rechtsaf. Al spoedig volgt een smal laantje met oude eiken, waarvan som mige begroeid zijn met klimop. Bijna aan het eind is links een eik omringd door valse salie. Ijskelder De Voorst 6. Bergvlier Opvallend in deze brede laan is de bergvlier, herkenbaar aan de rode bessen. In de Gelderse Vallei komt de bergvlier niet veel voor. De rode bessen wor den graag door de vogels gege ten. 7. Boswachterswoning De route gaat hier langs het erf van een boswachtershuisje. De honden zullen wel weer blaffen Op de luiken ziet u het kenmerk van Het Geldersch Landschap. Let op de kastan jebomen.. rechts van het pad Dit zijn rode kastanjebomen, die op twee meter hoogte geënt zijn op gewone kastanjebo men De rode kastanje heeft gebobbelde bladeren De ge wone kastanje niet. Ook is de las in de schors van de stam goed te zien. Onderaan of op de las zitten normale kastanjebla deren en daarboven gebobbel de bladeren. 't Velde 10. De Voorst En zo bent u nu bij het smeed ijzeren hek bij het voorplein van De Voorst. Het hoofdge bouw wordt door twee kwart- ronde colonnades aan de zij vleugels verbonden. In de lin ker zijvleugel waren vroeger de stallen en het koetshuis. In de rechterzijvleugel was de keu ken en de „eetplaats" voor het personeel. Let op de mooie T5cHEM 7. Boswachtershuisje op De Voorst. 4. De achterkant van 't Velde t Huis 't Velde met moerbeiboom, spiegelend in de gracht.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6