Zevende Puddingpop in teken van oude succesnummers .Leusder Krant. 'De nieuwste van Reebok is toch wel een hoogtepunt' Roots Syndicate, Raymond van't Groenewoud en De Dijk op herhaling in Leusden Flavium Indian Summer Silly Walks Raymond van 't Groenewoud De Dijk Roots Syndicate Kroatische kinderen op vakantie in Leusden Woensdag 2 september 1992 Pagina! LEUSDEN - Maja, Vanja, Drazen en Branimir zijn weer terug in hun tijdelijk onderko men in Hongarije. De vier pu bers tussen de 11 en 15 jaar ontvluchten vorig jaar hun woonplaats in Kroatië en zijn sindsdien 'tijdelijk' onderge bracht op diverse adressen in Hongarije. Dankzij Pax Christi Kinderhulp mochten ze drie weken vakantie houden bij gastgezinnen in Leusden. Af gelopen zaterdag gingen ze te rug. een onzekere toekomst te gemoet. Maar met de goede herinnering van deze zomer in Nederland, waarin ze even ge woon puber konden zijn. Dirk-Jan en Nannie Bleyer- veld en Robert en José Kat, de beide gastouders moeten het vertrek verwerken. Drie weken lang stonden de twee gezinnen met jonge kinderen, in het te ken van de Kroatische gasten. Bi] de Bleyervelds de meisjes Maja Jalsovic en Vanja Segra- di, bij de Kats, de broer van Maja. Drazen en zijn school vriendje Branimir Suk. Vier kmderen tussen de 11 en 15 jaar. Ze behoorden tot de groep van 20 leeftijdgenoten, die sinds begin augustus loge ren bij gastgezinnen in Utrecht. Maja probeert als oudste het woord te voeren in het Engels. Ze spreekt het even goed als de gemiddelde middelbare scho lier uit een Nederlandse twee de klas. Vanja spreekt alleen Joegoslavisch en Hongaars. Maja belooft te vertalen, maar bijna alles van wat Vanja gie belend. grinnikend en rap te gen haar vertelt, wordt als on belangrijk terzijde geschoven. Vanja heeft het naar haar zin, dat is duidelijk maar door het ontbreken van een tolk moet het bij een algemene indruk blijven. Drazen is een stille jongen. Hij ziet wit. Met zijn armen bijna gestrekt over de leuningen van de diepe stoel lijkt hij kramp achtig bereidheid te tonen aan het gesprek mee te doen. Later, wanneer hij zijn plakboek laat zien waarin hij met een prach tig handschrift zijn vakantie belevingen optekende, komt hij een beetje los. Branimir is de komiek van het gezelschap. Hij spreekt een beetje Duits en 'televisie-En gels'. Het is een heerlijke boef waar José, lachend, 'de handen aan vol had'. Gastouderschap De initiatiefnemer voor de vakantie, J Opdam van Pax Christi Kinderhulp in Amers foort had nadrukkelijk gezegd, dat de gastouders met van alles hoefden te organiseren. Maar het was nou eenmaal vakantie en de Kats en Bleyervelds heb ben minstens zoveel genoten Nannie Bleyerveld: ,,Ik bood ons huis direkt aan, toen ik hoorde van deze mogelijkheid Gewoon uit enthousiasme We gingen dit jaar niet weg en dit leek een leuke manier om de sleur te doorbreken Zo heeft het ook gewerkt We hebben deze drie weken zoveel dingen gedaan." Nannie vertelde haar achter buurvrouw José van haar voor nemen. Deze wilde meedoen, maar nam haar besluit wel overwogen. ,,Zij stelde de vra gen waar ik aan had moeten denken", grinnikt Nannie. Bij voorbeeld of de kinderen ver zekerd waren en medisch on derzocht of er begeleiding was en welke moeilijkheden men zou kunnen verwachten. Na dat deze vragen alle ongerust heid had weggenomen, konden de vier kinderen komen. Alle 20 Kroatische kinderen die met de bus begin augustus in Amersfoort aankwamen, moesten voor oorlogsgeweld en de 'etnische zuiveringen' vluchten. Andere mensen wonen nu m hun huis, tussen hun spullen. Als het huis er nog staat ten minste. Het is snel duidelijk, dat de vier kinderen die in Leusden verbleven, niet be hoorden tot de armsten. Het huis dat ze achterlieten was heel wat groter dan de nieuw bouwwoning in het Ruige Veld waar ze logeerden. Het mooiste wat de dertienjarige Vanja ge zien heeft in de winkels be stond uit 'de nieuwste Ree- boks'. Haar gastouders moeten even gewaarschuwd worden, dat dit nogal dure sportschoe nen zijn Zij weten alles van peuterbenodigdheden en vie len onwetend in een andere leeftijdsgroep. Uitstapjes Nannie ,,Dat het zo prima ge gaan is en de verstandhouding vanaf het eerste moment af zo goed is geweest, is volgens mij voor een groot deel te danken aan het feit dat deze kinderen uit ongeveer eenzelfde milieu komen, met dezelfde manieren en interesses en een herkenba re opleiding Naar de achtergrond werd niet gevraagd, net zo min naar de ervaringen. Het was vakantie Taalproblemen worden daar door met handen en voeten en veel lachen genomen Niemand is nieuwsgierig naar het waar om van het gegiebel. Iedereen geniet van het gekwebbel en de verhalen die naar de toon te oordelen gezellig, enthousiast en stoer moeten zijn Wat dui delijk gemaakt moet worden, komt er wel uit. „Doordat we de kinderen op bezoek kregen zijn we veel meer met elkaar gaan optrek ken. Dat was gezellig voor de kinderen, maar zeker ook voor ons We maakten samen heel wat uitstapjes als één groot ge zin." Zoals echte pubers vonden ze het fietsen leuk, maar wel erg vermoeiend, moesten ze op Schiphol 'wel veel lopen' en was het museum verplicht in teressant. Het ene leuke plannetje volgde op het andere, zodat het afge werkte programma indruk wekkend is. De eerste avond na aankomst ging 'de grote fami lie' zoals ze de hele Leusdense club omschrijven, naar de Ballonfiësta in Barneveld Daarna volgde bezoeken aan Amsterdam, de Zaanse Schans, naar Enschede waar een oude buurvrouw uit Joego slavië tegenwoordig woont, naar Duitsland waar een oom onderdak heeft gevonden, naar musea, Schiphol, de zee. fiet sen en veel picknicken. Al vanaf de eerste editie heeft Puddingpop iets moois met de Blues. Dat is niet vreemd als men bedenkt dat de Geut destijds in 1986 een toonaangevend Blues-po dium was in Midden-Nederland. Dat werd later minder maar de blues bleef op Pud dingpop. Ook in 1991, maar volgens vele fanatieke bluesliefhebbers waren de Bintangs te veel Rhythm en te weinig Blues. De organisatie was gevoelig voor deze kritische noot en boekte daarom voor de echte blues freaks de Apeldoorn.se formatie Flavium. Flavium timmert al sinds 1970 aan de weg met een onvervalst bluesrepertoire en toert hier nu al 22 jaar mee door half Europa. Blues van de landelijke Mississippi-delta tot en met de zwarte nachtclubs van Chicago met traditionele Blues songs van Muddy Waters en Elmore James maar ook veel eigen werk. In de periode 1970-1987 verschenen er een tiental langspeelplaten van Flavium, daarna leek het even wat rustiger. Maar in 1990, het jaar dat de blues in heel Nederland z'n come back maakte ver scheen de CD "20 Years Bluespower" en begon ook voor Flavium de revival. De groep werd versterkt met drummer Hans Lafaille, die eerder zijn sporen reeds ruimschoots verdiend had bij Cuby and the Blizzards en Sweet d'Buster. Flavium gaat weer toeren door Eu ropa. i 5 september a.s. kan de Leusdense bluesliefheb ber een degelijke set onvervalste blues verwachten met fraaie gitaarlicks, een gedegen ritmesektie (met ongetwijfeld enige hoogstandjes van Hans Lafaille) en een aantal fraai gezongen Ballads, want de klassiekers als "nobody needs you when you're down and out" en uiteraard het al genoemde Nightlife. Flavium verschijnt 5 september in de volgende bezet ting: Jos Veldhuizen - Vocals Anne Geert Bonder - Guitar Frank Pistorius - Keyboards Hans Lafaille - Drums Eric Bagchus - Bass De Nijmeegse band Indian Summer ontstond aan de boorden van de rivier de Waal, maar tijdens een optre den van de band vraagt menigeen zich af hoe een Ne derlandse band zo Amerikaans kan klinken en of de band niet eigenlijk is ontstaan aan de oevers van de Mississippi. Indian Summer brengt zeer authentiek klinkende Southern Rock. De band werd in 1989 opge richt en maakte gelijk al indruk op de vaderlandse poppodia. In 1991 werd o.a. opgetreden met de tragically Hip en de Gun Club en ook tijdens het Groningse Noorderslag maakte de "Roadmusic met een desertfeel" diepe in druk. Al deze positieve reakties leverde de band een contract op bij Van-records, waar inmiddels de debuut-CD "Upriver" verscheen. Op Puddingpop krijgt het pu bliek dan ook ongetwijfeld een voorproefje van een band waar heel Nederland nog meer van zal horen. De bezetting is: Mare Brand - zang Lisa Pais - zang J.P. Nysen - lead gitaar Pat Ricks - slag gitaar Pete Vandiemen - Bas Peter Palermo - Drums Op het moment van interview staat nog een barbeque, de film Batman Returns en winkelen, op het programma. De jongens verheugen zich op de film. Vooral Branimir, de stnphef- hebber Thuis had ik wel 600 strips" Hij is horror-liefheb ber. waarbij zijn angst snel echt kan worden Struikelend over zijn woorden vertelt hij een voorval waar hij en Drazen toch zo om gelachen hebben, omdat ze vreselijk bang waren Terwijl hun gastouders al la gen te slapen waren zij nog pret aan het maken. Robert: „Ze gaan altijd laat slapen. Pas tegen een uur of twaalf. Maar ze staan ook niet zo vroeg op Ach, ze hebben vakantie." Branimir deed een vampier na Precies op dat moment sloeg het raam open en buiten pas seerde een zwarte kat. En wie weet zagen ze ook nog een spin. De twee jongens gilden het uit en Nannie moest even optre den. Veel willen ze niet vertel len over wat ze hebben meege maakt en hebben achtergela ten. Heel even werd het duide Het viertal op de bank in Leusden Plakboeken vol gaan mee terug naar Hongarije, voorlopig het opvangadres voor deze kinderen uit het door oorlog geteisterd Joegoslavië.(foto Hans Verhorst) lijk toen ze bang bleken voor een autobom In een Joegosla vische restaurant werden ze allesbehalve hartelijk ontvan gen. Over de emotionele bezoe ken aan de buurvrouw en oom, vertellen ze evenmin veel. Het is wel duidelijk Maar de kortsluiting in het huis van Bleyerveld lijkt naar de enthousiaste verhalen te oordelen, meer op een speciaal voor hen uit de lucht komen vallen avontuur. Kompleet met brandweer, publiek en foto's van de beschadigde was. Terwijl de stroopwafels in hoog tempo verdwijnen, glim men de pretogen wanneer ze vertellen aan een 'echte' jour naliste over het eten. Lekker Mexicaans, Chinees en Ita liaans. Zoveel verschillende dingen kennen ze niet 'Slaap- thee' en 'Goedemorgen thee' blijken huiselijke begrippen voor kruidentheeën Ze konden wel vijf marsen per dag op. Goed voorbereid wor den de ontdekkingen opge somd Nederlandse trappen zijn smaller en stijler, de kin deren worden hier minder ge slagen. het landschap" lijkt groener en de zee, ach de zee is echt de Atlantische Oceaan. Hun souveniers bestaan uit Nutella, een honkbaljack voor de jongens, make-up voor de meiden, een pet met Holland erop en John Lennon brillen Vanja zou kleren willen kopen. „Ik heb ze nodig", verklaart ze. ineens heel even timide. José kreeg van kennissen en buren veel wat ze mee kan ge ven. Want afgelopen zaterdag was het afscheid. De plakboe ken vol stickers, tekenenmgen en belevenissen in de handba gage, de pet op de jongenshoof den, de nieuwe oorbelletjes in de meisjesoren Net als hun gastouders hebben ze genoten Ze willen contact houden en als ze terug kunnen komen, zijn ze welkom Maar of dit mogelijk is, weet niemand. De vakantie was een adempauze tussen achtergelaten ver trouwdheid en een toekomst vol onzekerheden en spanning Niet meer, niet minder. „We hopen dat ze er nu weer even tegen aan kunnen. Deze ervaring pakt niemand ze af." LELTSDEN - Voor de zevende editie van het Leusden se Puddingpopfestival grijpt de organisatie terug op een aantal acts, die in het verleden van het evenement hebben bewezen garant te staan voor een succesvol optreden. Raymond van 't Groenewous en De Dijk moeten in staat geacht worden ook op de nieuwe lokatie van het festival (bij de ijsbaan) vele honderden belangstellenden naar de podiumtent te lokken. De Nederlandse reggae-groep Roots Syndicate was ook al eerder op Puddingpop te zien. Nieuw zijn: Flavium, Silly Walks en Indian Summer. Het festival begint om 15.00 uur en duurt tot 0.30 uur. Kaarten kosten 25,-. De afgelopen jaren was er doorlopend een plekje in het middagprogramma voor het beste uit de Ajnersfoortse popwereld. Tijdens de laatste editie van de kleine prijs van Amersfoort veroverde de Ska-formatie Silly Walks wel het publiek, maar niet de jury. De puddingprogrammering maakte deel uit van het publiek en de uitnodiging was een feit. De buitenechte lijke kinderen van John Cleese brengen een flitsend Ska-repertoire. De teksten beslaan een breed terrein dat zich uitstrekt van de wonderlijke wereld van het diepzeeduiken, noodlottige liefdes en uitgestorven die ren tot haaruitval. 2 Skinheads, 2 Friezen, een kaalge schoren Hippie, een boekhouder en een vrouw, ofwel: Martje Overmeir - Saxofoon Laurent Janse - Trompet Martijn v.d. Jagt - Gitaar Auke Poortman - Bas Kees Vaarkamp - Drums Dietmar Terpstra - Toetsen RoberUan Breeman - Zang Het optreden van Raymond van 't Groenewoud tij dens Puddingpop '88 had op velen grote indruk ge maakt en in de winter van 1990 was Raymond weer helemaal terug en stond vele weken nummer 1 in de Nederlandse hitparades. Niet in de laatste plaats dankzij de aanstekelijke videoclip, waarin hij de be minde gelovigen voorging als een wat pips uitgevallen negerdominee en waarin het refrein op aanstekelijke wijze werd meegezongen door een fantastisch gospel koor. In diezelfde periode werd ook de verzamel-CD "meisjes" met gemak platina. Kortom Raymond was helemaal terug en werd in eens door velen weer terug gevraagd voor Puddingpop. Op 7 september 1991 was hij niet beschikbaar, maar in januari 1992 was al dui delijk, dat het 5 september a.s. wel gaat lukken. Onge twijfeld zullen er weer veel hoogtepunten uit zijn in middels bijna 20 jaar durende solocarrière de revue passeren. Het was reeds in 1973 dat Raymonds eerste solo-elpee verscheen. Het grote succes in Nederland kwam rond 1980. De schitterende ballad "Je veux de l'amour" stond hoog in de Nederlandse hitparades en Raymond stal de show tijdens het door 50.000 personen bezochte Pinkpopfestival. In de loop van de tachtiger jaren blij ven er regelmatig elpees verschijnen en is Raymond regelmatig te gast bij de Nederlandse radio en t.v. Vanaf 1987 heet zijn begeleidingsgroep de "Vlaamse Mustafa's" en in dat gezelschap komt hij voor de tweede maal naar Puddingpop. Enige maanden na Puddingpop 89 verscheen de live- CD van de tour, die ook Leusden aandeed. Vele Puddingpopgangers hebben deze CD ongetwij feld aangeschaft om nog eens lekker na te kunnen ge nieten. In de eerste maanden van 1991 verscheen er nieuw materiaal op de CD "Nooit Genoeg". In tegen stelling tot z'n voorganger "Niemand in de stad" le verde "Nooit Genoeg" geen top-tien-successen op, maar dat zegt niets over de kwaliteit. De pure en voel bare emotie, sinds jaar en dag het handelsmerk van de Dijk is ook op deze CD weer ruimschoots aanwezig. Rhythm and Blues, Southern Rock en stevige Ballads, het is er allemaal weer in ruime mate en door opnieuw de aanwezigheid van de blazers van de "Nieuwedijk Horns" krijgt alles een extra dimensie. Ongetwijfeld is er 5 september nog meer nieuws onder de zon want enkele weken voor Puddingpop verschijnt de nieuwe CD. Naast al het nieuwe werk zal het Puddingpoppu- bliek ongetwijfeld getrakteerd worden op een aantal Dijk-klassiekers van de voorgaande CD's. Nummers als "Niemand in de stad", "Dansen op de Vulkaan" en "Onderuit", ze behoren stuk voor stuk bij de toppers van de vaderlandse popgeschiedenis. De bezetting van de Dijk: Huub van der Lubbe - zang Nico Arzbach - gitaar Hans van der Lubbe - bas Pim Kops - piano/orgel Antonie Broek - drums De reggaemuziek bevindt zich op dit moment op radio en t.v. een beetje in de luwte. Toch kan deze muziek stijl rekenen op een trouwe schare aanhangers. Met name ook in de regio Eemland en daarom staat Reggae ook hoog op de prioriteitenlijst van Puddingpop. Vorig jaar gingen wij zelfs over de grens met de Jamai- caanse gigant Desmond Dekker. Dit jaar zoeken wij het wat dichter bij huis en keert Roots Syndicate terug 6p Puddingpop. Roots Syndicate was destijds de eer ste reggaeband op een Leusdens podium en maakte zoveel indruk dat vier jaar later veel Leusdense reg- gaefans nog steeds over dat optreden napraten. Kortom Leusden kan zich klaar gaan maken voor een meeslepende reggae tijdens Puddingpop. Een optre den van Roots Syndicate betekent een doorlopende set met opzwepende reggae-akkoorden, waar niemand in het publiek stil bij kan blijven staan. Met deze meeslepende act toerde de band al door heel Europa en was een graag geziene gast op diverse festi vals met zo n 50.000 bezoekers. De band was reeds sup porting act bij reggaegiganten als Black Uhuru en Bur ning Spear en begeleidde de Jamaicaanse zanger Congo Ashanti Roy. De band is veel over de grens, maar 5 september in elk geval in Leusden: Bally Sporklede - bass André Lagaris - keyboards Roy Pinas - drums, vocals Gill an Mijnals - guitar, vocals Winfried Kicken - guitar, vocals Willy Bouwman - leadvocals i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9