.Leusder Krant. Zorg over bezuiniging de schijnwerper Verkeer in opspraak L E U S D E N BEL VOOR HET TE LAAT IS! Zwaargewond Fietsen verboden Geen geld voor Impala PCOB Voor dit soort acties zijn wij opgeleid' Woensdag 9 september 1992 Pagina 2 ken, voor een bedrag van 5,-- zich laten vervoeren naar elke gewenste plek binnen de be bouwde kommen van het kern- d. Dat tarief geldt overi gens niet voor rit in één van de buitengebieden. Dat kost 7,50 En wie tussen de bui tengebieden vervoerd wil wor den betaalt zelfs 12,50. Niet goedkoop, de laatste twee bedragen zijn zelfs pittig e noemen. ,,Wij zijn al pratend en rekenend tot deze bedragen gekomen", zei Scheffer Hi] sloot niet uit dat het in sommi- wgevallen goedkoper zal zijn om gewoon op de 'taximeter' te rijden. De telefoniste van het taxibedrijf krijgt nadrukkelijk de instructie mensen op die mogelijkheid te wijzen, zodra die zich voordoet. De twee bestuurders van Combiver hebben er het volste vertrouwen in, dat het bedrijf ,vat dat betreft te goeder trouw zal handelen. „Vervoer per taxi een armzalige vorm van luxe", volgens Scheffer. Daar mee gaf hij aan dat er aan het gewone' taxivervoer niet echt veel valt te verdienen. „Steeds meer taxibedrijven hebben daarom belang bij het afsluiten van vervoerscon- tracten, waarvan die van ons met L-Tax een voorbeeld is." Het was voor hem het afdoende bewijs voor het gemeenschap pelijke belang van Combiver en de taxi-ondernemer om het project te laten slagen. De stichting wil dan ook niets te maken hebben met eventule klachten van gebrui kers over het vervoer ,,Wij houden ons strikt afzijdig als mensen niet tevreden zijn, bij voorbeeld omdat er een deur te hard werd dichtgegooid, of omdat de chauffeur onvrien delijk was. wij hebben uitslui ten een contract afgesloten over de tarieven." Mocht over een jaar blijken dat het project niet levensvat baar is, dan is er volgens be stuurders Rond en Scheffer nog niets aan de hand. ,,Er be staat geen enkel financieel risi co, niet voor ons en niet voor L-Tax Niemand kan zich dus een buil vallen." Vanaf 14 september kan elke Leusdenaar zich in groepsver band van deur tot deur laten vervoeren binnen de gemeen tegrenzen. Maar dan wel mini maal één uur van te voren het speciale nummer 95 12 00 bel len en er rekening mee houden dat er maximaal 10 minuten afgeweken kan worden van de gevraagde tijd. Lukt het de taxi-ondernemer niet om de auto 'vol' te krijgen, dan is zij toch verplicht de aanvrager weg te brengen. Vervoer in groepsverband buiten de gemeente is ook mo gelijk, maar dan geldt wel het gewone metertarief. Bij ge combineerd vervoer is dat al tijd nog goedkoper dan een in dividuele rit. Het bedrag kan dan immers gedeeld worden door het aantal passagiers. (advertentie) De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint LEUSDEN - De gemeente raad stelt in oktober de definitieve versie van het verkeersplan vast. Vanaf dat moment kunnen aan de hand daarvan maatregelen worden genomen en pro jecten worden uitgevoerd, die ervoor moeten zorgen dat de komende jaren in Leusden een samenhan gend verkeersbeleid tot stand komt. De hoeveelheid in spraakreacties, die op het gemeentehuis binnen kwam, was zeer groot. Aanleiding voor De Leus der Krant om eens flink uit te pakken. Met een apart katern en een forum over het verkeersplan zal de krant de discussies daar over een passende afron ding geven. Het forum is op maan dagavond 12 oktober. Daarvoor zijn 5 deelne mers uitgenodigd. Uiter aard staat wethouder Joost de Jongh als politiek ver antwoordelijk bestuurder voor het verkeersplan nummer één op onze lijst van gegadigden. Wij reke nen erop dat forum en pu bliek hem heel wat zweet druppels zullen bezorgen. De ENFB zal opkomen voor de belangen van de Leusdense fietsers. De Lcusdcnsc winkeliers heb ben ook al toegezegd, dat zij er bij zullen zijn. Verder zal de heer Wim Giessel- bach van Rijkswaterstaat vooral kijken naar de ver keersveiligheid. De redactie van de Leus der Krant zorgt voor een neutrale voorzitter. Die heeft tot taak de discussie levendig te houden, maar moet daarbij wel zorgen dat de gemoederen niet bo ven een onaanvaardbaar niveau stijgen. De bijeenkomst is op maandag 12 oktober in De Til, Hamersveldseweg 30 en begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. Iedereen, die geïnteres seerd is in het verkeer in Leusden, is welkom. Na de pauze is er gelegenheid deel te nemen aan een zaal discussie, waarbij ook vra gen aan de forumleden ge steld kunnen worden. Voor vragen en informatie kunt u terecht bij de redactie van De Leusder Krant, As- schatterweg 19, telefoon: 94 14 95. LEUSDEN - Op het kruispunt Stoutenburgerlaan/Koedi j - kerweg raakte een 30-jarige inwoner uit Leusden donder- morgen omstreeks 7.00 uur zwaar gewond na een botsing met een bestelauto. Deze werd bestuurd door een 32-jarige in woner uit Groningen Die wil de vanaf de Koedijkerweg de Stoutenburgerlaan overste ken. Hij gaf daarbij geen voor rang aan de Leusdenaar. In de auto van het slachtoffer zat een vrouw uit Amersfoort. De Leusdenaar moest met ver wondingen aan zijn hoofd en ogen naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht De Amersfoortse kwam er vanaf met lichte verwondingen aan haar been. De chauffeur uit Groningen bleef ongedeerd. Beide auto's moesten total loss worden afgevoerd. LEUSDEN - De gemeente maakt zich zorgen over het be zuinigingsbeleid van de pro vincie Utrecht ten aanzien van bejaardenoorden. Als gevolg van de Tussenbalans heeft de provincie de bejaardenoorden in Leusden een bezuiniging van 30.000,-- opgelegd. Ook het provincale budget voor nieuwbouw en renovatie is sterk gereduceerd. Dat bete kent dat ver- en nieuwbouw gefinancierd moet worden door het inleveren van zorg- plaatsen. Verder bestaat er ozekerheid over de rol, die de verzekeringsmaatschappijen zullen gaan vervullen bij de be kostiging van de bejaar denoorden. De provincie gaat ervan uit, dat de financiering op korte termijn door de verze keringen in het kader van de AWBZ zal worden overgeno men Volgens de gemeente is dit echter nog lang niet zeker. De Leusdense bejaardentehui zen worden door deze ontwik- LEUSDEN - De politie is deze week begonnen op te treden tegen mensen die door winkel centrum De Hamershof fiet sen. Het is daar alleen maar toegestaan met de fiets aan de hand te lopen. De fietsers ver oorzaken overlast voor het winkelende publiek en zorgen voor veel ergenis. De politie zal in' eerste instantie waarschu wend optreden, maar gaat in de loop van de week over tot het uitdelen van bekeuringen Wie op de fiets betrapt wordt in het winkelcentrum, riskeert een boete van 40,—. Brom fietsers betalen 60,—. De ge meente zal bij de uitbreiding van het winkelcentrum, waar mee onlangs gestart is, zorgen voor meer stallingsmogelijk- heden. kelingen gedupeerd. De ge meente vreest, dat een en ander zou kunnen leiden tot het ver dwijnen van plaatsen m de te huizen Zij heeft daarom een bezwaarschrift bij de provin cie ingediend tegen deze bezui nigingen LEUSDEN - De gymnastiek vereniging Impala krijgt van de gemeente geen financiële bijdrage in de kosten van de viering van het 25-jarig jubi leum. Impala had gevraagd om subsidiëring van de zaalhuur voor twee turnuitvoenngen in de Korf volgend jaar mei De gemeente heeft op dit moment nog geen subsidierichtlijnen voor jubileumvieringen. Wel kreeg de schaakvereniging eer der subsidie voor het 40-jarig bestaan van de club Dit was echter volgens burgemeester en wethouders een uitzonde ring. In het najaar zal bij de behandeling van het welzijns- programma richtlijnen voor jubilea worden vastgesteld. LEUSDEN - De PCOB. afde ling Leusden, organiseert voor woensdag 16 september een bus- en boottocht De tocht, die om 13.00 uur vertrekt bij ver zorgingshuis 't Hamersvled gaat naar Loosdrecht. Er zal ook een rondrit gemaakt wor den door het Gooi. In Soest zal er gegeten worden (panne- koek). Dat is in de prijs van 42,50 inbegrepen. De drank jes zijn voor eigen rekening. Inlichtingen en inschrijving. 944440, 942256 of 948374 Willy van de Brug met collega's helpen bij opvang Joegoslaven LEUSDEN-De 500 vluchtelingen uit het voormalig Joegoslavië, die vorige week in Utrecht met de trein aan kwamen, werden opge vangen door vrijwilligers van het Rode Kruis. Daarbij waren zeven mensen van 'colonne' Amersfoort betrokken, waaronder twee inwoners van Leusden. Woord- voerdster Willy van de Brug;„Het komt niet zo veel meer voor dat we het 'echte'Rode Kruiswerk kunnen doen. Voor het merendeel staan we klaar bij sportevenementen. Dit was eindelijk weer eens een actie, waar we voor opgeleiden geoefend zijn. Hier staan we voor klaar voor. "De vrijwilligers haalden de mensen uit de trein en brachten ze naar opvangadressen in het zuiden van het land Willy van de Brug uit Leusden is vol van haar inzet bij de opvang van de Joegoslavische vluch telingen. Ze heeft duide lijk het gevoel iets te heb ben kunnen doen waar ze op voorbereid was. „Ik zie steeds maar dat oude vrouwtje voor me. Met haar praten was moeilijk Zoals de meeste mensen in de trein sprak ze alleen haar moedertaal. Met handen, voeten en ge kreun maakte ze duide lijk dat ze onderweg waarschijnlijk een hart aanval gehad had. Een kant van haar lichaam bleek gedeeltelijk ver lamd. Ze zat in de ambu lance en bleef proberen ons van alles uit te leg gen Ze kakelde de oren van je kop". Meer dan haar een beetje drinken geven en aardig zijn, konden we niet doen. Ze hield een verfrommeldplastic tasje stevig tegen haar borst aangedrukt. Daarin zaten al haar resterende bezit tingen. Een gebit, een zakdoekje en een zeepje. Dit tasje wilde ze niet af geven. We brachten haar naar het opvangcentrum in Eindhoven. Daar werd al snel vastgesteld dat ze daar niet kon blijven, maar naar het ziekenhuis moest Dus moest ze te rug in de ambulance. „Ze begreep het niet. Een tolk moest het haar uitleggen. In het zieken huis aangekomen werd snel en doelmatig gehan deld. Daarmee realiseer je je ineens dat dit vrouwtje gewoon één van de vele patiënten is die op een dag worden binnenge bracht Wat gedaan moest worden, gebeurde. Haar tasje werd haar zonder meer afgenomen. Zo bot. Een van ons kon toen ge lukkig uitleggen, hoe be langrijk het vóórhaar was dat ze dit bij zich mocht houden. Dinsdagavond 1 sep tember, op de wekelijkse bijeenkomst, hoorde ze van de commandant (Het Rode Kruis is als een le ger georganiseerd), hoe veel vrijwilligers er voor Utrecht gevraagd werden uit de Amersfoortse co lonne. Willy van de Brug en Bert Hoekstra uit Leusden, Ruud Rijbroek, Manëtte Knegtmans, Luc de Groot, Flory Daniël, Helma Mert, Joop Rijntje en Johan van Doornik werden aangewezen. Zij waren beschikbaar en voldoende opgeleid. Het jarenlang volgen van EHBO-cursussen en ram penoefeningen wierpen hun vruchten af Tot nu toe bestonden de hoogte punten voorde Amers foortse colonne uit de in zet bij de avondvierdaag sen, voetbalwedstrijden en marathons. Zoals de komende 'Halve marathon van A mersfoort 'waarde colonne met een volledig ingerichte tent en inge huurde masseurs aanwe zig zal zijn. Maar hoe belangrijk deze activiteiten ook zijn, Willy van de Brug maakt er geen geheim van dat haar hart uitgaat naar het 'echte'werk. Om acht uur 's morgens ver trokken we met twee Rode Kruisauto's. Dit zijn een soort ambulances, volgestouwd met mate riaal Uit het hele land kwamen deze auto 's bij elkaar op de parkeer plaatsen voorde Jaar beurs. Een indrukwek kend gezicht. „Aldie auto's bezorgde me een gevoel van een heid. Nederland staat klaar, dacht ik en we doen het maar weer. Ie dereen besefte dat er nou iets ging gebeuren en wil de goed zijn voorbereid. Wat we precies konden verwachten wisten we niet. Natuurlijk kenden we de beelden van de kampen, de ontheemden, de paniek en de angst. „Om 11.00 uur kwam de trein aan en mochten we op de bewaakte per rons. Vervolgens moesten we ruim een half uur wachten voor de hoog waardigheidsbekleders hun zegje hadden gedaan en hun rondje hadden ge maakt. Vooral voor de vluchtelingen waren deze laatste loodjes zwaar. Ze waren dood en doodmoe. Overal liepen tolken rond die soms in een paar woorden de verhalen doorgaven die de vluch telingen vertelden Over vaders waarbij de keel was doorgesne den, aanvallen en verdrij vingen. Eindelijk gingen de deuren open. Stapje voor stapje gingen we naar binnen en vingen op wie we tegen kwamen De meest dringende gevallen het eerst. De laadklep van een auto van Van Gend van Loos bewees goede diensten, net als de schepbrancards. Dit zijn brancards die uit twee delen bestaan De patiënt hoeft niet meer helemaal te worden opgetild om erop of eraf te komen. Een hele nieuwe ervaring, die uitstekend is beval len. Veel mensen hadden een externe fixatie. Een in Oost-Europa veelge bruikte methode bij bot breuken. Een rot ge zicht soms maar ook wel om te lachen. Een man meteen gefixeerd been pastte Bij de opvang van de 500 vluchtelingendie vorige week in Utrecht aankwamen, was de regio Amersfoort van het Rode Kruis betrokken. Negen vrijwilligers uit Leusden en Amersfoort waren de hele dag druk in de weer met het opvangen en begeleiden van deze ontheemden, (foto: Hans Verhorst). door die uitsteeksels niet in de rolstoel. De stoel moest half gesloopt ivor- den. Al die publiciteit, ach het brengt de ellende een stuk dichter bij. Ik schijn op RTL 4 te zien geweest te zijn. En o,ja die huilende mevrouw met dat kleine kindje op de arm die voor de Ne derlandse camera 's in Joegoslavië smeekte om mee te mogen, zat in de trein Veel tijd om na te denken had ik toen niet. Als je er voorstaat. wach t je n iet, je doet. We deden geen medische handelingen. We vingen op en brachten ze naar de auto 's. De organisatie was goed. In iedere auto gin gen twee brancards en fa- m ilieleden. We kregen door, waar we naar toe moesten. Die ene dag reed ik vier maal op en neer naar Eindhoven en Roermond. „Het ging snel onder politie-escorte. Ik vond het ergens wel een beetje jammer dat we niemand naar A mersfoort of omge ving moesten brengen. Waar de opvang plaats vond was van hogerhand beslist. Misschien de vol gende keer. Er is sprake van dat er nog twee trei nen komen op 17 of 24 september. Als ze me vra gen, wil ik zeker weer van de partij zijn. Die opleiding heb je tenslotte niet voor niets. Het klinkt wat cru maar ik wil graag mijn kunsten verto- Marianne de Valck Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. "...Dat Nederlanders een fietsend volkje is, dat de kilometers vrij onverveerd wegtrapt, is geen nieuws. Leusdenaren zijn daar geen uitzondering op. Het is dus niet vreemd, dat het tweewielig vervoermiddel bij tijd en wijle de aandacht krijgt...* *...Dat is niet altijd positieve aandacht. De fiets zorgt namelijk niet alleen voor gemak, maar veroorzaakt soms ook ergenis. Bijvoorbeeld als het ding in de weg staat...* *...Dat gebeurt dan op plekken, waar het bijzonder slecht uitkomt. Stel bijvoorbeeld dat je gaat trouwen en je met je toekomstige echtgeno(o)t(e) en familie feestelijk gekleed en in een romantische stemming naar het gemeentehuis gaat...* *...Het weer werkt mee. de bode is vriendelijk, de ambtenaar van de burgelijkc stand heeft een zeer toepasselijke toespraak en er kan niets meer mis gaan.... *...Maar dan moeten er foto's genomen worden. Het eerste plaatje wordt natuurlijk gemaakt als het geluk kige paar het gemeentehuis verlaat als man en vrouw. De voorgevel van het Leusdense gemeenthuis leent zich daarbij als niet onverdienstelijk achtergronddc- cor...* Tenminste als er geen fietsen hinderlijk in de weg staan in het deel tussen de voordeur en de stoep. Dat laatste gebeurt echter vaker dan eigenlijk nodig is. Want er zijn toch genoeg fietsenrekken bij het 'ge meentebuis...* *...'Ze gaan weer naar school' kopten wij vorige week op de voorpagina. De Leusdense middelbare scholie ren trekken vanaf vorige week weer massaal op de fiets naar Amersfoort, maar doen dat niet altijd op de veiligste manier...* *...Dus stond de politie op een aantal gevaarlijke plaatsen strategisch opgesteld om de jeugdige fietsers te wijzen op de gevolgen van bet onveilige fietsge- drag...* *...Erg onder de indruk van de terechtwijzigingen waren sommige scholieren echter niet. Want terwijl de agenten een groepje jongens toespraken en folders en stickers uitdeelden, reden achter hun rug een paar andere jongens vrolijk door het rode verkeerslicht...* *...Een oplettende voorbijganger zag dit tafereeltje wel en belde de krant daarover op. omdat hij zich zorgen maakte over het effect van de voorlichtings campagne. Verder ergerde bij zich aan de lakse reactie van een gemeente-ambtenaar op zijn melding dat enkele verkeerslichten al dagenlang niet functioneer de...* *...Dc ambtenaar had volgens hem doorverwezen naar het bedrijf, dat verantwoordelijk is voor het onder houd van de verkeerslichten. En dat bedrijf had het zo druk door het onweer dat in de hele regio had huisge houden, dat het waarschijnlijk nog wel even zou du ren, voordat de lichten in Leusden gerepareerd zou den zijn... Leusdenaren zijn trouwens volgens ons toch al snel met bet uiten van hun ergenissen. Vooral als het gaat om de verstoring van de eigen rust en privacy. Onlangs wisten bewoners met succes de afsluiting van een stuk Noorderinslag ten behoeve van de najaarskermis te voorkomen.... *...En zo zijn er nog meer voorbeelden van zaken, waarbij bewoners zich roeren, omdat ze iets niet of juist wel willen. De motorclub Renamed staat op straat, omdat bewoners van de Hamersveldseweg hen geen ruimte gunnen in het Defensiegebouw...* *...Een buurt staat op zijn kop, als de gemeente en vijver wil aanleggen ter vervanging van een trapveld. Dat is gebeurd op verzoek van weer andere bewoners, die storen aan voetballende jeugd...* *...En zo gaat het maar door. Het lijkt wel of de verdraagzaamheid in Leusden steeds minder wordt. Het laatste voorbeeld is de gang van zaken rondom Puddingpop. Het festival heeft in de loop der jaren enige faam verwon'en in de regio, maa niet in Leusden zelf...* *...Elk jaar worden de organisatoren, die er toch alles aan doen om de overlast zoveel mogelijk binnen de perken te houden, geconfronteerd met ontevreden buurtbewoners. Dat was al zo, toen het festival nog bij de Geut gehouden werd... *...De verhuizing naar de ijsbaan bracht daar geen verandering in. Afgelopen weekeinde beklaagden verschillende mensen zich over geluidsoverlast. Toch gaat het om een evenement, dat maar één dag duurt en dat sinds vorig jaar al 1,5 uur eerder ophoudt, om klagers zoveel mogelijk tegemoet te komen. De tent wordt iets na middernacht opgebroken...* *...Zou Leusden dan echt niet meer dan een slaapstad zijn, waar niets kan en iedereen zich op kousevoeten door het dagelijkse leven moet voortbewegen... *...Het begint er al aardig op te lijken, want de maand september, traditioneel de maand, die bruist van de activiteiten, is dit jaar onheilspellend rustig. Geen jaarmarkt, geen culturade en volgende maand geen kermis. En als het zo doorgaat over een tijd ook geen mensen, omdat er in Leusden niets te beleven valt...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3