„Omdat de families hier groot waren, keek men bij controle niet snel op van een paar kinderen meer" Leusder Krant Voormalig gemeentesecretaris Brouwer hielp vele onderduikers met behulp van ingenieuze fraude met persoonsbewijzen: Woensdag 9 september 1992 huisbaas rook wel nattigheid maar werd door de verklaring van Brouwer gerustgesteld. Terwijl zijn vrouw Rita vooral de leuke dingen wil onthouden. ,,Het was niet altijd spanning We huurden soms films, maakten muziek en deden spelletjes." Uit de getuigenverklaring van Theeboom die na zijn ge vangenschap in Amersfoort woonde: ).,Ik ging 's avonds vaak naar Karei, want er moesten duizenden eerste splinternieuwe distibutie- kaarten oud worden gemaakt, alsof ze al heel lang in omloop waren Dat deden we met aar de uit de tuin en schuurlinnen- ...Het hele gezin deed mee."(..) Zo goed als Karei zich van de risico's bewust was en zich daartegen probeerde te wape nen, zo vol vertrouwen bleef Rita. Ze nam de dag zoals hij kwam en deed wat gedaan moest worden Ze wist waar mee haar man bezig was maar vertrouwde op de schijn die hij wist op te houden. Brouwer. „Ik zei steeds weer tegen ieder een nergens bang voor te zijn Terwijl ik dacht maar als je doorslaat bij het martelen, moet ik gezorgd hebben dat je niemand in gevaar brengt Hij was het voor. In de kluis van het gemeentehuis gebeurde op de stencilmachine veel wat het daglicht niet kon verdragen. De burgemeester hield zich be wust onwetend, de gemeente secretaris werkte mee, ambte naar Van der Heijden was op meer manieren actief in het verzet. Onder het verdere per soneel bevonden zich mensen in het bezit van door Brouwer verzorgde persoonsbewijzen. Dankzij zijn maatregelen werd het invoeren van de Tweede Distributiekaart, be doeld om alle onderduikers bo ven water te krijgen, een grote mislukking Aan deze aktie dankt 'de groep' haar naam TD. Een echte groep was hét niet. Men werkte met rayons waarin slechts één man de naam kende van de verant woordelijken. De rayons werkten grotendeels zelfstan dig De Duitsers wisten dat er gefraudeerd werd, maar kon den het niet voorkomen Dit was mede te danken aan de werkwijze. Even voor de spoorwegstaking werd Brou wer 'ziek', om full-time in het verzet te gaan. Hij kon de di recteur helpen aan nieuwe pa pieren. Duitser in de badkuip In het volle huisje sliep een ingekwartierde Duitse officier in de badkuip. Op de dag voor de bevrijding werd Brouwer, met een paar buren, nog bijna doodgeschoten door een door gedraaide Duitse soldaat. En toen was alles voorbij. Al zijn Leusdense onderduikers heb ben de oorlog overleefd. Op één na die, nog steeds voorzien van valse naam, dienst deed bij de Irene-brigade en daarbij sneu- Pagina 5 Karei en Rita Brouwer ontvangen dezer dagen een hoge Israëlische onderscheiding voor hun verzetswerk, (foto: Hans Verhorst) velde (Na de oorlog kreeg de echte onwetende eigenaar van die naam zijn doodsbericht on der ogen Brouwer vertelde hem hoe het zat. MdV) De komende onderscheiding is bedoeld om het echtpaar Brouwer te danken voor de in- 3 zet in eigen huis Voor Karei, die het in beheer gegeven geld - tot achter de komma met ambtelijke nauwkeurigheid beheerde. Voor Rita, die bij de e inval van de Zwarte Politie in e februari 1945 weeën voorwen- 1 de en daardoor bonkaarten kon doen verdwijnen Voor de - inzet bij vooral de Spoorweg- e staking kreeg Brouwer een on- - derscheiding van de Spoorwe- i gen In '82 het Verzetherden- kingskruis en in 1979 werd hij ridder van Oranje Nassau. Toen leek het leven het nor- male ritme teruggekregen te hebben. ,,Na de oorlog wilde ik werken, werken en vergeten." 1 De methode van de TD groep werd nauwelijks bekend. Wat - Lou de Jong in zijn standaard- werk over de oorlog schreef klopte niet en is onlangs in de verschenen delen gecorrigeerd 1 Karei Brouwer neemt het De Jong niet echt kwalijk. „Nie mand van ons had zin hem goed te informeren." Brouwer werd in november 1959 gemeentesecretaris en bleef dit tot hij in mei 1981 opgevolgd werd door Reier van Gooi. Na de bevrijding maakte hij 'zijn' Bevolkingsregister weer in orde Gezinnen werden kleiner, mensen bleken weer' dood en het inwonertal van Leusden daalde met enkele honderden. In het archief moeten nog wel 1 kaarten te vinden zijn waarop ik 'foutief' of zoiets gezet heb." Hij werd weer een loyaal amb tenaar, maar had geleerd in de oorlog. „Ik ben mensen blijven beoordelen op de manier die toen nodig was. Bij sollicitaties keek ik of ik deze man of vrouw toen vertrouwd zou hebben, op hem of haar zou kunnen reke nen. Dat was bepalend niet al leen of ik iemand aannam maar ook voor welk werk ik diegene liet doen. Het was nodig, ook onder burgemeester Kwint, om goed en fout heel zuiver te kun nen onderscheiden." Een schaap dat zonder nadenken opdrachten uitvolgt is hij nooit geweest. Zijn gevoel voor rechtvaardigheid en juiste toe passing van de regels maakte dat hij het opnam voor zijn op volger toen deze zaken verwe ten werden die onder Brouwers verantwoording geregeld wa ren. De oorlogservaringen vormden zijn persoonlijkheid. Het uit stralen van rust en vertrouwen 'niets aan de hand' bleef lang na de oorlog voortduren. Over zijn spanningen, onzekerheden en emoties sprak hij niet. „Het altijd in gedachten hebben wat er kan gebeuren met je gezin, met mensen, het altijd jezelf ingedekt houden, dat wreekt zich Vertellen over de oorlog lijkt zo snel op een mooi jon gensboek. De pijn overdragen is moeilijk. Dus dat deed ik niet. Pas toen de eerste erken ning kwam ben ik begonnen met de verwerking." Op 16 september wordt hij ontvangen in het gemeente huis De cultureel attaché van Israël, mevrouw Frieda Yovel zal de hoge Yad Vashem onder scheiding uitreiken. In aanwe zigheid van vele mensen die dankzij de Brouwers daar aan wezig kunnen zijn en daarom kost wat kost aanwezig willen zijn. Bij Rita Brouwer, een ge wone huisvrouw. Bij Karei Brouwer, een voormalig amb tenaar te Leusden. Marianne de Valck ,EUSDEN - „Een stil illegaal trerkende ambtenaar op zijn iost, is oneindig veel meer Kaard dan een ondergedokten mbtenaar." Dat concludeer- len de onderzoekers Hans luiter en Ignace de Haes in mn geschiedschrijving van de D- tweede distributie- ;aart) verzetsgroep tijdens de )uitse bezetting. Daarmee imschreven ze de instelling raarmee de initiatiefnemer an deze groep, Karei Brouwer Leusden, honderden ambte- laren is voorgegaan. Voor de lanzet van zijn werk krijgen lij cn zijn vrouw op 16 septem- »er de hoge Israëlische onder- cheiding 'Yad Vashem'. Leusden' telde in de oor- jgsjaren 2.400 inwoners. De aarbij behorende distributie- ring bestond uit 6.500 inwo- van Leusden-Stouten- urg en Woudenberg. De ker- ;en waren klein. Het grootste eel van de bevolking woonde p boerderijen. Grote gezinnen aak. Gezinnen met vijftien inderen waren niet uitzon- .erlijk. Een gegeven waar mbtenaar Karei Brouwer iankbaar gebruik van zou ma len. Veel van deze mensen kre- ïn in de oorlog dubbelgangers 'extra' familieleden, waar ze ooit iets van geweten hebben. Jnderduikers konden voorzien ran namen, gegevens en ge- chiedenis van (oyerleden) in woners van Leusden, elders in 'ederland op vrij normale wij de oorlog doorkomen. Karei Brouwer werd in 1939 evolkingsambtenaar in de ge- ïeente Leusden. «nentwintig jaar oud, met oede vooruitzichten. Op het emeentehuis werkten, naast gemeentesecretaris, twee mbtenaren en enkele volon- )estudie die hij voor zijn werk odig had, was met voortva- ende gedegenheid gedaan. Hij enste in dienst van de Ne- erlandse overheid plichtsge- ouw, loyaal en correct te erken. Hoe anders zou het in ijn eerste jaren lopen. Karei Brouwer: „Ik heb al- ]d een redelijk goed inzicht ehad in organisaties en hoe ingen kunnen functioneren, iet bedenken wat er mis kan aan en fouten bij voorbaat oorkomen, heeft mij altijd be- gehouden Ik zeg wel eens at ik voor hetzelfde geld een root misdadiger had kunnen orden. Ik heb gelukkig een ndere keuze gemaakt." Door zijn vader en broer ende hij mensen die actief 'aren tegen het opkomende iscisme Brouwer koos niet oor openlijk protest. Hij wen- te ongezien te blijven, wat niet stekende dat hij geen mening ad en kritiekloos alle maatre sten hanteerde. In de eerste orlogsjaren voerden de Duit- srs een verzoenende en ver tillende bezettmgspolitiek. 'aardoor leek de Nederlandse amenlevmg zich te schikken. het dagelijks leven van «usden-Hamersveld veran- irde weinig. luurwoning Al snel werd Brouwer eerste mbtenaar en dus vice-ge- leentesecretans. Verbonden an deze functie was het recht een huurwoning aan de te- tnwoordige Burgemeester de toufortlaan, toen genoemd ftjk E, nummer 41 Heiligen- Wgerweg'. Het huis droeg de tam 'De Mijlpaal'. Het was em; een huiskamer, een grote teen klein slaapkamertje, een fcdkamer en een zoldertje. In 'si 1942 trouwde hij met Rita Voogd en verhuisde het paar aar Leusden. Ze kregen fthts drie maanden samen, 'aarrta kwamen de eerste on tduikers. Gedurende de orlogs jaren verbleven vele mensen voor korte of langere tijd bij hen. Twaalf extra be woners was een gemiddeld aantal. Het huisje was altijd onvoorstelbaar propvol. Het staat er nog, zonder naam bordje en sinds lang voorzien van zijvleugels. Het beslissende moment kwam in augustus 1942. De fa milie Cohen kreeg onderdak. Voor de komende onderschei ding waren veel getuigen no dig. De Cohen's waren daarbij. Zoon Menno, toen 6 jaar, schreef: „Op 17 augustus ont ving mijn vader de oproep voor transport voor de hele familie We woonden in de Langestraat in Amersfoort, tegenover de fa milie De Voogd, de ouders van Rita. Die avond sloot mijn va der zoals gewoonlijk zijn bak kerszaak. Zodra het donker werd staken we de straat over naar de familie De Voogd. Het was het begin van twee-en- half jaar rondtrekken en on derduiken." Dezelfde avond bood Karei Brouwer hen on derdak aan in Leusden. De grootouders volgden spoedig. Brouwer: „Het was vanzelf sprekend. Ik heb nooit geloofd dat al die mensen werden op geroepen om te werken. Babies en kinderen kunnen niet werken, bejaarden zijn 'ope- ters', waar de Duitsers niets aan hadden. We wisten wat er in Duitsland gebeurde. We hadden gelezen over de con centratiekampen en mishan delingen van de joden." Het lijkt een simpele verkla ring. Maar een gastvrij onder komen aanbieden had grote gevolgen. Iedere Nederlander stond zorgvuldig en in drie voud geregistreerd. Het per soonsbewijs, bij de joden voor zien van een duidelijke J, moest ten alle tijden getoond kunnen worden. Zodra mensen werden opgeroepen waren de persoonsbewijzen ongeldig. Daardoor kon men niet meer op straat en kreeg men geen bonnen meer waarmee in de levensbehoeften kon worden voorzien. Zelfs voor degenen die wel eten hadden, was het voor onbepaalde tijd verbor gen moeten leven moeilijk. Kort na de opvang van de familie Cohen werd Rita's va der gearresteerd wegen hulp aan onderduikers en naar een concentratiekamp afgevoerd. Ambtenaar Karei Brouwer en zijn vrouw wisten tot in detail wat de gevolgen van hun hulp zouden kunnen zijn. Terwijl Rita het thuis probeerde te red den als jonge pas zelfstandige huisvrouw opboksend tegen twee zeer ervaren, alles weten- "W syt* de Joodse moeders die boven dien grote spanningen moesten verwerken, zocht haar man naar een oplossing. Brouwer: „Ik deed het ook uit eigenbe lang. Mijn gezin moest zo min mogelijk risico lopen." Geweldloos verzet Hij koos voor geweldloos verzet. „Niet uit ethische of ideologische motieven maar uit tactische. De officiële ma nier leek me de beste methode om tegen te werken door mee te werken." Hij bedacht hoe hij het beste bevolkingsregister van Europa van binnen uit kon vervalsen. Op het gemeente huis kon hij aan persoonsbe wijzen komen Doordat juist voor de oorlog iedere inwoner een eigen kaart had gekregen, was frauderen gemakkelijk. „Voor de oorlog was het een stuk moeilijker geweest, want dan had ik in de boeken moeten krassen of toevoegen Dat was veel eerder opgevallen." Door persoonskaarten met gefin geerde namen in het register te zetten, konden op de gewone manier persoonbewijzen wor den verstrekt. Uiteraard met foto en vingerafdruk van de onderduiker. Daarmee kon de familie Cohen de straat op. Wanneer de politie hen aan zou houden, zou controle uitwijzen dat ze bij het gemeentehuis in geschreven stonden. Brouwer: „Het grootste pro bleem was het joodse uiter lijk." Rita: „Het eerste wat we deden was het zwarte haar blonderen Na een paar dagen werd het knalrood." De familie Cohen vertrok naar de Achter hoek maar bleef contact hou den. Vader Hein Cohen voor zag later tientallen mensen van onderduikadressen en door Brouwer gebrachte persoons bewijzen en bonkaarten. Na deze eerste ervaring met 'amtenaren-fraude' lieten de mogelijkheden èn de gevaren Brouwer niet los. Hij bleef be denken hoe het beter en veili ger kon. Zijn 'tic voor gemeen te-zaken' zoals hij het zelf om- schrijft, maakte dat hij wist hoe en waar iedere Nederlan der geregistreerd stond „Juist doordat ambtenaren niet wis ten wie wat en waar contro leerde, durfden ze niet te frau deren. De genoteerde gegevens stuurde men door naar het Rijksmspectie voor de Bevol- kinsregisters in den Haag. Deze stond onder Duitse ver antwoording. Ik moest colle ga's overtuigen dat dit bureau slechts dienst deed als register. Men controleerde daar niet te rug naar naam of al aanwezige gegevens." Maar het aantal persoonsbe wijzen dat kon worden uitge schreven was beperkt. De in spectie accepteerde een kleine marge extra voor verschrijvin gen maar daarmee kwam Brouwer niet toe. De Cohen's kregen al snel opvolgers Karei Brouwer haalde ze soms zelf op uit Amsterdam. Mensen van joodse afkomst, gezochte ver zetsstrijders, krijgsgevange nen en mensen die niet voor de Duitsers wilden werken en tenslotte spoorwegstakers. Waterdichte methode Een jeugdvriend, Dolph Hendriks, dacht mee. Dolph Hendriks, na de oorlog Neer- lands eerste hoogleraar Bouw- economie, was een bevlogen man In de jaren dertig was hij zeer aktief tegen het opkomend fascisme. In 1942 liet hij zich ontslaan om zich helemaal te kunnen wijden aan het verzet Hij begreep dat Brouwer een manier gevonden had om men sen te helpen zonder dat de Duitsers iets in de gaten had den. Een waterdichte methode waarmee in heel Nederland mensen gered konden worden. Hij reisde rond. Dankzij zijn inzet kreeg het systeem lande lijke navolging In de loop der jaren werd de methode vervol maakt. Uitgangspunten ble ven: De onderduiker moet een zo normaal mogelijk leven lei den. Dit was veiliger voor zo wel de onderduiker als de hulpverlener. Daarvoor ge bruikte men echte persoonsbe wijzen met vervalste gegeven die administratief gedekt wer den Men bleef tegen geweld en protesteerde tegen overvallen omdat daardoor het ongeziene werk de aandacht zou kunnen gaan trekken. Brouwer vond een manier om meer vijftienjarigen (de leeftijd waarop een persoonbe- wijs verstrekt werd) op te voe ren dan er in Leusden waren. Daarna ontdekte hij hoe hij ba- bies die twintig tot veertig jaar daarvoor jong overleden waren 'tot leven' kon wekken. „Om dat de families hier gewoonlijk groot waren, keek men bij controle niet snel op van een paar kinderen meer." Het doordenken van Brou wer leidde ook tot het creeëren van verledens. Door onderdui kers op een nieuw adres de na men van bestaande mensen te geven, die m andere gemeenten woonden, konden verhuizing verklaard en gecontroleerd worden. De latere professor Louis J. Leviticus, woonde tij dens de oorlogsjaren bij de Brouwers thuis als neefje Ru- die van der Roest. Een naam van een jongetje uit Amster dam, een neefje van een andere onderduiker. De Leusdense Rudie van der Roest, ging hier naar school. Hoe waterdicht de methode was, bewees Herman Thee boom. Hij werd met papieren verzorgd door Brouwer gear resteerd. De SD kon niet be wijzen dat hij niet Frans Jan Berkenbosch was Vertrou wend op zijn papieren hield hij zijn verhaal vol, ondanks 'ver horen' en maanden Wester- bork. De jood die volhield geen jood te zijn, hield vele instan ties bezig Uiteindelijk werd hij ontslagen met een vol-ariër verklaring De komende on derscheiding is vooral aan Theeboom te danken. Zijn ge- tuigen-verklaring maakte diepe indruk. Zijn arrestatie zorgde voor het nemen van de laatste hin dernis. Door Dolf Hendriks die de medewerking van 400 van de 1000 gemeentesecretanèn had bewerkstelligd, was alleen de valse registratie in den Haag nog een zwak punt. Om Her man Theeboom's identiteit te beschermen vond Dolf ook een manier om in Den Haag te ver valsen. Daarmee werd de nieu we naam zoals Brouwer het noemde 'rondgezet' Hoe ook gecontroleerd werd, de gege vens waren overal officieel te rug te vinden. Overal waren ambtenaren op dezelfde manier bezig. On zichtbaar, nooit genoemd. Ook na de oorlog zwegen de mees ten. Een argument daarvoor was mede dat men het vertrou wen in de overheid niet wenste te beschamen. 'De Mijlpaal' Het voormalige gemeentehuis aan de Burgemeester de Beaufortuieg. vanwaar de hulp aan onderduikers werd geregiseerd. (foto Hans Verhorst) Ondertussen woonden in 'De mijlpaal' dag in dag uit, zeker twaalf mensen waaronder veel kinderen. Allemaal 'neefjes' en 'nichtjes'. De nieuwe inwoners Brouwer hadden blijkbaar veel familie. „Het was een klein dorp We wisten haarscherp wie goed of fout was", schreef Theeboom. „We hadden goed contact met de buren", volgens de Cohen's. Karei Brouwer „naarmate de oorlog vorderde werd het makkelijker. Steeds meer evacuées zochten in onze buurt een onderkomen." Zijn

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5