leusder Krant CE I i Optimisme Festivalbezoekers doen zich tegoed aan goede bands en lekkere puddingbroodjes Het weer in eigen regio Braam Goed verlopen De Dijk en Van 't Groenewoud stelen de show op zevende Puddingpop Meningen l Gemiste kans Tegels Gestolen Woensdag 9 september 1992 Paginal September is in onze omgeving flink nat van start gegaan. Na de over vloedige regenval in de maand augustus, werd over de eerste zes dagen van de eerste herfstmaand in Achterveld 48 mm ge noteerd. Als we ons reali seren dat 67 mm normaal is voor de gehele maand, dan hebben we al een flinke oogst te pakken. De eerste dagen van de nieuwe maand waren overigens behoorlijk koud. Eind vo rige week had de tempe ratuur moeite de 14 graden te halen en dat is toch wel even wennen na de mooie zomer van dit jaar Toen had het kwik nauwelijks problemen de 20 graden- grens te overschrijden. Het leverde uiteindelijk in de Bilt 90 warme dagen op. Op de Atlantische Oceaan heerst een levendige de- pressie-activiteit. Overi gens is dat vrij gebruike lijk in deze fase van het jaar, immers naarmate de herfst vordert, worden de verschillen in temperatuur tussen noord en zuid steeds groter. Zodra die twee luchtsoorten op elkaar botsen worden de depres sies geboren Maandag verscheen er een diep lage drukgebied met stormallu- res in het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De druk in de kern daalde tot 970 millibar. Het systeem zorgde voor een harde wind op de Shetland Ei landen nabij Schotland, maar in onze regio hield de wind zich tamelijk koest. Alleen langs het kustge bied werd een krachtige wind gemeten. De compu termodellen voor de ko mende dagen geven aanlei ding tot enig optimisme. Op het Continent gaat zich een hogedrukgebied vor men en de meest actieve depressies blijven op grote afstand Tussen de beide grootmachten wordt een zuidelijke stroming in stelling gebracht. Dat is begin september zeker niet onplezierig, aangezien de luchtaanvoer een vrij aan gename temperatuur toe laat. De genoemde depres sie trekt zich iets naar het noorden terug en randsto- ringen ervan komen wel in onze richting, maar de fronten schuiven vrij noor delijk langs. Voor donder dag en mogelijk vrijdag lijkt er geleidelijk een meer nazomers sfeertje op het weermenu te komen. Het hogedrukgebied schuift door in de richting van Polen, zodat de circulatie zuidelijk wordt. Er stroomt iets warmere lucht over ons uit, waarin de temperatuur wat verder boven de 20 graden kan uitkomen. Of dit thermi sche presentje een lang le ven beschoren is, was dins dag nog onzeker. Nieuwe Oceaanfronten liggen van af vrijdag weer op de loer. Maar boven Scandinavië lijkt zich een hogedrukge bied te willen opbouwen, dus is het maar even af wachten m hoeverre de fronten erin slagen de mooie sfeer te bederven in het aanstaande weekeinde. In de Verenigde Staten wordt een nazomerse pe riode ook wel een 'Indian Summer' genoemd, meest al voorkomend in oktober Maandag zag ik op de telex dat er aan de oostkant hoge temperaturen voorkwa men. Zo meldde Chicago zondag een maximumtem peratuur van maar liefst 28.9 graden, dichtbij de tropische grens. Zo gek zal het bi] ons voorlopig niet gaan. Echt warm zomer weer komt in Europa ei genlijk alleen nog voor in de zuidelijke vakantielan den en in de gebieden rond de Zwarte Zee. LEUSDEN - De organisa tie is tevreden over het verloop van de zevende editie van Puddingpop, dat door ruim 1.000 liefheb bers werd bezocht. Dat aantal lag iets hoger dan vorig jaar. Volgens Frits Ringers, één van de organi satoren, verhinderden de slechte weersomstandig heden een grotere toeloop naar de tent nabij de ijs baan. Ringers: „Je kon echt merken dat de gestaag neervallende regen op sommige momenten een negatieve invloed hadden op het bezoek van het festi val. Nu hebben we tradi tioneel slecht weer, maar dit jaar spande wat dat betreft toch wel de kroon. Vrijdag waanden we ons hier in een moeras. Je merkt het ook aan de om zet. Ondanks dat we onge veer evenveel bezoekers hadden als de laatste jaren, is er veel minder verkocht. Desondanks is het qua sfeer één van de gezelligste festivals geweest in de ge schiedenis van het evene ment. De ordedienst heeft helemaal niets te doen ge had." Ook de lokatiekeuze heeft een ordelijk verloop van het evenement in de hand gewerkt. Volgens de politie werden de auto's van bezoekers zodanig ge parkeerd, dat de toegan kelijkheid van het terrein voor brandweer en GGD altijd gegarandeerd bleef. Beide instanties hoefden echter niet in actie te ko men. Bij de politie zijn naar aanleiding van het festival 10 klachten van geluids overlast binnengekomen. Volgens de politie hield de organisatie zich echter exact aan de afspraken, die binnen de vergunning wa ren geregeld. f tyr<AAM ie weigeren n Boeven Kfanl l Leusden. Tijdens de middaguren was het nog rustig. Aan het eind van het festival bleken meer dan duizend De geroutineerde bluesband Flavium stond voor de ondankbare taak het publiek op te warmen voor mensen Puddingpop te hebben bezocht, (foto: Jan Pit) acts als De Dijk en Raymond van 't Groenewoud. (foto: Jan Pit) LEUSDEN - Muziekliefheb bers uit Leusden en omstreken konden afgelopen zaterdag hun hart ophalen (omwonen den hielden tegelijkertijd hun hart vast): het was weer tijd voor het inmiddels traditioneel geworden muziekspektakel Puddingpop. Het popevene ment, dat voor deze keer werd gehouden op het parkeerter rein van de ijsbaan, vond plaats in een enorme tent waar men kon genieten van een af wisselend muziekprogramma. Ska, rock, reggae, blues en ne derpop waren allen vertegen woordigd. Al vanaf een uur of twee 's middags gingen de kassa's open. De middag en de vroege avond waren duidelijk bedoeld als voorprogramma waarbij de groepen Silly Walks, Indian Summer, Roots Syndicate en eigenlijk ook Flavium als 'op warmers' dienden voor de twee topacts van de avond: De Dijk en Raymond van 't Groene woud. Veel mensen bezochten het popfestival dan ook pas later op de avond. Na het stallen van de fiets - in de blubber - en het kopen van een kaartje kreeg iedereen een stempel op de hand ge drukt die diende als in/uit-pas en kreeg de bezoeker een infor matiekrant uigereikt over het festival waarin veel lezens waardigs stond over het festi val en de optredende groepen. Zoals gebruikelijk was het podium opgericht in een tent. Bij het horen van het woord 'tent' zullen veel mensen een beeld gehad hebben van een groot stuk doek op palen, of een soort groot uitgevallen kampeertent of iets dergelijks. Wat hier was opgebouwd had echter veel meer weg van een compleet gebouw en als je een maal een tijdje in de ruimte stond, had je echt met het ge voel dat je in een tentje in een uithoek van Leusden stond. De temperatuur was aange naam en in de pauzes werd de zaal uitstekend verlicht. Aan de ene kant was het groot po dium opgericht, achterin de zaal kon een ieder zijn of haar eet- en drinklust stillen met een ruim aanbod op beide ge bieden waaronder een pud dingbroodje.. 'Jongere jongeren' Vlak voor de aanvang van de twee hoofdacts speelde de Apeldoornse blues-groep Fla vium. Een uitstekende blues band die het al meer dan twin tig jaar goed doet op de inter nationale podia. De zanger van de band, Jos Veldhuizen, wist de zaal goed te bespelen met nummers als 'Nightlife', 'No- body needs you' en omdat, zo als hij zelf zei het schoolsei- zoen weer was begonnen, viel de keuze voor het slotnummer opo het toepasselijke 'School days'. Het leeuwedeel van de mensenmassa dat zich op dat moment voor het podium had opgesteld bestond dan ook voornamelijk uit 'jongere jon geren'. In de vrij lange pauze die daarop volgde, er waren blijkbaar wat problemen bij de mengtafel, stroomde samen met het 'Dijk-publiek' de wat oudere jongeren binnen. Maar na lang wachten - drie jaar om heel precies te zijn - was het eindelijk zover De zaallichten gingen uit en de po diumverlichting ging aan voor een optreden van één van Neerlands beste Nederlands talige roek-bands: De Dijk. De Dijk, vernoemd naar de Am sterdamse Zeedijk, staat nu al zo'n tien jaar bekend om de prima mix van rock, blues en soul in combinatie met teksten die vooral gaan over vrouwen en het grotestadsleven. In Amerika is de blues onder an dere ontstaan in steden als Chicago, in Nederland komt zij blijkbaar uit Amsterdam. Naast de vaste bezetting had de groep voor deze keer weer de 'Nieuwendijk Horns' inge huurd, een blazerssectie be staande uit een altsaxofonist en een trompettist. Deze aan vulling biedt de band een bre der aanbod aan klankkleuren - de toetsenist van de band speelde daarbij overigens ook nog eens afwisselend key boards en slaggitaar - en maakt het ook in muzikaal op zicht allemaal wat interessan ter Het optreden begon met de titelsong 'Zeven Levens' van de gelijknamige cd die binnen kort uitkomt Behalve die nieuwe nummers werden van zelfsprekend de hits als 'Ik kan het niet alleen', 'Binnen zonder kloppen' en het stevig funken- de 'Blanke man' gespeeld, maar niet op een vervelende manier zoals andere groepen dat wel eens plegen te doen. Nee, De Dijk bracht de num mers alsof zij ze voor het eerst speelden, met dezelfde dosis flair en energie. En frontman Huub van der Lubbe, met broer Hans naast zich op bas gitaar, kon het publiek van het begin tot het einde boeien door zijn emoties via zijn teksten over de zaal heen te storten. Door die emotionele manier van zingen in combinatie met zijn podiumgedrag deed hij zo nu en dan ook denken aan een Nederlandse versie van Joe Cocker. Als toegift speelde de band maar liefst drie nummers waaronder het schitterende 'Mag 't licht uit', waarbij door de mensen van het licht op een creatieve manier gebruik werd gemaakt van de aanwezige lichtinstallatie. In de pauze werd door de or ganisatie het blues-gevoel in de zaal nog even vastgehouden door songs van Dr. John en John Lee Hooker uit de spea kers te laten knallen. Het pu bliek keek ondertussen uit naar de volgende ster op het programma. Zo rond kwart voor twaalf stond de hoofdact op het po dium. De 42-jarige Belgische rocker Raymond van 't Groe newoud was voor de tweede maal naar Leusden gekomen, samen met zijn muzikale ge volg 'De Vlaamse Mustafa's'. In het openingsnummer 'Ik trek me niks meer aan' liet hij zich zien van een kant, die de meesten van hem kennen: ro- mantisch-cynische teksten ge plaatst in een prettig swingen de achtergrond. Een nummer als 'Joske' neigde meer naar de funk, 'Warme dagen' daarente gen was meer in een reggae sausje gedompeld dat weer ge volgd werd door de onvermij delijke kraker Je veux de l'a- mour'. Zonder zijn uitstekende begeleidingsband echter zou Raymond waarschijnlijk wel wat minder zeker op het po dium gestaan hebben en zou den zijn beperkte slide-gitaar- solo's in het niet zijn gevallen. Vooral de drummer en de lead-gitarist van de Mustafa's dwongen respect af door hun muzikaal en technisch kunnen, en degenen die diezelfde dag de Slagwerkdag in de Ahoyhallen hadden bezocht kwamen ook hier volledig aan hun trekken. Toch zorgde vooral het geheel voor een prima afsluiter van het festival. Vermoedelijk wordt Pud dingpop '93 volgend jaar ge houden in het nog te bouwen jongerencentrum 'De IJsbre ker' Zo'n gebouw is natuurlijk veel meer gechikt voor een fes tival als deze, alleen al vanwe ge de vermoedelijk verminder de geluidsoverlast naar de buurtbewoners. Maar toch hoop ik dat dit popfestival nog jaren stand zal houden en de mensen die zich zijn gaan be klagen beseffen dat zaken als kermissen en popfestivals no dig zijn om de sfeer en geest in een dorp levendig te houden. Zonder die dingen zou Leus den anders- maar een doods dorp worden. En wie wil daar nu wonen... Arthur Rombouts Christa Kloosterman uit Hoog vliet heeft zich geérgerd aan het feit dat een brief van haar aan de redactie, waarin zij vroeg om informatie over de Leusdense popartiest Robby Valentine, heeft geleid tot enig ironisch geschrijf in de rubriek 'Sissertjes'. Mijn brieven aan de Amers- foortse Courant zijn indertijd doorgestuurd naar uw krant. Mijn verzoek was of zij nog re gionale kranten wisten in de regio Leusden. Ik ben een hele grote fan van Robby Valentine, die in Leusden woont, en pro beer dus ook zoveel mogelijk te verzamelen Dus, misschien had er al iets in de regio-bladen gestaan? Nu vind ik het prima dat ze mijn bneven doorsturen, maar ik ben het alleen niet eens met hoe uw krant de zaak heeft aangepakt. Via de rubriek 'Sis sertjes' heeft uw krant een op roep gedaan aan Robby, voor een 'smachtende' fan Dat is al overdreven. Ik heb al een leuk contact, dus zou ik het nooit zo hoeven doen Mijn vraag was alleen of er al eens een inter view/artikel m jullie krant ge staan had. De 'Sissertjes' kre gen nog een vervolg. Ook hier werd alles behoorlijk overdre ven. Ik word afgeschilderd als een soort 'groupie' of een 'tot over d'r oren verliefde tiener'. Dit is dus beslist niet waar. Ik ben een fan, meer niet. Ik doe alleen veel moeite om aan ma teriaal te komen. En ook ben ik niet naar alle concerten ge weest, dure cafleau's enz. Dus gaarne, als u weer eens iets plaatst waar mijn naam bij ge bruikt wordt, doe het dan op een goede manier en verzin geen dingen erbij Op zo'n ma nier veroorzaak je alleen maar misverstanden. Dat is met echt Leusdenaar Siegmund-Lodder richt zich in een open brief tot de gemeente, met het verzoek tegels aan te brengen onder een tafeltennistafel in de wijk 't Ruige Veld Namens de gezamenlijke be woners van ons plein (Tiend- vrij, red.) kom ik nogmaals met het verzoek bij u rondom de tafeltennistafels tegels te leg gen Zoals het er nu (al 3 jaar) bij ligt, kan er alleen met droog prettig Ik heb Robby ook ge schreven hoe de vork in de stee zat, dus dat is al opgehelderd alhoewel hij zelf uiteraard we beter wist. Ik vind het prim< om in de krant te staan, maai dan moet het wel correct ge daan worden. Ik weet met o mijn vragen, toendertijd, ge leid hebben tot het feit dat jul lie besloten hebben een helt pagina aan hem te besteden. Zc ja, dan heeft het toch z'n zir gehad Het is een goed inter view En, tot nu toe, het groot ste dat er is geplaatst. Bedank hiervoor. Ik vond het gewoor vreemd dat uw krant nog hele maal geen aandacht aan Robb\ besteed had That's all! Christa Kloosterman (25 jaar) Eline Verestraat 62, Hoogvliet. Naschrift: Allereerst excuse* voor het feit dat wij je leeftijd verkeerd hebben ingeschat Wij willen natuurlijk niet sug gereren dat de muziek var Robby alleen maar geschikt is voor tieners. De toon van je brieven wekte echter bij ons de indruk, dat je in het volgen van je favoriete ster nogal ver gaat. Die indruk werd nog eens ver sterkt door de reactie van dc moeder van Robby naar aan leiding van de Sissers, waarin we het over jouw brief hadden. Overigens zal een trouw lezer van die rubriek weten, dat niet alles wat erin geschreven wordt, even serieus genomen moet worden. Maar goed, je woont niet in Leusden en hebt geen abonnenment op de Leus der Krant. En mochten we je (onbedoeld) beledigd hebben, dan hierbij onze excuses. Ove rigens nog bedankt voor je compliment over het interview met Robby. weer gespeeld worden. Zo gauw er een regenbui is geval len is het een regen- en mod derpoel. Zeer jammer voor een vorziemng waar graag begruik van wordt gemaakt. Op alle onkosten die de ge meente maakt moet zo'n klei nigheid als dit zal bedragen, in het belang van de jeugd en ook de volwassenen toch geen be zwaar zijn. Wij hopen spoedig meer uit onze speelvoorzienin- gen te halen dan momenteel het geval is. M. Siegmund-Lodder, Leusden. LEUSDEN - In basisschool de Loysder Hoek werd donder dagochtend tussen 10.45 en 12.00 uur de portemonnee ge stolen van een vrouw uit Wou denberg. Daarin zaten, behal ve een geldbedrag, ook bank en giropasjes. Een van onze bekendste wilde vruchten is de braam De weersomstan digheden blijken dit jaar wel zeer gunstig voor de vruchtzetting te zijn ge weest want ze zijn er in overvloed. De vruchten worden door menigeen ij verig verzameld en ver werkt tot sap of jam. De jonge bladeren, die veel looistoffen en vitamine-C bevatten, worden ook ge bruikt voor het maken van thee. In de laatste we reldoorlog bestonden de meeste theesurrogaten hoofdzakelijk uit braam- bladeren. Onder de naam zwarte braam, ook wel bosbraam genoemd, wordt een reus achtig aantal vormen, naar schatting zeker twee duizend, samengevat. Het ontrafelen daarvan is spe cialistenwerk en vergt een jarenlang onderzoek en een omvangrijk herba rium. De verscheidenheid aan soorten is vooral te dan ken aan een bepaalde ma nier van voortplanting. De plant is namelijk in staat zonder bevruchting zaden te produceren. De nakomelingen hieruit zijn identiek aan de moeder plant. Daarnaast komt ook geslachtelijke voort planting voor, zodat door kruising steeds weer nieuwe vormen kunnen ontstaan. Alle bramen zijn half struikvormige planten die, afhankelijk van de soort, een halve meter tot raakt en in de herfst wor tels vormt, waaraan in het voorjaar weer nieuwe stengels ontspringen. Een braamstengel bloeit meestal alleen in het tweede jaar. daarna sterft hij af. De stekels, waarvan de braam goed is voorzien, worden gevormd door het bastweefsel. Bij sommige soorten bezitten zelfs de nerven van de bladeren deze doelmatige afweer tegen vraat. Een bramenbiotoop bij uitstek vormen de randen van bossen en houtwallen. De bloeitijd valt van mei tot september, zodat vaak aan dezelfde struik bloe men, groene, rode en rijpe vruchten zijn te vinden. Door Galenos, een Griekse geneesheer die grote bekendheid genoot in Rome en leefde van 129 tot 199 na Chr weten we dat de oude Romeinen de geneeskrachtige eigen schappen van de braam naar waarde wisten te schatten. Men kauwde de jonge bladeren ter ver sterking van het tand vlees en gebruikte de jonge spruiten van de braam tegen diarree en te gen bloedingen. In de Mid deleeuwse kruidenboeken wordt de braam geroemd en geprezen. Bladeren, jonge spruiten, bloemen en vruchten, zelfs de wor tels werden tegen een ver scheidenheid aan kwalen gebruikt. G. van Leeuwen enige meters hoog kunnen worden. Sommige soorten hebben bijna rechtop staande of boogvormige stengels en breiden zich uit door middel van wor telopslag. Andere soorten hebben laag boogvormige tot kruipende stengels, waarvan de top de grond

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7