„Het leuke is dat we van het begin tot het eind bij het produkt betrokken zijn" .Leusder Krant. Martin en Marieke van Klooster runnen anderhalf jaar Kaasboerderij De Kopermolen: Glaswand „Witte" kaas Door Ben de Graaf Het ambacht I !ensdag 9 september 1992 Pagina 8 De boerderij De Kopermolen verdient zijn ïaam aan de watermolen, aangedreven door iet water van de Barneveldse beek, die zo ond het jaar 1700, toen de boerderij nog een koperslagerij was, zijn dienst deed De molen s niet meer en koper wordt er ook niet meer /erwerkt, maar sinds 1850 is de boerderij in iet bezit van de familie Van Klooster geko men Martin beheert nu de zaken en heeft, 'ooral ook onder invloed van zijn vrouw Ma- ieke, die niet genoeg werk vond op de boer- ierij om een dag mee te vullen, de Kopermo- en omgevormd tot de huidige kaasboerderij. 1 Marieke „Ik ben niet zo'n type voor een kantoorbaan, ik wilde graag zelfstandig verken. Net als Martin kom ik uit een onder- lemersgezin dus die ambitie hebben we van ijeen vreemde. Ik hoor wel eens van kennis- ;en, dat ze 6 weken wakker liggen omdat er ?en hypotheek afgesloten moet worden, als vij zo waren geweest hadden we een jaar niet kunnen slapen Want toen dat idee van onze ;igen kaas maken verwezenlijkt moest gaan worden, moest er niet alleen een cursus ge volgd worden, maar ook fors worden geïn vesteerd. Bij binnenkomst in het knusse winkeltje blijkt er op de oude deel een kraakheldere bedrijfsruimte met winkeltjes te zijn gereali seerd. De zuivelbereidingsruimte is vanuit de winkel door middel van een glaswand zicht baar voor de winkelende klanten. Martin: „Dat is ook één van onze filosofieën, we heb ben geen geheimen naar de consument toe, alles is zichtbaar, we zijn zelfs altijd bereid 1 uitleg te geven over onze produkten, want we staan voor hoge kwaliteit van het aangebo dene. Als je dan kiest voor die hoge kwaliteit, dan kan het ook niet anders of er moet schoon I |en hygiënisch worden gewerkt. Zou je dat niet doen, dan zouden tijdens het rijpings proces van de kazen, dat weken tot zelfs jaren kan duren, zich bacteriën kunnen ontwik kelen, die de smaak beïnvloeden. Mensen mogen dus zien hoe we werken Marieke: „Trouwens, de Keuringsdienst van Waren is al een paar keer langs geweest en die waren altijd zeer tevreden. Sterker nog, we zijn voor de Bond Voorlichting Boerderij-Zuivelberei- ders een soort voorbeeld-bedrijfje Vaak stu ren ze mensen naar ons toe om te laten zien hoe wij hier werken." De bedrijfsruimte herbergt een 800 liter kaastobbe, een kaaspers, twee pekelbakken, een pasteur-karn-kneder om karnemelk en boter te maken, 3 pasteurtankjes, een kaas opslagruimte en de al eerder genoemde win kel. Het assortiment bestaat uit melk, karne melk, karnedrank (een soort yogi-drink, j maar dan zonder kleur- en smaakstoffen), slagroom, diverse soorten „gewone" boeren kazen en nog meer soorten kruidenkazen, yoghurt, scharreleieren en boter. Dit alles zelfgemaakt of van het eigen bedrijf afkom stig. Van een andere kaasboerderij verkoopt men nog kwark, van een imker uit de buurt krijgt men honing aangeleverd, en men ver koopt jam en advokaat, en „omdat het zo gezellig in de winkel staat", diverse soorten klompen. Alle produkten zijn zonder kleur stoffen, smaakstoffen en conserveringsmid delen bereid en uit milieu-oogpunt wordt de melk en dergelijke in voor hergebruik ge- I schikte flessen verkocht, al mogen mensen ook hun eigen kannen meenemen. Er kunnen zelfs in opdracht, bijvoorbeeld vanwege be- paalde diëten, zoutarme kazen gemaakt wor- 'I den met kruiden erin, of er kunnen bepaalde terdzaad, brandnetel, gember, komijn en tuinkruiden." Het is duidelijk dat er zeer veel handelin gen nodig zijn om tot een onsje kaas te ko men. Minder bewerkelijk, maar ook op am bachtelijke wijze, is het maken van melk, karnemelk, boter en yoghurt. Juist het conti nu dezelfde goede kwaliteit leveren is mis schien wel het moeilijkste van het vak. Ma rieke: „Er hoeft maar iets mis te gaan met de temperatuur of de vochtigheidsgraad of dat heeft zijn weerslag op het uiteindelijke pro dukt. Als we zelf vinden dat een kaas niet geheel voldoet aan de norm die we er zelf aan stellen, en die ligt bij ons dus zoals gezegd hoog, dan komt zo'n kaas bij de „afgekeurde kazen" te liggen en gaat er goedkoper uit. Let wel, er mankeert dus in feite niets aan de kaas, maar hij voldoet niet aan onze norm. Gatenkaas bijvoorbeeld betekent dat er niet hygiënisch genoeg is gewerkt, maar ze wor den gemaakt omdat er een markt voor is, maar het is geen echte Goudse Boerenkaas meer en dan verkopen we het daar ook niet voor." Martin: „Wij verschillen van fabriekskaas vanwege het gebruikte bereidingsprocédé, de ouderwetse ambachtelijke manier van werken en het absoluut geen chemische toe voegingen gebruiken. Bekend is, dat in de fabriek vaak de „witte" kaas chemisch geel gekleurd wordt. Die kleuring ontstaat door de beta-caroteen in de melk en dus eigenlijk in het koeievoer. In de zomer grazen de koeien in de wei en krijgen meer caroteen binnen, waardoor de kaas geler zal zijn. Winterkaas is dus over het algemeen witter dan zomerkaas, maar wij laten dat zo, want het heeft geen enkele invloed op de smaak. Martin: „Van het moment dat ik de koe melk tot het moment dat we de kaas verkopen, bij het hele produktieproces dus, zijn we betrok ken en dat vind ik nog het leukste eraan. Eigenlijk is mijn werk een soort hobby van me geworden en als mensen laten merken tevreden te zijn, dan geeft dat veel voldoe ning en dan tel je elk uurtje, dat je voor de zaak bezig bent, niet meer." Voorlopig zijn de ambities groot, ze willen eigenlijk naar 50% meer klanten toe, ook al zijn ze tevreden over de toeloop tot nu toe, want er hebben zich al heel wat vaste klanten aangediend. Als het aan Martin ligt, gaat de boerderij, meer dan nu het geval is, in de toekomst ook een educatief karakter krijgen naar de consument toe. Dat mensen moge lijkheden krijgen om te zien hoe het boeren leven in elkaar steekt en hoe de produkten tot stand komen. Ook wordt gedacht aan een paar speeltoestellen voor de kinderen, zodat het kroost zich op de boerderij kan vermaken terwijl moeder de boodschappen doet. „Om dat we alles zelf doen kunnen we hoge kwa liteit voor een lage prijs aanbieden en daar blijkt een markt voor te bestaan, ondanks dat mensen er meer moeite voor moeten doen. Want eventuele klanten, en ik hoop dat het er steeds meer worden, zullen naar ons toe moeten komen, want zeker is dat we de pro dukten alleen via onze boerderij de Koper molen aan de man blijven brengen. We gaan dus niet de markt op of zo. Dan zouden we helemaal geen tijd meer overhouden." Openingstijden: Maandag van 9.00 tot 18.00 uur. Woensdag van 9.00 tot 18.00 uur. Donderdag van 13.00 tot 18.00 uur. Vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur. Zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. De Stoutenburgerlaan uitrijdend richting Stoutenburg, aan het eind rechtsaf de Hessenweg op, net voor de Barneveldse Beek ligt links, op een paar honderd meter afstand van chauffeurscafé De Tweede Steeg, Kaasboerderij De Kopermolen. Dit mekka van zuivel en kaas wordt gerund door twee jonge ondernemers, die er samen per week gemiddeld zo'n 120 uur arbeid in steken. „Maar," zeggen Martin en Marieke van Klooster in koor, „als je wat wilt bereiken moet je nu eenmaal een stapje harder lopen. En we vinden het nog steeds hartstikke leuk werk, we zijn van het begin tot het eind met ons eigen produkt bezig, dat levert kwaliteit op, maar tegelijkertijd, omdat er geen tussenhandel tussen zit, lage prijzen." Martin en Marieke geven uitleg over de ambachtelijke wijze waarop ze hun produkten maken en vertellen hoe ze het voor elkaar krijgen een literfles door henzelf gepasteuriseerde melk voor 1,- te leveren. door de klant gewenste kruiden aan de kaas worden toegevoegd. Maar hoe zit het ambacht nu in elkaar? Hoe ontstaat een kilo kaas? Martin vertelt er en thousiast over. „Voor één kilo kaas is tien liter melk nodig, 's Morgens gaat de verse melk van de zelfgemolken koeien (we hebben 25 30 van die beesten) in de kaastobbe. Dit wordt op een temperatuur gebracht van 29 graden Dan gaat het stremsel erin, dit is een natuurlijke stof, die te koop is en uit de jonge kalvermaag komt. Eveneens wordt er na tuurlijk zuursel aan toegevoegd. De melk moet dan een half uur „in de strem staan". Als de melk voldoende is gestremd, wordt het gesneden, waarbij wrongeldeeltjes ontstaan en wei-vocht De wei wordt naar het var kenshok gepompt, de wrongel wordt met heet water verhit naar 33 graden (dit noemt men het wassen van de wrongel) dan wordt het 15 minuten geroerd, er wordt weer wei afgetapt. Dit herhaalt zich nog een keer en dan moet de wrongel rijpen door het een half uur te laten staan. In deze periode kunnen de kruiden worden toegevoegd. We werken met 10 soorten kruiden en deze worden met de hand door de wrongel gemengd. Daarna gaat het in vaten met verschillende grootte en wordt het onder de pers gezet. Hier staan de kazen ongeveer drie uur onder. Dan wordt het stempel „Goudse Boerenkaas" erop ge zet, waarmee is aangegeven dat de kaas vol gens het Goudse-kaasrecept vervaardigd is. De kaas is hiermee ook geregistreerd. Zonder die registratie zou je „zwarte kaas" maken en daar staat een grote boete op. De volgende ochtend gaan ze in de pekel voor de smaak en het bevorderen van de houdbaarheid. Het pekelwater bestaat uit 20% zout. Zoutarme kazen slaan dit bad over. Wij zouten de kazen trouwens al minder dan in de fabriek, dat komt de smaak ten goede. Na drie dagen in de pekel moet de kaas nog een dag drogen op de pekelplank en dan nog zijn we er niet, want dan moet de kaas van een beschermlaag wor den voorzien, om en om, drie dagen de éne en drie dagen de andere kant. Dan pas gaat de kaas naar de kaasopslagruimte. Deze ruimte moet een constante temperatuur hebben van 15 graden en een vochtigheidsgraad van 80%. Dit geeft de beste rijping van de kaas. Jonge kaas moet dan 6 weken rijpen, jong- belegen kaas 3 maanden, belegen 5 maanden en extra belegen 8 maanden. Overjarige kaas laat men rijpen tussen de één en vijf jaar. Gebruikte kruiden zijn onder andere kruid nagelen, peper, paprika/ui/knoflook, mos Wi; zouten de kazen minder als in de fabriek, dat komt de smaak ten goede" (foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8