Twee decennia kilometers vreten voor het plezier Ex-Ju Sei Do leerlingen naar EK-karate .Leusder Krant. Nieuws uit de verenigingen Klaverjastoernooi edingbeurs ondleiding oesterberg Expositie Trim en Tourclub Leusden viert 10-jarig bestaan met monstertocht Nationaal kampioenen Gerjon van den Berg en Inge Boele Anderhalve eeuw Kamer van Koophandel KINDERBOEKENWEEK hhar ua/teen schat aan kinderboeken feontdekken JVeenendaal Nieuws uit de verenigingen Regionale samenwerking WD Culturele fietstocht Woensdag 23 september 1992 Pagina 5 \CHTERVELD - In het Ach- erveldse café De Hessenkar aan de Hessenweg gaat vrijdag oktober het Hessenkar-kla- .erjastoernooi van start. In het cader van het toernooi wordt :lke eerste vrijdag van de naand. zeven maanden lang, jespeeld om de hoogste prij- :en. Er zijn iedere maand di- erse prijzen te winnen. Dege- ien die voor de hoofdprijs in lanmerking willen komen, liencn minstens vijf keer mee e spelen. Het inschrijfgeld be- lraagt 4,- per keer. De data ijn: 2 oktober, 6 november, 4 lecember, 8 januari, 5 februa- 5 maart en 2 april LEUSDEN - Het Vrouwen- ontmoetingscentrum houdt 6 oktober een winterkleding- >eurs (maten 80 t/m 176). Deze wordt gehouden in de exposi- .ieruimte van het gemeente- mis aan de Burg. van de Post- aan 2. ingang achterkant ge- neentehuis. Om 9.00 uur gaan deuren open en de beurs duurt tot 11.00 uur. Naast de gewone kleding wor den ook sportkleding en bad kleding ingenomen. Niet inge- lomen worden schoenen, on- iergoed, pyama's en sokken. )e in te leveren kleding dient leel, schoon en pas gewassen zijn. Ule kledingstukken dienen •an labels te worden voorzien, velke verkrijgbaar zijn op de •olgende adressen: Tiendvrij Kupersingel 204, Bolderik- lof 13, Beemden 6, Bruinhorst 5, Lamoen 19, Diakenhove 3, Valkenhoeve 15, Grienden L. de Colignylaan 6. In het fOC op de open dinsdagoch- end van 9.30-11.30 uur. let inschrijfgeld is 2,50. 'an de opbrengst is 80% voo eigenaar en 20% voor het '0C. De inname van de kle- ling is in het VOC op de vol- ende data: Dinsdag 29 sep- ember 9.00- 11.00 uur; Vrijdag oktober 13.00-15.00 uur; Vrij- lag 2 oktober 19.00-21.00 uur. k uitbetaling en het ophalen fan niet verkochte kleding is maandag 12 oktober 19.00- 11.00 uur. foor verdere inlichtingen unt u bellen Annet Tiggel- aan 951702 of Trees Meurs 40413. I0ESTERBERG - Gezien de inorme belangstelling organi- eert bureau Voorlichting Vliegbasis Soesterberg in sa- nenwerking met de Stichting 'tienden van het Vliegdorp .og een aantal rondleidingen de vliegbasis Soesterberg )edata zijn: 1, 8 en 15 oktober s lp het programma staat o.a en dia-lezing over de taken an de vliegbasis en er bestaat elegenheid tot het stellen van Tagen. Vervolgens wordt een «zoek gebracht aan het op de liegbasis Soesterberg ge- ütioneerde Amerikaanse 32e ighter Squadron. Ook brengt Jen een bezoek aan hangaar waar het onderhoud aan de eücopters plaats vindt, oor opgave kunnen belang- ellenden zich wenden tot het tr. van de Stichting Vrien- n van het Vliegdorp: J.E. ijs-van Daal, Montgomery- 'eg 44, 3769 BJ Soesterberg, ;1 03463-52227. EUSDEN - Van 30 septem ber tot 31 oktober exposeert hrry Boutkan aquarellen in jet Dienstencentrum van de '^reformeerde Kerken in *usden. •a het geven van tekenlessen P diverse scholen, begon zij aren geleden met aquarelle en. gestimuleerd door en thousiaste aquarellisten. Noemen blijven een belang de inspiratiebron. Altijd reer is zij onder de indruk an de veelheid in soorten en leuren of het nu tuinplanten, azen met bloemen of velden 'ilde bloemen zijn. Ook de leer die uitgaat van een land- chap boeit enorm, iet enkele andere schilderes- en werden vele onderwerpen aquarel vastgelegd. Deze 'erden geëxposeerd in aiersfoort, Hilversum en gemaal in Woudenberg, et adres van het Dien encentrum van de Gerefor- 'eerde Kerken in Nederland Burg. de Beaufortweg 18 te eusden. De openingstijden in op werkdagen van 8.30- 100 uur. LEUSDEN - Een monstertocht van 250 kilometer fietsten de enthousiaste leden van de Tour en Trimclub Leusden afgelo pen weekend om het tienjarig bestaan van de vereniging voor snelfietsers te vieren. Zestig kilometer kon ook, maar voor het dubbele draaien de meeste leden hun hand niet om. Se cretaris Piet van Nimwegen: „Tienduizend kilometer per seizoen, van maart tot novem ber, is echt geen uitzondering. Er zijn mensen die het dubbele rijden. Reken maar om hoeveel uren dat kost wanneer je van een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur uitgaat." Zo'n tien jaar geleden raakte fietsen in. 'Iedereen' had na tuurlijk een fiets, voor de boodschappen, het gezin stochtje op zondag en dergelij ke. Maar een paar decennia geleden kwam daar iets bij De fiets als ontspanningsmiddel naast de auto. Als middel om de conditie op peil te houden en sportieve grenzen te verleggen. Daarvoor ontstond een andere fiets dan 'de dikbander' zoals Piet van Nimwegen de gewone rijwielen noemt. Tourfietsen wegen en fietsen licht, voor zien van steeds meer versnel lingen en kunnen tegen een stootje. In de afgelopen jaren stortten tientallen ontwerpers en fietsfanaten zich op dit ver voermiddel om het te verbete ren. Het eind van die ontwik keling is nog niet in zicht. In Leusden voelden tien jaar geleden ook een paar mensen zich aangestoken tot dit fiets- virus. Onder het motto 'samen fietsen is gezelliger dan alleen' zochten ze mede-geinteres- seerden. Ton de Wijze, Joop van Opijnen en Harry van Schaik waren de intiatiefne- mers tot het bijeenroepen van potentiële tourliefhebbers. De plaats van samenkomst was dankzij de beheerder van het zwembadrestaurant, Harry van Schaik, snel gevonden. Op 17 februari 1982 kon men na een aantal informatie avonden de oprichtingsverga dering houden waarbij het da gelijks bestuur gekozen werd Rien de Vos werd voorzitter, Ponder secretaris en Chris Trentelman penningmeester. Deze laatste was enthousiast en creatief genoeg om de arme club in de beginjaren tot bloei te brengen. Na zijn overlijden werd ter ere van zijn verdien sten de Chris Trentelman-tro- fee ingesteld voor leden die zich in het afgelopen jaar zeer verdienstelijk voor de club hebben gemaakt. De trofee staat dit jaar thuis bij Piet van Nimwegen, lid van het eerste uur en na een onderbre king opnieuw secretaris Zondagfietsers De club begon met ongeveer dertig leden, zowel tourrijders als 'zondagfietsers' of 'dikban- ders'. Tien jaar later telt de club ruim 150 leden. Uitslui tend tourrijders, waaronder in toenemende mate vrouwen. „Wie fietst moet alleen al voor de voordelen die de club biedt lid worden", vindt Van Nimwegen. Doordat de tnm- en tourclub aangesloten is bij de Nederlandse Tour Fiets Unie, krijgen de leden behalve het lokale clubblad en de lo kale activiteiten, veel lande lijks voorgeschoteld. Zoals een voordelige verzekering, een vooral het dikke evenementen- boek waarin voor 1992 8.000 recreatieve tochten vermeld staan. Van Nimwegen: „Het voordeel van het boek is groot. Wanneer je het leuk vindt om een keer bij de Holterberg te fietsen, kun je daar uiteraard ook zonder boek terecht. Wie zelf zijn weg zoekt volgt meest al de ANWB-aanduidingen en daardoor zit je vaak langs of op officiële doorgangsroutes. Wanneer een plaatselijke tour club een tocht uitzet, doen ze dat via de mooiste plekjes die zij kennen. Op die manier valt meer te genieten. Iedere zater dag en zondag zijn wel ergens in Nederland tochten." Lid zijn van een lokale club Piet van Nimwegen, secretaris van de tien jaar oude Trim en Tourclub Leusden:Mensen die de tijd hebben zie je bij ons niet." (foto: Hans Roggen) betekent tevens dat men aan alle tochten mee kan doen te gen organisatiekosten Voor vaantje of medaille moet men extra bijbetalen maar volgens Van Nimwegen houden echten toerrijders daar op een gegeven moment meestal mee op. „We noteren liever onze tochten in een soort logboek. Iedere rijder heeft er twee. Eén voor de door ,de club georganiseerde toch ten, één voor de landelijke Aan het eind van het jaar telt de clubcompetitie. Daarin gaat het erom wie het verst ging en wie de meeste kilometers maakte." Groot voordeel is verder de 10% kortingsregeling voor alle tourclubleden bij iedere fiet senmaker „Wanneer je een beetje fietst, heb je vaak onder delen nodig. De 55 gulden contributie per jaar heb je snel terugverdiend In de afgelopen jaren werden de banden steeds dunner, de fietsen lichter, het schakelsys teem eenvoudiger, het aantal versnellingen groter. Tegen woordig kan de bediening in de remmen zitten en zijn assen en naven één geheel. Drie tand wielen voor en zeven of acht achter zijn het nieuwste van het nieuwste voor een fiets met 21 of 24 versnellingen. Het clubshirt is vervangen. Het oude bevatte te veel wol Nieu we materialen ademen. Petten zijn uit, helmen zijn in In de beginjaren telde de club nog een paar 'dikbanders'. Fietsers die op een rustige zon dagmiddag graag met vrouw en kinderen, een leuk tochtje maakten Echte activiteiten voor deze groep zijn nooit goed van de grond gekomen De 'dikbanders' haakten af Net als de jeugd Van Nimwegen: „Landelijk bestaan er weinig mogelijkheden voor kinderen Tot voor enkele jaren terug gold dat de minimum-leeftijd om een toer van 150 kilometer te rijden, zestien jaar was De gemiddelde leeftijd van de le den ligt niet onder de 30; vaak zelfs ver daarboven En het zijn allemaal mensen met een baan Vaak zitten ze daarvoor veel in de auto. 's Avonds klimmen ze op de fiets. Mensen die de tijd hebben, zie je bij ons niet." Sommigen van hen, Piet van Nimwegen voorop, zijn uitge groeid tot Europa -of zelfs- wereldfietsers. Van Nimwegen zelf reed door heel Europa, Amerika, Canada, Israel en Nieuw Zeeland. Van Nimwe gen: „Mijn tochten zijn per soonlijk. Alleen aankomst en vertrek staan vast Daartussen zie ik wel, met mijn fiets als pakezel In de 'normale' weekenden wordt minstens 'het koffie- uurtje' gefietst. Iedere zondag maken de clubleden een tocht langs Leusdense dreven om bij een bak koffie te eindigen Van Nimwegen: „We missen een clubhuis Wanneer je de sfeer meemaakt bij clubs met een clubhuis, merk je hoe belang rijk zo'n plek van samenkomst is Wie niet meefietst blijft er toch bij en je praat wat langer en vaker met elkaar Een eigen home staat hoog op de ver langlijst. maar wanneer en waar blijft de grote vraag Verkeersregels „Ieder wedstrijdelement is uitgebannen. We rijden uit sluitend voor onstspanning en plezier", beweert van Nimwe gen. Daarbij maar even verge tend dat lekker snelheid ma ken, veertig kilometer per uur is geen uitzondering, mede het plezier bepaalt Met tien, twintig, dertig tourrijders als een blok over de fietspaden „Ik geef toe. we houden ons niet altijd aan de verkeersre gels In feite bestaan er geen ontheffingsregels voor toerrij ders en dienen we ons aan alle voorschriften (ook die voor ons fiets compleet met bel, licht en reflectoren) te houden Het ge beurt niet altijd, of meestal niet. Daarbij spelen over en weer misverstanden mee. Een auto hoor je niet altijd aanko men en een toerrijder al hele maal niet. Aan het openbare wegennet valt veel te verbete ren We mogen in Leusden niet klagen, al is de oversteek bij het kruispunt Asschatterweg, Middenweg nu een gevaarlijke puinhoop en steken de wortels hier en daar door de fietspaden heen." 10 jaar Trim en Tourclub, tien jaar Avondfietsvierdaag- se. tien jaar doorfietsen, niet om het doel maar om de bewe ging- Marianne de Valck LEUSDEN - Een onaangena me verrassing kregen de kara- teka's Gerjon van den Berg (19) en Inge Boele (17) na thuis komst van hun landelijke trai ningskamp. Na een week lang vier uur per dag getraind te hebben en hun uitverkiezing om mee te mogen naar de Euro- peese kampioenschappen ze ker gesteld te hebben, bleek hun thuishaven verkocht en de lokale karatemogelijkheden opgedoekt. Ze zaten van de ene op de andere dag zonder trai ningsfaciliteiten. Gerjon vond onderdak in Nijkerk, Inge nu een maand later, waarschijn lijk ook. Voor verdere voorbe reidingen zullen ze moeten rei zen naar Nijkerk, Spakenburg en de Meern. Hetgeen de beide scholieren veel geld en energie kost. Een sponsor voor de reis naar Italië is gelukkig gevon den. Gerjon van den Berg haalde zijn bruine band karate in drie jaar tijd bij Ju Sei Do. Inge Boele deed er twee jaar over om tot blauw te komen. Beide hou den van hun sport omdat het volgens Gerjon lekker fel is. een prima conditietraining, waarbij je je volgens Inge goed .kan afreageren. Beide beoefe nen de 'wado stijl. Een stijl welke zich kenmerkt door snelle draaien en nauw om schreven bewegingen. Plank jes hebben zij nog nooit door geslagen en agressief zijn ze ook niet. Gerjon: „Op karate zitten over het algemeen hele rustige jongens, die welover wogen hun sport beoefenen." Inge: „Het is heel anders dan de meeste mensen verwachten. Het is niet 'gewoon lekker vechten'; het gaat veel meer om de techniek." Tot september leerden en trainden ze bij Ju Sei Do. mini maal vier uur in de week. Beide geven de voorkeur aan het meedoen aan wedstrijden, bo ven het werken naar een hoge re band. „Om een zwarte band te krijgen moet je ook veel theorie leren. Dat kan altijd nog", redeneren ze Door aqn veel wedstrijden mee te doen, en ze vooral te winnen, kwa men ze bij de Nederlandse kampioenschappen terecht. Begin mei werd Gerjon in de categorie 'Blauw tot en met Bruin' eerste en in de open klasse, voor alle banden, derde Inge werd bij de dames in de open klasse Nederlands kam pioene Daarmee maakten ze goede kans om uitgezonden te worden naar de Europeese kampioenschappen in Genua op 6 en 7 november. Trainingen Tijdens de trainingen geor ganiseerd door de landelijke bond werden zeven sporters genomineerd, daaruit drie ge selecteerd en uiteindelijk na een spannend weekend twee verkozen Gerjon zat bij de he ren, Inge bij de dames. De vreugde was groot, maar werd onmiddellijk gevolgd door een fikse teleurstelling. Ju Sei Do, de Leusdense sportclub waar vele vormen van oosterse zelfverdedi- gings-technieken konden wor den, was al enige tijd in handen van een Boskoopse sport schoolhouder. „Als beleg ging". volgens Gerjon Zolang hun vaste begeleider Jan Jacob Duyst zijn werk kon doen in het speciaal daarvoor inge richte pand aan de Beaufort weg was er weinig aan de hand Van de één op de andere dag besloot de Boskoopse sport schoolhouder echter het pand van de hand te doen Inge: „Op maandag hadden we nog een training. Toen we daarna te rugkwamen waren gas en electra afgesloten en hadden we geen ruimte meer Het judo ging door in de gymzaal in de Berkelwijk. Het karate werd eenvoudig opgedoekt Zonder overleg, zonder alternatief voor de sporters." Haar restte alleen de bondstrainingen, twee uur in de week. Te weinig voor een goede voorbereiding voor Genua. Inge: „Daar wil ik er gewoon tegenaan. Hup, doorgaan kijken hoever ik kom. Ik durf geen voorspelling te doen maar ik zou dolgraag volgend jaar naar de wereld kampioenschappen in Athene gaan." Gerjon waagt te hopen om bij de eerste tien te eindigen, maar is bedenkelijker over Athene Natuurlijk wil de MTS-leerling graag maar of het allemaal haalbaar en be taalbaar is. Hun vertrek naar Italië in november is te danken aan de medewerking van een groot advies- en administratie kantoor (AAV) in Leusden. Voor de verre en intensieve trainingen zou vooral Inge nog wel wat sponsoring kunnen ge bruiken Ze hoopt nu, net als Gerjon. zich in te kunnen schrijven bij een sportschool in Nijkerk met trainingsmogelijkheden in Spakenburg en de Meern. Inge. „Maar overal is het werken m gymzalen, een heel verschil met de goede en gezellige ruimte zoals we in Leusden hadden Lang Gerjon zijn sterkste kenmer ken zijn dat hij lang is met een laag gewicht Inge is zo onge veer het tegenovergestelde maar is fantieker. „Wanneer ik met jongens train, is mijn lengte soms een nadeel. Ze sco ren doordat ik kleiner ben vaak via mijn hoofd en dat levert een heel punt op." Gerjon's sterk ste punt is de 'Gyaku Zuka', de tegenovergestelde stoot waar bij het linkerbeen vooruit staat en met de rechtervuist wordt uitgehaald Inge is vooral goed in de 'Mawashi geri', een ronde trap naar het hoofd of naar de rug „Samen kunnen we mis schien niet de hele wereld aan, maar wel een flink deel", zeg gen ze lachend. Op 7 en 8 november zullen twee jonge Leusdenaren pro beren dat flinke deel te vloe ren Jammer dat die Boskoopse sportschoolhouder niet mee doet. Marianne de Valck Geljon van den Berg en Inge Boele worden uitgezonden naar de Europese kampioenschappen karate in Genua, (foto: Hans Rog gen) REGIO - Onder het motto 'Ontdek de vele gezichten van de Kamer van Koophandel' or ganiseert de Kamer een aantal mformatie- en contactbijeen komsten in de regio, waar de organisatie wil laten zien wel ke diensten en produkten ze kan leveren aan het bedrijfsle ven. De serie bijeenkomsten vormt tevens de afsluiting van een aantal activiteiten in het kader van het 150-jarig be staan van de Kamer van Koop handel in Eemland De eerste van de bijeenkomsten wordt gehouden op 6 oktober in Dè Korf in Leusden. De aanvang is 19.30 uur. Verdere bijeenkom sten staan gepland in Wouden- berg/Renswoude, Bunschoten, Baarn/Eemnes, Soest en Amersfoort ^advertentie^ 7-17 oktober mm VOOr!Er Jjn kapers opdt kust atejouw mooiste boek witten sie/en. biel stop je t meer ouwe k/stenje begraaft je schat op een onbewoond ei/and. Icter later witje Je heveimgsbeek weer opgraver. dat hebje daar abso/uut bg nodig léken voor ons een mooreschatkxrten verteierbg we/k boek er udjensjou rn d/e kist moet dtten lew Je schatkaarfin fgdens aie Kinderboekenweek 7^ ioktober) 2ef wét evenje naam, ieeffyd en adres erop, voor 'fgeuatdatje een pnjSwm lot e/ens inde k/ndertxekenrveek/ Boekhandel BOEKEN BESTELLEN DOEN WE TOCH! LEUSDEN - De gemeenten in het gewest Eemland zullen in de komende jaren steeds meer op elkaar aangewezen zijn om hun belangen en taken op een goede wijze te blijven behartigen. Op terreinen als verkeer en vervoer, ruimte lijke ordening en volkshuis vesting moeten gemeenten sa menwerken. Voor de WD-fracties in Eem land is dat aanleiding geweest om een overleg te sta riem met als doel de samenwerking tus sen de liberale fracties in de gemeenten te vergroten Sinds begin 1991 wordt regelmatig overleg gevoerd over actuele regionale aangelegenheden. Aan de gesprekken nemen de WD-fracties uit Amersfoort, Baam, Eemnes, Leusden. Soest en Woudenberg deel Ook Hoevelaken, dat (nog) geen deel uitmaakt van het ge west Eemland en leden van de Utrechtse statenfractie nemen deel aan het overleg. Op 5 oktober komen de libera len bij elkaar in Hoevelaken. Daar zal met vertegenwoordi gers van WD-fracties uit Nij kerk en de Gelderse Staten worden gespreken over de mo gelijke toetreding van Hoeve laken en Nijkerk tot het ge west. Ook met WD-collega's uit het gewest Gooi en Vechtstreek wordt van gedachten gewis seld over regionale samenwer king. Informatie voor de redactie De bijeenkomst vindt plaats op 5 oktober a.s. in ontmoe tingscentrum De Stuw, Kante- marsweg 6 te Hoevelaken en begint om 17.30 uur. LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden houdt in sa menwerking met de Werk groep Milieu-educatie van het CML (Comité Milieuzorg Leusden) en de Historische Kring een fietstocht in Leus den en de directe omgeving. Hiermee willen zij op een re creatieve manier de Leusdena ren en andere belangstellen den kennis laten nemen van de cultuur- en natuurhistori sche monumenten die Leus den rijk is. De tocht is zo samengesteld dat zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van fietsrou tes. Soms wordt daar een stukje van afgeweken als men bepaalde monumenten wil be lichten, of omdat men gevaar lijke oversteekpunten wil mij- ,den. De route is hierdoor ook heel geschikt om met kinde ren te fietsen. Een groot aantal belangrijke plaatsen wordt in de route be schreven Er is heel veel historisch mate riaal voorhanden, waaruit een selectie gemaakt is om de af wisseling fietsen leespauze aantrekkelijk te houden. Op een aantal plaatsen wor den de fietsers uitgenodigd wat langer af te stappen, zoals bij het torentje van Oud Leus den waar de mensen deze keer een kijkje in mogen nemen, en bij het Vicarienerf. waar de CRL een kleine consumptie aanbiedt Een lid van de Historische Kring is aanwezig bij de Dui- ventoren. Voor deze gelegen heid is het normaal niet toe gankelijke terrein openge steld. In de loop van de ochtend wor den er op het erf van De Hak- horst een aantal kramen inge richt die informatie verschaf fen over het Comité Milieu zorg Leusden, m.n. het school- begeleidingswerk van de Werkgroep Milieu-educatie, over de Historische Kring Leusden, en over de activitei ten van de ENFB. Ook de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging en del VN is present. De Culturele Raad Leusden zal het Winterprogramma '92- '93 presenteren. Na afloop van de fietstocht kunnen de deelnemers op deze manier kennis maken met de genoemde organisaties. De start is tussen 10.00 en 12.00 uur bij De Hakhorst (Waarden 25a). De tocht duurt ongeveer twee uur Deelne mers betalen 2,50 inschrijf geld Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met mw. Marlies van de*- Spek, tel. 033- 942020.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5