.Leusder Krant, Prima septemberweer Sa!!in!,,!Hes!enweg, Monument voor verzetsheld (rakhorst cultureel centrum? flit Blauwe knoop L E U S D E N Weningen Ruit vernield Seen weg door de >choolsteegbosjes! Braderie Opengebroken kruising een grote ergernis (2) Autoradio gestolen Pippi Langkous Avond voor alleenstaanden Jazz-concert I I i M Voensdag 23 september 1992 Pagina 7 JCUSDEN - Het gemeentebe- tuur is van plan een deel van e Hessenweg te reconstrue er», om een veilige oversteek- laats voor het fietsverkeer te reëren. Het gaat om het deel abij het sportpark in Achter- eld, waar fietsers in de rieh- ing Barneveld de Hessenweg loeten oversteken om op het :tspad te komen, r zal onder meer een vlucht- juvel worden aangelegd, om snelheid van het autover- eer af te remmen. Achter de vluchtheuvel zal een over steekplaats worden aangelegd Met de maatregel is een inves tering van 125.000,- ge moeid. De maatregel is nodig omdat Barneveld recent op eigen grondgebied een fietspad langs de Hessenweg heeft aangelegd. Bij Achterveld moeten fietsers in de richting' Barneveld de weg oversteken om dat fiets pad aan de andere kant van de weg te bereiken. £USDEN - De gemeente gaat «kijken in hoeverre het mo- elijk is boerderij Groot-Krak- iorst om te bouwen tot een ultureel centrum. De Cultu re Raad Leusden pleit al eni- tijd voor de komst van een ergelijk centrum in de ge- jeente. Het voorstel van de RL om de nieuwbouw van de ibliotheek daarvoor te be- lemmen. haalde het echter liet. Daarnaast zal het beheer van le sociaal-culturele accom- lodaties in de gemeente nader ider de loep genomen wor- en Daarbij is het niet uitge- oten dat de rol van Soccle, de ichting die die accommoda- es beheert, aanzienlijk zal rorden teruggedrongen. Met name De Til, De Moes- ot in Achterveld en De Woeli- Hoek in Leusden-Zuid lij- en efficiënter en beter te kun- en worden geëxploiteerd zon- er de bemoeienis van Soccle. De gemeente wil rechtstreeks zaken gaan doen met de hoofd huurders van die accommoda ties. Voor de stichting Soccle rest in dat model nog slechts het beheer en de exploitatie van Groot-Krakhorst. Overigens benadrukt de gemeente dat het sociaal-culturele karakter van de genoemde accommodaties met mag worden aangetast. f63Ct'G^ 1 0r,eCe,e ^emebnevenz" ?WSémand verdwr" R"even LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maandag bij een kapsalon in De Hamershof een ruit inge gooid. De omvang van de scha de kon nog met exact worden vastgesteld. De daders ont kwamen. we,ge,en Ano™e™ u... a „e„ „e Pru'le R^,en naai Redact,e jT Leusden :t college houdf in het kader het verkeersplan een pa- illelweg door de Schoolsteeg- isjes nog steeds als optie «n. De afdeling Leusden van Eerste Nederlandse Fietsers ond (ENFB) vindt dat alter- itief volstrekt onaanvaard- m eventuele weg door de choolsteegbosjes zorgt niet nor een zogenaamde ring om ïusden (art. L.K. 16 sept.). enmerk van een ring om een ad-dorp is, dat deze om de bouwde kom heen gaat. oordeel is dan, dat langzaam rkeer niet/veel minder met itoverkeer geconfronteerd ordt. Een eventuele weg »r de Schoolsteegbosjes ümt uit op de Burgemeester Van de Post laan langs de Korf en het gemeentehuis. Deze route leidt automobilisten naar de Noorderinslag en de Middenweg of omgekeerd en deze wegen lopen dwars door Leusden en niet er omheen. Langzaam verkeer in het grootste deel van Leusden blijft dus geconfronteerd wor den met autoverkeer. Bovendien is de ENFB-afd. Leusden van mening, dat de pijn, die we ondervinden van het autoverkeer niet moet worden weggenomen door een weg aan te leggen ten koste van een natuurmonument. ENFB, afdeling Leusden, p/a secretariaat, Rosmolcnstraat 87, Leusden. LEUSDEN - Er komt in Leus den een monument om het ver zetswerk van voormalig ge meentesecretaris Brouwer en zijn TD (Tweede Distributie) groep te herdenken. Dat maakte burgemeester Panis vorige week woensdag op het gemeentehuis tijdens de plechtige uitreiking van de de onderscheiding aan Karei Brouwer en echtgenote be kend. De uitwerking van het plan is overgedragen aan de stichting 'Kunstkwartier'. Met de bouw van een monu ment gaat een wens van de Joodse onderduiker Harry Theeboom in vervulling. Thee boom nam eveneens het initia tief tot het voordragen van het echtpaar Brouwer en Adolph Hendriks voor de hoge Israëli sche onderscheiding 'Yad Vas- hem'. Zij kregen deze voor het opnemen van (Joodse) onder duikers in eigen huis en het opzetten en uitdragen van systemen waarmee onderdui kers voorzien konden worden van 'echte' papieren, voorzien van verifieerbare, maar valse gegevens Na afloop van de plechtig heid, maakte burgemeester Pa- nis in zijn slotwoord het voor nemen om een monument te plaatsen in Leusden, ter herin nering van het TD-verzets- werk bekend. In de gemeente Leusden zijn inmiddels twintig monumenten ter herinnering aan de oorlog.te vinden. Marcel Pellikaan, bestuurs lid van 'Kunstkwartier', is druk bezig met het bijeenbren gen van het geld. De gemeente heeft inmiddels 15.000,- be schikbaar gesteld. Dit geld was gereserveerd voor de beelden die volgens planning om de twee jaar in Leusden geplaatst moeten worden Daarbij komt nog 5.000,- die beschikbaar is gesteld door H. Theeboom. Volgens Pellikaan moet het resterende bedrag komen van provincie, rijk en fundraising Pellikaan: ,,Het werk van de TD-groep overstijgt het lokale belang. Daarom mogen rijk en provincie best een flipke steen bijdragen We verwachten dat ze bereid zullen zijn dit te doen. Want we willen een groot beeld. De kosten zullen zeker 100.000,- bedragen." Over de plek waarop het mo nument moet komen, wordt nog hard nagedacht. Verschil lende locaties zijn mmiddels de revue gepasseerd. Zoals de om geving van restaurant 't Ros Beyaart, bij het oude of nieuwe gemeentehuis, op het plein van het nieuwe winkelcentrum of bij de fontein van het oude. De één vindt het een monument waarbij men stil moet blijven staan met diepe gedachten, de ander wil het vooral bereik baar maken met daarbij spe lende kinderen op de koop toe nemend. De plannen verkeren in een pril stadium Desalnie- temin hoopt men eind 1993 het beeld te kunnen onthullen. De raadszaal was vorige Karei en Rita Brouwer krijgen de Israëlische Yad Vashem-onderscheiding voor hun verzetswerk in de oorlog, (foto: Jan Pit week woensdag, tot de nok toe gevuld bij de plechtigheid rond de onderscheiding. Veel Joodse mensen, leden van de TD groep, onderduikers en fami lieleden woonden de plechtig heid bij. Avro Televizier maakte opnamen voor de ac tualiteitenrubriek van afgelo pen donderdagavond De aan wezigheid van journalisten van landelijke media maakte duidelijk dat het in Leusden bedachte verzetswerk bijna vijftig jaar na dato landelijke nieuwswaarde kreeg. Voordat tot uitreiking van de onderscheiding werd overge gaan kregen vele sprekers het woord Rabbijn Lilienthal van de Liberaal Joodse Gemeente te Amsterdam bedankte Brou wer. Dankzij het verzetswerk kon het geschaadde Joodse vertrouwen in de mensheid zich redden. ,.De TD groep be wees dat zodra mensen gewe zen werd hoe ze de Duitse ter reur konden dwarszitten, ze het ook deden De voorzitter van de Historische Kring Leus- den. Polak, sprak weinig over het historisch perspectief De aanwezigen die gehoopt had den iets meer over de beleving van het verzet in het toenmali ge Hamersveld-Achterveld te horen, werden teleurgesteld Polak wilde als zoon van een door Brouwer van papieren voorziene onderduiker spre ken als de tweede generatie. ,,A1 weet een mens nooit waar om hij in de geschiedenis geïn teresseerd is." Nietemin stelde hij als historicus de grens vast waarop het verzetswerk in Leusden zowel als elders ont staan is: ,,Op het moment van een acute hulpvraag wordt een besluit genomen om wel of niet te helpen Eén van de schrijvers van de scriptie 'Het geruisloze verzet' drs. Haes schonk aandacht aan zijn speurtocht waarmee het werk van de TD-groep duide lijk werd De betrokkenen hadden zelf nooit voor publi citeit gekozen. De rehablitatie in deel 15 van de officiële ge schiedschrijving, niet geschre ven door L. de Jong maar door de redactiecommissie die hem adviseerde, werd nadrukkelijk aangehaald. Daarna volgde in moeizaam maar dapper Nederlands de toespraak voorafgaand aan het verlenen van de onderschei ding. Mevrouw F. Yovel, cultu reel attaché van de ambassade van Israël sprak van 'helden daden die nooit geëvenaard kunnen worden door welke soldaat of welk front dan ook Onder het motto dat hij die een mensenleven redt, de wereld heeft gered, werden achtereen volgens Dolph Hendriks pos- thuum, Karei en Rita Brouwer opgenomen in Yad Vashem, 'ons huis' Daarmee is hetgeen zij in de tweede wereldoorlog gedaan hebben, opgenomen in het nationaal geheugen van Is raël. Bij de onderscheiding hoort een medaille met mscripte, ge vat in een houten doos Boven dien heeft de ontvanger het recht om in 'De Laan der Rechtvaardigen' in Israël, een boom te planten. De namen zullen bovendien in de daar voor opgerichte muur gegrift worden. Anoniem In restaurant Ros Beyaart ontmoetten mensen elkaar vaak voor het eerst na bijna vijftig jaar Aan de wanden hingen foto's uit die tijd in Leusden. mensen voor het ver hriftftliiKC fC3Ct'CS dwenen distributiekantoor dat tegenover het toenmalige raadhuis heeft gestaan, foto's van onderduikers in die tijd en persoonsbewijzen. Zes Joodse onderduikers die in Leusden een onderkomen hadden ge vonden, waren aanwezig. Via videobanden brachten mensen uit de Verenigde Staten en Is raël hun onverwachte groeten over. Onder de aanwezigen niet de minste uit onze samen leving. (Voormalig) burge meesters van Zaandam en an dere gemeenten waar het TD werk in de oorlog werd ver richt, bestuurders en (rijks ambtenaren die altijd ano niem en in de schaduw zijn ge bleven Allemaal waren ze te gen geweld en tegen het verval sen met lapmiddelen geweest. Doordat orginele papieren ge bruikt konden worden met be staande gegevens van mensen die nog leven en geleefd had den, bleek de gevolgde metho de waterdicht en geruisloos. Bij de bezoekers werden op merkingen gehoord als ,,Dit is jouw oma toen ze jong was" ,,Ben jij misschien een kind van" ,,Een toen zei hij tegen de moffen" gevolgd door ge fluister en een hard gelach maar ook ,,Nee ik blijf bij de deur zitten want ik moet altijd -een vluchtroute hebben, nog steeds" en ,,de opmerking dat we altijd onze tas dicht bij ons houden, klopt als een zwerende vinger." Het leek wel een reünie vori ge week in 't Ros Beyaart De gelegenheid was feestelijk maar toch overheerste met de vrolijkheid. De oorlog was be klemmend voelbaar en alle aanwezige generaties konden zich daar niet aan onttrekken Marianne de Valck Meneer Burger maakt zich boos over het feit dat in de Leusder Krant niets te lezen was over het houthakkersfeest. dat de middenstand in Leus den-Zuid organiseerde. Geachte redactie. Uw krant van 16 september goede nota van genomen. Helaas, voelde de schrijfster/ er van Sissertjes, zich genood zaakt al dan niet hatelijke op merkingen te plaatsen over het gebeuren in en rond Leus den. Wat ik nu echter mis in uw krant, al zou het maar een heel klein verslag zijn, de braderie en houthakkers gebeuren, in Leusden Zuid. Of is dit misschien iets, wat op zeer goede manier georgani seerd door de middenstand in Leusden Zuid, te positief voor de sissertjes!'! Ook zou de mogelijkheid be staan dat de redactie van de Leusder Krant dit geen plaat selijk gebeuren vindt!' Mijn complimenten gaan in ie der geval naar de Midden stand in Leusden Zuid en zou de wens willen uitspreken, "doe het nog eens, prima zo." J.B. Burger, Anna van Sakseniaan 2, Leusden-Zuid. Naschrift redactie: In elke or ganisatie waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. En helaas is hier iets behoorlijk fout gegaan Uiteraard had de Leusder Krant op dit feest niet mogen ontbreken Wij sluiten ons overigens van harte aan bij de wens van de briefschrijver dat de organisatie dit initiatief van een vervolg zal voorzien. Overigens, de ironische com mentaartjes in de rubriek Sisssssers hadden vooral be trekking op zaken die in Leus den allemaal niet doorgingen Onnodig te zeggen dat het Houthakkersfeest niet in die categorie thuishoort. De werkzaamheden aan de kruising Asschatterweg/Mid- denweg blijven de tongen los maken. Vorige week stond op deze plaats een brief van An- nelies Heuvelink, die haar we derwaardigheden als fietsende moeder op gewraakte kruising beschreef. De brief lokte een instemmende reactie uit van Gerrit Jansma. Natuurlijk heeft Annelies Heuvelink volkomen gelijk. De ergernis van de kruising en de wegwerkzaamheden duren nu al weken van voor en na de bouwvakvakantie. De fiets is in ons land een heel normaal vervoermiddel om veilig van hier naar daar te fietsen. Maar wij willen dan ook een kru- siing met wegwerkzaamheden veilig kunnen passeren. En dat is daar echt niet het geval. Twee weken geleden werden we met een pijl vanaf richting Achterveld naar de overkant verwezen. Tussen de auto's door kom je dan bij de krui sing om te moeten merken: je kunt hier niet oversteken, af1 gesloten, teerwagens, hekken en nog meer rommel En ik zeg tegen een wegwer ker hoe nu verder? Het ant woord was kort en bondig. Je bekijkt het maar. Erg netjes zo'n opmerking. Dan over de troep (nog zonder lekke band) weer tussen de au to's door. Want je moet toch die kruising over. En het rechte fietspad bestaat al lang niet meer. Terwijl je tussen de auto's door wurmt wijst een automobilist op zijn voor hoofd. Met andere woorden ben je gek geworden. Natuurlijk word je hier niet goed van. Rustig maar denk ik want ik ben nog geen 70 jaar en die van Annelies nog mis schien geen 7 jaar. Maar die moeten er ook overheen of moeten er eerst slachtoffers vallen. Wie is dan verantwoor delijk. Misschien de burge meester en wethouders wel. Gerrit Jansma. Heggerank 3, Leusden. LEUSDEN - Bij een inbraak uit een auto aan de Spinnerij is in de nacht van vrijdag op za terdag een radio/cassette recorder weggenomen. De in brekers kwamen de auto bin nen door de linkerportierruit in te gooien. September schotelde ons de eerste twee dagen van de nieuwe week een prima weerbeeld voor. Welis waar was het vooral maan dagochtend sterk nevelig, maar dat hoort nu eenmaal bij de tijd van het jaar. Im mers gisteravond om pre cies zeventien minuten voor de klok van negen uur was de astronomische herfst een feit De nachten worden langer en als de lucht vochtig genoeg is kan er vrij gemakkelijk mist of nevel worden gevormd. Toen de zon er gistermid dag eenmaal goed bij kwam, steeg de tempera tuur tot boven de 20 gra den De oorzaak van dit presentje was een zuid oostelijke stroming, die in stelling werd gebracht tus sen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een depressie die vanuit En geland op pad werd ge stuurd naar het noorden van Frankrijk. Uiteraard sleept een dergelijke sys teem ook fronten mee en daardoor was het gisteren in de zuidwestelijke helft van ons land zeker met zulk aangenaam weer als bij ons Er viel daar regen en lokaal werden buien ge meld, ook met onweer. Die buien trokken verder noordwaarts en kunnen later op dinsdag ook onze regio hebben bereikt. Ook donderdag is er nog een kans op een enkele bui. maar de vooruitzichten voor de rest van de week zijn zeker niet slecht te noemen. De depressie maakt zich uit de voeten en een volgend hogedrukge bied boven het Continent neemt de weerzaken in handen. Dat geeft wel een lichte daling van de tempe ratuur te zien, maar we krijgen er meer zon voor terug. Dan moeten we even afwachten wat de verdere gedragingen zullen zijn van de tropische cycloon Bonnie. Die lag dinsdag vrijwel stationair op de Oceaan, ongeveer op 40 graden NB en 53 WL. Ver wacht wordt dat zij de ko mende dagen zal worden ingevangen in de westelij ke stroming en uiteindelijk als een gewone depressie in onze omgeving zal komen opdraven. De tweede tien-daagse periode van september verliep duide lijk zachter en droger dan de eerste decade De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg in Leusden 14,3 graden ongeveer nor maal. Er werden twee war me dagen bijgeschreven, dat wil zeggen dagen met een maximumtemperatuur van 20 graden of hoger. Er viel totaal 115 mm, in Achterveld werd 9 mm af getapt in de tweede deca de. Het totaal over de maand is daar nu al opge lopen tot 49.5 mm. Er wordt nog wel eens over onweer gesproken en ge schreven. Gemiddeld wordt er op 107 dagen per jaar ergens in ons land on weer gehoord In de meteo rologie is het aantal dagen met onweer per jaar, het zogenaamde ïsokerauni- sche niveau, een maatstaf voor het voorkomen van onweer in een bepaald ge bied. Men gaat dan uit van onweersmeldingen, die tenminste n donderslag behelzen op de diverse waarnemingsposten in Ne derland en Europa Per land verschilt het optreden van onweer enorm. Zo komt er in Noorwegen en IJsland nauwelijks onweer voor. terwijl Frankrijk en Spanje meer dan 30 on- weersdagen per jaar heb ben. Op het eiland Java zou men zelfs 300 onweersda- gen in een jaar hebben waargenomen. LEUSDEN - In De Blijhof wordt zaterdag 26 september de speelfilm 'De nieuwe avon turen van Pippi Langkous' vertoond. Er zijn twee voor stellingen, te weten om 10.30 uur en om 14.30 uur. In de pau ze is er gratis limonade. De film wordt vertoond in het gebouw van de vereniging aan de Lisi- dunalaan. Voor meer informa tie kunnen belangstellenden bellen met: 946186 AMERSFOORT - De NVSH, afdelmg Amersfoort/'t Gooi, houdt zaterdag 26 september een avond voor alleenstaan den. De bijeenkomst wordt ge houden in het gebouw van de vereniging, Curacaolaan 49 in Amersfoort. De avond begint om 21 00 uur. Voor meer infor matie. 622226 of 62221? (vrij dags na 20.00 uur). LEUSDEN - Als seizoensope ner heeft de Jazz-Sociëteit Leusden zondag 27 september een concert gepland van de groep 'Mistura'. De groep is ge specialiseerd in Braziliaans getinte muziek, waarbinnen jazz, latin en funk sleutelwoor den zijn De groep bestaat uit. Jolanda de Wit (zang), Marjan Brave (percussie), Ian Boelens (gitaar), Victor van Kampen (gitaar). Alex Oele (bas) en Martin van Gastel (drums). Het optreden begint om 14.30 uur. Leden van de socië teit hebben gratis toegang, an deren betalen 7,50 entree Plaats van handeling is De Hakhorst. WW: Nee, deze plant heeft niets te maken niet drankbe strijding. maar dankt zijn naam aan de blauwe kleur en de half bolvormige vorm van het bloem- hoofdje. Die vorm doet denken aan een ouder wetse knoop of een uni- formknoop. De blauwe kleur wil ook wel eens overhellen naar de rossige kant en zelfs witte exem plaren zijn geen zeldzaam heid. De halfronde vorm wordt, tegen de tijd dat de bloem is uitgebloeid, vrij wel kogelrond. De plant bloeit pas laat in de zomer tot in de vroege herfst en groeit soms mas saal in vochtige weilan den. langs de wegbermen en bosranden en op voch tige heide. De stengels zijn weinig vertakt met slechts enkele, tegenover staande bladeren. Ze wor den vijftien tot vijftig cen timeter hoog. De van buiten zwartach tige wortelstok sterft in de loop van de tijd vanaf de onderkant af en ziet er dan uit alsof hij is afgebe ten. Dat heeft de plant in verschillende streken de naam bezorgd van Dui- velsbeet. Reeds in de Mid deleeuwen is die naam be kend als Duvelsbiten de in de apotheek verkrijg bare wortel droeg de fraaie naam Radix mor- sus diabolo'. Lang geleden had de dui vel macht over het kruid en haalde daar veel nare streken mee uit. Daarom werd hem die macht ont nomen en werd het kruid voor betere doeleinden be steed. Uit nijd beet de dui vel een stuk van de wortel af- Petrus Hispanus vertelt dat Bonifatius van een en gel de raad kreeg om de plant te gebruiken toen hij aan keelpijn leed Daarom werd de plant aangewend bij ontstoken amandelen. Tot in de acht tiende eeuw werd het kruid nog aanbevolen bij keelontsteking en ver schillende kinderziekten. Uitwendig genas het schurft en andere huidge breken, zo ook de pijn bij aambeien. Men was ge vrijwaard tegen alle vor men van ontsteking, wor men en betovering als men in de nacht, vooraf gaande aan Sint-Jan, een wortelstok opgroef die nog niet door de duivel was afgebeten en die dan bij zich droeg. Behalve door bijen wor den de bloemen ook veel door vlinders en zweef vliegen bezocht. Als an dere planten goeddeels uitgebloeid zijn vormt de blauw knoop voor veel in- sekten nog een welkome voedselbron. G. van Leeuwen 560* ■s I: v 1 I ii

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7