„Probeer de eikels zoveel mogelijk te ontwijken'' «mm Itïll -Leusder Krant, Op excursie naar het reseivaat bij Ede, hopend op 'burlende' herten Jfpl: PHW SiiiWpi^ïy REGIO „Met uitzondering van de eerste dag hebben de herten zich nog elke keer laten zien" „Het lijken wel standbeelden," zegt één van de deelnemers, „ze maken geen enkele beweging." Door Erik Roest Op het moment dat het behoorlijk begint te schemeren, komt het eerste hert stapje voor stapje dichterbij I „Wil je de garantie dat je dieren ziet, dan moetje naar de dierentuin gaan" Belangstelling? TT: fk oensdag 30 september 1992 Pagina 13 Aan het begin van de excursie, om 17.15 ur, schudt Maas van de Ruitenbeek het ioofd. Hij bestudeert het papier dat voor iem ligt nog eens en begint dan te glimla- hen. ,,Het is ongelooflijk." zegt hij. ..bijna edereen is gekomen, terwijl er normaal ge- proken zo'n tien afvallen. Nou ja. wordt het traks extra knus in de wildkansel." Van de Ruitenbeek heeft de leiding van de cursie. Om hem heen staan vijfenveertig iensen, die allemaal met hetzelfde doel naar :t kleine gebouwtje bij Ede zijn gekomen: willen de herten zien burlen. In De Tele- aaf of de recreatiekrant van de VVV heb- in ze gelezen dat het een 'uniek schouwspel' oet zijn: „De paartijd (bronsttijd, red.) van Ie edelherten op de Veluwe is buitengewoon iscinerend. Mannetjes vechten om het bezit in de vrouwtjes en met hun geburl, hun schreeuw, proberen ze indruk te maken op andere mannetjes, die op dat moment con- rrenten zijn." Al sinds jaar en dag organiseert de Stich- ig Natuurvoorlichting Veluwe in de ironsttijd excursies naar het hertenreser- laat bij Ede. Met succes, want de belangstel- ing is elke keer weer ontzettend groot. ,,Vo- ig jaar waren er in totaal 900 deelnemers let moet gek lopen willen we dat aantal dit iar niet halen," vertelt Van de Ruitenbeek et zonder trots. „De Streek VVV Zuid- 'est-Veluwe, bij wie denmensen moeten re- rveren, kan de vraag nauwelijks aan." Van de Ruitenbeek krijgt voor het begin an het uitstapje de nodige vragen voor zijn tiezen. Zo willen de deelnemers weten of de ïerten zich tot nu veel hebben laten zien en of al geburld hebben. De besnorde gids moet ie tweede vraag met 'nee' beantwoorden, maar met uitzondering van de eerste keer ïebben we de herten elke dag nog gezien." ertelt hij. „Dus wat dat betreft heb ik goede loop." Na het inleidende praatje worden de vijf enveertig deelnemers in een aangrenzend aaltje gepropt. Eigenlijk is de ruimte te klein, maar doordat iedereen bereid is een beetje in te schikken, gaat het allemaal net. Us iedereen uiteindelijk zit. gaat het licht uit :n wordt er een diapresentatie vertoond over ie Veluwe, waarbij het natuurbeleid van de provincie en de toekomstverwachtingen :entraal staan. Na een half uur mag het licht weer aan en lunnen de benen even worden gestrekt. .Drink wat, sla wat eten in en ga nog even iaar de wc," zegt de gids, „want straks kan bet niet meer." De vijfenveertig deelnemers (ehoorzamen. Een kwartiertje later heeft zich voor het (ebouwtje een kolonne van zo'n twintig au to's gevormd, met Van de Ruitenbeek aan het hoofd. Tijdens het hobbelige ritje door het prachtige Veluwse landschap vertelt de in- i'oner van Nunspeet dat hij de excursie da- jelijks voor zijn rekening neemt. „Ik doe dit ten maand lang zes avonden per week, totdat iker bij neerval," zegt hij lachend. „Heb iker >p een gegeven moment tabak van, dan feemt Barnevelder Louis Fraanje mijn taak ver." Inmiddels is de plek van bestemming, een groot stuk bos. bereikt. Van de Ruitenbeek speelt eventjes voor parkeerwachter en legt vervolgens uit wat de bedoeling is. „Over enkele minuten beginnen we aan onze wan deling naar de wildkansel. Tijdens het eerste gedeelte kunt u nog een sigaretje roken en praten, maar vanaf het moment dat we bij het bek arriveren, is absolute stilte vereist. Ma ken we namelijk te veel herrie, dan schrikken de herten en zien we ze de hele avond niet meer. Nadat ik de deur heb geopend lopen we met z'n allen zo stilletjes mogelijk naar de wildkansel. Probeer de eikels die op de grond ggen zoveel mogelijk te ontwijken." Iedereen houdt zich keurig aan het advies van de gids. Op het moment dat het bewuste bek van het slot wordt gehaald, kun je een EDE - Het harde gebrul brengt een golf van opwinding teweeg. Juist op het moment dat de vijftig 'excursisten' het hertenreservaat bij Ede willen verlaten, lijken ze alsnog te worden getracteerd op het perfecte toetje. „Luister, ze beginnen met burlen," fluistert de gids. Iedereen spitst zijn oren om te horen of de onverwachte schreeuw een vervolg krijgt, maar de enige beloning is stilte. De vijftig geven het echter niet zomaar op. „Kom op," moedigen ze de gids aan, „burl zelf een keer. Misschien dat ze daarop reageren." Maas van de Ruitenbeek knikt. Hij zet z'n handen aan z'n mond, haalt diep adem en produceert vervolgens een indrukwekkende kreet. Daarna is en blijft het echter stil. De herten geven geen kik. De hmdes vertoonden zich tijdens de excursie wel, maar wisten de herten niet zover te krijgen dat ze begonnen niet burlen (Foto's: Gerrit de Graaff) speld horen vallen. Zo nu en dan klinkt er echter een krakerig geluid. Niet iedereen weet de eikels blijkbaar mis te houden. De wandeling eindigt na zo'n tien minuten aan de voet van de wildkansel, een 'natuur- theater' op palen. Enthousiast over de aan staande 'voorstelling' beklimmen de meesten de klaarstaande ladder in een hoog tempo. Boven aangekomen proberen ze zo snel mo gelijk een plekje te zoeken op een bank of stoel. Iedereen schikt in, maar het aantal zitplaatsen is ontoereikend. Enkele mensen moeten blijven staan. Zij vergeten het ongemak echter snel, als ze enkele honderden meters voor zich enkele herten ontwaren Aan het eind van de uitge strekte vlakte grasland, die vanuit de wild kansel goed is te zien. staan vier van hun favoriete dieren niets te doen. De mensen stoten elkaar aan en fluisteren opgewonden, terwijl ze ondertussen naar hun fototoestel len en verrekijkers grijpen om de herten be ter te kunnen zien. „Het lijken wel standbeel den," zegt een vrouw op gedempte toon, „ze maken helemaal geen beweging." „Ik denk dat ze ons misschien gehoord hebben," zegt Van de Ruitenbeek, „en dat ze nu luisteren of ze het zich hebben verbeeld of niet. Zien doen ze ons niet. maar over het algemeen is er weinig dat hen ontgaat. Hun ogen zitten aan de zijkant van hun hoofd, zodat ze ook opzij en achter zich kunnen kijken." Terwijl de gids nog aan het praten is, gaan de herten over tot één van hun hobby's: grazen. Van de Ruitenbeek gaat ondertussen ook gewoon verder. „Laat ik allereerst een mis verstand uit de weg ruimen. Het burlen is geen lokroep voor de hindes, maar een me thode van de herten om indruk te maken op eventuele concurrenten. Ze willen voorko men dat een ander hert hun plaats inneemt bij de roedel hindes waarbij zij zijn aange sloten. Slaagt de burl-tactiek niet, dan komt het tot een gevecht, dat soms een fatale af loop kent. Het afgelopen jaar zijn tijdens de bronsstijd vijf of zes herten gedood." Hij kijkt even naar buiten. „Nu zijn ze nog vrien delijk tegen elkaar, maar het kan best zijn dat vannacht het eerste slachtoffer valt." „Dit reservaat telt ongeveer vijftien man netjes en ruim dertig vrouwtjes, waaronder enkele kalveren. Ze leven, met uitzondering van de oudjes (tussen de 14 en de 19 jaar, red.) in roedels, die kunnen variëren in grootte: de herten leven in groepen van vier a negen, de hindes in groepen van drie a vijfentwintig." Terwijl de veelwetende gids zijn verhaal doet, zit er in de edelherten nog altijd bijzon der weinig actie. Ze hebben hun buik volge geten en liggen nu na te genieten in het gras. „Er zit niet echt veel pit in," constateert Van de Ruitenbeek overbodig. „Maar ja, dat kan natuurlijk altijd gebeuren bij wilde dieren. Die zijn en blijven onvoorspelbaar. Een hele boel deskundigen beweren bijvoorbeeld dat je met name kans hebt op burlen als het koud, droog en donker is. Dat blijkt dus niet altijd te kloppen. Ik ben hier eens geweest op een warme dag toen het keihard regende en er werd geburld dat het een lieve lust was." Hii pauzeert even. „Voor hetzelfde geld waren de herten vanavond helemaal niet komen opda gen en had u hier voor niets gezeten. Wil je gegarandeerd dieren zien. dan moet je naar de dierentuin gaan." De excursisten hebben echter niets te kla gen. Alhoewel in de herten nauwelijks bewe ging zit, zijn er op de grote grasvlakte wel andere dieren te ontwaren Zo rennen er en kele konijnen rond. zweeft er een havik door de lucht en laat een vos zich zo nu en dan eventjes zien. De meeste opwinding veroor zaakt de 'opkomst' van een hinde De vijftig mensen in de wildkansel halen opgelucht adem. „Nu gaat het gebeuren," zo verwoordt een vrouw de gedachten van de aanwezigen Er gebeurt echter bitter weinig. Alhoewel steeds meer hindes het podium betreden, blijven de gehoopte schreeuw- en vechtpar tijen uit. Wel krijgen de toeschouwers naar verloop van tijd iets anders te zien. Op het moment dat het behoorlijk begint te scheme ren, komt het eerste hert stapje voor stapje dichterbij. De mensen in de wildkansel sto ten elkaar aan en wijzen druk in de richting van de dieren. De gids maant tot stilte Terwijl iedereen ademloos toekijkt, komen de dieren, inmiddels uitgegroeid tot een ge mengd elftal, langzaam maar zeker dichter bij Op een gegeven moment blijft de voorste echter staan en doet de rest ook geen stap meer De toeschouwers in de wildkansel ho pen nog een tijdje op een voortzetting van de wandeling, maar de herten blijven waar ze zijn. Vijf minuten na de laatste beweging valt de duisternis definitief in Van de Ruitenbeek vindt het tijd geworden om te gaan en diri geert iedereen naar buiten Bij het hek geko men is er nog eventjes de hoop dat het burlge- weld alsnog los gaat barsten Het blijft echter bij één schreeuw, ondanks de pogingen van de gids om de herten een eindje op gang te helpen. Op de terugweg in de auto zegt de gids dat hij het niet vervelend vindt om dag in dag uit naar het reservaat te gaan „Voorlopig blijft het boeiend, omdat de allerbelangrijkste vraag nog beantwoord moet worden: 'Wan neer beginnen de herten dit jaar met burlen?' Dat moment, daar moet ik gewoon bij zijn EDE - Mensen die meewillen op bron- stexcursie naar het hertenreservaat, moeten snel zijn. „De belangstelling is zo groot," aldus een woordvoerster van de Streek WV Zuidwest Veluwe gistermor gen, „dat er nog maar enkele plekken zijn." Belangstellenden kunnen zich op geven bij de WV in Ede, telefoon 08380- 14444. Daar krijgt men informatie over startplaats en -tijd. De kosten bedragen tien gulden per persoon p fa* tffmt S%' 4, O-, «8 j.yi „Voor hetzelfde geld waren de herten helemaal niet komen opdagen."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13