'De Kamer is een huisarts' Leusder Krant de schijnwerper Jubileum met een zorgelijk randje Nieuws uit de verenigingen Koffieconcert ,fJCursus Najaarsactie Solidariteitswinkel Ouderenbeleid Kledingbeurs Puzzeltocht Ontmoetingspunt Een respectabele oude dame van 150 jaar komt naar u toe: 'Informatiecircus' Nieuws uit de verenigingen Culdoto Ledenvergadering 'De Loupe' Grote clubactie Gospelavond Woensdag 30 september 1992 Pagina 5 .EUSDEN - In de aula van de nuziekschool aan de Eiken- aan staat zondag 4 oktober ■en koffieconcert op het pro- 'oc rramma. dat verzorgd zal wor- k jen door de Amersfoorters >as-bariton zanger Bas Rain es daar en zijn vaste begeleider ilartin Lorijn (piano) Het duo rdj'renët werken van Dvorak en l'aughan Williams. De entree bedraagt 8,75; ouders van kortingkaarten jetalen 6,25, inclusief een topje koffie. De kaartverkoop start de dag van het concert om Y( 11.15 uur. Het optreden begint 12.00 uur. AMERSFOORT - De Kamer an Koophandel houdt maan- iag 5 en 12 oktober een cursus Opdrachtverwerving voor dienstverlenende bedrijven' Je cursus wordt in samenwer- ang met het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf opge let Plaats van handeling is het jebouw van de Kamer, Sta tionsplein 28 in Amersfoort. De kosten bedragen 495,- per lersoon. Voor meer informatie ;unnen belangstellenden bel- or en met de afdeling Handels- doorlichting van de Kamer, de leer Kroon of mevrouw Van Ier Schans, telefoon: 612964 .EUSDEN - In het kader van ie najaarsactie 'Ontdek La- ïjns-Amerika opnieuw' van de .eusdense Solidariteitswinkel komt maandag 13 oktober een laitiaanse koffieboer in de tinkel op bezoek. De bezoeker is in eigen land teler van koffie, die onder de naam 'Max Have- aar op de markt wordt ge- iracht. Het gaat daarbij om ren die een 'goede' prijs lor hun produkten ontvan- ioei ■vooi I ;en In de week van 10 tot 16 ok- öber worden in de Solidari- eitswinkel produkten uit La- jjns-Amerika in het zonnetje gezet Een en ander vindt I plaats in de Solidanteitswin- L tel in het Jeugdhonk, Hamers- 100. Nota EUSDEN - De Seniorenraad ral volgende week dinsdag (6 oktober) het eerste exemplaar van een nota over gemeentelijk ouderenbeleid officieel aan- ueden aan leden van de ge meenteraad. Deze aanbieding zal plaatsvinden om 19.30 uur n het gemeentehuis, vooraf gaand aan de vergadering van !e commissie welzijn en onder vijs. LEUSDEN - Het Vrouwenont moetingscentrum houdt dins- 6 oktober de inmiddels tra ditioneel geworden kinderkle- dmgbeurs (kleding in de maten tot en met 176). De beurs wordt gehouden in de exposi tieruimte van het gemeente buis, aan de Burgemeéster van der Postlaan 2 (achterzijde ge meentehuis). De beurs begint om 9 00 uur en duurt tot 11 00 uur. Ingeleverd kunnen worden gewone kleding en sportkle- Niet ingenomen worden schoenen, ondergoed, pyama's en sokken. De ingeleverde kle ding dient heel, schoon en re cent gewassen te zijn Labels zijn onder meer ver- cnjgbaar op de adressen: Tiendvrij 12, Kuperssingel 204, Bolderikhof 13, Beemden 6, Bruinhorst 15, Lamoen 19, Diakenhove 23, Valkenhoeve 15, Grienden 3 en Louise de Colignylaan 6. De kleding wordt op vrijdag - oktober van 13 00 - 15.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur) Ogenomen. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. van de op brengst is 80% voor de eige naar en 20% voor het VOC. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Annet Tiggelman, telefoon 951702 of Trees Meurs, tele foon 940413 ACHTERVELD - De auto-, motor- en bromfietsclub Ach terveld houdt zondag 4 oktober puzzelnt. De rit is onge veer 35 kilometer lang. Inschrijven voor deelname is mogelijk vanaf 13.30 uur in ca- 'd-restaurant De Roskam aan de Hessenweg 212 m Achter- 'tolofr»r>r> 9991 Dc Kamer is het ont moetingspunt van en voor het bedrijfsleven en het be hartigt de economische belangen van het bedrijfs leven in de regio (Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Lcusden, Rens- woude. Soest en Wouden berg). De Kamer ziet die belangenbehartigen uit eenvallen in vijf onderde len: 1. adviesfunctie: het op verzoek of eigen initiatief adviseren van diverse overheden namens het gc- zamelijkebedrijfsleven (werkgevers en werkne mers); 2. voorlichting: het zowel collectief als individueel informeren en adviseren van ondernemingen om trent ontwikkelingen die de bedrijfsvoering beïn vloeden; 3. wettelijke taak: het uit voeren van een aantal voor het bedrijfsleven van be lang zijnde wetten (waar onder het handelsregister) en het geven van voorlich ting daarover; 4. stimulering van regio nale economie: via project gerichte activiteiten tesa- men met anderen impulsen geven aan de economische ontwikkeling; 5. informatiefunctie: het verwerken en bewerken van gegevens tot produk ten waar het bedrijfsleven behoefte aan heeft (bij voorbeeld 'direct mai ling). bron: Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Eemland LEUSDEN - De Kamer van Koophandel in Eemland be staat 150 jaar. Ter ere van dat jubileum organiseert zij de ko mende twee maanden een zestal manifestaties in dc re gio. Dc Kamer wil laten zien dat zij meer in huis heeft dan alleen het Handelsregister. „Naast het uitvoeren van deze wettelijke regels hebben wij nog een informatieve taak. We voorzien de bedrijven van al lerlei informatie, geven cur sussen en kunnen ze helpen bij internationale handel. Op de derde plaats doen we aan be leidsadvisering en stimule ring," aldus secretaris Ton Voortman. „We zijn de spreekbuis van het regionale bedrijfsleven. We maken hun wensen kenbaar aan de lokale overheid, of bij de Provincie en soms ook bij de landelijke overheid. Vooral deze 'andere' taken van de Ka mer willen wij tijdens de ma nifestaties samen met andere organisaties laten zien Ton Voortman is secretaris bij de Kamer van Koophandel. Hij heeft het midden- en kleinbe drijf in zijn portefeuille Het secretariaat kan gezien wor den als de directie van de Ka mer De feestelijkheden rond het 150 jarig bestaan van de Eem- landse Kamer van Koophandel hebben in juni plaatsgevonden en het is nu tijd de zaken regio naal aan te pakken. De Kamer wil zich presenteren aan alle ondernemers in Eemland, om dat zij nog teveel en te vaak wordt omschreven als het in stituut waar elke ondernemer zich inschrijft in het handels register Secretaris Ton Voortman: „Die registrerende taak kent iedereen. Van dat imago willen we af We hebben er taken bij gekregen: de belangen beharti gen van de ondernemrs We willen de vele gezichte van de Kamer laten zien." Stoffig imago Op de uitnodiging van Ka mer staan dan ook heel toepas selijk een drietal maskers afge beeld. Ze kunnen losgemaakt worden en met een elastiekje daadwerkelijk worden ge bruikt. Van het stoffige imago van de klerk met het potlood achter zijn oor (één van de maskers) wil de Kamer van Koophandel graag van verlost worden. Vandaar dat de Ka mer op lokatie aan de onderne mers wil laten zien wat zij nog meer in huis heeft. De Kamer groeit richting de doelgroep steeds meer uit als een infor matie- en adviescentrum, de vraagbaak voor ondernemers en starters. Voortman: „U moet ons zien als een spin in het web De Ka mer van Koophandel vervult op regionaal niveau de spil in het netwerk Wij zijn het aan spreekpunt voor het bedrijfsle ven voor allerlei uiteenlopende zaken. Soms kunnen wij daar zelf een antwoord op geven Op andere terreinen kunnen wij door verwijzen. We zijn eigen lijk de huisarts, die bij gecom pliceerde gevallen naar een specialist doorverwijst. We hebben binnen ons ge bouw in Amersfoort ook een aantal spreekuren. Sinds een paar maanden heeft de advo catuur bij ons een spreekuur Er blijkt grote behoefte aan te zijn, want het loopt storm. Blijkbaar zijn er nog al wat drempels voor het inschakelen van een specialist Daarnaast houdt het KNOV-advies bij ons spreekuur en is het IMK (instituut voor midden- en kleinbedrijf in ons pand ge huisvest. „De Kamer van Koophandel is breed georiënteerd. Daarbij is het eerste contact belangrijk. Vaak kan het daarmee worden afgehandeld. Moet er dieper gegraven worden dat is daar specialisme voor nodig. En waar vind je als ondernemer de juiste specialist. Daar kunnen wij voor zorgen Wat betreft export kan de Kamer de onder nemer zelf heel ver op weg hel pen, daarvoor hebben wij de specialisten in huis.' Doelgroep Voortman. „Daarom zijn de manifestaties zo uniek Niet alleen omdat wij naar de on dernemers toekomen, maar ook omdat er zoveel specialis ten op de avonden aanwezig zullen zijn. Men kan met spe cifieke vragen of problemen geholpen worden De primaire doelgroep voor deze avonden Ton Voortman, secretaris van regionale bedrijfsleven." (foto de Kamer van Koophandel, op een bedrijventerrein in Lensden Hans Verhorst) „We zijn de spreekbuis van het Onder het mom 'ontdek de vele gezichten van de Kamer van Koophandel' komt de Eemlandse afde ling van de Kamer naar de ondernemers toe. Want volgens de Kamer kan zij veel meer voor de (starten de) ondernemers doen dan menigeen denkt. 'Meer en meer ontpopt zij zich als adviseur en belangenbe hartiger van het bedrijfsle ven in Eemland'. Ook is de Kamer steeds beter in staat ondernemers met andere specialisten in contact te brengen. Het werk van de kamer blijft niet beperkt tot het bijhouden van het handelsregister. De gemeente Leusden valt de eer toe de eerste te zijn die het 'informatiecir cus' mag ontvangen. Naast de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eem land zal de gemeente Leus den, de Bedrijvcnkring Leusden en de plaatselijke winkeliersvereniging, de afdeling Leusden van het KNOV, acte de presence geven. Verder presenteren zich de volgende advies- en be langenorganisaties: de ad vocatuur. het notariaat, het Arbeidsbureau Oost- Utrecht, het Innovatie centrum. het Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf, het KNOV (Konink lijk Nederlands Ondernc- mersverbond), het NCO (Nederlands Christelijk Ondernemersverbond), het NCW (Nederlands Christelijk Werkgevers verbond), het VNO (Ver hond van Nederlandse On dernemingen), het Euro Info Centrum en dc Stich ting Kleinnood. Na Leusden is Wouden- berg/Renswoude op dins dag 13 oktober aan de beurt. De locatie is hotel Schimmel in Daarna komt het 'circus' op dins dag 27 oktober in 't Haan tje in Bunschoten; op 3 no vember in hotel De Witte Bergen voor de gemeentes Baarn en Eemnes; op 10 november in dc Soester- duinen in Soest en de re gionale manifestatie wordt afgesloten op dinsdag 17 november in De Eenhoorn in Amersfoort. Alle avon den beginnen om 19.30 uur en iedereen is welkom. zijn de 13.000 ingeschreven on dernemingen. Maar uiteraard zijn mensen met plannen - startende ondernemers - Ook van harte welkom. Wij stimu leren en geven voorlichting aan deze starters. Verder organise ren wij starters-orièntatiemid- dag en cursussen voor starters. De campagne van de overheid ('Onderneem 't maar') draag daar ook toe bij." Hij noemt het verder opmer kelijk en plezierig dat de on dernemers op plaatselijk ni veau hun steentje bijdragen aan de manifestaties. „De plaatselijke middenstand en bednjvenkring doen met ons mee. Ook de gemeenten nemen actief deel. Dat kan ook bijna niet anders, want als onderne mer heb je regelmatig met de gemeente te maken Ik denk hierbij aan informatie over be drijventerreinen, winkelcen tra, vergunningen, hinderwet en bijvoorbeeld bedrijfsafval. Natuurlijk zal de Kamer van Koophandel tijdens dc mani festaties aandacht schenken aan de tvpsich plaatselijke si tuatie. Voortman ten slotte samen vattend „De Kamer van Koophandel roept een beeld op van een instituut dat braaf re- gristreert. Wij willen duidelijk maken dat we veel meer kun nen betekenen voor een onder nemer als adviseur, als belan genbehartiger Tijdens de ma nifestaties zal het 150 jarig be staan niet worden vergeten. Het moeten gezellige avonden worden en een ontmoetings plaats voor onze achterban. Wij hopen dat heel veel bedrij ven komen kijken Nuttig en toch gezellig; informatief en toch informeel Frits Schoenmaker ACHTERVELD - De jeugd van de Toneelvereniging CULDOTO brengt dit jaar het stuk 'Lonnie Lou laat zich niet pakken' op de planken. De uitvoering wordt gehou den op zondag 11 oktober a.s. om 15.00 uur in 'Ons Gebouw', Hessenweg 214 te Achterveld Entreeprijs: 5,00. Kinderen t/m 14 jaar betalen 2,50." Het toneelstuk speelt zich af op een camping waar Lonnie Lou, een popsterretje, eens een keer rustig vakantie wil houden. Daarom stelt ze zich op de camping voor als 'Loes'. Ze wordt echter toch herkend door vier meisjes die ook op de camping staan en ze sluiten vriendschap. Al spoedig ver schijnen twee verslaggevers van een krant op het toneel. Zij hebben gehoord dat Lon nie Lou op de camping is on dergedoken en hebben als op dracht haar mee te nemen naar Amerika voor een optre den. Samen met haar nieuwe vriendinnen en de andere cam- pinggasten bedenken ze een plan om de twee boeven om de tuin te leiden. LEUSDEN - De Leusdense vereniging van postzegelver zamelaars 'De Loupe' houdt maandag 5 oktober de algeme ne ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldse- weg en begint om 19.30 uur Na afloop van de vergadering (om ca. 20.15 uur) wordt een veiling gehouden Tevens is er een dia-presentatie en een verlo ting. De tweede bijeenkomst van de jeugd (de Mini-loupe) wordt gehouden op zaterdag 10 okto ber in De Til De aanvang daar van is 13.30 uur (zaal open om 13.00 uur). ACHTERVELD - Donderdag 8 oktober gaat de huis-aan-huis verkoop van de loten van de grote clubactie van start In Achterveld komen de jeugdle den van de tennisvereniging 'De Eemelaar' en voetbalver eniging Achterveld bij de men sen aan de deur om de loten te verkopen De beide verenigin gen roepen de lotenkopers op om de eigen jeugd te steunen met dit innitiatief. Zelf maken de deelnemers kans op een hoofdprijs van 100.000,= (belastingvrij). Verder zijn er vele honderden grote en min der grote prijzen te verdienen. Van ieder verkocht lot krijgt de vereniging een flink deel, zodat ook de jeugdafdelingen van beide verenigingen er wel bij varen LEUSDEN - Vrijdagavond 2 oktober treedt de religieuze muziekgroep Antifoon op in de Koningshof, Hamersveld- seweg 95 te Leusden. De groep brengt een programma onder de titel 'Niet te geloven'. De avond begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. De muziekgroep 'Antifoon' is actief sinds 1977. De naam be tekent letterlijk 'Tegenge luid'. Deze betekenis is bepa lend voor de muziek die Anti foon brengt. De groep wil in zang en muziek een positief geluid laten horen over God. Op de gospelavond presen teert de Evangelisatiecommis sie van de gereformeerde kerk (Vrijg.) zich ook met al haar activiteiten. In de hal van het kerkgebouw is een informa tiemarkt ingericht. Meer in formatie bij A.S. van Ginkel, tel. 033-940152 Speel-o-theek Hamertje tik viert vijf jarig bestaan LEUSDEN- Op zaterdag 3 oktober viert de speel-o- theek Hamertje-tik het vijfjarig bestaan. Een clown is besteld en alle in geschreven kinderen zijn tussen 10 en 12 uur. wel kom om te komen feestvie ren De jarige speel-o- theek kan honderden gas ten verwachten. Ruim 200 kinderen tussen de 0 en 8 jaar staan momenteel inge schreven. In de afgelopen vijf jaren werden nog eens honderden kinderen uitge schreven. Ook zij zijn wel kom met broertjes, zusjes, ouders en vriendjes. Zodra de achtste ver jaardag gevierd is, zijn kinderen te oud voor de speel-o-theek. Een uit schrijving betekent mazzel voor iemand van de wachtlijst. Op deze lijst staan enige tientallen na men van gezinnen die voor f 28,- per jaar, graag lid willen worden. Hoewel de doelgroep tussen de 0 en 8 jaar oud is. zijn de meeste kinderen tussen de 2 en 6 jaar oud. De leeftijd waar in zij door veel ontdekken, uitproberen en naspelen, de vaardigheden ontwik kelen waarop zij hun leven lang voortborduren Daar bij passend of daartoe uit dagend speelgoed is daar bij onontbeerlijk Vijf jaar geleden startte het werk van de speel-o- theek in Leusden. De bedoeling is en was ou ders onafhankelijke prak tisch pedagogische infor matie te geven over spelen en speelgoed Informatie waarmee ouders zelf hun keuze kunnen bepalen. Met als uitgangspunt dat spelen hoort bij het na tuurlijk gedrag van een kind en dat speelgoed daarbij een noodzakelijk middel kan zijn. Goed speelgoed stimuleert het spel en daarmee de ont wikkeling van een kind In de overdaad van een speelgoedwinkel is het voor ouders vaak' moeilijk óm te komen tot een ver antwoorde keuze. Boven dien'leven veel vragen over de mogelijkheden van zoon of dochter, het speelgoed en de begeleiding Hoe zie je of een kind ergens aan toe is, hoe voorkom je mis kopen, wat kun je wanneer doen om het spelen leuk, boeiend en inspirerend te houden9 Op deze en nog veel meer vragen proberen de vrijwilligers een ant woord te vinden De meeste vrijwilligers zijn zelf moeder (vaders zijn welkom maar ontbre ken) en hebben een aantal cursussen op het gebied van spel- en speelgoed ge volgd. Bovendien worden zij mede door de landelijke stichting 'Spel-en Opvoe dingsvoorlichting' bege leid. Het aanwezige speel goed voldoet aan de voor waarden die daaraan ge steld zijn Zoals veiligheid en duurzaamheid maar veel belangrijker nog de gebru iksm ogel ijkh eden die passen bij interesses. los van trends en rages Door ouders in de gelegen heid te stellen dit speel goed te lenen, kunnen zij thuis bekijken of het aan slaat of het uitproberen. Door de korte leen tijd is er geen sprake van lenen in plaats van kopen maar veel meer van een zorgvuldig omgaan met verschillende mogelijkheden. De speel-o-theek heeft geen enkel commercieel doel of belang en werkt uitslui tend ten dienste van het welzijn van kinderen- Een werkwijze waaraan aezien de belangstelling veel behoefte was en is. Landelijk worden speel- o-theken in toenemende mate als basisvoorziening gezien, die een vaste plaats hebben gekregen binnen het gemeentelijke sociaal- culturele beleid. In Amersfoort bijvoorbeeld zijn op initiatief van de ge meente en voorzien van een startsubsidie, in de af gelopen jaren speel-o-the- ken gekomen in alle wij ken In Leusden is de over heidszorg, bijvoorbeeld m vergelijking met de biblio theek waarbij kinderen uit dezelfde leeftijdscategro- rie staan ingeschreven, veel bescheidener. De financiële problemen hebben tot nu toe geen in vloed gehad op de werk wijze De vrijwilligers ho pen dat na de verhuizing naar de nieuwe ruimte, meer mogelijk zal zijn. Si- mone de Vries, voorzitter van de stichting:We den ken in de grote vakantie van het volgend jaar te kunnen verhuizen naar de ruimte waarin vroeger kleuterschool de Wip Wap zat. Op 11 november ver wachten we de beslissing van de gemeente. Hoewel de hoogte van de huur van die accommodatie nog niet bekend is, kunnen we dan hopelijk over een eigen ruimte beschikken. Slui tingen door exposities van de gemeente of culturele raad en wegens activitei ten van andere clubs die gebruik maken van dezelf de accommodatie, zijn dan verleden tijd Dit kostte ons, behalve veel extra ad ministraties en rondschrij- vens, vooral de contuïni- teit bij veel mensen. Het moet dan hopelijk moge lijk zijn om weer minstens één middag per week open te gaan. Nu draaien we op vrijdagmorgen, woensdag morgen en éénmaal per 14 dagen op zaterdagmorgen. We gaan liever korter en vaker open dan zoals nu hele lange middagen die door vrijwilligers met kin deren nauwelijks vol te houden zijn omdat het al tijd zo druk is „In een eigen ruimte kunnen we veel meer doen. Ideeën hebben we daar voor genoeg. Zoals thema- exposities houden over bij voorbeeld buitenspelen, spelen als je ziek bent of gezelschapsspellen voor verschillende leeftijden. Doelgericht werken voor groepen, bijvoorbeeld voor medewerksters van kin derdagverblijven, peuter zalen of kruiswerk behoort ook tot onze wensen. Be langstellenden genoeg maar waar we steeds weer op stuk lopen is het nodige geld. Marianne de Valck

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5