10 Talentvolle zanger Bas Ramselaar opent derde koffieconcertcyclus Leusder Krant en Het weer in ei Wat frisser WMi De oorwurm L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen 't Trefpunt Sacred Dance Rondje Leusden Woensdag 30 september 1992 van Bach, de grote Mis in c van Mozart en de Mis voor blazen en koor van Stravinsky Ook de Rotterdamse Doelen ken ik van binnen. Er zijn niet veel kerken en schouwburgen meer, die me vreemd zijn. Alle grotere provincieplaatsen heb ik zo langzamerhand bezon gen', staat hij zichzelf even toe Bij doorvragen blijkt, dat hij bovendien steeds vaker buitenlandse reizen maaktj Onder meer naar San Antonio: in de Verenigde Staten, ver schillende steden in België en Duitsland, waar volgens hem (koor)zang op niveau wordt bedreven en beloond. Een im- presario helpt hem daarbij Er zit lijn in zijn oratoriumzan- gervaring: 'De ontwikkeling van het zingen met uitsluitend kleine barokensemblés naar ook je dragende grote klas sieke symfonie-orkesten ach ter je. zoals in Düsseldorf, b stap voor stap gegaan. Na het waagstuk met het Requiem van Verdi ben ik toe aan het Elias oratorium van Mendels sohn en het Deutsches Re quiem van Brahms', wijst hij naar op de lessenaar klaar staande partituren. Wederom doet hij Bach niet tekort 'Maar in 1993 ga ik onder lei ding van de Oostenrijkse diri gent Kurt Equiluz in de grote Nederlandse steden afwisse lend de Christus- en baspartij uit de Johannes Passion zin gen. BELONING Dat de inmiddels financieel onafhankelijke zanger en koorspecialist niet zonder di ploma mocht blijven, heeft het SNK, de voornaamste Ne derlandse koororganisatie, dit jaar op unieke wijze geregeld Het SNK wilde hem naast Bruno Gerritsen als zangpeda goog aanstellen voor de stem en koorvorming. Hij deed daarvoor een alternatief exa men bij een kwaliteitscontro leur van het Ministerie vaa Onderwijs en Wetenschappen. 'Die koorspecialist heeft me zolang theoretisch en vocaal uitgemolken, dat hij in mij een bevoegde zangpedagoog ging zien.' Evenzo overkwam de zanger het gevoel van 'ein delijk gerechtigheid', tocc hem in een concertserie in Nij megen een avondvullend lie derenrecital met pianist Jaa Mulder werd aangeboden Hoewel er voor zeer weinig zangers brood in liederen zit beoefent hij die kleinkunst zeer graag. 'Maar 1993 doe il daar de Dichterliebe vac Schumann en de cyclus van stadgenoot Wim Franken Maar eerder, op 14 november aanstaande, laat ik ter gele genheid van Franken's 70ste verjaardag zijn cyclus horea in de Sint Aegtenkapel', vult hij aan. Waarom zou Bas Ram selaar niet de aangewezen zan ger zijn om de derde serie kof fieconcerten in de Muziek school op zondag 4 oktober om 12.00 uur kleurrijk en sfeervol te openen? Tien Bijbelse liede ren van Dvorak en negen Reis liederen van Vaughan Wil liams, een bescheiden uur dt vruchten van een kwart eeuw niet te ontkennen passie voor solozang. Pagina6 bevorderen, is vele malen groter. Aan de 'tang' op het ach terlijf kunnen we zien of de oorworm een mannetje of een wijfje is. De tang van het mannetje is sterk gebogen terwijl die van het wijfje bijna recht is. Die tang dient alleen maar om ontzag in te boezemen. Raakt men een oorworm aan dan buigt het diertje het achterlijf over de rug en steekt de tang op een dreigende manier om hoog. In deze houding lijkt het wel wat op een miniatuurschorpioen, maar hij is niet giftig en hij kan er zelfs niet mee steken. In het late najaar vindt de paring plaats. Het wijfje graaft zich in en legt de ei tjes op een hoopje. Samen met de eieren overwintert ze in het holletje. De eie ren worden zorgvuldig be waakt en als ze verstrooid raken gaat ze die allemaal weer verzamelen. Het hol letje wordt, evenals de eie ren, vrijgehouden van schimmels, de grote vijand van overwinte rende insekten en hun eie ren. Als in het vroege voorjaar de larven uit de eieren kruipen lijken ze al dade lijk op een volwassen in- sekt, alleen kleiner en lichter van kleur. Ze heb ben nog geen vleugels en een rechte tang. Tegen het einde van de zomer, na een aantal vervellingen, zijn de larven volwassen. G. van Leeuwen OOiVWÜI^PI LEUSDEN - Het gcmeentedia- konaat van de Dorpskerk in Leusden-Zuid houdt woens dag 7 oktober de jaarlijkse na- jaarsbeurs, die van 14.00 uur tot 16.30 uur zal worden ge houden in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg (naast de Dorpskerk). Kwalitatief goede en draag bare kleding kan maandag 5 oktober (tussen 19 00 uur en 20.00 uur) en dinsdag 6 oktober (tussen 14.00 uur en 15 00 uur) worden ingeleverd bij 't Tref punt. De opbrengst van de beurs komt ten goede aan het Lilianefonds en de hongerende bevolking van Somalië. Het Lilianefonds is een instelling die gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden probeert te helpen. LELTSDEN - In oktober star ten m De Schuur, aan de Pachter 16, lessen 'Sacred Dance' Het gaat daarbij om kringdansen op klassieke of folkloristische muziek, die zijn ontstaan vanuit inzichten om trent de symboliek van bepaal de dansvormen. De cursus gaat woensdag 7 oktober van start met och tendlessen (van 9 30 uur tot 11 00 uur) en avondlessen (van 20.00 uur tot 21 30 uur). Het gaat om een serie van 10 lessen die onder leiding staan van Marloes van der Spek en Agnes Janmaat. Mensen die met het fenomeen willen kennismaken, kunnen op 7 oktober een intro ductieles volgen (kosten: 15,-.) De cursus kost 150,-. Voor meer informatie kunnen belangstellenden contact op nemen met Marloes van der Spek, telefoon 942020. LEUSDEN - De Culturele Raad houdt zaterdag 3 oktober een culturele fietstocht door Leusden. waarbij diverse inte ressante plekjes in de gemeente zullen worden aangedaan De start is tussen 10.00 uur en 12.00 uur bij De Hakhorst, Waarden 25a De tocht duurt ongeveer twee uur. Deelne mers betalen 2,50 inschrijf geld. De tocht is ook geschikt voor kinderen. Kinderen die niet zelf fietsen mogen gratis mee Bij dubieuze weersomstan digheden kunnen potentiële deelnemers op de dag van de tocht tussen 8.30 uur en 9 30 uur bellen met mevrouw Ver burg (944822) of meneer Polak (941183) over het al of niet doorgaan van het evenement. AMERSFOORT/LEUSDEN - Het spreekt niet vanzelf, dat de Amersfoorter Bas Ram- I selaar de derde serie koffie concerten in de Leusder Mu ziekschool zal openen. De bas- bariton van even in de dertig slaat ondanks zijn bescheiden heid in binnen- en buitenland steeds meer aan. Gelukkig houdt hij genoeg van het lied om 4 oktober maandenlang vrij te hebben gehouden voor een recital met zijn in Leusden wonende pianobegeleider Martin Lorijn. 'Ik ben net terug uit Düssel dorf', steekt de zanger bij de eerste kop koffie meteen van wal. 'Ik heb in de Sankt Maximiliaankerk gezongen, gesteund door een groot or kest en een geschoold koor on der leiding van de duizend poot Merner Lechter' - een in Duitsland bekende kerkmusi cus, bas-bariton, organist en dirigent 'Voor het eerst van mijn leven waagde ik me als solozanger aan het Requiem van Verdi, aan kerkmuziek, waarin je de operacomponist blijft horen. Hoewel ik me nog geen Verdizanger voel, heb ik ervaren dat wel in me te heb ben. Zo'n enorm apparaat ach ter je tilt je op. Je groeit dan in zo'n stuk. Je manier van zin gen wordt dan ook minder in gehouden dan in de bekende oratoria. Ik voel me daar wel bij, het is zo groots. Na elk deel van dat uitbundige Re quiem verwacht je bijna, zoals bij soli en duetten uit opera's, applaus van de zaal,' geniet hij nog na. Maar het seizoen is al eerder voor hem begonnen: 'De vo rige week heb ik voor de Bel gische Radio, de BRT, in 'Het Vooruit' in Gent gewerkt. Ik had de hoofdrol in een concer tante opera - opera zonder to neel - van Telemann. Daar aan viel een liederenrecital in Aalst vast te knopen, waarin de Belgische tenor Ludwig van Gijsegem en ik elkaar af wisselden. Mijn pianobegelei der Martin Lorijn moest daar voor speciaal komen opdra ven. Die paste zich enorm snel aan op een Pleyel vleugel uit 1875 Martin is enorm flexibel. In dat recital heb ik de ook in Leusden te horen Bijbelse Lie deren van Dvorak in het Tsjechisch gezongen Laat er nu een Tsjech in de zaal heb ben gezeten. Hij complimen teerde me na afloop voor mijn uitspraak, waardoor ik in Leusden een zorg minder zal hebben.' En om Bach beslist niet tekort te doen: 'De zondag daarna heb ik niet voor het eerst de bassolo's uit de Can tate 107 gezongen met Hans Linnaerts' Baamse Cantorij. Ik heb het nog nooit zo druk gehad als in dit seizoen', stelt de jonge musicus met een over vele maanden volle agenda. Hoe is deze geslaagde passie ontstaan? OPLEIDING 'Mijn zanglust werd opgewekt door de kerkmuziek. Wat an ders met een vader, die nog al tijd Rooms-Katholieke kerk koren dirigeert. Ik heb vanaf mijn zesde tot aan de conser- vatoriumtijd in zijn koren ge- September heeft ons in de laatste dagen duidelijk verwend. De thermische registers werden in het weekeinde flink opgenge- zet, want de temperatuur steeg tot ruim 25 en zulke dagen zijn in de zomer al een traktatie Helemaal ongewoon zijn zomerse da gen in september niet, maar meestal komen ze voor in de eerste helft. Een bijkomend voordeel was dat de wind een aantal dagen vrijaf genomen had, zodat het heerlijk toeven was buiten de deur. De pressies, inclusief de cy cloon Bonnie, blijven zich roeren op de Atlantische Oceaan, maar hogedruk- gebieden op het Continent zijn de baas. Er heeft zich nu ook een krachtig gebied van hogedruk ontwikkeld boven Scandinavië. Daar door worden depressies ten westen van de Britse Eilanden gehouden. Fronten schuiven wel iets in noordelijke richting op, maar nemen sterk in bete kenis af. Heel anders is de situatie in het zuiden van Europa. Daar stroomden de regenmeters over en ook het Franse rampgebied werd opnieuw door zware neerslag getroffen, evenals het noorden van Italië. In de omgeving van Genua kwam maandagochtend bijna 150 mm uit de lucht vallen en u moet zich voor- stellen dat er dan 150 liter water op een vierkante meter moet worden ver werkt. Geen wonder dat zware overstromingen het gevolg zijn. Het is opval lend dat de regenval in ons land de laatste weken nau welijks iets voorstelde. Na de kleddernatte start van september heerst er droogte en via een van mijn medewerkers vernam ik dat er in het noorden van Limburg lokaal zelfs wordt gesproeid. Dit alles duidt er op dat de toegang tot het westen van Europa stevig vergrendeld is en zo lang de hoogtestromingen geen ingrijpende verande ring ondergaan, zal het huidige weerbeeld in stand worden gehouden. Giste ren viel het met de zon dui delijk tegen In de voor gaande nacht drong een zwak front naar het noor den op en zorgde voor wat bewolking. Hoewel de temperatuur de komende dagen iets omlaag gaat, zal het aangenaam zijn voor de tijd van het jaar. Door een wat vochtiger lucht- aanvoer, zal de kans op mist in de nacht en vroege ochtend groter worden Aangezien de zon aan kracht verliest, is er in de eerste ochtenduren wat laaghangende bewolking te verwachten. Mogelijk dat een volgend zwak front in de komende avond of nacht voor wat regen kan zorgen, maar veel zal het waarschijnlijk niet te bete kenen hebben. In het weekeinde wordt het iets wisselvalliger. September heeft het zeker niet slecht gedaan, want de gemiddel de etmaaltemperatuur staat op ongeveer 14 .5 gra den en dat is iets boven normaal. Vanaf mei is ie dere maand te warm ge weest en het is de vraag wanneer de bakens wor den verzet. Zoals gisteren gemeld, zijn er voorbeel den genoeg, waarin okto ber rustig doorging met de produktie van mooie da gen. In 1921 bijvoorbeeld kregen we nog 12 dagen met een temperatuur van 20 graden of hoger. De ja ren 1959 en 1969 leverden 10 van zulke toetjes op. Ik weet me nog heel goed te herinneren dat er na de herfst van 1969 de laatste echte Groenlandwinter volgde, met noordenwin den en vrij veel sneeuw. Dat is de laatste keer ge weest dat we met een der gelijke winter te maken hebben gehad. Een zeer hardnekkig fa beltje beweert dat oor wormen in je oren zouden kruipen. Ik heb het zelfs een keer in een encyclope die gelezen. De kans ech ter dat zoiets zal gebeuren is even klein als met elk ander insekt. De reden dat dit onzinnige verhaaltje nog altijd wordt verteld is waarschijnlijk het gevolg van de wat vreemde naam van het diertje. Die naam is evenwel niet zo moeilijk te verklaren. Het lange en beweeglijke achterlijf van het insekt doet wel iets aan een worm denken en de tang- vormige uitsteeksels, vooral die van het manne tje, doen denken aan een oor, een handvat van bij voorbeeld een kan. Het is dus een worm met een handgreep, een oor; een oorworm. Het heeft dus niets met een menselijk oor te maken, laat staan dat ze er in zouden krui pen. Zoals reeds in het voor gaande is opgemerkt, is een oorworm geen worm maar een insekt. Ze zijn licht- tot donkerbruin van kleur en hebben een legnte van 14 tot 23 mm met de tongvormige aan hangsels meegerekend. De volwassen oorwormen kunnen ook vliegen, al zullen we dat zelden te zien krijgen. Ze vliegen niet vaak en dan nog al leen 's nachts. Onder de korte, leerachtige voor vleugels verborgen zitten de halfcirkelvormige, Ondertussen had de Amers- foorter, die zijn studie zelf wilde bekostigen, al die jaren 'geschnabbeld'. Een beetje bij het Amersfoorts Kamerkoor van Jos Leussink, de dirigent met een encyclopedisch reper toire-overzicht. Hij verdiepte zich daar vanaf zijn eerste zangles in ensemblezang, kwartet, dubbelkwartet en kamerkoor. 'Ik voelde me als doorzichtige achtervleu gels, kunstig opgevouwen in zowel de dwars- als de lengterichting Overdag verbergen de oorwormen zich op een vochtige, donkere plek, vaak onder stenen, 's Nachts is voor hen de* tijd om op voedsel uit te gaan. wat voor een oorworm niet zo moeilijk te vinden is. Ze eten bijna alles wat eetbaar is, zowel dierlijk als plantaardig; afgeval len vruchten, bloemdelen, schimmels, dode insekten. zongen. Het zingen werd me met de paplepel ingegoten. Mijn eerste zanglessen volgde ik bij Miep Zijlstra. Maar ik heb ook jarenlang pianoles ge had. Voor mij is de pianodo cent Nico Schaefer een betere pedagoog geweest. Beter dan de inmiddels gepensioneerde zangpedagoog Jos Burcksen van het Utrechts Conservato rium. Een vakbekwame man, die mij in het al harde vak zo scherp toesprak, dat het voor mij te hard werd Daarbij kwam mijn moeite met de opleiding als geheel. Je krijgt de eerste jaren zoveel theorie, dat je naar mijn idee te weinig aan je praktische hoofdvak toekomt. Dat zinde me niet, ondanks goede rapporten.' Hij stopte met de conservatorium opleiding, niet met de zangstu die en wat daar verder voor komt kijken. 'Frans Schou ten, een echte koorman, te vens conservatoriumleraar in Alkmaar en later Hilversum, bleek de juiste zangpedagoog en begeleider voor me te zijn.' Bas Ramselaar reisde tot 1990 ruim vijf jaar lang naar zijn huisadressen om een complete privé-opleiding te ontvangen- 'Bij hem leerde ik ook alle ba sisvakken erbij Zou die van zijn hoofdvak en aanleg uit gaande opleiding ooit erkend? Bas Romselaar (zittend) en Martin Lorijn. (Foto: Paul de Smalen) der te duiken. Ook dat koor van wereldniveau let, evenals een topvoetbalteam, op het spel met de knikkers. Veel di rigenten van naam en met sterk verschillende zang-affi niteit wisselen elkaar zo snel af, dat dat niet in het belang was van mijn op solozang ge richte opleiding. Daarom noem ik graag de dirigent, die me een Bachsolo toevertrouw de: Michel Corboz.' Bas Ramselaar schnabbelde niet alleen bij nationaal en in ternationaal bekende kamer koren met wereldlijke en geestelijke repertoires. Na tuurlijk werkte de vroegste invloed van de kerkmuziek, het op een aangename manier uitdragen van een christelijke houding, ook door. 'Zo'n 10 jaar geleden kwam ik via Wouter van de Braak in con tact met de Rotterdammer Ba rend Schuurman, die geregeld in de Grote of Sint Laurens- kerk uitvoeringen leidt. Ik kreeg de kans om in zo'n gi gantische kathedraal solo te zingen. Het balletje is sinds dien gaan rollen. In de kathe draal heb ik bijvoorbeeld so lo's gezongen uit de Matthaus bladluizen, larven en rup sen. Omdat ze wel eens snoepen van onze aard beien of de bloemblaadjes van de dahlia's, worden ze wel tot de schadelijke in sekten gerekend. Maar hun nuttig aandeel als opruimers in de natuur, waardoor ze de kringloop Amersfoortse Cantorij op. In de Amsterdamse Augustinus Cantorij van Frans Schouten zong hij, evenals bij het Colle gium Musicum van de Neder landse Bachvereniging van de barokspecialist Gustav Leon- hardt, ook de solopartijen. Bas Ramselaar is sinds 1984 voor de radio te horen. Als eer ste mijlpaal beschouwt hij evenwel een andere gebeurtenis in het genoemde jaar: 'Toen vroeg het Nederlands Kamerkoor me in te vallen bij een plaatopname van kerst- muziek van Nederlandse com ponisten uit de 19de en 20ste eeuw, zoals van Julius Rönt gen, Hendrik Andriessen, Herman Strategier en Daan Manneke.' Hij wilde geregeld (als remplagant) invallen, wat lukte na weer een geslaagde auditie. Maar op het polsen naar een vaste koorbaan ging hij nog niet in: 'Frans Schou ten was de positief remmende factor. Hij beschermde me te gen de beroepswereld. Tegen het gevaar om het groeiproces, wat ik juist doormaakte, stil te zetten door in het koor on een vis in het water', licht de zanger toe. Ook slaagde hij voor een auditie bij het Groot Omroepkoor van de NOS. Hij richtte samen met Wouter van de Braak, dirigent en counter- tenor - manlijke alt -de

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6