Leusder Krant. Agenda M I Thema-middagen De Verduintuin Vrouwen in de Bijstand Vrouwen in de techniek Gelezen in de media.. Samenwerking Leeskring Europa Uniek Pagina 7 Kopij inleveren bij Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, 3833 WD Leusden. (tel. 94 57 35). LEUSDEN - Mevrouw M.J.S.C. Tij mensen-Van der Kamp is dierenarts in hart en nieren. Heel bijzonder is dat niet. Wèl bijzonder is dat ze één van de eerste vrou wen was in dit beroep toen ze ermee startte, ruim 20 jaar geleden. Nu is ze één van de ruim 600 vrou wen die dit be roep uitoefent in ons land. Er zijn naar schatting 3.100 mannelijke dierenartsen in Nederland. Mevrouw Tijmensen houdt praktijk aan de Land weg. NCVB LEUSDEN-CENTRUM Het bestuur van het gewest Utrecht organiseert drie bij zondere dagen in oktober. Alle NCVB-leden en belang stellenden zijn dan van harte welkom. 6 oktober ontmoetingsdag' Stof tot nadenken-elkaar ont moeten. Medewerkenden: Ria Kok en Hennie Sohl van IK- VOS; Textielwerkplaats SARI uit Epe; Wereldwinkel Woudenberg. Inleiding over de noodzaak van ontwikkelingssamen werking, wat komt er kijken voor ons huishoudtextiel in de winkel ligt7 Diaserie en mode show, verkoop van "Eerlijke textiel" (zie artikel in 'Haar lijn' van 29 april 1992). We ont moeten elkaar in "de Mag neet", Julianalaan 44, Bilt- hoven (5 min. van station). Tijd- 10-15 uur, kosten 6,-, lunchpakket meenemen. Opgave door storting op giro 52 53 573 van penn. NCVB, ge west Utrecht te Woudenberg Na 30 september eerst bellen met Wil Batelaan, tel. 03498- 2243. Er is kinderoppas a 3,- per kind, graag melden voor 30 september. 15 oktober workshop, op reis met een oud verhaal: - wie van oude verhalen (my then en sprookjes) houdt - wie het leuk vindt om zelf verhalen te (gaan) schrijven - wie het spannend vindt om verhalen aan anderen te ver tellen - wie het inspirerend vindt om samen met andere vrou wen op een kreatieve manier te werken - wie gewoon nieuwsgierig is of zin heeft in iets anders Zij allen zijn welkom bij "De terugkeer van de bloemen". Jacqueline de Valk, actrice- /regisseuse/schrijfster leert u uw kreativiteit spelenderwijs ontdekken en ontwikkelen door het werken met vertel- len-theater-schilderen-schrij- ven-vertellen. In Kontakt der Kontinenten, Amersfoortsestraat 20, Soes- terberg wordt een 'kleine reis' gemaakt, geleid door de wijs heden van Aboriginals uit Au stralië Advies: draag makke lijke kleding. Kosten 15,- p.p. koffie, lunch en warme maaltijd inbegrepen. Opgave door storting op giro 52 53 573 van penn. NCVB, gewest Utrecht te Woudenberg. In lichtingen tel. 03498-2243. 31 oktober themamorgen van 10-13 uur in "de Magneet", Ju lianalaan 44, Bilthoven. Kos ten 6,-. Psychologe Aleid Schilder spreekt over gods- dienst-opvoeding-vrouw-sex- ualiteit-angst-schuld- identi teit-hulpverlening. Opgave door storting op giro 52 53 573 van penn. NCVB, gewest Utrecht te Woudenberg. In lichtingen tel. 03498-2243 Ze is met misselijk, die Corri Verduin En wat ze als wethou der op emancipatiegebied heeft gepresteerd, is om de dooie dood ook niet misselijk En toch mis ik wat! Als zij ooit zou stoppen met wet houden, zag ik graag nog iets aan haar met geringe lijst van wapenfeiten toegevoegd. Geen Verduin- plein, geen Verduinlaan. zelfs geen Verduinsteegje Maar wel heel graag een Verduintuin Waarom moet die Verduin tuin er komenDat ik die zo graag wil heeft alles te maken met emoties. Geen cultuur kent zoveel opgekropte vrouwene moties als onze westerse. Vrou wen in met-westerse samenle vingen gaan daar beslist heel anders mee om. Ze juichen, jammeren, joelen en janken. Bij verdriet en bij vreugde. Hoe groter de groep, hoe heftiger de emoties Goed moet dat zijn' Westerse mannen komen er wat betreft het uiten van hun emoties bekaaider af Maar ze zijn niet zo slecht af als hun westerse medemensen van de andere sexe. Immers, is niet elke emotie geoorloofd na een voetbalgoal? Omhelzen, schreeuwen, schelden? Het zijn vooral de vrouwen, die het bij ons binnen houden. Ga het maar eens bij jezelf na! Ooit van woede ontploft bij de zoveelste natte wc-bril? Ooit je vriend besprongen na een ge wonnen partij tennis7 Ooit ge jankt om uitverkochte aanbie dingen'7 Ooit eens keihard iets met peren vervloekt? Nee toch zeker! Zo zijn vrouwen niet. Het wordt dus de hoogste tijd om de weggestopte emoties eens lekker de ruimte te geven. DdArom moet die Verduin tuin er komen. Een lusthof, een pleisterplaats, een toevluchts oord voor alle Leusdense vrou wen Veel is er met voor nodig. Een klem stukje groen nét bui ten de bebouwde kom vanwege mogelijke geluidsoverlast. De Verduintuin met daarin ten minste: Een klaaghaag, een jankbank, een vloekhoek en een streelprieel Daar kunnen de vrouwen dan naar hartelust zeuren, huilen, schelden en aaien Wat een opluchting zal die tuin brengen! Doktoren, advocaten en zielekmjpers zullen hun inkomsten snel zien dalen Zo'n tuin zal leiden tot niet geringe bezuinigingen in de al of niet geestelijke gezond heidszorg. Die Verduintuin! Die levert z'n geld dubbel en dwars op. Iets voor m de werktas van Com? Marjolijn van Gelder Al ruim drie jaar timmeren we als werkgroep 'Vrouwen in de Bijstand' aan de weg. Als werkgroep proberen we de achterstandspositie van vrou wen in de bijstand te vermin deren door het zichtbaar ma ken van de knelpunten. Dit hebben wc gedaan door: Con tact te zoeken met andere bij standsvrouwen door middel van aankondigingen in huis- aan-huisbladen, affiches, Leusden Nu, de Kabelkrant. We hebben open avonden en koffie-ochtcnden georgani seerd. Op de open avonden hebben we gasten ontvangen als Kees Hoogendoorn, direc teur van de sociale dienst in Leusden, contactpersoon pro vinciaal overleg VIB en de Vrouw- en Werkwinkel, die informatie gaf over cursussen. We hebben gezellige avon den georganiseerd en actuele video-films gezien. We hebben subsidie aange vraagd en gekregen. We hebben een afgevaardig de in de Vrouwenraad. We hebben één keer per twee maanden overleg met de ge meente. We volgden cursussen en deelden deze kennis door mid del van uittreksels en versla gen. We bezochten kerkendagen en volgden lezingen. We hebben een rondzend- map met actuele informatie. We volgden en bezochten commissievergaderingen en wanneer nodig hielden we toe spraken. We hebben weekeinden bij gewoond (bijvoorbeeld over sociale vernieuwing) We hebben eens per half jaar een gesprek met de gezamenlij ke diaconieën en charitas. Eén keer per maand verzorg de iemand een stuk voor de ru briek 'Haarlijn' van de Leusder Krant, één keer per maand was er een vergadering van de VIB. De gemeente is blij met de informatie van de werkgroep en wanneer nodig of haalbaar maakt zij aanpassingen. Zo is er een '100 vragen' boekje ont staan, dat binnenkort door de gemeente zal worden uitgege ven. Ook bij de bijzondere bij stand is meer ruimte gekomen (de brilnorm is bijvoorbeeld uigesteld). De kwijtschelding belastingen staat altijd op de agenda en de afdeling finan ciën krijgt regelmatig vragen en aanmerkingen vanuit de werkgroep. Van de vrouwen waarmee we zijn begonnen zijn er: twee gaan werken, twee hebben een studie opgepakt, één is als vrij willigster bij het asielzoekers centrum werkzaam. Een ander is zo'n 20 uur kwijt aan ander vrijwilligerswerk. Slechts één is full-time beschikbaar en nu extra belast. Om een beter in zicht te krijgen in de behoeftes van andere bijstandsvrouwen en daar meer op in te kunnen spelen hebben we een enquête opgezet. Binnenkort hopen we meer te weten en natuurlijk hopen we op versterking. We geloven niet in wonderen, maar rekenen er wel op! )atum: Vanaf 28 september, 0 maandagmiddagen Onderwerp: Weerbaarheid trainingen, o.l.v. Sonja Troost 'laats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 (osten: 50,- Datum: Vanaf 1 oktober, 5 londerdagavonden Onderwerp: Sierschrijven, 1 v. Gé Matthijsen 'laats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 vosten: 15,- )atum: 5 oktober, 20 00 uur Onderwerp: Discussiebijee ïkomst over 'Toekomst Vallei- ebied' 'laats: Barneveld "ontact: Jenny Zwart-Bol, 1349 8 - 14 3 2 details: Zie de rubriek 'poli tiek' Saturn: 6 oktober Onderwerp: Kinderkleding )eurs 'laats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Datum: 6 oktober overdag Onderwerp: Noodzaak ont wikkelingssamenwerking 'laats: Bilthoven kontact: Wil Batelaan, 03498 2243 details: Zie rubriek vrou wenorganisaties, NCVB totum: 6 oktober, 20 15 uur Onderwerp: info-avond lees- ïmg 'laats: VOC, Leusden ■°ntact: Mena Perdok, 033 - •46790 Details: Zie rubriek vrou wenorganisaties. VOC Datum: 7 oktober, 9.00 uur Onderwerp: milieuconfere ntie Rio de Janeiro m.m v. de Stichtse Milieufederatie Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Datum: 12 oktober, 19.45 uur Onderwerp: Chiropractie door mevrouw Collins-den hartog uit Barneveld Plaats: Dienstencentrum, Leusden Contact: 033 - 945372 Datum: 13 oktober, 20.15 uur Onderwerp: politiek forum over Europa Plaats: De Korf. Leusden Contact: Zie rubriek vrou-. wenorgamsaties, Vrouwen raad Datum: 15 oktober, overdag Onderwerp: creatieve work shop Plaats: Soesterberg Contact: Wil Batelaan. 03498 - 2243 Details: Zie rubriek vrou wenorganisaties, NCVB Datum: 15 oktober, 14 00 uur Onderwerp: conferentie ef fectieve strategieën Plaats: Utrecht Contact: Johanna Thie- scheffer, 033 - 948374 Details: Zie rubriek 'gelezen Datum: 20 oktober, 20 00 uur Onderwerp: positief ouder worden Plaats: VOC, Leusden Contact: Evelyn Richter, 033 - 946680 Datum: 28 oktober, 20.00 uur Onderwerp: vrouw en stress, o.l.v Nienke Odegard-Miede- ma Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Datum: 31 oktober, 10.00 - 13.00 uur Onderwerp: lezing voor vrouwen over allerlei onder werpen Plaats: Bilthoven Contact: Wil Batelaan, 03498 - 2243 Details: Zie rubriek vrou wenorganisaties, NCVB Datum: 4 november, 9.00 uur Onderwerp: Een nieuwe le vensfase, o.l.v. Hennie Huizer Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Datum: 7 november, 10 00 - 12.00 uur Onderwerp: baby beurs Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Datum: 9 november, 19 45 uur Onderwerp: viering 30-jang bestaan NCVB, afdeling Leus den cabaretprogramma 'Peper munten' Plaats: Dienstencentrum Leusden Contact: 033 - 945372 Datum: Vanaf 12 november. 3 avonden Onderwerp: Training in be- leids- en bestuursvergaderin gen o.l.v. Diny Meys Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 Kosten: 15,- Datum: 17 november, 20.00 uur Onderwerp: Lustrumavond Nederlandse bond voor Plat telandsvrouwen Plaats: VOC, Leusden Contact: Evelyn Richter, 033 - 946680 Datum: 18 november, 20.00 uur Onderwerp: kind en zieken huis Plaats: VOC, Leusden Contact: 033 - 948322 REGIO - De 'Vrouw Werk winkel' regio Oost-Utrecht or ganiseert jaarlijks tweemaal een kennismakingspro gramma voor vrouwen met belangsteling voor technische beroepen Men maakt kennis met. ge reedschap maken, loodgieten, elektronica, lassen en kon- struktie, timmeren, tegelzet- ten, draaien en frezen en elek trotechniek. De kursus start op 29 oktober en duurt 8 weken en bestaat.^ uit 2 dagen praktijk en 1 dag~" theorie en beroepskeuzebege leiding. Voorlichtingsbijeenkomst in de Vrouw Werkwinkel op dinsdag 13 oktober, Bree- straat 59-61, Amersfoort Voor inlichtingen kan men bellen op dinsdagmorgen naar Wil Brethouwer, tel. 033-614737. Vrouwen in de WAO Arbeidsongeschikte vrouwen die weer willen terugkeren op de arbeidsmarkt worden ge holpen door de Vrouw Werkwinkel Dat kan door middel van individuele ad- viesgesprekken of door deel name aan de orientatiekursus voor deze doelgroep. In de kursus wordt een stappenplan gemaakt waarin oriëntatie en werkervaring een plaats krij gen. Het beste resultaat biedt een plan waarin een geleidelijke opbouw zit om terug te keren in een baan op de arbeids markt. De nieuwe kursus gaat in januari 1993 van start. Een tijdige aanmelding is gewenst in verband met het verkrijgen van toestemming van de uit keringsinstantie. .Voor informatie kunt u te recht bij. De Vrouw Werk winkel, Breestraat 59-61, tel. 033-614737. Toekomst Valleigebied Twee jaar geleden is de Vallei<ommissie geïnstal leerd met de opdracht een plan te maken voor de her indeling van het Valleige bied. Nu het "Plan van Aanpak" is gepresen teerd, houdt de agrarische werkgroep een voorlich tingsavond, die maandag 5 oktober wordt gehouden in de Veluwehal in Barne veld. (Aanvang: 20.00 uur) De agrarische werkgroep is samengesteld uit vrou wen van de CPB, NBvP, KPO en Jonge Boerinnen. PROGRAMMA 19.45 uur Ontvangst met koffie. 20.00 uur Opening door mevrouw A. Bos-van Ben- nekom, lid Valleicommis sie. Film: Onze Vallei in beeld" Korte inleidingen door. - de heer ir. W. Klein, in specteur milieuhygiëne en lid Valleicommissie - de heer R. Robbertsen, lid Provinciale Staten en lid Valleicommissie Forum, waarin zitting hebben: - mevrouw A Bos-van Bennekom mevrouw A. Kok- Brandsma - de heer ir. W. Klein - de heerR. Robbertsen Discussieleidster is me vrouw J. van Santen-van Driessen Er kunnen zowel monde linge als schriftelijke vra gen gesteld worden. Vanaf het najaar 1991 werkt de VVD-afdeling Leusden sa men met de afdelingen Soest- /Soesterberg, Bilthoven/de Bilt/Baarn. Deze samenwer king verloopt heel plezierig en is bovendien heel functioneel. De avonden met als thema 'Europa' gehouden in de 'Biltse Hoek' en 't Ros Beijaart' waren een succes. Dit samen organiseren biedt de mogelijkheid om belang rijke inleiders te vragen; er kan dan gerekend worden op een groter publiek dan wan neer een afdeling dit alleen or ganiseert. Als afsluiting van deze "Eu ropa-cyclus" zal dit najaar met de bovengenoemde afde lingen een bezoek gebracht worden aan het Europees Par lement (Brussel). PRESS-bulletin Uitnodiging voor een middag conferentie op 15-10-1992 om 14.00 uur in La Vie, zaal 10/12, Lange Viest raat 351 in Utrecht. Toegangsprijs 60, - voor instellingen en organisa ties en 30, - voor deelne mers uit ongesubsidieerde in stellingen. En wat is het on derwerp? 'Effectieve strate gieën- succes verzekerd'. Een drietal onderwerpen wor den uitgediept met accent op de strategie: 1 Strategieën voor gemeente lijk emancipatiebeleid; 2. Strategieën voor de uitvoe ring van positieve actie be leid. 3 Strategieën voor de integra tie van vrouwenhulpverle ning. Er is een algemene inleiding over strategieën en er worden drie boekjes over strategieën gespresenteerd. Na de pauze zijn er themagroepen over een van de drie onderwerpen. Nadere informatie is te ver krijgen bij de secretaris van de Vrouwenraad Leusden. Jo hanna Thiescheffer, tel 033- 948374 of Press. Utrecht, tel. 030-334280 De Vrouwen Raad houdt voor alle vrouwen (én mannen) in Leusden, die geïnteresseerd zijn in het wel en wee in Eu ropa, een grote Forum-avond met als onderwerp: 'De positie van de vrouwen in Europa 1992' op dinsdag 13 oktober a.s. om 20.15 uur in 'De Korf'. We hebben voor deze avond vier Forum-leden uitgeno digd: mevr. C. Peys, namens het CDA (lid van het Europees Parlement). Mevr. M. Quint- Maagdenberg, namens de PvdA (2e kamerlid met Euro- pese en sociale zaken en eman cipatie als specialisatie). Mevr. M. de Vries, namens de WD, (voorzitter van de Vrou wen in de VVD). Mevr. J.L.A. Boogerd-Kwaak, namens D66 (hoofdbestuurslid D66, voor zitter Regionaalbestuur Ar beidsvoorzieningen in Zee land). Elk Forumlid houdt een korte inleiding met name over haar specialiteit t.a.v. Europa Dit zijn o.a.: Sociale Zaken, Arbeidsvoorzieningen en Emancipatie. Na de inleidin gen is er ruim gelegenheid om vragen te stellen en in discus sie te gaan met de Forumle den. Voorafgaand aan deze avond is een cursus van drie middagen, over aspecten van hetzelfde onderwerp, gehou den. De leiding is in handen van deskundige/tevens cur susleidster mevr. B. van Don gen, vormingsconsulente van een politiek scholingsin stituut. In het voorjaar van 1992 is een aantal vrouwen begonen met het opzetten van een lees kring. Naar aanleiding van deze avonden is afgesproken: leer zaam, maar niet te moeilijk ,,het moet leuk blijven": - om de 6 weken bijelkaar ko men. - verder bleek er behoefte te zijn aan een vaste begeleid ster, bijvoorkeur een deskun dige. Via de literaire salon hebben we mevr. Christine Brack- mann bereid gevonden om als leeskringbegeleidster op te I treden, zij is neerlandica en op de hoogte van wat wij onge veer willen Op 6 oktober zal zij algemene informatie geven over het op zetten van een leeskring, de gene die. graag onder deskun dige leiding aan een leeskring willen deelnemen, kunnen zich dan opgeven De kosten zijn 7,50 per persoon per avond Maar we willen ook die vrou wen die, om wat voor reden dan ook, na haar uiteenzet ting, zonder begeleiding aan een een leeskring deel willen nemen, de gelegenheid geven. Daarom zal er ook een zonder begeleiding starten. Bij beiden zal een kleine bij drage voor de huur van de ruimte worden gevraagd. Ui teraard is de koffie voor eigen rekening. Men kan zich op die avond op geven: informatie avond lees kring op 6 oktober in het VOC aanvang 20.15. Voor inlichtin gen kan men terecht bij Mena Perdok tel. 946790, bij voor keur 's avonds. Op gelijke voet (uitgave van de overheid) De kansen van herintredende vrouwen blijken sterk te ver schillen. Laagopgeleide vrou wen hebben veel meer proble men met het vinden van werk dan vrouwen met een middel baar of hoger opleidingsni veau, zo blijkt uit een onder zoek Herintredende vrouwen vormen geen uniforme groep werkzoekenden Dit vereist een trajectbegeleiding die be gint bij beroepskeuzeoriënta tie en eindigt bij de bemidde ling van een baan: een conclu sie van staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken naar aanleiding van een onderzoek hiernaar Uit dit artikel komt naar vo ren dat gerichte voorlichting, scholing en werkervarings plaatsen hun vruchten afwer pen vooral voor vrouwen met een lage basisopleiding Waarom koos ik voor dit kleinde stukje uit het meer dan interessante en volle "Op Gelijke Voet"? Omdat zelfs in deze tijd nog wel eens wordt gehoord, dat een meisje, een jonge vrouw geen langdurige opleiding hoeft te volgen om een 'baantje' te krijgen. Ook al valt het niet mee na de ba sisopleiding te blijven bij-le- ren, uiteindelijk loont het in een interessante werkkring. Nog nadenkend over mijn eer ste les "Tweegesprekken" van Aafje Top. schiet me het woord uniek te binnen. We leven in een wereld met mil joenen mensen en toch is ieder mens uniek. Er is géén gelijk aan de ander. Niet qua uiter lijk en ook niet qua innerlijk. Ieder mens zal dus ook anders reageren op iets. Toch hebben veel Plattelandsvrouwen on danks hun uniciteit één ding gemeen: "De Bond". Waarom? Voor de één zal dat zijn omdat ze een agrarische vrouw is en haar moeder misschien ook al bij de bond was. Of om de ge zellige en leerzame avonden, de vele cursussen waardoor je jezelf kan ontwikkelen, zo zijn er vele mogelijkheden. .De Bond probeert voor alle vrou wen wat te betekenen. Daarom zijn de doelstellingen emancipatie - educatie - re creatie. Een vierde actie is nog nieuw maar zal zeker van zich doen horen. Zo zie je maar weer met vele uniciteiten kun je goed één geheel krijgen, ie der uniek mens levert zijn bij drage. Mocht je je als zo'n uniek mens aangetrokken voelen tot onze bond kom dan een avond kijken. We komen elke 3e dinsdag van de maand om 20.00 uur in het Vooronder (onder gemeentehuis) bij el kaar. Je bent van harte wel kom. Mocht je meer informa tie dan kun je altijd even bel len met Evelyn Richter tel: 946680.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7