Sport, spel, kunst en tic voor lettergekken .Leusder Krant. Ter zake Qeinkunst èstival in Amersfoort REGIO Scrabbleclub De Lettergreep maakt lange woorden rogrammai nDe Lieve Vrouwi 'I Programmal ^■iDe Flinti Programmal Kelder i Uitbreiding Beco 'Goud' voor slager Timmer Kleurenanalyse in de praktijk Bouw maaltijdwinkel vordert Aquaduck heèft de grootste keuze in stabilisaties AQUADUCK' sensdag 7 oktober 1992 Pagina 13 AMERSFOORT - Ia mag. Net als Boe, Bo, Ba, Eh en Ah. Maar Be mag liet. Naroepen mag wel maar najou wen niet. Met het verschijnen van ie nieuwe editie van het van Dale woordenboek is een spannende tijd jangebroken voor de Amersfoortse Scabbleclub Lettergreep. De leden ^fkomstig uit Amersfoort en wijde jmgeving gebruiken dit woorden- ioek als de Bijbel voor de scrabbe- aar. eder gelegd woord kijkt men zorg vuldig in de Van Dale na. De wijzigin gen in de nieuwe editie zijn soms on verklaarbaar, maar bieden nieuwe mogelijkheden. Meui mocht, IQ niet rant dat is een afkorting maar CAO ïeer wel. Het nieuwe woord Qat geeft indelijk een kans om de q weg te sggen zonder op die vervelende U te noeten wachten. 'unten )e ongeveer dertig leden van de Imersfoortse Scrabbleclub komen vekelijks bij elkaar in de Nieuwe [erk voor minstens twee partijen. Ze pelen twee aan twee. Daarbij houden e nauwkeurig de woorden met bijbe- orende score bij. Een jury contro- ■ert na afloop of de woorden toege- [aan zijn en de telling klopt. De dikke 'an Dale is daarvoor allesbepalend. Vat niet in van Dale staat, wordt on- irbiddelijk afgekeurd. Ieder fout voord wordt bestraft met aftrek van et dubbele aantal woordwaarde, bij e tegenstander gaat eenmaal de ïoordwaarde van het totaal af. De italen zijn soms indrukwekkend. Het jcord voor één woord staat in jnersfoort op naam van de Leusden- i Anneke Zandstra met 806 punten. Daarvoor legde zij ongetwijfeld alle •ven letters in een keer weg (50 pun- in extra) van rood naar rood (zes aal de woordwaarde) en aanslui- :nd op een ander woord (waardoor ik daarvan de woordwaarde mee- ilde). Ongeveer zestien letters telden langste woorden. Ton Cloo, éen an de leden, herinnert zich nog het oord 'heupwiegende', Ida Gerda- mmens herinnert zich 'aanvliegen- Zij reikt iedere week de lijst met :ores uit. Op een van deze lijsten aat op de top tien; 'omliggen', gelegd oor Monique Eijkelboom, goed voor I punten. Monique reageert verrast de vermelding van haar naam op de oude lijst. „Meestal sta ik niet zo hoog. Maar het kan heel wisselend zijn. Het blijft een kwestie van de goe de letters krijgen. Echte kampioenen hebben we niet. De ene keer ben je goed, de volgende keer eindig je m het midden." Opleiding, beroep of vaardigheid kunnen een rol spelen, maar bij de huidige clubleden is er niemand die daardoor met kop en schouders bo ven de ander uitsteekt. Ton Cloo en Monique Eijkelboom zijn beide huis vrouw. Ze sloten zich aan bij de club, omdat ze mensen wilden ontmoeten, van spelletjes houden en geen zin hadden om alleen te spelen. Ida Gerda - Emmens studeerde Ne- habbelen in clubverband kan iedere woensdagavond in de Nieuwe Kerk aan e Daltonstraat, (foto: Jan Pit) derlands, schrijft als PR functionaris professionele teksten, is taalgek maar is zelden de beste speler bij de scrab bleclub. De club telt verder ambtena ren, onderwijzers en journalisten. „Maar nogmaals, opleiding en beroep geven geen garantie voor het peil. Geluk, vaardigheid en een goede in val bepalen het spel voor een belang rijk deel." Spanningen Met het verschijnen van de meuwe uitgave van het woordenboek van Van Dale brak een spannende tijd aan bij de Scrabbleclub. Terwijl net de rust een beetje was teruggekeerd. Want twee jaar geleden brak grote ontrust uit, toen de Nederlandse fabrikant van het spel, Jumbo, de letters wijzigde. Daarmee was het niet langer mogelijk de i samen met de j tot ij te leggen, en verdween de y. Bovendien verander de de letterwaarden; de z levert vier in plaats van zes punten op. De s werd in plaats van één, twee punten waard. In het spel kwam een u meer, maar een e minder. Ook de Amersfoortse scrabbleclub protesteerde bij de fabrikant. Waar door een aantal wijzigingen zijn terug gedraaid. De y is terug bijvoorbeeld. Ida Gerda Emmens: „De nieuwe vorm en reglementen zijn meer in overeen stemming met ons huidige taalge bruik. Het was in het begin wel wen nen. Maar sindsdien is het aantal pun ten dat gemiddeld per week gehaald wordt wel omhoog gegaan." „Natuurlijk zijn we allemaal heel ge richt op taal. Het is iedere keer weer spannend, dat knoeien met lettertjes. Het husselen met taal en de vraag of het gevonde woorden bestaat", vmdt Scrabbleclub De Lettergreep is een van de ongeveer tien clubs in Neder land. (foto: Jan Pit). Ton Cloo. Emmens vult aan: „Eén van de clubleden is Belg Hij komt vaak met woorden, waar we nooit van ge hoord hebben en die dan toch m Van Dale blijken te staan." Hetzelfde geldt voor een speler met een Duits-Zwitsers verleden. 'Droe- del' bleek bijvoorbeeld het woord voor een tekening gemaakt tijdens een telefoongesprek. Emmens heeft een Frans scrabble spel in haar bezit en weet dat daar de letterwaarde weer anders is, terwijl er bijvoorbeeld veel meer q's in voorkomen. Internationale kampioenschappen zijn dan ook met te verwachten. Wel wordt ieder jaar m Soest het nationaal kampioenschappen georganiseerd, waaraan spelers van de ongeveer tien Nederlandse clubs mee doen. Daar tussendoor zijn verschillende tour- nooien. Het spelletje verveelt nooit, volgens de deelnemers. Het bevat alle elementen om het boeiend te houden; kennis, spanning, competitie, vaar digheid, snelheid en inventiviteit. Emmens: „Allemaal zijn we gek van kruiswoordpuzzels, met name crypto grammen. Je leert veel van het scrab belen. Het is echt hersengymnastiek. Het houdt de geest soepel en laat je mventief denken." Eijkelboom, „De competitie is ook belangrijk. Je wilt steeds hoger komen zowel per keer als gemiddeld." Allemaal zeggen ze een beetje ver anderd te zijn door het scrabbelen. Cloo, „Je luistert veel scherper naar taal." Emmens: „In de krant vallen de nieuwe woorden direkt op. Dat was trouwens al een spelletje uit mijn kin dertijd. Een rubnek prikken, een let ter opgeven en het eerste woord vin den dat daarmee begon." Eijkelboom vult onmiddellijk aan: „En het langste woord zoeken m een krant, op die manier is het begonnen. Taalfouten zie je gelijk." Anders dan de andere twee zegt zij zich niet aan het officiële, vaak foute taalgebruik te ergeren. Televisie „Allemaal kijken we naar televisie spelletjes, waar met taal gespeeld wordt. Tien voor taal, Lingo, Boggle, Puzzeluur, Twee voor Twaalf, Per se conde wijzer en zelfs naar Rad van Fortuin alleen voor dat woord aan het eind", bekent Eijkelboom. Zij heeft zich voor Lingo opgegeven maar is met uitgekozen. Emmens zou wel eens met Twee voor Twaalf mee willen doen, maar aarzelt nog. Verschillende clubleden hebben voor de NCRV een meuw televisiespel uitgeprobeerd. Eijkelboom: „Na de eerste try-outs hebben we een aantal wijzigingen voorgesteld waardoor het spelletjes moeilijker en spannender zou worden en de kijkers mee kunnen doen. Toen we weer mochten komen, bleken veel van onze suggesties te zijn overgeno men. Veel meer mogen we niet ver tellen maar dit seizoen zal iedereen het eindresultaat kunnen zien." Marianne de Valck Ida Gerda Emmens: „In de krant vallen de nieuwe woorden direkt op. (foto: Jan Pit). AMERSFOORT - Op donderdag oktober start de try-out tournee het Concours om de Wim Sonne- fld-prijs 1993 met haar eerste vorstelling in De Lieve Vrouw te aiersfoort. Drie kandidaten spelen der een cabaret/kleinkunst-pro- amma van een half uur. De kandi- ten zijn: Berk Bont, Mestover- hot en Rick Lorenzo Dros. De aan- uig van de voorstelling is om 20.30 ir. De andere drie kandidaten zijn donderdag 19 november in De ave Vrouw te zien. Het Concours om de Wim Sonne- Jd-pnjs is onderdeel van het Am- :rdams Kleinkunst Festival, dat ko- snd jaar voor de zesde maal wordt organiseerd, en plaatsvindt van 14 en met 28 maart 1993 in Amster- De Wim Sonneveld-prijs is een ."tfnoedigingsprijs voor nieuw klein- ïisttalent in Nederland. De finale, feestelijk hoogtepunt van het Fes- il, heeft plaats op 22 maart 1993 m Nieuwe de la Mar theater m Am- Jrdam. In totaal zijn er dit jaar middels au- *s zes kandidaten geselecteerd. Amsterdams Klemkunst Festival *dt hen een try-out tournee aan gs een twintigtal theaters in Ne- fland. Tijdens deze periode - die pi van oktober '92 tot maart '93 - «n de kandidaten extra speelerva- 5 op, ze schaven aan hun program- en krijgen daarbij begeleiding van professionele regisseur Juist voor de ide d roj de Ki oi- beginnende kleinkunstenaars, die vaak nog geen avondvullend pro gramma hebben, is het moeilijk om aan speelplekken te komen. Het Con cours is door haar opzet en doelstel ling een unieke gelegenheid voor deze talentvolle mensen om zich te presenteren aan het publiek en een stapje verder te komen m het vak. Eerdere winnaars van het Concours Waren o.a. Job Schunng (1988), Bas terd (1991) en afgelopen jaar Ajuinen en Look. Berk Bont: „Zerk" Joep de Bont studeerde in 1989 af aan de Akademie voor Kleinkunst. Dit najaar heeft hij een vaste rol in de KRO-sene „Plantage Allee". Aan de piano wordt hij begeleid door Berry van Berkum. die in 1987 aan het Con servatorium afstudeerde. Berk Bont, de pianist en de cabaretier. Twee bronnen, één geluid. Twee mannen bezmgen het onvindbare geluk tussen leven en dood, over fascinaue voor gruwelijke morbide zaken, op een manier die de confrontatie niet uit de weg gaat. Een sterk muzikaal pro gramma met hoge energie, bizarre wendingen en vol tegenstellingen, kortom: over „Hut Leven Zelve". Mestoverschot: „Dit zaakje stinkt" Een duo dat sinds drie jaar bij el kaar is, en sindsdien succes heeft ver worven met een optreden in het KRO- programma „De Kunstbende" en met het uitbrengen van hun eigen casset tebandje. In hun programma springt het duo Van den Berg/Donkers van de hak op de tak door hun eigen bele vingswereld. Ze schreven zelf tekst en muziek en begeleiden zich daarbij op gitaar, piano, xylofoon, mondharmoni ca, keyboard; ware multi-mstrumen- talisten dus. Ondanks dit alles zijn bei de groepsleden volgens eigen zeg gen altijd zichzelf gebleven. Dit is met een het eerste minpuntje van hun pro gramma. Tristan en Isolde (foto: Dick Fredenks). Rick Lorenzo Dros: „Bloe moen" Rick werkt onder de naam Lorenzo als cartoonist en illustrator. Voor het schooltv-weekjournaal schrijft hij al vier jaar de tekst van het wekelijkse bed. Bloe Moen is een verfrissend cabaretprogramma dat is opgebouwd als een cartoonboek, waarin een fi guur m de meest uiteenlopende situa ties terecht komt. Hierbij wisselen de kritische bbk en het vrohjke absurdis me van Lorenzo elkaar moeiteloos af. Zijn donkere, hese stem en de subtiele begeleiding van zijn elektrische jazz- gitaar zorgen voor fraaie en vemjnige bedjes, en m zijn absurde hilarische sketches herkennen we duidehjk de hand van de cartoonist. Donderdag 15 oktober De Lieve Vrouw 20.30 uur Maatwerk met 'Tristan en Isolde' Koning Mark zit m een benarde posi tie. De voortdurende oorlogen met de bende uit de andere kant van de stad, hebben hem en zijn groep uitgeput. Teruggetrokken m zijn schuilplaats aan de rand van de stad leeft hij, met wat nog over is van wat eens was. Wanneer de volgende nederlaag dreigt, komt iemand met een mogebj- ke oplossmg van het conflict. Tristan en Isolde is gebaseerd op de kelti- sche legende en wordt gespeeld door zeven spelers van Theater Maatwerk. Dit is een zeer bijzondere theater groep. Maatwerk is opgericht in 1987 met als doel artistiek hoogwaardig theater met verstandehjk gehandi capten te maken. De groep bestaat uit 15 acteurs, die allen op professionele basis werken. Tristan en Isolde is hun derde theaterproduktie. Eerdere voorstellingen, die met veel succes ontvangen werden, zowel door de pers als door het publiek, waren: 'Met andere woorden' en 'De Wedden schap'. Het interessante aan de werk wijze is dat door de manier van bewe ging, concentratie en inleving de voorstellingen een diepere emotio nele lading krijgen. In deze voorstel ling ondergaan de spelers hetzelfde conflict als zich afspeelt in het verhaal van Tnstan en Isolde. Moderne versie. vrijdag 9 oktober grote zaal aanvang 20.30 uur entree 15,- cjp/pas65/ vwpas 12,50 strippenkaart ƒ11,- Dancecore van Koro Brothers Het Utrechtse viertal Koro Brothers maakt een zeer dansbare mix van rap, metal, hardcore, hiphop, surfpunk, noise, swamprock en rock-abilly on der hun eigen noemer Dancecore. Live zit het geheel goed m elkaar: naast het gebruik van breakbeats, samples en tapes, laat de band ook bloed, zweet en tranen op het podium zien. Tijdens de laatste editie van de Grote Prijs van Nederland wist de band de aandacht op zich te vestigen, bhjkens het juryrapport van de halve finale: „Een band met een zeer goede uitstraling die laat bewegen en hecht en overtuigend overkomt; een ge slaagde poging tot metal-hiphop en crossover." Muziekblad Oor schreef naar aanleiding van diezelfde halve finale het volgende: „Uitschieter van de rapfunk-formatie Koro Brothers die een goede groove wist neer te zetten en voor wiens ontspannen rapper het podium al snel te Idein bleek. Zaterdag 10 oktober, zaal de Kelder, zaal open: 22.00 uur en toegang: 5,-. LEUSDEN - Eind vorige maand, maandag 28 september, werd in het bedrijventerrein De Horst de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de meubelinkoopcentrale 'Beco'. De ofJiciële han deling werd verricht door adjunct-directeur Van der kemp van de Beco. Na de uitbreiding zal de Beco de beschikking hebben over 20.000 m2 vloeroppervlak. In het gebouw zullen dan onder meer vergaderzalen, kantoren, beurshallen, expositieruimten, een showroom, magazijnen en een expeditie zijn ondergebracht. Het bestaande pand werd in 1986 betrokken De nieuwbouw zal daarbij architectonisch aansluiten. De nieuwbouw moet in juli volgend jaar gereed zijn. (foto. Jan Verhoeff) LEUSDEN - Tijdens de jaarlijkse produktkeuring van de vereni ging van keurslagers heeft slager Timmer, die een zaak heeft in winkelcentrum De Biezenkamp, de Goudkeur behaald voor de kwaliteit van zijn rookworst. Timmer kreeg voor zijn produkt het maximaal aantal punten. De rookworsten werden door een onafhankelijke jury beoor deeld op punten als kleur, geur en smaak, samenstelling en snijdbaarheid. LEUSDEN - Steeds meer vrouwen roepen de hulp in van een specialist om een kleurenanalyse te laten verrichten. Het is de bedoeling erachter te komen wat de meest flatterende kleuren zijn, die passen bij de persoon in kwestie. De Leusdense Corry Venema-Van Loenen heeft op Maten in 't Ruige Veld een salon geopend waar de Leusdense vrouw (maar ook de man') terecht kan om onder deskundige begeleiding een kleurenanalyse te laten verrichten. Daarnaast is het mogelijk adviezen te krijgen omtrent make-up en haar. Op beperkte schaal is het mogelijk groepsdemonstraties te krijgen (maximaal 9 personen) De salon van mevrou w Venema is gevestigd op Maten 137, telefoon 946498. Op de foto is mevrou w Venema bezig een kleurenanalyse uit te voeren LEUSDEN - De bouw van maaltijdwinkel 'Quick Easy' aan de Hamersveldseweg vordert gestaag. Het casco is inmiddels zo goed als gereed, zodat de komende tijd alle aandacht uitgaat naar de afwerking binnen in de zaak. Dineshop 'Quick Easy' gaat zich vooral richten op de cateringmarkt en het afhalen van kwali tatief goede maaltijden. Het bedrijf vult daarmee een leemte tussen snackbar en restaurant op De formule die de toekomstige exploitanten, Wim van den Hengel en René Gorter, hebben geko zen, is in tamelijk nieuw en wordt in horeca-kringen met belang stelling gevolgd. De zaak moet in november gaan draaien. (Joto. Hans Verhorst) Dus zeker ook die ene die bij u past. waterbedden Amersfoort'Zuid Bussum Lcusdcrwcg 266 Huizcrweg 40, 033 - 63 01 83 02159 - 2 00 94 Vrijdagavond koopavond. Aquaduck is aangesloten bij de NVWS.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13