PI» Verkeer of verkeerd? Q Leusder Krant k gemeente leusden Forum voor i Woensdag 7 oktober 1992 Pagina 1 IUSDEN - „Als het over het verkeer gaat, iedereen een deskundige", zei wethouder >st de Jongh onlangs bij de presentatie van l verkeersplan, dat de gemeenteraad de mende maand zal vaststellen. Het gelijk n De Jongh is gemakkelijk te betwisten, ar niet datgene wat hij er mee wilde zeg- i. Het onderwerp 'verkeer' zorgt er vrijwel ijd voor dat de tongen loskomen. Dat bleek ider meer bij de reacties op dat verkeers- in Op het gemeentehuis stroomden die men en ze waren vaak zeer uitvoerig. Logisch ook, want iedereen mag zichzelf lenen tot de groep verkeersdeelnemers en i zonder problemen bij gesprekken over i onderwerp uit eigen ervaring putten, en dus de eerste contouren van het plan htbaar werden, was het commentaar in usden met van de lucht. Telkens blijkt weer dat het onderwerp rkeer' sterk leeft bij de Leusdense bevol- ig. Elke maatregel en voorziening op dat lied kan rekenen op een grote belangstel- g De aanleg en installatie van elke nieuwe m li el en verkeerslicht worden door de usdenaren kritisch en op de voet gevolgd. Lanleiding voor De Leusder Krant om eens ik uit te pakken. Met deze bijlage en een iim over het verkeersplan zal de krant de Aussies daarover een passende afronding Ml. let is niet de eerste keer dat er in Leusden !r een verkeersplan gepraat wordt. Tien r geleden maakte het ingenieursbureau IV al een eerdere versie In dat plan wer- ïal maatregelen voorgesteld, die nu weer i de orde zijn. Een deel daarvan werd gevoerd, maar voor een ander deel kwa- ri de voorstellen niet verder dan het sta- im van bespreking. Ie ontwikkelingen bleven echter met stil- an. Zo kreeg het milieu het afgelopen de- irnum steeds meer aandacht en dat had n invloed op het denken over het verkeer, moest het autoverkeer worden terugge- rngen ten gunste van de langzame ver- fisdeelnemers, zoals fietsers en voetgan- s Ook het openbaar vervoer had in die lachtengang een flinke impuls nodig let rijk vertelde in het Struktuurschema Verkeer en Vervoer aan de lagere overheden precies hoe het allemaal moest. Maar 'Den Haag' was ook niet te beroerd flink in de buidel te tasten voor de provincies en ge meenten, die bereid waren haar adviezen op te volgen. Gemeentes, die bijvoorbeeld in het kader van het Masterplan Fiets bereid zijn op hun grondgebied een fietspadennet aan te leggen, kunnen rekenen op forse subsdies tot 50 procent van de kosten Maar het zijn natuurlijk niet alleen de centen, die Leusden er toe aan gezet heeft met een verkeersplan op de proppen te ko men. Twintig jaar geleden is er in Leusden een wegennet aangelegd, waarover volgens mensen die het kunnen weten, is nagedacht. Het heeft alles in zich om aan de eisen van deze tijd te voldoen. Er is een stelsel van hoofdwegen, er zijn ontsluitingswegen naar de wijken en zelfs volgens de kritische ENFB kun je met de fiets overal komen in Leusden Toch zijn er nog genoeg problemen, die het opstellen van een verkeersplan rechtvaardi gen. Zo vallen er nog steeds te veel verkeers slachtoffers op de Leusdense wegen. Enkele jaren geleden meldde de gemeente zich aan bij het -25 Actieplan Dat betekent dat het aantal slachtoffers in 2000 ten opzichte van 1985 met 25 procent moet zijn afgenomen Dat aantal lag echter vorig jaar in Leusden nog 2 procent boven het peiljaar 1985. Niet hoopgevend dus en reden genoeg om vanuit het oogpunt van verkeersveiligheid met maatregelen te komen. Dat vindt bij voorbeeld ook verkeersingeneur Ad Kranen burg, die in deze bijlage zijn kritiek op dit en andere punten van het verkeersplan toelicht Wim van den Hengel is namens de Leus dense winkeliers bezorgd over de toekomst Daar wordt volgens hem in het plan te weinig rekening meegehouden. Met name de moge lijkheden om economisch te groeien komen volgens hem te weinig uit de verf De Leusdense afdeling van de ENFB, de bond die opkomt voor de belangen van de fietsers, vindt dat er te weinig rekening ge houden wordt met deze groep. „Het plan is afgeleid van het belang van de auto," vindt de Leusdense afdeling van de ENFB Wethouder De Jongh, die de politieke ver antwoordelijkheid namens het college draagt, is het uiteraard met deze kritiek met eens. Volgens hem zal met name de langzame verkeersdeelnemer de komende jaren beter aan zijn trekken komen. De wethouder werpt zich op als de 'Kampioen van het openbaar vervoer'. Zijn stokpaardje is de spoorbus over de Ponlijn. Kranenburg, Dirks, Van den Hengel en De Jongh zullen hun standpunten behalve in deze bijlage ook nog tijdens de forumbijeen komst op maandag 12 oktober in De Til ver dedigen. Enkele dagen daarvoor heeft de gemeente raadscommissie voor Verkeer al haar defin- tieve mening over het plan gevormd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van 29 okto ber zal dit dan worden vastgesteld. Vanaf dat moment kunnen er aan de hand van dat plan maatregelen worden genomen en projecten worden uitgevoerd. Die moeten ervoor zor gen dat de komende jaren in Leusden een samenhangend verkeersbeleid tot stand komt Tot die tijd hebben de Leusdense verkeers- deskundigen, waarvan er dus volgens De Jongh vele duizenden zijn, nog de kans zich met de discussie te bemoeien Iedereen, die in het onderwerp verkeer geïnteresseed is, is welkom bij het forum LEUSDEN - De Leusder Kran seert op maandag 12 oktot over het verkeersplan. De De Til aan de Hamersveli begint om 20.00 uur. De uur open. Voor de pauze zal haar mening geven over een a lingen. Daarna kan het publiek de discussie bemoeien. In het wethouder Joost de Jongh, Win Hengel namens de Leusdense Betty Dirks als vertegenwoord de ÉNFB en Hans de Boer n politie. Chef-redacteur Gcrti van de Leusder Krant zal zorg gemoederen niet boven een aan baar niveau stijgen. Icdeeen die onderwerp geïnteresseerd is, is De toegang en de koffie zijn gr; Overzichtskaartje van het Leusdense wegennet Daarin is ook het fietspadennet opgenomen (Bron: AGV) Woon Fotografie: Hans Verhorst Vormgeving: Theo van Hoek actie. Stefan Steenkamp Daan Bleuel LJ

Leusder Krant | 1992 | | pagina 17