,Het is nu eenmaal onmogelijk iedereen tevreden te stellen' .Leusder Krant. Wethouder De Jongh schippert met verve tussen tegenstrijdige belangengroepen Woensdag 7 oktober 1992 Pagina 3 Wethouder Joost de Jongh: „Het Ponlijn- tracé zou gebruikt kunnen worden voor de spoorbus Zijn jongste geesteskind is de spoorbus lover het Ponlijntracé tussen Leusden en het Icentrale station van Amersfoort. Als het gaat lom het uitzoeken van een plek voor de foto bij Idit verhaal kiest De Jongh dan ook zonder laarzelen voor de spoorbaan naar de bedrijfs- Ipanden van de auto-importeur Waar en Iwanneer hij maar de kans krijgt laat hij we llen dat de bus, die zowel over de weg als over Ide rails kan rijden, binnen enkele jaren tus- Isen Leusden en het station in Amersfoort zal Irijden. „Voor de eeuwwisseling zal Leusden Imet deze nieuwste faciliteit op het gebied van Ihet openbaar vervoer verrijkt worden", |voorspelt De Jongh. Hi] doet nog een andere voorspelling, die leen stuk gewaagder lijkt. „Ik maak het als [wethouder nog mee, dat wij de doelstelling Ivan het verkeersactieplan '-25%' halen", Idurft hij te beweren. Het huidige college zit lop de helft van de weg naar de volgende Iverkiezingen, zodat er voor De Jongh nog |twee jaar resten om die uitspraak waar te maken. De actie '-25%' houdt in dat Leusden zich Jen opzichte van het peiljaar 1985 heeft ver plicht te zorgen voor 25 procent minder ver- Ikeersslachoffers in het jaar 2000 De bewe- jnng van De Jongh dat Leusden uiteindelijk laan die eis zal voldoen is opmerkelijk als er Eekeken wordt naar de cijfers tot nu toe In 1985 vielen er 77 verkeersslachtoffers, pat was vorig jaar 78. Een stijging dus van 2 procent in plaats van een daling. Er zal dus lermoedelijk nog heel wat water door het J'alleikanaal stromen, voordat Leusden op Ï9 slachtoffers per jaar, het aantal dat met Rijkswaterstaat is afgesproken, zal uitko pen En wie naar de verklaring van De Jongh ■uistert over de oorzaak van de stijging van let aantal ongelukken, kan alleen maar tot te conclusie komen dat de wethouder de houwen flink zal moeten opstropen als hij pijn toezegging wil nakomen „Bij het 'astellen van het aantal ongelukken tellen die wegen op ons grondgebied mee. Dus ook (ie van de provincie en van het rijk. Maar wij lebben als gemeente over die wegen niets te leggen. Als zich daar dus onveilige situaties loordoen, kunnen wij daar niets tegen on- lememen." Volgens hem heeft hij veilig ver leer in Leusden dus maar gedeeltelijk in i'gen hand. 1 Het nieuwe verkeersplan zal er in ieder leva! voor moeten zorgen dat de wegen, die i gemeente zelf in beheer heeft, zo veilig hogelijk zijn. Het belangrijkste kenmerk van let plan is volgens De Jongh dat er duidelijk lekozen wordt voor het belang van de lang- pme verkeersdeelnemers, de fietsers en LEUSDEN - Wethouder De Jongh als voorvechter van een goed openbaar vervoer in Leusden. Dat beeld wil de wethouder graag van zichzelf aan de buitenwereld laten zien. Enige wapenfeiten op dat gebied kunnen hem daarbij niet ontzegd worden. De afgelopen jaren wist hij met buurgemeente Amersfoort overeenstemming te bereiken over de aanleg van een busbaan over de aansluiting van Leusden op de A 28. Dat moet leiden tot een snellere verbinding met het centrum van de keistad. Verder liet De Jongh zich onlangs trots achter het stuur van de snelspitsbus fotograferen, die vanaf vorige maand tussen Leusden en Utrecht rijdt. Een succes, dat mede door zijn doorzetten tot stand kon komen. voetgangers „Dat is in het verleden wel eens anders geweest", zegt hij. „Niet dat er be wust voetgangersonvriendelijk gedacht werd", voegt hij daaraan toe „Er werd ge woon anders over het verkeer gedacht als tegenwoordig. Deze tijd ademt uit dat ook andere vervoersstromen dan de auto's be langrijk zijn. Het is overigens niet reëel om de auto te wilen uitbannen. Ik zou daar ook beslist niet aan willen meewerken." De aandacht voor de kwetsbare groep van fietsers en voetgangers is er bij de gemeente volgens hem nu wel en dat komt onder meer tot uiting in het verkeersplan dat deze maand door de gemeenteraad wordt vastgesteld en dat onder zijn politieke verantwoordelijk heid tot stand is gekomen. Het komt naar zijn mening ook naar voren in de manier waarop al eerder bepaalde aanpassingen in wegen en verkeersconstructies in Leusden worden aangepakt De Jongh wijst daarom zonder aarzelen de kritiek van de hand dat de huidi ge reconstructie van het kruispunt Asschat- terweg/Middenweg voor fietsers gevaarlijk zou uitpakken De critici vinden dat in plaats van een verbreding van het kruispunt, zoals die wordt uitgevoerd, er een rotonde zou moeten komen. „Als wij dat zouden aanleggen, zouden de fietsers zeker in de knel komen", dient De Jongh zijn critici van repliek. „Moet je eens voorstellen dat op dat punt een vrachtwagen de rotonde moet nemen, als daar op hetzelfde moment fietsers rijden Een vrachtwagen heeft een dode hoek, waardoor de chauffeur bepaalde dingen gewoon niet ziet. Ik zou het niet voor mijn rekening willen nemen te kie zen voor een rotonde als zich daar later een dodelijk ongeluk voordoet Ik zou dat een moeder, wiens kind is doodgereden, niet kunnen uitleggen." „Daarom wordt het kruispunt verbreed en handhaven wij de verkeerslichten. Die zullen echter zo worden ingesteld, dat er geen spra ke meer is van een starre installatie, die geen rekening houdt met de verkeersdrukte, zoals die zich op verschillende momenten van de dag voordoet. Als er in de avonduren weinig verkeer is, moet een automobilist niet voor niets hoeven te wachten voor het rode licht." Als rechtgeaard liberaal heeft De Jongh in het algemeen een hekel aan teveel overheids bemoeienis en de kreet 'Geef je verstand voorrang' lijkt hem dan ook uit het hart ge grepen De keuze die nu gedaan is voor het kruispunt Asschatterweg/Middenweg is vol gens hem daarom één van de weinige voor beelden, waarbij van hem de overheid rege lend mag optreden „Wat mensen van ons als wegbeheerder niet moeten verwachten, is dat we alles voor hen regelen. Er is ook nog zoiets als de ver antwoordelijkheid van de weggebruiker zelf. Onze maatregelen kunnen nog zo doordacht zijn, als mensen de regels aan de laars lappen zijn we nog niets opgeschoten." Uit het verkeersplan blijkt echter ook, dat De Jongh toch vindt dat de gemeentelijke verantwoordelijkheid op het gebied van ver keer verder gaat dan uit zijn uitspraken op het eerste gezicht is af te leiden. „In het plan is een aantal knelpunten geïnventariseerd dat met een aantal maatregelen is op te los sen. Toch kun je het daarbij niet iedereen naar de zin maken," zegt hij. „Iedereen is het er bijvoorbeeld overeens dat de Hamersveldseweg vanaf de Noorder inslag tot aan de Biezenkamp verkeersluw gemaakt moet worden. Maar je hoort nu al weer mensen zeggen, dat daardoor in de straten in de buurt van dat deel van de Ha mersveldseweg sluipverkeer zal ontstaan. Maar je moet toch een keer een beslissing nemen." De Jongh kondigt daarom aan, dat als het verkeersplan door de gemeenteraad is aange nomen, hij het daarin vastgelegde beleid ferm en zonder aarzelen zal uitvoeren. Dat neemt niet weg, dat hij op tenminste één punt zeer voorzichtig te werk gaat. Zoals het zich laat aanzien, zal het hete hangijzer van het verkeersplan de mogelijke aanleg van een weg bij de Schoolsteegbosjes worden. Voor het zomerreces schotelde De Jongh de ge meenteraad een versie van het plan voor, waarin met spijt werd geconstateerd dat deze weg vanwege de natuurwaarde van het ge bied tot de onmogelijkheden hoort. Uit ver keerstechnisch oogpunt zou het echter de oplossing van veel verkeersproblemen in Leusden zijn. De wethouder licht toe: „De wijk Claverenblad/Wildenburg wordt door de Burgemeester van der Postlaan geschei den van Groenhouten In Claverenblad/Wil denburg zijn echter geen voorzieningen, zo als winkels en scholen. Moeders moeten daarom met kinderen de gevaarlijke over steek naar Groenhouten maken. Wij hebben daarom die weg versmald en veilger ge maakt. Het verkeer dat uit Leusden-Zuid en het centrum komt, kun je eigenlijk niet over de Van der Postlaan leiden. Logisch is daar om dat de Zuiderinslag dat verkeer verwerkt Die weg kruist echter de Hamersveldseweg, niet op die stroom berekend is. Daar is dus een heel onlogische situatie Je zou daarom een vloeiende doorlooplijn moeten creëren Als er besloten wordt om die weg aan te leggen, zal dat wel zo moeten gebeuren, dat daardoor geen hinder wordt veroorzaakt voor de Schoolsteegosjes. De Zuiderinslag is een natuurlijke barrière, die je gemakkelijk kunt aansluiten." Ondanks deze verkeerstechnische uitleg wil De Jongh nog niet te boek staan als de wethouder die het realiseren van die weg op zijn conto zal kunnen bijschrijven. Daarvoor ligt het onderwerp politiek te gevoelig. Een voorzichtige poging om op dit front een door braak te bereiken is gedaan in de tweede versie van het verkeersplan, waaraan in de zomermaanden op het gemeentehuis is ge werkt. Daarin wordt gesproken over het in stellen van een onderzoek naar de mogelijk heden van de aanleg van de parallelweg. Dit ging wethouder Corri Verduin (PvdA) van Milieu al te ver. Zij nam een minderheids standpunt in, omdat zij tegen de weg is en denkt dat de gemeente daarvoor ook geen toesteming van het ministerie van Landbouw zal krijgen De Schoolsteegbosjes zijn name lijk enige tijd geleden tot natuurmonument verklaard. De Jongh „Ik respecteer haar standpunt en als mocht blijken dat zij gelijk krijgt van de raad of als onderzoek uitwijst dat de weg niet kan, zal niemand mij meer over de weg horen", zegt De Jongh hierover. Tenslotte reageert hij nog op enkele ideeën en suggesties, die door anderen, onder meer in deze bijlage, over het verkeer in Leusden zijn gedaan. De Hamersveldseweg als win kelstraat, een suggestie van ingenieuer Ad Kranenburg, ziet De Jongh niet zitten „Met de beide winkelcentra in Leusden-Centrum en de Bieshaar in Leusden-Zuid is er vol doende winkelcapaciteit. Daarbij komt dat meer faciliteiten op dit gebeid ook zal zorgen voor meer verkeer. Daar zullen wij dan ook weer meer voorzieningen voor moeten aan leggen." Ook het idee van een fietspad vanaf de Hessenweg naar het Valleikanaal, geopperd door de ENFB, krijgt van De Jongh geen schoonheidsprijs. „Moet je eens voorstellen wat zo'n fietspad door de weilanden van Stoutenburg betekent voor de sociale veilig heid. De verlichting zal daar onvoldoende zijn. De oplossing, waarvoor wij nu gekozen hebben, namelijk snelheidsremmende maat regelen op de Asschatterweg, is beter. Auto mobilisten zullen maar moeten kiezen voor de Hessenweg, als zij van Leusden naar Achterveld willen." Zelf wil De Jongh nog een idee kwijt, waar over hij enthousiaster wordt naarmate hij er langer over praat. „Er wordt op bestuurlijk niveau steeds meer gepraat over de instelling van zogenaamde vervoersregio's Als die ook daadwerkelijk ingevoerd worden, zullen die de beschikking krijgen over een deel van het geld dat bestemd is voor het openbaar ver voer Die regio's zullen dan zelf kunnen be slissen over wie zij de uitvoering van het openbaar vervoer willen toevertrouwen. Er zou dan een situatie kunnen ontstaan, waar bij verschillende vervoersmaatschappijen een offerte moeten doen. Aan de hand daar van kan dan beslist worden welke onderne mingen er in een bepaald gebied mogen rij den Dat hoeven beslist niet de bedrijven te zijn, die nu die concessies in handen hebben Zo zou het niet uitgesloten kunnen zijn, dat in Leusden een plaatselijke onderheming voor het busvervoer zorgt En diezelfde on derneming zou dan wellicht ook in aanmer king kunnen komen voor de exploitatie van een spoorbus tussen Leusden en Amersfoort.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 19