s ,Zorg voor infrastructuur die rekening houdt met toekomsf Leusder Krant WINKELCENTRUM DE BIEZENKAMP Voorzitter Wim van den Hengel van winkeliersvereniging De Biezenkamp: Woensdag 7 oktober 1992 Pagina 6 Wim van den Hengel van de Leusdense winkeliers: „Waar is de rotonde bij de Beaufortweg geble ven." LEUSDEN - Wim van den Hengel van winkeliersvereniging De Biezenkamp maakt zich zorgen. Over de toekomst van Leusden in het algemeen en die van de winkelcentra in het bijzonder. In het verkeersplan wordt daarmee volgens hem te weinig rekening gehouden. Van den Hengel was namens de winkeliers van de Biezenkamp één van de vele insprekers, maar keek daarbij verder dan het belang van zijn eigen 'club'. „Ik zal niet zeggen, dat het een waardeloos plan is", zegt hij. „Het werd tijd dat er eens serieus over een verkeersplan gepraat zou worden en dat is nu gebeurd." Wat hem echter dwars zit, is dat er naar zijn mening niet over de grenzen van de ge meente en van de tijd gekeken wordt „Waar in het plan houdt men bijvoorbeeld rekening met de groei van Leusden in de toekomst? Er zal waarschijnlijk in de Pon-driehoek ge bouwd worden. Als die plannen werkelijk doorgaan, zal er gezorgd moeten worden voor een goede invalsweg naar het hoofdwin kelcentrum. Als een dergelijke weg er niet komt bestaat het gevaar, dat mensen uit Leusden hun inkopen gaan doen in naburige plaatsen. Ik mis een voorstel voor een derge lijke weg in het huidige verkeersplan." Van den Hengel is daarom bang dat er op basis van het plan maatregelen worden geno men, die later weer ongedaan gemaakt moe ten worden. „Huizenbouw in het noorden van de gemeente is nu van de baan, maar je zal er rekening mee moeten houden, dat dat toch een keer zal gebeuren. Je zal daarom moeten zorgen voor een infrastructuur, die rekening houdt met die toekomst." Die kortzichtigheid blijkt volgens hem ook uit de manier waarop met de uitbreidings plannen voor De Hamershof wordt omge gaan. „In het nieuwe deel van het winkel centrum zullen 250 woningen worden ge bouwd. Verder komen er kantoren en het nieuwe politiebureau Het aantal winkels zal verdubbeld worden. Dat zal allemaal extra verkeer aantrekken. Er is echter te weinig rekening gehouden met voldoende toevoer wegen. Men kan er beter voor kiezen om het deel van de Hamersveldseweg tussen de Noorderinslag en de Burgemeester van der Postlaan de belangrijkste zoekroute voor het winkelcentrum te maken. Nu stelt men voor er éénrichtingsverkeer in te stellen Maar daar is helemaal geen ruimte voor." Volgens hem zijn ook de geplande 400 par keerplaatsen veel te krap berekend „Na tuurlijk is het zo dat de meeste bewoners overdag weg zullen zijn en hun parkeerplaat sen daarom beschikbaar zijn. Maar er komen ook kantoren Waar moeten die mensen met hun auto naar toe? En er zal altijd winkelend publiek zijn, op zoek naar een parkeerplaats. In de weekeinden en op de koopavonden voorzie ik nog meer ruimtegebrek." Het zijn volgens hem problemen, die opge lost zullen moeten worden, want anders zal de Leusdense consument zijn heil elders zoe ken. „Ik kan me niet voorstellen, dat mensen hun boodschappen op de fiets zullen doen. Ik zie nu al dat Leusdenaren naar Hoogvliet in Woudenberg gaan, omdat ze dat makkelijk kunnen bereiken en hun auto er goed kwijt kunnen." Van den Hengel pleit voor een goede we- genstructur, omdat hij bang is dat de Leus dense winkelcentra anders op een 'eiland' komen te liggen „Als er ooit in de Pon-drie hoek gebouwd gaat worden en als de uitbrei ding van De Hamershof klaar is, is dat gevaar niet denkbeeldig. Daarom blijft de aanslui ting van de Zuiderinslag op de Burgemeester van der Postlaan een goede zaak." Van den Hengel bedoelt de aansluiting, die in het plan de parallelweg door de School steegbosjes wordt genoemd. „Een slecht ge kozen naam", vindt Van den Hengel. „Als je naar de plattegrond van Leusden kijkt, zie je dat met de aanleg van de weg al rekening is gehouden. Het maakt gewoon deel uit van de hoofdwegenstructuur van Leusden Je kunt het daarom geen parallelweg noemen De aanleg is al jarenlang omstreden, omdat daardoor het kwetsbare natuurgebied van de Schoolsteegbosjes aangetast zou worden. Van den Hengel maakt zich daar boos over. „Toen Leusden van een dorp van 6.000 inwo ners uitgroeide tot de huidige omvang, moesten er ook allerlei houtwallen en wei landen wijken. Toen hoorde je daar niemand over Nu zeggen de mensen, die dankzij die groei van Leusden hier konden komen wo nen, dat die weg er niet mag komen. Maar een plaats, zoals Leusden, die niet kan groeien, heeft geen toekomst. Dat moeten de mensen die tegen de weg zijn maar eens bedenken." Om de noodzaak van de aanleg aan te to nen, maakt hij de vergelijking met water, dat altijd het laagste punt opzoekt. „Zo is het ook met verkeer. Als je de weg door de bosjes niet aanlegt, ontstaat er op andere ongewenste plekken in Leusden drukte. Men zoekt nu eenmaal de gemakkelijkste weg." Het verzet tegen de weg door de School steegbosjes is daarbij volgens hem gedoemd om op lange termijn te mislukken. „Het gaat om een weg die langs de bosjes gaat en niet erdoorheen. Kan dat wel of niet? Als je kijkt naar het verzet dat er was tegen de aanleg van de A 28. Daar waren zoveel mensen te gen. Jarenlang is dat opgehouden, maar uit eindelijk is dat toch doorgegaan. En ik ben ervan overtuigd dat het een grandioze oplos sing is. Hoe kun je anders het dorp ontdoen van het verkeer en er toch voor zorgen dat de winkelcentra bereikbaar blijven?" Het zijn trouwens niet alleen de hoofdlij nen van het verkeersplan waar Van den Hen gel zich druk om maakt. In het plan worden ook een aantal voorstellen gedaan om speci fieke verkeersknelpunten aan te pakken. Het is Van den Hengel niet in alle gevallen duide lijk wat het beleid van de gemeente daarbij is. „In één van de eerdere versies van het verkeersplan waren drie rotondes gepland op het stuk van de Hamersveldseweg en de Randweg." „In de laatste versie zijn er nog maar twee overgebleven. De belangrijkste, die bij de Biezenkamp, komt helemaal niet meer voor Het gaat om een punt, dat deel uitmaakt Van een hoofdroute voor fietsers. Die moeten daar oversteken van de Asschatterweg naar de Burgemeester de Beaufortweg. Dat kan daar niet veilig. Een rotonde op dat punt zou een verbetering zijn. Maar het verkeersplein komt helemaal niet meer in de plannen voor. Ik begrijp niet waarom het er uitgehaald is. Het is al 20 jaar een onveilig punt voor fiet sers. In 1982 schreef DHV in opdracht van de gemeente ook al eens een verkeersplan. Daarin werd die plek ook al gevaarlijk ge noemd." Zijn verbazing over het schrappen van de rotonde is des te groter, omdat volgens hem de twee rotondes, die niet 'gesneuveld' zijn geen enkele zin hebben. „Die liggen zo dicht op elkaar, dat het verkeer geen tijd heeit gehad snelheid te maken." Hij vermoedt dat de rotonde bij De Biezen kamp verdwenen is, omdat er voor die plek andere plannen zijn. Naar het hoe en waarom daarvan kan hij slechts gissen. De suggestie die Ad Kranenburg elders in deze krant doet om van het stuk Hamersveldseweg tussen de beide winkelcentra een winkelstraat te ma ken wijst hij niet af. „Ik zou een dergelijke ontwikkeling toejuichen," zegt middenstan der Van den Hengel hierover. Zelf heeft hij al een eerste bijdrage geleverd door op de plek van de voormalige sigarenwinkel van Schut een maaltijdenwinkel te beginnen. Toch denkt hij niet dat het stuk Hamersveldseweg op termijn zal veranderen in een keten van winkels en bedrijven. „Er zijn zoveel wonin gen op dat stuk, die allemaal weg zouden moeten. Ik zie dat niet gebeuren Er zouden volgens hem in ieder geval snel- heidsbeperkende maatregelen moeten wor den genomen. „Het is nu te druk op de Ha mersveldseweg. Het hoeft ook helemaal geen hoofdverkeersroute te zijn. Er moet daar wat gebeuren. Toch ligt het allemaal niet zo sim pel. Als je wat doet, komt de verkeersdruk elders te liggen Sluit je bijvoorbeeld de Ha mersveldseweg ter hoogte van De Til af, dan betekent dat, dat al het verkeer zijn weg zoekt via de Lisidunalaan. Dan krijgt die wijk de druk te verwerken." Een eenvoudige oplosing op dat punt zou volgens hem gezocht moeten worden in de aanpassing van de verkeerslichten op de hoek van de Noorderinslag en de Hamers veldseweg. „Laat die een minuut langer op rood staan voor het verkeer dat linksaf de Hamersveldseweg op wil", zegt hij. „Als men dat door krijgt, gaat men vanzelf wel recht door en mijdt men de Hamersveldseweg." Ook het voorstel uit het plan om de Lock- horsterweg af te sluiten juicht Van den Hen gel toe, maar ook hier zet hij vraagtekens bij „Het is een schitterende weg, maar helemaal niet geschikt voor het autoverkeer. Als je de weg afsluit, veroorzaak je echter wel druk op andere wegen. Je moet dus zorgen voor een alternatieve route, want anders gaat het ver keer via de Maanweg. Waarom voorzien de plannen daarom niet in een verdubbeling van de rijstroken van de Groene Zoom?", vraagt hij zich af. Zo zijn er meer punten uit het plan, die hij op zich niet slecht vindt, maar waarbij hij zich afvraagt of de uitvoering wel tot hei gewenste resultaat leidt. De versmalling van de Asschatterweg tussen Leusden en Achter veld zorgt voor isolatie van Achterveld „Het dorp is nu al erg gericht op Barneveld", is zijn constatering. Verder vraagt hij zich hoe het openbaar vervoer in Leusden zich in de toe komst zal ontwikkelen. „De Jongh zal er heel hard aan moeten trekken om het openbaar vervoer te stimuleren, als hij De Horst als B-lokatie wil laten fungeren", denkt hij. Het toekomstige bedrijventerrein zal tegen de zin van Rijkswaterstaat ondernemingen mogen aantrekken, die voor veel werkgele genheid zorgen. Een deel van die werkgele genheid zal afkomstig zijn uit de regio De ministeries van Vrom (volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu) en Rijkswa terstaat vinden dat in dat geval het terrein goed bereikbaar moet zijn voor het openbaar vervoer. Dat is volgens Rijkswaterstaat ech ter niet het geval. Het zijn allemaal problemen, die volgens Van den Hengel opgelost moeten worden, als Leusden de komende jaren een goed ver keersbeleid wil hebben. Hij verwijst onder meer naar de oplossing die buurgemeenten Woudenberg en Scherpenzeel voor de afwik keling van de verkeersstromen hebben ge vonden. „Daar worden op dit moment rond wegen aangelegd, waardoor het verkeer buiten de woonkernen om geleid wordt Maar dat betekent ook, dat een deel van dat verkeer naar Leusdens grondgebied wordt geleld." Het brengt hem weer bij het begin van zijn verhaal. „Het zou goed zijn als er een regionaal verkeersplan komt", is zijn slot conclusie.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 22